ginrH sPecia,isten PANTÈNE Première van Concerto Barocco Die Haerlemsche Musyckcamer speelde in Krelagehuis ^Srieven aan de redactie Vioolrecital door Janine Andrade Uw haar... Uw grote zorg? DINSDAG 13 NOVEMBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Koningin Juliana en Prins Bernhard woonden voorstelling van Nederlands Ballet bij „Nut en Genoegen" speelde „Het Straatje" Televisie- Verkeer levert gevaar op voor loslopende honden Tegen stilstaande vrachtauto gereden en ernstig gewond Vraag Uw kapper om een Pantènefriction Het enige diepwerkende haarpreparaat Scheepvaart Monteur door bus overreden Veertig jaar bij Spoorwegen 9 In het stampvolle Gebouw voor Kun sten en Wetenschap pen te 's-Gravenhage werd maandagavond - in tegenwoordigheid van Koningin Juliana en Prins Bernhard. enkele ministers en leden van het corps diplomatique - een voorstelling door het Nederlands Ballet ge geven,waarvan de ba ten, die oorspronke lijk ten goede zouden komen aan het Reva lidatiecentrum voor Nederlandse Blinden, door de stichting Het Nederlandse Blinden wezen aan het natio naal comité voor hulpverlening aan hef Hongaarse volk wer den afgestaan. In een door heldere en krachtige soberheid treffende toespraak zei de directeur van genoemde stichting, de heer F. G. Tingen, onder meer: „Nu het Hongaarse volk dreigt te storten in een nacht van slaver nij zijn de blinden en hun instellingen zo gelukkig het hunne te mogen bijdragen om het leed enigszins te verzachten". Nadat men enige vreugde had kunnen beleven aan het divertissement uit „Doorn roosje" van Tsjaikofsky/Pelipa dank zij het duet „De blauwe vogel" door Marian- na Hilarides en Conrad van de Weetering en de grote pas-de-deux door Linda Manez (in stralende vorm) en Jaap Flier, kreeg men een gave vertolking van de prachtige, weemoedige „Dessins pour les six" van John Taras te zien, alvorens de met span ning verbeide première van het uit 1940 daterende choreografische meesterwerk „Concerto Barocco" van George Balanchi- ne plaats had. Toen de laatste klanken van het Concert voor twee violen in d van Jo- hann Sebastian Bach verstilden, was diri gent Anton Kersjes de eerste die met har telijk applaus van bewondering voor deze vertolking met een verdubbeling van solo instrumenten getuigde. Deze muzikanteske instemming zal voor de uitvoeren'den het gemis aan bloemen op deze avond ruim schoots hebben goedgemaakt. Het is een bewijs van sterkte en gezonde politiek van het Nederlands Ballet, dat men voor alle belangrijke werken van het repertoire meervoudige bezettingen op de been kan brengen. Zo kon bij deze pre mière (en met hoe weinig tijd van voor bereiding bleek wel uit het feit, dat er voor de nieuwe soliste geen passend kostuum aanwezig was) Willy de la Bye inplaats van de aangekondigde Marianna Hilarides de bijzonder veeleisende partij zonder mankeren, zelfs bewonderenswaar dig door stijlbegrip en technische beheer sing, tot uitvoering brengen. Het is te hopen, dat men om harentwille de haar tooi zal veranderen. De kostuums van Ger Frenzen voor het corps de ballet voldeden trouwens veel beter dan die voor de beide solisten. Janine van Thor heeft dankbaar de gelegenheid aangegrepen om in de tweede solopartij haar begaafdheid voor Hans Nesna is een van die toneelschrij vers, wiens stukken uitsluitend door ama teurs worden gespeeld, voor welke cate gorie hij dan ook reeds een respectabele produktiviteit ontwikkelde. Vooral de laatste jaren ontmoet men zijn naam ge regeld op de programma's van hun uit voeringen, waarbij deze voorkeur stellig niet zo moeilijk te verklaren is. Want hij weet meestal wel een eenvoudige historie te bedenken, die onmiddellijk bij het pu bliek „aanslaat", zoals dat heet en hij ge bruikt hiervoor doorgaans een voor de spelers vrij gemakkelijke dialoog. Boven dien houdt de schrijver verder kennelijk ook steeds rekening met de uiteraard be perkte talenten, die de dilettanten bij het creëren van zijn figuren ter beschikking staan. Zulk een stuk is ook zijn nieuwe toneel spel „Het straatje", waarvan de Heem- steedse toneelvereniging „Nut en Genoe gen" onder regie van de heer L. Beek zaterdag in het wijkgebouw ..De Princehof" in De Glip de derde voorstelling heeft, ge geven. Zoals gewoonlijk hebben de twee eerste opvoeringen daarvan in hotel „Het Wapen van Heemstede" plaats gehad. Het straatje van de titel is gelegen in de haven buurt van een grote stad, waar zich het gebruikelijke lief en leed afspeelt van een familie, waarvan de volwassen en bijna volwassen kinderen na het eerste bedrijf hun zorgzame moeder verloren hebben. Zij zijn daardoor gedwongen op eigen benen te staan en trachten nu do mnpjiiikheëpn van het leven het hoofd te bieden. De zoon Jan onder de invloed van slechte vrienden, waarbij het hem ternauwernood gelukt in het rechte spoor te blijven en Annie, die genegenheid heeft opgevat voor een enigszins lichtzinnige jongeman, krijgt eveneens moeilijkheden te verwerken, om hem zelfs in de gevangenis belandt. Maar mede door de resolute tussenkomst van hun tante, die zich minder onsympathiek betoont als zij eerst voorwenddete zijn, behoeft de familie aan het slot de toe komst niet zonder vertrouwen tegemoet te zien. „Nut en Genoegen" bleek met dit stuk een verstandige keuze te hebben gedaan, vooral om dat regisseur L. Beek voor drie rollen zulk een uitstekende vertolksters heeft kunnen gebruiken. Dat waren in de eerste plaats Nelly van der Klashorst, als de gedecideerde tante Da. die met een levendige typering de centrale figuur van deze opvoering werd en verder Rita Beek, als de moeder en de sensitieve Annie van Adri Carpentier. Door deze uitblinksters werden de heren enigszins naar het tweede olan verdrongen, ofschoon hiervan ook Herman Booms en Frans Belterman de dames nog verdienstelijk partij wisten te geven. Hetgeen resulteerde in een voor stelling, waarin het publiek intens heeft meegeleefd. De gulle reacties lieten in dit opzicht tenminste niet de geringste twijfel over. In de pauze boden twee Hongaarse meisjes Koningin Juliana bloemen aan een muzikale interpretatie te ontplooien. Woensdagavond wordt deze voorstelling in Amsterdam herhaald, hetgeen mij de gelegenheid verschaft nader op déze vol strekt heldere en harmonische bewegings compositie in te gaan. Men mag wensen dat er intussen gelegenheid gevonden zal worden dit werk nogmaals en intensief op het toneel te repeteren. Vooral aan het optreden van Toer van Schaijk, die nog niet het formaat heeft om meer dan plicht vervulling te leveren, was onwennigheid onmiskenbaar. Het corps de ballet ver diende hoge lof. Als geheel was het een respect afdwingende prestatie. Aan de bovengenoemde opvoering in de hoofdstad zal ook medewerking worden verleend door Pieter van der Sloot met zijn partner uit de balletgroep, die hij in Italië leidt Zij zullen het befaamde duet „Le Spectre de la Rose" op muziek van Carl Maria von Weber vertolken. De Haagse avond werd met reprises van „Tij en Ontij" en de Polowetser dansen besloten. In de pauze hebben twee Hongaarse meisjes, wier ouders reeds enige tijd in Nederland verblijven, de zevenjarige The- resia Nobizs uit Zaandam en de dertien jarige Mathilde Kaczander uit Amsterdam, gekleed in nationale klederdracht, de Ko ningin bloemen aangeboden. Hare Majes teit heeft verder gesproken met drie be stuursleden van het hulpverleningscomité de heren S. Baracs, E. Kupers en M. A Reinalda, benevens 'met mevrouw Sonia Gaskell, de dansers Marianna Hilarides. Linda Manez en Jaap Flier en met Anton Kersjes, de dirigent van het Amsterdam? Kunstmaand-Orkest, dat na een hachelijk begin voor prima begeleidingen van de balletten zorgde. Davicl Koning De Hongaarse violiste Johanna Martzy kon wegens een gekwetste pols niet aan de tweede kamermuziekavond van de Haagse concertdirectie Johan Koning in Haarlem deelnemen. Het zal velen gespeten hebben. Maar het verrukkelijk spel van de Franse violiste Janine Andrade, die in haar plaats j maandag in het Concertgebouw optrad, zal die teleurstelling hebben doen smelten als sneeuw voor de zon. Vergelijken heeft hier geen zin. In het rijk der kunst wordt de waarde van het gebodene bepaald door de kracht der persoonlijkheid. En hoe ver schillend geaard dan ook mogen zowel Janine Andrade als Johanna Martzy tot de sterke artistieke persoonlijkheden gerekend worden. Voortreffelijk begeleid door Jean Auto- nietti vertolkte Janine Andrade als eerste nummer van haar programma een sonate van Mondonville (1711-1772) een merk waardig stuk uit diens opus III: „Pièces de clavecin en Sonates avec accompagnement de violon". De componist hield zich wat de titel betreft nog aan het toenmalige gebruik de viool het begeleidend instrument te noemen. Doch in wezen is zijn vioolpartij hoofdzaak en op dit punt was hij een baan breker, zoals hij het ook was op het gebied van de vorm en zelfs van het aanwenden van de flageoletten, die hij als eerste te pas bracht in zijn solosonates. Dr. Eduard Reeser heeft Mondonville in zijn studie over „De klaviersonate met vioolbegelei ding in het Parijse muziekleven ten tijde van Mozart" terecht met bijzondere égards behandeld. Het was een welkome tractatie deze gracieuze muziek zo charmant en klankschoon te horen vertolken. Janine Audrade wist er direct het publiek mee in de ban van haar herscheppingsvermogen te brengen. En toen hoorden wij dat wonderwerk van de vioollitteratuur: de Chaconne uit de Partita in d voor vioolsolo van Bach. Ik heb er geen woorden voor om de indrukken weer te geven die de interpretatie van dit meesterstuk op mij maakte. Laat ik zwij gen over de machtige technische beheer sing waarmee het vorm kreeg en slechts van bewondering gewagen voor wat de inhoud betreft. Voor de vertolking van de. Sonate van Franck trad Jean Antonietti als gelijk waardig partner mee in het krijt. Want het is niet te bepalen wat in dit altijd weer boeiende stuk hoofdzaak of bijzaak is. Het werd een spannend geestelijk duel tussen de violiste en de pianist, een concerterende wedstrijd, die zich oploste in de canonische finale, waar het tweetal het op een maat afstand met elkaar hartelijk eens is. En toen klonk in de sonore viooltoon van Janine Andrade, de improvisatorische aan hef van de Tzigane van Ravel, met al de donkere hartsfochten die in deze pseudo- zigeunermuziek neergelegd zijn. De inter pretatie ontwikkelde zich tot een vuurwerk van klanken, toen ook de „begeleiding" eeti woordje mee kwam spreken. Maar het was toch de viool die het spel bleef domineren. En hoe! Het publiek was opgetogen en werd voor zijn ovationeel applaus beloond met de „Habanera" van Ravel in een bijzonder delicate verklanking. Jos. de Klerk ADVERTENTIE HAARLEM - TEL. 11470 Hanrue Schaitstraat 39 "IMyMJ' Vrijblijvend vergelijkbare demonstraties mei f/mseirice Philips - Nora - Erres Loewe Opta - Graetz Het concert, dat „Die Haerlemsche Mu syckcamer" maandagavond in het Krelage huis heeft gegeven, werd tegen de gewoon te ingeleid door een korte toespraak door voorzitter J. Stenger, omdat het ensemble dit jaar zijn tweede lustrum viert. De heer Stenger stond in zijn openingswoord een ogenblik stil bij deze verheugende gebeur tenis, sprak over het wel en wee, dat het gezelschap in de tien jaren van zijn be staan heeft ondervonden en constateerde met enige voldoening, dat de „Musyck camer" het hoofd boven water heeft weten te houden. Hiervoor dankte hij in het bij zonder de donateurs, voor wie dit concert werd gegeven. Het programma, dat voor deze avond was samengesteld, was typerend voor het ideaal, dat de musici en hun dirigent An dié Kaart bezielt: het spelen van muziek uit de zeventiende en achttiende eeuw in de oorspronkelijke orkestbezetting, dat wil dus zeggen in de daarvoor bedoelde klank timbres. Nu gaven de componisten uit de baroktijd en daarvoor de uitvoerders wat dit betrof wel enige vrijheid. Zo was er tegen het vervangen van een fluit door een hobo of zelfs door een solo-viool geen overwegend bezwaar, mits al dit vervan gen maar niet tot gevolg had, dat. de ver smelting van de orkestklanken tot een harmonische eenheid verhinderd werd. André Kaart heeft in de loop der jaren wel bewezen, dat zijn artistiek geweten er borg voor staat, dat op de concerten van de „musyckcamer" verkeerde ingrepen inzake de orkestbezetting niet gebeuren. Vandaar, dat men ook op dit concert van de fraaie timbre-combinatie bij de uitvoering van de suite uit de opera „Rodrigo" voor twee hobo's en strijkorkest van G. F. Handel kon genieten. Er zijn blijkbaar in deze opera flink wat dansvormen opgenomen. Na de „Italiaanse" ouverture kwamen althans een gigue, een sarabande, een matelot, een menuet en bourrée. En na een ritmisch geprononceerde „aria" volgde weer een menuet. In deze reeks indrukwekkende of joyeuze muziek frappeerde de sarabande als een hoogtepunt van voorname expres siviteit. De twee hoboïsten vervulden met bekwaamheid hun taak en ook over de prestatie van het strijkorkest kon men te vreden zijn. Een ander werk in dezelfde geest, mo gelijk met een meer Italiaans karakter, was de Sinfonia voor twee fluiten en strijk orkest van Alessandro Scarlatti, waarin de solisten met grote ambitie en met knappe beheersing der speeltechniek hun partijen bliezen. Ook het strijkorkest.kwam behoor lijk voor des dag, behoudens die fragmen ten, waarvoor een accurater opnemen van de figuraties in de totale ritmische samen hang als noodzakelijk werd gevoeld. Voor de derde keer kwam op dit concert de barokstijl met het Concert voor fagot en strijkorkest van Antonio Vivaldi, een werk dat getuigt van de rijke, veelzijdige fantasie van de zeldzaam praduktieve componist. De solist Joost Westerveld verkreeg een welverdiend succes met zijn technisch uit nemend beheerst fagotspel. In het Concert voor cembalo en strijkorkest (K.V. 107) van W. A. Mozart en van de Simfonia no. 4 van de componist Christiaan Ernst Graaf heeft de ontwikkeling der toonkunst in de tweede helft der achttiende eeuw al ten dele haar beslag gekregen. Al hield Mozart voor zijn concert vast aan het in zijn tijd langzamerhand „ouderwets" wordende clavecimbel. Zoals te verwachten was kon de vereniging van clavecimbel- en strij kersklank voldoening geven, ook door het overwogen, nauwkeurige spel van de so liste Gertrude Maclaine, die al de charme van deze kinderlijk-blijde muziek met de tintelende klank van het clavecimbel tot uitdrukking wist te brengen. De begeleiding klonk doorgaans verzorgd op een te sterke klank van de bassen in het Andante na. Voorts was het een genoegen om naar de Sinfonia van Graaf te luisteren, de com ponist, die in 1762 directeur van de kapel van stadhouder Willem V te 's-Gravenhage werd. De toepassing van de hoorn naast de twee fluiten en het strijkorkest brachten deze muziek al dichter bij de klassieke stijl. Als extra-verrassing kwam er op deze avond nog een Menuet van de in 1740 ge boren Nederlandse Bella van Zuylen tot uitvoering, aangename, sierlijke muziek zonder pretentie, die in de smaak viel bij de toehoorders. F. Zwaanswijk Van de zijde van de Dierenbescherming vestigt men onze aandacht op het grote gevaar, dat de snelverkeerswegen in en om Haarlem voor loslopende honden op levert. Eigenaars van honden, die in de omgeving van deze snelverkeerswegen wo nen, doen er goed aan hun huisdieren bin nen te houden of goed op te letten, dat zij niet onder auto's komen. In de laatste negen dagen zijn er op het asiel van de Dierenbescherming drie ge dode en twee zwaargewonde honden bin nengebracht, die door het verkeer op de Delftlaan en Rijksstraatweg zijn overreden. In de afgelopen nacht, omstreeks één uur, is een bromfietser uit Driehuis op de Rijks straatweg ter hoogte van de Eksterstraat te Haarlem tegen een stilstaande vrachtauto opgereden. De man werd met ernstige ver wondingen in het Grote Gasthuis te Haar lem opgenomen. ADVERTENTIE Roos? Veel haren in Uw kam? Dat zijn ernstige waarschuwingen! Straks is Uw haar dun, brokkelig, levenloosstraks bent U het kwijt Pas dus opBestrijd het kwaad - letter lijk - tot in de wortel. Alléén een be handeling die zó diep doordringt kan uitkomst brengen. Het beste, dat de wetenschap U thans biedt is panthénol het vitale bestand deel van het vitamine haarpreparaat Pantène. Dit panthénol wordt door zijn bij zondere vorm makkelijk in de hoofd huid opgenomen en kan dus inderdaad in de haarwortels zijn heilzame werking beginnen. Alléén Pantène bevat panthénol, dat uitsluitend wordt vervaar digd door F. Hoffmann-La Roche Cie, Basel. Masseer er Uw hoofdhuid dagelijks mee en houd het vol! PANTÈNE bestrijdt roos en haar-uitval, bevordert hernieuw de groei van gezond, mooi haar en houdt het fris en geurig. Vanaf f3.75 Grote flessen f 5.75 Voor WIT en GRIJS haar is er Pantène-Bleu ALLARD IMPORT DEN HAAO (Verkort weergegeven) Melbourne. De trots van het sportmin- ned Nederland blijft dus thuis bij de kachel. Maar wat dan te denken van de Hongaarse Olympische ploeg, die nota bene wél deelneemt. Met opgeheven hoofd zullen zij straks meemarcheren in de stoet van atleten, op de openingsdag van de Spelen te Melbourne. De Hongaren heb ben blijkbaar beter begrepen, dan de he ren van het N.O.C., dat wij een taak te vervullen hebben in deze wereld. Deze hele tijd van verwording is één grote wor steling om het behoud van de wereldvre de. Er is nog een christenplicht waaraan wij ons te houden hebben: „Hebt uw vij anden lief!" Zeker, dat is moeilijk, maar het is de moeite van het proberen waard. Juist bij deze sportmanifestatie is die ge legenheid er. Het is onze plicht, een vijand het verkeerde van zijn daden te doen in zien, zodat zij mischien straks vanuit Mel bourne in hun land teruggekeerd, hun landgenoten kunnen vertellen van die prachtige sportieve geest, die er onder mensen kan heersen, en die juist zij zo bit ter hard nodig hebben. Neen, heren van het N.O.C., u is op de verkeerde weg. Wij zijn allemaal geslagen door wat het Hongaarse volk is aangedaan en het is ons Nederlanders een vreugde te kunnen helpen op welke wijze dan ook. Maar uw overgevoeligheid is geen hechte steun, geen basis, waarop wij onze voeten kunnen zetten, om mee te helpen bouwen aan een betere wereld. Nogmaals, heren van het N.O.C., kom alsnog op uw besluit terug. Laat onze Olympische ploeg alsnog in Melbourne kunnen aantreden. U zult daarmee niet alleen de sympathie van een zee rgroot deel van het Nederlandse volk winnen, maar u zult tevens een groep jonge men sen, die óók met het lot van Hongarije be gaan zijn, dolgelukkig maken. En juist in deze wereld van ellende heb ben wij blijdschap, die op het beste in de mens is gegrond, „christelijke naastenlief de" en „sportiviteit" zo hard nodig. Ver bittering leidt tot nog groter chaos. Wel aan heren, het kan nog. K. Melbourne II. Het N.O.C. heeft besloten, in samenwerking met de sportbonden, niet deel te nemen aan de Olympische Spelen in Melbourne. Dit besluit is genomen twee dagen na het grote drama in Hongarije. Diep verontwaardigd was het gehele Nederlandse volk over de wandaad van Rusland tegen Hongarije. Wat het N.O.C. en de sportbonden hebben gedaan om onze deelneming aan de Olympische Spelen terug te nemen is, volgens mij en vele anderen, absoluut fout. Deze beslissing is genomen in een stemming van afgrijzen tegen het communisme, maar heeft met onze deelneming aan de Olympische Spelen niets, maar dan ook niets te maken. Wij willen geen eerbied betuigen aan de Rus sische vlag, ook zonder deze daad van de Russen, heb ik en vele anderen in ons land en daar buiten, geen eerbied ervoor. De vlag waar wij eerbied en achting voor moeten tonen in Melbourne is de Olympische vlag. Door het Australische Olympische comité is ons gevraagd om op onze beslissing terug te komen. Dit verzoek is door het N.O.C. geweigerd. Waarom is dit verzoek niet in een vergadering met de sportbonden be handeld? Wat heeft het Olympisch comité in Melbourne ons gedaan om hun verzoek niet in te willigen. Het zwaar getroffen Hongarije doet wel mee, onze jongens en meisjes moeten thuis blijven. Hun mening wordt niet gevraagd. Ook de duizenden, die hebben bijgedragen om onze jongens en meisjes te laten deelnemen hebben geen stem in het kapittel. Het N.O.C. heeft vol gens mij een beslissing genomen, die buiten haar competentie valt. Het is niet haar taak uit te maken, of ons land al of niet deel zal nemen aan de Olympische Spelen. Dit is een zaak van onze regering. Als het N.O.C. politiek gaat voeren, dan moet ik zeggen, dat zij haar doel voorbij streeft. Ik doe een dringend beroep op het N.O.C. om op haar besluit terug te komen. Zij, die mijn mening delen, verzoek ik hiervan blijk te geven en aan ondergetekende te be richten. Laten wij alles proberen, opdat Nederland alsnog kan deelnemen aan de Olympische Spelen in Melbourne. A. VAN HEMERT, Grote Houtstraat 187, Haarlem. N.O.C. Het Hongaarse volk moet en zal geholpen worden, maar nu over het N.O.C.: Sport en politiek hebben niets met elkaar te maken. Het oordeel der sportmensen die uitgezonden zouden worden, is niet ge vraagd. Zij hebben maanden lang veel op geofferd en nu zegt het bestuur: het gaat niet door. Wie geeft het N.O.C. het recht om mijn geld en dat van vele duizenden zo maar weg te geven? Waarbij nog komt dat Nederland tegenover de wereld een figuur slaat als niet alle landen weigeren, naar Melbourne te gaan. v. N. Domper. Toen ik zondagavond de ge meentelijke concertzaal binnenging, over viel mij een gevoel van diepe schaamte. De grote zaal was voor nog niet een kwart bezet en dan nog vrijwel alleen door leer lingen. Vele ouders en ook vele van hun leraren ontbraken. Onze kinderen hadden zich, na hetgeen zij de laatste week, via pers, radio en van hun leraren en lectoren, over de gebeurte nissen in Hongarije hadden gelezen en ge hoord, gedrongen gevoeld ook iets te doen voor dit dappere volk dat zich in een on gelijke strijd tegen een verraderlijke en barbaarse overweldiger, opoffert voor de vrijheid van zijn land. Laten we daarbij niet vergeten dat het de Hongaarse jon geren zijn, die in deze strijd het voorbeeld hebben, gegeven. Onze kinderen en leerlingen hadden ons' zondagavond uitgenodigd, hun actie voor de slachtoffers van deze strijd te steunen. Wij ouders hebben die avond de boot ge mist, die aansluiting geeft op hetgeen nu in de geest van onze kinderen leeft. Gij leraren en lectoren; hoe klein was uw aan tal dat door zijn aanwezigheid wèl mede leven heeft getoond met de actie van uw leerlingen, door u in de voorafgaande dagen bij hun plannen actief gesteund. Wij allen hebben de gelegenheid voorbij laten gaan, bij onze kinderen en leerlingen hun bejef voor het grootste goed de geestelijke vrijheid te versterken. Door onze afwezigheid is daarpp een domper ge zet. Dat deze avond door ons wegblijven niet aan de materiële verwachtingen heeft beantwoord, kunnen wij morgen nog ver helpen; de schade die de geest van onze kinderen en leerlingen heeft geleden, zal moeilijk te herstellen zijn. De leerlingen verenigingen van alle middelbare scholen in Bloemendaal en Haarlem hadden bij deze actie samengewerkt, omdat zij geluk kig hebben gevoeld dat het hier om een zaak gaat die ons hele volk raakt. Wij heb ben, door weg te blijven en onze kinderen niet naar deze avond te sturen, geloond dat niet te begrijpen. Maar ook onze kinderen kunnen ééns ge roepen worden om zoals nu in Hongarije voor de geestelijke vrijheid van ons eigen land, het hoogste offer te brengen. Die strijd zal uiteindelijk alléén met een sterke geest kunnen worden gewonnen. P. G. DE VRIES, Lorentzkade,22 Leidsevgart. Een dezer dagen las ik in uw blad een bericht over een verkeers ongeval op de Leidsevaart te Haarlem dooi de slechte toestand van de tramrails. Dank zij de oplettendheid van de automobilist, werd voorkomen dat het ongeluk fataal was. Dit ongeval geeft mij aanleiding te herinneren aan de mededeling aan de ge meenteraad. waarin B. en W. feitelijk hun sanctie hebben gegeven aan de verwaarlo zing van het onderhoud der rails door de N.Z.H. Het lijkt mij verkeerd dit standpunt in te nemen. Verantwoordelijkheid achter af heeft weinig zin en het slachtoffer is meer gebaat bij voorkomen ervan. Daarén boven wordt meestal nagelaten de maat schappij in kwestie aan te spreken, zelfs wanneer blijvend letsel aanwezig is. A. M. In de garage van de N.Z.H.V.M. aan het Socndaplein te Haarlem is een vieren twintig-jarige monteur door een achteruit rijdende bus overreden. De chauffeur van de bus had zich van te voren overtuigd of er zich niemand achter zijn voertuig bevond. De monteur is in ernstige toestand in het Grote Gasthuis opgenomen. De heer J. B. J. Pennarts, Zomerstraat 27 te Haarlem, vierde vandaag in huise lijke kring het feit. dat hij veertig jaar geleden als voorslager bij de Centrale Werkplaats van de Nederlandse Spoorwe gen te Haarlem in dienst trad. 's Morgens heeft de chef van de Centrale Werkplaats, ir. J. D. Berdenis van Berlekom. een be zoek gebracht aan de jubilaris en hem onder waarderende woorden de gebruike lijke gratificatie overhandigd. Alblasserdijk, 11 te Rotterdam. Amerskerk, 11 te Rotterdam. Annenkerk, 10 v. Amsterdam n. Genua. Attis, 10 v. Amsterdam n. Bremen. Ampenan, 12 v. Surabaja n. Balikpapan. Antonia, 12 v. Singapore n. Penang. Averdijk, 12 te Houston. Abbekerk, 12 te Hongkong v. Manilla. Alphard, 12 te Bremen. Amstelland, 12 te Montevideo v. St. Vincent. Amstelkroon, 11 160 m. w.z.w. Ouessant n. W'stad. Annenkerk, 11 dw. Beachyhead n. Genua. Astrid Naess, 11 90 m. \v. Runs. Jebel n. Le Havre. Almdijk, 11 630 m. o. Kp. Race n. Le Havre. Anker,, 11 340 m. o.z.o. Kp. Race n. Amsterdam. Alcyone, 11 250 m. z.w. Finisterre n. Rotterdam. Aagtekerk, 17 te Antwerpen verw. Aldabi, pass. 13 Ouessant n. Rio de Janeiro. Argos, pass. 13 Finisterre n. Rotterdam. Ariadne, 12 te Amsterdam. Aegis, 11 v. New York n. Curagao. Alamak, 13 te Santos. Alioth, pass. 12 St. Paulsrock n. Rio de Janeiro. Alpherat, pass. 12 Natal n. New York. Alwaki, 13 te Las Palmas. Ameland, 13 te Walvisbaai. Amstelslot. 12 v. Curacao n. Los Angeles. Arendskerk, pass. 12 East-London n. Las Palmas. Borneo, 11 180 m. n.w. Madagascar n. Kaapstad. Blijdendijk. 14 te Antwerpen verw. Boskoop, 12 te Rotterdam verw. Bali, pass. 12 Ushant n. Dakar. Britsum, 11 te Londen v. Bermuda. Baud. 12 te Priok. Banda, 13 te Kaapstad. Beninkust. 12 te Amsterdam. Blitar, pass. 12 Kaapstad n, Halifax. Caltex Delft, pass. 12 Finisterre n. Gibraltar. Castor, pass. 10 Azoren n. Rotterdam. Camerounkust, 12 te Dakar v. Bordeaux. Clavella. 12 te Bombay. Charis, 11 te Oranjestad. Crania, 11 430 m. o.z.o. Fern. Noronha n. Bombay. Cleodora. 11 90 m. w.z.w. Ouessant n. Aruba. Cottica, 11 410 m n.o. Paramaribo n. Mdeira. Calamares, 13 te New York. Caltex Utrecht, pass. 12 Cyprus n. Rotterdam. Caltex Leiden, 12 v. Rotterdam n. Sidon. Caltex The Hague, 12 v. Rotterdam n. Sidon. Daphnis, 11 v. Amsterdam n. West-Indië. Delfshaven, 12 te Rotterdam. Dongedijk, 11 te Rotterdam. Drente. 12 v. Marseille n. Rotterdam. Dordrecht, 15 te Liverpool verw. Delft, 12 te La Guaira. Dovestad, 11 90 m. z.o. Albany n. Fao. Delfland. 14 te Buenos Aires. Diemerdijk. 13 te Stockton. Esso Rotterdam, pass. 12 Cyprus n. Antwerpen. Esso Amsterdam, pass. 11 Gibraltar n. Antw. Friesland KHL, 11 dw. Oporto n. Dakar. Groote Beer, 10 te Rotterdam. Garoet, 12 v. Penang n. Rotterdam. Ganymedes, 12 v. Santiago de Cuba n. Auxcayes. Guineekust, 11 v. Abonnema n. Lagos. Hispania, 11 v. Rotterdam n. Rande. Holland, 12 te Antonia Enes v. Zanzibar. Hydra, 11 650 m. o.n.o. Barbados n. Antwerpen. Hera, 13 te Rotterdam verw. Hector, pass. 12 Ouessant n. Amsterdam. Hestia, 13 te Savannah. Haarlem, 13 v. Rotterdam n. Amsterdam, isis, 10 te Amsterdam. Ivoorkust, 12 te Hamburg. Java. 13 te Port Swettenham. Johan v. Oldenbarnevelt, 11 130 m. w.z.w. Mon rovia n. Kaapstad. Jason, 13 te Philadelphia. Keizerswaard, 11 dw. Madeira n. Curagao. Kylix, 11 dw. Guodeloupe n. Thameshaven. Kabylia. 11 280 m. w.n.w. Fort Aleza n. Curagao. Koningswaard, 11 270 m. n.w. Brisbane n. Auckl. Koratia. 11 240 m. n.w. Manilla n. Singapore. Kara, 12 v. Durban n. Buenos Aires. Kellia, 12 v Stockholm n. Invergordon. Korenia, 13 te Rotterdam verw. Kryptos, 12 v. Ornskoldvik n. Lulea. Kermia, 12 v. Hamburg n. Rotterdam. Korenia. 12 in Kielerkanaal n. Rotterdam. Kota Agoeng, 12 v Dakar n. Belawan. Kota Gede, 12 v. New York n. Kaapstad. Kinderdijk. 12 v. Antwerpen n. New York. Laertes, pass. 11 Finisterre n Dakar. Lutterkerk, 10 te Rotterdam. La wak, 11 v San Francisco n. Kaapstad. Laurenskerk, 14 te Karachi v.e Aden. Loosdrecht, 12 te Khorramshar. Limburg, 12 te Singapore v. Priok. Lissekerk. 12 te Bahrein. Le Maire.'11 600 m o.n.o. Hongkong n. Hongkong. Lekhaven, pass. 12 Key West n. Antwerpen. Loenerkerk. 13 te Rotterdam. Liberty Bell. 12 v. Pta. Cardon n. Rotterdam. Meliskerk, 10 v. Rotterdam n. Bombay. Maasdam. 11 260 m. w. Landsend n. New York. Mijdrecht. 11 850 m. w.z.w Faval n. Curagao. Marisa. pass. 11 Str. Messina n. Istanbul. Meerkerk, 11 320 m. n. Dakar n. Kaapstad. Mapia. 12 v Genua n. Las Palmas. Molenkerk. 12 te Chalna. Maleo. 12 te Pladju v. Mauru. Mentor. 12 te Paramaribo. Marpessa, 13 te Rotterdam verw. Mylady, 12 y. Nice n. Huelva. Notos. 10 v. Amsterdam n. Rotterdam. Noordzee, 11 140 m. n.o. Colon n. Bremen. Nieuw Holland. 12 200 m. n.w. Cairns n. Sydney. Ommenkerk, 10 v Amsterdam n. Antwerpen. Oranjefontein, 11 v Amsterdam n Hamburg. Ophir. 12 te Belawan verw. Osiris. 11 550 m. z.w. Azoren n. Curagao. Oranjestad, pass. 12 Vlissingen n. Antwerpen. Orestes. 11 100 m. w.n.w Nicaragua n. Balboa. Pr. Joh Willem Friso, 11 v R'dam n. Montreal. Papendrecht. 12 v. Fortin n. Dakar. Prins Willem Hl, 12 te Hamburg. Prins Willem George Frederik. 12 te Toronto. Purfina Nederland, 12 te Genua. Phrontis. 11 260 m o.n.o. Diego Garcia n. Durban. Purfina Hellas. 11 90 m. n. Mozamb. n. Kaapstad. Pendrecht. 12 v. Ceuta n. Perzische Golf. Prins Maurits. pass. 12 Dover n. Montreal. Prins Willem van Oranje.. 12 te Antw. v. R'dam. Rijndam. 11 te Rotterdam. Riouw. 12 te Ralikpapan v. Dongala. Rondo. 12 te Tj Priok v Tj.Pandan. Roggeveen. 12 te Beira verw. Roebiah. 13 te Beira. Ruys. 13 te Buenos Aires. Solon. 11 te Rotterdam. Stad Dordrecht. 11 tc Rotterdam. Stad Leiden. 11 v Rotterdam n. Hamburg. Schie. 13 te Tunis. Sirrah. 13 te Palombang Stad Maassluis. 12 te Narvik. Stentor, 11 te Mobile. Saidja. 12 te Pladju v. Sambu. Sibajak. 11 580 m. w.z.w. Cocos eil. n. Kaapstad. Sliedrecht. 11 440 m. o.n.o. Key West n. Curagao. Senegalkust. pass. 11 Finisterre n. Dakar. Sloterdiik. 11 320 m. o New York n. Antwerpen. Sommelsdijk, 13 te Philadelphia. Stad Amsterdam. 13 v. Narvik n. Amsterdam. Stad Vlaardingen. 13 te Vlaardingen. Stad Haarlem. 13 te Cardiff. Tawali. 13 te Mangntore Tiisadane. 12 te Hongkong. Trajanus. 10 v Savannah n Port Au Prince. Trompenberg. 12 te New Orleans. Tegelberg. 12 te Durban Triton. 12 te St Mare. Tero. 12 te Hamburg v. Rotterdam. Tiberius. 9 v Port Au Prince n. Pto. Plata. Tjisondari. 8 te Nagoya. Tarakan, 11 170 m n.w. Guardafui n. Dakar. Tjitjalengka. 11 660 m w z.w. Sabang n. Mauritlu. Tabian. 13 te Halifax. Tamo. 13 te Buenos Aires. Utrecht. 12 70 m w.z.w. Poelau Laut n. L. Palm. Van Neck, 12 v. Shanghai 16 te Tientsin verw. Van Heutz. 12 te Basscin. Vasum. 11 320 m w Freetown n. Mena Al Ahm. Wltmarsum. 13 te Houston verw v. Hamilton. Willem Rüys. pass 12 Dakar n Balbao Woencrtrecht, 11.410 m zo Cairns n. Bunlu. W Alton Jones, 12 v. R'dam n. Mena Al Ahmadi. Westland, 12 v. Santos n. Montevideo. tJssel. pass 12 Ouessant n Philippeville. Zeeland KRL. 12 v Surabaja n. Tj Massi. KLEINE VAART Actinia, 11 te Huibertgat n Kingslyn. Albert V. 11 20 m. w. Le Havre n. Caen. Angeja. 11 20 m z.w Texel n. Leeuwarden. Appingedam. 11 te Snndettie n. Lissabon. Bianca, 11 v Hull n Mnlmö. Binnenhaven. 11 170 m. w.z w. Ouessant n Cork. Borneo. 11 45 m z.w v Goole n Bremen Bram. 13 v Bremen n Londen Colette. 11 te Dungoness n Tanger Daie Bohmer. 11 45 m n Öran n Malta. Erebus. 11 10 m w Thyboron. n Rouchester Hondsbosch. 11 5 m o Goeree n Rotterdam Hoogland. 11 20 m. n Hanstholm n Kopenhagen Jongkind. 11 45 m. z w. Thybroron n Amsterdam. Koh I Noor. 11 v Kopenhagen n. Danzig. Leemans. 11 100 m. z.w. She.tlands Lerwich naar Sanda (Noorwegen). Lelystad. 11 te Portland n. Teignmouth. Lindesingel. 11 bij Tersch. Bank n. Londen. Mercurius H. 150 m. w. Skagen n. Leith. Meres N, 11 30 m. w.z.w Beachyhead n. Antw. Merwestad, 11 dw. IJmuiden n Salvesborg. Mount Everest. 11 te Leningrad v. Gdynia. Myson. 11 20 m. no. Kp w'Antifer n Roucn. Netta. 11 30 m. o Outerdowsing n. Cuxhaven Njord. 11 25 m w IJmuiden n Gent Noorderlicht. 11 75 m w. Esbterg n. Aalborg Omlandia. 11 v. Bremen n. Boston. Paris, 11 dw. Tcrneuzen n. Uddevalla. Quo Vadis. 11 20 m. w. Pitboei n. Aberdeen. Silvapiana. 11 140 in. o. St. Abbshead n. Leith. Stella Maris, 11 75 m. o. May eil. n. Grangemouth. Strabo. 11 dw. Casquets n. Bilbao. Texelstroom, 11 dw. Portlnndbill n. Amsterdam. Tim. 11 op Eems n. Delfzijl. Vlieland. 11 15 m. n.w. Downsing n. Rouen. Volharding, 11 op Elbe n. Amsterdam.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 7