DE SAMENZWEERDERS MERLIJN EN DE WONDERBESSEN Agenda voor Haarlem Jaarlijkse dodenherdenking op Klaproosdag te Hoofddorp N Zeer veel belangstellenden woonden sobere, ontroerende plechtigheid bij NAAIMACHINES r MAANDAG 12 NOVEMBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 Expositie van Belgische landschapschilders Paus richt vredesoproep tot de gehele wereld Zijn critiek treft zowel West als Oost Alleen Boelganin aanvaardt Zwitserse uitnodiging Eisenhower bedankt en in Parijs aarzelt men Midden-Oosten en Hongarij j op de UNO-agenda Vier doden en drie zwaar gewonden bij ongelukken Kastekort bij Langedijker veilingen België onderscheidt redders Heringa Wuthrich Geslaagd kinderzwemfeest in Sportfondsenbad VERVOLGVERHAAL^, ^door Friedrieh Bruegel Times: Russen waren nog niet klaar in Egypte Proces wegens apartheid in Clinton (Tennessee) De dodenherdenking: op Klaproosdag:, die in de Haarlemmermeer een traditie is ge worden, heeft zaterdagmiddag buitenge woon velen verzameld rond de oorlogsgra ven op de Nieuwe Algemene Begraafplaats aan de hoek van de Vijfhuizcrweg en de Hoofdweg bij Hoofddorp. Onder hen bevonden zich burgemeester Van der Wiliegen van Haarlemmermeer, met de wethouders Oudheusden, Van Beem en Brouwer, delegaties van het bestuur der Haarlemmermeerpolder, het Rode Kruis, de Federatieve Raad van het Voormalig Ver zet, Bond van Oorlogsslachtoffers, Ere schuld en Dankbaarheid. Oorlogsgraven stichting en vele plaatselijke verenigingen en instellingen. Ook waren verscheidene schoolklassen en jeugdclubs aanwezig. Toen om half vier de wind de wolken van de polderhemel had geveegd en de late najaarszon op het gele lover van de be graafplaats scheen, weerklonken de tonen van Chopin's Marche Funèbre. Terwijl Hoofddorps fanfaregezelschap „Excelsior" onder leiding van de heer J. Roders deze treurmars speelde, betraden ae vele be langstellenden de begraafplaats. Zij legden een schat van bloemen en kransen op de graven, waarachter een erewacht was ge vormd door padvinders van „De Meer- vogels" uit Hoofddorp en de „Yoali-groep" uit Haarlem. De plechtigheid werd geopend met het plaatsen van kleine herdenkingskruisjes, welke waren gezonden door mrs. Stevens uit Rochdale (Engeland), de moeder van één der te Hoofddorp ter aarde bestelde Britse vliegers. Hierna werd een herdenkingstoespraak gehouden door ds. G. Rang, gereformeerd predikant te Vijfhuizen. Deze jonge predi kant begon met te zeggen, dat hij be schroomd was om tijdens een dergelijke herdenkingsbijeenkomst het woord te voeren. Door zijn jeugdige leeftijd had hij de oorlog, waarin deze offers waren ge bracht, niet bewust meegemaakt. Maar ook de jeugd past het om stil te staan bij de graven van hen, die hun leven gaven voor het vaderland, omdat voor allen de troost dezelfde is, de troost in God. Die het leed verzacht. Drs. H. Prenen uit Haarlem, die het woord voerde nadat de muziek een koraal van Bach had gespeeld, zei dat op deze plaats, waar zovelen rusten, geen mooie woorden pasten, maar her innering en dankbaarheid aan hen, die van ver kwamen om op deze plek hun laatste rustplaats te vinden. Door hun dood kon het licht der bevrijding weer opvlammen. Daarom is het goed om samen te komen bij de oorlogsgraven, want zij, die in de oorlog hun leven gaven in de -n strijd en in het ver zet zijn de d: den van het hele volk. Hen te gedenken is gehoorzamen aan Gods gebod van barmhartigheid. Na het koraal „Blijf bij mij, Heer", weerklonk de dodentaptoe „The Last Post" over de begraafplaats, gevolgd door twee minuten van diepe stilte, waarin alleen de verre geluiden in de polder werden ge hoord. Hierna werd door ds. Rang het „Onze Vader" gebeden. Terwijl een trompetter van de Haarlem se padvinders het signaal blies, werden de Engelse en de Nederlandse vlag, die steeds halfstok hadden gehangen, gehesen, waarna de hoornblazers van „Excelsior" de reveille bliezen. De sobere, ontroerende plechtigheid werd besloten met het spelen van het Engelse en het Nederlandse volkslied. Plechtigheid voor padvinders De padvinders, behorende tot „De Meer- vogels" uit Hoofddorp en de „Yoali-groep" uit Haarlem onder leiding van Hopman Den Hartog, kwamen na de herdenking in „De Landbouw" te Hoofddorp bijeen. Hopman De Jonge, die tevens behoort tot het bestuur van het Nederlandse Oor logsgraven Comité, bracht in een korte toespraak de dank van deze organisatie over aan de padvinders voor de medewer king, die zij telkenjare aan de dodenher denking op Klaproosdag verlenen. Deze medewerking, aldus de hopman, wordt ook in Engeland door de nabestaanden zeer ge waardeerd en één van hen, mrs. Stevens uit Rochrale, stuurde aan het Oorlogsgra ven Comité een aantal door Britse oorlogs invaliden vervaardigde klaprozen met liet verzoek deze aan de padvinders uit te rei ken. Tevens ontving zowel de „Yoali- groep" als „De Meervogels" een door de zelfde Engelse moeder gezonden herden- kingskruis met inscriptie, bestemd voor hun troephuizen. Ter gelegenheid van de herdenking van het tienjarig bestaan van het Belgisch- Nederlands Cultureel Akkoord, is zaterdag middag in het stedelijk museum „Het Ca- tharina Gasthuis" in Gouda een tentoon stelling van hedendaagse Belgische land schapschilders geopend door de ambassa deur van België in ons land. F. X. J. M. G. baron van der Straten-Waillet. Bij de aan wezigen bevond zich de Commissaris dei- Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz. Van de zijde van de Vlaamse kunstenaars was ook prof. J. Hen- drickx, leraar aan het Hoger Instituut voor Schone Kunsten in Antwerpen, naar Gouda overgekomen. De burgemeester van Gouda, mr. dr. K. F. O. James, verwel komde de gasten. De jaarlijkse herdenking van de in de tweede wereldoorlog gevallen Neder landse en geallieerde militairen, verzetsstrijders en burgers op Klaproosdag had zaterdagmiddag plaats op de nieuwe algemene begraafplaats te Hoofddorp. Jeugdige padvinders steken de uit Engeland afkomstige houten kruisjes in de grond aan de voet van de graven. VATICAANSTAD, (Reuter/A.F.P.) Paus Pius XII heeft zaterdagavond in een radiotoespraak een vredesoproep tot de we reld gericht, de eerste in zijn soort sedert een soortgelijke oproep acht dagen voor het uitbreken van de tweede wereldoorlog. De paus keerde hiervoor drie weken eerder dan gewoonlijk van zijn zomerresidentie in Castelgandolfo naar het Vaticaan terug. Hij verklaarde onder meer: „In naam van gods dienst, beschaving en menselijk gevoel moet er een einde komen aan onwettige en brute onderdrukking, aan oorlogszuchtige doelen, het streven der mogendheden naar hegemonie aan alle dingen, die het leven op aarde maken tot een afgrond van angst en verschrikking, welke de geest verlagen en de vruchten van arbeid en vooruitgang teniet doen." De Paus sprak met een luide, duidelijke stem, die soms trilde van ontroering. De zender van het Vaticaan en radio Vrij Europa in Miinchen droegen zijn woorden uit tot achter het ijzeren gordijn in het Hongaars en in andere Oosteuropese talen. De Paus drong erop aan, dat alle rege ringen en volken, die wensen, dat de we reld „het pad der eer en van de waardig heid van de Zoon van God volgt" samen gaan in een „hecht pact", dat de waarborg zou moeten geven, degenen die er aan deelnemen, doeltreffend te verdedigen te gen alle onrechtvaardige aanvallen op hun rechten en onafhankelijkheid. De Paus begon zijn oproep met een ver klaring, die critiek op Groot-Brittannië, Frankrijk en Israël wegens hun actie in Egypte leek in te houden. „Bij de smart, die ons vaderlijk hart voelt door de on rechtvaardigheden jegens het geliefde volk van Hongarije schuldig aan het streven naar erebiediging van de fundamentele menselijke rechten voegt zich onze be zorgdheid voor de vrede die in gevaar wordt gebracht, en onze smart bij het aan schouwen van een uitdunnen van de rijen dergenen, op wier gezag, eenheid en goed willendheid wij meenden te kunnen ver trouwen voor 't voortschrijdend herstel van de eensgezindheid tussen de landen, in rechtvaardigheid en ware vrijheid." „De gehele wereld is terecht ontsteld over het feit, dat men haastig zijn toevlucht heeft genomen tot het gebruik van geweld, dat alle partijen duizenden malen hadden veroordeeld als middel om geschillen te regelen en de overwinning van het recht te verzekeren", aldus de Paus. Nehroe pleit In een toespraak tot een bijeenkomst van jongeren van de Indiase (regerings) Con grespartij te Calcutta heeft premier Nehroe onder meer verklaard dat de „oorlogsdrei ging, na de verschrikkelijke gebeurtenissen in Egypte. Hongarije en Algerije, opnieuw over de wereld hangt. In deze drie landen heeft men gepoogd de menselijke vrijheid te vernietigen." Na het „machtsstreven dei- grote mogendheden" veroordeeld te hebben, zei Nehroe: „Alhoewel voor ons de Egyp tische crisis van groter betekenis is dan de overige gebeurtenissen, neemt dat niet weg dat het in Hongarije voorgevallene even belangrijk en noodlottig is als hetgeen in Egypte gebeurde. Laten we er aan den ken, dat wij niet zonder meer andere sta ten voor hun onvolkomenheden in staat van beschuldiging kunnen stellen, daar wij zelf ook niet zonder blaam zijn. In India wordt de klasse der paria's nog steeds op vreselijke wijze onderdrukt en de verschil lende kasten der Hindoe's willen niets met haar te maken hebben. Wij zijn te zeer ge nei rrd anderen te willen verbeteren, zonder voldoende aandacht aan onze eigen fouten te schenken", aldus premier Nehroe. Nenni eist „Wij eisen van de regering in Moskou de waarheid, wij eisen de vernietiging van het gordijn van stilzwijgen, wij eisen het einde van een bezetting, die in strijd is met het menselijk recht, met de belangen van het socialisme in Hongarije en met het be lang en het prestige van de Sovjet-Unie", zo schrijft Pietro Nenni, de secretaris van de Italiaanse links-socialistische partij, in zijn partijorgaan ,,1'Avanti'. Hij betoogt, dat „de marioneftenregering van Kadar geen enkel gezag bezit" en dat „enerzijds het vertrek van de Britten en Fransen uit Egypte en anderzijds het beëindigen van de Russische bezetting van Hongarije de 1wee inleidende daden moeten zijn van een herstel van vertrouwen en vrede in Europa en de wereld". LONDEN (Reuter) Premier Boelga nin van de Sovjet-Unie, heeft zich zondag uitgesproken voor een conferentie van de regeringschefs van de vier grote mogend heden en van India, zoals de Zwitserse re gering heeft voorgesteld. In zijn antwoord aan de Zwitserse president, Feldmann, zei Boelganin, dat zijn regering „een positief standpunt" jegens het Zwitserse voorstel inneemt en bereid is aan een dergelijke conferentie deel te nemen. President Eisenhower zegt in een bood schap aan Bern, dat de Amerikaanse re gering onder de huidige omstandigheden liever de behandeling van de huidige in ternationale crises in de UNO wil voort zetten dan hiervoor een conferentie be leggen van vijf regeringsleiders. De Franse regering aarzelt of zij de Zwitserse uitnodiging zal aanvaarden, zo verluidt in diplomatieke kringen te Parijs. Dat men in Washington blijkbaar niet ge brand is op een bijeenkomst van de drie westelijke regeringsleiders om de span ningen tussen Groot-Brittannië en Frank rijk enerzijds en de Verenigde Staten an derzijds naar aanleiding van de Suezcrisis te verminderen, heeft te Parijs verrassing gewekt, hoewel men al de indruk had, dat de Amerikaanse regering overleg met Lon den en Parijs niet langer van essentieel belang acht. In Frankrijk wordt het denk beeld gepropageerd, dat Frankrijk voor goed uit de UNO moet treden. Het conser vatieve blad „Parisien Libéré" schreef za terdag, dat als er een poging zal worden gedaan om de Algerijnse kwestie op de UNO-agenda te plaatsen, „Frankrijk voor goed uit de UNO moet treden". Volgens onze correspondent is men in Londen van oordeel, dat het thans voor alles geboden is het bondgenootschap met de Verenigde Staten te herstellen. Eden heeft onomwonden tegen Eisenhower ge zegd, dat de lijdzame en zelfs onverschil lige Amerikaanse houding tegenover het Midden-Oosten de Sovjet-Unie in de kaart heeft gespeeld en dat een grondige wijzi ging van het Amerikaanse standpunt nood zakelijk is wil een ramp worden voorko men. Èr kan geen sprake zijn van een bij eenkomst der staatshoofden, zoals Zwitser land heeft voorgesteld, voordat het bondge nootschap van Groot-Brittannië. Frankrijk en de Verenigde Staten zal zijn hersteld en versterkt. In Israel is men ook van mening, dat de dreiging van een derde we reldoorlog nooit ernstig zou zijn geworden, indien de westelijke mogendheden in het Midden-Oosten een eendrachtige politiek zouden hebben gevolgd en bijtijds maat regelen hadden genomen. Nasser kan zich nu alleen maar handhaven, door zich aan de R-ussen te onderwerpen. ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 NEW YORK (Reuter) De UNO-Assem- blée heeft zaterdag met 66 stemmen, geen tegen en twee onthoudingen besloten de kwestie betreffende het Midden-Oosten als voorrangspunt te plaatsen op de agenda van haar gewone zitting, die vandaag begint. Het Hongaarse vraagstuk werd eveneens als voorrangspunt op de agenda van de gewone zitting opgenomen met 53 stemmen tegen negen de communistische landen bij acht onthoudingen. Bij de stemming over de kwestie van het Midden-Oosten onthielden de afgevaardig den van Griekenland en Guatemala zich van stemming, omdat zij zeiden er niet zeker van te zijn dat het overbrengen van de kwestie van de buitengewone naar de gewone zitting van de algemene vergade ring wettig is. De Indiase afgevaardigde Krisjna Menon sprak zich uit voor plaat sing van de kwestie Hongarije op de agen da van de gewone zitting. Het is van vitaal belang, zo zei hij, dat de Assemblee een rapport van de secretaris-generaal over de toestand in Hongarije krijgt. Hij zei te hopen, dat de onderhandelingen tussen de Sovjet-Unie en-Hongarije snel tot een ein de zouden worden gebracht en dat Hon garije zou worden toegestaan zijn eigen weg te gaan. „Zo", zei Merlijn, nu moeten we proberen, öf we je vader wat kunnen inaeven van die drank. Hij probeerde de zieke ivat op te richten, bracht de beker aan zijn mond en het hem drinken. Eerst ging het nog wat moeilijk, maar toen kon de man wat naar binnen slikken. „Goed zo", zei Merlijn, nogeens proberen. Golinde's vader dronk nog enkele teugen. En toentoen gingen zijn ogen open, hij ging rechtop zitten en lachte. „Ikik voel me opeens veel beter", zei hij verbaasd. 69-70 ADVERTENTIE FALCON REGENJASSEN 39.75 Gen. Cronjcstraat 40-44 Telef. 15438 Een burger en een militair zijn om het leven gekomen bij een botsing op de rijks weg tussen Hoevelaken en Voort- liuizen. Tijdens zware mist botsten van nacht twee elkaar tegemoetkomende per sonenauto's op elkaar. De bestuurder van een der wagens was op slag dood. Zijn ihedein- zittende werd zwaar gewond. In de andere personenauto zaten zes militairen van het legerkamp Nunspeet. Deze wagen kwam in een sloot naast de weg. Alle gewonden zijn naar een ziekenhuis te Amersfoort overge bracht. Tijdens het vervoer overleed een der militairen aan zijn verwondingen. Op het kruispunt Wrakkenpad-Wrakken- weg bij R u 11 e n inde Noordoostpolder is de 68-jarige heer A. de Regt dodelijk ver ongelukt, toen hij per fiets het kruispunt overstak zonder voldoende uit te kijken. Hij werd aangereden door een vrachtauto, af komstig uit Scharnergoutum en overleed ter plaatse. De 26-jarige M. de Leeuw uit Brunssum is op de Heerenweg te Heerlen met zijn scooter tegen een langs de weg geparkeerde auto opgereden. Zijn zuster, M. de Leeuw, die achterop zat, was onmiddellijk dood. De bestuurder is levensgevaarlijk gewond naar het ziekenhuis te Heerlen gebracht. Als ver moedelijke oorzaak van het ongeluk wordt door de politie opgegeven, dat het beregende windscherm van de scooter het uitzicht be lemmerde. Bij Gorinchem zijn een bromfietser en een motorrijder met elkaar in botsing ge komen. Aanvankelijk leek het, dat het on geluk geen ernstige gevolgen had, maar even later werd de bromfietser, de heer A. uit Gorinchem. onwel en moest deze ver moedelijk met een hersenbloeding naar een ziekenhuis in Utrecht worden vervoerd. Bij de Langedijker groenteveiling te Broek op Langendijk is een kastekort geconsta teerd. Onregelmatigheden kwamen aan het licht tijdens ziekte van de betaalmeester H. P., die thans wegens een hartziekte in het ziekenhuis wordt verpleegd en niet kan wor den verhoord. P. heeft achtendertig jaren de functie van betaalmeester vervuld. Het bestuur van de Langedijker groente veiling heeft het accountantsbureau van het Centraal Bureau voor de Veilingen opgedra gen een onderzoek in te stellen teneinde een juist beeld te krijgen van het tekort, dat naar verluidt in de duizenden guldens zou lopen. Het bestuur zal zich beraden over de te nemen maatregelen. Koning Boudewijn van België heeft zon dag in het leis voor Schone Kunsten te Brussel onderscheidingen uitgereikt aan allen, die zich onderscheiden hebben bij de reddingswerkzaamheden in Marcinelle. Twee Nederlanders waren hierbij. Het ridderkruis van de orde van Leopold werd postuum toe gekend aan de Nederlandse mijn-technicus, Jan Stroom, die in de rampmijn was af gedaald om zijn mede-arbeiders te helpen, en niet meer boven kwam. De orde van de Kroon werd uitgereikt aan Jozef Boeskens. ADVERTENTIE HAARLEM ELEKTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON- INSTALLATIES Ter gelegenheid van het bijna 22-jarig bestaan van het Sportfondsenbad in Haar lem, werd zaterdagavond het jaarlijks ge- costumeerd kinderzwemfeest in het bad ge houden. Met een speciaal woord van welkom tot wethouder W. F. Happé en de hoofdcommissaris van politie de heer J. Fonti.jne, werd door de heer N. H. Slinger, directeur van het bad, het festijn geopend. Gememoreerd werd dat sinds de opening van het bad op 20 januari 1035, nu in totaal reeds 5.280.078 baden waren gebruikt en ruim 24.000 zwemdiploma's zijn uitgereikt. Bijzonder feestelijk was de intocht van de gecostumeerde kinderschare. De meest ver schillende voorstellingen werden aan het gul applaudisserende publiek getoond. Een programma kunstzwemmen verzorgd door de kunstzwemgroep van zwemclub Haarlem, onder leiding van mevrouw A. HölskenNeve, vond een dankbaar onthaal bij het talrijke publiek. Natuurlijk ontbrak ook niet een komische noot in het program ma verzorgd door chef-instructeur Vrugt met zijn collega De Graaf. Vervolgens werd de aandacht gevraagd voor twee filmpjes die hiervoor welwillend beschikbaar waren gesteld door de Amerikaanse ambassade. Toen was het de beurt van de gecostu- meerden, die naar verkiezing met een duik van de lage- of hoge-plank in het water gingen om hun kunnen op zwemgebied te tonen. (Van onze correspondent in Londen Het feit dat een deel der Sovjet-technici, waaronder vliegtuigbemanningen en -mon teurs, naar de Soedan uitweek, toen de Brits-Franse operaties begonnen, wordt in Londen als een bewijs opgevat, dat de Russen niet rechtstreeks betrokken wensen te worden bij een conflict. De militaire correspondent van de „Times" merkt op, dat alle feiten reeds bekend waren. De gisteren van officiële Britse zijde verstrekte inventaris van aan Egypte geleverde Sov jet-wapenrusting toont slechts een verschil van tien straaljagers met de door de „Times" op 30 oktober geschatte hoeveel heid. De enige werkelijke onthulling was, dat Egypte ongeveer 300 Russische middel zware en zware tanks bezat tegen 200 volgens de onofficiële schatting. Leveranties aan Syrië tonen volgens de „Times", dat Syrië beschouwd wordt als tussenstation voor de leveranties van Sov jetwapenen aan het Midden-Oosten, die ten dele bestemd zijn voor het 25.000 man tellende Syrische leger zelf. De militaire medewerker van de „Times" concludeert, dat het Sovjet-doel waar schijnlijk eerder was om een strijd in het Midden-Oosten te controleren en te leiden dan dat de Russen er zélf aan zouden deelnemen. De aanwezigheid in Egypte van technici en instructeurs van het Sovjet blok kon dit hebben mogelijk gemaakt en de vlucht van 300 Russen en Tsjechen naar de Soedan gedurende de Brits-Franse interventie maken het aannemelijk, dat de Sovjetplannen nog niet rijp waren. Er is geen twijfel aan dat in de komende debatten de Britse regering de Sovjet leveranties aan Egypte en Syrië als een verdere rechtvaardiging voor de Brits- Franse politiek van gewapende interventie in het Midden-Oosten zal aanvoeren. CLlNTÖN (Tennessee) USIS. John Kas per. een voorstander van rassenscheiding, heeft in Clinton terecht gestaan op de be schuldiging te hebben gehandeld in strijd met bepah'ngen volgens welke negerleerlin gen moeten worden toegelaten op de mid delbare scholen van Clinton. De 26-jarige boekhandelaar uit Washington wordt er voorts van beschuldigd de wetten van de staat Tennessee betreffende orde en rust te hebben overtreden en aangezet te hebben tot oproer. Deze aanklacht zal later worden behandeld. Kasper is waarnemend secreta ris van een te Washington gevestigde orga nisatie van blanken, die zich tegen integratie met de negerbevolking verzetten. De getuigenverklaringen wargn gelijklui dend met die, welke voor het Federale Ge rechtshof in Knoxville, de hoofdstad van Tennessee, waren afgelegd en waar ^asper werd veroordeeld op grond van de beschul diging dat hij een rechterlijk verbod inzake inmenging met de integratie op de middel bare school in Clinton had overtreden. De Federatie legde hem een jaar gevangenisstraf op. Kasper tekende hoger beroep aan en werd onder borgstelling van tienduizend dollar op vrije voeten gesteld. De uitgever van het weekblad „Clinton Courier News", Wells, die als getuige optrad, zei dat Kasper verklaard had dat „de volks wil verheven is boven elk hof" en dat de integratie „onwettig is". Wells verklaarde tegenover de rechter dat hij „nergens ge hoord had van enig protest in het openbaar tegen de integratie op de scholen" voordat Kasper op 25 augustus, even voor de invoe ring van de integratie, uit Washington was gekomen. In Tennessee zijn opruiing en aanstoken tot oproer misdrijven, strafbaar met ten hoogste een jaar'gevangenisstraf, een boete van 1000 of beide. Clinton was in septem ber het toneel van heftige relletjes. Brand te Odoorn. Zondag is brand uit gebroken in een kapschuur van de landbou wer B. Begeman te Odoornerveen (gemeen te Odoorn). In de schuur waren de koren oogst van 15 hectare land en landbouw werktuigen geborgen. De schuur is geheel uitgebrand. 7/ Ik begrijp u volkomen. Ik mag u wel zeggen, dat onze zaken er tegenwoordig riskanter uitzien dan zij in werkelijkheid zijn. De oorlog is nog niet lang ge noeg geleden afgelopen, dan dat de internationale handel weer normaal is geworden. Wij hechten groot belang aan de terugkeer van de oude toestanden. Wii hopen, dat u in staat zult zijn om meer van uw landgenoten er voor te winnen, zodat wij een werkelijke internationale maat schappij kunnen oprichten en tot een uitgebreide uitwis seling van goederen kunnen komen. De huidige abnor male toestand Pavel lachte enigszins spottend heeft het voordeel, dat bij een snelle omzet der goederen grote winsten gemaakt kunnen worden. Maar dat zult u waar schijnlijk al weten; onze vriend Plock heeft u ongetwij feld wel uitvoerig ingelicht. Ja, inderdaad, antwoordde Jean. Mijnheer Plock heeft mij uitvoerig op de hoogte gebracht en als gevolg van zijn objectieve inlichtingen heb ik reeds in de koper transactie geïnvesteerd. Maar voordat ik mij verder kan interesseren, zou ik graag eerst overleg plegen met mijn advocaat in Parijs. Svec knikte. Ik begx-ijp uw standpunt volkomen. Het is niet mijn bedoeling om u over te halen te tekenen. Bij han delszaken moet men niets overhaasten. Gedurende de volgende dagen zal ik de supervisie over al onze zaken met het buitenland overnemen. Ik heb mij reeds laten inlichten en geleidelijk heb ik mij al een beeld kunnen vox-men van de handelscondities in het buitenland. Ik wilde u graag leren kennen, omdat ik in uw medewer king een veelbelovend begin zie. Hij keek Jean vragend aan. Ik moet nu wel iets zeggen, dacht Aubrey. Principieel ben ik bereid, om aan deze zaken deel te nemen en waarschijnlijk zal ik enkele vrienden er wel van weten te overtuigen, dat deelname aan de zaken van de heer Plock geen al te riskante onder neming is. Maar. Maar? herhaalde Svec lachend. Wedden, dat ik weet, wat u met dat „maar" zeggen wilde? Iets op politiek gebied: uw kranten, dat wil zeggen de kranten, die de zakenwereld leest, schrijven niet al te vriendelijk over ons. U heeft uw weddenschap gewonnen. Kijkt u eens. Die tegenwoordige zaak, waarin het zowel om spionage als om moord gaat, en waardoor Frankrijk gecompro- miteerd wordt, wekt nu niet bepaald onze sympathie op. Landen, waarin men plotseling voor verrassingen kan komen te staan, verleiden niet gauw om te investeren. Ook deze onrust, die u tegenwoordig overal ter wex-eld vindt, hangt met de na-oorlogse verhoudingen samen. Mijnheer Plock heeft mij reeds gezegd, dat u belangstelling toonde voor die affaire. Gaat uw belang stelling overigens vérder dan uw zorg voor een inves tering van uw kapitaal? Wat een conversatie, dacht Jean. Hij heeft alle troe ven in handen en ik weet niets. Wat zal ik zeggen? Daar Aubx-ey zweeg, ging Svec verder. Wij hebben een groep misdadigers gearresteerd en in het proces. Jean onclex-bx-ak hem. Mijn belangstelling voor het proces hangt samen met de commentaren in de pers. Wij overschatten commentaren niet. Wij hebben er nooit een geheim van gemaakt, dat wij de openlijke, geheime of potentiële vijanden van de staat zouden ver nietigen. Het gaat om zulk soort mensen. Met zachte stem, doch nadrukkelijk, antwoordde Aubrey: Toevallig weet ik één en ander over één dei- aangeklaagden; ik bedoel Jan Horak. Hij is de zoon van een oude vriend van mij. Als ik iets zou kunnen doen, waarmee ik hem kan helpen, dan ben ik daartoe gaarne bereid. Als hij wensen zou hebben, die vervuld kunnen wordeneen advocaatondersteuning van iemand, die hem na staat Heeft u uw besluit om naar Praag te komen vóór of nft de publikatie van het communiqué genomen? Vóór, antwoordde Jean, die er van overtuigd was dat Plock hem niet desavoueren zou. Ik heb er lang over nagedacht, of ik aan de zaken van de heer Plock zou deelnemen of niet. Het was op de elfde februari, zei Plock. Ik her inner het mij precies wanneer ik voor het eerst met de heer Aubrey over zaken heb gesproken. Praag heb ik trouwens ingelicht over dit eerste contact. Uw belangstelling gaat dus in de eerste plaats naar zaken uit en pas in de tweede plaats naar deze affaire, zei Svec. Als ik u goed begrepen heb, legt u geen verband tussen deze twee belangen. U behoeft zich geen zorgen te maken over een advocaat voor Horak, mijn heer Aubrey. Dezelfde advocaat, die u hier zal bijstaan Kosek zal de hele groep vex-dedigen. De aanklacht is nagenoeg gereed. Het bewijsmateriaal is overweldi gend. Het onderzoek zal op zijn laatst dinsdag afgesloten zijn. U moet oeverigens niet over het hoofd zien, dat zich bij de justititële procedures bij ons veranderingen heb ben voltrokken. In de gex-echtszaal wordt niet langer touwtje getx-okken tussen de officier, de verdediger en de rechter. De Nationale Veiligheidsdienst stelt zo'n diep gaand onderzoek in, dat er voor het Hof weinig anders ovex-blijft dan de resultaten van dit onderzoeek te accep teren. Wij doen niet hypocritisch. Degene, die onze vijand is, wordt vernietigd. Als ik het goed begrepen heb, liggen de veroor delingen dus reeds vast. U stelt de zaken nu te scherp. Er zijn nog nuances. Ik bedoelde te zeggen, dat politieke zaken zó zorgvuldig voorbex-eid aan het hof worden voorgelegd, dat slechts een uitspraak kan worden gedaan, die bij de onderzoe kingen reeds voorzien is. In die zin zijn de vex-oordelin- gen inderdaad x-eeds gevallen. Misschien heeft Horak nog een wens, die ik uit zou kunnen voei-en, zei Aubrey welhaast smekend. Degene, die hem na staat om uw eigen woorden te gebruiken zijn verloofde, is enige maanden geleden in een dergelijke affaire verwikkeld geraakt. Nadat zij op de hoogte was gebracht van het bewijsmatex-iaal, heeft zij zelfmoord gepleegd. Zonder ook maar een fractie van een seconde te zwij gen, ging hij in het Tsjechisch verder: U spreekt de naam Horak met zulk een goed Tsjechisch accent uit, dat ik geneigd ben aan te nemen, dat uw contact met ons land nauwer is, dan ik in den beginnen heb aange nomen. Aubrey wendde zich tot Plock: Zoudt u misschien die Tsjechische woorden willen vertalen, ingeval zij voor mij bestemd zijn geweest? Dat is niet nodig, zei Svec direct weer in het Frans. Ik zei, dat ik geïnteresseerd was in uw betrekkingen tot ons land. Hoe lang denkt u in Praag te blijven? Dinsdag vlieg ik weer terug, antwoordde Jean, die in feite nog geen moment over zijn terugkeer had nage dacht. (Wordt vervolgd). MAANDAG 12 NOVEMBER Minerva: „Interrupted melody", alle leeft., 8.15 uur. Rembrandt: „Bushalte", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „De man, die nooit bestond", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Schurken in smoking", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „De zondares", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Morgen zie ik je weer", alle leeft., 9.15 uur. Frans Ilals: „De zoon van Caroline", 18 jaar, 8 uur. Luxor: „De huzarenalle leeft., 7 en 9.15 uur. Gebouw Zang en Vriendschap: „De grotere wereld". Vragenavond, 8 uur. Gebouw Nassauplein 8: Haarlemse afdeling Ned. Theosofische Ver eniging. André Peters spreekt over „Oud en nieuw testament in theosofisch licht", 8 uur. Concertgebouw: Optreden >-anse violiste Janine Andx-ade met medewerking van Jean Antoinietti, piano, 8 uur. Begijnhofkapel: Interkerkelijk Evangelisatiecomité onder werp: „De macht van Satan en onze weer baarheid", 7.30 uur. DINSDAG 13 NOVEMBER Minerva-theater: Toneelgezelschap Joh. Kaart met „De vier Mullers", 8.15 uur. Rem brandt: „Busstop", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „De man, die nooit be stond", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Schurken in smoking", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „De zondares", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Morgen zie ik je weer", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De zoon van Caroline", 18 jaar, 2.15 en 8 uur. Luxor: „De huzaren", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Stadsschouwburg: Char lotte Kohier in „Het bal", 8 uux. Frans Hals museum: mevrouw Dra. M. M. Boldingh spreekt voor volksuniversiteit over: „Tho mas Mann", 8 uur. Concertgebouw: Concert N. Ph. O. o. 1. v. Marinus Adam, m. m. v. Jeanne Marie Darré, piano, 8.15 uur. Ge bouw Cultura: Ned. Ver. voor srxp-'- her vorming. „Na de wittëbroodsv. ?k r.' mr.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 6