Janos Kadar zou de hulp van Nagy hebben ingeroepen Sovjet-plan met Midden-Oosten reden van Brits-Franse actie? UNO-politie dient niet om Suezkanaal te heropenen OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Toelating van waarnemers der UNO „in overweging HET WEER: Iets kouder Radio-Boedapest meldt nog gevechten en chaos w hukkü vefmyou My. Verklaring van Eden verwacht Op Algerijnse verzetsleiders zouden bewijzen van dat plan gevonden zijn Israel in het onzekere over UNO-politie Generaal Burns: Resoluut Amerikaans antwoord op Russisch „vrijwilligers"-dreigement 17000 vluchtelingen T oezeggingen Voedsel voor werk Lijdelijk verzet Het woord is aan Vermindering van sterkte der V.S. van de baan Nederlands schip door Egypte in beslag genomen U itvlucht 71e JAARGANG No 107 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N.,. Soendaplein, Tel. 12230. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks MAANDAG 12 NOVEMBER 1956 Haarlems Dagblad 301e JAARGANG No 260 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 55 ct., p. kwartaal 7.15, fr. p.p. 7.65. Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman BOEDAPEST (Reuter/AFP) De communistische Hongaarse premier, Janos Kadar, heeft zondag besprekingen gevoerd met zijn voorganger Imre Nagy, in een wanhopige poging om alsnog steun van de bevolking voor zijn regering te krijgen, zo meldt de speciale correspondent van Reuter, Farquhar, uit Boeda pest. Nagy werd de vorige week zondag met behulp van het Russische leger verdreven, 24 uur nadat hij een coalitieregering met een liberaal program had gevormd. Over het resultaat van de besprekingen is niets bekend. Uit een radiorede, die Kadar zondag gehouden heeft, meent men te moeten opmaken, dat Nagy geweigerd heeft. Kadar zei, dat Nagy's zwakheid een ernstige poli tieke zonde is, die de weg heeft geopend voor contra-revolutionairen, ofschoon dit stellig niet Nagy's bedoeling was geweest. Hongaarse vluchtelingen, die zondag in het Oostenrijkse grensplaatsje Klingenbach zijn aangekomen, hebben meegedeeld, dat generaal Pal Maleter, bijgenaamd „de held van Boedapest", zaterdag uit Russische gevangenschap is ontsnapt en zich bij een groep op standelingen heeft gevoegd. Maleter was minister van Defensie in het laatste kabinet van Nagy. De secretaris-generaal van de UNO, Dag Hammarskjoeld, heeft zaterdag de Sovjet- Unie verzocht, UNO-waarnemers toe te staan Hongarije binnen te komen, daar vrijelijk rond te reizen en hun bevindingen aan het UNO-secretariaat mee te delen. De regering-Kadar heeft Hammarskjoeld mee gedeeld dat zij het verzoek om UNO-waar nemers in Hongarije toe te laten „over weegt". Zondag zijn hevige gevechten uitgebro ken in de noordwestelijke provincie Gyoer, in het bijzonder langs de hoofdweg van Boedapest naar Oostenrijk, aldus meldde radio-Boedapest zondagavond. In de pro vincie Vac ten noorden van Boedapest vernielden opstandelingen verbindingen en hielden auto's en treinen met levensmid delen voor de hoofdstad aan, aldus de zen der. Zondag is gestreden op het Calvijn- plein in het centrum van Boedapest. De zender deelde mee, dat voedseltransporten naar de hoofdstad in het vervolg onder mi litair geleide zullen gaan. Volgens uit Boedapest ontvangen berich ten zouden arbeiders van één van de grote fabrieken op het eiland Csepel bij Boeda pest veertien Sovjet-tanks in brand hebben gestoken door ze door middel van brand slangen met benzine te bespuiten. Zondag zou ook te Dunapentele (Sztalinvaros), Pees en Ujpest, een voorstad van Boeda pest, nog hevig zijn gestreden. Zaterdag hebben nog 2000 mensen kans gezien uit Hongarije naar Oostenrijk te vluchten, zo heeft een zegsman van de vluchtelingenorganisatie van de UNO mee gedeeld. Een functionaris van deze orga nisatie noemde het contingent vluchtelin gen van zaterdag het meest tragische, dat htf ooit tijdens zijn werkzaamheden had gezien. Het waren vrouwen met kinderen van wie de mannen gesneuveld, gefusil leerd of gevangen genomen waren. Het aantal vluchtelingen, dat Oostenrijk is bin nengekomen wordt nu op ongeveer 17.000 geschat. Premier Kadar heeft zondag in zijn ra diorede een aantal hervormingen aange kondigd, die ook op het program van de regering-Nagy stonden. De hervormingen omvatten: invoering van het Kossuth-em- bleem op de nationale vlag, uitroeping van de 15e maart tot een nationale feestdag ter herdenking van de opstand van 1848, in stelling van een speciale volkspolitie ter vervanging van de geheime politie, vrije talenkeuze voor de studenten, verminde ring van het aantal hoge communistische autoriteiten door vermindering van het aantal ministeries en regeringsbureaus. Kadar beloofde, dat de fouten van het verleden niet herhaald zullen worden. Hij gaf toe dat de bevoorrading van Boeda pest zeer slecht is. Er zijn geen grondstof fen meer. Vooral aan steenkool en ben zine is groot gebrek. Vanochtend heeft radio-Boedapest be kendgemaakt dat de levensomstandigheden in verschillende grote steden beter worden. Tussen een aantal plaatsen zou het spoor wegverkeer zijn hersteld. Te Jaszbereny zou het werk zijn hervat. Er is een rege ringscommissariaat voor de wederopbouw ingesteld, dat een beroep deed op de bouw vakarbeiders, het werk te hervatten. Werkwilligen zullen op het werk voedsel krijgen. Het Hongaarse „verbond van vrije vakverenigingen" kondigde geheime ver kiezingen voor arbeidsraden aan ter ver vanging van de voorlopige raden die nu in functie zijn. Deze verkiezingen zullen al leen worden gehouden in die bedrijven, waar ten minste twee derde van de arbei ders het werk heeft hervat. De Oostenrijkse socialistische afgevaar digde Peter Strasser, die vorige week zon dag met de Hongaarse socialiste Anna Kethly na~r Hongarije was gereisd en zijn tocht naar Boedapest had voortgezet toen Anna Kethly naar Oostenrijk moest terug keren, is zondag met een groep journalis ten over de Hongaars-Oostenrijkse grens gekomen. Hij verklaarde, dat het lijdelijk verzet van de Hongaren ongelooflijk is. De mensen staan voor de Russische tanks, openlijk getooid met de revolutionaire rood-wit-groene kleuren. De Russische sol daten lijken zich ongelukkig te voelen. Verscheidenen had hij horen zeggen: „Oorlog, niet goed". Volgens Strasser is er van regeringsmacht vrijwel geen sprake. Hij betwijfelt of de regering-Kadar werke lijk bestaat. De Russen hebben, in militaire zin, hard gevochten, aldus Strasser, maar „volgens mij hebben zij geen wreedheden begaan". Het weer in onze omgeving zal tot dinsdag avond bepaald worden door de reeds ge noemde rug van hoge luchtdruk, waarbij er weinig wind zal zijn en opklaringen zullen voorkomen tijdens welke zich in de nacht echter opnieuw op vele plaatsen mist zal vormen en de temperaturen enige daling ondergaan. De regenkansen zijn gering. WEERRAPPORTEN (van hedenmorgen 7 uur) 30CXXXX)COOCOCCCCCCCCOCCCC-2 VERWACHTING medegedeeld door het K.N.M I. in De Bilt, geldig van maandagavond tot dinsdagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Vee] bewolking met plaatselijk mist. Geen regen van betekenis. Zwakke tot matige wind tussen noord en noordoost. Iets kouder. 13 november Zon op 7.58 uur. onder 16.54 uur. Maan op 14.32 uur. onder 2.18 uur. Maanstanden 18 nov. 7.44 uur: volle maan 25 nov. 2.12 uur: laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 12 november Hoog water: 10.38 en 23.18 uur. Laag water: 5.51 en 18.19 uur. Dinsdag 13 november Hoog water: 11.58 en uur. Laag water: 7.13 en 19.33 uur. PLAATSELIJK MIST Gedurende het weekeinde stond het weer in Nederland onder invloed van een zwak storingsgebied dat zich langzaam over de Noordzee naar het oosten verplaatste. Het veroorzaakte veel bewolking en op de mees te plaatsen enige regen. Het wordt gevolgd door een rug van hoge luchtdruk, die zich maandagmorgen over de Britse Eilanden en de Noordzee naar het zuidoosten uitbreidde. In midden en noord-Scandinavië is de luchtdruk geleidelijk gedaald, onder invloed van een depressie boven Rusland, welke vergezeld van uitgebreide sneeuwval in noordwestelijke richting trekt. In geheel Rusland komt matige tot strenge vorst voor. Het vorstgebied strekt zich ook uit tot over oost-Polen. Op de oceaan bevindt zich een krachtig hogedrukgebied tussen Ierland en de Azoren. Langs de noordwestflank hiervan bewegen n Helder licht bew zich storingen in de richting van IJsland. 0111 Zij zijn echter momenteel niet bijzonder ac- *Pe.Dur° tief en zullen zich maar langzaam verder Vhssmgen naar het oosten uitbreiden. M 1 C 00 •Sé f/) Weerstoestand buitenland is •3 O Esp temp 2 S Stockholm sneeuw nno -3 0,3 Oslo geheel bew no 0 0,2 Kopenhagen geheel bew. ono 3 0 Aberdeen onbewolkt wnw 4 0 Dublin geheel bew. wnw 8 Londen zwaar bew n 6 0,1 Amsterdam half bew. nw 6 1 Brussel regen windst. 7 10 Parijs nevei wnw 6 3 Bordeauv licht bew. w 7 21 Grenoble regen ono 5 21 Nice zwaar bew wnw 9 35 Berlijn nevel ozo 4 4 Frankfort nevel zzw 7 3 München mist windst. 1 0 Zürich regen windst. 5 0,1 Genève zwaar bew. windst. 5 9 Locarno regen o 6 11 Wenen regen ozo 1 0,1 Innsbruck zwaar bew. windst. -0 0 Rome zwaar bew. z 14 1 Mallorca regen nnw 11 1 Weerstoestand binnenland (De temperatuur ls van hedenmorgen 7 uur, de neerslag van de laatste 24 uur.) DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S Eelde De Bilt Twente Eindhoven zwaar bew. nnw geheel bew. nnw dichte mist windst. zwaar bew. n dichte mist windst. geheel bew. no Vlv. Z.-Limb. geheel bew. zzw Radio-Boedapest kondigde zaterdagavond een loonsverhoging aan, waarbij lonen acht tot vijftien percent zullen worden ver hoogd. Volgens een nieuw decreet zullen moord, doodslag, brandstichting en plun dering met de dood kunnen worden be straft, binnen 24 uur na de arrestatie van de daders. „Een gerechtshof is niet ver plicht een openbare zitting aan te kondi gen. De openbare aanklager heeft de be voegdheid te beslissen, of er getuigen moe ten worden gehoord". In een toelichting zei radio-Boedapest „dat de maatregel nood zakelijk is geworden met het oog op de „buitengewone toeneming van het aantal misdaden". „De laatste termijn voor het neerleggen der wapens is verstreken", al dus deelde de minister van Binnenlandse Zaken, Ferenc Münnich, mee. Münnich, die tevens minister voor de strijdkrachten is, zei verder: „De strijdkrachten wordt opge dragen gewapende groepen en individuele personen zonder genade te bestrijden, ech ter met inachtneming van het recht en zonder „de grenzen van de menselijkheid te overschrijden". „Wij willen geen per soonlijke wraakoefeningen, wij wensen or de", aldus een communiqué. Fliegende Blatter: Menigeen verbeeldt zich, deugdzaam te zijn, doch is in werkelijkheid enkel voorzichtig. WASHINGTON (Un. Press) De plan nen om de sterkte der Amerikaanse legers te verminderen, zijn als gevolg van de spanningen in en om het Midden-Oosten voorlopig van de baan. Dit deelt een woordvoerder van het Amerikaanse mini sterie van Defensie mede. ADVERTENTIE BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL 1 3439 FERD. B01STR. 48 A DAM - TEL. 717162 Veulen lederen jassen ƒ175. Zichtbaar vermoeid nam de Britse premier, Sir Anthony Eden, vrijdag avond deel aan een staatsiediner in het Londense stadhuis. De spanningen van de afgelopen week tekenen zich af op zijn gezicht. Het gebaar waarmee hij de hand aan het hoofd brengt is niet minder veelzeggend. Zwaarbepakte Noorse soldaten gaan op het vliegveld van Oslo aan boord van een Amerikaanse „vliegende vracht wagen", die hen naar Italië zal bren gen, vandaar gaan zij met een Zwitser se machine door naar Egypte. De Noorse soldaten maken deel uit van de politietroepen van de UNO. (Van onze correspondent in Londen). De Britse regering zegt thans de bedoe lingen van de Sovjets in het Midden-Oosten te hebben ontmaskerd en acht daarmee te hebben verklaard, waarom onmiddellijk Brits-Frans ingrijpen noodzakelijk was om een oorlog op grote schaal in dit gebied te voorkomen. De Russen en andere landen van het Warschaupact hadden volgens haar verklaring in ruim een jaar tijd Egypte voor 150 miljoen pond sterling aan wapens gezonden. Duizend Russische en Tsjechische technici en instructeurs waren gereed voor actie. Gezien de overvloed van oorlogsma teriaal komt men tot de slotsom, dat deze duizend technici de kern vormden van een volledige Sovjetstriidmacht. Met deze enor me wapenvoorraden in Egypte en Syrië wordt de Sovjetbedreiging om vrijwilligers naar het Midden-Oosten te zenden in Lon den zeer ernstig genomen, al beseft men dat dit tevens een onderdeel vormt van de zenuw-oorlog, welke de Russen op het ogen blik tegen het Westen voeren. (Van onze reisredacteur) JERUSALEM. Terwijl in de heldere Is raëlische winternachten de fedayeen uit Jordanië en Syrië steeds actiever worden, wordt de politieke situatie steeds duister der. Deze bevat momenteel voornamelijk vraagtekens, zoals: wat betekenen de Sy rische en Jordaanse speldeprikken, de Rus sische dreigementen en vooral hoe en waar zal de UNO-politiemacht gaan opereren? Tenzij Israel of de Arabieren op een nieuw conflict lees politieke zelfmoord aan sturen lijken de fedayeen-acties voorname lijk bedoeld als een verdoezeling van de Egyptische nederlaag en een veinzing van de Arabische strijdlust. Israel poogt thans zeker iedere provocatie te vermijden. Om trent de werkwijze van de UNO-politie- macht bestaat hier inmiddels geen enkele zekerheid. De bedoeling is blijkbaar om van het Suezkanaal oostwaarts het door Israel te ontruimen gebied onder de hoede te nemen, maar in UNO-kringen te Jeru salem heerst allerminst zekerheid over Nasser's fiat. Israel is inmiddels nauwelijks geneigd de sleutelpositie in de Gazastrook op te geven en voorts resteert de vraag of de UNO-politie ook in het thans geprik kelde grensgebied van Israel, Syrië en Jordanië zal opereren. De heksenketel van onzekerheden, geruchten en hypotheses bezorgt niet alleen talloze buitenlandse cor respondenten hier hoofdpijn, maar ook generaal Burns lijkt nauwelijks geïnfor meerd omtrent de taak en de mogelijk heden van een nieuw commando. Het gevoel wint veld, dat een regionaal con flict thans een zodanig globaal karakter heeft verkregen, dat Israel en de Arabi sche landen nog slechts speelballen der botsende grote mogendheden zijn. De Ame rikaanse uitingen omtrent een dreigend wereldconflict worden hier nochtans be schouwd als een teken, dat Amerika bereid is op te bieden tegen de Russische bluf. HAIFA (AFP) Het 494 brt metende Nederlandse schip „Fedala" is bjj het begin der Israelisch-Egyptische vijandelijkheden door Egypte in beslag genomen, zo is van daag in Haifa vernomen. In oktober was het schip zonder moei lijkheden van Israel uit het Suezkanaal ge passeerd. Het werd aangehouden toen het met 300 ton vlees op de terugweg was van Massala in Ethiopië naar Haifa. JERUZALEM (United Press/Reuter/ AFP) Generaal-majoor E. L. M. Burns heeft verklaard, dat het niet de taak is van de UNO-politiemacht om het Suez kanaal weer te doen functioneren. Burns zei op een persconferentie, dat Egypte nog geen toestemming heeft gegeven voor het landen van UNO-politi e-een- heden in de kanaalzone, maar om in lichtingen had gevraagd over de aard van de bezetting door deze eenheden. Het plan was om „slechts een deel" van de kanaalzone te bezetten, aldus Burns, die weigerde nadere details te geven. De eerste troepen van zijn legermacht zullen naar verwachting vóór het einde van de nieuwe week tussen Port Said en Ismailia hun kampen betrekken. Deze troepen zullen een sterkte van 2.500 man hebben. Zij zullen aan de westelijke oever van het Suezkanaal, in vroegere Britse kampen, worden gelegerd. Er zul len waarschijnlijk pantserwagens onder zijn, die gebruikt kunnen worden voor patrouilletochten in de woestijn. Generaal-majoor Burns verklaarde nog dat de internationale politiemacht in hoofd zaak tot taak zal krijgen de Israëlische en Egyptische strijdkrachten van elkander ge scheiden te houden. Men vermoedt, dat de Egyptische troepen niet naar de Sinai-woestijn zullen terug keren, indien de Israëlische militairen hier uit trekken, maar Burns wilde zich hier over niet definitef uitlaten. Hij bevestigde, dat de Israëlische autoriteiten nog geen goedkeuring gehecht hebben aan zijn plan, om kleine groepen waarnemers der UNO over het door de Israëliërs bezette schier eiland Sinai naar het Suezkanaal te zenden. De secretaris-generaal van de UNO Dag Hammarskjoeld heeft meegedeeld, dat Swiss Air heden zou kunnen beginnen met het vervoeren van de eerste eenheden vau de internationale politiemacht van Italië naar Egypte. De troepen kunnen met 400 man per dag worden getransporteerd. Dit betekent niet, dat het transport vandaag ook werkelijk begint. Radio-Cairo heeft, In een te Beiroet op gevangen uitzending, verklaard dat de Egyptische regering akkoord gaat met alle voorstellen betreffende de UNO-politie- macht, welke géén schending of inbreuk inhouden van de Egyptische soevereini teit. Het besluit hiertoe was genomen tij dens een bijzondere kabinetszitting, welke werd voorgezeten door president Nasser. In welingelichte kringen wordt vernomen dat Egypte een aantal voorwaarden heeft gesteld ten aanzien van de UNO-poIitie- macht. Deze behelzen onder andere, dat de troepen van de UNO niet slechts in de kanaalzone, maar ook langs de Egyptisch- Israelische demarcatielijn zouden moeten worden opgesteld, dat de troepen terugge trokken zouden worden zodra hun spoed opdracht afloopt, en dat alleen voor Egypte aanvaardbare landen er troepen voor zou den leveren. De UNO-troepenmacht zou qua status en werkzaamheden bovendien niet in strijd moeten komen met de Egyp tische soevereiniteit. De onderhandelingen van generaal Burns duren voort. Men is de mening toegedaan dat Egypte zijn onderhandelingspositie versterkt acht door het Russische dreige ment om „vrijwilligers" naar Egypte te sturen, wanneer de Engelse, Franse en Is raëlische troepen zich niet met spoed van Egyptisch grondgebied terugtrekken. Rusland had gewaarschuwd dat de vrij willigers naar Egypte zouden worden ge zonden als de Franse en Britse troepen niet volgens de UNO-resoiutie him troepen te rugtrokken. Ook Israel werd genoemd. De verklaring luidde verder dat regerings kringen in de Sovjet-Unie hun voldoening hadden uitgesproken over de Britse en Franse bereidwilligheid het vuren te sta ken. Zij hadden echter te kennen gegeven bevreesd te zijn dat er nog een andere ro den bestond voor deze bereidwilligheid: namelijk om Franse en Engelse troepen ge legenheid te geven wat op hun verhaal te komen. Het antwoord uit Washington op deze waarschuwing kwam al spoedig: De Amerikaanse regering zal zich onder alle omstandigheden verzetten tegen het zenden van Sovjet-vrijwilligers naar Egypte. Intussen heeft een woordvoerder van de Egyptische ambassade te Moskou gezegd, dat er reeds duizenden aanbiedingen van Russische „vrijwilligers" waren ontvangen. Ook worden te Moskou berichten uit Peking ontvangen, dat 250.000 Chinezen bereid zijn in- Egypte te vechten. Senator William Knowland, leider van de republikeinen in de Amerikaanse Senaat, heeft verklaard, dat hij zou aandringen op sancties door de UNO, wanneer Engeland, Frankrijk en Israel hun troepen, overeen komstig de TJNO-resolutie, niet spoedig uit Egypte terugtrekken. De Russische bedreigingen, welke naar men hoopt door de Amerikaanse verklarin gen zijn geneutraliseerd, hebben kennelijk ten doel gebruik te maken van de in Enge land heersende onenigheid en om de Brit ten en Fransen in een soort paniek-stem ming te doen besluiten halsoverkop het Suez-kanaal gebied te verlaten, nog vóór dat het politieleger van de UNO in vol doende sterkte aanwezig zal zijn. Engeland blijft echter vastbesloten, en rekent daarbij op Frankrijk's steun, om de Russen in dit opzicht een propaganda-over- winning te onthouden. De Britse politiek is nog steeds, dat de Engelsen niet eerder uit Egypte vertrekken zullen voordat een werkelijk doelmatig UNO-leger ter plaatse zal zijn. De theorie, al of niet door de Britse regering geïnspireerd, welke thans in Londen opgeld doet, is dat alle twijfel over de uiteindelijke Russische bedoelin gen in het Midden-Oosten was weggeno men, toen bij de arrestatie vorige maand van de vijf Algerijnse rebellenleiders in Noord-Afrika belangrijke documenten in handen van de Fransen waren gevallen, welke het bewijsmateriaal zouden hebben geleverd dat reusachtige hoeveelheden Rus sisch oorlogstuig het Midden-Oosten bin nenstroomden, waarbij tevens de bedoeling aan het licht kwam over het gebruik van deze wapens. De Russen rekenden er op dat het be dreigde Israel binnen enkele maanden, waarschijnlijk niet later dan maart vol gend jaar, gedwongen zou zijn toe te slaan. Eden overweegt thans om hierover een openlijke verklaring af te leggen om de we reld mede te delen, dat een Russische sa menzwering in het Midden-Oosten het hoofdmotief heeft gevormd voor de Brits- Franse actie. In oppositiekringen is men nog geneigd dit als een uitvlucht te beschouwen aange zien pas na Israels overwinning in de Sinaï de omvang van de Sovjet-wapenuitrusting gebleken zou zijn. Voor de Britse regering schijnt de oorlogsbuit echter niet meer dan een bevestiging geweest te zijn van de plannen, waarvan zij eerder lucht had ge kregen. Nasser ontving van de communistische landen ten minste vijftig Iljoesjin twee- motorige straalbommenwerpers, en ten minste honderd M.I.G.-15 straaljagers, ver der ongeveer 300 middelzware en zware tanks, waaronder vele reusachtige T-34's, meer dan honderd pantserwagens, tussen de 400 en 500 kanonnen, twee destroyers, vier mijnenvegers, 15 tot 20 motortorpedo- ten en nog enkele kleinere schepen en een duikboot, terwijl er waarschijnlijk nog ver scheidene onderweg waren. Voorts ontving het Midden-Oosten aan zienlijke hoeveelheden radarapparatuur en radio-materiaal, alsmede een belangrijk aantal toestellen voor het afschieten van raketten. Hoewel een deel van dit ma teriaal thans verloren is gegaan, kan het vrij gemakkelijk door de Russen worden vervangen. Er waren geen nieuwe Russi sche technici meer bijgekomen, sinds de Brits-Franse actie begon. Ongeveer 300 hunner, waaronder vliegtuigbemanningen en monteurs, deed waarschijnlijk of het Egypte via de Soedan verliet, even na het begin der operaties. De Egyptische bommenwerpers zijn nooit gebruikt en de meeste daarvan schijnen het land verlaten te hebben. De Iljoesjin bommenwerpers zouden een toevlucht in Saoedi-Arabië hebben gevon den. Indien dit juist is, dan moeten de Russen in dat gebied een eigen luchtbasis hebben aangelegd, omdat bekend is dat al leen de Amerikanen daar luchtbases bezit ten. De vraag is echter hoe het mogelijk was voor de Russen om daar een steunpunt op te bouwen, zonder dat dit door de geallieer den ontdekt is. De Sovjet-hulp aan Syrië in de afgelo pen twaalf maanden beliep f 200.000.000. Er waren ten minste 100 middelzware tanks, 100 gepantserde personeehvagens en onge veer 250 kanonnen geleverd. Syrië wordt door de Russen kennelijke als schakel met Egypte beschouwd. In Londen is men van oordeel,, dat het er thans vóór alles op aan komt het bondge nootschap met de Verenigde Staten te her stellen. J

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 1