Sluitende begroting dank twee ton uit reserves zij DE SAMENZWEERDERS ^door Friedrich Bruegel HOOGTEZON MERLIJN EN DE WONDERBESSEN Stevige beperking van bestedingen is nodig NAAIMACHINES H. J. Maertens n.v. Provincie Noordholland Tekort van 500 miljoen kan niet door leningen worden gedekt DONDERDAG 8 NOVEMBER 1956 5 Hogere uitkering van het rijk van ruim een miljoen gulden Rijksuitkering Hogere subsidies ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 Beverwijker gaat filmen in Berlijn Finale filmwedstrijd gunstig voor Nederlanders Verbeteringen in Prov. Ziekenhuis Uitbreidingswerken P.E.N. vragen 58 miljoen gulden Buitenluchtstation in Haarlemmermeer Saneringsplan Marken Minister Hofstra in Tweede Kamer: Benzine en borrels duurder KNVB beveelt collectes aan voor Hongarije Koerswaarde in oktober met f579 miljoen gedaald Waarschuwing tegen „meer dan normale inkopen" Agenda voor Haarlem DE GEWONE DIENST van de begroting voor 1957 der provincie Noordholland is sluitend gemaakt door een bijdrage van f 200.000 uit de saldi-reserve. De begroting wijst een totaal aan Inkomsten en uitgaven aan van f 24.596.000 (vorig jaar f 22.744.580). Het zou mogelijk zijn geweest, aldus Gedeputeerde Staten in hun toelichting aan de Provinciale Staten, de begroting sluitend te maken door voor onvoorziene uitgaven niet f 300.000, maar slechts f 100.000 uit te trekken. Dit is echter niet geschied. Gedeputeerden schrijven niet door middel van belasting verhoging, door opvoering van het aantal opcenten op de grondbelasting tot ver betering van de provinciale inkomsten te willen geraken. Ook een verlaging van het uitgavenpeil achten zij op dit ogenblik nog niet urgent. Gedeputeerde Staten delen mee, dat in 1956 belangrijke opdrachten zijn verstrekt voor de uitbreiding van de centrale van het P.E.N. te Velsen tot een bedrag van f 50.000.000. Ten behoeve van de verdere voortgang van de uitbreiding van de cen trale is als tweede termijn op de begroting van het P.E.N. een krediet van f 30.000.000 aangevraagd. In 1957 zal de infiltratie van het duin waterwingebied met Lekwater een aan vang nemen. Het zuidelijk gedeelte der W.R.K.-werken zal in het begin van 1957 bedrijfsklaar komen, terwijl dit voor het noordelijk gedeelte afhankelijk is van het gereedkomen van de Velsertunnel. Naar verwacht mag worden zal zulks omstreeks mei 1957 geschieden, op welk moment te vens de andere W.R.K.-werken voltooid zullen zijn. Dc volledige inbedryfstelling der Lek- watervoorziening zal omstreeks medio 1957 kunnen geschieden, dan zullen tevens het infiltratieterrein te Castricum en de bij behorende werken zijn voltooid. De uitkering uit het provinciefonds kan worden geraamd op f 6.238.295 (vorig jaar f 5.190.480). Ondanks deze hogere inkomst van ruim een miljoen gulden is het niet mogelijk gebleken een reëel sluitende be groting aan te bieden. Voor onvoorziene uitgaven is een bedrag van f 300.000 ge raamd; dit bedrag is nodig om een rede lijke dekking te hebben voor de in de loop van 1957 voorkomende nieuwe uitgaven en tegenvallers. Een bedrag van één mil joen zal nodig zijn voor hogere uitgaven als gevolg van diverse maatregelen op het gebied van de personeelsuitgaven. Het hoofdstuk algemeen bestuur geeft een nadelig saldo aan, dat f 133.794 groter is dan 1956. Eén van de voornaamste oor zaken is de lagere opbrengst van de pro vinciale leges (f 93.000), als gevolg van het besluit der Provinciale Staten de leges voor paspoorten van f 3,50 te verminderen tot f 2,50. Ook zijn de kosten gestegen voor huis vesting van de provinciale griffie door het in gebruik nemen van Florapark 6. Een bedrag van f 100.000 is in het hoofd stuk kasmiddelen uitgetrokken voor rente van eventueel in de loop van 1957 op te nemen kasgeld. Indien Gedeputeerde Sta ten er niet in slagen tijdig vaste leningen voor de provincie te sluiten, zal de finan ciering der uitgaven voorlopig met „kort geld" dienen te geschieden. Het hoofdstuk waterstaat, verkeer en vervoer geeft een nadelig saldo te zien, dat f 410.469 lager is dan voor 1956 het geval was. Dit is eendeels toe te schrijven aan het feit, dat de bijdrage aan het rijk in de kosten van onderhoud der werken voor de verdediging der kust tegen de Noordzee voor 1957 kan worden gesteld op f 270.000 tegenover f 650.000 in 1956. Anderzijds is de uitkering aan het provin ciaal wegenfonds tot dekking van het na delig saldo van dit fonds voor 1957 ge raamd op f 1.692.377 (vorig jaar f 1.850.000). Dit vindt zijn oorzaak in een hoger aan deel in de opbrengst der motorrijtuig- belasting, namelijk een van f 506.520. Niettegenstaande de uitgaven voor de verpleging van geesteszieken een belang rijke stijging te zien geven, namelijk met f 1.079.800, vertoont het nadelig saldo van het hoofdstuk maatschappelijke steun en voorzorg een geringe toeneming. De ten laste van het hoofdstuk volks ontwikkeling en opvoeding komende sub sidies zijn in totaal 288.840 hoger ge raamd dan voor 1956. Het totale subsidie- ADVERTENTIE Geopend 8H.3Q en 14-lauur.Pinsd.lot nu bedrag is 5.708.900 (vorig jaar 5.420.797). Nieuwe of hogere subsidies zijn geraamd voor pluimveeteelt (f 4.000); voor verple ging langdurige zieken (f 700); toneel- en muziekscholen (f 1.500); toneel (f 4.000); Bisschoppelijk Museum te Haarlem (f 1.000); vorming leerplichtvrije werkende jeugd (f 16.000); jeugdzorgwerk (f 75.000); Insti tuut voor Arbeidersontwikkeling (f 300). Te verwachten zijn nog voorstellen om te subsidiëren buurt- en dorpshuizen en al gemene organen van maatschappelijk werk en voorts wordt gedacht aan het instellen van een fonds voor natuurbescherming en recreatie. De vaste leningschuld, welke per 1 januari 1956 f 85.927.240 bedroeg, zal op 1 januari 1957 f 103.530.173 bedragen. In dien men de vermoedelijke kapitaalsbe hoeften tot ultimo 1957 in aanmerking neemt zal nog ongeveer f 30 tot f 35 mil joen moeten worden geleend, waarvan voor de bedrijven f 18 tot f 23 miljoen. ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze In Antwerpen is de finale gehouden van een filmwedstrijd, die is uitgeschreven door een Belgisch-Nederlands weekblad. Na halve finales in het Concertgebouw in Am sterdam en in Gent zijn nu drie dames en drie heren gekozen die filmrollen zullen krijgen in Frankrijk, Duitsland en België. Voor Frankrijk namen in de jury plaats Christian Jaque, filmregisseur en echtge noot van Marline Carol, en Magali Noel. Voor de Bero-film in Berlijn was Willy Fritsch aanwezig, voor België de Vlaamse cineast Jef Bruyninck. Van de zes uiteinde lijk gekozenen waren er vier uit Nederland, De eerste prijs was voor de achttienjarige mejuffrouw Ans van Pothoven uit Am sterdam, die nu onder regie komt van Christian Jaque.. De heer John Sauer uit Beverwijk mag naar Berlijn gaan. Mejuf frouw Elisabeth Bosch uit Eindhoven en de heer Ronald Mutsaers uit Rijswijk zul len rollen vervullen in een Belgische film. De eerste prijs bij de heren werd toege kend aan August van Rompaeje. Antwer pen, en de tweede prijs voor de dames aan mejuffrouw Lisa Roemans uit Herstal. De vermoedelijke uitgaven in 1957 voor uitbreidingswerken en verbeteringen in het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort zul. len, volgens de aan de Provinciale Staten van Noordholland aangeboden begroting, f 910.000 bedragen. Uitgetrokken zijn de vol gende bedragen: f 100.000 voor restauratie van de afdeling vrouwen oude gedeelte rechts; f 200.000 voor restauraties en ver beteringen van bouwkundige aard; f 130.000 voor diverse restauraties en verbeteringen van technische installaties; f 30.000 voor ver nieuwing van de hekwerken; f 150.000 voor inventarisgoederen; f 300.000 voor onvoor ziene uitgaven. Volgens vorige begrotingsjaren zullen de vermoedelijke uitgaven in 1957 voor uitbrei dingswerken nodig zijn f 500.000 en na 1957 f 2.706.928 (bouw van een gebouw voor ont spanningstherapie f 405.000; bouw nieuwe opnamekliniek f 2.000.000 en diverse werken f 31.928). In de begroting 1957 van het Provinciaal Elektriciteitsbedrijf van Noordholland is een bedrag van 58.630.000 uitgetrokken voor uitbreidingswerken. Daarbij is een bedrag van 30.000.000 als tweede termijn voor de uitbreiding van de Centrale met twee eenheden van ten minste 100 MW. Als stelpost voor mogelijke tijdens de ex ploitatie noodzakelijk blijkende voorzienin gen aan de centrale is geraamd een bedrag van 250.000. Het bouwen, inrichten en aansluiten van een 150/50 kV buitenluchtstation nabij de 150 kV koppellijn in de gemeente Haar lemmermeer zal 7.000.000 vragen. De toenemende produktie van de Centrale te Velsen zal op den duur niet meer volledig door middel van 50 kV verbindingen afge voerd kunnen worden. Omstreeks het tijd stip van gereedkomen van de uitbreiding der Centrale zal dan ook inderdaad gebruik gemaakt moeten worden van het voor dis tributiedoeleinden bestemde circuit van de 150 kV lijn VelsenLeiden. Daarom dient een 150/50 kV buitenluchtstation te wor den gesticht nabij de 150 kV koppellijn in het noordwestelijk gedeelte van Haarlem mermeer. Daarop zullen worden aange sloten 50 kV kabels naar de 50 kV stations Haarlem-Oudeweg, Haarlem-Zuid en Aals meer en in de toekomst ook naar Amstel- land. Bouw garage te Bloemendaal In 1953 is een bedrag van ƒ600.000 aan gevraagd voor het bouwen van een nieuwe garage te Bloemendaal. Als gevolg van de door de gemeente Bloemendaal gestelde eisen inzake een brandvrije construktie en de stijging van materiaalprijzen en lonen worden de bouwkosten thans op 950.000 geraamd. Het verschil van 350.000 wordt als aanvullend krediet gevraagd. Een bedrag van 140.000 was in 1954 gevraagd voor een beperkte uitbreiding van het dienst- en administratiegebouw van het PEN te Bloemendaal. Wegens de sinds dien opgetreden stijging van materiaal kosten en lonen wordt hiervoor thans 175.000 geraamd. Noordzeekanaal Na het in gebruik stellen van de spoor wegtunnel te Velsen zal de spoorbrug wor den gesloopt en het Noordzeekanaal wor den verbreed. Het zal noodzakelijk zijn de bestaande waterkruisingen meer naar het westen te verplaatsen. Van die gelegenheid zal gebruik worden gemaakt om ten be hoeve van toekomstige verbindingen en reservedoeleinden in de voor de nieuwe kruising te baggeren geul een tiental een- faze 50 kV waterkabels mee te leggen, waarvoor een bedrag van 215.000 nodig zal zijn. Geen carnaval. Naar aanleiding van de gebeurtenissen in Hongarije hebben de car navalsverenigingen in Limburg de feeste lijkheden, die 11 november zouden worden gehouden, afgelast. „De toestand*, waarin de woningen* op Marken venkeren en de bijzondere positie die Marken als toeristisch object nu een maal inneemt, maken het noodzakelijk, dat daar een verregaande sanering plaats heeft, maar dat anderzijds gepoogd wordt een zo groot mogelijik aantal huizen in Marker stijl te behouden", aldus vermeldt het verslag van de Economisch-Technologi sche dienst voor Noordholland van 1 sep tember 1955 tot 31 augustus 1956. Aan een plan voor de woningsane ring wordt thans gewerkt. Evenals de pro vincie een bijdrage heeft moeten geven voor de woninginventarisatie, zal het ook nodig zijn, dat de provincie een bijdrage geeft voor het maken van het plan voor de woningsanering. De sanering zal zeer veel geld kosten. De financiële hulp die Marken volgens de thans geldende maatregelen van het rijk kan krijgen, zal niet voldoende blijken te zijn om een bevredigend resultaat te be reiken. Zodra het saneringsplan en het uitbreidingsplan gereed zullen zijn, zal de financiering van deze plannen nader moe ten worden bekeken. Het ziet er echter naar uit, dat op korte termijn op grote schaal tot sanering zal worden overgegaan. Ja, die wonderbessenMisschien zouden die ook wel goed kunnen werken bij ziekte. Zou hij het niet eens proberen? Merlijn haalde het boek voor de dag en begon het door te kijken; eindelijk, ja... daar vond hij iets. Recepten voor ziektegevallen. Aandachtig las hij wat daar beschreven stond. Toen keek hij naar Golinde. „Luister", zei hij, ik geloof dat ik je vader kan genezen. Het meisje keek hoopvol naar hem op. „Heus?", fluisterde ze. „Oals dat eens waar kon zijn". „We zullen het proberen", beloofde Merlijn. (Van onze Kamerver slag gever) Over de eerste maanden van 1956 bedraagt het tekort op de betalingsbalans 400 miljoen gulden, doordat de invoer steeds meer de uitvoer overtreft. Onze deviezen reserves lopen achteruit. Het kastekort van het rijk zal over 1957 naar schatting 900 miljoen bedragen. Nationaal-economisch acht de nieuwe minister van Financiën, de heer Hofstra, daarom krachtige maatregelen noodzakelijk. Dat verklaarde hij gister middag in de Tweede Kamer in antwoord op de algemene financiële beschouwingen. Voor de ontwikkeling van ons land op allerlei gebied is er in de komende jaren een enorme behoefte aan kapitaal. Maar het geld is schaars in verhouding tot de grote vraag. Daarom is te voorzien dat ook het rijk onmogelijk voor al zijn kapitaal behoeften zal kunnen lenen. Ter dekking van het kastekort van 900 miljoen zal waar schijnlijk wel voor 400 miljoen kunnen worden geleend van pensioenfondsen en der gelijke institutionele beleggers. Maar voor de resterende 500 miljoen bestaat die zeker heid niet. Alleen al om deze reden zal het nodig zijn het tekort op de rijksbegroting voor 1957 met ongeveer 500 miljoen gulden te verminderen, enerzijds door verminde ring van uitgaven en anderzijds door verhoging van inkomsten. Minister Hofstra kwam tot de con clusie dat na bezuiniging en beperking van investeringen enige belastingverhoging onvermijdelijk zal zijn. Het zal ook beslist noodzakelijk zijn in het algemeen de over- bestedingen, die de betalingsbalans scheef trekken, af te rem men. Omdat dit zou kunnen leiden tot harde en hinderlijke maatregelen, deed de minister een beroep op de gemeenten en het particuliere be drijfsleven een wijze zelfbeperking in acht te nemen. Het afremmen van de overbestedingen zou kunnen gebeuren door verhoging van de rentevoet, want dan wordt lenen duur der en sparen aantrekkelijker. De „sterke" instanties kunnen een hogere rente wel verdragen, maar de zwakkere worden de dupe, zei de minister. Het resultaat zou zijn dat het gevecht om het schaarse be schikbare kapitaal zich gaat afspelen op een hoger niveau, waar de zwakkeren niet De verhoging van belasting op benzine en gedistilleerd zal per jaar f 115 miljoen opbrengen, maar de handhaving van de vrijstelling van textiel voor de omzetbe lasting kost het rijk f 70 miljoen, zodat slechts een voordelig verschil overblijft van f 45 miljoen. Met de heer Van Leeu wen (V.V.D.) was minister Hofstra het eens, dat als door dik en dun op het re geringsapparaat wordt bezuinigd, een be drag van f 100 miljoen al een geweldig succès zou zijn, dat echter pas na verloop van tijd zou kunnen worden bereikt. Het is immer gemakkelijker belastingen te ver hogen dan te bezuinigen. De overheid zal dus ook haar investeringen moeten beper ken en dat heeft minister Hofstra zijn ambtgenoten reeds op het hart gedrukt. Maar zij hebben hem er op attent gemaakt dat de Kamer vorig jaar in een motie reeds had aangedrongen op beperking van de investeringen en dat daarom de inves teringsuitgaven reeds zoveel mogelijk zijn beperkt. „Dat zeggen ze altijd", zei minister-pre sident in een interruptie. Min. Hofstra ADVERTENTIE Het bestuur van de KNVB heeft de clubs varm aanbevolen bij alle thuiswedstrijden van zaterdaj en zondag Rode Kruis-collectes te doen houden ten bate van de Hongaarse vluchtelingen. Het heeft de clubs verzocht, daartoe contact op te nemen met de plaatse lijke organisaties van het Nederlandse Rode Kruis. 77 Ik zeg dit overigens niet, om de betekenis van mijn bemiddeling te vergroten. Het was inderdaad zo. Ik legde uit, dat u een verkeerd beeld van ons gevormd had, dat u zelfs onze kranten niet kon lezen, en dat het voor de komende samenwerking goed zou zijn, als men u duidelijk zou maken, hoe.... ehgoedhoe onberispelijk onze politie en justitie zijn. U kunt van middag overigens bij mij thuis komen en een vertrou welijk gesprek voeren met één van de heren. Jean betuigde zijn grote erkentelijkheid, en ditmaal was hij oprecht. Klaarblijkelijk had Plock begrepen, dat Aubrey pas op de zaken met Praag in wilde gaan, als hij iets ten gunste van Jan zou kunnen bereiken. Als het Ministerie dat ook zou begrijpen, zou de zaak van Jan niet zo hopeloos zijn als hij aanvankelijk had gemeend. Morgen is het Pasen, zei Jean, Ik ben dus bij zonder dankbaar dat men zijn vakantie voor mij op offert. Ach, vakantie, zei Plock lachend. Het beste kan men zulke dagen vieren door te werken. Op eerste en tweede Paasdag zullen alle leden van de vrijwillige arbeids-brigades werken. Jean dacht even na. Bij ons in Frankrijk zouden de vakbonden dat nooit goedkeuren. Ge looft u dan niet, dat ontspanning even noodzakelijk is als werken? Het doel van onze vakbonden is vóór alles de pro duktie op te voeren. Tegen ieder prijs. Al het andere, privéleven, gezondheid, ontspanning, komt later U heeft in de enkele uren, dat wij elkaar niet ge zien hebben, inderdaad een berg werk verzet. Om rekenschap af te leggen, hoe hij zijn tijd had ge bruikt, en om hun compagnonschap te onderstrepen, voegde hij er aan toe: Ik heb een prettige avond met mijnheer Lenótre op de ambassade gehad. Er was ook een Tsjech, maar ik weet tot mijn spijt zijn naam niet meer. Tsjechische namen zijn zó moeilijk.... Lenótre staat overigens gunstig tegenover mijn zakelijke plannen. Hij is de mening toegedaan, dat commerciële relaties de geringe spanning, die momenteel bestaat, kunnen ver minderen. Ik hoop van harte, dat hij in onze zaken niet in tervenieert. Niets kan gevaarlijker voor ons zijn, als het Ministerie van Binnenlandse Zaken ons voor de voet werpt, dat wij de Franse ambassade in onze zaken be trokken hebben Plock was opgewonden en het leek Jean toe, dat hij ook enigszins angstig was geworden. Ik moet hem kal meren, dacht Jean. Lenótre zal niet interveniëren. Ons gesprek was trou wens officieus. U moet begrijpen, dat ik, nu ik in het buitenland ben, in nauw contact met mijn ambassade moet blijven staan. Lenótre is trouwens een wederzijdse vriend van Badin en mij Plock verademde. Vóór de oorlog waren zaken gewoon zaken. Als ik in Parijs was, piekerde ik er niet over om contact op te nemen met onze diplomatieke vertegenwoordigers en geen Franse diplomaat in Praag zou een kwartier van zijn tijd gegeven hebben aan een Franse zakenman om handelskwesties te besprekenWat was het leven in die tijd toch veel gemakkelijker en ongevaarlijker Ik kan er verder beter over zwijgen, dacht Jean. De laatste woorden van Plock hadden indruk op hem ge maakt. Hij mompelde enkele vriendelijkheden. Plock stelde voor om naar Steiner's kantoor te wan delen. Het was niet ver en het was prachtig weer. Echt Praags Paasweer! Later zouden zij weer over de auto kunnen beschik ken. Tijdens de wandeling vertelde Plock de geschiedenis van het gebouw, waarin thans het Ministerie van Bui tenlandse Handel zetelde. Vóór de oorlog was het een bank geweest. Diep in de grond lagen dan ook zware betonnen kelders, die als safe hadden gediend. De Duit sers hadden het gebouw als hoofdkwartier voor de Ge stapo ingericht en in de kelders verhoren afgenomen J,an had slechts met een half oor geluisterd. Zelfs als bewoners van een gebouw elkaar afwisselden, dacht hij, blijft er tóch iets van hun hangen. Zou er soms op het Ministerie ook iets van de Gestapo achtergebleven zijn? Steiner, een kaalhoofdige, ongeveer vijftig jaar oude man, ontving Plock familiaar en Jean met respectvolle beleefdheid, die echter iets te onderdanig was. Wie weet, wat Plock over mij verteld heeft! Hij heeft me vermoedelijk afgeschilderd als een machtig Frans financieréén van de tweehonderd families Steiner danste om hem heen gelijk een hogepriester xond het gouden kalf; hij schoof een stoel naderbij, stopte een kussen achter zijn rug, en begon tenslotte in betrekkelijk goed Frans een gesprek over de schoon heden van Parijs, Marseille en Praag. Plock scheen ech ter ongeduldig te worden en probeerde het gesprek op de zaken te brengen. Steiner merkte toen echter op, dat hij pas over zaken wilde gaan praten als de vertegen woordigers van de verschillende departementen aanwe zig zouden zijn, waarop hij in het Tsjechisch liet volgen: Anders zal Binnenlandse Zaken ons weer verwijten, dat wij achter hun rug om handelen. In de conferentiezaal werden aan Jean Aubrey de ver tegenwoordigers van het Ministerie van Buitenlandse Zaken en Binnenlandse Zaken, een afgevaardigde van het speciale bureau voor de handel met de Unie der Socialistische Sovjetrepublieken en drie heren van Stei- ners afdeling voorgesteld. Hij deed niet eens de moeite hun namen te onthouden! Hij kreeg een plaats aan Stei- ners rechterzijde en achter hem ging een jonge man zit ten, die als tolk zou optreden en inderdaad ongeveer de helft van wat gezegd werd vertaalde. Men begon direct met een twist, waaraan door iedereen werd deelgenomen, en waarbij de één de ander beschul digde, dat men niet op tijd gewaarschuwd was. Jean had de grootste moeite om niet te laten blijken, dat hij alles verstond. Tenslotte luisterde hij maar niet meer. Zijn aandacht werd weer getrokken, toen een nog vrij jonge man, die er als student uitzag, uit naam van het Ministerie van Binnenlandse Zaken categorisch een be ëindiging van het getwist eiste. Op zijn ministerie, zo zei hij, was men geïnteresseerd in het voorstel, omdat het daardoor mogelijk zou zijn de zaken, die men met het buitenland deed, nader te regelen en via de nieuwe on derneming te administreren. Hij zou het daarom op prijs stellen, als men terzake bleef. Straks kon wel gesproken worden over de prioriteitskwestie en mocht iemand be paalde bezwaren hebben, dan konden die later met het Ministerie geregeld worden. Van dat moment af was de sfeer veranderd. Er werd nog slechts rustig en zakelijk gesproken. Als het hun inderdaad veel waard is, dacht Jean, dat de maatschappij in Parijs zetelt, dan kan ik misschien bereiken, dat zij Jan en zijn vrienden iets milder zullen behandelen. Hun zaak zou er dan niet meer zo hopeloos uitzien. (Wordt vervolgd). meer meespelen. En tot de zwakke secto ren behoort de woningibouw, want stijging van de rente met een half percent betekent een huurverhoging van ruim een gulden per week voor arbeiderswoningen. Daarom achtte de minister een verdere stijging van de rente ongewenst. Rapport afwachten De oplossing van de financiële moeilijk heden zoekt minister Hofstra in zijn begro- tingspolitiek door te trachten het tekort van 500 miljoen weg te werken, zodat het rijk de particulieren op de kapitaalmarkt niet in de weg zit. Een afgerond plan van maatregelen kon de minister tot zijn spijt nog niet aan de Kamer voorleggen omdat hij het rapport moet afwachten van de So ciaal-Economische Raad over de beste dingsbeperking. Dan kan worden gecon cludeerd in hoeverre het rijk zijn beste dingen moet beperken en welke verdere maatregelen moeten worden genomen, waarvan belastingverhoging pas het sluit stuk zal zijn. Hij verzekerde dat daarbij kabinetspolitiek zal worden gevoerd en dat hij dus geen persoonlijke (socialistische) financiële politiek zal voeren. Persoonlijk is hij voorstander van vermogensvorming door de staat, maar voorlopig kan daar toch geen sprake van zijn. Men kan wel betogen, zoals de heer Lucas (K.V.P.) heeft gedaan, dat het verantwoord is voor kapi taalsuitgaven te lenen, maar wij staan voor de naakte werkelijkheid dat door de schaarste op de kapitaalmarkt het niet mo gelijk is het tekort van 500 miljoen te dek ken door leningen, aldus minister Hofstra. D-^ zwakkere houding van de beurs in oktober heeft, tot gevolg gehad dat de reële waarde van alle ter beurze van Am sterdam genoteerde gewone aandelen met f579 miljoen is gedaald tot f16.489 miljoen, zo blijkt uit een berekening van het Cen traal Bureau voor de Statistiek. De nominale waarde verminderde met f2 miljoen tot f4 639 miljoen. De daling is het sterkst ge weest voor de Nederlandse aandelen, met name voor de internationale concerns, die reëel verminderden van f 12.095 miljoen tot f 11.736 miljoen. De nominale waarde van deze aandelen bleef onveranderd op f2.093 miljoen. Ook le industrie-, scheepvaart- en bankaandelen gaven in oktober reëel een achteruitgang te zien. De koerswaarde van de Indonesische aan delen verminderde vorige maand met f 32 miljoen tot f879 miljoen. De nominale waarde kwam van f657 miljoen op f656 miljoen. De gemiddelde koers liep achteruit van 368 tot 355. Het beurswaarde-index cijfer (1953 100) daalde in oktober van 242 tot 233,7. Het college van Handel en Industrie in de levensmiddelenbranche wijst erop dat in vele winkels de voorraden zijn geslonken. De industrie en de handel kunnen deze voorraden niet zo snel aanvullen als zij wel zouden willen, omdat er over de gehele linie personeelsschaarste bestaat. Indien het publiek zich beperkt tot normale aan kopen, hetgeen in zyn eigen belang drin gend wordt aanbevolen, zullen de voor raden binnen enkele dagen weer zijn aan gevuld, aldus voornoemd college. ADVERTENTIE VERKOOP EN VERHUUR Nassaustraat 5 Telefoon 15220 DONDERDAG 8 NOVEMBER Cinema Palace: „Artiesten en modellen", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Roxy: „De slavin der Minnetarees", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Ja, die liefde in Tirol", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „Mars door de hel", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „De zeven hoofdzonden", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Schurken gaan naar de hel", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Achter de schermen van Scotland Yard", 14 jaar, 8 uur. Minerva: „Melodie des Herzens", alle leeft., 8.15 uur. Concertgebouw: Haarlems Christelijk Man nenkoor. Concert o. 1. v. Bernhard Ver boom, 8 uur Frans Halsmuseum: Duo Brun Polimein voor Volksuniversiteit, 8 uur. Foyer Minerva Theater: Voordracht met pro jectie van dia's onder de titel: „Van horizon tot horizon", 8 uur. Hervormde kapel, Leeu werikenlaan: Gebedsamenkomst voor Hon garije en de vrede, 7.30 uur. Jeugdkapel Sionskerk: Cultureel comité „Over de Brug" mevrouw dr. Elsa Pereira d' Oliviera spreekt over „Wat iedere vrouw moet we ten", 8 uur. Zuiderkapel: D. J. Bruyn houdt een tijdrede over de huidige internationale situatie, 8 uur. VRIJDAG 9 NOVEMBER Cinema Palace: „De man, die nooit be stond", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: Knock out in kruitdamp", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Bushalte", 14 jaar. 2, 4.15. 7 en 9.15 ur. Lido: „De zondares", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Morgen zie ik je weer", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De huzaren", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het liefdeleven van de zoon van Caroline", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Interrupted melody", alle leeft., 8.15 uur. Frans Halsmuseum: Dr. A. van Biemc^ spreekt voor volksuniversi teit over „Nieuwe wegen in de moraal", 8 uur.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 9