Nederland helpt Hongarije Comité in Zuid-Kennemerland voor gezinnen van vluchtelingen Londen vreest Russische hulp aan Egypte Engelsen, Fransen èn Israëliërs graven zich in bij Suezkanaal Duizenden aanmeldingen voor adoptie Eden zou voor ultimatum van Butler en andere ministers gezwicht zijn Aanvalsspits heeft Ismailia niet meer kunnen bereiken DONDERDAG 8 NOVEMBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 13 Drie minuten stilte Nederlandse onderwijzeres on verrnor>i-'-1 Amsterdamse Beurs Ceylon niet meer zo vast in Brits Gemenebest Bietencampagne totnutoe te stroef verlopen Wij verstaan de kunst De strijd in Hongarije Zevenduizend Hongaren sinds zondag omgekomen Laatste hulp roep D<°f°nsie-paraatheid AroeriVa verdroot Taaie weerstand Spannig bij de Jordaan Zaterdag zal een akte van oprichting van een stichting voor Zuid-Kennemerland voor hulpverlening aan invalide en bejaar de vluchtelingen passeren. Dit comité is te beschouwen als een afdeling van de Ne derlandse Federatie voor Vluchtelingen hulp. waarvan de heer M. A. Reinalda voorzitter is en die in het verleden al di verse acties in ons land heeft verricht. Daarna zijn in vele delen van ons land co- mité's gevormd en binnenkort komt een comité voor Haarlem en omgeving tot stand. Als voorzitter voor Zuid-Kennemerland zal optreden de oud-commissaris der Ko ningin in de provincie Noond'holland, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk. Er be stonden vroeger reeds plannen een comité op te richten, maar door de gebeurtenissen in Hongarije is deze aangelegenheid zeer actueel geworden. Maandag kwamen de zes burgemeesters uit Zuid-Kennemerland in vergadering bijeen en daarop is besloten tot het oprichten van een stichting over te gaan. De Stichting voor Zuid-Kennemerland zal werken in samenwerking met de te Utrecht opgerichte Stichting Nationaal Co mité Hulpverlening aan het Hongaarse volk, waarvan de heer E. Kupers voorzit ter is. Het doel is niet uitsluitend Hon gaarse gezinnen op te nemen., maar ook gezinnen, die in andere landen als vluchte lingen vertoeven en dringend hulp nodig hebben. Verwacht wordt dat er bij de Nederland se gezinnen voldoende ruimte zal over blijven om eventueel Hongaarse kinderen voor langer of korter tijd op te nemen Deze aangelegenheid zal door andere in stanties geregeld worden. De gezinnen zullen zich blijvend kunnen vestigen in Haarlem en omliggende gemeenten. In de stichting zullen vertegenwoordigd zijn de zes gemeenten uit Zuid-Kennemer land. Het is niet de bedoeling, dat de ge meenten de kosten voor haar rekening zullen nemen. Hiervoor worden plaatselij ke comité's gevormd. Van de gemeentebe sturen zal o.a. gevraagd worden woning ruimte beschikbaar te stellen. Het is de bedoeling dat één gezin per twintigduizend inwoners in een gemeente opgenomen zal worden. Dat betekent het vestigen van een vijftiental gezinnen in Zuid-Kennemerland, waarvan acht in Vanm,organ om precies drie minuten voor twaalf flitsten in Haarlem de straat lantaarns aan. Auto's stopten, soms mid den op een kruispunt, voetgangers bleven staan en namen hun hoed af, xvinkels wer den gesloten, machines werden stilgezet. Een onwezenlijke stille sluierde zich over de stad. Sommige weggebruikers beseften helaas te laat, dat drie minuten stilte in acht dienden te worden genomen. Be schaamd bleven zij dan staan. In deze drie minuten hebben de Haarlemmers tezamen met duizenden anderen in Nederland en de overige vrije wereld gedacht aan de Hon gaarse vrijheidsstrijders die vechten voor hun leven en hun, land. Op verscheidene buitenwegen rondom Haarlem en ook op snelverkeersivegen werdëfê dé drie minuten stilte zeer gebrekkig in acht genomen. Vele automobilisten negeerden of vergaten de stille gedenking en ook wandelaars kwa men te laat of niet tot de ontdekking, dat alle leven drie minuten verstomd was. Uit de omgeving van het Kleverpark kwamen enige klachten van lezers, die zich over het niet in acht nemen van de stilte ontstemd toonden. Daarentegen was de houding van de weggebruikers op het Stationsplein voorbeeldig. Enige mensen die in de stationshal bezig waren een kaartje te kopen, bleven met het wissel geld in de hand staan. Een haltechef van ae NZHVM, kondigde de stilte met een fluitsignaal aan. Het bagagedepot van het station werd tijdig gesloten. Op het Hout plein en in de Grote Houtstraat verstomde het verkeer geleidelijk, hoewel enige voort- wandelende en babbelende dames wel laat haar geanimeerd gesvrek afbraken Enkele automobilisten en bromfietsers trokken zich van de voelbare stilte niets aan en reden door, alsof zij hij deze gebeurtenis sen niet waren betrokken DJAKARTA (ANP). Volgens vandaag ■n Djakarta ontvangen berichten is een Ne derlandse onderwijzeres, mevrouw F Ko'- nuis. zondagavond in haar huis in Pangkal- pinang op Bangka vermoord Mevrouw Ko!- mus een weduwe van 59 iaar oud. werd in haar slaapkamer aangetroffen. Zii was met. messteken om hei leven "obracht De politie in P3"ka'r>:n->-- weigerde verdere bijzon derheden ov<-r d' moord mede fe de'en Fel hoofd van de nii'-'jp verb'narde slDohfs. riaf. intensief naar de moordenaar wordt gezocht Mevrouw Kolnius was onderwijzeres op •en Xcdei-iandse particuliere school in Pang knlpinang Naar wij nader in Den Haag vernemen is volgens een particulier telegram uit Indo nesië mevrouw Kolmus om het leven ge bracht, toen zij zich trachtte te verzetten tegen een inbreker. Slotkoers Oponin2> gisteren koprsen 1 3 Neder 1 4 90 90 i Nedl 1962 i> 913 16 90% A. K U :36 228 V. Calvé Delft 333 323 Van Gelder Zonen 208 Z2 200 K.. N Hoogovens 325 320 Nederl. Ford 400 380 N. Kabelfabriek 305 300 gew.Philips Gloeil 274 260 pref.Philips Gloeil 164 164 Unilever 394 374 Wilton Fijenoord 32914 328 Dordtsche Petrol. 817 V8 782 Konkl. Petroleum 817 780 A'dam Rubber 76 y, 74 Holl. <\mer. Lijn 198 192 N Scheepv Unie 170 174 y. nhs. van Ommeren 330 330 H V A 95!/, 91 Verg Deli Mijen 104!/, 102 Imsterri Bank 220 54 220 y, ^ed Handel Mij.. 175 174 'lotterd Bank.. 194 J/o 194 y, Twentsche Bank 195 195 Anaconda Copper 80 78H Bethlehem Steel. 172 16714 U. S. Steel 74% 71 General Motors 48% 14714 Shell Union 8914 82 Tidewater 40% 4014 Haarlem. De kosten voor bet onderdak brengen worden op f 12.000 per gezin ge schat. Aan de bevolking uit Haarlem en omgeving zal gevraagd worden de bedra gen bijeen te brengen. Collectanten voor het Rode Kruis Vanmorgen hadden zich voor de zater dag in Haarlem te houden collecte van het Nederlandse Rode Kruis ten bate van Hon garije nog te weinig collectanten aange meld om haar te doen slagen. Het bestuur van de afdeling van het Rode Kruis ver zoekt ons mee te delen, dat men zich als collectant(e) kan opgeven aan het adres: Paviljoenslaan 3 te Haarlem. Op dit adres kunnen vrijdagavond van zes tot negen uur des avonds de collectebussen worden afgehaald. Jongeren helpen Ruim zevenhonderd jongeren, aangeslo ten bij de Nederlandse Jeugdgemeenschap van het distract Haarlem, betuigden op een culturele avond hun instemming met een telegram aan de minister-president, waarin zij zich bereid verklaarden elke hulpactie ten bate van Hongarije krachtig te steunen. Intussen zijn plannen voor deze actie nader uitgewerkt. In samenwerking met de Amsterdamse Jeugdraad en in overleg met de Haarlemse Raad voor de Jeugd wil het district Haarlem van de NJ.G. enkele duizenden kranten verkopen, die een re portage en fotodocumentatie var. de ge beurtenissen in Hongarije bevatten. Nog deze week zal een begin worden ge maakt met de distributie daarvan onder de groepen. De kranten kosten f 0.25 per exemplaar. De N.J.G. vraagt de bevolking dringend aan deze actie steun te verlenen. De opbrengst is bestemd voor het Rode Kruis. COLOMBO (United Press) Premier Solomon Bandaranaike heeft woensdag ge zegd, dat Ceylon zou kunnen overwegen zich uit 't Britse gemenebest terug te trek ken „indien de toekomst het eist". Tijdens een persconferentie verklaarde hij ten zeerste opgelucht te zijn over En- gelands besluit zich aan de resolutie der UNO te houden en in Egypte de vijan delijkheden te doen staken. „Maar het staakt-het-vuren betekent niet dat alles in orde is", voegde hij eraan toe, „de werkelijke taak om de vrede tot stand te brengen is net begonnen". Hij opperde de mogelijkheid, dat Ceylon een contingent troepen naar het Midden- Oosten zendt om de UNO te helpen de vrede te handhaven. De bietencampagne bij de suikerfabriek „Holland" te Halfweg, die enige weken ge leden is gestart en waarover wij op 13 ok tober uitvoerig in ons blad schreven, is tot nu toe rustig geweest. De aanvoer van bieten is stroef verlopen, hetgeen groten deels het gevolg is van de slechte weers omstandigheden. Ook de afgelopen maan den waren voor het mooi te nat. Het ge volg van de kleine aanvoer was, dat de suikerfabriek niet op volle toeren kon draaien, hetgeen uiteraard niet rendabel is. Er zal dus nog een grote hoeveelheid bieten moeten worden verwerkt en bij de suikerfabriek verwacht men, dat de aan voer geleidelijk vlotter wordt, als het weer enige tijd bijvoorbeeld twee weken meewerkt. Zoals wij reeds schreven, zal de aanvoer dit jaar aanzienlijk kleiner zijn dan het vo rige jaar, in verband met de slechte weers omstandigheden in de zomer. Men deelt ons over de mogelijkheden tot hulpverlening in ons land mede: geld om het leed der vluchtelingen te lenigen is en blijft welkom op giro 999 van het Natio nale Comité Hulpverlening Hongaarse Volk te Amsterdam. Huisvesting voor langere duur, of permanent, wordt gevraagd: a) ge zinnen met en zonder kinderen, b) volwas senen en enkelingen, mannen zowel als vrouwen. Men kan schriftelijk aanmeldin gen inzenden aan: postbus 5100 Den Ilaag, onder vermelding van zoveel mogelijk details (aard van het aangeboden onder dak, al of niet gemeubileerd, tijdsduur der beschikbaarstelling, eventuele kosten, enzo voorts, met duidelijke opgave van naam. adres en eventueel telefoon van de aan melders). Er zijn reeds duizenden aanmel dingen binnengekomen om kinderen op te nemen, zowel voor tijdelijke opneming, als voor adoptie van weeskinderen, of voor een langdurig verblijf. Verwacht wordt echter dat het aantal kinderen dat buiten gezins verband naar Nederland zal komen zeer klein zal zijn: Het initiatief de* Nederland se regering om duizend 'vluchtelingen n.'t Hongarije in ons land toe te laten, wordl met spoed uitgewerkt door een interde partementale commissie. Prins Bernhard heeft heden een be langrijke gift doen overmaken aan het Nationaal Comité Hulpverlening Hon gaarse volk. Het bestuur der Nederlandse Federatie van Beeldende Kunstenaarsverenigingen heeft besloten de gelden reeds bijeenge bracht voor de viering van het zilveren ju bileum der federatie ter beschikking te stellen voor de hulpverlening aan in nood verkerende Hongaren. Het roept de Neder landse beeldende kunstenaars op een bij drage voor dit doel te storten bij de pen ningmeester van de federatie onder het motto ..Kunstenaars helpen" op gironum mer 227675. Het dagelijks bestuur van de Internatio nale commissie tot Bestrijding van het Concentratickampsysteem heeft aan de UNO-secretaris een resolutie getelegra feerd, waarin onder andere een uitnodiging >'s vervat aan alle democratische regeringen om te weigeren het feite1 ijk gezag van de regering van een gouwleider, door Russi sche bajonetten in Boedanest geïnstalleerd. Ie erkennen en me1 elke erkenning te wachten lot bet de Hongaren zal zijn toe- geslaan vrije verkiezingen te houden onder toezicht van de Organisatie der Verenigde Nation on van de Internationale Politie, en hun w" tol uitdrukking te brengen. De pianist Nino'ai Orloff. die reeds na hel einde van de eerste wereldoorlog, toen de rode revolutie een einde maakte aan het tsarenrijk, zijn geboorteland voorgoed ver hel. heeft te kennen gegeven, dat hij op grond van de jongste gebeurtenissen geen muziek uit zijn vroegere vaderland meer wil spelen. M De Nederlandse Studentenraad heeft een informatief telegram gezonden aan de In ternationale Studenten Unie te Praag, die de nationale studenten unies van alle com munistische lander omvat. De Nederlandse Studentenraad maakt deel uit van de infer na'ionn'e studerPeneonferentie waarvan het secretariaat te heiden is gevestigd In genoemd telegram verwijst de Nederlandse Studentenraad naar resoluties tegen het kolonialisme en tot steun aan streven naar nationa'e onafhankelijkheid, die te Praag zijn aangenomen aan het slot van het vier de wereldstudentencongres. De NSR vraagt in dit verband om onmiddellijke inlichtin gen en om de mening van de internationale studenten unie met betrekking tot de ont wikkelingen in Hongarije. Het personeel van de kantoren 's-Graven- hage en Arnhem van de postcheque- en girodienst heeft ruim 10.000 gulden bijeen gebracht ter leniging van de nood der Hon gaarse slachtoffers. De inzameling duurt nog voort. De in de hoofdstad gehouden inzameling van het comité „Amsterdam helpt Honga rije" ten behoeve van de Hongaarse slacht offers heeft een bedrag bijeengebracht van f239.978.06. De Wei-eld Veteranen Federatie, waarin twintig miljoen oudstrijders uit 35 landen verenigd zijn, heeft besloten zich door mid del van de bij haar aangesloten organisa ties tot de regeringen van deze landen te wenden teneinde op korte termijn tot een internationale, rechtstreekse hulp aan het Hongaarse volk te geraken. De WVF acht het van primair belang, dat internationale Rode Kruiscolonnes in Hongarije zullen worden toegelaten. Het bestuur van de schoolvereniging van hel Erasmus lyceum te Almelo heeft beslo ten dit jaar de traditionele schoolavond ai te gelasten en de daarvoor bestemde, reeds aanwezige, gelden ter beschikking te slei- len voor de hulpverlening aan Hongarije. De redactie van de schoolkrant, die juist een jubileumnummer zou uitgeven, heeft van dit voornemen afgezien en f 100 voor hetze'fde doel beschikbaar gesteld. Op giro 777 van het Rode Kruis was vanmorgen f 550.000 gestort voor de hulp verlening aan Hongarije. Öc studénten- aetie- heeft ongeveer f 150.000 opgebracht. Bovendien is reeds voor een waarde van f 400.000 aan goederen ontvangen, zodat het eerste Nederlandse Rode Kruis-miljoen reeds vol is. ADVERTENTIE om ook binnen de perken van een bescheiden uitgave een resultaat bij het inrichten van Uw woning te bereiken, waarmee U ingenomen zult zijn. Van onze correspondent in Wenen) Te Belgrado is officieel bekend gemaakt dat Milenko Milovanov, ambassade-secre taris van Joegoslavië te Boedapest maan dag tijdens de gevechten is gedood. Volgens onbevestigde berichten, die in Belgrado werden ontvangen, zijn van zondag af bij gevechten in Boedapest bijna 7.000 mensen om het leven gekomen en ongeveer 3.000 gewond. De munitie der opstandelingen raakt geleidelijk op. De steden Gyoer en Pees in het westen en zuiden van het land, zouden de voornaamste verzelscentra zijn. De Russen zouden woensdagochtend met meer dan 250 tanks, pantserwagens en in fanterie een offensief tegen opstandelingen, naar schatting ter sterkte van een leger divisie, zijn begonnen. Deze strijdkracht der opstandelingen zou bestaan uit boeren, arbeiders en militairen van het geregelde Pfongaarse leger. De Moskouse Pravda schreef vanmorgen dat het in Boedapest en in de meeste de len van Hongarije rustig is en dat „de toe stand met het uur rustiger wordt". Uit te Wenen opgevangen berichten van in Sov jet-handen zijnde Hongaarse omroepsta- tions, waarin er bij de opstandelingen op aan wordt gedrongen de wapens neer te leggen, blijkt dat de Russische strijdkrach ten nog steeds tegenstand ontmoeten in de gebieden van Pecs, in Zuidwest-Hon- garije, en Szolnok, in het zuidoosten. De Russische bevelhebbers te Pees en Szolnok hebben alle opstandelingen gelast de wa pens neer te leggen, „of voor een Russische krijgsraad te worden gedaagd" hetgeen in het verleden bijna altijd de doodstraf, of verbanning heeft betekend. In Boedapest brengen de Russen tanks en geschut bijeen voor de slotaanval op de nog stand hou dende opstandelingen. In de stad woeden branden en vele huizen zijn vernield. Ge wonden en doden liggen door elkander op straat. In totaal zijn tot nu toe een zes honderdtal Hongaarse militairen over de Hongaarse grens uitgeweken. In Boede- pest zijn de winkels gesloten en de hoofd stad wordt door een algehele uithongering bedreigd. Reeds voor het uitbreken van de opstand baarde de levensmiddelenvoorzie ning zorgen. De bevolking heeft vrijwel geen eten en brandstoffen. Radio-Vrij-Europa te München gaf woensdagochtend een heruitzending van de opstandelingen radio-Roka, waarin werd gemeld: „Wij houden stand in het achtste district van Boedapest. De Russische troe pen hebben versterkingen gekregen. Twee gebouwen van het Janos-ziekenhuis staan in vlammen. Wij hebben ingestemd met een staken van de strijd tot twee uur 's morgens, opdat de gewonden in veilig heid kunnen worden gebracht. De Sovjet- tmeoen gebruiken bi'andbommen". Uit Belgrado wordt bericht dat de op standelingen zich terugtrekken in de moe rassen langs de grens van Hongarije en Joegoslavië. Vandaar uit zouden zij, om dat het gebied voor zware tanks onbegaan baar én onbereikbaar is, een g'iferiira-actië willen voeren. In een uitzending van radio-Boedapest heeft de communistische vice-premier en opperbevelhebber van de Hongaarse strijd krachten van het marionettenkabinet. Fe- renc Muennich. alle Hongaarse troepen be vel gegeven in hun onderkomens te blijven, en de gekozen revolutionaire raden op te beffen, in het belang van een centrale organisatie van de strijdkrachten. De re volutionaire raden van de verschillende ministeries kunnen voortaan alleen advi serend optreden en mogen geen nieuwe leden meer benoemen. Ook zond radio- Boedapest een bekendmaking van de Rus sische commandant uit. waarin het uit gaansverbod van 7 uur 's morgens tot 7 uur 's avonds opgeheven wordt. Levens middelenwinkels moeten weer geopend worden. Tegelijkertijd werd een nieuw ultimatum gesteld aan de opstandelingen. Als zij voor 5 uur vanmiddag hun wapens inleveren, zouden zij niet gestraft worden. WASHINGTON. (Reuter) De Ameri kaanse commissie van stafchefs heeft mee gedeeld. dat de „defensie-paraatheid" van de strijdkrachten is vergroot. Sommige oefeningen zijn afgelast. (Van onze correspondent in Londen) Het verluidt, dat de Sovjet-Unie bezig is Egypte te versterken met straalbommen- werpers en -jagers. Gedekt door de wa penstilstand worden vliegvelden hersteld. Uit Cyprus wordt gemeld dat een Rus sische luchtvloot van bommenwerpers op 12.000 meter hoogte over de Turkse kust in dc richting van Egypte is gevlogen. In Syrië worden Russische vliegtuigen en be manningen verwacht, waarvoor vliegvelden gereed zijn gemaakt. Men verwacht dat Selwyn Lloyd, de Britse minister van Bui tenlandse Zaken, spoedig naar New York zal vliegen om de totstandkoming van het UNO-leger te bespoedigen. Regering en parlement zijn bezorgd over de dreigende Russische interventie in het Midden-Oos ten. Vandaar dat alles in het werk wordt gesteld om het nauwe samengaan met de Verenigde Staten te herstellen. Selwyn Lloyd zei gisteravond in een radiorede, dat de leveranties van Sovjet-wapens aan Egypte en andere landen doorgaan. „Er zjjn andere tekenen waarop ik van avond niet kan ingaan voor aller gevaarlijkste mogelijkheden in dit gebied", zo zei hij. De Sovjet-leiders moeten woedend zijn over de vernietiging van zoveel Russisch oorlogsmateriaal in Egypte. In regerings kringen gelooft men, dat het gevaar voor rechtstreekse Russische interventie af neemt. Men is echter beducht voor Rus sische wapenleveranties aan de Arabische staten, in het bijzonder via Syrië, even tueel gesteund door „vrijwilligers". Het gebeurlijk opvangen van Russische zen dingen naar Egypte vormt een moeilijk diplomatiek en militair probleem. In Lon den wordt gevreesd, dat, indien Nasser kan rekenen op Russische hulp, hij aanvallen zal doen tussen Cairo en Ismailia. De Britse regering gelooft, dat de Sovjet-leiders er op uit zijn om Engeland en Frankrijk te verwikkelen in een algemene oorlog in het Midden-Oosten volgens het voorbeeld van de Spaanse burgeroorlog. Dit was een van de factoren welke de regering bewoog tot het staken der vijandelijkheden. Er wordt ontkend, dat er een breuk in het kabinet zou zijn, maar voor de be sluiten tot een wapenstilstand vielen, wa ren er in het kabinet verschillende fel tegenover elkaar staande stromingen. De gematigden, onder leiding van Butler, die van oordeel zijn dat Engeland moreel ver plicht was de invasie stop te zetten nu Israel en Egypte de strijd hadden gestaakt wonnen. Dit meningsverschil zou voor komen kunnen zijn, wanneer de actie snel was verlopen, maar de spanningen, ook in het kabinet, namen toe, toen de beslissende landingen uitbleven. Anthony Head, de minister van Defensie, moest zondag naar Cyprus vliegen om het kabinet ervan te overtuigen, dat Sir Charles Keightley, de geallieerde opperbevelhebber, een korte zegevierende actie kon garanderen. In alle Nederlandse steden, waar uni versiteiten of andere instellingen van hoger onderwijs zijn gevestigd, zijn woensdagavond uiterst drukbezochte bijeenkomsten gehouden, tijdens welke studenten, professoren, leden van tech nische en wetenschappelijke staven hun solidariteit betuigden met hun Hongaarse collega's en alle medewer king werd toegezegd aan het Universi tair Asyl Fonds. De bijeenkomst te Leiden (zie foto), werd bijgewoond door Prinses Beatrix. Een geheel andere actie maar met hetzelfde doel hielden de studenten van de Amsterdamse Instituten voor Kunstonderwijs op de Dam te Amsterdam (zie andere foto). Voorbijgangers konden zich laten ver eeuwigen tegen een geringe vergoeding, bestemd voor het Nationaal Inzame lingscomité voor Hongarije. Op de foto ziet men de tekenaars en tekenaressen aan het werk voor het goede doel. Woensdag zijn er gedurende de gehele dag berichten door de Egyptische regering gelanceerd, waarin geconstateerd werd, dat de Brits-Franse strijdkrachten zich niet aan het bestand hielden. De bevelhebber der Brits-Franse strijdkrachteen, Sir Char les Keightley, die in de loop van de dag een bezoek aan Fort Said bracht, bevestig de echter met grote nadruk, dat het vuren was gestaakt. Over de positie van Ismailia, halverwege het Suezkanaal zijn de elkaar opvolgende berichten nogal tegenstrijdig gebleken. In een verklaring van de Brits- Franse opperbevelhebber wordt verklaard, dat gemotoriseerde patrouilles voor het be stand tot op anderhalve kilometer voor El Kantara waren gekomen en dat zij nu een kwart van de totale lengte van 160 km be heersen. Radio Cairo deelde mede dat drie Egyptische ministers een bezoek aan Ismai lia brengen om de voorraden te inspecteren, hetgeen dus in tegenspraak is met Mollets verklaring, dat deze plaats is bezet. Brits- Franse troepen hebben bij de bezetting van Port Said iets meer dan honderd man aan doden en gewonden verloren, aldus de ver klaring van Keightley. Intussen hing er woensdagavond een dreigende sfeer boven Port Said, waar vol gens de eerste onofficiële berichten naar schatting 7.000 man troepen van beide zij den en Egyptische burgers werden gedood tijdens de landingsoperaties, die 30 uur hebben geduurd. Waarnemers bij de frontlinie vrezen dat de situatie zal verslechteren nog vóór de aankomst van generaal E. L. M. Burns, hoofd van de UNO-bestandscommissie, met de eerste UNO-strijdkrachlen. Deze strijd krachten zouden volgens functionarissen van de UNO in Cairo binnen een week in de kanaalzone landen. Een neutrale militaire waarnemer was van mening dat de Fransen en Britten zich ernstig hadden vergist in de sterkte van de Egyptische troepenmacht in Port Said. Zij hadden zich waarschijnlijk niet gereali seerd hoe snel president Nasser zijn troe pen uit de Sinai-woestijn had teruggeroe pen. Ook meende de waarnemer dat de Fransen en Britten geen rekening hadden gehouden met het moreel van de burger bevolking, dat een factor van betekenis werd toen de strijd zich in de straten van de stad verplaatste. Tank-eenheden patrouilleerden woens dagavond op de wegen rondom Port Said en meldden dat er geen georganiseerd ver zet der Egyptenaren was. In Port Said zelf hadden de Brits-Franse troepen de volledige controle, maar van een werkelijke vrede was geen sprake, on danks het staakt-het-vuren dat om 12 uur 's nachts dinsdagavond was ingegaan. Scho ten van Egyptische scherpschutters ver scheurden zo nu en dan de nachtelijke stilte, terwijl ook van de grote Britse tanks op de straathoeken schoten klonken. Een gele Coca Cola-wagen reed door de straten om de lijken van Egyptische soldaten op te halen. Naar schatting zijn 1500 Egyptena ren gedood en verscheidene duizenden ge wond. Vele gebouwen in de stad vertonen gaten veroorzaakt door granaten. Naar gemeld werd niemand van de Europees-Amerikaanse bevolking in de stad gewond. Dertig Amerikanen bevonden zich tijdens de gevechten in de kelder van het Amerikaanse consulaat in de haven wijk. De Franse en Britse troepen graven zich op het ogenblik in buiten Port Said en Port Fuad, tot 45 km langs het kanaal landin waarts. Zij hebben Ismailia niet bezet. De correspondent van het Westduitse persbureau D.P.A. te Cairo heeft gemeld, dat woensdagmiddag te Port Said nog werd gestreden. Britse parachutisten toonden zich „verbijsterd" over het staken van het vuren. Een Franse soldaat zei tot deze correspondent, dat de Egyptische burgers „als duivels hebben gestreden". Volgens de correspondent was de disci pline van de Egyptische troepen die hij op weg naar Port Said had gezien, verbazing wekkend. De dorpsbevolking scheen vast besloten te zijn zich tegen de vijand te ver zetten. Uitgerust met geweren en messen wachtte zij de komst van de Franse en Britse soldaten af, aldus de correspondent. Ondanks het staken van het vuren wor den de vliegtuigen aan boord van de vlieg kampschepen startklaar gehouden, aldus de correspondent. Egypte is vastbesloten om niet eerder een opruimen van de hindernissen in het Suez kanaal toe te staan dan nadat de UNO- resolutie is uitgevoerd en de Brits-Franse troepen zijn vervangen door UNO-macht en de Israëlische troepen het Sinaï-schier- eiland verlaten hebben. Arabische zelfmoordcommando's hebben vanochtend vroeg een serie acties uitge voerd langs de hoofdweg van Tel Aviv naar Jeruzalem, met het doel vitale communi caties lussen dc hoofdstad en de kust te onderbreken, zo heeft majoor Dan Gov, woordvoerder van het Israëlische leger, be kend gemaakt. Hij zeide dat één aanvaller gedood is en drie gewond werden. Israel leed geen verliezen. Majoor Gov zeide dat de commando's blijkbaar opereerden van de in Jordaanse handen zijnde westelijke oever van de Jor daan. De actie begon op het wegenknoop punt Bab El Wad, halverwege Jaffa en Jeruzalem, waar een waterpijp werd opge blazen om te pogen de wateraanvoer naar het Israëlische deel van Jeruzalem af te snijden. Israëlische genietroepen zijn begonnen met het aanleggen van „meer permanente" onderkomens en stellingen langs de zoge naamde „ultimatumlijn", op 10 mijl (16 km) afstand van het Suezkanaal. Tegelij kertijd worden de voorraden van het Israë lische leger aangevuld uit de oorlogsbuit die tijdens de strijd in de Sinaï-woestijn op de Egyptenaren veroverd is. De Israë liërs hebben daar voor ongeveer 100 mil joen pond sterling aan oorlogsbuit in de wacht gesleept, en schijnen voornemens te zijn al het bruikbare voor zichzelf te ge bruiken. Aan de noordelijke en oostelijke grenzen van Israel is de toestand nog gespannen: troepen uit Syrië en Irak staan in Jordanië, om het Jordaanse leger dat zich aan de grens met Israel heeft ingegraven, in de rug te steunen. Kleurenlitho's. Op woensdag 14 no vember zal in het Grotius Lyceum in Den Haag een wijktentoonstelling worden ge opend van kleurenlitho's van H. van Krui- ningen. Deze tentoonstelling is georgani seerd door de pedagogische afdeling van het Gemeente-Museum.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 3