Behoedzaam beleid om Nasser van avonturen te weerhouden DE SAMENZWEERDERS MERLIJN EN DE WONDERBESSEN Agenda voor Haarlem Nederland en Hongarije Amerikaanse nood-leverantie van olie aan Europa dubieus TELEFUNKEN Amerika goed aangeschreven in Cairo Eisenhower volkomen achter UNO-resoluties Witte tanden - frisse adem met COLGATE! Enige kans wellicht via de O.E.E.S. Boeken Kalenders Vulpennen Boekhandel VEKO r W. Voet Zonen Fluistercampagne in Oost- Europa tegen Belgrado Kroesjtsjev vermijdt een ontmoeting met Tito Sabena haalt Russische technici uit Soedan De Russische invloed Poolse delegatie in Moskou Hammarskjoelds bezoek aan Boedapest niet zeker Wervelstorm in Vietnam, ruim 100 vissers vermist Bezoek aan Riga van leden Nederland-USSR" VERVOLGVERHAAL door Fried rich Bruegel J Brand in stallen en schuur te Hattum; schade twee ton Acteur John Gobau moet operatie ondergaan DONDERDAG 15 NOVEMBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT (I/an onze correspondent in Washington) President Eisenhower zeide woensdag op een persconferentie, dat Amerika de UNO zal steunen in haar actie om „vrij willigers" weg te houden uit het Mid den-Oosten. Deze uitspraak blijkt in diverse hoofdsteden verschillend te zijn uitgelegd. De interpretaties variëren van een „waarschuwing aan Moskou" tot „een blijk, dat Amerika in feite niets krachtigs wil doen".'Juist omdat de in terpretatie van Eisenhower's woorden zo belangrijk is, volgt hier een analyse van de Amerikaanse politiek, zoals die zich openbaart in de Amerikaanse hoofdstad: 1. Amerika heeft besloten voorlopig geen benzine naar Europa te ver schepen ter aanvulling van de daar ontstaande tekorten. 2. Een conferentie met Eden en Mollet is op de lange baan geschoven. 3. Een definitieve conferentie is aan gekondigd tussen Eisenhower en Nehru. Dat zijn drie feiten, die meer licht wer pen op de houding der Amerikaanse re gering op dit moment. Het is niet uitge sloten, dat deze houding op den duur zal worden gewijzigd, doch in de naaste toe komst concentreert Washington zich op een dubbel doel, te weten de installatie ADVERTENTIE Hei beste der betere horloges! All-risk verzekerd op wereld-polis Anegang 15 - Haarlem BELGRADO (Reuter). - Uit gewoonlijk betrouwbare bron in Belgrado wordt ver nomen, dat president Tito van Joegoslavië er mee heeft ingestemd de Russische par tijleider Kroesjtsjev te ontmoeten voor een bespreking over de toekomst van het com munisme in Oost-Europa, maar waarne mers geloven, dat die bespreking niet spoe dig zal worden gehouden als gevolg van de toestand in Hongarije. Voorts zou volgens de waarnemers op het ogenblik het risico te groot zijn dat het tot een botsing tussen Tito en Kroesjt sjev zou komen en het succes van een be spreking dus niet gegarandeerd kan wor den. De Sovjet-Unie en andere Oosteuro- pese landen hebben Joegoslavië er reeds van beschuldigd, dat het mede-verant woordelijk is voor de opstand in Hongarije. Een botsing tussen Tito en Kroesjtsjev op dit punt zou, naar Joegoslavische commu nisten vrezen, wellicht tot een Russische terugkeer naar het Stalinisme kunnen lei den. Bovendien zou Joegoslavië in een moei lijke positie verkeren, doordat de afgezette Hongaarse titoïstische premier Nagy een toevlucht op de Joegoslavische ambassade heeft gevonden. Generaal Gosnjak, de Joegoslavische minister van Defensie, heeft in Belgrado besprekingen gevoerd met een delegatie van het Russische leger onder leiding van generaal Komarov. De Sovjet-delegatie brengt, naar het officieel heet, een tegen bezoek. (United Press) meldt, dat volgens berich ten, die in Londen binnen komen. Moskou wil suggeren dat Joegoslavië handelt op aanwijzing van de westerse imperialisti sche machten. De aanwezigheid van sterke Russische pantser-divisies aan de grenzen van Joegoslavië en de herziening van de Russische existentiepolitiek wijzen hierop, aldus welingelichte kringen te Londen. Diplomatieke waarnemers berichten uit de hoofdsteden van de satelliet landen dat Tito's positie als gevolg van de Rus sische gewapende interventie in Hongarije weer wankel is komen te staan. De waarnemers geloven dat het Kremlin Tito wil intimideren. Alles wijst er echter op dat Tito, evenmin als in het verleden, zich er niet veel van aan zal trekken. ROME (Reuter). Het Italiaanse pers bureau „Ansa" meldt dat de Sovjet-Unie tien Belgische vliegtuigen heeft gehuurd, voor het overbrengen van 200 thans in Soedan verblijvende Russische technici naar Rusland. Deze technici bevonden zich in Egypte, waar zij als instructeur bij de opleiding van Egyptische troepen en voor het onderhoud van door de Russen geleverd oorlogstuig werkzaam waren. Zij weken, na de Brits- Franse landingen in de Suezkanaalzone, naar Soedan uit. Zondag zijn reeds de eer ste twintig van deze technici in Rome aan gekomen. Zij vertrokken de volgende dag, via Brussel naar Moskou. De Sabena in Brussel bevestigde dat een speciaal vliegtuig van Wadi-Haifa met „een gezelschap Tsjechen en Russen aan boord" naar Rome vertrok. Vandaar zouden zij naar Brussel worden gevlogen, waar zij hedenochtend zouden overstappen in het lijntoestel van de Sabena naar Praag. van een internationale troepenmacht in Egypte, alsmede de zo spoedig mogelijke ontruiming van dat land door de Engelsen en de Fransen. De Engelsen en Fransen in Washington zien maar al te duidelijk, hoe krachtig Amerika deze doelen nastreeft. Amerika's politiek in de naaste toekomst valt geheel samen met de oogmerken der UNO, ge steld in de bekende resoluties. Het is daar om volkomen verklaarbaar, dat Eisen hower het streven tot verbetering dei- situatie beperkt wil houden binnen het kader der UNO. Eisenhower onderstreepte dat de actie der UNO zich niet behoefde te beperken tot de resoluties en zinspeelde daarbij op de UNO-actie in Korea. Thans is het even wel moeilijker, zo betogen waarnemers in Washington, om in UNO-verband een ge wapende actie te organiseren. De zaak is nu in handen van de Assemblée, waar een twee-derde meerderheid vereist is voor de aanneming van belangrijke resoluties. De Assemblée telt thans 79 leden. De communisten plus de AFRO-Aziat.en kun nen echter gemakkelijk 30 stemmen bij eenbrengen om zo de actie der Assemblée te blokkeren. Voorlopig wil Washington intussen niets doen buiten het UNO-verband en voor de Russen zou dit een aanmoediging kunnen zijn dat zij zonder te groot risico verder kunnen gaan in hun poging in het Mid den-Oosten te domineren. Men mene evenwel niet, dat Washing ton niet zou inzien welk een klap het voor het Westen zou zijn indien Rusland vat zou krijgen op de olie van het Midden- Oosten. Een dergelijke gebeurtenis zou bovendien een muur kunnen oprichten tussen de westelijke democratieën en neu trale staten als India en Indonesië. Wan neer daarom Washington's politiek voor de naaste toekomst al bepaald is, dan be tekent het nog niet, dat deze politiek zo zal blijven, indien zou blijken dat de meest gewenste oplossing binnen UNO-verband niet is te verwezenlijken. Zowel de ambtenaren van de UNO in New York als de Amerikaanse regering in Washington zijn zeer voldaan over het feit, dat de eerste TJNO-troepen thans naar Egypte zijn vertrokken. Amerika staat in Cairo uiteraard aanzienlijk beter aangeschreven dan Engeland en Frankrijk en de Amerikanen hopen door hun voor zichtige politiek Nasser van riskante avon turen te weerhouden. United Press meldt nog, dat Eisenhower op een vraag, wat de Verenigde Staten er tegen zouden doen om de Russische in vloed in het Midden-Oosten te keren, antwoordde, dat hij niet wist of deze in vloed geheel en al geëlimineerd zou kun nen worden maar, „dat alle kleine landen zélf wel in staat zijn om te zien wat er gebeurt, wanneer ze te dicht bij Rusland komen". Amerika wenst vriendschap zowel met de Arabische landen als met Israel omdat het meent dat beide groepen elkaar op de duur nodig zullen hebben. LONDEN (Reuter). Wladislaw Go- moelka, de Poolse partijsecretaris, is met een delegatie van leden van regering er partij in Moskou aangekomen. De Polen zullen met de Russische communistische leiders besprekingen voeren, waarbij naar men verwacht de bijzonderheden van Po- lens onafhankelijke koers op de weg naar het socialisme zullen worden uitgewerkt. BOEDAPEST (Rcutcr/AFP) Radio- Boedapest heeft meegedeeld, dat de secre taris-generaal van de UNO, Dag Ham- marskjocld, vrijdag of zaterdag naar Boe dapest komt. De Hongaren zijn echter niet geneigd dit bericht voor waar aan te ne men zolang Hammarskjoeld zich niet wer kelijk op Hongaarse bodem bevindt. Ham marskjoeld heeft de Hongaarse regering verzocht haar besluit om geen UNO-waar- nemers in Hongarije toe te laten, opnieuw in overweging te nemen. Volgens een UNO- woordvoerdcr zal Hammarskjoeld op zijn terugreis van Cairo naar Boedapest gaan als de Hongaarse regering hem toestaat die stad te bezoeken. De Hongaarse minister van Buitenlandse Zaken, Imre Horvath, heeft Hammarskjoeld in New York mee gedeeld dat hij nog steeds op antwoord van zijn regering wacht. Het internationale Rode Kruis te Ge- nève heeft een dankbetuiging van het Hon gaarse Rode Kruis ontvangen, waarin wordt gezegd dat er maatregelen zijn ge nomen om het binnenkomen van hulpgoe deren over alle grenzen van het land te verzekeren. Volgens het bureau van de hoge com missaris voor het vluchtelingemvezien van de UNO hebbeh achttien landen aan de Hongaarse vluchtelingen asiel aangeboden. Duidelijk Een Amerikaanse senaatscommissie heeft een van de leiders „van de groep stu denten, die de vonk van de opstand in Boe dapest verwekten" en een andere getuige, ondervraagd over de Hongaarse opstand. Het Witte Huis heeft bekendgemaakt dat het leger is begonnen, de kazernes te Camp Kilmer in New Jersey gereed te maken voor de huisvesting van enige duizenden Hongaarse vluchtelingen, van wie de eer sten reeds tegen het eind van de volgende week worden verwacht. De „Pravda", het blad van de Russische communistische partij, zegt dat „de ver antwoordelijkheid van de Verenigde Sta ten voor de contra-revolutionaire putsch in Hongarije" duidelijk aan de dag is ge treden. Volgens een artikel, geschreven door de correspondent bij de UNO, „bewijzen on weerlegbare feiten dat met name de reac tionaire kringen van de Verenigde Staten hebben aangestuurd op het optreden van de ondergrondse Horthy-beweging, waardoor de bloedige gebeurtenissen in Hongarije werden ontketend". Het blad noemt het opnemen van de Hongaarse kwestie op de agenda van de UNO-assemblée en „nieuwe slag voor het morele en politieke gezag van de UNO". ADV F, RTF. NT JE DUFFEL MONTY COATS ƒ59.50 SAIGON (A.F.P.). De zuidelijke provin cies van Vietnam (Cochin-China) zijn de zer dagen door een wervelstorm getroffen, waardoor veel mensen om het leven zijn gekomen en grote schade is aangericht. Te Kaap Saint-Jacques, aan de monding van de rivier de Saigon worden 106 vissers vermist. Hun schepen zijn vergaan of de zee op gedreven. Vluchtelingenkampen te Cantho en Rach- gia hebben zwaar geleden. ADVERTENT JF. Nieuwe heerlijke smaak! Erg lekker ook voor kinderen Nieuw actief schuim! Houdt Uw mond fris en gezond Nieuwe lage prijs! Nu kan iedereen zich Colgate veroorloven. Colgate de meest verkochte tandpasta ter wereld Amsterdam heeft de naam Stalinlaan gewijzigd in Vrijheidslaan. Het door leden van alle raadsfracties, behalve de C.P.N., ingediend voorstel daartoe heeft de ge meenteraad van de hoofdstad in zijn ver gadering van woensdagmiddag aanvaard met alleen de stemmen van acht commu nistische leden tegen. De fractievoorzitter van de P.v.d.A., de heer A. S. Herfst, die het initiatief tot dit voorstel had genomen, zei in zijn toelich ting, dat thans, mede in verband met het gebeurde in Hongarije, dat ook de Amster damse bevolking zo sterk heeft beroerd, de naam Stalinlaan ondraaglijk is. Toen woordvoerders van de C.P.N.-frac tie zich sterk tegen het voorstel kantten, „de verdiensten van Stalin voor de socialis tische arbeidersklasse" en de gebeurtenis sen in Hongarije bespraken, verlieten alle andere fractieleden de raadzaal. Met algemene stemmen heeft de Bus- sumse gemeenteraad een voorstel aangeno men om een onlangs aangekochte grote villa van gemeentewege beschikbaar le stellen voor gratis buisvesting van een aantal Hongaarse vluchtelingen Het Surinaamse Rode Kruis heeft ver binding gezocht met het Nederlandse Rode Kruis over eventuele hulp door Suriname voor de Hongaren. De echtgenote van de gouverneur, mevrouw Van Tiïburg-Stikkers maakte van de gelegenheid, dat een recep tie werd gehouden voor de Nederlandse ambassadeur in Mexico, de heer Van Beu- sekom, die een bezoek aan Suriname bracht, gebruik om een collecte te houden voor de Hongaren. De lijstencollecte van de plaatselijke af deling van het Nederlandse Rode Kruis ten bate van Hongarije, heeft te Ruurlo opge bracht 6245. Dit is ruim 1.13 per in woner. De gemeenteraden van De Lier en Hal steren hebben elk, met grote instemming van alle leden, besloten een woning be schikbaar te stellen voor een uit Hongarije gevlucht gezin. Het is de bedoeling, dat in de gemeenten inzamelingen worden ge houden om die woning te kunnen inrichten. Op 15 november zal de radio-actie „Operatie Goed Zo" van de N.C.R.V. ten bate van het Nationaal Comité tot Bestrii- ding van de Kinderverlamming en de in richtingen „Bartimeus" (blinde kinderen), „Effatha" (doofstomme kinderen) en „Jo- hannastichting" (spastische en invalide kinderen), beginnen. De N.C.R.V. heelt met instemming van de genoemde instel lingen en de schenkers der prijzen thans besloten gedurende de eerste drie weken van deze campagne de opbrengst geheel ten goede te doen komen aan noodlijdende Hongaarse kinderen. De stichting hulpactie voor Hongarije heeft wederom een wagon kleding en levensmiddelen verzonden naar de kampc-n der Hongaarse vluchtelingen in Oostenrijk. Het Rode Kruis heeft zich ook ditmaal met de technische verzorging belast. De katholieke studentenvereniging ,,St. Franciscus Xaverius" in Wageningen geeft op zaterdag 17 november de Nederlandse première van „La terre est. ronde" van Armand Salacrou in schouwburg Junushorf in Wageningen onder regie van Ad. Hooy- kaas. De baten zullen ton goede komen aan gevluchte Hongaarse studenten. De burgemeesters der gemeenten Aals meer, Diemen, Haarlemmerliede en Spaarnwoude. Haarlemmermeer, Nieuwer- Amstel en Uithoorn zijn op instigatie van de vertegenwoordiger van de Hoge Com missaris voor het vluchtelingenwerk der Verenigde Naties overgegaan tot de vor ming van een stichting, welke zich ten doel stelt binnen het rayon van hun ge meenten het vluchtelingenwerk metterdaad uit te oefenen. De stichting zal daartoe ondermeer aan vluchtelingen en vluchtelingengezinnen huisvesting bieden en trachten voor hen in Nederland een nieuwe mogelijkheid van een normaal leven te scheppen. Aan de Hongaarse vluchtelingen zal hierbij alle prioriteit worden verleend. Hoewel de burgemeesters als stichters zijn opgetreden is het de bedoeling dat aan het werk van de stichting straks ook door particulieren wordf deelgenomen. Merlijn, die er helemaal geen erg in had, dat Morabix achter hem aan sloop, stapte welgemoed het bos door. Maar Morabix bleef hem steeds volgen en verstopte zich telkens achter de stam van een boom, als hij dacht, dat Merlijn hem zou kunnen ontdekken. Toen Merlijn zijn huisje had bereikt en er binnen ging, grijnsde de boze Morabix tevreden. „Zo, zo, hier woont hij dus", mompelde hij. „Dat weet ik dan vast!" Toen Merlijn binnen was, sloop Morabix achter de dikke boom vandaan; voorzichtig liep hij naar het raam. 75-76 WASHINGTON (Reuter/AFP). We gens de Engels-Franse actie in Egypte heeft de Amerikaanse regering haar plan. dat voorziet in aanvullende olieleveranties van het westelijk halfrond voor het geval de olie-aanvoer van Europa moeilijkheden mocht ondervinden, in de ijskast geborgen, zo wordt van diplomatieke zijde te Wash ington vernomen. Uiteraard heeft dit geen invloed op de Europese aankopen van Amerikaanse olie, die langs de normale handelskanalen worden verricht. Deze aan kopen worden, ondanks de bestaande dol lartekorten, aanzienlijk uitgebreid. Het betekent echter wel, dat Europa geen gebruik zal kunnen maken van het pro gramma voor gecoördineerde olieleveran- ties, dat de Amerikaanse olie-industrie heeft uitgewerkt voor het geval de olie- aanvoer uit het Nabijne Oosten mocht wor den onderbroken. Agence France Presse verneemt in ge woonlijk goed ingelichte kringen te Wash ington, dat de -Amerikaanse regering, die er naar streeft onpartijdig te blijven in het conflict, dat uit de militaire actie van Frankrijk. Engeland en Israel is voortge sproten, niet de schijn wil wekken als zou zij deze landen rechtstreeks willen steu nen door ze te helpen bij hun olievoorzie ning. Deze houding vormt dus eigenlijk een soort morele sanctie achteraf, zo merkt men in deze kringen op. Men ziet te Washington echter niet over het hoofd, dat niet alleen Engeland en Frankrijk, maar ook verscheidene andere Europese landen worden getroffen door de onderbreking van de olie-aanvoer uit het Nabije Oosten en dat in sommige van deze landen reeds tot olierantsoenering of an dere verbruiksbeperking is overgegaan. Het wordt daarom waarschijnlijk geacht, dat de Amerikaanse regering bereid zal zijn geen verzoeken van afzonderlijke landen, maar wel van een organisatie, die alle lan den vertegenwoordigt, bijvoorbeeld de Or ganisatie voor Europese Economische Sa menwerking, in overweging te nemen. Op deze wijze zou het mogelijk zijn, enerzijds zonder dat er onderscheid wordt gemaakt en anderzijds zonder dat de Vei-enigde Sta ten zich hierdoor zijdelings zouden asso ciëren met een actie, die zij niet hebben goedgekeurd, verlichting te brengen in de ernstige oliecrisis, waardoor Europa wordt bedreigd. Men meent te weten, dat er in de OEES reeds besprekingen over deze aange legenheden worden gevoerd en men ver wacht, dat deze organisatie binnenkort een besluit zal nemen ten aanzien van een even tueel verzoek van haar zijde aan de olie producerende landen van Amerika. ADVERTENTIE *Wf -A, stijl en perfectie sinds'1''903 .V, ADVERTENTIE VVVVVVTVVVVVVVVVVVYVVVVVVVYY ZIJLSTRAAT 98 Telefoon 11708 AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA4AAA 7fl Geen van beide mannen antwoordde echter. Als zij nu maar iets zeiden, dacht Helena. Als zij niet gaan praten, word ik gek en dan ga ik gillen. Ze wist niet, dat haar ogen reeds vol tranen stonden.... Dinsdag vlieg ik naar Parijs terug, zei Jean. In ieder geval. Parijs, zei Kosek met een zwakke glimlach. Het is elf jaar geleden, dat ik het laatst in Parijs ben ge weest. Plock heb ik al gezegd, dat ik dinsdag terug wil gaan. Dit zijn de meest vreemde paasdagen, die ik ooit heb meegemaakt! Ach Pasen, zei Helena. Dat is voor mij geen vakantie meer. Dat is een doodgewone dag geworden. Jean vond een voorwendsel om te kunnen vertrekken. Ik moet Lenötre opbellen om een afspraak te maken voor morgen of overmorgen. Ik bel liever van het hote'. uit op om u, mijnheer Kosek, geen last te bezorgen. Helena vertrok eveneens. Ik zal u de kortste weg naar het Alcron wijzen. Toen zij voor het hotel stonden, zei Helena: Ik heb thuis iets liggen, dat van Jan is: een doos vol met foto's. Ik zou u die doos graag willen brengen laten wij zeg gen om elf uur morgenochtend. Wilt u heem aan Jans oom in Frankrijk geven? Toen Aubrey op zijn kamer was en zijn slaappillen had ingenomen, wist hij het: Zij had begrepen wie hij was. HOOFDSTUK XXV Formanek had Jans laatste verhoor in de nacht voor de eerste Paasdag zelf geleid. Het had bijna twee uren geduurd en, gelijk bij de vorige verhoren, was er nau welijks over de moord op Semal gesproken. Dit was een onderdeel van Formaneks eigen methode, waarvan hij de doeltreffendheid wilde nagaan. Toen hij het schema voor het verhoor had. opgesteld, was hij er van uitgegaan, dat de harde methode voor geen van de twee gevangenen de juiste zou zijn. Hij was er zeker van, nadat hij de documenten had bestudeerd, die tussen Jablonsky's papieren waren gevonden, en na de getuige nis van de Maly's aangehoord te hebben, dat hij in staat zou zijn een onweerlegbare aanklacht op te bouwen, zelfs al zouden Jablonsky en Horak niet bekennen. Nu hat rasultaat van de onderzoekingen vast stond was For manek verlangend zijn eigen psychologische methode te testen. Natuurlijk had hij zichzelf gedekt door een telefoon gesprek met Svec, die grommend zijn toestemming had gegeven: Wij willen een onwrikbare aanklacht. Hoe je die bereikt, doet niet ter zake. Als je er in slaagt bekentenissen te verkrijgen, zoveel te beter. De bij Ja blonsky gevonden documenten, die wij jou gestuurd hebben, en de verklaringen van de getuigen zijn voldoen de voor een aanklacht. Als jouw psychologische methode verdere resultaten oplevert, is dat mij best. De Partij staat er echter op, dat je ophoudt formeel-juridisch te werk te gaan en dat je de resultaten overhandigt. Direct. En verder geen getelefoneer meer! Bij het laatste verhoor had Formanek zich in hoofd zaak beziggehouden met Jans jeugdjaren. Hij wilde dui delijk maken, hoeveel de politie over zijn verleden wist en hierdoor zijn zelfvertrouwen aan het wankelen brengen. Wij weten alles over u, had Formanek zelfvoldaan bij het begin van het verhoor gezegd. Het heeft dus geen zin iets te verbergen. Was Jan niet ongeschoren geweest en had hij boord en das omgehad, die volgens gevangenisvoorschrift niet gedragen mochten worden, dan had niemand kunnen vermoeden, dat de twee jonge mannen, die sigaretten rokend tegenover elkaar zaten en op zachte toon conver seerden, een politiefunctionaris en een met de doodstraf bedreigde gevangene waren. Zij spraken over de Franse politiek en het Franse leger, over de verzetsbeweging uit de oorlog, over Jans betrekkingen tot meisjes, zijn uit vindingen ter vergroting van de produktie, over Jablons ky's litteraire opvattingen en geleide economie, kortom over alles, maar niet over de moord op Semal en de dingen, welke Organisatie no. 5 toegeschreven werden. Ik zou graag, zo verklaarde Formanek, de psycho logische achtergrond leren kennen, waartegen u opge groeid bent, en de oorzaak vinden van de activiteiten, die u hier gebracht hebben. Zij weten inderdaad heel wat van mijn leven, dacht Jan. Zij moeten mij lang en zorgvuldig in de gaten hebben gehouden. Sinds hij van Jablonsky het Partijblad gekregen had en antwoord had gegeven op zijn vraag, was zijn enige wens dat het onderzoek zó lang zou duren, dat Helena uitgevonden zou hebben wie Antonin in werkelijkheid was. Als hij dit eenmaal wist, kon hij zijn plan uitvoeren. Daarom ging hij uitvoerig in op ieder onderwerp, dat Formanek aansneed. Ieder verhoor, waarbij ik geen pertinente antwoorden behoef te geven op pertinente vragen, betekent winst voor ons en dat geeft Helena meer tijd om Antonins identiteit uit te zoeken. Formanek begon plotseling met een andere intonatie te spreken. Ik meen, dat ik mij er nu ongeveer een voorstelling van kan maken, wat er in uw hoofd omgaat, en ik zie de motieven, die u tot de moord op Semal gebracht hebben. Totdat ik weet, wie Antonin is, moet ik niets toegeven, meende Jan. Ik heb nooit. U wilt zeggen, onderbrak Formanek hem, dat u hem niet vermoord hebt. Ik laat die leugen niet uit spreken, omdat ik voor u de weg terug naar de waarheid niet zwaarder wil maken; dat wil zeggen de weg, die leidt naar een bekentenis. Dat is de enige mogelijkheid om verbetering in uw situatie te brengen. Wij beschikken over twee waterdichte getuigenissen, dat u Rybar op het kritieke ogenblik Palacky Street verlieten. Maar dat is nog niet alie wetenschap, waar wij over beschikken. Dinsdag op zijn laatst zal de aanklacht tegen u en uw medeplichtigen ingediend worden. Voordien zal ik u nog één keer bij mij laten komen Ik vertel u dat, opdat u zich bewust bent van de werkelijke positie, waarin u verkeert. De enige manier, om de doodstraf te ontlopen, is een bekentenis, waarin duidelijk de subversieve acti viteiten van u en uw vrienden worden toegegeven. U wordt nu naar uw cel teruggebracht, waar u papier, een pen en inkt zult vinden. Het is aan u, om van deze kans gebruik t^ maken. Zodra u de bekentenis op schrift hebt gesteld, dient u mij dat te laten weten, zodat u mij die zelf kunt overhandigen. Ik zal daartoe onmiddellijk be reid zijn. Tijdens het uitspreken van deze woorden, had hij op de bel gedrukt, zodat de laatste woorden door de bewa ker opgevangen waren. Hij gaf hem een teken, waarop Jan werd weggeleid. Ik heb nog maar een paar uur, dacht Jan, toen hij naar zijn cel gebracht werd. Wordt vervolgd). 9V- RIGA (Tass). Een delegatie van de vereniging Nederland-USSR, die op uit nodiging van het Sovjet-genootschap voor culturele betrekkingen met het buitenland de Sovjet-Unie bezoekt, heeft vier dagen doorgebracht in Letland. In Riga woonde de delegatie een voorstelling van „Tann- hauser" bij en verder werden verschillende excursies gemaakt. Dinsdag werd het ge zelschap ontvangen door de Lettische ver eniging van Sovjet-schrijvers, waarna het verder reisde naar Leningrad. De leider van het gezelschap, de heer A. Koning, uitte in een onderhoud met een correspondent van Tass zijn tevredenheid over het bezoek aan Moskou en Riga. Het Sovjet-volk en het Nederlandse volk heb ben alles wat nodig is om in vrede en vriendschap te leven, zo zei hij. Woensdagavond omstreeks elf uur ont stond, vermoedelijk door kortsluiting, brand in de landbouw'schuur van de heer Schelte van der Mey te Hallum. Door het snelle ingrijpen van de brandweren van Oude Bildtzi.il, van de vliegbasis Leeuwar den, van St. Annaparochie en van Ferwerd, konden het huis en de inboedel van de boerderij behouden blijven. De schuur met inhoud en de stallen, waarin twee paarden en elf stuks vee wa ren gehuisvest, gingen echter in vlammen on. De schade bedraagt ongeveer f 200.000. Men was verzekei'd. De toneelspeler John Gobau is in het Gasthuis van de Vereniging voor Zieken verpleging in Amsterdam opgenomen, voor het ondergaan van een operatie. De acteur zal naar men verwacht, enkele we ken daar moeten vertoeven. DONDERDAG 15 NOVEMBER Rembrandt: „Bushalte", 13 jaar, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „De man, die nooit be stond' 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: I.V.A.O. Nederlandse film „Jonge harten", 8 uur. Lido; „De zondares". 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Studio: „Morgen zie ik je weer", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De zoon van Caroline'', 18 jaar, 8 uur. Luxor: „De huza ren". alle leeft., 7 en 9.15 uur. Concert gebouw: Koor Katholiek Haarlem. Concert o. 1. v. Albert de Klerk m. m. v. N. Ph. O., 8.15 uur. De Leeuwerik: Grote goochelshow- avond van Noordhollands broederschap van Goochelaars, 8 uur. Zuiderkapel: Jac. Klein Haneveld zal spreken over: „Israel-Rusland in het licht der profetie", 8 uur. Jeugdkapel Sionskerk: mevrouw dr. Elsa Pereira d' Oliveira spreekt voor volksuniversiteit over „Wat iedere vrouw moet weten", 8 uur. VRIJDAG 16 NOVEMBER Minervatheater: Jan P. Strijbos vertelt bij zijn kleurenfilm „Langs koele stranden", 8.15 uur. Luxor: „Alexander de Grote", 14 jaar, 2, 6.30 en 9.15 uur. Roxy: „De laatste der Mavajo's", 14 jaar, ?.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „De zesde juni", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Alexander de Grote", 14 jaar, 2, 6.30 en 9.15 uur. Frans Hals: „Ju- bal", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Studio: „Invitation to dance", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Charlie's Tante", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Concertgebouw: Tweede jeugdconcert voor de schoolgaande jeugd. N. Ph. O. o. 1. v. Marinus Adar 15 uur. Concert ten bate van Hongarije. So listen Tibor de Machula, cello en Robert Weisz, piano, 8.15 uur. Brinkmann: Contact avond spoorwegen „Werken bij N. S.", 8 u.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 9