Twee jaar geëist tegen dronken, onverantwoordelijke autorijder ^^Brieuen aan de redactie Naast punten van critiek, veel waardering voor ouderdomswet Bejaardencomplex „De Blinkert" officieel geopend Kort en bondig Amsterdamse Beurs Haarlemse jeugd bereidde Sint grandioze ontvangst DONDERDAG 1 o* NOVEMBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 13 Dollemansrit voor Haarlemse rechtbank Vrachtauto tegen lege trein gebotst Dodelijk verkeersongeval E. Rippen voor Bond van Ouden van Dagen: Kampioenschap derde klasse district Haarlem Predikanten-arbeiders in Frankrijk Lezing over Lourdes Scheepvaart „Het is een wonder, dat het ergerlijk optreden van deze man niet ernstiger is afgelopen. Hy riskeerde niet alleen zyn eigen leven, maar ook dat van anderen". In deze scherpe bewoordingen sprak de officier van justitie by de Haar lemse rechtbank, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, vanmorgen toen een negenentwintigjarige kantoorbediende uit Bloemendaal zich voor de rechtbank had te verantwoorden wegens hoogst roekeloos rijden onder invloed van sterke drank. Als gevolg van de dollemansrit werden enige personen ernstig gewond. De officier meende een gevoelige straf te moeten eisen: twee jaar gevangenisstraf en vijf jaar intrekking van het rijbewijs. De kantoorbediende was dinsdag 2 okto ber des avonds laat in zijn auto gestapt na enige cafés te hebben bezocht. Des middags reeds was hij niet geheel nuchter uit Rot terdam gekomen. Hij had daar acht glazen Moezelwijn gedronken. Des avonds had hij in Haarlem enige cafés afgelopen en daar ondermeer verscheidene glazen bier gekocht. Ongeveer halftwaalf begaf de man zich in zijn auto via de Wagen weg in de richting Heemstede. Een café houder had hem afgeraden de auto te be sturen. „Neem een taxi", had men gezegd, maar daaraan wilde de man zich niet sto ren. Ook de goede raad om maar cola in plaats van bier te drinken, had de ver dachte in de wind geslagen, aldus bleek uit de behandeling der zaak. Ter hoogte van de Schouwtjeslaan boekte de man zijn eerste slachtoffers. Daar reden twee meisjes naast elkaar, met ieder een vriendin achterop. De meisjes hadden, zo als zij voor de rechtbank verklaarden, de auto in snelle vaart zien aankomen. ..De auto zigzagde en slingerde," zeiden zij. De auto raakte de fietsende meis jes, waardoor zij over de weg werden ge slingerd. Twee van haar moesten naar het Diaconessenhuis worden vervoerd: een had een gebroken sleutelbeen en een hersen schudding opgelopen en het andere een nierkneuzing. Op de Herenweg in Heemstede botste de auto tegen een scooter, waardoor de be rijder en duopassagiere op het wegdek werden geslingerd. De bestuurder was bui ten bewustzijn geraakt en bijgekomen, toen hij op straat lag. Eerst werden bij hem enige hoofdwonden geconstateerd en later ook een voetbreuk, waardoor de man nog niet kan werken. De duopassagiere, een onderwijzeres, brak een arm, een enkel en liep enige hoofdwonden op. Zij werd in het Grote Gasthuis opgenomen. Na negentig meter kwam de auto tegen een stevig tuinhek in Heemstede tot stil stand. De bestuurder kwam er slechts met enige hoofdwonden af. Een brigadier van de gemeentepolitie te Heemstede verklaarde ter zitting van de rechtbank, dat de autobestuurder zo dron ken was geweest, dat hij geen verklaring had kunnen afleggen. Ter ontnuchtering was hij ingesloten. De politie heeft een bloedproef laten nemen, waax-uit bleek, dat het alcoholpei-centage in het bloed bij zonder hoog was (2.9 per mille). Verdachte zou zich die dag aan de drank hebben overgegeven, doordat hij vier dagen eerder, vrijdags, voor het eerst vader was geworden. De avond van de fatale dag had hij zijn vrouw in de kraamkliniek nog een bezoek gebracht. „Uw vrouw zal u wel dankbaar zijn, dat u op deze wijze uiting aan de vreugde hebt gegeven," zei de president, mr. A. M. baron van Tuvll van Serooskerken. Ter zitting herinnerde de man zich niet Aan de Waalhaven bij de Doklaan in Rotterdam is een vrachtauto met aanhang wagen in botsing gekomen met een diesel- elektrische locomotief van de Nederlandse Spoorwegen. De chauffeur, de 26-jarige C. F. van D. uit 's-Hertogenbosch, raakte bekneld. Hij kon na behandeling in het Zui derziekenhuis naar huis gaan. De rangeer der van de trein geraakte overstuur en werd, na behandeling in hetzelfde zieken huis, naar huis vervoerd. De locomotief vervoerde vier lege wa gons. De linkervoorzijde van de eerste wa gon drong in de linkerzijde van de cabine van de vrachtauto. Twee wagons liepen uit de rails en het trottoir werd over een lengte van veertig meter beschadigd. Het verkeer was ongeveer vier uur gestremd. (Verkort weergegeven) Misbruik. Van lezerszijde wordt gewaar schuwd tegen misbruiken van jongelieden bij het verkopen van Kinderzegels. Zij vra gen op eigen gelegenheid meer geld voor de bestelde zakjes postzegels met het klaar blijkelijke doel, de meer-opbrengst direct aan het kind (namelijk zichzelf) ten goede te doen komen. Melbourne. Naar aanleiding van de des betreffende „brieven aan de redactie" vraag ik mij af: Waai-om al dit gepraat en gesoebat om het NOC te verzoeken als nog op zijn besluit terug te komen. Wanneer, zoals met vrij grote zekerheid kan worden aangenomen, het grootste deel onzer bevolking die toch de benodigde fondsen heeft bijeengebracht en de uit te zenden Olympische ploeg au grand complet het met deze beslissing van het NOC niet eens zijn, welnu, dwing dan dit comité af te treden. Van dictatoriale be slissingen moeten wij niets hebben. Be noem een ander comité dat dan de kas en alle bevoegdheden overneemt en op voort varende wijze er voor zorgt dat onze ploeg alsnog naar Melbourne kan ver trekken. Aldaar zijnde zullen onze sportslieden en de officials, evenals die van Hongarije en van de andere, niet met de Sovjet-Unie sympathiserende, landen, heus wel weten hoe hun houding tegenover de Russische afgevaardigden en de Sovjet-vlag zal moe ten zijn. En deze houding zal dan nog moeten afhangen van de mentaliteit dezer Russen, die misschien wèl fatsoenlijke Kindei-en Gods zijn en misschien ook wel blij zijn dat zij het regiem, dat thans in hun geboorteland de lakens uitdeelt, de rug hebben kunnen toekeren. J. WIELING (De discussie over dit onderwerp moet hiermee worden gesloten. - Red.) veel meer van hetgeen op de fatale dag was gebeurd. Hij wist niet meer of hem gezegd was een taxi te nemen en ook van de dol lemansrit over de Wagenweg en de Heren weg herinnerde hij zich niets. Pas toen de auto met een schok tot stilstand was ge komen, was de man uit zijn alcoholische vei-doving ontwaakt. President: „U staat bekend als een re gelmatig cafébezoeker en u zult wel meer in zo'n laveloze toestand hebben gereden". Verdachte: „Ik vind het verschi-ikkelijk wat er is gebeui-d". De officier van justitie achtte de feiten bewezen. De man verkeerde in een verre gaande staat van dronkenschap. Hij me moreerde de ti'agische dodenrit in de Vee- nestraat in Den Haag en zei, dat aan het ex-gerlijk en gevaarlijk opti'eden van dron- kemansrijdei-s op ki'achtige wijze paal en perk moet worden gesteld. Nadat de officier een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek en intrekking van het rijbewijs voor vijf jaar had geëist, pleitte mr. H. Bavinck uit Rottei'dam voor een mildere sti'af. De i-aadsman vroeg be grip voor de situatie waarin vei-dachte verkeerde: deze had namelijk de dagen voor de rit in spanning geleefd, mede door dat verdachte zijn vader in de zaak moest vervangen. De rechtbank zal over twee weken uit spraak doen. HAARLEM EN OMGEVING Wijziging spreekuur. De burgemeester van Haarlem zal in plaats van vrijdag zater dag zijn wekelijks spreekuur houden. Gepensioneerden. De afdeling Haarlem van de Algemene Nedei'landse bond van ge- penisoneerden houdt maandagmiddag in het Concertgebouw te Haarlem een ledenvei-ga- dei-ing, waarop de heer J. W. Groen uit Bussum, lid van het hoofdbestuur, zal spre ken over de ontwerpen nieuwe pensioen wetten. Bedrijfsongeval. Tijdens werkzaamhe den in de smederij van Figee in de Waarder- polder te Haarlem ki'eeg een eenenzestig- jarige vuurwerker een gedeelte van een plank tegen zijn hoofd, waarna hij tegen een aanbeeld viel. Met gekneusde ribben is hij naar het Sint Elisabeths Gasthuis over- gebi-acht. Ledenvergadering. De afdeling "Haar lem-Centrum van de Nederlandse Christen Vrouwenbond zal maandag 19 november haar maandelijkse ledenvei-gadering houden in het wijkgebouw aan de Gedempte Oude Gracht te Haarlem. Mejuffrouw G. Hoekstra zal een boekbespreking houden. De veertigjarige petroleumhandelaar J. Bijsterbosch uit Heerde is, toen hij per bromfiets de Zuiderzeestraatweg bij de Willem de Zwijgerkazerne te Wezep over stak, door een auto aangereden. Korte tijd later is hij overleden. Het slachtoffer laat een vrouw en twee kinderen achter. In de vanmiddag te houden vergadering van de gemeenteraad van Bloemendaal zal een voorstel van B. en W. aan de orde komen om twee schilderijen van de kunstschilder A. Grootens te aanvaarden. Wij geven een afbeelding van een der schilderijen, namelijk „De opening der zegelen" naar het bijbelboek van de Openbaring van Johannes. De ledenvergadering van de afdeling Heemstede-Bennebroek van de Algemene Bond van Ouden van Dagen, welke woens dagmiddag in hotel „Het Wapen van Heem stede" aan het Wilhelminaplein te Heem stede gehouden werd, vermeldde als voor naamste agendapunt een toespraak door het hoofdbestuurslid van de bond de heer E. Rippen uit Noordwijk. Deze besprak de nieuwe ouderdomswet en de toekomstige taak van de Algemene Bond van Ouden van Dagen. De heer Rippen wenste in de eerste plaats vast te stellen, dat in de nieuwe Ouderdomswet het recht van de bejaarden principieel is erkend en vastgelegd. Te vens dient de wet als aanvulling op de reeds bestaande sociale voorzieningen. De praktische vraag is nu, of de nieuwe wet de bejaarden boven de leeftijd van vijfen zestig jaar ook financieel geheel onafhan kelijk maakt. Spx-eker beantwoordde dit onmiddellijk ontkennend, want de voor ziening betreft een bodempensioen; name lijk voor echtparen f 1404, of f27 per week en voor alleenstaanden f846, of f 16 per week. Spreker verklaarde van goed inge lichte zijde te hebben vernomen, dat deze uitkeringen nog tot respectievelijk f28.50 en f 17 zullen worden verhoogd, maar een officiële bevestiging had hij hiervan nog niet ontvangen. Ofschoon de nieuwe wet dus in vele opzichten een belangrijke ver betering betekent, blijven voor de bejaar den verdere inkomsten toch noodzakelijk. Voor een deel zullen deze inkomsten reeds in de vorm van bedrijfspensioen aanwezig zijn. De heer Rippen meende, dat er nog wel degelijk enige sociale onrechtvaardigheid 3-3 V? Nederl.'47 3 Nedl. 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek gew.Philips Gloeil. pref.PI ilips Gloeil. Unilever Wilton Fijenoord Dordtsche Petrol. Konkl. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn. N. Scheepv. Unie Phs. van Ommeren H. V. A Verg. Deli Mijen Amsterd. Bank Ned. Handels Mij. Rotterd. Bank. Twentsche Bank. Anaconda Copper Bethlehem Steel. U. S. Steel General Motors Shell Union Tidewater Slotkoers Openings gisteren koersen 90 té 90% 228 314 203 303 355 289 255 159 371 321 769 yK 766 73 Yi 192% 16654 319 90 X 99 54 215 168 184 190 80% 17054 72i% 46 54 87 54 4054 90'/i8 90»/ië 225 314 201 303 355 290 250 54 159 369 320 762 758>4 72% 194 167 319% 90 9954 215 167 184 190 80 170 71 y, 46 8654 4054 blijft bestaan, te meer omdat talrijke be drijven niet over een pensioenfonds be schikken. Ook na het in werking treden van de nieuwe wet blijft er dus een be langrijke taak voor de diverse gemeente- besturen bestaan en wel speciaal ten be hoeve van de 237.000 Nederlanders, die nu een uitkering ontvangen volgens de nood wet Drees. De heer Rippen wilde in dit verband niet verzuimen erop te wijzen, dat verscheidene artikelen van de armenwet de gemeentebesturen in dit opzicht volko men autonoom laten. Volgens spx-eker eveneens een sociale onrechtvaardigheid, omdat deze wet in de ene gemeente ruimer wordt geïnterpreteex-d dan in een andere. Oritiek Daarom ook oefende de heer Rippen schex-pe critiek uit op een rondschrijven, dat in augustus jongstleden door de direc teur van sociale zaken te Haarlem was verzonden aan allen, die volgens de nood wet Drees geregeld een uitkering ontvan gen. Speciaal was zijn grief gericht tegen de volgende zinsnede uit bedoelde circu laire: „Aangezien uw oudex-domspensioen meer zal bedragen dan de uitkering inge volge de noodwet Drees, zal het meerdere met onze dienst verx-ekend moeten wor den". Wanneer dit, aldus spreker, betekent, dat de uitkering van sociale zaken zal wor den vermindex-d met het bedrag, dat gelijk staat aan de verbetering welke de nieuwe ouderdomswet belooft, dan komt dit op deze wijze straks aan de gemeentekas ten goede en niet aan de ouden van dagen, voor wie de verbetering toch uiteindelijk is bestemd. De heer Rippen besloot zijn rede met enige propagandistische woorden over zijn bond, die voortdurend de belangen der bejaarden zal blijven behax-tigen. Uiteraard was deze toespraak voor ver scheidene aanwezigen een gerede aanlei ding tot het stellen van vragen, die alle door de heer Rippen werden beantwoord. Tenslotte bedankte de afdelingsvoorzitter de heer C. J. van der Ex-f de spreker voor zijn interessante betoog. In café Muller in de Spekstraat in Haar lem zijn de wedstrijden om het 3de klasse kampioenschap van Haarlem voortgezet. De stand is: 1. Nieuwenhuis 3 gesp. 6 pnt. 2. Ooievaar 2 gesp. 4 pnt. 3. Guldemond 3 gesp. 4 pnt. 4. v. Wonderen 2 gesp. 2 pnt. 5. Drayer 1 gesp. 2 pnt. 6. Zuiderveld 3 gesp. 2 pnt. 7. Stokeman 3 gesp. 0 pnt. 8. De Wit 3 gesp. 0 pnt. "Vrijdag en zatei'dag worden de wedstrijden voortgezet, waarna zondagavond om onge veer 7 uur de finale wordt gespeeld. DE NEDERLANDSE VLAG WAS woensdagmiddag in top op het verzorgingshuis van het bejaardencomplex „De Blinkert" in de omgeving van het Ramplaan- kwartier te Haarlem en de bewoners van de tot het complex behorende huisjes hadden ook de vlag uitgestoken. Ondubbelzinnig uitten zij daarmee hun vreugde over het feit, dat het bejaardencomplex officieel in gebruik werd genomen. In 1949 nam de Federatie van Haarlemse woningbouwverenigingen het initiatief tot de stichting van het complex. De Algemene Stichting voor huisvesting van be jaarden werd met de exploitatie belast. Haar wensen werden grotendeels vervuld. Wel had het bestuur nog graag de beschikking gehad over een aparte afdeling voor zieken. Pogingen, die te verkrijgen zijn tot nu toe mislukt, maar men hoopt toch over te kunnen gaan tot de bouw van zo'n afdeling. Daarover worden onder leiding van het gemeentebestuur nog bespx-ekingen gevoerd. In de recx-eatiezaal van het verzorgings huis kwamen woensdagmiddag vele gasten bijeen voor de officiële opening, die ver richt werd door burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers. De voorzitter van het be stuur der Algemene Stichting voor huis vesting van bejaarden, de heer F. S. Noox-dhoff, verwelkomde de genodigden, onaer wie jhr. J. J. F. Sandberg namens het ministerie voor Maatschappelijk Werk. Mevrouw Habben Jansen-Daudey ver zorgde daarna een muzikaal intermezzo. Toen was het ogenblik der officiële over dracht aangebroken. Het complex is gebouwd door de Coöpe ratieve Woningvereniging voor gemeente- personeel wier voorzitter, de heer W. Ch. van Kampen, de overdracht vervulde. In zijn toespraak memoreerde de heer Van Kampen de goede samenwerking met het gemeentebestuur en gemeentelijke diensten. De heer Van Kampen sprak de wens uit, dat de bewoners een blijde levensavond zullen hebben. Namens zijn vereniging bood hij een geschenk in enveloppe aan, met verzoek de inhoud te bestemmen voor de bejaarden. De heer Noordhoff aanvaardde het com plex namens de stichting en memoreerde de teleurstellingen die in de afgelopen jaren zijn ondervonden. Met vertrouwen ziet hij nochtans de toekomst tegemoet. Een gelukkig feit noemde spreker de sa menwerking met de bewoners. Er zijn reeds twee contactavonden gehouden en binnenkort volgen er weer. In samen werking met de bewoners zal men veel aandacht besteden aan culturele ontwik keling. Bui-gemeester mr. O. P. F. M. Cremers merkte op, dat tien procent der Nederland se bevolking de leeftijd van vijfenzestig jaar heeft bereikt. Dat betekent, dat aan meer dan honderdduizend landgenoten ruimte, verzorging e.d. moet worden aan geboden. Daaraan ontbreekt nog wel het een en ander. Daarom verheugt het het ge meentebestuur, dat dank zij het initiatief van de Federatie van Haarlemse Woning bouwverenigingen het bejaardencentrum tot stand is gekomen. Hulde bracht de burgemeester aan allen die aan de bouw medewerking hebben verleend, o.a. aan architect prof. H. T. Zwiers, diens mede werker de heer Hartman en de aannemer de heer Bakker uit Zaandam. Spreker wenste het bestuur der stichting geluk met het totstandkomen van het complex. Het heeft reeds op lofwaardige wijze aan de voorbereiding gewerkt, waarbij het voor treffelijk samenwerkte met de Coöperatieve woningvex-eniging voor gemeentepei'soneel. Met de wens, dat.-de bewönèrs een- stralen de levensavond zullen genieten, verklaarde de burgemeester*. .j&et bcjaaardencomplex- voor geopend. Gelukwensen In het stichtingsbestuur hebben zitting afgevaardigden van Humanitas en van de Hervormde gemeente Overveen, Gerefor meerde Kerk te Overveen, Evangelisch Lutherse gemeente en de Remonstrants Ge reformeerde gemeente te Haarlem. Namens het hoofdbestuur van Humanitas wenste de heer Groothuis het stichtingsbestuur geluk en overhandigde een boekenbom Ds. D. Ringnalda, gereformeerd predikant, bood de gelukwensen aan namens de kerk genootschappen. De bewoners hadden een sierpot met plant geschonken voor de hal van het ver zorgingshuis. Namens de commissie uit de bewoners zeide ds. K. van der Horst, dat het geschenk der bewoners eigenlijk nog groeiende is, namelijk de vorming van een gemeenschap. Mevrouw Habben Jansen vertelde dat de bewoners(sters) zich in het complex reeds helemaal thuis voelen. Mevrouw Munniksma wenste het be stuur geluk namens de Vereniging van be woners van het Ramplaankwartier en het hoofd van het Huisvestingsbureau, de heer Th. C. van Beek, deed mededelingen over de ruimte die vrij gekomen is door de ope ning van het bejaardencomplex. Vijftig procent van de bewoners stelde een woning voor een groot gezin ter beschikking en achttien procent voor een klein gezin; door toedoen van veertig procent van de bewo ners van het verzorgingshuis kwam woon ruimte vrij voor een gezin en door acht procent voor een gedeelte van een woning. Verder kwamen ruimten voor een of meer kamers beschikbaar door beide groepen Dank zij een vrijwillige opschuiving kon den vele gezinnen geholpen worden. Tenslotte richtte de heer Noox-dhoff zich met woorden van dank tot zijn medebe stuursleden J. de Haan en J. van Boek hoven voor de vele arbeid in de afgelopen maanden verricht en tot de opzichter, de heer Terlingen en de uitvoerder, de heer Pater. Laatstgenoemde heren ontvingen een geschenk. De heer Noordhoff verwel komde voorts het echtpaar Bakker, dat de leiding van het complex op zich heeft ge nomen. De heer De Haan bracht hulde aan de heer Noordhoff voor diens arbeid ten behoeve van de stichting. Woensdagavond heeft ds. R. Boiten in de Waalse Kerk een causerie gehouden over het werk van de predikanten-arbeiders in de Parijse voorstad Aubervilliers. Aan de hand van een voortreffelijke, uiterst na vrante film schetste hij de miserabele sociale omstandigheden, waaronder het grootste gedeelte van de ongeveer vijftig duizend zielen tellende arbeidersbevolkin in dit industriestadje leeft en werkt: wo ningnood, ratten, krotten, ontbreken van elektriciteit, ja zelfs stromend water. Onder deze bevolking, die zich totaal in de steek gelaten en geïsoleerd voelt, werken sinds enige jaren twee predikanten met hun ge zinnen, onder dezelfde harde en uitzicht loze omstandigheden. Toen zij begonnen was er niets. Nu is er een barak, kerk en pastorie tegelijk, een vast contact met driehonderd gezinnen, een vakantiekolonie in de bergen, waar elke zomer ongeveer tweehonderd kinderen tot rust kunnen ko men. Een kleine lichtstraal in de duisternis van armoede en triestheid. Ds. Boiten gaf ook een indruk van zijn werk voor de stichting Oude-Zijds 100, in de buurt van de Burgwallen in Amsterdam. Dé causerie 'van' 'ds. Boiten maakten een diepe indruk op de .aanwezigen. Op de vergadering van de afdeling Ben- nebroek van de Katholieke Vrouwenbewe ging, die woensdagavond in de grote zaal van het R.K. Verenigingsgebouw werd gehouden, gaf de heer F. N. Duvn uit Heemstede, met assistentie van zijn echt genote. een zeer boeiende lezing over Lourdes. De lezing werd zeer verhelderd door een goede verzameling lichtbeelden, die een duidelijk beeld van deze bede vaartplaats gaven. De heer Duyn, die als voorzitter van het Comité Ziekentransport voor de Nationale Bedevaart naar Lourdes reeds achttien maal deze reis heeft gemaakt, vertelde tal van bijzonderheden over deze bede vaart en de moeilijkheden welke in het begin moesten worden overwonnen om de zieken zo goed mogelijk naar Lourdes te doen vervoeren. AutosmokkelarU- Het gerechtshof te 's Hertogenbosch heeft, conform de vorde ring van de procureur-generaal, J. J. H. C. K. uit Eindhoven wegens heling van in Duitsland gestolen en naar Nederland ge smokkelde personenauto's veroordeeld tot een jaar en negen maanden gevangenisstx-af. Duizenden kinderen, hun moeders aan de hand onge duldig meesleurend, stroom den gisteren uit alle delen van de Bavo-stad naar de oevers van het Spaarne, waar de grootste kinder vriend aller tijden werd verwacht. Uren voordat de stoomboot arriveerde ston den er al kinderen langs de wallekant en wachtten met ongeduld en blosjes op de wangen op de komst van Sinterklaas. Eindelijk was het grote moment aange broken. Statig gleed de boot van Sinterklaas onder de Melkbrug door. Hel gonzende geroezemoes van de menigte werd luider en luider. Opgewonden riepen de kleinen „Daar komt ie", en wezen naar de naderen de boot. Onder luid gejuich van de kinderschaar en on der de opgewekte klanken, die de Haarlemse Postfan- fare uit tuba's en trompet ten tevoorschijn toverde, meerde de „Spanje" langs de wallekant. De loopplank iverd uitgelegd. Zes Zwarte Pieten sprongen lenig over de reling en dartelden quasi dreigend met hun gard lussen de kindermassa rond Waardig schreed de Groot Heilig Man, omstuwd door zijn gevolg, naar de gereed staande calèche. Minzaam wuivend stapte hij in het met twee zwarte en twee witte paarden bespannen rijtuig en begon, voorafge gaan door twee motoren met zijspan en de Haarlem se Postfanfare, zijn tocht door de stad. Een aantal feestelijk versierde auto's completeerde de stoet. Het gejuich van de kinderen plantte zich als een echo voort door Haarlem. Sinter klaas komt! Via Ged. Oude Gracht, Grote Markt, Kennemer- plein, Kruisstraat, Bartel- jorisstraat en de Gierstraat kwam de Sint om drie uur op het Verwulft aan. In een warenhuis ontving hij de kinderen. De kinder vriend had ook dit jaar de Haarlemse jeugd niet ver geten. Maar het was wel jammer dat zijn komst on der zo'n nadrukkelijke re clame moest plaats hebben. Alwakl, 13 v. Las Palmas n. Antwerpen. Amstelland, 14 te Buenos Aires. Amstelpark, 13 te Kaapstad. Amstelvliet, 13 te Brake. Axeldijk, 13 v. Rotterdam, 14 te Antwerpen. Aagtekerk, pass. 14 Gibraltar n. Antwerpen. Aldabi, pass. 14 Finisterre n. Rio de Janeiro. Annenkerk, pass. 14 Gibraltar n. Genua. Arkeldijk, 14 v. Tj. Priok n. Pladju. Argos, 15 te Rotterdam verw. Ariadne, 15 te Rotterdam verw. Arnedijk, 10 te Le Havre verw. v. Galveston. Amstelveen, 14 115 m. w. Kp. St. Vine. n. A'dam. Adonis. 14 te Port of Spain v. Carupano. Amstelland. 14 te Buenos Aires. Aardijk, 13 480 m. o. St. Paulsrock n. Kaapstad. Alkaid, 13 100 m. z. St. Vincent n. Las Palmas. Anker. 13 690 m. z.o. Kp. Race n. Amsterdam. Annenkerk, 13 120 m. n.w. Lissabon n. Genua. Abbekerk, 15 v. Hongkong n. Singapore. Alcyone. 16 te Rotterdam verw. Alamak. 15 te Rio de Janeiro. Almkerk, 15 te Durban. Amstelkade. 15 te Dakar. Alblasserdijk, 14 v. Rotterdam n. Havana. Batjan, 14 te Priok. Bloemfontein, 15 te Durban. Bussum, pass. 14 Las Palmas n. Mena Al Abm. Baarn, 14 200 m. n.o. Martinique n. Pto. La Cruz. Blijdendijk, 15 te Antwerpen. Borneo, 13 700 m. n.o. Durban n. Kaapstad. Baarn, 15 te Pto. de La Cruz. Bawean, 15 te Los Angeles. Cor.vda, 13 v. Singapore n. Colombo. Castor, 16 te Rotterdam verw. Camerounkust, 15 te Conakry verw. Cradle of Liberty, 13 245 m. o. Kaap Delgada n. Philadelphia. Charis, 13 v. Curacao n. Paramaribo. Crania,, 13 820 m. n.w. St. Helena n. Bombay. Camitia, 13 320 m. z.w. Pitcairn eil. n. Curagao. Duivendijk, 12 v. Cristobal n. Los Angeles. Delft, 14 v. La Guaira n. Pto. Cabello. Duivendrecht, 29 te Londen verw. Drente, pass. 14 Gibraltar n. Rotterdam. Esso Den Haag, pass. 13 Flores Az. n. Golf van Mexico. Ena, 13 v. Bahia n. Belem. Eos, 14 te Antwerpen. Esso Amsterdam, pass. 14 Ouessant n. Antw. Eenhoorn, 14 voor anker te Leixuri. Elizabeth B, 17 te Corpus Christl verw. Esso Nederland, 14 v. Rotterdam n. Las Palmas. Ganymedes, 14 te Barahona. Groote Kerk, 15 v. Sydney n. Kaapstad. Haarlem, 13 te Amsterdam. Hector, 13 te Amsterdam. Hispania, 15 te Vigo. Hydra, 13 1080 m. n.o. Barbados n. Antwerpen. Hermes, 14 v. Ciudad Trujillo n. Pt. Au Prince. Hecuba, 15 te Paramaribo. Hathor. 15 te Amsterdam. Hera, pass. 15 Vlissingen n. Antwerpen. Hersilia. 15 te Port Au Prince. Iberia. 14 v. Rotterdam n. Bilbao. Jagersfontein, 14 te Las Palmas v. Kaapstad. Johan v. Oldenbarnevelt, 13 670 m. n.o. St. He lena n. Kaapstad. Jason, 14 te New York. Japara KRL, 13 490 m. n.n.o. St. Helena naar Singapore. Korenia, 13 te Rotterdam. Kenia. 17 te Heysham verw. Kota Gede, 14 300 m. n. Bermuda n. Kaapstad. Kabylia, 13 290 m. z.o. Paramaribo n. Curagao. Kota Agoeng, 13 270 m. z. Dakar n. Belawan. Kylix, 13 690 m. o.n.o. Sombrero n. Thameshaven. Koratia. 15 te Singapore. Kota Inten, 16 te Kaapstad verw. Koningswaard. 16 te Auckland verw. Kryptos, 14 v. Lulea n. Gefle. Lombok, pass. 13 St. Helena n. New York. Lutterkerk, 13 v Rotterdam n. Basrah. Laertes. 13 100 m. o. Madeira n. Dakar. Lekhaven, 13 250 m. z.z.o. Savannah n. Antw. Loosdrecht, 14 te Basrah. Linge. 15 te Dakar. Maasland. 13 v. Montevideo n. Ilheos. Marisa, 14 te Istanbul. Marpessa, 14 te Rotterdam. Meliskerk, pass. 14 Gibraltar n. Marseille. Marisa, 14 ie Istanbul. Mijdrecht, 16 te Curacao. Mariekerk, 14 v. Genua n. Dakar. Maasllovd, 16 te Tj. Priok verw. Notos, 13 v. Rotterdam n. Savona. Nigerstroom, 14 te Dakar v. Freetown. Noordzee, pass. 13 Mona eil. n. Bremen. Nanusa, 14 v. Bombay n. Cochin. Ootmarsum. 13 te Jacksonville. Oranjefontein. 14 v. Antwerpen n. Hamburg. Omala. 13 v. Piraeus n. Larnaca. Oranjestad. 14 te Amsterdam. Poelau Laut, 12 v. New Orleans n. Philadelphia. Polyphemus, 14 te Savannah. Prins Willem V, 13 te Le Havre. Prins Willem III, 14 te Rotterdam. Parkhaven, 14 te Antwerpen. Prins Casimir, 14 te Toronto. P. G. Thulin, 14 v. Portland n. Amuaybay. Pr. Willem v. Oranje, 14 v. Antw. n. Hamburg. Polyphemus, 14 te Savannah. Poseidon. 14 te Aruba. Papendrecht, 23 te Las Palmas verw. Parkhaven, pass. 14 Vlissingen n. Antwerpen. Pygmalion, 13 940 m. n.o. Barbados n. Barbados. Pieter S, 14 v. Swansea n. Rotterdam. Prins Frederik Hendrik, 14 v. Londen n. R'dam. Prins Philips Willem, 14 te Chicago. Peperkust, 15 te Amsterdam. Riouw, 14 te Makassar. Rempang. 14 v. Townsville n. Brisbane. Rotti, 15 te Dakar. Rijnland, 14 v. Amsterdam n. Bremen. Sunetta, 13 v. Singapore n. Adelaide. Scherpendrecht, 13 v. R'dam, 25 te Sidon verw. Solon, 13 te Amsterdam. Stad Maassluis, 14 v. Narvik n. Middlesbro. Straat Mozambique, 14 v. Hongkong n. Singap. Schie, 14 v. Tunis n. Palermo. Sliedrecht, 15 te Houston verw. Stad Schiedam, 16 te Rotterdam verw. Senegalkust, pass. 14 Las Palmas n. Dakar. Soestdi.ik, 13 200 m. z. Halifax n. New York. Straat Cook, 13 420 m. z.o. Durban n. Fremantle Schie. 15 te Palermo. Stad Vlaardingen verm. 15 v. Vlaardingen naar Narvik. Teucer, 14 v. Singapore n. Port Swettenham. Tjinegara, 18 te Penang verw. Tjisondari, 10 te Yokohama. Trajanus, 14 te Port Au Prince v. Savannah. Teiresias, 13 dw. Kaapstad n. Las Palmas. Telamon, 15 te New Orleans. Tara, 14 v. Rotterdam n. New Orleans. Tiberius. 14 v. San Juan n. Antwerpen. Van Noort, 13 v. Shanghai n. Hongkong. Vasum, 13 350 m. z.w. Kp. Palmas n. Mena Al Ahmadi. Vlist, 13 310 m. z.w. Kp. Race n. Rotterdam. Willemstad, 14 te Cartagena. Wonogiri, 14 v. Singapore n. Tj. Priok. Weltevreden, 14 te Makassar. Woensdrecht, 19 te Balikpapan verw. Woensdrecht, 13 200 mijl z.z.o. Kp. York naar Pulubunju. Willem Barendsz. 14 v. Rotterdam n. Curagao. Waterland, 15 te Bahia. Waterman, 15 te Walvisbaai. Westland, 15 te Montevideo. KLEINE VAART Adra. De Ruyter, 13 dw. Casquets n. Londonderry. Albergen, 13 20 m. o.z.o. St. Vincent n. Savona. Albert Willem, 13 v. Cork n. Newport. Ambtorix, 13 te Gjedscr n. Kopenhagen. Amyntas, 13 20 m. w. Haifa n. Patras. Ardeas,, 13 8 m. voor de Hoek n. Rotterdam. Aruba. 13 le Hartland n. Antwerpen. Audacia, 13 5 m. n. Kp. St. Vincent n. Boulogne Berend N, 13 v. IJmuiden n. Dunmort, Birmingham. 13 Firth of Forth n. Rotterdam. Boreas, 13 in Golf v. Rinthe n. Piraeus. Brem, 13 op Bristolkanaal n. Swansea. Colette, 14 bij Finisterre n. Tanger. Curagao, 13 op de Schelde v. Antw. n. Londen. Cornelia B III, 13 70 m. w. Rochefort n. Dakar Dido, 13 te Kaap Gata n. Antwerpen. Edd.vstone. 13 50 m. z.w. Hanstholm n. Liverpool. Ella. 13 dw. Antifer v. Rouen n. Gotenhurg. Eibergcn, 13 30 m. w. Casquets n. Honfleur. Engonia, 13 10 m. z. Kreta n. Bari. Ferocla, 13 5 m. z.o. Spurn n. Zeebrugge. Hcnrica, 13 5 m. w. Guernsey n. Swansea. Hondsbosch, 13 5 m. w. Hoek v. Holl. n. Londen. Jupiter. 13 te Kp. Finisterre n. Rotterdam. Kastanjesingel, 13 pass. P-3-boei n. Hull. Lucas BolsII, 13 10 m. n. Understen n. Yxpilla. Marietje Böhmer, 13 50 m. n.o. Spartivento naar Palermo. Markelo, 13 16 m. w. Stavanger n. Hull. Meidoornsingel. 13 te Lizardhead n. Antwerpen. Maasym N, 13 dw. Oeland n. Vaasa. Musketier. 13 20 m. z. Smalls n. Delfzijl. Notos, 13 20 m. n. Noordhinder n. Savona. Necton, 13 te Sandettie n. Kopenhagen. Netta, 13 op Elbe n. Thyboron. Oceaan, 13 dw. Scheveningen n. Gothenburg. Pr. Bernhard. 13 50 m. n. Kp. Penas n. La Palice. Pavo, 13 in Kielerbocht n. Zaandam. Perregaux, 13 20 m. z. Kp. St. Vincent n. Nantes Prior. 13 v. Juist n. Preston. Roelof Buisman, 13 v. Skagen n. Rotterdam. Roelf de Winter, 13 50 m. o. May Island naar Grangemouth. Silvaplana, 13 240 m. z.o. Leith n, Bremen. Sonsbeek, 13 40 m. w. Ovisipoint n. Aarhus. Stientje Mensinga, 13 bij Kaap Griznez n. Rich- borough. Setas, 13 op Gironde n. Bordeaux. Statenlaan, 13 80 m. z. Finisterre n. Liverpool. Tempo, 13 15 m. z. Penmarch n. Bordeaux. Ubbergen. 13 dw. Finisterre n. Liverpool. Vindicat Atque Polit, 13 te Norderney n. Wey mouth. SLEEPVAART Cycloop. 13 880 m. w.z.w. St. Nazaire n. St. Naz. Noordholland. 13 135 m. n.w. Kp. Vilano naar St. Nazaire. Oostzee. 13 v Bombay n. Karachi. Zeeland, 13 400 m. w.z.w. St. Nazaire n. St. Naz. I

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 15