Honderd blauwgehelmde soldaten van de UNO bij Ismaïlia aangekomen Hongaren hanteren het wapen van de algemene staking OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EERSTE INTERNATIONALE POLITIEMACHT IN ACTIE Sovjet-vrijwilligers zouden klaar staan HET WEER: Veel bewolking Kadar poogt het volk met beloften te paaien i Nasser liet na bestand nog schepen zinken Va jbanqne Alarmerende uitzending Geen concessies Het woord is aan „Vrijwilligers zenden is flirten met een oorlog" Misbruiken Deportaties Bittere humor Kadar antwoordt Eden wijst uitnodiging van Zwitserland af 71e JAARGANG No 110 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N., Soendaplein, TeL 12230. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks DONDERDAG 15 NOVEMBER 1956 Haarlems Dagblad 301e JAARGANG No 263 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 55 ct., p. kwartaal 7.15, fr. p.p. 7.65. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Hu ijsman NEW YORK/NAPELS (Reuter, AFP, Un. Press). De secretaris generaal van de UNO, Dag Hammarskjoeld, heeft de eerste afdelingen van de internationale politiemacht der UNO bevel gegeven naar Egypte te ver trekken. Hammarskjoeld telegrafeerde dit bevel aan generaal-majoor Burns, de bevelhebber van deze politiemacht, die zich te Napels bevindt. Hij is daarna zelf naar Napels vertrokken. Het eerste vliegtuig met 45 Deense militairen, onder wie vier officieren is donderdagochtend om on geveer kwart voor vier van het vliegveld Gapodichino bij Napels opge stegen met bestemming Ismailia. Het tweede vliegtuig met vijftig Noorse militairen, van wie vijf officieren, steeg om tien minuten over vier van het vliegveld op. Daarachter kwam een toestel met munitie, uitrustingsstukken, voedsel en medicamenten. Alle soldaten droegen blauwe helmen, hadden op de linkerbovenmouw het UNO-distinctief, en waren licht gewapend. Het is van Napels ongeveer vijf uur vliegen naar Aboe Soeweir ten zuiden van Ismailia, waarheen zij worden vervoerd. De voorhoede van de internationale po litiemacht der UNO is hedenochtend op het vliegveld van Ahoe Soeweir nabij Ismailia in de Suezkanaalzone aangekomen. Dit is meegedeeld door het hoofdbureau van de Air". De zwaardere uitrusting anti-tankge- schut onder andere zal de troepen over enkele dagen per Italiaans schip achterna worden gezonden. Omtrent de vertrektijden van de overige buitenlandse detachementen die in Napels wachten, is op dit moment nog niets bekend. Volgens een woordvoer der van de U.N.O. werkt men aan plannen om het eerste contingent van 1000 soldaten in deze plaats onder dak te brengen. Donderdag worden 50 Indiase militairen voor de politiemacht in Napels verwacht en zaterdag zullen vermoedelijk 200 Colum- bianen en 50 Zweden aankomen. De overige Noorse en Deense eenheden zijn voorlopig ondergebracht in een kazerne te Bagnoli. Woensdag stonden er in Napels al 580 sol daten van Noorwegen, Denemarken, Cana- -da en-Columbia gereed om in Egypte onder de blauwe U.N.O.-vlag te dienen. Alhoewel de Egyptische ambassade in Moskou geen commentaar wenst te geven op een bericht van „Arabische zijde" als zou de regering te Cairo de interventie van Russische „vrijwilligers" gevraagd hebben (eergisteren maakte dezelfde ambassade bekend een aantal van 50.000 aanvragen te hebben) werd het bericht opnieuw uit zeer gezaghebbende bron te Moskou en in Arabische kringen bevestigd. Te Washington werd dit bericht tevens bevestigd door de Moskovische correspon dent van het Columbia Broadcasting System, die in een uitzending uit Moskou dezelfde mededeling deed. Halverwege de uitzending werd hij, bij het opsommen van de eenheden en wapens, die tot de vrijwil ligers zouden behoren, door de censor af gesneden. Hij kon pas na ongeveer 150 woorden te hebben geschrapt verder gaan. De correspondent Daniel Schorr, zeide: „Er bestaat reden om te geloven, dat de vrij willigers in de Sovjet-Unie eenheden zullen vormen en hun uitrusting zullen krijgen. Een Egyptische zegsman vertelde mij: „Wij hebben geen uitrusting voor hen in Egypte". De vrijwilligers omvatten 265..." Hier werd de uitzending van Schorr afge broken. De Egyptische ambassade te Bonn heeft in een verklaring ten stelligste een bericht uit Arabische bron te Moskou ontkend als zou de regering van Nasser de Russen om het „onmiddellijk zenden" van vrijwilligers hebben gevraagd. De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Pineau, verklaarde bij zijn aankomst in New York, waar hij de vergaderingen van de U.N.O. zal bijwonen, dat het moei lijk is om uit te maken „hoeveel werkelijk heid en hoeveel bluf" er schuilt in de Rus sische dreigementen, dat de Sovjet-Unie in het Midden-Oosten tussenbeide zou kunnen komen. Voorts verklaarde Pineau, dat Frankrijk met niets minder dan een internationale organisatie voor het opruimen van de scheepswrakken in het Suezkanaal genoe gen kan nemen. „De Egyptenaren hebben 30 schepen in het kanaal laten zinken, vele hiervan na het staken van het vuren. Zodat ernstig getwijfeld moet worden aan de goede wil van Egypte om de vrije vaart door het kanaal te herstellen", aldus de minister. „Wij hielden ons aan de resolutie van de U.N.O. en staakten het vuren in Egypte. Omtrent de eisen, die Nasser aan Ham marskjoeld gesteld heeft voor de landing der U.N.O.-troepen, is nog niets vernomen. Nochtans overheerst in diplomatieke krin gen te Londen het vertrouwen, dat de secretaris-generaal de U.N.O.-resoluties ter zake van Egypte niet zal willen afzwakken. Overigens ziet men de over deze eisen met Nasser gevoerde onderhandelingen als de oorzaak voor de ruim 72 uur vertraging in het vertrek van de U.N.O.-politiemacht naar Egypte. Welke de gedragslijn van Nasser zal zijn, is moeilijk vast te stellen. Men mag veronderstellen dat hij de resul taten afwacht van de thans gaande zijnde drie belangrijke conferenties: die van de Colombo-landen, die van het Arabische blok in Beiroet, die van het Bagdad-pact in Bagdad. De Canadese premier Louis St. Laurent heeft medegedeeld, dat Canada de ver scheping van de Canadese U.N.O.-troepen heeft opgehouden in afwachting van een definitieve overeenkomst tussen de U.N.O. en Egypte. '"cococoocooocooooooocooc<y»cor>r)ooooDocccoocoooncoccrx VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van donderdagavond tot vrijdagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Overwegend zwaarbewolkt met plaat selijk enige regen. Matige, langs de Waddenkust tijdelijk krachtige wind tussen west en noordwest. Weinig ver andering in temperatuur. 16 november Zon op 8.04 uur, onder 16.50 uur. Maan op 15.42 uur. onder 5.49 uur. Maanstanden 18 nov. 7.44 uur: volle maan 25 nov. 2.12 uur: laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 15 november Hoog water: 1.15 en 13.35 uur. Laag water: 9.15 en 21.25 uur. Vrüdag 16 november Hoog water: 1.57 en 14.15 uur. Laag water: 10.01 en 22.12 uur. ook weer meer bewolking zijn, waarbij plaatselijk ook wat regen of motregen kan vallen. De winden blijven in de noordwest hoek en de temperaturen ongeveer nor maal. WEERRAPPORTEN (van hedenmorgen 7 uur) Weerstoestand buitenland 32 3 O 'u VEEL BEWOLKING Een front, behorend bij een depressiege- bied tussen Noorwegen en Groenland, pas seerde in de nacht van woensdag op donder dag Noord-West-Duitsland, Nederland, Bel gië en Noor-West-Frankrijk en bracht overal nogal wat regen. De frontpassage ging voor al in het westen van ons land gepaard met een flinke toeneming van de wind. De krach tige wind hield echter slechts enkele uren aan. De winden, die bij de frontpassage naar noordelijke richting waren geruimd, namen in de loop van de nacht weer af naarmate een nieuwe rug van hogeluchtdruk over de Noordzee zich over onze omgeving uit breidde. Achter het front werd drogere lucht van polaire oorsprong aangevoerd waarin flinke opklaringen voorkwamen. Inmiddels breid de echter een nieuw storingsgebied zich al weer van IJsland in de richting van Scan dinavië uit. Dit brengt opnieuw vochtiger lucht, waarin veel bewolking voorkomt, naar het Noordzeegebied. Er zal morgen dan DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Dublin Londen Amsterdam Brussel Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Mallorca sneeuw half bew. regen regen geheel bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt zwaar bew. motregen regen half bew. geheel bew. geheel bew. regen regen geheel bew. geheel bew. motregen regen regen licht bew. wzw 1 windst. -3 w 4 wnw 8 wzw 6 windst. 0 windst. 2 n n n nw nw z no nw ono nno windst. w w no nnw C3 - O c 2.S 3 6 1 1 0 0 7 5 3 0,5 1 5 0 0 2 0,3 3 5 1 0,2 26 5 HONGAREN IN UTRECHT Een uur voor middernacht zijn woens dag de Hongaarse vluchtelingen in Utrecht gearriveerd. Zij vonden snel een onderkomen in de Tulianahal, waar alle goede zorg, die gastvrij Ne derland kan opbrengen, was gecoör dineerd. Een reportage van de ont vangst der Hongaren, het relaas hun ner wederwaardigheden en hun ge dachten over de toekomst vindt men op pagina vijf, waar ook onze corres pondent in Wenen, prof. N. Greite- mann, verslag uitbrengt van de ver schrikkelijke dagen, welke hij na het Russisch verraad in Boedapest heeft doorgebracht. Jan Engelman: Uit doem en uit ellende, Rijst soms het rankste lied. (Van onze correspondent in Wenen) De door de Russen afgezette premier van Hongarije Imre Nagy heeft uit de Joego slavische legatie te Boedapest laten weten, dat hij niet met premier Kadar heeft on derhandeld. Van gewapend verzet in de hoofdstad is nu geen sprake meer, maar het lijdelijke verzet in de vorm van de al gemene staking neemt toe. De voorzitter van de Hongaarse vakbonden, Sandor Gas par, kreeg tot drie maal toe van Kadar op dracht de arbeiders op te roepen tot het hervatten van de werkzaamheden. Hij be loofde, dat de Russische troepen zouden wegtrekken, zodra men weer zou werken, maar de arbeiders maken van het terug trekken der Russen een voorwaarde. Gas par beloofde ook, dat er vrije vakbonden zouden worden toegelaten, dat de arbeids raden nagenoeg volledige zeggenschap zou den krijgen over de fabrieken en dat de arbeiders zouden delen in de zuivere winst. Ook zijn, volgens radio-Boedapest twaalf vooraanstaande stalinisten uit de partij ge zet, onder wie Hegedues en Geroe. In Boe dapest wantrouwt men dit bericht, vooral omdat eerder werd gemeld, dat Geroe twee weken geleden „op beestachtige wijze" door verzetsstrijders om 't leven werd ge bracht. De staking duurt voort, ook in de Weerstoestand binnenland (De tempera tuur Is van hedenmorgen 7 uur, de neerslag van de laatste 24 uur.) Den Helder licht bew. n 7 13 Ypenburg licht bew. n 6 8 Vlissingen half bew. nno 7 4 Eelde licht bew. wnw 2 5 De Bilt onbewolkt nnw 4 5 Twente mist ver and. 3 3 Eindhoven licht bew. nnw 4 4 Vlv. Z.-Limb. geheel bew. n 6 2 Stemmen in Washington: WASHINGTON Rusland en commu nistisch China zouden met een grote oor log flirten, indien zij hun dreigementen om „vrijwilligers" naar Egypte te zenden ten uitvoer brengen, aldus de mening van Am eri ka anse f unc tion a rissen President Eisenhower sprak over deze dreigementen en andere aspecten van de crisis in het Midden-Oosten met zijn top adviseurs tijdens een bijeenkomst van de Nationale Veiligheidsraad, die hedenmor gen werd gehouden. In officiële kringen te Washington hoopt men, dat door de aankomst van de politie- troepen der UNO in Egypte de communis ten geen voorwendsels meer zullen hebben om troepen naar Egypte te zenden. Daar om hadden de Verenigde Staten aange drongen op een spoedige aankomst van UNO-troepen in het Midden-Oosten, Vele diplomatieke en militaire functio narissen menen, dat de Russen met hun dreigementen slechts propaganda in het Midden-Oosten willen voeren. Militaire deskundigen wijzen op de practische bezwaren tegen het zenden van grote aantallen Russische soldaten, over land dan wel over zee. naar Egypte, en dat de Russen zich hiervan bewust zijn. Trans port over land zou schending betekenen van Iraans of Turks grondgebied en over zee zou stuiten op een Frans-Britse blok kade. Een dergelijke Russische actie zou derhalve een serie gebeurtenissen doen ont ketenen, waarbij de Noord-Atlantische verdragsorganisatie betrokken zou worden en leiden tot een oorlog in het Midden- Oosten, waarbij het gebruik van atoomwa pens niet zou zijn uitgesloten. Men twijfelt er in militaire kringen aan, dat Rusland er genoeg winst in zou zien om dergelijke risico's te nemen. gas- en elektriciteitsbedrijven, verder in de fabrieken van Szolnok, waar het werk werd neergelegd, toen men hoorde, dat de verzetsstrijders in grote getale naar de Sovjet-Unie werden gedeporteerd. In Hon garije spreekt men over 16.000 gedepor teerden. Pogingen om het tram- en auto- busverkeer in enkele stadsgedeelten van Boedapest weer op gang te brengen, wer den door het publiek verijdeld. De redac teuren van het communistische blad „Nep Szabadsag" die eergisteren nog tot hervat ting van de werkzaamheden aanspoorden, hebben zich bij de opstand aangesloten, evenzo het grootste gedeelte van de spre kers en technici van radio-Boedapest. Het blad „Magyar Honved" verschijnt uit protest niet meer. Een lichtpunt in al deze ellende is het feit, dat de Russische stadscommandant Grebenyik de hulpakties van het Rode Kruis officieel heeft toegestaan. Van nu af aan gaan de transporten langs de kortste weg over Nickelsdorf regelmatig naar Boe dapest, waar een centrale is opgericht voor het overnemen en verdelen van de zen dingen. Nog steeds stromen er duizenden vluchtelingen naar Oostenrijk, waar hun getal nu officieel op 23.000 wordt geschat. In Joegoslavië heeft men echter geen ver trouwen. Daar zijn tot nu toe 300 vluchte lingen geregistreerd. Bepaalde kringen in Oostenrijk, onder meer de rooms katholie ke weldadigheidsorganisatie „Caritas", ver zetten zich er tegen dat grote groepen van vluchtelingen dadelijk naar het buitenland v/orden getransporteerd. Men wijst er op, dat enkele landen goedkope arbeidskrach ten krijgen, zonder oog te hebben voor de echte belangen van de vluchtelingen. Uit drukkelijk wordt er echter verklaard, dat ADVERTENTIE men het volste vertrouwen heeft in Neder land, Zweden en Zwitserland. Het is nu het streven de vluchtelingen hier op ver haal te laten 'komen. „Caritas" haalt hen zoveel mogelijk uit de kampen en brengt hen in kleine eenvoudige hotels onder, waar zij rustig over hun toekomst kunnen nadenken en beslissen. Een aanzienlijk contingent is naar Zeil am See gebracht. Het werk van de registratie wordt bemoei lijkt door de omstandigheid dat ook een aantal misdadigers zich als vluchtelingen aangeeft. Dinsdag is het eerste transport communistische gerepatrieerden naar Hon garije teruggekeerd. Zij waren tijdens de eerste fase van de revolutie uit vrees voor wraak gevlucht, maar hebben nu weer moed gekregen. Het grootste gedeelte van de vluchtelingen bestaat echter uit arme slakkers, die in alle opzichten geholpen moeten worden. Het Amerikaanse departement van Bui tenlandse Zaken heeft volgens Reuter in lichtingen ontvangen over deportatie van Hongaren naar de Sovjet-Unie. Deze kwes tie wordt met spoed bestudeerd, aldus de woordvoerder van het ministerie. De in lichtingen zijn onafhankelijk van de pers berichten over deportaties ontvangen. De woordvoerder wilde geen antwoord geven op vragen van journalisten of Washington alleen via de UNO zal reageren. De Hongaren uiten volgens AFP hun ge voelens in kleine advertenties, die in Boe dapest tussen gewone raamadvertenties zijn aangebracht. Een ervan luidt: „Gevraagd een persoon zonder enige bekwaamheid of trouw, om deel uit te maken van de regering. Enige voorwaarde: hij moet Russisch staatsburger zijn". Een andere: „negen miljoen fascis tische contra revolutionairen, allen voor malige fabriekseigenaars, bankiers, kardi nalen houden zich in het land verborgen. Hun voornaamste schuilplaatsen zijn Czepel, Ujpest en Kobanja (arbeiderswij ken van Boedepest). Er zijn nog maar zes echte Hongaren, die een regering gevormd hebben om het land te redden". BOEDAPEST (AFP). Radio-Boeda pest heeft hedenmorgen het in het Hon gaarse dagblad „Nep Szabadzag" gepubli ceerde antwoord van premier Kadar op de eisen van de arbeiders omgeroepen. Kadar antwoordt: „Nagy heeft asiel gevraagd in een ambassade van een andere staat. Zo lang hij zich daar bevindt kan er geen sprake zijn van zijn terugkeer in de regering". Kadar zegt in beginsel in te stemmen met de eis tot vertrek van de Sovjet-troepen. Hij betoogt dat hun tus senkomst onontbeerlijk is geweest. Kadar stemt ook in met de eis tot instelling van een politiek systeem met meer partijen, nuts deze een socialistisch regime aan hangen. Hij zegt dat de communisten „rechtvaardige en eerlijke verkiezingen" niet vrezen. „Men kan, aldus Kadar, een regime ook door middel van stembiljetten omverwerpen, maar de communistische partij is niet bang voor een volksuitspraak. Zij is de partij van 900.000 oprechte bur gers". Kadar verklaart dat sommigen van degenen die de neutraliteit van Hongarije eisen in feite oorlog willen aan de zijde van de westelijke mogendheden. Er is eerst een machtsevenwicht nodig en een internationale toestand, die het mogelijk maken dat deze wens in vervulling kan gaan. Kadar beloofde dat niemand zal wor den gestraft, die aan de „grote volksbewe ging" van de laatste weken heeft deelge nomen. In antwoord op de Russische bedreigin gen eerst met het gebruik van raket- wapens, toen met het zenden van „vrij willigers" naar Egypte heeft het Westen op ernstige, krachtige en vastberaden toon gesproken. President Eisenhower heeft op ondubbelzinnige wijze verklaard, dat Amerika het zenden van „vrijwilligers" niet zou toestaan en het met alle mogelijke middelen zou verhinderen. Generaal Gruen- ther heeft gezegd, dat het gebruik van raketwapens door Rusland het Westen zou dwingen tot de „algehele vernietiging" van dat land. Rusland heeft, wat het gedreig met raket wapens betreft, het antwoord gekregen dat het heeft kunnen verwachten (al is dat antwoord wel wat lang uitgebleven). Im mers, openbare dreigementen van deze drastische aard kunnen in de internationale politiek alleen maar op dezelfde toon wor den beantwoord, omdat elke andere reactie op zwakheid zou kunnen wijzen. Waarmee wij in het geheel niet willen zeggen, dat wij bewondering voelen voor dit middel eeuws-aandoende systeem van bedreiging en weder-bedreiging in de internationale samenleving. De bedreiging van het zenden van „vrij willigers" valt in een heel andere categorie, alleen al daarom omdat het uitvoeren van dit dreigement, althans volgens het Krem lin, niet dadelijk tot een nieuwe wereld oorlog zou behoeven te leiden. Immers, wij moeten nog steeds aannemen dat het Kremlin het uitbreken van zulk een oorlog waarbij de algehele vernietiging van Rusland, ongetwijfeld met inbegrip van zijn tegenwoordige heersers, inderdaad niet zou uitblijven zoveel mogelijk wil ver mijden, zonder nochtans daarvoor ook maar het kleinste politieke offer te brengen. Het zou dus wèl in de Sovjet-lijn liggen om door de infiltratie van het Midden-Oosten met gebruikmaking van „vrijwilligers" desnoods tot de uiterste grens van een wereldoorlog te gaan, maar die grens niet te overschrijden. Mocht het in de loop van dit duivelse spel tot een gelocaliseerd con flict a la Korea komen, dat in het geval van het Midden-Oosten toch ook vele dui zenden mensenlevens zou kosten en waar aan waarschijnlijk heel de jonge staat Israel ten offer zou vallen, dan zullen de heren van het Kremlin daar vermoedelijk geen glas wodka minder om drinken. Maar wel rijst hierbij de vraag: hoe kun nen de Russische heersers zich een zo uiterst gevaarlijke politiek permitteren? Hoe kunnen zij zich veroorloven, zoveel van hun politieke krachten op het Midden- Oosten te concentreren, terwijl vlak bij huis, in Hongarije, in Polen, in Roemenië, de toestand voor hen toch op z'n minst genomen zorgwekkend is? Voelen Kroes j- tsjev en de zijnen zich zó sterk, dat zij hun aandacht voor het Midden-Oosten niet wensen te laten afleiden door de beroering in de satellietlanden? Dit laatste geloven wij niet. Weliswaar biedt het Midden-Oosten thans ontzaglijke mogelijkheden voor machtsuitbreiding van de Sovjet-Unie, zowel in politiek als in economisch opzicht. Als Moskou handig en straffeloos gebruik zou kunnen maken van de haat der Arabische landen tegenover het Westen een haat die door jaren van domme westerse politiek niet verminderd maar vermeerderd is en het die landen tot nieuwe satellieten zou kunnen maken, zou het Westen niet alleen van zijn belang rijkste oliebronnen worden afgesneden en zijn verbindingen met geheel Azië verlie zen, maar bovendien zou de machtsbalans van de wereld daardoor volkomen naar de Russische kant doorslaan. Ongetwijfeld een zeer aanlokkelijk perspectief voor het Kremlin! Maar om een dergelijk ambitieus plan te verwezenlijken, moet men thuis geen zor gen hebben. Tenzijdie zorgen juist zó groot zijn dat men het ambitieuse plan uit nood aangrijpt om de aandacht van de huisgenoten af te leiden. Als het waar zou zijn, dat het niet alleen in de satellietlan den maar ook in de Sovjet-Unie zelf rom melt, zou het spel met de wereldvrede, dat Moskou in het Midden-Oosten speelt, wel eens een enorme afleidingsmanoeuvre kun nen zijn, waarvan bovendien, als zij succes zou hebben, een zo geweldige indruk op de „eigen" volken kon worden verwacht dat de critiek op het regime met één slag zou verstommen. Ook Hitier stelde zich inder tijd bij zijn inval in Rusland voor, dat een eclatante overwinning op dat land een zo verpletterende indruk in de hele wereld zou maken, dat het Engelse volk dan zonder dat er een invasie :n Engeland nodig zou zijn ook wel door de knieën zou gaan. Er zitten in het nieuws uit Rusland en uit de satellietstaten allerlei elementen, die er op wijzen dat er in het Kremlin tweedracht heerst en dat het bijgevolg aan een eens gezinde politiek ten opzichte van de staten van het communistische blok ontbreekt. Als dit zo is. dan moeten de communisti sche heersers zich wel onzeker voelen en dan zou het inderdaad mogelijk zijn. dat die interne onzekerheid hen ertoe leidt, al hun energie te concentreren op een verre onderneming, die weliswaar heel grote risico's inhoudt, maar die in geval van slagen alle moeilijkheden van het ogenblik zou kunnen doen verdwijnen, althans. tot de menselijke drang naar vrijheid, die van alle tijden is, opnieuw dezelfde proble men aan de orde stelt. Maar in dat geval komt de Sovjet-poli tiek in het Midden-Oosten neer op een gigantisch va banque-spel, waarbij de hele mensheid het hart moet vasthouden. Simon Koster BERN (Reuter) Groot-Brittannië heeft het voorstel van de Zwitserse regering tot het houden van een vijf-mogendheden- conferentie van de hand gewezen. „Het zou geen nut hebben tenzij allen het er over eens waren dat het ogenblik gunstig is", zo luidt het Britse oordeel.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 1