Landbouw vraagt begrip voor gemotiveerde verlangens Zware taak voor Nederlandse bergers in het Suezkanaal anda en de Meester»ma£iër FED Nederland en Hongarije Dank van Hongaarse verenigingen in ons land MEER DAN TWINTIG SCHRIJVERS UIT HET PEN-CENTRUM VOOR NEDERLAND Vrijmaken van het kanaal belangrijker dan het behoud van de schepen De radio geeft dinsdag Provinciaal wegenplan ondergaat wijziging Wereldnieuws A ZocU ió het zo J MAANDAG 12 NOVEMBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 2 Vergadering Vakgroep Veehouders L.T.B. KIR AS en karpetten met YOEROEK koopt U kwaliteit vraag deze wy ers - merkkarpetten Rotterdam? plan binnen kort in ledenvergadering RECHTSPRAAK-SERIE Amateurs voor de microfoon uit Haarlem, Beverwijk en IJmuiden Brand in machinekamer van Noorse ..San Miguel" Examens „Meer dan anders blijkt in deze span ningsvolle dagen weer, wat het betekent als liet Nederlandse volk zich verzekerd weet van een agrarische stand die in staat en bereid is bij afsluiting van de grenzen ons volk te voeden." Deze woorden sprak vanmorgen de heer M. P. v. d. Weyden, voorzitter van de Vakgroep Veehouders van de Katholieke Land- en Tuinbouwbond (L.T.B.) tijdens de algemene vergadering van de vakgroep, in hotel „De Leeuwerik" te Haarlem gehouden. De heer Van der Weyden ging tijdens zijn toespraak uit voerig in op de situatie, waarin de land bouw thans verkeert. Ilij zei hierbij, dat de landbouw gemotiveerde en gerechtvaardig de verlangens heeft en hij vroeg hiervoor begrip bij de regering en het Nederlandse volk. Na een welkomstwoord aan de nieuwe algemeen secretaris van de L.T.B., drs. N. H. M. W. van Wersch, zei de voorzitter, dat de boerenstand geen enkel risico meer kan dragen, als gevolg van het prijsbeleid. Hij wees op de slechte weersomstandighe den, waardoor zowel wat betreft de gras- groei, als de hooi- en kuilvoerwinning grote nadelen zijn ondervonden. De agrarische bevolking neemt het niet onredelijke standpunt in, dat de agrarische werkers gelijkberechtigd moeten worden ingeschakeld in ons nationaal welvaarts- streven. Wij zijn van plan, aldus de voorzitter, dit standpunt te blijven verdedigen, ook al weten wij, dat er nog altijd lieden zijn die vinden, dat een boer eigenlijk geschapen is om tweemaal per dag gebruik te maken van de acht-urendag voor een laag inko men. Het is daarom volgens spreker geen losse bewering, dat de boerenstand te kort wordt gedaan. De tekorten tracht men op te vangen door als veehouder met de ge zinsleden harder te werken om het hoofd boven water te houden. Na de prijs-politiek ter sprake gebracht te hebben, zei de heer Van der Weyden: „Onze bedrijven moeten technisch bij blijven en economisch inge richt zijn, maar of daartoe kleine bedrijven tot een groter geheel onder leiding van een landbouwkundig ingenieur moeten worden bijeengevoegd, wagen wij te betwijfelen." Om de noodtoestand in de veehouders- bedrijven door onderbetaling en het onge kend slechte weer enigermate te verzach ten, zal men zich moeten stellen achter het geen door de georganiseerde landbouw en de landarbeiders als uitgangspunt wordt genomen: namelijk één cent nabetaling per 1 liter melk. Tenslotte wenste de heer Van der Weyden voor de toekomst een beleid, waarin risico's en de noodzakelijke investe ringen en eigennaarslasten zijn verdiscon teerd. Met de geestelijk adviseur, rector J. A. ADVERTENTIE llllflIlllflIllllllllllllllllllKIllllKlliï, onder internationaal keurmerk Levering via Uw woninginrichter G. van der Hoogte, baden de aanwezigen aan het begin van de vergadering voor het Hongaarse volk en de wereldvrede. De secretaris van de LTB, drs. N. H. M. W. van Wersch bracht het jaarverslag van de vakgroep uit, waarin eveneens wordt gesteld, dat de welvaart in ons land aan de melkveehouders voorbij gaat. De ernstige ongerustheid leidt dan ook tot toenemende ontevredenheid. Het hand haven van de landbouw-c.a.o.'s blijkt niet meer mogelijk te zijn, daar door de zuig kracht van andere bedrijfstakken een uit tocht van landarbeiders gaande is. Voorts wordt in dit verslag aandacht geschonken aan de sterk stijgende bedrijfsonkosten in vergelijking tot de opbrengstcijfers van melk- en zuivelprodukten. Wat betreft de herziening van de kost prijsberekeningen, zoals die door het Land- bouw-Economisch Instituut worden opge steld, deed het bestuur een beroep op de leden, zich wat de grote lijnen betreft achter het Landbouwschap te stellen. Deze herziening houdt onder meer in, dat de handenarbeid van de boer en medewer kende gezinsleden gelijkwaardig wordt ge waardeerd als die van de landarbeider. Ten aanzien van de grond- en polderlasten, het onderhoud en de verzekering van be drijfsgebouwen zullen hogere normen moe ten worden vastgesteld. In verband met de toevoeging van 't Gooi tot het werkgebied van de bond werd het reglement van de vakgroep ge wijzigd. De heer A. C. J. M. van Schie te Spaarnwoude werd herkozen als afge vaardigde van de ledenconsumptiemelkérs in het gebied Haarlem. Ten aanzien van het melk- en zuivelbe leid blijft bet bestuur van de vakgroep voor één minimum-garantieprijs voor alle melk in ons land. Met betrekking tot een voorstel om de subsidie op margarine te doen verlagen, daar door deze subsidie de verbruikersprijs zeer laag wordt gehouden en het verbruik van roomboter in ons land ten zeerste wordt tegengegaan, zal een on- derozek worden ingesteld. Stappen zullen worden ondernomen, om de invoer van Belgische magere melkpoeder en onder- melk te verbieden, omdat de kwaliteit van de zuivelprodukten hierdoor wordt ge schaad, temeer daar de verwerking van deze poeder en ondermelk niet op de fles- etiketten wordt aangegeven. Tijdens de vergadering" kwam op over duidelijke wijze de bezorgdheid over het landbouwbeleid naar voren. Zo werd ge zegd, dat de agrarische vertegenwoordigers in de Tweede Kamer niet voldoende de alarmklok luiden. Voorgesteld werd, de agrarische volksvertegenwoordiger van de K.V.P. te verzoeken, zich geheel achter het beleid van het Landbouwschap te stel len. BELGISCHE HOOGLEAAR NAAR NIJMEGEN Met betrekking tot het Belgisch-Neder lands Cultureel akkoord heeft de senaat van de r.k. universiteit in Nijmegen prof. ar. A. Severijns, hoogleraar aan de universiteit in Luik uitgenodigd in Nijmegen colleges te geven in de faculteit der letteren en wijsbegeerte met als onderwerp de klassieke kunst der Grieken. De Hongaarse verenigingen in Nederland met. name Hungaria Club, Amsterdam; Sint Borbala vereniging, Heerlerheide; Eerste Haagsche Hongaarsche Damesclub; „Mikes Kelemen" Hongaarse jeugdvereni ging in Nederland; Federatie van Katho lieke Hongaarse Studenten; Sociëteit Ne- derland-Hongarije, Enschede hebben in een schrijven aan de minister-pgésident dr. W. Drees haar dank voor de solidari teit met het Hongaarse volk jegens de regering en het gehele Nederlandse volk tot uitdrukking gebracht. Bloembollencultuur In aansluiting op ons bericht van zater dag, waarin wij mededeelden, dat het hoofdbestuur van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur zich vrijdag voor deelname aan de internatio nale tuinbouwtentoonstelling in 1960 in Rotterdam had uitgesproken, berichten wij, dat het besluit tot deelname zal worden genomen in de ledenvergadering van 10 december a.s., nadat een desbetreffend voorstel in de afdelingen zal zijn be sproken. Tijdens een zaterdag in Amsterdam ge houden buitengewone algemene vergade ring van het PEN-centrum voor Nederland is na zeer langdurige discussies een ge amendeerde resolutie aangenomen, waarin het lidmaatschap van het PEN-centrum voor Nederland ontoelaatbaar wordt ver klaard voor hen, die het optreden van de Sovjet-Unie in Hongarije voorstaan, goed keuren of verontschuldigen. De vergade ring stond onder leiding van de voorzitter van het PEN-centrum, de heer Victor E. van Vriesland. Van bestuurszijde is na het aannemen van de resolutie meegedeeld, dat de leden, die niet voldoen aan het gestelde in deze resolutie, zullen worden geroyeerd, voor zover zij zelf al niet de consequenties daaruit hebben getrokken. In de resolutie van het centrum voor Nederland van de internationale PEN- club wordt instemming betuigd met het telegram, door het hoofdbestuur van de internationale PEN-club aan alle centra gezonden, luidende als volgt: „Londen, 6 november. Radio Vrij Europa meldt een beroep te hebben ontvangen van de Hon gaarse PEN-club, gedaan op de schrijvers van de gehele wereld. Wij dringen aan op het onmiddellijk geven van uitdrukking van volledige solidariteit met de Hongaarse schrijvers en intellectuelen in hun ver schrikkelijk lot. Getekend André Chamson, internationaal president, David Garver, in ternationaal secretaris". Voorts heeft het centrum met afschuw kennis genomen van de gebeurtenissen op 4 november 1956 in Hongarije, waar met geweld door de Sovjet-Unie een einde is gemaakt aan de zojuist bevochten vrijheid van het Hongaarse volk, tot stand gekomen mede door activiteit van een aantal voor aanstaande Hongaarse schrijvers. Het cen trum verklaart opnieuw zijn onvoorwaar delijke trouw aan het charter van de in ternationale PEN-club, gelijk dit is weer gegeven in artikel 2 en artikel 3 lid 1 tot en met 4 van de statuten van het centrum voor Nederland. Het acht mitsdien de in voornoemd charter gestelde beginselen bin dend voor al zijn leden en verplicht hen deze naar eer en geweten aan te hangen en door te voeren. Het verklaart derhalve dat het lidmaatschap van het PEN-centrum voor Nederland ontoelaatbaar is voor hen, die het optreden van de Sovjet-Unie in ADVERTENTIE amsterdam Ook in de boekhandel HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgen gebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Lichtbaken, causerie, 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 10.30 Schoolradio. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Platen. 11.50 ,Als de ziele luistert, causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.15 Voor boer en tuinder. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Me- tropole-orkest. 13.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws, en Katholiek nieuws. 13.20 Dans muziek. 13.50 Platen. 14.00 Schoolradio. 14.20 Platei. 14.30 Voor de plattelandsvrouwen. 14.40 Cabaret. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Koer sen. 17.45 Regeringsuitzending: Nederland en de Wereld: Mr. J. Prins: Nederland en de de Wereld: Nederland en de zeescheepvaart. 18.00 Lichte muziek. 18.20 Sportpraatje. 18.30 R.V.U.: Dr. H. Groot: Hoe oud is de wereld en hoe weten we dat? 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.15 Uit het Boek der Boeken. 19.30 Platen. 20.30 Actualiteiten. 20.45 De gewone man. 20.50 Platen. 21.00 Mozartprogramma. 21.55 Kampvuren langs de evenaar, causerie. 22.15 Lichte muziek. 22.30 Platen. 22.40 We reldkampioenschappen dammen 1956. 22.45 Avondgebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen en dambericht. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Gymnastiek. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Platen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Lichte muziek. 11.30 Sopraan en piano. 11.50 Platen. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouw mededelingen. 12.33 Promenade-orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Promenade-orkest. 13.55 Koersen. 14.00 Pla ten. 14.40 Schoolradio. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Pianovoordracht. 16.00 Orgel en zang, 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Nieuwe platen. 19.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Voor de jeugd. 18.40 Lichte muziek. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Ama teurprogramma. 19.45 Toneelbeschouwing. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 22.15 De Antwoordman. 22.30 Orgelconcert. 22.55 Ik geloof, dat23.00 Nieuws. 23.15 Koersen van New York. 23.17 Journaal. 23.35 —23.55 Platen. TELEVISIE (N.T.S.) 20.30 Journaal en weeroverzicht. 20.45 22—00 Filmprogramma. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.11 Platen. 14.00 School radio. 15.45 Platen. 16.02 Orgel en piano. 16.30 Platen 17.00 Nieuws. 17.10 Orkest-con cert. 17.45 Boekbespreking. 18.00 De jeugd musiceert. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 en 19.45 Platen. 19.50 Causerie. 20.00 Voor de vrouw. 21.00 Klassieke mu ziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Polyfone muziek. 22.55—23.00 Nieuws. De Nederlandse bergingsmaatschappij W. A. van den Tak te Rotterdam, die steeds in nauwe samenwerking met L. Smits en Co.'s Internationale Sleepdienst werkt en die is aangezocht om haar diensten te verlenen bii de berging en opruiming van diverse wrakken in het Suez-kanaal heeft reeds enige deskundigen naar het Suez-kanaal gezonden om de situatie te verkennen. De Nederlandse bergers weten hoege naamd nog niets van de situatie ter plaatse, zodat zij met geen mogelijkheid kunnen be palen hoeveel en welk materieel zij naar het Suez-kanaal moeten zenden. Wel heb ben zij reeds enig klein materieel ver scheept, dat ten allen tijde de diensten kan verrichten. Er zijn minstens vijftig tot zes tig objecten in het kanaal, die de doorvaart versperren. De werkzaamheden die daar verricht moeten worden, zijn dus zeker niet van eenvoudige aard. Het is mogelijk, dat de tot zinken gebrachte schepen beschouwd kunnen worden als totaal "verlies. Het gaat er namelijk niet zozeer om de schepen te bergen, dan om de wrakken op te ruimen teneinde het Suez-kanaal weer bevaarbaar te maken. Er zou ook een schip met munitie dwars in het kanaal zitten. De Nederlandse ber gers weten in het geheel nog niet hoe dit schip op te ruimen. Een vraag is ook of men in korte tijd ter plaatse het Suez-ka naal niet kan verbreden of om kan leggen, of de wrakken met de „Ahoy" door het wegzuigen van zand, zoals bij de „Faustus", in de kanaalbodem kan laten verzinken. De diverse Nederlandse maatschappijen, die in het Suez-kanaal baggerwerkzaamheden hebben verricht, zouden hierop antwoord kunnen geven. Dit is geen vraag, die aan bergers gesteld kan worden. Zou men in korte tijd het kanaal kunnen verbreden of omleggen, dan zou dit betekenen, dat de bergers rustiger aan hun objecten zouden kunnen werken. Ieder schip, dat gèlicht kan worden en niet wordt opgeruimd door een springla ding of door onder water in stukken snij den, is een winstpunt, een winstpunt echter dat van geen enkele betekenis is, als men het kanaal op andere wijze vlugger, zij het zelfs slechts enkele weken, eerder bevaar baar kan maken. De schade ,die door de onbevaarbaarheid van het Suez-kanaal wordt geleden, is buitengewoon groot. Hongarije voorstaan, goedkeuren of ver ontschuldigen. Drieëntwintig schrijvers zijn uit het PEN-cenrtum voor Nederland getreden, omdat zij de motie weliswaar sympathiek vinden, doch er het onoverkomelijke be zwaar tegen hebben, dat deze niet een bruikbare regeling bevat om het PEN- centrum voor Nederland te ontdoen van communisten en leden van communistische mantelorganisaties, met wie zij niet langer in een vereniging willen blijven. De uit- getredenen zijn: Simon Carmiggelt, Mau- rits Dekker, David de Jong, H. A. A. R. Knap, Henri A. Ett, Adriaan Morriën, Max Nord, M. A. Szekely-Lulofs, Max Dender- monde, J. J. Klant, Manuel van Loggem, Adriaan van der Veen, Reinald Kuipers, H. A. Gomperts, Aart van der Werfhorst, S. P. Huygens, Pierre H. Dubois, Max Schuehardt, J. W. Schulte-Nordholt. H. Wielek, I-I. G. Cannegieter, mevrouw E. J. HannemaVan Maasdijk, Jan Spierdijk en 3en van Eysselsteijn. Het provinciaal beheersplan van wegen in Noordholland zal binnen niet te lange tjjd op sommige punten herziening be hoeven. De voorbereiding van deze her ziening is door de Provinciale Waterstaat in studie genomen. Een voorstel hierover zullen Gedeputeerde Staten pas aan de Provinciale Staten kunnen voorleggen, na dat de in voorbereiding zijnde herziening van het rijkswegenplan vaste vorm gaat aannemen. Gedeputeerde Staten merken op, dat zij zich bewust zijn, dat het plan voor een net van wegen voor doorgaand verkeer, dat bij de provincie in beheer en onder houd is of gebracht zal worden, als gevolg van de zeer sterke ontwikkeling van het motorisch verkeer na de tweede wereld oorlog niet meer voor alle tracé's voldoet aan de eisen, die daaraan thans dienen te worden gesteld. Sommige wegen die vol gens het plan zijn uitgevoerd, zijn reeds thans overbelast; indien de omvang van het verkeer blijft toenemen, zoals op grond van de ontwikkeling in de laatste decennia moet worden verwacht, zal dat in de naaste toekomst ook voor andere wegen gelden. Het lijdt geen twijfel, dat de verscheidene binnen afzienbare tijd ingrijpend zullen moeten worden verbeterd ,en zelfs, dat waar'een afdóen'dè verbetering* van een bestaande weg niet mogelijk is tot aan leg van nieuwe wegen zal moeten worden overgegaan. Gedeputeerde Staten denken hierbij aan dé wegen Hembruglammen, Haarlem- Schiphol—Diemen en HeemstedeAals meerUithoorn. Bij het ramen van de uitgaven voor de in 1957 uit te voeren werken kon hiermee nog geen rekening worden gehouden. De in december 1955 opgerichte afdeling Kennemerland van de stichting d' Oprech te Amateur zal morgenavond van vijf over zeven tot kwart voor acht in een eigen programma voor de AVRO-microfoon in de rubriek „Een klankenoogst uit vrije uren" te horen zijn. De IJmond wordt vertegenwoordigd door het IJmuider Jeugd-accordeonorkest van de heer D. Wijker met een intermezzo uit „Cavaleria Rusticana", hef IJmond-kwar- tet onder leiding van de heer J. Hoogzaad uit Driehuis met een Duits volksliedje en het Bicesto-mondharmonicatrio uit Bever wijk met een eigen gecomponeerde boogie De verdere medewerkenden zijn amateurs uit Haarlem: de déclamatrices Resie Ar- naud de Calavon en Maaike Hobbel, de sopraan Tonnie Verschoor, de bariton Pe ter Cops, het ukelele-basduo Van Iiees- Serné, de chansonnière Marijke van der Eist en het cowboy-ensemble „The Green horns". In het kader van de onderlinge strijd tussen de afdelingen behaalde het verte genwoordigende zevental uit Kennemer land onlangs een zij het krappe over- winnig op Alkmaar. Koningin Juliana heeft belangrijke gif ten toegezegd aan het Nationaal Comité Hulpverlening Hongarije en het Neder landse Rode Kruis ten behoeve van de Hongaarse slachtoffers. De Koningin en Prins Bernhard zullen hedenavond de uit voering van het Nederlands Ballet onder leiding van Sonia Gaskell in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's Gra- venliage bijwonen. De baten van deze uit voering zuilen ter beschikking worden ge steld van het Nationaal Comité. Van directies en werknemers van een groot aantal ondernemingen uit alle stre ken van het land bereiken het Nationaal Comité Hulpverlening aan het Hongaarse Volk en het bestuur van de Stichting van de Arbeid suggesties inzake het afstaan van een uurloon door de werknemers en het bijpassen van een gelijk bedrag per werknemer door de ondernemers. De Stich ting van de Arbeid laat het gaarne over aan het per bedrijfstak of per onderneming te plegen overleg, om de meest doeltref fende wijze van uitvoering van de inzame ling vast te stellen. Men gelieve de ver zamelde gelden te storten op girorekening nummer 999 van de penningmeester van het Nationaal Comité Hulpverlening voor het Hongaarse Volk te Amsterdam. Het dagelijks bestuur van de Algemene Schippersvereniging te Rotterdam deelt mede, dat het tot zijn genoegen bericht heeft ontvangen, dat de heer Jan Meertens. districtsbestuurder van de Algemene Schippersvereniging te Groningen als lid van de C P.N heeft bedankt. De Nederlandse Opera heeft zaterdag avond op initiatief van de Stichting Stads- ontspanning in Utrecht, in de Jaarbeurs hallen een massa-operaconcert gegeven on der directie van Arrigo Guarnieri. Ruim achtduizend bezoekers woonden dit concert waarvan de baten voor de hulpactie Hon garije beschikbaar werden gesteld, bij. Ge opend werd met het Hongaarse volkslied, waarna door koor en orkest een groot aan tal fragmenten uit beroemde opera's ten gehore werd gebracht. Een tijdens het con cert gehouden collecte voor de Hongaarse hulpactie bracht enige duizenden guldens op. De in bet Nationaal Comité Hulpver- lenine Hongaarse Volk te Amsterdam en de Nederlandse Federatie voor Vluchtelingen hulp in Den Haag samenwerkende hulp organisaties, zullen dank zij de medewer king van de radio-omroep-verenigingen in de week van 12 tot 17 november de ge legenheid krijgen, informaties aangaande hulpverlening aan de Hongaarse vluehte- lingen via de radio door te geven. Deze mededelingen worden uitgezonden over Hilvev«nm II tussen 18.15 en 18.20 uur. en over Hilversum I tussen 19.20 en 19.15 uur. telkens aansluitend aan de nieuwsberich ten. De Nederlandse Studentenorganisaties, Het Universitair Asielfonds en de Neder landse Studentenraad zoeken naarstig naar mogelijkheden om Hongaarse studenten naar ons land te laten komen en hun in de gelegenheid te stellen. hier hun studie te voltooien. Men tracht nu te weten te komen, hoe groot het aantal studerende personen is onder de duizend vluchtelingen die volgens de verklaring van de regering in Nederland kunnen .worden ontvangen. Tn Wagenincen is men 'begonnen met het adoptiesysteem: volgens dit systeem be lasten de particulieren zich met de finan ciering van de studie van een Hongaars student Elders heeft dit systeem reeds na volging gebonden. Op dez^ wijze zullen od dit ogenblik reeds vijfenvijftig Hongaren in Nederland kunnen studeren. Verwacht wordt dat dit aantal aanmerkelijk groter wordt. Het Residentie-orkest zal. een concert geven, waarvan de baten geheel voor de Hongaarse vluchtelingen zijn bestemd. Dit concert zal gegeven worden op maandag avond 19 november in de Kurzaal. De dirigent is Pierre Monteux. Als solisten zullen optreden Herman Krebbers en Theo Olof. Drie .sleepboten, de „Titan" van Bureau Wijsmuller n.v. te IJmuiden, de „Maas" uit Hoek van Holland en de Belgische „Scal- dis" zijn zondagmorgen onderweg ge weest naar het Noorse vrachtschip „San Miguel" (2400 ton), dat in de positie 52.04 noorderbreedte en 02.29 oosterlengte on geveer tachtig mijl west ten zuiden van IJmuiden met brand in de machineka mer had te kampen. Onafhankelijk. De Franse autoriteiten hebben bekendgemaakt dat ongeveer 13.000 Europeanen, voor het merendeel Fransen, Marokko hebben verlaten se dert dat land in mei van dit jaar onaf hankelijk is geworden. Export, Argentinië zal wellicht zijn com munisten „naar een of ander ander land" exporteren, aldus heeft president Aramburu tijdens een massabijeen komst meegedeeld. Onderdrukking. Socialistische leiders uit 23 landen hebben in Bombay verklaard dat zij vastbesloten zijn „het kolonia lisme en imperialisme te bestrijden waar zij zich voordoen". De leider van de Indiase socialisten, Mehta, deed een beroep op Azië en Afrika zich te ver enigen tegen de imperialistische mach ten" gezien „de wrede onderdrukking van de vrijheid in Hongarije en Egypte". Dodencijfer. Veertien Britten en zes Griek se Cyprioten zijn vorige week op Cyprus gedood. Dit is het hoogste wekelijkse dodencijfer sedert de noodtoestand op het eiland begonnen is. Asiel. Libanon heeft elf Hongaarse zeelie den, die in de haven van Beiroet hun schip verlieten als protest tegen het Russisch verraad, politiek asiel verleend. Havenarbeiders te Beiroet hebben ge weigerd een Brits vrachtschip te los sen. Jordanië heeft een economische boycot tegen Frankrijk afgekondigd. Eerste. De B-58, de eerste Amerikaanse supersonische bommenwerper, heeft zijn eerste vlucht (veertig minuten) ge maakt. De B-58 is een bommenwerper met deltavlegels. Bij de landing worden remparachutes gebruikt. Veroordeeld. Vier soldaten van de Ameri kaanse luchtmacht zijn te Mlinchen tot gevangenisstraffen, variërend van an derhalf tot vijf jaar, veroordeeld we gens de aanranding (op 27 september) van een veertienjarig Duits meisje. Dans. De Egyptische rninistej van Voor lichting, (de dansende) majoor Salah Salem, blijkt aan het begin van het Israelisch-Egyptische conflict benoemd tot bevelhebber over het gebied aan het zuidelijke uiteinde van het Suezkanaal. Bericht. De Franse mevrouw Yafarova, die het vorige jaar te Genéve premier Boet- ganin smeekte haar te helpen haar man terug te vinden, heeft bericht van ont vangst van haar eerste brief aan haar echtgenoot gehad uit Siberië. Afkeuring. Lord Russell van Liverpool, de advocaat die opzien baarde met zijn boek „De gesel van het hakenkruis", is uit de Britse liberale partij getreden, omdat hij het niet eens is met de afkeu rende houding die de liberale leiders ten aanzien van de Brits-Franse interventie in Egypte ingenomen hebben. Neergeschoten. Een communistisch-Chinese straaljager heeft zaterdag boven da Chinese provincie Tsjekiang een natio nalistisch vliegtuig neergeschoten. De negen inzittenden zijn om het leven ge komen, zo meldt het communistische persbureau „Nieuw China". Dorp. De Belgische pater Pire, stichter van een vereniging die „Europese dorpen" bouwt voor vluchtelingen, heeft meege deeld, dat een derde dorp voor Hon gaarse vluchtelingen zal worden ge bouwd. Doorzichtig. Het Tsjechoslowaakse mini sterie van Buitenlandse Zaken heeft ds Britse en Franse diplomaten aange raden, niet in Slowakije te komen met het oog op de daar heersende anti-wes telijke gevoelens naar aanleiding van de gebeurtenissen in Egypte. In het bergachtige gebied van Slowakije zou den zij moeilijk beschermd kunnen wor den, aldus het ministerie. Slachtoffers. De aardbeving, die vorige week maandag het gebied van Bastak aan de Perzische Golf trof, heeft aan 410 personen het leven gekost. Aanslag. Bij de Russische ambassade in Rome is zaterdagavond een bom ont ploft waardoor enige ruiten sprongen. De politie meent, dat de bom geworpen is uit een snel voorbijrijdende auto. Leiden. Geslaagd voor doctoraal examen Romaanse taal- en letterkunde mej. I. de Bu Leiden: voor het semi-artsexamen Portheine, Velp en J. A. Sleijff'—s, Den Haag; voor het artsexamen J. F. Caljé, Den Haag: A. F. H. Hesselbach, Den Haag; W. Schaling, Rotterdam en L. van Wijk, Eind hoven. 55. „Wat doe je hier in mijn kamer?", herhaalde graaf Basoeka, terwijl hij vier kant voor Joris ging staan, „antwoord, kerel!" Dat was een heel lastige vraag voor Joris; wanhopig zocht hij naar een uit vlucht. „Ik hm ...ik hen van de sto ringsdienst", bracht hij er eindelijk uit. „Ik eh ik kwam om uw televisie toestel na te kijken". „O ja?", gromde graaf Basoeka. „Ik geloof er niets van. Ik heb niemand gevraagd om mijn televisietoestel na te kijken". „Dat is dan een klein mis verstand", zei Joris, „niettemin heb ik uw toestel grondig nagekeken en „En het verknoeid!", vulde graaf Basoeka aan, „het heeft altijd goed gewerkt en nu jij er on gevraagd aan geprutst hebt, zie ik daar een raar verwrongen beeld, dat op z'n kop staat!" Nauwelijks had hij dit gezegd, of er gebeurde iets merkwaardigs met het beeld op het scherm. Het kwam halver wege uit het toestel en keek de verbijster de graaf fronsend aan. „Wat?!", riep het, „ge durft mij, Plulanus, raar en verwron gen te noemen?!" Graaf Basoeka was niet iemand, die gauw van streek raakte, maar nu deed hij toch verschrikt enkele passen achteruit. Toen deed de jager in hem zich gelden en hij sprong naar de muur, waar zijn wapens hingen. „Hier klopt iets niet", bromde hijeen geweer van de muur gris send, „en waar het niet klopt moet men knallen!" HET OUDSTE deel van de Indische let terkunde, dat zich door taal en inhoiLd van de latere Sanskrit-litteratuur onderscheidt, wordt veda genoemd. Het woord veda be tekent „de wetenschap", d.w.z. de weten schap bij uitnemendheid, een term die op zichzelf te kennen geeft dat hier van oude overleveringen sprake is, want in moderne tijden zouden weinigen durven beweren „de" wetenschap te verkondi- gen. Sommigen dénken het f misschien wel, maar zullen er toch niet zo rondborstig voor TtlHicrTiA durven uitkomen. lï i j Wat nu die veda's betreft, lCttCrKlMGG dat is een veelomvattende, zeer ongelijke litteraire massa, V. bestaande uit verzamelingen van gewijde teksten, lofzangen, spreuken (vaak met magische ondertoon), prijsliede- ren, formules, magische liederen, theologi sche beschouwingen, legenden, geheime riten, mengteksten met overwegend wijs gerige inhoud, enz. De ouderdom van dit zeer uiteenlopende materiaal is onzeker, maar uit de in de teksten weerspiegelde culturele en sociale toestanden en door taalvergelijking heeft men toch enige chronologische verhoudin gen in de teksten kunnen vaststellen, zo dat door sommige deskundigen ongeveer 1000 v. Chr. als jongste, en 2000 v. Chr. als oudste datum voor deze litteraire schat wordt aangenomen. Door het ongunstige klimaat zijn de In dische handschriften zelf erg jong en de oudstbekende dateren dan ook van om streeks de 11de eeuw. Zelfs buiten Indië reiken de (in Nepal, Turkestan en Japan) aangetroffen Indische handschriften niet verder terug dan de eerste eeuwen van onze jaartelling. De oude Indische littera tuur is dus niet in de eerste plaats door schriftelijke overlevering tot ons gekomen,(Nadruk verboden) maar zij zijn als mondelinge lering ontstaan en werden eeuwenlang van leermeester op leerling op het gehoor af overgeleverd. De getrouwheid van deze overlevering hangt af van het karakter van elk werk. Zo hebben de epische teksten, die door de voordragende zangers als litterair eigen dom werden beschouwd, sterke verande ringen ondergaan omdat zij in de loop der tijden werden vervormd en uitgebreid. De gewijde tek sten zijn echter wegens het sacrale karakter dat aan elk woord werd toegekend, nauw keurig woord voor woord overgeleverd, nauwkeuriger wellicht dan copisten dit hadden kunnen doen. I-Iet geheugen, waarover de voordragers destijds hebben beschikt (en waarover sommigen thans nog beschikken) moet for midabel zijn geweest, want het Ramayana telt bijvoorbeeld 24.000 dubbelverzen, het Mahdhharata 80.000! Nu mag het waar zijn, dat het Ramayana oorspronkelijk slechts 1'4 van zijn tegenwoordige lengte heeft gehad, maar dat sluit toch niet uit dat de zangers na de diverse uitbreidingen 24.000 dubbelverzen hebben moeten voor dragen. De Rgveda. omvat niet minder dan 1028 hymnen, verdeeld over tien boeken, de Atharvaveda 731 liederen, enz. Begin er maar eens aan! En dan nog ongeschonden oververtellen ook! Nu hadden we het laatst over de speer von Indra, die de bliksem voorstelt, maar hebben daarbij vergeten te vertellen, dat het eerste experiment met de bliksemaf leider niet door Franklin is genomen, ge lijk velen menen, maar door anderen. Daarover morgen. H. Pétillon

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2