wm EAU DE COLOGNES Liederenavond Irma Kolassi CREMATIE Nederlands-Belgisch concert in Den Haag Opvallende werken bij Kunst zij ons Doel 11 Residentie-Orkest onder Daniël Sternefeld Nijmegen laat gobelins in Haarlem restaureren ROOKARTIKELEN TABAKSPIJPEN AANSTEKERS Jan van der Pigge Jongen op fiets door autobus aangereden Uitvoering van leerlingen aan de Muziekschool In Haarlem en omgeving werd 72500,- opgehaald Tienjarig bestaan afd. Bloemendaal N.G.V.B. HEEMSTEEDSE KUNSTKRING ORLANE „Week der genezing" in Haarlem Gebedsdiensten in Nieuwe Kerk en Begijnhofkapel „Onder Ons" neemt deel aan toneelwedstrijd Protest tegen sluiting op woensdagmiddag Politie maakte in centrum processen-verbaal op Israel in de branding Vermoedelijk winkels open tot tien uur Vergadering Haarlemse humanisten Haagse toneelgroep speelde voor het Landjuweel Veertig jaar schilder bij Stork Hijsch Tienduizend gulden voor hulp aan vluchtelingen Tegen verkeerspaal op Delftlaan gebotst Burgerlijke Stand van Bloemendaal VERENIGING VOOR CREMATIE AVVL AMSTERDAM, PLANT. MIDDENL. 58 Burgerlijke Stand van Heemstede DONDERDAG 15 NOVEMBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Ter viering van tien jaar Nederlands- Belgische culturele samenwerking werd als onderdeel van de Haagse Kunstmaand 1956 in het Gebouw voor Kunsten en We tenschappen. een concert door het Residen tie-Orkest onder leiding van Daniël Ster nefeld (dirigent van het symfonie-orkest van het N.R.I.) gegeven. Een plechtig- feestelijke gelegenheid als deze - de avond zou eerst een galakarakter hebben, doch dit kwam te vervallen wegens de tijdsom standigheden zou bijzonder reliëf ge kregen hebben door de vereniging op één programma van een aantal hoogtepunten uit het hedendaagse muziekrepertoire der beide laaiden. Ik denk voor Nederland aan de derde symfonie van Pij.per of het viool concert van Henkemans, voor België aan Marcel Poot of Jean Absil, omdaj; zij sti mulerende krachten zijn geweest, die hun componerende landgenoten bevrijdden uit de ban van de school van César Franck, waaruit wij nu niet minder dan drie wer ken te horen kregen. Het symfonisch gedicht „Le Chasseur maudir" heeft de netjes-afgestofte grieze ligheid van de platen van Gustave Doré: het is muziek voor de jeugdconcerten ge worden, waar het tussen de Kleine Nacht muziek en de Piet Hein Rhapsodie prijkt. Ook het Adagio voor strijkers van Lekue is naar mijn gevoel een werk dat reeds lang achterhaald" is, niet zozeer om de rijkelijk uitgesponnen C-mineur-droefgees- tigheid, als wel omdat het werk de span kracht mist, die tussen resignatie en be wogenheid heerst in de uitingen van een tijdgenoot, (Barber: Adagio for strings, Bartók: tweede deel uit diens „Diverti mento" voor strijkers). In de Fantasie over twee Waalse Kerstliedjes brengt Jo seph Jongen oud-directeur van het Ko ninklijk Conservatorium te Brussel een zwaar instrumentaal geschut van het kali ber BerliozStrauss in stelling tegen de twee, wat gregoriaans-getinte wijsjes. Jongen wint. Een verrassing was de vierde Belgische bijdrage aan dit overladen programma: het Pianoconcert opus 5 van Frédéric De- vreese (geboren 1929). Deze schreef dit werk op negentienjarige leeftijd en ver wierf er een prijs van de stad Oostende mee. Het is een zeer eigenzinnig stuk mu ziek, waaraan het feit dat men er enkele invloeden, met name van Ravel en Gersh win, in kan herkennen, niets afdoet. Het getuigt van een ver-bluffend gevoel voor proportie in de opbouw, in de dosering van stijgingen en ontspanningen. De com ponist hanteert een tamelijk gecompliceer de harmonische taal zonder troebel te wor den. Het stuk wordt gedreven door een fel le ritmiek, die er het karakter aan geeft van een robot met een menselijke tic, die doorbreekt in wrange en clowneske mo menten, De solopartij werd bijzonder goed gespeeld door de pianist Frédéric Gevers en ook het belangrijke orkestrale aandeel kwam zeer kleurrijk en ad rem tot leven. Het Nederlandse aandeel aan het pro gramma werd gevormd door een Thema met Variatie's van Oscar van Hemel, in 1953 in opdracht van de Joh an Wagenaar- stichting geschreven. Het is een vakkun dig werk, dat echter op mij een wat plicht matige indruk maakte. Van groter allure leek mij een „Symfonisch Scherzo" van Henk Badings (1953). Badings hanteert de compositorische middelen met zoveel ge mak, dab het werken er mee op zichzelf reeds een inspirerende factor voor hem is. Hij beschikt blijkbaar over die scheppen de helderziendheid, die hem ook in een onbelangrijk gegeven rijke mogelijkheden doet ontdekken. In ieder geval is ook dit „scherzo" (dat meer aan een Middeleeuw se dodendans doet denken) een bewijs dat men niet achteloos aan een werk van hem kan voorbijgaan, ook als men weinig sym pathie gevoelt voor de muzikale medede ling er van. Sas Bunge De gemeente Nijmegen laat evenals bij voorbeeld Maastricht en Haarlem, haar kost bare middeleeuwse gobelins deskundig her stellen in de werkplaats tot herstel van an tiek textiel in Haarlem. Op de ontwerp-be- groting voor 1957 is voor de restauratie der gobelins zeventigduizend gulden uitgetrok ken. ADVERTENTIE In onze showroom en étalages exposeren wij een rijke collectie Topic-pijp v.af 3.75 Comoy-püp v.a5. Jan van der Pigge-pyp v.a. 7.50 (eigen import uit Londen) 2.50 3.90 4.50 vol automatisch v.a. K.W. aanstekers v.a. .Tevanos aanstekers v.a. en vele exclusieve ACCESSOIRES. Vakkundige bediening Volledige garantie en s Grote Houtstraat 81 - Haarlem Woensdagmiddag omstreeks twaalf uur is een negenjarige jongen op de Binnenweg te Heemstede, ter hoogte van het postkan toor, door een N.Z.H.-autobus aangereden. De jongen kwam te vallen en is met een schedelbasisfractuur en een gebroken lin kerbovenbeen naar liet Grote Gasthuis te Haarlem vervoerd. Het ongeluk ontstond, doordat de jongen, die in zuidelijke richting over de Binnen weg fietste plotseling linksaf sloeg om de straat over te steken. De chauffeur van de autobus, die hem achterop reed, trachtte een aanrijding te voorkomen door even eens naar links uit te wijken, maar kon niet voorkomen, dat de jongen werd aangereden. Woensdagavond 21 november zullen de leerlingen van de heer Roel Riphagen aan de Muziekschool van de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst in Haarlem in de Muziekschool een uitvoering geven. Rode Kruis collecte De collecte, die door het Nederlandse Rode Kruis ten bate van de slachtoffers uit Hongarije werd gehouden bracht in Haarlem f 44.800 op. De Heemstedenaren gaven een bedrag van f 16.100 terwijl in de gemeente Bloemendaal f 8.400 werd op gehaald. Uit Bennebroek kwam f 2.500, uit Spaarndam f 200 en uit Vogelenzang f 500 binnen. De collecte bracht in Haarlem en omstreken dus f 72.500 op. Op donderdag 22 november hoopt de af deling Bloemendaal van de Nederlandse Christen Vrouwenbond haar tienjarig be staan te vieren. Tevens zal herdacht wor den dat mevrouw A. van de VlugtKruit tien jaar president van deze afdeling is. De feestelijke bijeenkomst zal gehouden worden in het Jeugdhuis aan de Donkere- laan te Bloemendaal en het bestuur wekt alle leden op bij deze herdenking aanwezig te zijn. ADVERTENTIE PARIS Deze wereldvermaarde produits de Beauté geven een oplossing voor al'e schoonheidsproblemen. Gaarne geven wij deskundig advies. - Dépositaire officiel Het Interkerkelijk Evangelisatiecomité organiseert voor de volgende week een serie bijeenkomsten op maandag, woens dag en donderdag onder de naam „Week der genezing", welke in de eerste plaats belegd zijn voor lichamelijk en geestelijk zieken. De grote gebedssamenkomst wordt ge houden op donderdag half acht in de Nieuwe Kerk op het Nieuwe Kerksplein. De deuren gaan reeds om half zeven open. De leiding berust bij de Hervormde predi kant dr. H. J. Drost te Den Haag, die ook het woord zal voeren, evenals dr. H .J. j Oldemans, gereformeerd legerpredikant te Bussum, en ds. P. A. Elderenbosch, even eens Hervormd predikant in Den Haag. Hieraan gaan twee voorbereidingssamen komsten in de Begijnhofkapel vooraf, na melijk op maandag en woensdag van acht uur tot kwart over negen. In de eerste dezer bijeenkomsten spreken de heer F. Stroethoff en diens echtgenote en in de tweede ds. J. G. van Hoogstraten uit Stadskanaal. Het comité heeft aan alle kerken, gemeenten en gebedsgroepen de voorbede voor deze week gevraagd. Ds. J. G. van Hoogstraten, hervormd predikant te Stadskanaal en ds. J. Kroon, hervormd predikant te Haarlem houden de donderdagmiddag, voorafgaande aan de grote gebedssamenkomst in de consistorie van de Nieuwe Kerk van twee tot vier. Op de twee voorbereidingsavonden wordt gesproken over de tekst uit het zestiende hoofdstuk uit het Evangelie van Markus: „En op zieken zullen zij de handen leggen en zij zullen genezen worden". De geweldige indruk die de vertolking van „Le Miroir de Jésus" van Caplct dooi de Griekse mezzo-sopraan Truia Kolassi op de leden van de Heemsteedse Kunst kring in een vorig seizoen gemaakt heeft, had tot gevolg, dat in het programma van het lustrumjaar een wederoptreden van deze eminente kunstenares niet kón ont breken. Met een liederenrecital, woensdag avond in het Minerva Theater, voldeed Truia Kolassi aan het algemene verlangen an dermaal de suggesties van haar vocalitei' in dienst van de voordrachtkunst te stellen. De vaardige pianiste Coby Riemersma, iemand die zelf doorkneed is in de zang kunst en uiteraard vertrouwd met het karakter van de meeste der uit te voeren liederen, was haar partner. Dé ken' van het recital was het Franse meesterlied. De vertolking van de cyclus „Serres chaudes" van Ernest Chausson, vijf liederen die de geest van het „fin de siècle" (zij' ontstonden in 1896) met uit zichtloze levensmoeheid en diepe melan cholie typeren, getuigden van de inner lijke spanning van de liedkunst van deze componist, een bewogenheid die zich steeds verheffen wil, maar onvermijdelijk neer zinkt tot wat zijn tekstdichter Maurio» Maeterlinck omschrijft als „la tristess» de ma joie". Het inleven in deze sfeer en haar vocaal voelbaar te maken vergt meer dan zingen in de gewone betekenis, meer dan met een mooie stem koketteren: het vereist de niet te definiëren faculteit de poëzie van het werk, hoe dan ook, in klank om te zetten, te kunnen opgaan in deze Mogen de tentoonstellingen van „Kunst zij ons doel" welk genootschap tot 3 december in „Het Huis Van Looy" te Haarlem werk van leden exposeert meestal weinig interessant zijn, wie op zoek mocht zijn naar aardige schilderijtjes, aquarellen of tekeningen, kan er mogelijk toch wel eens iets aantrekkelijks van vol doende kwaliteit vinden. Al enige jaren lang kom ik werk van Julia Giesberts tegen. Bij „De Onafhankelijken" tegenwoordig ook niet meer zo'n bijzon der gezelschap mochten enkele doekjes van haar hand me al opvallen door een aangename lichte kleur, door prettige voordracht en aantrekkelijke onderwer pen. Het moge jammer zijn, dat in die jaren geen grote vooruitgang in haar werk te constateren is geweest en dat enkele kleine, hier geëxposeerde schilderijtjes wat erg onbelangrijk zijn, het gaat niet aan haar landschap „Le Bassin et l'Höpital" te pas seren. Zo'n zuiver geschilderd werkje zou niet alleen in dit gezelschap 'n goed figuur slaan! Zo ontmoet men bij „Kunst zij ons doel" dan toch wel meer. In de eerste plaats had ik eigenlijk het werk van H. F. Boot moeten noemen. Zijn invloed op vele Haarlemse schilders is altijd nog te begrijpen, ook door de kwaliteit van zijn thans geëxpo seerde werk. I. C. E. Santen leerde duide lijk veel van hem. En direct na Boot moet genoemd worden de knapste tekenaar in dit gezelschap: S. H. de Roos. Verder mocht ik dan aanstrepen in de catalogus de namen van: mejuffrouw T. Fokkinga om haar tekeningen, A. Hoven- kamp, P. C. Kloes, F. A. van Velsen, die echte gezonde schilders zijn, C. M. Honing om het toegewijd geschilderde stilleventje „De Kleine Parade" en Jan Loots om enkele knappe, zeker neergezette aquarel len, Van Odyck, maar dan toch voorname lijk om zijn Spaanse landschap, A. Potgie ter (die ook niet slecht in Spanje werkte) en Joz. de Ridder om aantrekkelijke aquarellen. Opvallende figuren in dit gezelschap zijn tenslotte nog H. Schoorl door toegewijd getekende studies, waarin het spel van don ker en licht hem vooral interesseerde, G. Kroone, die hier door een wat vrijer en heviger gedaan werk de aandacht trekt en Freek Souwer, wiens Engelse stadsgezich ten een meer persoonïijke visie vertonen dan bij de meeste anderen het geval is. Bob Buys elegische gemoedsstemming en haar geloof waardig weer te geven. Wanneer ik zeg dat Truia Kolassi mij met deze liederen van verfijnde weemoed op deze trieste herfst avond die ontroerd heeft, dan houdt dit in, dat ik haar doorleefde weergeving als een summum van interpretatiekunst meen te mogen aanmerken. En wie zal niet ge troffen zijn geweest door de verinnigde sfeer, die zij wist te bereiken in „l'Invita- tion au voyage" van Duparc en door de milde glimlach van de lyriek van Gabriel Faui'é? Of wanneer de zangeres in het lied „Automne" van Honegger de versregel „Oh, l'amour a fait mourir l'été" als een syn these in een bijzondere kleur belichtte. De fijne spiritualiteit van een paar liederen van Albert Roussel schonk gelegenheid om de vertolkster ook op dit gebied te bewon deren. te meer omdat het steeds een zingen bleef in de beste betekenis van de vocale kunst. Van de oude Italiaanse nummers, waar- meer Truia Kolassi haar recital begon, maakte vooral de „Invocatione d'Orfeo" van Peri, vertolkt met het pathos, kenmerkend voor de ontluikende Florentijnse operastijl, een machtige indruk. De bekende canzo netta uit de zcenventiende eeuw „Vezzosette e care pupillette" werd een charmant ge valletje en een arietta van Paisiello werd een speciaal succes door de sprankelend» geest waarmee het stukje vertolkt werd. De slotreeks van het programma bestond uit bewerkingen van Griekse volksliederen, die als improvisaties in klank en voor dracht leefden. Verrukkelijk klonk een zeer uitgesponnen klankdraad in een wiegelied. Dit was ongetwijfeld een knap stukje vo- caliteit, maar alles gebeurt bij Kolassi zo schijnbaar onopzettelijk, zo natuurlijk, dat men erbij zou kunnen vergeten wat het als beheersing van de zangkunst betekent. Coby Riemersma vervulde haar ongemeen zware taak aan de vleugel met kunde en zorg. Haar spel klonk alleen wat te be scheiden. Ik neem echter aan, dat de kwali teit van het instrument en de akoestische verhoudingen hierbij ook een rol speelden. Overigens niets dan lof over de artistieke aanpassing. Slotsom: een avond die telt in het mu- ziekseizoen! Jos. cle Klerk ADVERTENTIE 't teëtè, 'tbétïë,! Aan de door „Hierna Beter" te Medem- blik georganiseerde toneelwedstrijd, waar voor door „Heemstede-West" reeds Wim Bisehuts „De heksen van Malta" werd op gevoerd. zal ook worden deelgenomen dooi de toneelvereniging „Onder Ons" uit Heemstede-Bennebroek. Onder regie van S. Salomons zal deze vereniging zondag 13 januari in Medemblik een opvoering ge ven van „Een schip vaart uit" van Chr. van der Heuvel. Andere deelnemende ver enigingen zijn „De Schakel" uit Castricum met „Bakersprookje" en de organiserende vereniging met „Iemand die toevallig langs kwam" van Wim Bisehut. De jury bestaat uit mevrouw Y. S. E. Wegener-Sleeswijk te Den Haag, mr. D. Visser te Utrecht en Henk Bakker te Haarlem. De Haarlemse politie heeft woensdag middag proces-verbaal opgemaakt tegen twee winkeliers uit het centrum wegens overtreding van de winkelsluitingswet. Zij hielden hun zaak geopend op woensdag middag, hetgeen volgens de verordening verboden is. Aan de politie hebben zij ver klaard, dat zij niet tevreden waren met het feit, dat de op die dag geopende super markt in de Grote Houtstraat des middags voor het publiek toegankelijk was. Daar worden artikelen verkocht die zij ook ver kopen. In de Haarlemse verordening staat, dat bepaalde winkels op een ochtend of een middag gesloten moeten zijn omd'at zij uit sluitend of in hoofdzaak artikelen zoals groenten en fruit, melkproducten, kruide nierswaren, rookartikelen enz., verkopen. Een supermarkt valt niet onder deze be paling, omdat zij allerlei levensmiddelen verkoopt. Indien de leiding van het bedrijf wil, mag zij op alle dagen in de week verkopen. Zij dient zich wel te houden aan de bepalingen ten behoeve van het winkelpersoneel, dat een vrije ochtend of middag moet hebben. Het personeel van de supermarkt heeft op maandagochtend vrij aangezien de leiding heeft besloten op die ochtend vrijwillig te sluiten. Het sluiten van winkels op bepaalde och tenden of middagen is geschied op verzoek van het bedrijfsleven. Via hun organisaties is aan de gemeenteraad van Haarlem ge vraagd een bepaling te maken volgens de winkelsluitingswet en voor de meeste branches is een vei-plichte sluiting inge steld. Indien branches er prijs op stellen de winkel op een bepaalde ochtend of middag niet te sluiten, dan zullen de betrokken organisaties een verzoek tot de gemeente raad moeten richten, om wijziging te bren gen in de verordening. Uit het verzoek moet blijken, dat een zeer grote meerder heid van winkeliers het steunt. Wat de sinds gisteren ontstane toestand in het centrum betreft zij opgemerkt, dat het hier een klein aantal belangheb benden betreft. De winkeliers uit de wij ken, die groter in aantal zijn, zullen het mogelijk op prijs stellen hun zaken op een bepaalde middag gesloten te houden. Af gewacht moet dus worden hoe zij zullen reageren als gevraagd wordt of zij vóór of tegen een verplichte sluiting van hun win kels zijn. Wij vernemen, dat bij de Middenstands centrale voor Haarlem en omstreken nog geen adres over de toestand in het centrum is binnengekomen. Het vraag stuk heeft echter geruime tijd haar aan dacht, maar een oplossing heeft zij nog niet gevonden. De strijd gaat hier volgens de Middenstandscentrale tussen centrum en buitenwijken. In Amsterdam bestaat wel een bepaling volgens welke supermarkten op een bepaal de halve dag gesloten moeten zijn. Echtpaar Hinlopen sprak over: Voordat de heer F. Hinlopen woensdag avond zijn bewogen inleiding hield over de Israëlische bevolking, die thans opnieuw door de omringende Arabische staten be dreigd wordt, verzocht hij het zeer talrijke publiek in de Nederlands Hervormde Ka pel te Aerdenhout enige ogenblikken stilte in acht te nemen voor de gevallen verzets strijders in Hongarije. „Israël in de branding" was de titel van de lezing, die handelde over de jonge staat, die sedert zijn ontstaan, nu acht jaar geleden, nog nimmer rust heeft gekend. Israel wil voor alles vrede en rust. Er zijn nu 200.000 Arabieren in Israel, die, naast het verschil in godsdienst, jaloers zijn op het hardwerkende jonge volk. Zij kunnen niet op tegen het elan en de Wes terse energie van de Joodse bevolking. „Ondanks al het leed dat de Joden reeds getroffen heeft, zijn zij steeds weer door het Westen in de steek gelaten", riep de heer Hinlopen uit. De wereld wordt ge regeerd door de wijsheid Gods en door de dwaasheid van de mensen, aldus spreker. Wij als christenen hebben de Joden in de eenzaamheid gedreven en het is onze bij bel die zegt: „Uw volk is het mijne. Uw God is de mijne; wat U overkome, overko- me ook ons". Zo staat Israël thans in het midden van de wereldpolitiek, waar de Joden die al leen ma'ar terug wilden naar het oude be loofde land! Israel staat in de branding, voor de Is lam en voor de medebroeders van dit volk dat in het Midden-Oosten een roeping heeft te vervullen. Na haar echtgenoot sprak mevrouw Hin- lopen-Nanninga op onderhoudende en en thousiaste wijze over land en volk van Is rael, de jonge staat waar in de laatste acht jaar bergen werk zijn verzet. Er wonen Joden uit alle landen van de wereld. Mevrouw Hinlopen vertelde over de pioniers, de verhoudingen tussen Joden, christenen en Arabieren; over de kibboets, waar de Joden gemeenschappelijk leven, over de economische, sociale en politieke problemen van het land. Zij gaf een uitste kende indruk van het leven in Tel Aviv om de aanwezigen tenslotte mee te voeren naar het prachtige dromerige meer van Galilea en meer zuidelijker dat van Kinne- reth. Spreekster eindigde met het voordra gen van een oneindig weemoedig gedicht van een Joodse dichteres. Na afloop van de causerieën met prach tige kleurendia's en Joodse muziek, gin gen de aanwezigen stil huiswaarts, zonder dat een applaus had weerklonken. St .Nicolaasverkoop ADVERTENTIE In de woensdag te houden vergadering van de gemeenteraad van Haarlem zal een voorstel van B. en W. aan de orde ko men om enkele dagen voor Sint Nicolaas de winkels tot tien uur geopend te houden. Deze regeling is dezelfde als vorig jaar. Toen waren de zaken van zes tot half acht gesloten en weer geopend tot tien uur. Jongens schonden militaire begraafplaats Het Oostduitse blad „Sachsische Zeitung" meldt, dat Oostduitse „fascistische bandie ten" de vorige week dinsdag te Radeberg in Saksen een Russische militaire begraaf plaats hebben geschonden. Grafstenen waren omvergegooid en besmeurd met hakenkrui sen en fascistische leuzen. Vier jongens van 17 tot 20 jaar waren gearresteerd. 4711 „Troika" Eau de Cologne met het pittige accent. f 2.25-f 12.50 Overal, bij elke ontmoeting jn voornaam gezelschap, be speurt men de lente-frisse geur van 4711 Echte Eau de Cologne. Sedert generaties is de echte "4711" met het Blauw-Goud- etiket het merk van de ken ner. Haar gebruik is voor beschaafde mensen een vanzelfsprekendheid. Iedere droppel ademt frisheid! f 1.60 - f 22.75 Iedere droppel - kwaliteit! Bij de aanvang van de woensdagavond gehouden openbare bijeenkomst van de Gemeenschap Haarlem van het Humanis tisch Verbond deed de voorzitter voorle zing van een verklaring van het hoofdbe stuur naar aanleiding van de jongste ge beurtenissen in Hongarije. Daarin wordt o.a. gezegd: „Als in de democratische we reld menselijke waarden gevaar lopen, cri- tiseert zij onverbloemd haar eigen fouten. Onder de dictatuur wordt de geestelijke vrijheid systematisch neergeslagen". De communisten in den lande wordt gevraagd, zich thans uit te spreken en zich af te wen den van een politiek, die onmenselijkheid tot methode maakt. De verklaring gaat dan verder: De Hongaren leren ons, dat ook bij een volk en bij een jeugd, die slechts dic tatuur gekend hebben, de vrijheid wel kan worden neergeslagen, maar niet vernie tigd. Laten we hen nu steunen door direc te hulp, waar dit mogelijk is. Op de lange duur steunen we het Hongaarse volk en alle onderdrukten in de wereld door de constructieve krachten te versterken, die streven naar vrijheid en rechtvaardigheid. „Onze hoop", aldus eindigt dan de verkla ring, „is wel gehavend, maar ons geloof niet gebroken, want het staat voor ons vast, dat. de mens anders moet en ook an ders kan". De spreker van deze avond de heer J. G. Rausch van Utrecht, besprak de vraag: „Is de mens onsterfelijk?" Hij deed zich ken nen als monist; alles wijst er z.i. op dat het geestelijk leven van de mens aan het lichaam gebonden is; daaruit vloeit dan de veronderstelling voort, dat met het afster ven van het lichaam ook een einde komt aan het geestelijk leven. Voor het geloof aan een individueel voortbestaan van de Christenen is vol gens spreker geen enkel redelijk bewijs. Ook de reïncarnatie-gedachte van Hindoes, Boeddhisten en theosofen mist elke we tenschappelijke grond. Uitvoerig bestreed spreker tenslotte het spiritisme, dat vol gens hem zou berusten op fantasie en op suggestie. De heer Rausch was van mening, dat de mens zich niet goed kan verzoenen met de gedachte, dat het leven van zijn verwanten met de dood voorgoed een einde zou ne men, en dat hij daarom steeds maar weer gezocht heeft naar het geloof in een op lossing, die voor zijn gevoel beter aan vaardbaar zou zijn. Wetenschappelijk mis sen al deze verklaringen volgens spreker elke grond. In de Haarlemse Stadsschouwburg heeft woensdag opnieuw een amateurtoneelvoor stelling plaats gehad ter gelegenheid van het „Nationaal Landjuweel 1956-'57". De Haagse toneelgroep „De Spelewaghe" heeft onder regie van Henk Schregel een voor stelling gegeven van Carlo Goldoni's blij spel „De herbergierster". Zoals bekend zul len wij ons onthouden van een beooordeling der spelprestaties, dit overlatend aan de jury, bestaande uit mevrouw Elise Hoo- mans en de heren Karl Guttmann en Arend Hauer. De heer A. C. Sande Lacoste, voorzitter van de Haarlemse Toneelclub, waarvan een vrij groot aantal leden de voorstelling bij woonde, heette de aanwezigen welkom. Het Haarlemse gemeentebestuur werd ver tegenwoordigd door de wethouder W. F. Happé. Vandaag viert de heer J. Nijman, wo nende aan de Waanderweg te Haarlem, het feit, dat hij veertig jaar werkzaam is bij de Werf Conrad en Stork Hijsch n.v. Hij be gon zijn loopbaan in Hengelo en nadat de onderneming zich in 1932 in Haarlem ge vestigd had, ging de heer Nijman naar Haarlem over. Woensdag heeft de directie de jubilaris gehuldigd en een radiotoestel, een geschenk in enveloppe en een herin neringsmedaille aangeboden. Vanmorgen is hij door het personeel gehuldigd, waarbij geschenken namens het jubileumfonds en collega's zijn overhandigd. Voorstel B. en W. Haarlem: Voor onderbrenging worden vijf woningen ingericht Burgemeester en wethouders van Haar lem hebben besloten op grootscheepse wijze bij te dragen tot de leniging van het leed van de Hongaarse en andere vluchtelingen. Op de eerstvolgende raadsvergadering op woensdag 21 november zal een voorstel van B. en W. ter tafel komen, waarin om een krediet van f 10.000 verzocht wordt voor de bestrijding van de eerste kosten van deze hulpverlening. Verder hebben B. en VV. besloten vijf woningen ter beschikking te stellen voor liet opnemen van vluchtelingen. Tenslotte ligt het in de bedoeling de In Haarlem onder te brengen Hongaarse ge zinnen van gemeentewege verzorging te bieden op sociaal, medisch en onderwijs kundig gebied, voor zover deze voorzie ningen niet reeds door andere instellingen vvoi-den verzekerd. Woensdagmiddag omstreeks zes uur reed een vijfenvijftigjarige predikant per auto op de Delftlaan in de richting van de stad. Bij de Zaanenlaan stond een auto gepar keerd en de bestuurder wilde wegrijden, toen de auto naderde. De predikant week naar links uit en zijn auto botste tegen een verkeerspaal, die afbrak. De paal rolde over de weg. Er naderde uit de richting stad een auto die in aanraking kwam met het verkeerspaaltje. De auto van de predi kant was ernstig beschadigd en moest wor den weggesleept: de banden van het rech ter voorwiel van de andere auto werden vernield. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. ONDERTROUWD: R. A. Wolters en C. H. van Weele. GETROUWD: K. J. Hoogenhout en J. E. Fijlstra; A. C. J. K. Berck Beelenkamp en C. J. van Egmond; K. Wilgenkamp en P. J. Godefrooij. OVERLEDEN: A. C. van Dijkvan Maris, 51 j.; Chr. Flemming, 73 j.; G. Lagerwerf, 66 j.; D. Wiljouw, 75 j. ADVERTENTIE is sedert 1 april j.l. alleen moge lijk als overledene een testament of een eigenhandig geschreven wilsbeschikking heeft nagelaten. U ontvangt volledige inlichtingen over crematie en de wettelijke voorschriften na inzending van deze advertentie als drukwerk aan ONDERTROUWD: F. H. J. Kathmann en C. P M. Floris; J. Gg. Hagen en W. van Kesteren; E. Rot en J. M. Granneman; A. F. Sanders en G. Kruiderink. GETROUWD: W. Tichelaar en J. P. van Esveld; G. Visser en K. Griekspoor; L. J. Kooijman en C. H. G. Giebels; A. J. Steen voorden en W. Willemsen; J. G. Smits en M. Dorenbos; C. G. Braat en M. W. M. van der Horst. GEBOREN: Gerardus, z. van G. Laarman en M. E. A. Beringen; Elisabeth Aleida Ma ria, d. van Th. P. M. van den Bos en E. R. A. Ennik; Franciscus Martinus Maria, z. van M. N. Vastenhout en H. M. Greymans; Ireneus Franciscus Maria, z. van J. II. M. Janus en C. A. M. Bonfrer. OVERLEDEN: Mej. T. Fraij. 88 j.; D. Hof stede, 73 j.; Mevr. J. M. LeegwaterMue- ling. 87 jaar.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 13