EAU DE COLOGNES Automatisering: bedreiging voor werkgelegenheid en arbeidslust CENTRALE BOEKHANDEL Tuindersvlet gezonken en gelicht TWEEDJASSEN „COVELINE" <T2rievcn aan cle redactie Kalenders 1957 Agenda's 11 H.H. Schilders bezoeken Burgerlijke Stand van Haarlem BLOEMEMDAAL HEEMSTEDE Tegen Heemstedenaar ZVz jaar geëist Wegens verduisteringen tot bedrag van 20.000 Jubileumtoernooi van Haarlems Schaak gezelschap Prominente goochelaars treden 15 november op Krasse vertegenwoordiger viert gouden jubileum Kinderzwemfeest in Sportfondsenbad N.Z.H.-bus botste tegen vrachtauto Examens vijftien inbraken Tegen beide verdachten anderhalf jaar geëist Rijwielhandelaar kocht gestolen bromfietsen Haarlemmers sparen door Otto Sterman draagt voor op bijeenkomst C.I.S. Concertgebouworkest komt ruim een miljoen tekort '471V' Steeds present Tegen voorrangsregels wordt grof gezondigd Amsterdammer gaf zich uit voor kapitein der koninklijke landmacht Welsprekendheid in Teisterbant Drs. Den Uyl voor Bestuurdersbond N.V.V. Sinterklaas zal Haarlem Twee broers pleegden DONDERDAG 8 NOVEMBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT MASCOTA EAU DE COLOGNE KÖLNISCH WASSER Zjf tauöeCologne AParf6m«ne fBb'ik f} 'G10CKENGASSE H?47H" /b COIOGNI o« RHINI De Franse econoom en socioloog: Jean pourastier verwacht in de toekomst een maatschappij, waarbij ruim tachtig percent van de werknemers in de zogenaamde der de sector werkzaam zullen zijn. Deze derde sector omvat mensen in overheidsdienst en in de vrije beroepen en staat tegenover de twee andere werkgelegenheidssectoren in het maatschappelijk bestel: de landbouw en de industrie, waar in de toekomst naar verhouding minder mensen werk zullen vinden. Deze maatschappelijke ontwikke ling kan het gevolg zijn van de invoering van de zogenaamde automatisering, die grote gevaren inhoudt ten aanzien van werkloosheid en vermindering van arbeids vreugde. De gevolgen van de toenemende auto matisering werden woensdagavond voor de bestuurdersbond Haarlem van het NW in het wijkgebouw aan de Gedempte Oude Gracht door drs. J. M. den Uyl, directeur van het wetenschappelijk bureau van de Partij van de Arbeid, de dr. Wiardi Beck- mahstichting, besproken. Na een kort inleidend woord van de voorzitter van de bestuurdersbond, de heer P. W. Voskuilen, die de recente gebeurte nissen in Hongarije aanstipte, hield drs. Den Uyl zijn inleiding over „De arbeid in de wereld van morgen". Deze arbeid was volgens de spreker afhankelijk van de toe neming van de welvaart, die op haar beurt weer afhankelijk is van een politieke stabi liteit. Drs. Den Uyl schetste de ontwikke ling, die de arbeid in de laatste eeuwen heeft doorgemaakt en nog steeds doormaakt en zei, dat wetenschap, vakorganisaties, werkgevers en werknemers meewerken aan een bestudering van de vraagstukken, die verband houden met arbeidsvreugde, sa menwerking in de bedrijven en sociale ze kerheid. De arbeidsvreugde wordt sinds korte tijd bedreigd door de versnelde tech nische ontwikkeling, die men in navolging van de Angelsaksische landen automatise ring noemt en clie niet identiek is aan de al sinas eeuwen voortschrijdende mechani satie. Mechanisatie beoogt de vervanging van menselijke spierkracht door machines, automatisering gaat veel verder en is ge richt op een vervanging van de menselijke hersenarbeid, waarneming, controle en voorlichting door een apparatuur. Elektronica Deze ontwikkeling is mogelijk geworden door een hoge vlucht, die de moderne na tuurkunde op het gebied van de elektronen- leer (elektronica) heeft doorgemaakt. Po litiek is de automatisering van belang, doordat zich in de Angelsaksische landen, waar deze ontwikkeling is begonnen, twee stromingen tegenover elkaar bevinden, waarvan de ene automatisering slechts een voortzetting van de mechanisatie vindt en de andere in de ontwikkeling een nieuw element ziet en maatregelen verlangt ter ADVERTENTIE vanaf ƒ68. GEN. CRONJéSTRAAT 1 a—1 b voorkoming van de automatisering. De werknemers behoren tot de laatste groep en hun belangen zijn er wel degelijk mee gemoeid, omdat het is voorgekomen, dat invoering van de automatisei'ing in de auto-industrie tot masale ontslagen heeft geleid. De vraag of werkloosheid een ge volg kan zijn van automatisering hangt af van de omstandigheid of de nieuwe tech nische ontwikkeling geschiedt bij een toe nemende economische krachtsinspanning en of de industrie, waar het systeem wordt ingevoerd, in staat is op de wereldmarkt te concurreren. Om aan de gevaren tegemoet te komen, meende drs. Den Uyl, dat het nodig was, dat de ov'erheid inzicht verkrijgt in het proces van automatisering en het tempo van de invoering hiervan kan beheersen. Voor de arbeiders zelf betekent automa tisering vaak een noodzakelijke herscho ling waaraan oudere werknemers zich niet zo gemakkelijk meer kunnen onderwerpen. Ten aanzien van de toekomstige ontwikke ling naar een groter overheidsapparaat, is het nodig, dat de mensen, die daar gaan werken over een grotere ontwikkeling be schikken, dan dat nu veelal nodig is. Daar om beval drs. Den Uyl voor de vakorga nisaties een methode aan, volgens welke de ieden meer en meer bekendgemaakt worden met de nieuwe ontwikkelingen, waardoor het mogelijk zal zijn ook in de toekomst met vreugde te arbeiden. De bedreigingen kunnen bedwongen worden door nationale en internationale maatregelen, die de ont wikkeling in de hand kunnen houden. De vakbeweging zal als gelijke partner met de werkgevers in de bedrijfschappen over deze kwesties moeten kunnen spreken. Na de inleiding door drs. Den Uyl bleek uit de vele vragen die gesteld werden, hoe de aanwezigen het grote probleem van de arbeid in een veranderde wereld ter harte ging. ADVERTENTIE ELEKT. VERFSPUIT (karweispuit) compleet 170. Ged. Oudegracht 95 - Telef. 16507 HAARLEM, 7 november 1956 ONDERTROUWD: 7 nov„ J. C. van Eerden en C. Chr. S. Sweekhorst; J. G. Paauwe en J. M. Zonneveld; R. Holsappel en G. Olden- broek; C. J. Gortzak en J. M. Mostert; G. W. Havik en G. Buurman; B. Gude en C. E. M. Andringa; Th. H. A. Kamer en K. L. Griek- spoor; J. F. A. Halewijn en W. Hartman; P. A. van Excel en W. Witjes; H. Chr. H. B-.ars en D. J. Vriend; H. N. B. Nijman en C. S. van den Berg; M. G. Bernhardt en W. de Vries; W J. Vrenegoor en A. M. J. Goede- mans; N. H. J. de Kwant en A. M. Frijters; W. J. C. Bonarius en A. M. C. M. Barsen; Chr. Boon en Gf Bauer; G. Th. Handgraaf en M. C. Enters; C. H. van der Vossen en M. W. Devies; J. Th. Heeremans en A. M. van Egemond; Th. Bes en A. M. A. Janzen. GEHUWD: 7 nov., F. W. G. Tuijn en M. E. Joosten; J. A. de Jong en M. Th. de Wil de; C. van der Kuijl en A. Vreeken; S. E. J. Selhorst en M. E. de Vetten; E. L. J. Co- mans en J. A. van Warmerdam; N. C. Dui- kersloot en M. C. J. Blom; R. Ockerse en A. Feenstra; E. van Zalen en J. P. Hoogen- doorn; J. Vaandering en A. C. Zeeman. BEVALLEN van een zoon: 6 nov., G. J. de Ruiterde Fouw; C. J. W. VeenBcliën; J. F. M. Calandt—Peterse; 7 nov., E. Len- ting—Berends. BEVALLEN van een dochter: 6 nov., S. J. M. AzierSteffens; M. C. M. Piët—Schol- te; A. J. G. SonneveldNielen; 7 nov., M. C. van den NieuwenhofRijkse. OVERLEDEN: 5 nov., B. Vrenegoor, 61 j., Kerkhofstraat; A. Paap, 82 j.. Gasthuisvest; H. J. Kaak—van Straaten. 67 j., Reggestraal; 6 nov., J. Dalhuijsen, 72 j., Gasthuisvest. GEBOORTEN: A. Schepers—Kempees, z.; M. van Soerenvan der Zouwen, d.; H. C. PijpersClemens, d.; M. G. Kuipers—den Ouden, z.; J. Maassen v. d. BrinkDam, z. ONDERTROUWD: N. J. M. Zethof en E. X. van der Valk; J. P. M. Waterloo en C. Schneiders; G. W. H. Baron van Imhoff en L. E. Elhorst; J. C. Etch horn en A. J. van Eerden; J. S. Leijen en A. Heijbroek; G. H. M. Poelman en A. M. J. G. ten Berge; Th. Ineke en C. M. van der Stoop. GEHUWD: A. M. Vink en G. A. M. van Roode; H. Veth en E. M. van Duin. OVERLEDEN: Wed. K. Sedeijn—Vellema, 85 jaar. ONDERTROUWD: H. K. Kleijn en M. Kerpel; H. P. van der Valk en M. P. Mon- tanus. GETROUWD: P. M. Westerveld en W. C. M. van der Aar. GEBOREN: Alphonsius Hendricus Johan nes, z. van B. Hoogenstein en C. Castien; Edmond Willem, z. van Jhr. W. H. de Savor- nin Lohman en M. W. L. van Dam van Is- selt; Marie-Sabine, d. van M. Bijleveld en Th. Swane; Franciscus Theodorus, z. van J. van Baar en W. C. M. Janssens. OVERLEDEN: J. Moulijn, 59 j.; Wed. C. B. Gelinckvan Nooten, 76 j.; H. N. Zwier, 80 j.,; mevr. H. H. Breibachvan Berkel, 82 j.; Wed. J. H. Claij—Hazekamp. 86 j.; W~i. R. M. SchraverusSmits, 76 j.; Wed. H. G. Hoogérbeets—Mulder, 92 j.; W. A. H. van der Vaart, 92 j. De officier van justitie te Almelo heeft een gevangenisstraf van twee en een half jaar met aftrek geëist tegen een 49-jarige vertegenwoordiger uit Heemstede, die een groot aantal verduisteringen en oplichtin gen tot een bedrag van f 20.000 zou hebben gepleegd ten nadele _vaai «choUtn-en 'instel lingen. Verdachte reisde in boeken en bezocht voornamelijk scholen en internaten, waar hij dan lezingen gaf en balletavonden ver zorgde. Dit alles ten behoeve van zijn actie „het goede boek". Hij zou zich voor de aan schaf van boeken gelden hebben toege- eigend van twee scholen in Hoogerheide, drie in Made (N.-B.) en verder van scholen en internaten in Groenlo, Schimmert en Geertruidenberg. Ook zou hij het hoofd van de r.-k. meisjesschool voor v.g.l.o. te Nij- verdal hebben bewogen tot afgifte van twee bedragen van in totaal f 1750. Hij ver telde bij die gelegenheid onder meer, dat hij bevriend was met pater Loop van de Bond zonder naam. Ook in Haarlem en Groenlo zou hij verscheidene oplichtingen hebben gepleegd. Ter zitting gaf verdachte alle hem ten laste gelegde feiten toe. Hij zei gehandeld te hebben om het ene gat met andere te stoppen. De benadeelde getuigen verklaarden ter zitting, dat verdachte gemakkelijk vertrou wen inboezemde. Bovendien getuigden zijn lezingen van een zekere deskundigheid. HSG heeft zijn 60-jarig bestaan op waar dige wijze gevierd. Er werd een massakamp gehouden tegen de Heemsteedse Schaakclub. HSG won met 13T12'hierbij viel vooral het fraaie resultaat der Heemsteedse kop- borden op Voor de aanvang van deze wed strijd bood de voorzitter van HSG, de heer Marwitz, de Heemstedenaren een vaantje aan. De oudejaarsavondviering was zeer ge slaagd. Verscheidene oud-leden waren aan wezig. De hoofdschotel was het all-round-jubi- leumtoernooi, een toernooi waarin men met een koppelgenoot partijstellingen, problemen en eindspelstudies kon oplossen. Voorts moest men twee partijen gelijktijdig spelen en aan een snelschaakcompetitie deelnemen. De door de gemeente Haarlem uitgeloofde zilveren legpenning werd gewonnen door Van den Hoff voor de beste individuele pres tatie. De uitslagen waren als volgt: Groep A Koppels: 1. v. d. Hoff en Santen; 2. Spinhoven en A. Verhoeff; 3. Duisenberg en Mostertman. Individuele prijzen: 1. v. d. Hoff; 2. Spin hoven. Groep B Koppels: 1. v. Teunenbroek en Andersen; 2. E. Petersma en Gisolf. Individuele prijzen: 1. G. de Vries; 2. E. Petersma. De prijs voor de beste „huisschaker" viel ten deel aan A. Verhoeff uit Amsterdam. E. Petersma kreeg een prijs als de beste jeugd- schaker. Extra prijzen waren er voor de ge. broeders Vlasbloem (Edam), A. Herfst, Vos, v. d. Steeg en Hille. (Verkort weergegeven) Dank. Hiermee willen wij al degenen die hebben medegewerkt aan de collecte voor een televisie-toestel voor het sanato rium „Brederodeduin" speciaal de voet balverenigingen DIO, RCH, Schoten, EDO en Haarlem hartelijk danken. Op zater dag 13 oktober werd dit toestel aangeboden en het werd een kostelijke middag. Nog maals onze hartelijke dank! PATIËNTEN VAN „BREDERODEDUIN" Op de woensdagen 14 en 21 november zal Sinterklaas in het centrum en in noord een rondgang maken. De feestelijk versierde boot, waarmee de Sint en zijn gevolg uit Spanje op woensdag 14 november naar Haar lem vaart, zal aan de Turfmarkt zijn ankers uitgooien. Om twee uur zal de Haarlemse jeugd uit het centrum de Heilige welkom heten. De kindervriend neemt na de ver welkoming plaats in een crème-kleurige ca lèche, welke door twee paarden getrokken wordt. Met zijn knechten en voorafgegaan door de Haarlemse postfanfare zal hij een rijtoer door de stad maken. Route: Turfmarkt, Ged. Oude Gracht. Gr. Houtstraat, Grote Markt, Jansstraat. Jans- weg, Kennemerplein, Kruisweg, Kruisstraat, Krocht, Nieuwe Groenmarkt, Zijlstraat, Ged. Oude Gracht, Gierstraat, Gr. Houtstraat, Verwulft. De Noordhollandse Broederschap van Goochelaars zal donderdag 15 november ter gelegenheid van haar negen-jai-ig bestaan een goochelshowavond houden in hotel „De Leeuwerik" te Haarlem. Verscheidene pro minente goochelaars zullen optreden, zoals: mr. Hade, Amarco, John Elferink, Perikles en mr. Lawrence met zijn Chinese fluoresce rende show. De heer J. van Schaik te Haarlem heeft woensdag het feit herdacht, dat hij vijftig jaar geleden bij de vleeswarenfabriek Stege- man en co n.v.'in dienst trad. Thans is hij als vertegenwoordiger werkzaam. De heer Van Schaik is 78 jaar. maar is nog zo vitaal, dat hij nog niet kan besluiten met pensioen te gaan. Toen wethouder W. C. Bakker hem des morgens de ere-medaille in zilver verbonden aan de orde van Oranje- Nassau had uitgereikt, demonstreerde de heer Van Schaik zijn vitaliteit met enige diepe kniebuigingen. De directie van de vleeswarenfabriek. de heren J. M. Hoog straten. K. Vereecken en J. van den Beid, was naar Haarlem gekomen om de jubi laris geluk te wensen. Tijdens de receptie des middags in café-restaurant Brinkmann aan de Grote Markt, boden zij hem een tele visietoestel aan. Ongeveer tachtig zakenrela ties. collega's en sportvrienden gaven op de receptie blijk van hun belangstelling. Het jaarlijks gecostumeerd kinderzwem- fecst zal zaterdag in het Sportfondsenbad worden gehouden. Na de intocht der gecos. tumeerde kinderen zal de kunstzwemploeg van de zwemcl'ub „Haarlem" een kunstzwem- demonstratie geven. Na een komisch nummer door de chefs-instructeur (de heren Vrugt en De Graaf) mogen de gecostumeerden te water en tot slot worden twee geluidsfilmp jes over Apache-indianen en over zwem- en duikkampioenen der V.S. vertoond. Voertuigen ernstig beschadigd Woensdagmorgen heeft op de Rijks straatweg bij het Kerkehout te Wassenaar een ernstige botsing plaats gehad tussen een autobus van de NZHVM en een vracht- 'aUfo.'TJè •büs-reed' zóMJèT in de richting Den Haag en kwam bij het passeren van een* andere bus op de linker weghelft te rijden, juist toen van de andere kant een vrachtauto naderde. In volle vaart botsten de voertuigen op elkaar. De chauffeur van de vrachtwagen en de conducteur van de bus werden licht ge wond. Na in een ziekenhuis te zijn ver bonden, konden zij huiswaarts gaan. De vrachtauto werd zwaar beschadigd. De bus werd aan de linker zijkant over een lengte van drie meter opengereten. ADVERTENTIE Ruime sortering Verzending naar het buitenland v/h H. N. MUL en v/h J. M. STAP Grote Houtstraat 63 - Haarlem Telefoon 10305 Amsterdam. Gemeentelijke Universiteit. Bevorderd tot arts: mevrouw M. Lammers Steur, mej. C. Schipper en de heren A. van der Hout. W. Keuter en D. J. Fernandes, allen te Amsterdam. Artsexamen le ged.: R. Somogyi, H. K. L. Nielsen, W. de Graaf, K. J. H. Gare, L. L. Nio en H. B. G. Peters. 's-Gravenhage. Derde gedeelte notariële examen: H. van Beusekom, 's-Gravenhage; A. F. Bouten, Ooy (gem. Ubbergen); H. Broekman, Amsterdam (C.)Ch. P. L. Cor- beij. Eindhoven; A. J. M. Daverveldt, Roo sendaal (N.Br.); F. van Dijk, 's-Gravenhage; H. A. Ferf, Wormerveer; A. A. van Gastel, 's-Gravenhage; J. M. ,van Gastel, 's-Graven hage: P J. A. Goderie, Zevenbergen; A. J. Th. M. Gudde, 's-Hertogenbsoch; mr. C. Gutteling, Utrecht; J. Heerema, Appinge- dam; W J. J. Hermans, Voorburg; J. A. Huisman, Harderwijk, N. C. Kardinaal, Bilthoven; M. J. Kuipers. 's-Gravenhage; H. J. van der Laan, Groningen; H. A. Th. Loh man, Beek bij Nijmegen; H. J. F. M. Man- ders, 's-I-Iertogenbosch; D. G. van Manen, Heemstede; mr. W. A. van der Moore, Am sterdam; W E. Mulder, De Bilt (U.)P. L. Nève, Maastricht; mej. J. C. Oltmans, Am sterdam (Zj; J. G. van Paassen. Voorscho ten; mej. E. R. Piccardt, Amsterdam; G. J. Schneider, Utrecht; H. Schoenmaker, Am sterdam (W G. M. P. Schoep, Wassenaar; B. H. A. M. Sormani. Arnhem; F. C. H. Stoetzer, Steenbergen; T. D. Switers, De venter; L. H. G. Tacken, Sittard; J. L. M. van Tekelenburg, Rijswijk (Z.H.); C. F. J. van der Valk, 's-Gravenhage; mej. A. C. M. A. Verbist, Amsterdam (Z.)mr. H. D. de Vries Amsrobbé, Amsterdam; E. Tj. Wals, Delfzijl en mej. Th. A. Willemse, Utrecht. Leiden. Doctoraal examen biologie mej. H. J. Pfaeltzer, Leiden; doctoraal examen scheikunde P. J. M. van Heteren, Leiden; H. W. Zweegman, Leiden en M. van Swaay, 's Gravenhage. Rotterdam. Gepromoveerd tot doctor in de economische wetenschappen mej. R. Islam uit Burdwan, Pakistan, op proefschrift „In ternational economie cooperation in the United Nations". Groningen. Doctoraal examen economische wetenschappen: W. A. de Hoog, Gorssel en P. Lanting, Nieuwlande. Voor de Haarlemse rechtbank stonden vanmorgen twee broers terecht, een 29- jarige chauffeur en een 24-jarige vertegen woordiger, die in de afgelopen maanden tesamen niet minder dan vijftien diefstallen gepleegd zouden hebben onder meer in Haarlem. Heemstede, Alkmaar. Amsterdam, Zaandam, Assendelft, Den Haag en Oegst- geest. Zij trokken er met de auto op uit en keerden telkens weer op hun uitgangspunt, Haarlem, terug met een wagen vol geroofde goederen. Er waren slechts twee feiten tenlaste- gelegd; een diefstal van sigaren, schroeven draaiers, combinatietangen, een revolver en een houtvochtigheidsmeter die in Haarlem buitgemaakt waren en de inbraak in Am sterdam waarbij de beide broers een brand kast meenamen. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, was van oordeel dat men rekening moest houden met het feit, cjat de verdachten niet als beroepsinbrekers be schouwd konden worden. Toch was hij van oordeel dat de beide broers een ernstige waarschuwing dienden te hebben. Mr. Van der Valk Bouman vroeg daarom tegen elk van de verdachten een gevangenisstraf voor de tijd van anderhalf jaar met aftrek van het voorarrest waarbij hij er rekening mee hield dat de verdachten indien zij zich be hoorlijk zouden gedragen in de toekomst wellicht voorwaardelijk in vrijheid gesteld zouden kunnen worden. De verdediger van beide broers, mr. R. K. P. Kalbfleisch, ging de levenslopen van de verdachten na waarbij tot uitdrukking kwam dat de broers door het gemis aan lei ding tijdens hun leven steeds weer op nieuwe moeilijkheden stuitten. Voor beide verdachten vroeg pleiter een gedeeltelijke voorwaardelijke straf met toe zicht na de invrijheidstelling. Bovendien wees pleiter erop dat de jongste broer eigenlijk door de oudere is meegesleept hetgeen de verdachten in hun laatste woord ruiterlijk erkenden. De rechtbank zal uitspraak doen op 22 november. Voor de Haarlemse rechtbank stond van morgen een rijwielhandelaar uit Haarlem terecht die in mei en juni van dit jaar vier bromfietsen gekocht zou hebben van een zeventienjarige jongen die deze brommers tesamen met enkele kornuiten gestolen had. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman vroeg wegens schuldheling twee maanden gevangenisstraf en wegens de overtreding van het kopen van kinderen niet ouder dan zeventien jaar vier geldboetes van elk honderd gulden. Tegen een van de daders van de bromfiets diefstallen werd 1 jaar geëist met onmiddel lijke gevangenneming. De verdachte die reeds vijftien maal veroordeeld was was tot grote spijt van de officier van Justitie enige tijd op vrije voeten gelaten en hij had prompt de benen genomen. De rechtbank zal in deze zaken uitspraak doen op 22 no vember. Bij de Nutsspaarbank te Haarlem is in ok- ,tober ingelegd f 2.200.788 ep.,terugbetaald f 2.105.615. Het gezamenlijke spaarderstegoed steeg hierdoor met f 95.173 tot f 46.257.269: Er werden 1066 nieuwe spaarders ingeschre ven waardoor' het aantal steeg tot 80.957. De eerste bijeenkomst van de afdeling Haarlem van de Conference of Internatio nally -minded Schools zal op dinsdag 13 no vember plaats hebben in de aula van het stedelijk gymnasium te Haarlem om half acht 's avonds. Otto Sterman zal optreden in een pro gramma getiteld ..Ik ben een neger", dat zal bestaan uit voordrachten van een verhaal uit de slaventijd en van oude en contem poraine negerlyriek. Het tweede deel van de avond zal bestaan uit een discussie onder leiding van de spreker. Het ligt in de bedoeling dat de bijeen komsten van de CIS-Haarlem vijf of ^es keer per jaar zullen worden gehouden op de tweede dinsdag van de maanden, die daar voor in aanmerking komen. Het bestuur van de „Nederlandse Orkest Stichting", gevestigd iri Amsterdam, behe rende het Concertgebouworkest heeft aan B. en W. van Amsterdam verzocht te willen bevorderen, dat aan de stichting een sub sidie zal worden toegekend ter tegemoet koming in het exploitatietekort, dat ge raamd wordt op een miljoen vijfenzeventig duizend gulden. B. en W. hebben naar aan leiding van dit verzoek de gemeenteraad voorgesteld de stichting voor het seizoen 1956/57 een subsdie te verlenen van zes honderdvijfendertigduizend gulden, De rijks subsidie kan, naar verwacht wordt, gesteld worden op ongeveer vierhonderdveertigdui zend gulden. fa Iedere droppel ademt frisheid! Iedere droppel - kwaliteit! beschaafd Edel en van geur Altijd lente-fris f 1.60-f22.75 Pittig en opwekkend f 2.40-f 14.25 A56/110 „Voorrang: .7. of ziekenhuis" T-^7f. Onder de titel „Voorrrang of zieken huis" hield de lieer J. van Zijl, inspecteur van het Verbond voor Veilig Verkeer, woensdagavond in de jeugdkapel van de Sionskerk in Oud-Schoten voor de afdeling Haarlem-noord/Spaarndam van de Vereni ging van Christen Jongeren een praatje over veilig verkeer. De heer Van Zijl begon met uiteen te zetten waarom een juiste opvolging van de gedragsregels voor de weggebruiker, zoals deze zijn vastgelegd in de verkeerswet- geving. zo'n belangrijke bijdrage kan leve ren in de veiligheid van het met de dag toe nemende verkeer op de weg. Een ieder kan dagelijks op vier, vijf verschillende manie ren weggebruiker zijn. Als wandelaar, fietser, bromfietser, motorrijder of automo bilist zijn voor hem steeds weer andere regels en voorschriften van kracht. De kleinste onoplettendheid kan voor de weg gebruiker zelf of voor zijn mede-deelnemer in het verkeer fatale gevolgen hebben. Het meest en het hardnekkigst wordt tegen de voorrrangsregels gezondigd. Niet minder dan 85 percent van de verkeersongevallen vindt zijn oorzaak in een gebrek aan voldoende kennis van deze regels. Vaak genoeg blijkt na een aanrijding het argument „Ik had toch voorrrang want ik kwam van rechts", van iedere grond ontbloot te zijn. Overigens gaf de heer Van Zijl zijn toehoorders de wel gemeende raad in het verkeer niet te veel gebruik te maken van het recht op voorrang en niet al te zeer er op te vertrouwen, dat andere weggebruikers dit recht zullen eer biedigen. Het hanteren van de fatsoens norm in het verkeer op de weg is nu een maal verkieselijker dan een pijnlijke botsing of een verblijf in het ziekenhuis, aldus de spreker. Tot slot gaf de heer Van Zijl aan de hand van een serie lichtbeelden een dui delijke instructie hoe te handelen bij ver schillende verkeerssituaties. In de Nieuwe Gracht te Haarlem is woensdagmiddag om half één een tuinders- vlet van 3lt2 ton met bxiitenboordmotor gezonken. Het schip, dat op weg was naar de groente- en fruitveiling, maakte ten gevolge van de golfslag van passerende schepen water. Om half vijf iverd de vlet, die geen belemmering voor de scheepvaart opleverde, onder grote belangstelling van het publiek gelicht en naar de Houtvaart gesleept. Wegens het ongeoorloofd dragen van een uniform met onderscheidingstekens moest zich voor de Alkmaarse rechtbank verant woorden een 44-jarige Amsterdamse maga zijnbediende. Tegen hem eiste de officier van justitie een voorwaardelijke gevange nisstraf van drie maanden met een proef tijd van drie jaar en toezicht van de Dr. Meyers-vereniging. De verdachte had lange tijd rondgelopen in het uniform van kapitein der Ko ninklijke Landmacht regiment stoottroe pen. Hij deed dit, naar zijn zeggen, om re habilitatie te verkrijgen. Hij was namelijk na de oorlog uit de dienst gezet. Achttien jaar diende hij bij de mariniers maar zijn houding in de oorlogsjaren gaf aanleiding tot verwijdering uit de dienst. De verdach te vond nergens oor voor zijn pogen. Ten slotte haalde hij zijn uniform uit de kast en kocht drie sterren en een serie onder scheidingstekens. Zo werd hij drager van het oorlogskruis, het mobilisatiekruis en het kruis van verdienste. Ook speldde hij zich een hoge Pauselijke onderscheiding op. Op 7 april reed hij in een auto naar Haarlem, waar hij werd betrokken bij een ongeluk. Blijkbaar geïmponeerd door de sterren en kruisen liet de politie hem ech ter gaan. De man vertelde de agenten, dat hij gelegerd was in de Oranje Nassau ka zerne te Amsterdam. Toen de politie daar informeerde bleek niemand de kapitein te kennen. Daags daarop dook hij op in Den Hel der, waar hij diverse oorlogsschepen be zocht om een oude strijdmakker op te spo ren. Enige marinekantoren werden even eens met zijn bezoek vereerd. En overal sprong men voor de kapitein in de hou ding. Terug in Haarlem werd hij door de politie herkend en gearresteerd. Hoezeer de verdachte volhield slechts rehabilitatie beoogd te hebben de officier van justitie was van mening, dat de verdachte alleen goede sier en indruk had willen maken. Een psychiater had de verdachte vermin derd toerekeningsvatbaar verklaard. De sociëteit van kunstenaars en kunst- minnenden „Teisterbant" te Haarlem heeft haar traditie voortgezet en gisteravond de jaarlijkse welsprekendheidswedstrijd ge houden, waaraan negen leden deelnamen. De enige vrouwelijke deelnemer, de publi ciste Marijke van Raephorst, was acht mannen te sterk en kwam als winnares uit de strijd. Plaar improvisatie over het onderwerp: „welke van mijn lezingen is mij het sterkst bijgebleven?", kenmerkte zich door een ongelofelijk vlotte en keurig op de gegeven tijd afgeronde voordracht, die bovendien een alleszins waardeerbare inhoud had. Tweede werd Godfried Bomans met zijn geestige improvisatie over het verschil tus sen de humor van Dickens en die van Chaplin, derde mr. H. E. Phaff met een knap-geconstrueerde samenvatting over hei -schil tussen een Del venaar en een F .mmer. ADVERTENTIE

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 7