Vte hooft erbij Jonge mannen (in bezit van benzine) op dak bij gebouw „De Waarheid" Aantrekkelijk programma van middelbare scholieren BATO gaf goede jubileumshow Kantongerecht Haarlem Geldboete opgelegd en voorwaardelijke straf om schrik aan te jagen Amsterdamse Beurs MAANDAG 12 NOVEMBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 HULP AAN HONGARIJE Spontaan initiatief Bloeiende bolgewassen op beurs in Krelagehuis Klaver jas wedstrijd voor Hongarije Th. Hölsken weer voor zitter zwemblub Haarlem Burgerlijke Stand van Haarlem LAATSTE NIEUWS Antwoord voorzitter NOC aan hockey coach De Waal KNVWV aan NOC: Laat bonden zelf beslissen Verkoop kinderpostzegels vandaag begonnen Flatgehouw voor bejaarden te Bloemendaal Ger. Kerk Bloemendaal veertig jaar HEEMSTEDE Bejaarden beleefden prettige avond Geschenk aan de stichting „Het Huis Van Looy" Herdenking jubileum CJMV-Haarlem-Noord K.A.B. Bloemendaal vierde tienjarig bestaan Kransleggingen in Bloemendaal Commissie adviseert tegen rechtsmaatregelen HAAL ROOKWORST BIJ UW SLAGER! Hoe 't ook zij Haarlemse Bakkers danken burgerij Opnieuw kort geding Dierenbescherming Aanvaring in het Spaarne M.T.S.-er haalde jongetje uit het Spaarne Auto ramde tram en kwam tegen pui tot stilstand Jubileum H. F. Vereschildt Kierwvond Ganrern^roep bracht f 200 op De Haarlemse jeugd heeft zondagavond in het Concertgebouw te Haarlem getoond, dat zij in tijden van nood spontaan haar medewerking verleent, met inzetting van al haar krachten. Tijdens de watersnood hebben vele Haar lemse jongens en meisjes zich naar de rampgebieden gespoed om te helpen. Bij een collecte van het Rode Kruis hoeft men nooit tevergeefs een beroep op hen te doen. Toen het proces Jungschlager het hele Ne derlandse volk in beroering bracht zonden zij een telegram, waarin zij hun veront waardiging over het geschonden recht uit spraken. De Ranikhet High School in India kon mede door een actie van de Haarlemse scholieren worden ingericht. Tijdens de lezing van ir. Carbasius-We- ber op de dag van de Verenigde Naties ver kochten zij prentbriefkaarten, waarvan de opbrengst werd besteed om schoolradio's voor India te kopen. De Haarlemse jeugd heeft diep in haar hart beseft, wat hun Hongaarse vrienden hebben gevoeld toen zij in opstand kwamen tegen de Russische terreur. Vorige week zondag zijn verscheidene leerlingen van Haarlemse middelbare scho len naar hun directeuren en rectoren toe gegaan en hebben gevraagd: „Wat kunnen wij doen?" De schoolverenigingen hebben besloten een avond te geven ten bate van de Hongaarse slachtoffers. Een week ach tereen hebben zij al hun vrije tijd opgeof ferd om een programma samen te stellen en hun moeite werd bekroond: zondag avond hielden zij hun bijeenkomst in het Haarlemse Concertgebouw. Een Haarlemse cacaofabriek heeft de onkosten van deze avond voor haar reke ning genomen. Een Haarlemse toneelkap per heeft zich gratis ter beschikking ge steld. Vele leerlingen van de middelbare scholen waren met hun ouders naar het Concertgebouw getrokken. Het was echter jammer, dat zo weinig leraren en rectoren van hun belangstelling blijk hadden gege ven. Wethouder D. J. A. Geluk verrichtte de officiële opening. Hij vertelde dat de jeugd van Boedapest, waaronder, kinderen van dertien jaar, als volwassen strijders heeft gevochten tegen de Russische overmacht. „Het blijkt, dat de Haarlemse jongeren een goede kern uitmaken van de Nederlandse jeugd en ik ben verheugd, dat zij zich zo spontaan in de bres hebben geworpen voor hun Hongaarse vrienden. Dank zij hun initiatief kon deze avond tot stand ko men". Na de gloedvolle woorden van de wethouder trad een kwartet van het Ste- Op de hedenmorgen in het Krelagehuis te Haarlem gehouden bollenbeurs, werden de eerste bloeiende bolgewassen van de oogst 1956 aangevoerd. Door de firma Warnaar en Co. uit Sas- senheim werd éen bloeiende trosnarcis, de Cragford, aangevoerd en de firma George van der Veld uit Lisse verraste met twee kleinbloemige Fairy-hyacint-soorten, de blauwe „Loveliness" en de rose „Autumn Surprise". Wij schreven onlangs, dat de jachtclub „Bloemendaal" zaterdag 17 november een klaverjasdrive zal houden. De klaverjas- club „Bloemendaal" zal deze wedstrijd ech ter geven. Men kan zich bij de volgende adressen aanmelden: J. Koker, Klooster straat 33, telef. 20309, C. Veenstra, Stuyve- santstraat 83 rd, telef. 25870 en de heer Van Den Aardweg, Sophiastraat 25 zwart. Door zwemclub Haarlem werd in café restaurant Brinkmann te Haarlem een bui tengewone ledenvergadering gehouden. Als vervolg op de buitengewone vergadering die gehouden is in september waarin toon het gehele bestuur zijn functie ter beschik king had gesteld en er een commissie werd benoemd ter voorbereiding van deze ver gadering. Hoewel door deze commissie on der voorzitterschap van de heer C. Ellinck- huizen niet al de gedurende het zomersei zoen ontstane moeilijkheden uit de weg geruimd konden worden, is er toch vrucht baar werk verricht, waardoor de heer Th. Hölsken nu met algemene stemmen tot voorzitter werd herkozen, ook mevrouw R. Jongert-Brendel en de heren P. van Goor. J. Bosch en D. Verdel werden herkozen Als nieuwe leden in het bestuur werden gekozen de heren Joh. de Brie en G. Bijl- sma. Tot de scheidende secretaris de heer K. Jongert, die geen kandidatuur had wil len aanvaarden en de commissie die deze vergadering had voorbereid sprak de heer Hölsken woorden van dank. Voorts deed de voorzitter op alle leden een vurig be roep om de eenheid in de vereniging te blijven bewaren. ADVERTENTIE HAARLEM, 10 november 1956 ONDERTROUWD: 9 nov., B. J. H. Hai- tink en M. Snijder; 10 nov., A. Voorting en M. E. Wesselman; H. J. de Bie en E. M. Chraplak. GEHUWD: 10 nov., J, A. Sneek en E. F. J. Gouweleeuw; Th. C. van der Putten en A. F. Nietzman; A. E. Duijs en M. J. Hartog; A. J. Edelenbos en I. Y. Schwab. BEVALLEN van een zoon: 9 nov., A. C. Wilbrink—Ekel; C. J. Verstraeten—Recourl; H. C. SmeenkHilterman. BEVALLEN van een dochter: 9 nov., W. M. J. Rosa-Tasvan Meel. OVERLEDEN: 8 nov. G. E. mieskens— Kok, 7f Grote Houtstraat; 9 nov., E. Bak kerBoot, 79 j., Voorhoutstraat; A. A. Rrus- see—van der Splinter, 53 j., Jansstraat. delijk gymnasium op; een onderdeel van het bekende schoolorkest „Linos". Ds. A. van Biemen hield een inleiding, waarin hij de spanning, die reeds vóór de opstand bij de jeugd aanwezig was, tot uiting bracht. Deze eigenaardige gespan nenheid heeft zich in de Rock 'n Roll-relle- tjes een uitweg gezocht. Hoe zeer dit ook is te laken, toch is het begrijpelijk. Immers de jeugd kon in Hongarije niet helpen. Zij stond machteloos tegenover het geweld en in haar woede heeft zij de ruiten van com munistische gebouwen vernield. Ds. Van Biemen zei, dat de jeugd in de vakantie echter daadwerkelijk kan helpen met het bouwen van een dorp voor de Hongaarse vluchtelingen. Vrij zijn is een voorrecht. De jongeren moeten proberen dit voorrecht zo waardig mogelijk te dragen en haar afschuw voor het gebeurde in Hongarije door middel van internationale correspondentie over de wereld uit te dragen. De jongeren mogen het gebeurde in Hongarije nooit vergeten en bij elke feestavond zouden zij tegen elkaar moeten zeggen: „Wij hebben het zo goed, maar zij in Hongarije?". Als Honga rije weer een vrij land zal zijn, kan de Nederlandse jeugd de Piongaren zonder wroeging tegemoet treden. Pien Verspyck-Mynssen, voorzitster van de schoolvereniging van het Coornhert- lyceum, dankte ds. Van Biemen voor zijn boeiend en pakkend betoog. Han de Vries, een leerling van het Triniteitslyceum ver tolkte op sublieme wijze enige werken van Mozart en Chopin. Leerlingen van het Coornhertlyceum voerden een zeer sterk gespeelde éénacter op. getiteld: „Campbell of Killmohr" van Ferguson, Het behandelt de Schotse op stand tegen de Engelse koning en bleek daarom zo'n goede keus voor deze avond Onze kunstredacteur David Koning heeft in een uitvoerige recensie dit stuk geprezen. Tot besluit van de avond speelde Klaas Bolt op het orgel het Hongaarse volkslied Lang nadat de laatste tonen van deze hym ne waren verklonken, bleven de mensen staan, nog onder de indruk van het spon tane initiatief van de Haarlemse middel* bare scholieren. Men kon een speld horen vallen Naar aanleiding van het telegram, dat door de coach van de Nederlandse hockeyploeg, Rein de Waal. aan het bestuur van het Ne- derlandsch Olympisch Comité is gezonden, hebben wij de mening hierover gevraagd aan de voorzitter van het NOC. Dr. J. Linthorst Homan gaf hierop het volgende antwoord: „Het Zwitserse besluit kan geen verande ring brengen in het eenstemmige besluit van de algemene vergadering van het NOC, dat trouwens genomen was voordat Zwitserland zich in de eerste instantie had uitgesproken. De algemene vergadering van het NOC heeft uitdrukkelijk een eigen Nederlands stand punt vastgesteld dat ondanks alle verdere mogelijke gebeurtenissen absoluut gehand haafd blijft". Het bestuur van de Koninklijke Verbon den Nederlandse Watersport Verenigingen heeft het volgende telegram gezonden aan het bestuur van het NOC: „Bestuur KNVWV doet dringen beroep op. NOC beslissing over deelneming Melbourne over te laten aan de betreffende sportbonden zoals Zwitserland deed". Het telegram was ondertek nd door de heer E. Crone, voorziter van de KNVWV. De uitgifte van de dertigste kinderpost- zegelscric is vanochtend officieel begonnen. Achter het loket van een geïmproviseerd postkantoor in museum Fodor te Amster dam, waar hij zojuist een figuurlijk start schot had gegeven door de opening van een internationale postzegeltentoonstelling, had de minister van Verkeer en Waterstaat mr. J. Algera als de hoogst aanwezige P.T.T.-autoriteit, plaats genomen. Hij ver kocht de eerste series kindcrzegels aan zijn ambiSgcnote de minister van Maatschap pelijk Werk mej. dr. M. Klompé. De voor zitter van het Nederlands Comité voor Kinderpostzegels, mr. .1. Overwater, deelde mee dat het comité heeft besloten een be drag van circa 100.000 beschikbaar te stellen voor leniging van de nood van het Hongaarse kind. In museum „Fodor" te Amsterdam is vanmorgen een tentoonstelling geopend van kinderpostzegels. Minister Algera verkocht de eerste kinderzegels aan minister Klompé. Als afsluiting van de viering van het zes tig-jarig bestaan gaf BATO zaterdagavond in de behoorlijk bezette gemeentelijke con certzaal in Haarlem een uitvoering, die oor spronkelijk was aangekondigd als gala-uit voering, doch welke naam door verschillen de oorzaken (onder meer door wisseling in de technische leiding) later gewijzigd werd in jubileum-show. De heren lieten bij hun oefeningen op de lange mat werk van hoog gehalte zien en hun tafelspringen was eveneens van be hoorlijk gehalte; het turnen aan het hoog- rek en hoogbrug viel iets tegen door mis lukkingen. In vergelijking 'hiermede stond het tur nen van de dames aan brug met ongelijke leggers, evenwichtsbalk en ringenzwaaien op „gala"-peil. Zeer beheerst en met veel variatie lieten deze dames hun oefeningen zien aan de zo juist genoemde toestellen, waarbij vooral het ringzwaaien uitblonk, door oefeningen, waarvan het gehalte niet veel onderdeed van het peil van het Neder lands Keurcorps. Behalve dit toestelturnen zagen wij van de dames ook nog een bewegingsspel en een hoepeloefening. In het bewegingsspel, een serie van gewone ritmische oefening, de oefening met vlaggen en een oefening met staven, kon men kennis maken met de fantasie van de leider, die zeker te loven valt. Vooral de ritmische oefening blonk uit door de gevarieerde opstellingsverande ringen en de vloeiende uitvoering der be wegingen. De hoepeloefening van de ritmische af deling verschafte de eerste kennismaking met de nieuwe leidster, die voor de moei lijke taak stond in een viertal maanden deze afdeling te leren kennen en zich tege lijk op de uitvoering voor te bereiden. Hoe- Van 12 tot en met 26 november ligt op de gemeentesecretarie te Overveen het bouwplan voor een flatgebouw voor be jaarden ter visie, waartegen omwonenden eventuele bezwaren kunnen inbrengen. Dit flatgebouw, dat negentien bejaardenwo ningen zal omvatten, zal in twee verdie pingen worden opgetrokken aan de Bloe- mendaalseweg tegenover de woning van dokter Van Oldenborgh. Van de nv Spe- ciaalbouw te 's-Gravenhage is bij B. en W. van Bloemendaal een verzoek binnenge komen tot het verlenen van een vergunning als bedoeld in artikel 20 van de Wederop- bouwwet voor het bouwen van dit flat gebouw. Architect is de heer B. J. M Ste vens uit Haarlem De woningen zullen een woonkamer, een slaapkamer, een wasruim te en een keuken omvatten Bovendien zul len er op de bovenste verdieping enige lo geerkamers komen, waar de bewoners bij toerbeurt gebruik van kunnen maken Hedenmorgen meldden zich reeds twee belangstellenden voor dit flatgebouw op het Bloemendaalse raadhuis wel de uitvoering van dit nummer wel enige oneffenheden vertoonde, kan toch niet gezegd worden, dat deze oefening niet in deze show paste. Na het vermelden van een individuele vrije oefening van twee dames en een heer, welke leden momenteel deelnemen aan de vóór-wedstrijden van de Nederlandse kam pioenschappen, vrije oefeningen, die su bliem werden uitgevoerd en waarbij bij de oefeningen van de dames gratie gepaard werd aan behendigheid. Rest nog te memo reren het optreden van het tamboers- en hoornblazerscorps, dat, eveneens onder nieuwe leiding, een aantal nummers trom melen en blazen weggaf, dat veel waarde ring genoot. Al was het dan geen gala-uitvoering, toch kan Bato terug zien op een zeer goed geslaagde afsluiting van de jubileumviering en hebben de aanwezigen dit laten uit komen door een welverdiend en soms lang durig applaus. Zondagmorgen heeft ds. G. Toornvliet in zijn predikatie naar aanleiding van Mat- theus 14 vers 2236 (Jezus gaande over het meer), het feil herdacht dat op 18 november 1916, dus veertig jaar geleden, de institue- ring van de Gereformeerde kerk te Bloe mendaal geschiedde. Ds. Toornvliet bracht deze tekst in verband met de huidige we reldsituatie nu er ook een storm over de wereld der volkeren woedt. Deze kerk heeft veertig jaar lang de stormen getrotseerd en zij gaat met Christus' hulp vol vertrouwen de toekomst tegemoet. Slechts met enkele leden begonnen telt deze kerk in de ge meente Bloemendaaal thans een groot aantal lidmaten en ook Radio-Bloemendaal wordt door een groot aantal luisteraars in den lan de beluisterd, welk aantal nog steeds in stijgende lijn gaat. De afdeling I-Ieemstede-Bennebroek van de Algemene Bond van Ouden van Dagen heeft zaterdag in het „Wapen van Heem stede" een ontspanningsavond gehouden. Een cabaretgezelschap uit Vijfhuizen verleende haar medewerking en heeft de bejaarden een prettige avond bezorgd. Het ligt in de be doeling zo spoedig mogelijk een dergelijke avond te houden. De stichting „Het Huis Van Looy" heeft van de heer H. van Eeden in Soestdijk een tekening van Jacobus van Looy ten ge schenke gekregen, voorstellende „Molens in de vlakte van La Mancha". Deze teke ning is indertijd door Van Looy geschonken aan Frederik van Eeden. De Christelijke Jongemannen Vereniging Haarlem-Noord heeft zaterdagmiddag de viering van het vijfentwintig-jarig bestaan ingezet met een receptie in het Jeugdhuis aan de Schoterweg. Velen hebben het be stuur gelukwensen aangeboden. Des avonds kwamei) oud-leden en leden in feestelijke kring bijeen. Het C.J.M.V. Tamboers- en Pijperskorps „Haarlem-Noord" heeft een rondgang door de stad gemaakt; de leden arriveerden om streeks vijf uur bij het Jeugdhuis en brach ten enkele nummers ten gehore. In de Immanuëlkerk aan de Van Eg- •mondstraat is zondagavond een herden kingsdienst gehouden, waarbij als voor ganger optrad dr. H. van der Loos. Leden van de C.J.M.V. droegen voor en lazen ge deelten uit de bijbel. De heren H. Groenen- daal (trompet) en N. J. Winkel (orgel) begeleidden de zang en ook werkte het CJ.M.V. Tamboers- en Pijperscorps mee. Gelezen werd Psalm 148, Mattheüs 16, ver zen 13 tot 20 en Romeinen 12, verzen 9 tot 21. Dr. Van der Loos zeide in zijn predikatie, dat gedenken niet is het teruglezen van de geschiedenis van de vereniging, hoewel het aantrekkelijk is. Dan worden immers her inneringen opgehaald, zoals zaterdagavond op de bijeenkomst van oud-leden en leden geschied is. Gedenken is echter proberen te denken aan hetgeen de C.J.M.V. heeft doen ontstaan en doen groeien. Een hand jevol jongens van zestien en zeventien jaar heeft de vereniging in het begin gehad en na vijfentwintig jaar kan men spreken van een handvol. Een stevige boom staat in de grond, ondanks de moeilijkheden die over wonnen moesten worden. Er was in het begin moed nodig en thans moed om te zijn en voort te gaan. Tegen de letter c van christelijk in de naam der vereniging heb ben velen bezwaren; zij hebben meer be langstelling voor vitamine c. Is dat het ge val, dan denken zij dat er een bedompte, bekrompen en saaie geest in de bijeen komsten heerst. Dat is niet juist, integen deel de bijeenkomsten brengen een verrij king aan de leden voor hun verdere leven. De predikant herinnerde aan de gebeurte nissen in Hongarije, waar de jeugd ver drukt wordt en vervolgde daarna zijn pre dikatie over Johannes 16 vers 33 „De moed cm te zijn en voort te gaan". Tot besluit van de herdenkingsdienst werd het bondslied van de C.J.M.V. ge zongen „Komt reiken wij elkander de trouwe broederhand". Donderdag, vrijdag en zaterdag zal de jubileumrevue „Alles klaar....? Rijden maar.worden opgevoerd. Op sobere wijze heeft de K.A.B.-afdeling Bloemendaal zondag haar tienjarig bestaan herdacht. Des morgens tijdens de H Mis van 9 uur werd de nieuwe propagandawimpel in de R.K. kerk te Bloemendaal ingezegend. Daarna volgde in de oude r.k. pastorie aan de Bloemendaalseweg een druk bezochte receptie, waar velen het bestuur kwamen complimenteren. De heer A. van der Veldt bood namens het hoofdbestuur van de K A B. zijn ge lukwensen aan: de heer J. Pilane deed dit namens de leden van de K.A.B. en namens het bestuur van de Fabrieksarbeidersbond I.Tmuiden. Pastoor Olierook zéi in zijn toe spraak dat hij de K.A.B., waarvan hij de groei had meegemaakt, van groot belang voor het Bloemendaalse parochieleven achtte. De heer F. B. Veringa, voorzitter van de K.V.P., afdeling Bloemendaal, wees vooral op de goede verstandhouding tussen het bestuur van de K V P en van de jubileren de K.A.B. In verband daarmee herdacht hij de oud-voorzitter, wijlen de heer Van der Putten, die ook deel uitmaakte van het K.V.P -bestuur, evenals de tegenwoordige voorzitter en penningmeester De onder linge verhouding tussen de standsorganisa ties en de parochie is in Bloemendaal goed te noemen. De voorzitter, de heer W. Wesselink zei verheugd te zijn dat zovelen ter receptie waren gekomen om hun gelukwensen aan te bieden. In het bijzonder dankte hij pastoor Olierook voor diens aanwezigheid Des middags was er voor de kinderen van de leden van de jubilerende K.A.B. een feestmiddag in hotel „Vreeburg". Zoals wij reeds meedeelden had zater- morgen in tegenwoordigheid van de bur gemeester van Bloemendaal, dr. D. H. Peereboom Voller, door de heer Poulus namens het Nederlands Oorlogsgravenco- mité de kranslegging plaats op de ge allieerde oorlogsgraven op de r.k. begraaf plaats aan de Bergweg te Bloemendaal. Aan de Dennenweg geschiedde dit op het graf van de Canadees Donohue, aan de Berg weg op de graven van twee Nederlandse militairen, kapitein De Vries en de mili tair Hellwaard. Bij deze plechtigheid waren verder de leden van het Nederlands Oorlogsgravencomité, de oud-vice admiraal van de Koninklijk Marine N. A. Rost van Tonningen' en mevrouw E. R. Schor— Chadwijk aanwezig. Zondagmorgen om elf uur werden op deze graven in verband met Wapenstil standsdag door de waarnemend voorzitter van het bestuur van Oud-illegale Werkers, afdeling Bloemendaal, drs. A. P. W. van den Ham enige takken bloemen met rood-wit- blauwe linten gelegd. De bestuursleden A. J. de Waal Malefijt, W. Schipper, J: E. van der Boon en A. Wigman waren daarbij aanwezig. Crediteuren Linnaeushof Zoals wij enige dagen geleden vermeld hebben zou de commissie van crediteuren van de Linnaeushof te Bennebroek een brief sturen aan alle crediteuren, waarin nadere mededelingen over het toekomstig beleid zouden worden gedaan. Dit is inmiddels gebeurd. In de brief deelt de commissie van crediteuren mee, dat een voor crediteuren zo gunstig moge lijke oplossing nauw samenhangt met de vraagstukken, die de voortzetting van het bedrijf met zich meebrengt. De commissie onderzoekt de mogelijkheid van aanbeveling van een aanbod, dat de heer H. W. Roozen aan de commissie heeft voorgelegd. Dit aanbod zou berusten op door de accountant van de heer Roozen verstrekte cijfers, die nog nader zullen worden bestudeerd en getoetst. Intussen adviseei't de commissie de cre diteuren in dit stadium geen ï-echtsmaat- regelen tegen de Linnaeushof N.V. te nemen. ADVERTENTIE Vers gerookt. Dat is lekker! Publikatle van de verenigde slagers in Haarlem en omstreken 1 Overeenkomstig de eis van de ambte naar van het Openbaar Ministerie bij het kantongerecht te Haarlem mr. J. van den Oever heeft de kantonrechter mr. J. F. Gei-ritsen vanmorgen twee jongemannen, een van zesentwintig jaar uit Haarlem en een van twintig jaar uit Overveen, ver oordeeld tot een geldboete van vijfen zeventig gulden, subsidiair vijftien dagen hechtenis en een voorwaardelijke hechte- nisstraf van zeven dagen wegens overtre ding van een bepaling uit de Haarlemse politieverordening. In gezelschap van een jongen van zeven tien jaar die zich later te verantwoorden had tijdens een zitting met gesloten deuren, was het tweetal in de nacht van dinsdag op woensdag j.l. aangetroffen op een schuur van een' perceel aan de Joh. de Breukstraat te Haarlem. De schuur grensde aan de tuin van het gebouw „De Waar heid" aan de Schoterweg. De jonge mensen wai'en in het bezit van een blik, inhou dende vijf liter benzine. Zij werden ver rast door twee agente., van politie en naar het bureau overgebracht. Daar verklaarde het drietal, dat het *~e bedoeling was de benzine in de tuin te gooien en in brand te steken, om de bewoners van het gebouw „De Waarheid" schrik aan te jagen. Aan de twee verdachten was ten laste gelegd, dat zij zich op een afdak van een schuur hadden bevonden, hetgeen volgens de politieverordening verboden is. De oud ste verdachte deelde mee. dat hun doel is geweest schrik aan te jagen. Tevoren hadden zij benzine gekocht. Kantonrechter- „Meent u. dat uw manier van optreden efficiënt was? U was al eer der gesignaleerd bij relletjes." Verdachte ontkende het laatste. Ook de jongste verdachte gaf toe, dat het doel was geweest de bewoners schrik aan te jagen. Zij wilden geen brand stichten, waardoor gebouwen in gevaar zouden geraken. Kantonrechter: „Wat u wilde doen was in het middernachtelijk uur bijzonder ge vaarlijk. Aangrenzende percelen zouden met het gebouw van „De Waarheid" in brand hebben kunnen raken. Uw doel was geen demonstratie, maar u wilde uw bal dadige neigingen botvieren. Bovendien be zorgt u de politie en de overheid overlast.' In zijn requisitoir zeide de ambtenaar De afdeling Haarlem van de Algemene bond van voedings- en genotmiddelen neeft 8 november een ledenvergadering gehouden. De leden brachten dank aan de Haarlemse bevolking, die gedurende vier weken het brood in de winkels en aan de standplaatsen heeft afgehaald Zodoende hebben zij net mogelijk gemaakt, dat ook de bakkers veer tien dagen achtereen vakantie konden ne men. Zij spraken tevens de hoop uit, dat zij ook het volgend jaar weer een beroep mo gen doen op de hulpvaardigheid van Haar lems ingezetenen. Woensdagmorgen 14 november zal voor de Haarlemse rechtbank wederom een kort geding dienen inzake de moeilijkheden bij de Haarlemse Dierenbescherming. Mr. R. J. Polak uit Amsterdam, optre dende namens de vereniging en de be stuursleden A. Quakernaat en L. C. van Oldenborgh, heeft het lid mevrouw J. C. Strebe-Langendonk laten dagvaarden ten einde bij rechterlijk vonnis gedaan te krij gen, dat mevrouw Strebe zich onthoudt van executiemaati'egelen tegen het be stuur, zolang er een geschil dienaangaande aanhangig is. Zoals men zich zal herinneren heeft de president van de Haarlemse rechtbank op 14 augustus de eis van mevrouw Strebe toegewezen, inzage te verkrijgen van ad ministratieve bescheiden waaronder de le denlijst van de vereniging. De raadsman van het bestuur meent, dat aan deze eis, voor zover mogelijk, tegemoetgekomen is door het huidige bestuur, zodat er voor mevrouw Strebe geen aanleiding zou zijn aanspraak te maken op de dwangsom, die bij niet nakoming is vastgesteld. 3-3Nederl.'47 3 Nedl. 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek gew.Philips Gloeil. pref.Philips Gloeil. Unilever Wilton Fijenoord Dordtsche Petrol. Konkl. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn. N. Scheepv. Unie Phs. van Ommeren H. V. A Verg. Deli Mijen Arnsterd. Bank Ned. Handels Mij. Rotterd. Bank. Twentsche Bank. Anaconda Copper Bethlehem Steel. U. S. Steel General Motors Shell Union Tidewater Slotkoers vrijdag 89'3/ie 91 235% 327 204 315 380 300 269 161 385 >4 329 X 790 791 75% 195% 171 328 93'/, 104% 218 173% 190% 190% 78% 169 72% 47 82% 40% Openings koersen 90 90% 231 327 202 310 375 300 262 161% 377% 330 773 772 75 194% 169 328 91 101% 216 173 189 190% 77% 168 70% 47 82 40% van het Openbaar Ministerie, dat het op treden van de Haarlemmers in vergelijking met eldei's in de afgelopen week niet ern stig is geweest. Uit het proces-verbaal van de politie blijkt duidelijk wat de verdach ten van plan waren. Zij zijn tevoren ook gesignaleerd. Het is vreemd des nachts op een dak te klimmen. Als het op zondag 4 november gebeurd zou zijn, dan waren er verzachtendé omstandigheden te noe men. De jongens zijn echter in de nacht van dinsdag op woensdag aangetroffen. Daardoor worden de baldadigheden erger lijk. Er is geen brand gesticht, anders zou den zij voor het ernstige misdrijf van brandstichting in voorarrest verblijven. De ambtenaar kon het optreden niet bewon deren. Gelukkig heeft de jeugd elders op waardige wijze gedemonstreerd. Gelet op de ernstige omstandigheid, dat de jonge- mensen in het bezit waren van benzine, eiste spreker een hoge boete en een voor waardelijke hechtenisstraf. De kantonrechter kon zich met de eis verenigen. De voorwaardelijke straf is om de verdachten schrik aan te jagen. In het Spaarne bij de Koudenhorn te Haarlem zijn zaterdagavond om half zeven de motorschepen „Nooit Volmaakt" en „Lydia" met elkaar in botsing gekomen. De „Nooit Volmaakt" kreeg materiële schade. Toen de schipper van de „Nooit Vol maakt" na het passei-en van de Catharijne- brug zijn ongeladen schip naar de Kouden horn stuurde om daar te meren, naderde uit de richting Spaarndam het met vaten haring geladen m.s. „Lydia". De schepen liepen recht op elkaar in. De scherpe ste ven van de „Lydia" drukte zich in zijn ronde kop en veroorzaakte een flinke deuk en een gat boven de waterlijn. Ook de huidplateq en de steven van het schip wer den uit hun verband gerukt. Door de schok van de aanvaring werd ook in de roef van de „Nooit Volmaakt" schade aangericht: een radiotoestel en sei-viesgoed vielen op de vloer De „Lydia" kwam er heel wat beter af en had slechts schade opgelopen aan de steven: het schip kon zijn reis naar Kat wijk vervolgen. Het andere schip, dat op weg was naar de Wier in ger mee r om daar suikerbieten té 'laden, moet eerst naar eën' scheepswerf om- gerepareerd te worden. Zondagmiddag om kwart voor drie is een achtjarig jongetje, wonende aan de Midden weg te Haarlem, bij het spelen op een stapel heipalen voor de Prinsebrug aan het Spaarne van één der palen afgegleden en te water geraakt. Een twintigjarige MTS'er zag het ongeluk gebeuren bedacht zich geen ogen blik en sprong gekleed te water. Hij smaakte het genoegen de drenkeling weer op het droge te brengen. De jongen heeft van het onvrijwillige bad geen nadelige gevolgen ondervonden. Zortdagavond om half elf is een bestel auto komende van de Kampersingel bij de Eendjesbrug te Haarlem in botsing gekomen met een tram van de NZHVM. Na de tram geramd te hebben, ï-eed de bestelauto de Turfmarkt op en kwam tegen de pui van perceel 32 tot stilstand. De bestuurder van de bestelwagen bleek onder invloed van sterke drank te zijn en werd ter ontnuchte. ring ingesloten. De auto werd ernstig be schadigd en moest met een kraanwagen worden weggesleept. Hedenmorgen is de heer H. F. Vereschildt thans werkzaam als technisch opzichter B bij het PEN te Bloemendaal in de directie kamer van dit bedrijf gehuldigd in verband met het feit, dat hij veertig jaar in over heidsdienst is. De jubilaris werd toegesproken door de technische adjunct-directeur ir. A. P. Lin- denbergh. die hem tevens de gebruikelijke gratificatie overhandigde. Van het provin ciaal bestuur was er een bloemenhulde. Op de afdeling hoogspanning-kabelnetten, waar de heer Vereschildt werkzaam is, werd hij gelukgewenst door zijn chef. de heer Wit. Namens het jubileumfonds zal de heer G. E. Noordhof de jubilaris hedenmiddag te zijnen huize in de Hogewoerdstraat te Haarlem gaan complimenteren. Zeer velen waren vrijdag naar het Jeugd huis aan de Donkerelaan te Bloemendaal ge komen om de kienavond van de Bloemen daalse Caprera-eroep van het Nederlands Padvindsters Gilde ten bate van de Hongaarse vluchtelingen tot een succes te maken. De plankjes gingen vlot van de hand en er werd met veel animo gekiend. Vele ouders hadden aardige prijzen beschikbaar gesteld Het resultaat was een bedrag van 200, dat zal worden gestort op het gironummer van de Twentse Bank te Bloemendaal ten behoeve van de hulpactie in Hongarije. Voordat het kienen een aanvang nam, werd de nieuwe hoofdleidster van deze groep, mej. J. Th. Odinot. wijkverpleegster te Bloemendaal, door de voorzitter van het werkcomité van de Caprera-groep. de heer L. R. Kuiper, voorgesteld. Buslijn vijf. Woensdag en donderdag zal de Merovingenstraat. in Haarlem-Oost ver beterd worden Daarom zal a-' "dijn V een kleine routewijziging ondergaan. Van de Buitenrustbrug rijdt de bus langs het Zui- der Buiten Spaarne door de Slachthuis straat en vervolgt de bestaande route. Een tijdelijke halte wordt gevestigd op de hoek Schalkwijkerweg en Slachthuisstraat. Bazaar Vrouwengemeenschap „G.G.G." Het bestuur van de Vrouwengemeenschap „Geluk door Geestelijke Groei" heeft beslo ten op 14 november in de zaal van de Re monstrantse kerk te Haarlem een bazaar te houden.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 7