Atlantisch overleg op parlementair niveau WYBERT weet u WIE DE SAMENZWEERDERS MERLIJN EN DE WONDERBESSEN Verplicht kleuteronderwijs van het vijfde tot het zevende jaar Nell Herbert PHILIPS „Infraphil Activering van de samenwerking op niet-militair gebied foto-atelier Nederlandse Kamerleden naar Parijs Landjuweel Vele gemeenten schenken medailles voor wedstrijd van amateurtoneel 6ïj guur weer Mollet voor televisie „Wereld zal Frankrijk en Engeland dankbaar zijn" (SINT NICOLAAS WEET HET) Luctor Ponse speelt voor Toonkunst Beverwijk Kerkelijk Nieuws Jrf met dieptewerking Kamerleden bepleiten: Goedennacht Proces over juwelendiefstal te Stockholm begonnen C VERVOLGVERHAAL^, Indoor Friedrich Bruegel Dr. John staat terecht in Karlsruhe Sir Winston Churchill zou het Lagerhuis verlaten EEN GOED PORTRET Agenda voor Haarlem UiiwijAG 13 NOVEMBER 195 6 «J (Van onze bijzondere medewerker) Bijzonder actueel is de bijeenkomst die parlementsleden uit landen aan weers zijden van de Atlantische Oceaan de vol gende week in Parijs houden. Dit Atlan tische overleg op parlementair niveau, dat reeds geruime tijd tevoren is georganiseerd, heeft plaats in een tijd waarin de aandacht der staatslieden wordt gevraagd voor het onverzwakt instandhouden van de Atlan tische gemeenschap. Parlementaire ver tegenwoordigers uit alle vijftien landen van het Atlantisch Pact zullen van gedachten wisselen over samenwerking op politiek, economisch en cultureel gebied. Deze aspecten der Atlantische samenwerking, ofschoon voorzien in het Atlantisch Ver drag, zijn bij het groeiende militaire belang der N.A.V.O. steeds in het gedrang geko men. Het is dan ook een wijs besluit van de parlementsleden der aangesloten landen geweest, zich metterdaad te stellen achter verspreide pogingen die ook wel door de regering zijn ondernomen, juist de niet- militaire samenwerking te activeren. Ver leden jaar hebben de parlementsleden dit onderwerp al behandeld eVeneens in Parijs en dit jaar gaat men, van 19 tot 23 november, een dergelijke bespreking houden. Over de betekenis van het Atlantische parlementaire forum is ter gelegenheid van de komende vergadering een rapport ver schenen van de jeugdige „executive secre tary" der conferentie, de heer Douglas Robinson. Het moet gezegd worden dat de heer Robinson in dit stuk zijn Britse af komst niet verheelt. Waarom zou hij ook? Het is alleszins begrijpelijk dat hij, de mogelijkheden van een parlementair forum besprekend, niet alleen denkt aan de Raad van Europa en de Organisatie voor Euro- oese Economische Samenwerking, maar dat hij ook een basis voor een dergelijk forum mekt in het gebied van het Gemenebest en West-Europa tezamen. De heer Douglas Robinson erkent echter dat de moeilijk heden. om op deze brede basis een parle mentair gesprek op gang te brengen naar het voorbeeld van de Atlantische conferen tie in Parijs, zeker niet minder zijn dan wanneer men de Assemblée van de Raad van Europa of de Organisatie voor Euro pese Economische Samenwerking tot uit gangspunt neemt. In de Raad van Europa zouden Zweden en Oostenrijk hun neutraliteit bedreigd kunnen voelen indien men Amerikanen en Canadezen tot de Assemblée zou toelaten, teneinde op deze grondslag een Atlantische parlementaire conferentie in het leven te roepen. Bovendien zouden het statuut en de naam van de Raad van Europa moeten worden veranderd. Gemakkelijker toegankelijk voor Ameri kanen en Canadezen zou een Assemblée zijn van de O.E.E.S. Maar ook in dit geval zouden Zweden en Oostenrijk zich onbe haaglijk kunnen gevoelen (en bovendien Zwitserland, zouden wij hieraan willen toe voegen). Over Ierland spreekt de heer Ro binson in het geheel niet. hoewel dat land toch soms al binnen de Raad van Europa op speciale wijze stelling neemt. Bovendien zouden zowel de Verenigde Staten als Canada hun „associate membership" van de O.E.E.S. moeten omzetten in een gewoon lidrpaatschap, aangezien anders de status van de Amerikaanse en Canadese parle mentsleden in de „assemblée" ongelijk waardig zou zijn aan die van de andere vertegenwoordigers. Een assemblée op basis van West-Europa en het Gemenebest heeft voor de heer ADVERTENTIE Robinson wel aantrekkelijke kanten. Een groot gedeelte van de vrije wereld zou erin verenigd worden en men zou misschien een nuttig contact tot stand kunnen bren gen tussen West-Europa en India. Toch zet de heer Robinson ook hierbij verscheidene vraagtekens. En wat zou de positie van de Amerikanen in dit gezelschap zijn? Zij zouden er, niet behorend tot West-Europa, of het Gemenebest, als het ware zo'n beetje los bijhangen. Deze moeilijkheid, die zich eigenlijk ook dadelijk aandient als men de Raad van Europa of de O.E.E.S. als basis voor een parlementaire conferentie met de Ameri kanen zou kiezen, doet zich echter niet voor in de Noord-Atlantische Verdragsorganisa tie. De N.A.V.O. is de enige organisatie van Amerikaanse en Westeuropese landen waarin de Verenigde Staten als gelijkwaar dige partner deelneemt. Hier vindt men, wat dit betreft, dus een passende basis voor een parlementair gesprek. Waarbij wij dan zullen moeten aanvaarden dat grote delen van de vrije wereld het Gemenebest niet aan dat parlementaire werk meedoen. Nog niet. Maar de mogelijkheid dat dit ooit nog eens gebeurt behoeft men niet uit te sluiten. Toch nog spelend met de gedachte van een Assemblée van West-Europa en het Gemenebest zegt de heer Robinson dat zo'n Assemblée, waarvan hij de oprichting voorziet, wellicht tezamen zou kunnen komen met de bestaande conferentie van N.A.V.O.-parlementariërs. Dat, zegt hij, zou de ideale en meest practische manier zijn om te geraken tot parlementair overleg van de gehele vrije wereld. Van 19 tot 23 november wordt in Parijs een conferentie gehouden van parlements leden uit de vijftien landen van het Atlan tisch Pact. Zij zullen van gedachten wisse len over samenwerking op politiek, eco nomisch en cultureel gebied. Nederland zal op deze conferentie ver tegenwoordigd worden door de Eerste Kamerleden J. Tjalma (A.R.), mr. dr. J. In 't Veld (P.v.d.A.) en mr. L. de Gou (K.V.P.) en door de Tweede Kamerleden drs. H. A. Korthals (V.V.D.). E. Vermeer (P.v.d.A.), F. J. Goedhart (P.v.d.A.). G. Ruy- gers (P.v.d.A.), Chr. J. I. M. Welter (KVP), mr. P. S. Gerbrandy (A.R.), J. J. Fens (K.V.P.), mr. P. A. Blaisse (K.V.P.) en M. R. H. Calmeijer (C.H.). Aan de reeds op volle gang zijnde toneel wedstrijd om het door Koningin Juliana be schikbaar gestelde „Landjuweel" geor ganiseerd door de stichting Haarlems Bloei in opdracht van en samenwerking met „Trou moet Blycken" ter gelegenheid van de herdenking van Pieter Langendijk neemt een respectabel aantal verenigingen uit alle delen des lands, zowel uit grote steden als kleine dorpen, deel. Voor het eigenlijke Landjuweel, zoals de wedstrijd naar oude rederijkerstraditie wordt ge noemd, zijn dertien verenigingen uitgeno digd. In deze eindronde komen ook de winnaars uit van de zogenaamde Haech- spelen, de drie voorronden, waaraan in to taal veertig verenigingen deelnemen: der tien in de afdeling Nederland-noord, vijf tien in de afdeling Nederland-zuid en twaalf in de afdeling Kennemerland. Vier jury's reizen thans het gehele land af om de prestaties te beoordelen. Alle deelnemende verenigingen krijgen een fraaie oorkonde, een zogeheten Caerte van Rhethorica, door de grafische inrichting Joh. Enschedé en Zonen n.v. gedrukt, door personeel van de stichting Haarlems Bloei met de hand gekleurd en voorzien van het grootzegel van de stad uit 1350. Door tal rijke gemeentebesturen (onder meer van Rotterdam, Apeldoorn en Zaandam, veer tien plaatsen in totaal) zijn prijzen, meestal legpenningen, beschikbaar gesteld. De meeste hiervan zullen worden toegekend ter beloning van de beste individuele pres taties, aldus deelde wethouder D. J. A. Ge luk tijdens een ten stadhuize van Haarlem gehouden persconferentie mede. Naar alle waarschijnlijkheid zal de prijs uitreiking op 30 mei te Haarlem mis schien in de ridderzaal, doch dat staat nog niet vast plaats hebben. Op die dag en de daaraan voorafgaande houdt de Neder landse Amateur Toneel Unie namelijk te Haarlem een landelijk congres. De moge lijkheid zal worden onderzocht om een centraal gezelschap van de Natu, misschien bestaande uit leden van verenigingen uit Haarlem en omstreken, bij die gelegenheid de slotvoorstelling van de Langendijkher- denking te laten geven. Deze zou in de Stadsschouwburg moeten plaats hebben. Het is de bedoeling, indien deze plannen verwezenlijkt worden, daarbij de medewer king van het Werkverband Katholiek Amateurtoneel in te roepen. Og uit het Haarlems initiatief een tradi tie tot het houden van nationale toneel wedstrijden op grote schaal om een Land juweel zal voortkomen, is nog niet met zekerheid te zeggen. Voor de organisatie daarvan hebben de beide bovengenoemde organisaties wel grote belangstelling ge toond, doch beslissingen zijn nog niet ge nomen. ADVERTENTIE kunt U verkoudheid voorkomen met (Va?i onze correspondent in Parijs In een interview, dat de Franse premier Guv Mollet maandagavond voor de Franse televisie werd afgenomen, heeft de Franse minister-president in het kort de drie hoofdproblemen behandeld, waarvoor zijn regering zich nu ziet gesteld. Over de Suez- kwestie herhaalde Mollet, dat men hier vooral niet te vroeg moest oordelen omdat later, bij voldoende afstand, iedereen wel in zou zien, wat de wereld aan de Frans- Engelse actie had te danken. „Thans is al aan het licht gekomen, hoe ver de Russi sche inmenging in het Midden-Oosten ge vorderd was", zo merkte de premier op, „en door ons initiatief zal onder auspi ciën van de UNO een internationale rege ling bewerkstelligd kunnen worden". Ten aanzien van Hongarije betreurde de premier nogmaals dat de UNO hier veel minder haast had betoond om een ein de aan een militaire interventie te maken dan in Egypte, waar blijkbaar zo nodig een dictator moest worden gered. Hij kondigde verder aan dat aanslaande zondag in heel Frankrijk een nationale solidariteitsactie zal worden georganiseerd ten bate van de Hongaarse slachtoffers. Met betrekking tot Algerije verklaarde de premier tenslotte, dat de Franse poli tiek hier ongewijzigd zou blijven. Hij was bereid met de rebellen in onderhandeling te treden, maar een algehele regeling voor de toekomst zou pas getroffen kunnen wor den in overeenstemming van vertegen woordigers van alle politieke richtingen en niet. slechts met de extremisten van het Algerijnse bevrijdingsfront. Over het algemèen kan men zeggen, dat de toon en de houding van de Franse pre mier, die een zeer gedecideerde en zelfver zekerde indruk maakte, wel sterk afstaken bij het klimaat, dat momenteel in Franse politieke kringen heerst en dat zeker niet door onbegrensd optimisme voor de on middellijke toekomst en een mateloze vol doening over het jongste verleden wordt bepaald De afdeling Beverwijk van de Maat schappij tot Bevordering der Toonkunst houdt op donderdag 15 november in het Luxor Theater een avond waar zal optre den de pianist Luctor Ponse. Deze zal werken spelen van Beethoven, Schumann, Debussy en Chopin. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Tolbert R. Boeke te Hoge- beintum; te Barsingerhorn-Harinhuizen J. Verdonk, voorg. van de afd. Gouda van de Ver. van Vrijz. Hervormden; te Middelhar- nis J. C. Stelwagen te Hillegersberg. Aangenomen naar IJsselmuiden J. G. Abbringh te Oosterwolde (Geld.). Benoembaar als hulpred. Gust. M. C. de Vries, catecheet-voorg. te Nes op Ameland. Geref. Kerken Beroepen te 's-Gravenhage-Oost (vac. B. Timmer) L. J. Boeijinga te 's-Gravenzande die bedankte voor Alphen a.d. Rijn (3de pred. pl.). Aangenomen naar Scheveningen (vac. J. G. Feenstra) H. Sweepe te Leiderdorp; naar Ter Apel E. Torenbeek te Scherpen- zeel (Geld.). vfC}||f) 1 C/> 07 V\ Ja, het was werkelijk gelukt... Golinde's vader was door de bessendrank opeens van zijn ziekte genezen. Hij was opgestaan van het bed en zei, dat hij zich helemaal beter en sterk voelde. Ja, hij ging zelfs naar buiten en begon in de moestuin te werken. Het meisje was erg blij, maar ook Merlijn was dankbaar, dat zijn wonderbessen ook hier weer hadden geholpen. Want het is heerlijk, nietwaar, als je iemand helpen kunt? Toen Merlijn afscheid nam van Golinde en haar vader, die zich nu weer helemaal goed en gezond voelde, floot hij een nog eens zo vrolijk liedje. 71-72 ADVERTENTIE Spit Philips „Infraphil" weg pijn! PHILIPS „Infraphil" zo gemakkelijk in uw gezin Dit infrarood bestra lingsapparaat kan ook met succes worden ge bruikt bij spierreuma- tiek, verstuikingen, ver wondingen, steenpuis ten, verkoudheid, win terhanden en -voeten. In het Voorlopig Verslag der Tweede Kamer over de begroting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen geven vele leden hun oordeel over de huns inziens wenselijke organisatie van het onderwijs in de toekomst. Het kleuteronderwijs moet vrijwillig zijn tot hét vijfde levensjaar en verplicht van het vijfde tot het zevende. Hierbij wordt uitgegaan van de gedachte, dat de eerste klas van wat thans lagere school heet naar de kleutersfeer tvordt overgebracht. Daarna volgt basisonderwijs van vijf jaar, dus tot het twaalfde levens jaar. Hierop volgen de verschillende tak ken van voortgezet onderwijs. Voor leerlingen, die op grond van aanleg en begaafdheid moeten worden voorbereid voor praktische arbeid zijn er dan de cen trale school(overeenkomend met de huidige V.G.L.O.-school), de lagere technische en de lagere land- en tuinbouwschool, de huis houdschool en de landbouwhuishoudschool, alle vierjarig. Leerlingen, die op grond van aanleg en begaafdheid een meer intellectuele vorming behoeven, kunnen gaan naqr hbs-a en -b. algemene middelbare school, gymnasium en lyceum. Bij het voortgezet onderwijs wensten deze leden te streven naar de instelling van scholen- en schoolgemeenschappen, waarbij interne differentiatie mogelijk is en vol daan kan worden aan velerlei individuele behoeften. Meer dan van differentiatie van schooltypen de weg, die tot heden wordt gevolgd verwachtten zij van integratie van een school of een groep van nauw samenwerkende scholen, waarin verschil lende schooltypen als het ware zijn ver enigd, zodat leerlingen gemakkelijk kunnen overgaan van de ene opleiding naar de andere. Op grond van sociologische, econo mische en technische factoren, maar vooral met het oog op het in een democratische volksgemeenschap passende opvoedings ideaal drongen deze leden op anders ge richt onderwijs aan. Dat de differentiëring in ons onderwijs niet voldoende is doorgevoerd, blijkt vol gens deze leden uit het groot aantal leer lingen, dat ten onrechte op bepaalde school typen wordt toegelaten en dat niet of slechts met grote moeite het einddiploma behaalt. Het blijkt voorts uit de achter stand in de doorstroming van onderop naar leidende posities in het maatschappelijk bestaan. Voor een groot aantal begaafden is nog steeds de hoogste intellectuele vor ming onbereikbaar. Van alle zijden vestigde men opnieuw de aandacht op het ernstige tekort aan be voegde docenten en aan schoolruimte, dat bij een groot aantal takken van onderwijs tot een noodsituatie leidt. Als een van de belangrijkste oorzaken van het tekort aan docenten zag men alge meen de onvoldoende beloning. Verscheidene leden vroegen, of het niet wenselijk is de vroegere aktenbeloning voor onderwijzers weer in te voeren. Men achtte het begrijpelijk, dat er onder de leraren bij het V.H.M.O. onrust en on tevredenheid zijn ontstaan als gevolg van 't feit, dat voor hen de jongste aangekondigde salarisverhoging voor de hogere ambtena ren niet geldt. ADVERTENTIE Slaapt u slecht door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan Togal. Verdrijft in al die gevallen snel en afdoende die pijnen en u slaapt heerlijk. Togal baat! Zuivert de nieren en is onscha delijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist 0.95, 2.40, 8.88. De Nederlander H. K. heeft te Stockholm voor een districtsrechtbank terecht gestaan, beschuldigd van diefstal van juwelen ter waarde van ongeveer 40.000 gulden. K. ontkende de diefstal; hij gaf alleen .het bezit van gestolen goederen toe. Met een onverschillig gezicht betrad de 35-jarige K. de rechtzaal, maar hij dook weg voor de lampen der persfotografen en probeerde zijn gelaat achter een krant te verbergen. Zijn handen waren geboeid en hij was aan een bewaker geketend. Het proces, dat vermoedelijk drie dagen in beslag zal nemen, begon met een lange discussie over de werkelijke waarde van de juwelen. K. beweerde dat de officiële schattingen ver boven de prijzen liggen, die thans voor juwelen betaald worden. Hij onderstreepte dat hij wat dit betreft als een deskundige beschouwd kon worden. (U.P.) 77 Ik .zou pog graag met maitre Kosek en mijnheer Plock over enkele zakelijke dingen confereren, die beter hier dan in Parijs geregeld kunnen worden. Svec was plotseling weer de glimlachende, charmante man van de wereld geworden. Natuurlijk kunt u met Kosek over de zaak-Horak spreken en er met hem van Parijs uit over correspon deren. Kent u soms dr. Jablonsky? Hij is vaak in Frank rijk geweest. Nee. Ik heb zijn naam voor het eerst uit het com muniqué leren kennen. Ik dacht, dat het mogelijk was, zei Svec glim lachend, omdat Jablonsky's zuster met Horak bevriend is geweest. Zij deelt overigens de politieke overtuiging van haar broer niet. Zij werkt als vertaalster voor de Federatie van Vakverenigingen. Ik ben echter bang, dat zij als zuster van een verrader, zoals zij nu beschouwd moet worden, ander werk toegewezen moet krijgen. Zij is nog geen vijand van deStaat, maar nadat haar broer veroordeeld is, zal zij wel enig ressentiment tegen ons hebben, dat onze vijanden zouden kunnen uitbuiten. Degenen die verantwoordelijk zijn voor de veiligheid van onze Staat, moeten vooruit kunnen zien. Zij moeten zelfs de misdadigers, nog voordat zij dit geworden zijn, onschadelijk maken. Jean had er tijdens de laatste woorden, die Svec glimlachend uitgesproken had, over nagedacht, of hij het wagen kon te vragen Jan een bezoek te mógen brengen. Onzeker begon hij. Beschouwt u een veroordeling van de aangeklaag den als zeker? Svec antwoordde op zeer besliste toon. U zult begrijpen, dat ik over een deel van de affaire met u als Fransman niet kan spreken. Ik mag u echter wel zeggen, dat wij over bewijzen beschikken, waaraan niet te tornen valt. De hoofdaangeklaagden zullen onge twijfeld veroordeeld worden! Van de overige aangeklaag- Dat is wel een heel bijzonder verzoek en het is niet gebruikelijk, om het in dit stadium van de onderzoekin gen toe te staan. Ik zou een antwoord kunnen ontwijken door te zeggen, dat ik geen invloed kan uitoefenen op de beslissing of zulk een verzoek toegestaan kan worden. Maar ik wens geen onwaarheid te spreken. Ik verlang naar uw medewerking.... en ik twijfel er niet aan of iemand op het Ministerie van Buitenlandse Handel hij sprak het woord op een licht verachtelijke toon uit heeft u verteld, dat ik.dat wij.kunnen bereiken wat wij willen. Hij zweeg en dacht kennelijk na. Jean waagde het niet, iets te zeggen. Ik zal u in Hotel Alcron opbellen en dan mededelen, of u Horak zult kunnen opzoeken of niet. Waarschijnlijk krijgt u morgen omstreeks het middaguur bericht van mij. Het bezoek, mocht het toegestaan worden, zal dan maandag of dinsdag plaats vinden, zodat u dinsdag naar Parijs kunt terugkeren. U moet echter niet uit het oog verliezen, dat uw verzoek van bijzondere aard is, zodat het wel eens op een bijzondere manier ingewilligd zou kunnen worden. Svec zweeg. Jean mompelde enkele woorden, die men als een soort dank zou kunnen beschouwen. Nadat Svec nog enkele minuten genoeglijk over Parijs gesproken had, beëindigde hij zijn bezoek. Plock begeleidde Svec naar de auto. Alles, wat ik gedaan heb, is zinloos, dacht Jean; alles is tevergeefs geweest. Ik ben in een aanval van paniek naar Praag gevlogen. Ik heb mijzelf in transacties gewik keld, waar ik de grootste verachting voor heb. Ik zal tien jaar ouder naar Parijs terugkeren, zonder ook maar het geringste bereikt te hebben. Plock kwam terug. Dit is de eerste keer in mijn leven geweest, zei hij, dat ik iemand van de Geheime Afdeling heb leren kennen, die zich met zijn werkelijke naam voorstelde. den komt er misschien één vrij. Voor Horak komt slechtsDat Svec zélf gekomen is, bewijst hoe hoog men de zaak de doodstraf in aanmerking. Voor de anderen straffen van twee tot twintig jaar. U moet begrijpen, dat wij met vijanden van de Staat te maken hebben. Ik begrijp dat, antwoordde Jean. U zoudt dus ook kunnen zeggen, dat Horak reeds stervende is. Zou het daarom niet mogelijk zijn, dat een goede vriend van zijn vader hem opzoekt? opneemt. Die mensen van de Geheime Afdeling zijn alle maal hetzelfde: zelfbewust, energiek, meedogenloos. Svec is tenminste nog beleefd. Hij was werkelijk charmant. Toen Jean in zijn hotel was teruggekeerd, vond hij geen rust. Hij probeerde eerst Lenótre en daarna Kosek op te bellen, maar geen hunner gaf antwoord. Hij zat in de hal. Om hem heen schenen precies de zelfde mensen als gisteren te zitten. Jean zat ook aan hetzelfde tafeltje als de vorige dag en wederom met een glas vermouth voor zich. De jonge man, die hem kort na zijn aankomst aangesproken had, liep in zijn richting en knikte hem als een oude bekende toe. Als hij het waagt ook maar één woord te zeggen, sla ik hem met mijn glas op hét hoofd! Het zou een verademing zijn! Zijn hand klemde zich reeds om het glas. Voordat de jonge man echter iets kon zeggen, werd hij aan de telefoon ge roepen. Kosek nodigde hem uit bij hem langs te komen. Toen Jean Koseks woning betrad, leek het hem toe alsof hij het huis van zijn ouders binnenging. Precies zoals daar, hing ook hier een reproductie van een bekend schilderij: Jan Hus voor de Concilie van Konstanz. Let u maar niet op dat schilderij, zei Kosek. Ik heb het, evenals alle andere dingen hier in huis, van mijn ouders geërfd, en tegenwoordig geldt dat alle maal als ouderwets en smakeloos. Ik kan hem niet eens vertellen, dacht Jean, waarom die reproducties en die meubelen mij zo ontroeren.... Kosek vertelde, dat het Ministerie van Buitenlandse Handel hem alle papieren, die hij moest ondertekenen, toegestuurd had. Men had hem uitvoerig op de hoogte van de doeleinden van de nieuwe maatschappij gebracht. Hij begon vervolgens zijn juridische mening over de kwestie te geven. Neen, zei Aubrey, laten wij daarover nu niet praten. Van die zaak komt niets terecht. Ik zal dat Plock vertellen, wanneer wij op de terugreis zijn. Het heeft geen enkele zin, om dat voor u te verzwijgen. Ik vlieg dinsdag terug, omdat er niet eerder een vliegtuig is. Ik wilde nu graag met u praten over het lot van Jan Horak en over niets anders. Misschien heeft hy nieuws, dat beter is dan het mijne, dacht Jean. Hij wachtte dus totdat Kosek wat zou zeg gen. De advocaat deed echter alleen verslag van zijn vergeefse pogingen om de identiteit van Antonin vast te stellen. Alles wijst er op, dat de sleutel van de hele affaire bij de Geheime Afdeling ligt. Inderdaad, zei Jean Aubrey. De 6leutel ligt bij de Geheime Afdeling. Hij knikte t««if to* b*m verbaasd aankeek. (Wordt vervolgd). (Van onze correspondent in Bonn) Het proces tegen dr. Otto John, dat gis teren te Karlsruhe begonnen is, zal ver moedelijk vier of vijf weken duren. De voor malige chef van de Westduitse contra spionagedienst, die ongeveer elf maanden in voor-arrest heeft doorgebracht, bleef bij zijn bewering dat de Berlijnse arts Wolff- gang Wohlgemuth hem in een kop koffie een verdovend middel heeft ingegeven en hem daarna met diens auto naar het com munistische hoofdkwartier in de wijk Pan- kow in Oost-Berlijn heeft gebracht. Hij had geprotesteerd en gezegd dat hij naar het Westen terug wilde, maar daarna was hij bang geworden en had zich bereid ver klaard met de Russen samen te werken. Hij hield vol nooit een verrader te zijn geweest. Hij zei tot 1944 nooit contact met communisten te hebben gehad. „Ik heb niets te vrezen, mijnheer de president", zo verklaarde hij, „anders zou ik hier niet staan". Toen de president voorstelde de zitting in de middaguren met het oog op John's galblaasaandoening te schorsen, pro testeerde John heftig. „Neen", zei hij, „nu speelt mijn ziekte in het geheel geen rol meer. Wanneer men wist welke psychische kwellingen ik in die zestien maanden bij de Russen heb moeten doorstaan, zou men mij, na mijn terugkeer niet als een misdadiger hebben opgesloten". LONDEN (Reuter) Volgens berich ten te Londen zal Sir Winston Churchill zich op 30 november, zijn 82ste verjaardag, terugtrekken als lid van het Lagerhuis. In politieke kringen acht men het zeker, dat koningin Elizabeth hem in dat geval de hertogelijke waardigheid zal verlenen. Dit zou hem het recht geven zitting te nemen in het Hogerhuis. In kringen, die nauw contact met Sir Winston onderhouden, wilde men de berichten niet bevestigen. ADVERTENTIE maken, heeft TI3D nodig. 5 Dec. komt reeds inzicht Lange Veerstraat 13 Tel. 11178 DINSDAG 13 NOVEMBER Minerva-theater: Toneelgezelschap Joh. Kaart met „De vier Mullers", 8.15 uur. Rem brandt: „Busstop", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „De man, die nooit be stond", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Schur ken in smoking", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „De zondares", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Morgen zie ik je weer", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Fra*"5 Hals: „De zoon van Caroline", 18 jaar, 8 uur. Luxor: „De huzaren", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Stadsschouwburg: Char lotte Kohier in „Het bal", 8 uur. Frans Hals museum: mevrouw Dra. M. M. Boldingh spreekt voor volksuniversiteit over: „Tho- man Mann", 8 uur. Concertgebouw: Concert N. Ph. O. o. 1. v. Marinus Adam, m. m. v. Jeanne Marie Darré, piano. 8.15 uur. Ge bouw Cultura: Ned. Ver. voor sexuele her vorming. „Na de wittebroodsweken", 8 uur. Gedempte Oude Gracht: Church of Christ, 8 uu-. WOENSDAG 14 NOVEMBER Minerva-theater: Heemsteedse kunstkring concert door Irma Kolassi, mezzosopraan en Coby Riemersma, vleugel, Rembrandt: „Bushalte", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „De man, die nooit bestond", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Schur ken in smoking", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „De zondares", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Morgen zie ik je weer", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De zoon van Carolini", 18 jaar, 2.15 en 8 uur. Luxor: „De huzaren", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Waalse kerk: filmavond met causerie over „predikantarbeiders", 8 uur. Gebouw Cultura: Vereniging de Kruis banier, Openbare séance, 8 uur. Frans Hals museum: H. P. Baard spreekt voor volks universiteit over „Vijf eeuwen schilderkunst in de Nederlanden", 8 uur. Leeuwerik: Ariës, helderziende, 8 uur. Jansstraat 83: „Een open deur in de hemel" door ds. C. P. de Ruiter, 8 uur.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 9