ZONDER RENTE Roozenburg en Bom zakten verder op de ranglijst Voortijdig Olympisch vuur Hongaarse atleten in Melbourne kregen weer bericht van thuis Uiterst geroutineerd VHH gaf HVS geducht lesje Zatopek wil alleen in de marathon uitkomen KLEDING TERMIJN De volleybalcompetitie Om wereldtitel dammen Keiler bleef vlak achter Gournier dank zij winstpartij tegen Hisard DONDERDAG 15 NOVEMBER 1956 7 HAARLEMSE KLEDINGCENTRALE Prins Bertil van Zweden niet naar Melbourne Handel in kaarten 8 teerd. Heeft U plannen Vöör een wringer": Erres wringers zijn verkrijgbaar ln een grote en kleine uitvoering, prijs vanaf f. 65.35 Poolformulieren van WH in beslag genomen Voetbalpools fuseren Engeland versloeg Wales Rechtsback van Welshmen verving zijn doelman Bridgecompetitie voor paren geëindigd Ligthart'Zijlstra kampioen in de hoofdklasse Wereldkampioenschappen ijshockey (in Moskou) gaan normaal door Vermaarde badminton- spelers naar Haarlem Zwitsers gaan tenslotte niet naar de Spelen Een stapel telegrammen uit Boedapest heeft gisteren het moreel aanzienlijk ver sterkt in het Hongaarse kamp. In deze tele grammen kregen de Hongaren het eerste nieuws van hun gezinnen, nadat zij drie weken lang niets van hun familie gehoord hadden. Het was voor de Hongaarse Olym pische ploeg het eerste directe contact met hun land, sedert zij Boedapest drie weken geleden verlaten hadden. Een Hongaarse Olympische official zeide dat de ploeg nog steeds geen telefonische verbinding met Hongarije kan krijgen, hoewel daartoe voortdurend pogingen in het werk worden gesteld. De Hongaarse zwemtrainer Imre Sarosi liet zich pessimistisch uit over de kansen van zijn ploeg de prestatie van 1952 te her- halert, toen acht van de achttien medailles veroverd werden. „Onze zwemmers hebben drie weken niet getraind en hun persoonlijke zorgen heoben ook geen goed aan hun vorm gedaan", ver telde hij, terwijl de ploeg aan het trainen was in het Olympisch zwembad. „Er zal heel hard gewerkt moeten worden in de dagen die ons nog resten, willen wij onze topvorm nog enigermate benaderen", zo voegde Sarosi daar aan toe. Misschien was de trainer te pessimistisch. Vlinderslag zwemmer Littomericzky en schoolslag zwemster Klara Killerman trokken alweer geducht van leer. Demonstraties Dc Noor Egi Denielsen heeft aan Austra lische vrienden de ongeldig verklaarde Spaanse stijl speerwerpen gedemonstreerd. Hij deed dit op de baan van de universi teit en het scheelde maar een haar of hij raakte met zijn machtige worp van ruim 100 meter een wielrijder. De grap van de dag was het „wereld record" van de Amerikaanse discuswerper Fortune Gordien. Gordien oefende gisteren en alleen zijn vrouw was daarbij. Juist toen Gordien een worp had gemaakt, kwam de Italiaanse wereldkampioen Adolfo Con- solini aanwandelen. Zo juist heb ik 59 54 gegooid, verklaarde Gordien opgewekt. De Italiaan was verbaasd, want die afstand zou een nieuw wereldrecord zijn. „Na- 989 meten", opperde Consolini. „Laat maar", wees Gordien af, „in de Spelen doe ik het beter". Gisteren is de Israëlische vlag gehesen voor de flat die de Israëliërs toegewezen kregen in het Olympisch dorp. De ploeg bestaat uit drie deelnemers en twee offi cials. De deelnemers zijn de duiker Yoav Raanan, de zwemmer Shoshana Rubner en de vèrspringer David Kushnir. De Israëliërs zijn naast de Perzen ge huisvest. Een paar Amerikanen kwamen de Israëliërs begroeten. Vijf Duitse sprinters trokken op hei laatste ogenblik terug uit een onderling wedstrijdje met Russische sprinters. De Russen waren erg teleurgesteld, maar de Oostberlijnse coach Gerhard Michael leg de uit: „Onze mensen meenden dat zij toch maar niet moesten lopen tegen de Russen. Het is beter de kaarten nog niet op tafel te leggen. Onze tijden op de 100 me ter liggen te dicht bij de Russische tijden". Gesprek De reglementering in Rusland strekt zich zelfs tot de sport uit en de Russen kunnen moeilijk begrijpen dat de Amerikaanse at leten geen streng trainingschema hebben, zo vertelde de Amerikaanse polsstoksprin ger Bob Richards na een samenzijn van een uur met drie Russische coaches. De atletiek bedrijvende dominee uit Cali- fornië, die hoopt zijn eigen Olympisch re cord te verbeteren, is als gastheer van de Russische coaches opgetreden en heeft ver volgens een kort bezoek aan hun Olym pische huizen gebracht. „Het waren ge schikte knapen en ik heb geprobeerd hun ADVERTENTIE zonder prijsverhoging op JANSSTRAAT 65 Ruime keuze: Deniie's - Costuums Pantalons Colberts Auteeoats - Japonnen Mantels - Damespantalons Regenmantels enz. Prins Bertil van Zweden heeft afgezien van de reis die hij in zijn kwaliteit van pre sident van het Zweedse Olympische Comité naar Australië zou maken. Dit in verband met de gespannen internationale toestand. Hij had gedurende de laatste weken koning Gustaf Adolf als prins-regent vertegenwoor digd. De koning is dinsdag van vakantie uit Italië in Zweden teruggekeerd. een paar tips te geven. Maar ze konden niet begrijpen dat iedere Amerikaanse at leet traint bijna zoals hij zelf wenst. Hun theorie is dat alles op papier moet slaan en dat men zich daaraan stipt moet hou den. Ik heb hen verteld dat er voor ons op die manier geen aardigheid meer aan zou zijn", aldus Richards. Zatopek Emil Zatopek, de man die in 1952 drie gouden medailles heeft gewonnen, heeft verteld dat het zo goed als vast staat dat hij hier alleen in de marathon zal uit komen. „Al maanden heb ik getwijfeld tussen de marathon en de 10.000 meter", vertelde de 34-jarige Tsjech, „zelfs nu nog kan ik mezelf er niet toe brengen definitief te zeggen dat ik niet aan de 10.000 meter mee doe, maar het is wel zo goed als zeker dat ik me tot de marathon zal bepalen. Tegen ouder worden kun je niet vechten en ik wordt te oud voor twee zulke zware wed strijden". Trolest De kanselier van het IOC Otto Mayer heeft officieel geprotesteerd tegen het Australische voornemen, verplaatsing van het internationaal Olympisch Comité naar Australië te verzoeken. Dit plan was van de zijde van het Australisch Comité ge komen en had in dit verband gesproken over de „wankelmoedige" houding van Zwitserland terzake van de deelneming aan de Spelen, en de recente ziekte van Otto Mayer. In een verklaring zegt Mayer: „Ik protesteer tegen de Australische in menging in de zaken van het I.O.C., dat zijn zetel heeft en zal blijven hebben in Lausanne, met Otto Mayer als kanselier. Hij is 55 jaar oud, geheel hersteld van zijn ziekte en weer in goede lichamelijke con ditie. Slechts het laatste stadium van zijn reconvalescentie weerhoudt hem er tot zijn grote spijt van, naar Melbourne te gaan." Waterpolo De Hongaarse waterpploploeg heeft in een oefenpartijtje in liet Olympisch zwem- De zwarte handel in Olympische toe- f; gangskaarten bloeit reeds. Vooral kaar- y ten voor de zwemwedstrijden, waarin f 0 naar verwacht wordt Australische meis- 8 jes de hoofdrollen zullen spelen, en voor de openingsceremonie zijn zeer in trek. f 0 Per advertentie worden kaarten voor de 8 R opening aangeboden, zonder prijs. Wan- 8 neer kandidaten daar naar informeren -j blijkt die 15 Australische ponden of X ongeveer 120 gulden te bedragen Degenen, die dergelijke bedragen niet kunnen neertellen, zullen evenwel de 0 Spelen toch kunnen zien, en wel voor 8 0 niet meer dan 5 shilling. Een grote 0 x radiozaak heeft namelijk een zaal ge- 0 r, huurd waar dag en vacht de wedstrijden op een scherm zullen worden geprojec- o S >0000000000003000033 yoocoooooooocoooooc bad met 42 van Italië gewonnen. De Olympische kampioenen waren desondanks verre van tevreden met de gang van zaken. Trainer Bela Rajki zeide: „Voor die moei lijkheden thuis geloofden we dat de Olym pische titel in ons bezit zou blijven, maar thans zijn we daar niet zo zeker van. De jongens zijn uit hun evenwicht. Voor som migen van hen was het pas de tweede of derde keer in een maand dat zij in het water waren. Maar de toeschouwers meen den dat de Hongaren nog een best par tijtje speelden. Inmiddels maken sommige waterpolo- officials zich zorgen voor geval het tot een wedstrijd HongarijeRusland zou ko men. „Dat zou wel eens op ruw spel kun nen uitlopen. De scheidsrechter zou er bovenop moeten zitten", merkte een official op. In elk geval zou deze arbiter een betere fluitist moeten zijn dan de Belg Delahaye, die er indirect de oorzaak van is geweest dat in Helsinki de Nederlandse ploeg een medaille door de neus werd ge boord. De Amerikaanse walerpoloploeg won gisteren met 95 van Australië, en werd daarna door de Russische ploeg uitgeno digd voor een diner in de loop van deze week. Het Olympisch vuur, dat straks in het Olympisch Stadion te Melbourne zal worden aangestoken met de door estafettelopers overgebrachte vlam uit de vallei van Olympia in Griekenland, heeft dezer daaen, aangestoken met een lucifer, al even gebrand. Om alle verrassingen te voorkomen heeft men namelijk het apparaat, waarin tijdens de spelen het vuur zal branden, geprobeerd. ADVERTENTIE Let dan vooral op de kwaliteit want alléén een werkelijk goede wringer garandeért U een zorgvuldige wasbehandeling. Bovendien ls de kwaliteit bepalend voor de levensduur van «en wringer. Koopt daarom bi) Uw wasmachine of voor Uw wringerbok een want Erres wringers zijn. geheel van aluminium en daarom volkomen roestvrij. uiterst sterk van constructie en modern van vormgeving. En wat zeer belangrilk is: de ERRES wringer heeft nylon-gevoerde lagers, die daardoor practisch onverslijtbaar zijn. De ERRES wringers bieden nog zeer vele andere voordelen. Laat U zich eens voorlichten door Uw handelaar of vraag eens een folder bij R.S. Stokvis Zonen N.V., Afdeling Electrische Huishoudelijke Toestellen. R.S. Stokvis Zonen N.V. Woensdagmiddag zijn door de Heerlense gemeentepolitie op diverse plaatsen in Heerlen de formulieren van de voetbalpool van V.V.H. in beslag genomen. Aanleiding daartoe was een in de plaatselijke pers gedane aankondiging dat een bedrag van 10.000 zou worden gereserveerd ten be hoeve van de Hongaren. Met deze pool is V.V.H. aangesloten bij de landelijke organisatie van voetbalver enigingen, die voor gezamenlijke rekening een voetbalpool uitgeven, waarvan de cen trale leiding in Alkmaar gehuisvest is. Iedereen kon één of meer formulieren op de in de aankondiging opgegeven adressen krijgen. Voor het invullen van de formu lieren betaalde men het verschuldigde bedrag per kolom en tevens een bedrag van tien cents, dat dan als lidmaatschap gold. Het bestuur van V.V.H. meent dat daarmee de door de wet vereiste besloten heid is verzekerd. De Heerlense gemeente politie daarentegen stelt zich op een ander standpunt. Zij zet haar onderzoek daarom voort. De E.H.R.-voetbalpool een combinatie van de pools van EDO, Haarlem en RCH zal in de toekomst samengaan met de pools van Ajax en Blauw Wit uit Amsterdam, de pool van „Alkmaar" en die van 't Gooi uit Hilversum. Er zal een aanzienlijk hoger bedrag kunnen worden uitgekeerd dan voorheen het geval was bij de afzonderlijke pools. GEEN VERGOEDING. De KLM- persdic t deelt mede, dat in strijd met andere berichten de KLM besloten heeft bepaald geen vergoeding te eisen van het NOC voor het annuleren van het transport van de Olympische ploeg naar Melbourne. Het Engels voetbalelftal heeft het team van Wales in een in het Wembley-stadion in Londen gespeelde wedstrijd met 3-1 ver slagen. Bij de rust leidde Wales met 1-0. De wedstrijd was van alle luister ontdaan door de talrijke blessures, welke zich voor deden. Nadat Wales in de achtste minuut een doelpunt had gemaakt, zag het vier minu ten later zijn keeper Jack Kelsey uit het veld verdwijnen, terwijl even voor de rust ook rechtsbinnen Mei Charles de kleed kamers opzocht. Beiden moesten met een brancard van het veld worden gedragen. Kelsey werd gewond toen hij naar de bal voor de voeten van Tom Finney dook, die de Engelse aan val leidde. Daar er in deze wedstrijd geen invallers zijn toegestaan, kwam Charles even later weer terug en zelfs Kelsey strompelde nog even over de linkernelft van het veld. Maar hij verdween voorgoed toen ook de Engelse linksbuitensoe'er Grainger weggedragen werd met een ver- stuite enkel. Zo beëindigden beide ploegen de ontmoeting met slechts tien man in het veld. De rechtsback van Wales. Alf Sher wood, verving de geblesseerde keeper. De goal van Wales was zeer spectaculair. Middenvoor John Charles kopte de bal in het doel na een vrije trap van Medwiris. Aan Engelse zijde scoorden Havnes. Brooks en Finney, maar bij twee van deze doel punten had de nog altijd jeugdig lijkende Stanley Matthews bet grootste aandeel. In de laatste zitting van de bridgecompe titie voor paren van het district Kennemer- land van de NBB heeft het paar Ligthart Zijlstra een score gemaakt van 63 punten, hetgeen voldoende bleek om het paar G. Groen—Zandbergen, dat 't niet verder wist tie-systeem" de HVS'ers voor onoverkome- VHH uit Amsterdam heeft HVS, voor de gewestelijke hoofdklasse, zonder veel moei te ruim geklopt. Dc Amsterdammers beza ten een hechte ploeg, die soepel en gerou- I tineerd te werk ging en met het „penetra- te brengen dan 52 puntne, te passeren en hiermede het kampioenschap te behalen. De hoogste score in deze zitting maakte BocrecDe Vries met 66 punten, waardoor het van de zeventiende plaats opklom naar de tiende plaats. De eindstand luidt: Hoofdklasse: 1. LigthartZijlstra 370; 2. G. GroenZandbergen 365: 3. Fels—Hiinter 340'L; 4. KochH. Polak 339: 5. Bakker Spruit 3381 6. CohenDe Vries 32L; 7. J. GroenNathans 329: 8. Tabbers—Zwager 328'.-; 9. Gebr. Kamoen 325; 10. BoereeDe Vries 324; 11. EijkingRaspoort 321; 12. Klein—Toeset 320'j; 13. Fabel—Polak 319; 14. BosseMctz HG, 15. PrinsVos 315; 16. mevr. VeenDriessen 13; 17. mevr. De Kadt—Daniëls 312; 18. BlomNijman; 19. fam. Kafkenscheidt 287; 20. dames Cats— Guldemont 278'j. Eerste klasse: 1. fam. Huisman 279: 2. Martin—Oort 270't; 3. mevr. Meirm -■s—Pas veer 264'j; 4. SpruitWesterman 262VL; 5. en 6. FaaseVan Roon en v. d. BroekDijk huizen 261. 7. fam. Vader 257; 8. dames Bonman—Kieck 256'L; 9. dames Van Hees Wafelaar 252'.10. cn 11. fam. Bakker en fam. Van Hcnsbergcn 252; 12. mevr. Viskil P. Kamoen 241 13. BraakDe Jong 240; 14. v. d. DussenVap Odijk 235L; 15. mevr. PrinsCohen Tervaart 225; 16. dames Bie- lerDaniëls 221'é. Tweede klasse: 1 fam. Peters 326.84 2. fam. Philippo 325 3. mej. v. d. HaarDe Crauw 322.62 4. Dirkse—Kluisknes 319.45 5. dames FabelPolak 317,28 6. Van DorstenMotshagen 310,52 7. mevr. KühnHaccou 309,62 8. fam. De Jong 300,36 9. fam. De Looper 300.36 10. KapteinVan Leeuwen 298,51 11. dames Slegtenhorstv. d. Vliet 294,67 12. mevr. Van RaadsenKoopman 290.32 13. dames StevensDc Vries 286.59 G-; 14. fam. Theu- nissenVan Maanen 283,12 15. Gloerich Smalbil 232,44 16. fam. Heugens 232,44 De heer J. F. Ahearne (G.B.) 1ste vice- voorzitter van de Internationale IJshockey Federatie, tevens voorzitter van de Britse IJshockey Bond, heeft verklaard dat de Europese en wereldkampioenschappen Ijs hockey, die voor het volgend jaar in Moskou op het programma staan, waaromtrent nog geen enkel protest is ontvangen, zullen doorgaan. lijke moeilijkheden plaatste. VHH was al direct op dreef en plaatste HVS voor een grote 7-1 achterstand die op de HVS'ers deprimerend werkte. De Haarlemmers heb ben zich in deze strijd dan ook niet „los" kunnen maken. De achterstand liep zelfs op tot 10-1 eer HVS hier iets tegenover kon stellen. Via 12-4 won VHH deze set met 15-7. Ook in de tweede set ging VHH die in J. Coster een uitstekend aanvaller bezat goed van start en pas na 8-1 kon HVS iets ophalen (8-5). De passes bleven bij HVS onder de maat, met het gevolg dat ook de smashes aan Haarlemse zijde zeer schaars waren. De grote druk van VHH was hier echter niet vreemd aan. Via 6-9 en 9-13 ging de tweede set met 15-9 voor HVS verloren. De talrijke toeschouwers, die het slechle weer hadden getrotseerd, mochten ook in de derde set geen herstel van HVS aan schouwen. Het bleef stroef gaan bij de Haarlemmers in tegenstelling met de tegenstanders. Na 3-3 liep VHH uit tot 6-3 en 9-5. Even deed HVS zijn supporters opleven (8-9), maar verder konden de Haarlemmers de VHH'ers niet benaderen en met 15-10 in het voordeel van VHH kwam het einde van een wedstrijd, die van VHH-zijde goed volleybal had opgeleverd, maar door eenzijdigheid volkomen sfeer loos was. Velox won Velox heeft niet geheel zonder moeite van de Haarlemse politiemannen kun nen winnen. De eerste set leverde voor de blauw-witten geen tegenstand op en met liefst 15-2 won Velox dez~ set. De tweede set daarentegen kreeg een geheel ander verloop en toen werd Velox voor een grote achterstand geplaatst: 6-0 en 9-4. Het is onbegrijpelijk dat Neuteboom c.s. zo gemakkelijk deze grote voorsprong weer uit handen gaven en zich zelfs voor een achterstand lieten plaatsen (11-13). Wel werd even later de stand weer gelijk (13-13) cn kreeg deze game nog een spannend einde (14-14 en 15-15), maar de winst gir.g uiteindelijk toch naar Velox: 17-15. In de derde set kreeg PSVH loon naar werken: 6-3 en 10-8. Het viel op dat het blok bij PSVH vaak ongedekt bleef. Toch wonnen de politiemannen door het misluk ken van vele smashes bij Velox: 15-8.Velox liet zich in de laatste set echter niet ver rassen en met 15-9 in het voordeel van de ploeg van Ce Verheem kwam het einde. Geen tegenstand Eclecta heeft van de reserves van HVS vrijwel geen tegenstand ondervonden. De tussenstanden spreken duidelijke taal: 15-3, 15-1, 15-2 en 15-3. Vesmia heeft Die Raeckse bij de dames fanatiek partij gegeven, maar kon toch niet verhinderen dat Die Raeckse iedere set nog duidelijk in haar voordeel besliste: 15-9, 15-6, 15-5 en 15-11. De dames Witkamp (Die Raeckse) en Van Geest (Vesmia) vielen door hun goede spel op. De damesploeg van HBC komt weer iets naar voren. Gisteravond versloeg de Ber kenrode Combinatie OVRA met de set standen: 14-16. 15-12, 15-7 en 15-11. Na een goede start, vallen de resultaten van Onze Gezellen de laatste wedstrijden tegen. Nu verloren de Gezellen van de reserves van Die Raeckse met 15-8, 11-15, 15-11 en 15-6. De uitslagen De uitslagen van gisteravond luidden: Heren: PSVH 2—De Blinkert 0-3. HVS— VHH 0-3, PSVH—Velox 1-3, HVS 2- Eclecta 0-3, Rapiditas 2Santpoort 2 0-3, AW—OG 3-0, Gios—Eclecta 2 2-2, OVRA 3 SSO 3-1, HVS 3—Boru 1-3. Dames: HBCOVRA 3-1, Die Raeckse 2 OG 3-1, Die RaeckseVesmia 4-0, Gios 3 —SSO 2 0-3, Die Raeckse 5—JBS 3-1, SpaarnestadVesmia 2 2-2, DSS Eclecta 3 0-3, HVS 2—Eclecta 0-4, HBC 2- - OSS 3-1, De Blinkert 2—PSVH 0-3, OG 2- PSVH 2 1-3. De internationale badmintonkampioen schappen van Nederland worden, zoals he kend, op 5 en 6 januari in het Krelagehuis in Haarlem gehouden. Aan dit jaarlijkse toernooi zullen spelers en speelsters uit Denemarken, Frankrijk, Engeland, Duits land. België, Indonesië en Nederland deel- Voor Denemarken komen onder meer uit: bij de heren de bekende Finn Kobbe- ro, die nog nimmer in ons land is geweest, Oskar Larsen, Borge Hasen, Jorge Ham- margaard, die met zijn vrouw kampioen van Denemarken gemengd dubbel is en in deze klasse ook in Nederland uitkomt, Ar- ne Rasmussen, Ole Metz en Jesper Sandvad. Bij de dames komen Henne Jensen, die dit jaar tot „miss Badminton van Dene marken gekozen is, Grethe Flenstedt, An- nelise Hansen en Agnete Friis, die de vo rige maal het enkelspel voor dames in Ne derland won. De mogelijkheid bestaat dat Engeland zijn nationale ploeg zal afvaardigen, omdat de Engelsen op 8 januari in Denemarken een landenwedstrijd spelen. In de grote zaal van Musis Sacrum in Arnhem werd woensdagavond de zevende ronde gespeeld van het toernooi om de we reldtitel dammen. De partij waarvoor in deze ronde de meeste belangstelling be stond was die van de „remisekoning" Huis man tegen Deslauriers. Zou de Canadees met zijn zeer persoonlijke stijl er in slagen de Leidse verdediging te doorbreken of zou integendeel Huisman er prijs op stellen de man uit Montreal zijn eerste nul te bezor gen? De opening werd door Deslauriers weer op zijn bekende manier gespeeld, d.w.z. vlug. Het woord zwak mag niet ge bruikt worden, want als regel toont Deslau riers aan, dat in Europa aan sommige be grippen meer waarde wordt toegekend, dan deze verdienen. Huisman kreeg inderdaad het beste spel. Wel trachtte Deslauriers dat door een of fercombinatie te niet te doen, maar Huis man had alles voorzien en er volgde een voor Deslauriers zeer moeilijk eindspel. Het wil bij Huisman momenteel nu eenmaal niet kloppen en zo boekte de Leidenaar toch zijn zevende achtereenvolgende remise. Gournier bleef de wind mee hebben en kwam daardoor heel wat sneller vooruit dan zijn concurrenten. Fanelli werd nu zijn slachtoffer door reeds bij de elfde zet in een zeer eenvoudige damcombinatie te lopen. Dat de Italiaan nog lang bleef door spelen deed er minder toe, zijn lot kon hij daarmede niet ontgaan. En aldus was Gour nier al vroeg in de avond zeker dat hij de leiding zou blijven behouden. En interessant en principieel gevecht werd geleverd door De Jong en King. Eerst genoemde liet zich door zwart in de klaver bladstelling nemen, zonder dat deze laatste veld 18 had bezet. En bevrijding via 22 was dus niet mogelijk. Natuurlijk moest De Jong toen iets gaan ondernemen tegen de lange vleugel van King. Dit spelgenre blijft altijd een interessant thema, ook al omdat over de afloop niets te voorspellen valt. Jammer genoeg werd De Jong in de par tij tegen King slachtoffer van een slordig heidje, dat hem op verlies van een stuk kwam te staan. En toen vergaf King hem niet meer, maar haalde beide punten bin nen. De Chinees is nu ook volop in de running. Amzand weerstond tot in vijf tegen vijf stukken alle aanvalspogingen van Verse. Met opoffering van een stuk wist hij de damlijn te bereiken. Ook Verse ging naar dam. Later ging de Surinamer Amzand weer vreemd doen en het is nu wel duidelijk, gezien ook zijn verrichting in de zesde ronde, dat het eindspel met dammen niet zijn sterkste zijde is. Verse daarentegen speelt juist het eindspel heel goed. Jammer genoeg kwam hij in hevige tijdnood en her haalde hij zijn zetten om aan het aantal te komen. Amzand deed hetzelfde en toen moest de wedstrijdleider het reglement toe passen en de partij remise verklaren, na dat driemaal dezelfde stand was terugge komen. Opmerkelijk goed was de verdediging van Verleene tegen Van Dijk. De Belg kwam heel wat beter voor de dag dan in 1952 en laat elke tegenstander urenlang vechten voor de puntjes. Dat moest Van Dijk ook doen. De jonge Verpoest, de benjamin van het gezelschap, heeft Roozenburg handen vol werk gegeven. Alle pogingen van Roozenburg waren tevergeefs en in een volkomen gelijkwaar dig eindspel van vier tegen vier moest Roo zenburg met remise genoegen nemen. Sne dig merkte Van Dijk op: „Roozenburg be gint nu ook menselijke neigingen te ver tonen". Keiler en Hisard speelden een buitenge woon levendige partij, die de toeschouwers veel schoons schonk. Ook hier een gevecht van twee generaties. Langzaam maar zeker wist Keiler het betere spel te krijgen. De wijze waarop Hisard door Keiler op zij wegen werd gerangeerd was voor de jeug dige Fransman een uitmuntende les in tak- tiek. Zelfs nadat de Fransman op de dam lijn was gekomen, gaf Keiler geen krimp. Hij won het ene stuk na het andere en be haalde de mooiste winstpartij van het toer nooi. Bom kon tegen Forclaz ook lange tijd weinig bereiken. Pas in de stand van acht ciën. Keiler tegen acht stukken kreeg Bom enige vat op de vijandelijke stelling. Een mooie positiepartij werd gespeeld tussen Dionis en Navarro. Dionis was in goede vorm en leidde een vrije aanval tegen het vijandelijke centrum. Navarro verdedigde zich tegen Dionis met de moed der wanhoop, hij wist zelfs een stuk voor te komen, maar daartegen over had Dionis de damlijn weten te be reiken. Toch was de materiële voorsprong van Navarro voldoende om remise te be halen. Forclaz wist ten koste van een stuk op de damlijn te komen. Ook Bom ging naar dam en het leek een puntenverdeling. For claz zag toen plotseling schimmen en gaf een stuk cadeau. Hij mocht van geluk spre ken dat het resterende eindspel toch nog remise bevatte. De resultaten De uitslagen van de zevende ronde luidden: Gournier—Fanelli 2—0; Huisman—Delauriers 1—1; De Jong—King 0—2; Verleene—Van Dijk 1-1; Verpoest—Roozenburg 1—1; Forclaz-Bom 1—1; Qionis—Navarro 1—1; Verse—Amzand 1—1; Keiler—Hisard 2-0. De stand luidt na de zevende ronde: 1. Gournier (Frankrijk) 12 punten uit zeven partijen; 2. Keller (Ned.) 11 punten uit zeven partijen; 3/4. Roozenburg en Bom 10 punten uit zeven partijen; 5. Van Dijk (Ned.) 9 punten uit zeven partijen: 6/7. Delauriers (Can.) en King (China) ieder 8 punten uit zes partijen; 8/9. Huisman (Ned.) en Verse (Fr.) ieder '7 punten uit zeven partijen; 10. Verpoest (Belg.) 6 punten uit zeven partijen; 11/13, Hisard (Fr.), De Jong (Ned.) en Navarro (Alg.) ieder 5 punten uit zes partijen; 14/16. Verleene (Belg.), Forclaz (Zwits.i en Dionis (Fr.) ieder 5 punten uit zeven par tijen; 17. Amzand (Suriname) 4 punten uit zes partijen; 18. Mcrono (Marokko) 2 punten uit zes partijen; 19. Fanelli (It.) 2 punten uit zeven partijen. Geen vliegtuig beschikbaar Omdat het Zwitserse team niet meer on tijd naar Melbourne vervoerd kan worden heeft het Zwitsers Olympische Comité toch maar besloten niet meer naar Melbourne te gaan. De beslissing om van deelname af te zien was de derde die het Zwitsers Olympisch Comité binnen een week nam. De politieke toestand was er de schuld aan dat het ten slotte niet doorging. Want de UNO had het vliegtuig, waarmee de sportbeoefenaars ver voerd zouden worden, gecharterd voor het overbrengen van troepen naar Egypte. Op 8 november maakte het comité bekend dat men zich van de spelen terugtrok, uit protest tegen de Russische interventie in Hongarije. Op 11 november, onder druk van leden van het team en het I.O.C.. werd deze beslissing herzien. De voorzitter van het Zwitsers comité Marcel Henninger verklaarde gisteren dat het enige vliegtuig dat te krijgen was van een Franse maatschappij was die 450.000 Zwitserse francs vroeg voor de retourtrip, en dat was teveel voor de beschikbare finan-

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 3