Haarlemse diensttijd soldaat bouwde in spoorwegcomplex Flatgebouw van negen etages in Zuiderhoutpark Kerkdiensten Twee Hongaarse solisten op het Haarlemse podium P. V. de Wit gehuldigd bij afscheid van Haarlemse Volksuniversiteit Welzijnszorg vergoedde kosten met vierduizend gulden ZATERDAG 17 NOVEMBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 Demonstratie voor Haarlemse militairen Ledenvergadering beslist over Floraplannen Kilometer draad er 250 lampjes Burgerlijke Stand van Haarlem H. L. Spee overleden Haarlemse geoloog naar Turkije uitgezonden B. en W. van Haarlem stellen grondverkoop voor aan particuliere onderneming Tweeduizendste lid als afscheidsgeschenk Bij „Haarlem-Zuidwest" werd plaquette onthuld Afscheid dr. F. G. v. Hasselt Haarlems comité voor Hongaarse vluchtelingen B. en W. Amsterdam doen voorstel tot verlenging Medische verzorging tijdens het weekeinde Een maand geëist tegen Overvener De Haarlemse dienstplichtige soldaat F. C. van Dorsser heelt in zijn diensttijd een spoorwegcomplex gemaakt. Met dit complex heeft hij vrijdag een bezoek gebracht aan de Kóudenhornkazerne te Haarlem. Na veel soebatten en smeken bij de militaire instanties, waaraan hij zijn plan voorlegde met behulp van tekeningen en technische beschrijvingen, kreeg hij uit eindelijk toestemming in zijn diensttijd aan het project te gaan werken. Boordevol energie, maar met veel moeite is het hem gelukt een miniatuur spoorweg en een complete stad in elkaar te zetten. De mensen van de welzijns zorg, die wel pleizier hadden in het bruisende enthousiasme, dat soldaat Van Dorssen aan de dag legde, staken de koppen bij elkaar en besloten hem een „subsidie" van vierduizend gulden te verlenen. Van dit geld kocht hij treinen, bouwdozen en speelgoedauto's. Uit het materiaal van deze bouwdozen bouwde soldaat Van Dorssen met behulp van enige andere militairen, die zich wel voel den aangetrokken tot deze attractieve vrijetijdsbesteding, huizen, schepen, en een volledige kraakinstallatie. Het op een verantwoorde manier aanleg gen van de spoorbaan was een groot pro bleem. Tot laat in de nacht werden teke ningen gemaakt en schema's ontworpen, en hield men urenlange discussies, waarin de voor- en nadelen van het „spoorwegplan" werden overwogen.Vaak werd zo'n schema, dat ten koste van veel zweetdruppeltjes en vrije tijd tot stand was gebracht, verwor pen. Met behulp van een M.T.S.'er, die „Bloembollencultuur" Zoals wü reeds hebben bericht, komt in de algemene vergadering van de Konink lijke Algemene Vereniging voor Bloem bollencultuur, die op maandag 10 decem ber in het Haarlemse Concertgebouw wordt géhouden, een voorstel van het hoofd bestuur aan de orde, om mede te werken aan de grote internationale tuinbouwten toonstelling, die in 1960 in Rotterdam zal worden gehouden. In de toelichting wordt gezegd, dat in de vereniging de gedachte aan een eigen Flora is blijven leven. De kosten van een dergelijke tentoonstelling zijn bijna niet meer op te brengen en de risico's voor de vereniging zouden onaanvaardbaar groot worden. Zonder uitgebreide deelneming van andere tuinbouwcentra zou een wel slagen twijfelachtig zijn. Nadat wordt gesteld, dat de gehele Ne derlandse tuinbouw moet samenwerken om met de grote buitenlandse tuinbouw tentoonstellingen te kunnen evenaren, wordt geconcludeerd, dat het bloembollen vak op de in 1960 te organiseren expositie niet mag ontbreken. „Het zal een gewel dige reclame voor ons vak betekenen, enkele miljoenen bezoekers mogen er ver minstens acht uur zijn hoofd heeft gebro ken om een verantwoord spoorwegplan te bedenken, kwam het definitieve plan tot stand. In zijn verlof hielp de hele familie hem met het bouwen van de huizen, en het aan leggen van het „stadspark". Vele mensen uit de buurt verleenden ook hun mede werking. Het is dan ook niet te verwonde ren, dat de miniatuur spoorwegmaatschap pij naar zijn ouderlijk huis aan de Frederik Hendriklaan te Haarlem werd genoemd: De Vijverhoek. Herhaaldelijk ontvangt de „architect" brieven, die geadresseerd zijn aan de directie van 't Vijverhoekse Buurt- spoor. Een deskundige op tuinbouwgebied uit het Westland gaf aanwijzingen bij de aan leg van het agrarische gedeelte. Iemand van de N.Z.H.V.M. was behulpzaam bij het construeren van een tram- en trolley- busnet. Voor het volledige complex werden 2500 punaises, 250 lampjes en een kilometer snoer gebruikt. De treinen rijden volgens een zelfverzonnen dienstregeling, die zeer sterk overeenkomt met die van de echte spoorwegen. Het traject is geheel voorzien van het N-X beveiligingssysteem, waarbij de treinen zelf automatisch de wissels en seinen bedienen. Toen het complex gereed was, besloot men er mee op toernee te gaan. En zo trok de architect-soldaat in een militaire vrachtauto door Nederland en werd een bezoek gebracht aan vele legerplaatsen. Het complex rust op schragen en kan in twee delen uit elkaar worden gehaald. In vijf uur tijds kan het weer in elkaar wor den gezet. Vrijdagavond was hij met de auto en een assistent naar de Koudenhorn- wacht worden". Voorts wordt het van kazerne te Haarlem gereden. Vele militai- belang geacht, dat ook reclame kan wor- i ren waren die avond speciaal in de kazerne den gemaakt voor het zomerbijgoed, voor j gebleven om toch maar vooral mets van dahlia's en gladiolen. Het zal in het kader hG* umeke schouwspel te missen van deze tentoonstelling mogelijk zijn de Soldaat Van Dorssen vertelde, dat hij ook gasten, die in verband met het honderd jarig bestaan van de vereniging worden verwacht, op waardige wijze in een pas sende omgeving te ontvangen. In de algemene vereniging komt voorts een voorstel ter tafel om het handels reglement voor de Bloembollenhandel zo danig te wijzigen, dat retourgoed mag worden teruggezonden binnen vijf werk dagen na het aflopen van de reclame termijn. Van de afdeling Lisserbroek komt een voorstel in bespreking om er bij het Produktschap voor Sierteeltgewassen op aan te dringen de minimumprijzen van tulpen en narcissen te verhogen, zó dat deze niet te veel onder de produktieprijs komen te liggen. (Door een misverstand werd deze opgave van 14 november niet eerder opgenomen). HAARLEM. 14 november 1956 ONDERTROUWD: 14 nov. P. Scheuten en M. P. Bastiaan; J. Chr. Nierse en B. Meijer; M. Schutterop en A. H. W. van der Horst; W. R. Stutterehim en C. L. van der Wei den; W. Wijnen en E. Gouverneur- C. J. M. van Soest en P. A. Farrell; B. J. J. Willems en T. Pellikaan; H. J. M. Schackmann en E. J. C. Rohling; J. G. de Looze en J. Menke; J. Poelgeest en A. C. Germes; I. Dijkstra en H. G. W. de Leth; H. Zwart en C. Jansen; G. W. Overbeek en J. Buruma; H. van de P"1 en M. Bor; F. B. Tromp en C. J. M. Slewe; J. J. Vermeren en M. A. Erdtsieck. GEHUWD: 14 nov., N. W. Goes en J. J. de Jong; A. Zwart en E. M. van Boekei; G. Prins en M. C. van der Meij; P. D. Tjeertes en M. van der Drift; W. de Vries en J. C. M. Ketelaar; J. J. Maarschalk en M. J. Raps; C. Steffers en O. J. M. Grootaert; H. Bos en A. M. Floor; C. Vos en J. C. Krom; H. J. Kruijff en A. van Dijk; J. de Bruin en P. M. van der Ent; G. J. Woudenberg en C. M. M. van Altena; J. Zwart en S, van der Meer; W. A. Veugen en H. E. Stolk. BEVALLEN van een zoon: 13 nov., C. A. M. van DuurenDijkzeul; J. Bax—van 't Hof; B. M. CouleRijbroek. BEVALLEN van een dochter: 13 nov., C. A. M. van DuurenDijkzeul; 14 nov., A. Verhoef—Dukel. OVERLEDEN: 12 nov., H. W. M. Looman, 57 j., van der Vinnestraat; H. Lok, 61 j., Gi- braltarstraat; J. Wunsch, 78 j., Jansweg; 13 nov., Chr. Cassee, 77 j., Pieter Kiesstraat; F. Slagmolen, 8 uur. Dr. Schaepmanstraat; G. Wezenaarvan Asse-lt, 71 j., Judith Leijster- straat; C. van Baasvan Dijk, 75 j., Pijls laan. reeds vóóór zijn diensttijd dergelijke com plexen had gebouwd. Een ingenieur van de Spoorwegen is hem daarbij behulpzaam geweest. Hij blijft op de hoogte van de nieuwste snufjes op treinen-gebied door het lezen van technische tijdschriften en andere vaklitteratuur. Voor een bekende Haarlemse sneelgoedfirma heeft hij louter voor zijn pleizier een grote etalagebaan aangelegd. Op onze vraag, hoe hij tot deze hobby gekomen was, antwoordde hij: Het is alle maal vanzelf gekomen. Als kleine jongen al wilde ik treinbestuurder worden. Trei nen hebben op mii altijd een magische aan trekkingskracht uitgeoefend. In zijn kin dertijd is hij met deze hobby begonnen. Hij kreeg toendertijd van zijn vader twee wis sels en een treintje. Vrijdag is in de leeftijd van drieënzestig jaar overleden de heer H. L. Spee, oud adjudant van politie te Haarlem, die in het organisatieleven een vooraanstaande plaats heeft ingenomen. Zijn verdiensten zijn er kend door de toekenning van de gouden eremedaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau en het gouden erekruis Pro Ecclesia et Pontifice. De heer Spee is veertig jaar in over- heidsbetrekking geweest. Zes jaar was hij in militaire dienst. Na als sergeant gemobi liseerd te zijn geweest, werd hij op 1 no vember 1919 benoemd tot agent van politie te Haarlem. Op 1 februari 1933 kwam hij bij de recherche en tot de datum van zijn pensionering, 1 augustus 1954, was hij aan deze afdeling verbonden. Op 1 januari 1946 werd hij adjudant. Tijdens zijn loopbaan bij de recherche heeft de heer Spee aan vele en belangrijke onderzoekingen deelgenomen. Hij blonk daarbij bijzonder uit en vermeldenswaard is zijn onderzoek, vlak voor de tiende mei 1940, in een spionagezaak te Haarlem tegen een Duitser. Tijdens de bezetting toonde de thans overledene zich een prima vaderlan der. Hij stond in nauw contact met de ille galiteit. De heer Spee heeft een belangrijke rol vervuld in de afdeling Haarlem van de r.k. Politiebond „St. Michael". In 1920 werd hij benoemd tot secretaris. Na vijftien jaar het seci'etariaat te hebben waargenomen was hij nog vijftien jaar voorzitter. Ook was hij geruime tijd tweede voorzitter van het hoofdbestuur van de r.k. Politiebond. Hij heeft er onder meer voor geijverd de pensioengerechtigde leeftijd voor politie mannen te verhogen van vijfenvijftig tot zestig jaar. Vroeger had de heer Spee in diverse commissies van de politiebond zit ting, zowel plaatselijk als landelijk. Dinsdagmorgen om halftien zal in de r.k— kerk aan de Amsterdamstraat de mis van requirn worden opedragen, waarna het stoffelijk overschot op het r.k.-kerkhof „Sint Barbara" ter aarde zal worden be steld. De heer J. H. Langenberg te Haarlem is als geoloog naar Turkije vertrokken. Hij is daar in dienst getreden van het M.T.A.- instituut te Ankara, waar zijn werkzaam heden betrekking zullen hebben op alge meen geologisch onderzoek. De uitzending van de heer Langenberg is tot stand geko men door bemiddeling van het Bureau voor internationale technische hulp van het ministerie van Buitenlandse Zaken. De duur van de uitzending is voorlopig gesteld op één jaar. De heer Langenberg is inmiddels afgereisd. Vrijdagavond had in de Haarlemse Con certzaal het op korte termijn georganiseer de concert plaats ten bate van de Hulpver lening aan de geteisterde Hongaarse bevol king. Het bestuur van het Noordhollands Phiiharmonisch Orkest was erin geslaagd de medewerking te verkrijgen van twee Hongaarse solisten: Tibor de Machula, de solo-cellist van het Concertgebouw Orkest te Amsterdam en de jonge pianovirtuoos Robert Weisz, die er hals over kop voor van de Franse Rivièra moest komen, want eergisteren concerteerde hij nog te Cannes. Het was niet voor het eerst dat Robert Weisz met dit orkest speelde. Tibor de Machula trad echter voor zover ik weet, wel voor het eerst te Haarlem met het Noordhollands Phiiharmonisch Orkest op. Het is een gedenkwaardige manifestatie van technisch kunnen en een zeldzame ar tistieke belevenis geworden. De Machula speelde het Celloconcert in D van Haydn, gebruik makend van de bewerking van Gevaert, hetgeen wil zeggen dat wij het werk met volledig bezet orkest te horen kregen. De originele partituur van Haydn voorziet slechts in begeleiding door strij kers. Met dat al aan kleurigheid geen ge brek. Maar deze polychromie haalt het niet bij de oneindige tintenrijkdom, die Tibor de Machula uit het schijnbaar éénkleurige timbre van zijn prachtige cello weet te toveren. Hij neemt er de tijd voor om tot de vereiste klankvorming te komen; het „recht-door, recht-aan" van moderne tem- po-opjagers, die bij gemis aan innerlijke spanning hun heil zoeken in jachtige bra- vour, lijkt hem een gruwel te wezen. Maar de spanning is er en zij bepaalt op haar eigen wijze de dynamiek. Zij tekent niet alleen, maar zij schildert met emoties. En het gevolg van dat zeer persoonlijke solo- spel is dat de cello, die toch al zo gauw be dolven wordt onder de begeleiding, aldoor dominerend klinkt. Wil men dat alles een romantische opvatting noemen, mij goed maar zij doet in ieder geval recht aan de rijkste kwaliteiten van het instrument: de expressieve toon en de oneindig geva rieerde klankkleur. Verrassende stuwingen getuigden daarbij van warmhartige mense lijkheid, die trouwens 'ook de meest bril jante virtuoze passages in de cadenzen een ziel gaf. Het was een verrukkelijke ver tolking, maar een die door haar spontane beweeglijkheid de volgzaamheid van het orkest op een harde proef stelde en Marinus Adam, die deze avond dirigeerde gelegen heid gaf zijn spreekwoordelijke handigheid in het begeleiden te tonen. Robert Weisz vergastte het publiek op het Eerste Pianoconcert van Beethoven, Tfjdens de Haarlemse gemeenteraads vergadering van woensdag zal een aantal voorstellen van B. en W. in behandeling komen, dat nauw met de woningbouw te maken heeft. Zo stellen B. en W. voor aan de n.v. Nederlandse Maatschappij voor Volkshuis vesting te Amsterdam een terrein van 1224 vierkante meter te verkopen aan de Wil lem de Zwijgerlaan en de Prins Maurits- laan voor een bedrag van f 20.808, dat be stemd zal zijn voor de bouw van een flat gebouwcomplex, bestaande uit 34 normale en 16 kleine flatwoningen, één dienstwo ning en 12 garages. Het gebouw is ont worpen door prof. ir. II. T. Zwiers te Haarlem en zal negen verdiepingen hoog worden. De koopster moet als bijdrage in de algemene kosten van de bedoelde grond, gelijktijdig met de voldoening van de koop som een bedrag van f 38.471 aan de ge meente betalen. Bovendien zal de koopster f 19.000 aan de gemeente moeten betalen als bijdrage in de kosten voor wijziging van het straten- en plantsoenplan ter plaatse. Voorts vragen B. en W. de raad een kre diet van f 744.300 ter beschikking te wil len stellen voor het bouwrijp maken van gronden, nabij de Stephensonstraat, waar bij tevens is gerekend op het maken van een duiker, die de watertoevoer naar het gemaal van de Veenpolder aan de Leidse- vaart zal moeten verzekeren. Het terrein zal worden opgehoogd tot 0.20 meter bo ven N.A.P. en is bestemd voor de bouw van 60 woningen, ontworpen door archi tect G. A. M. Loogman. Aan de metaalspuitinrichting en sloop werkplaats van de heer A. Keulen te Haar lem zal tegen de prijs van f 26 per vier kante meter een terrein van 1080 vierkante meter verkocht worden aan de oostzijde van de ir. Lelyweg. Dit terrein zal bestemd zijn voor de bouw van een woning, kan toor en werkplaats van genoemd bedrijf, In de bestuursvergadering van de Volks- Wit bereikt heeft, bleek uit het feit dat universiteit te Haarlem zijn als voorzitter en vice-voorzitter gekozen dr. L. M. van Dis en dr. A. Meesters. De aftredende voorzitter, de heer P. V. de Wit, wenste het bestuur geluk met de benoeming van deze twee heren en gaf niét vreugde en een gerust hart de voor zittershamer in handen van dr. L. M. van Dis, die reeds zovele jaren met het werk van de Volksuniversiteit bekend is. Hierna werd de heer P. V. de Wit, die binnenkort wegens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd als directeur der Stads bibliotheek zal aftreden en zich elders gaat vestigen, gehuldigd wegens het belangrijke werk dat hij gedurende achttien jaren voor de Haarlemse Volksuniversiteit heeft ver richt, aanvankelijk als bestuurslid zonder speciale functie, daarna als secretaris en sinds 1948 als voorzitter. De nieuwe voor zitter, dr. L. M. van Dis, vertolkte de dank die de gemeenschap van Haarlem en om geving aan de heer De Wit verschuldigd is, om alles wat hij ten bate van de Volks universiteit tot stand heeft weten te bren gen. In het bijzonder roemde hij zijn fijne smaak en grote kennis van zaken, waar door het programma der Volksuniversiteit op zulk een hoog niveau is komen te staan. De omvang die de V.U. onder de heer De juist het tweeduizendste lid is ingeschre ven. Dit voldoeninggevende geschenk is de aftredende voorzitter bereid door een actie van de leden die er voor gezorgd hebben dat de laatste weken zovele nieuwe leden toetraden, dat het aantal van tweeduizend werd bereikt. Uiteraard is het aantal cur sisten veel groter; het lag de laatste jaren tussen 5000 en 6000. Ter vergadering werd een brief voorge lezen van het erelid dr. J. S. Bartstra, waarin deze hulde bracht aan de scheiden de voorzitter. Als oudste bestuurslid haalde dr. C. Spoelder herinneringen op aan de beginjaren der Haarlemse Volksuniversi teit, toen door het werk van mannen als Gerhard, Bruch, Ras, Bartstra, Führi Snethlage en Haak de grondslagen van de huidige Volksuniversiteit werden gelegd. Aan de scheidende voorzitter werd, na mens het bestuur, een geschenk overhan digd, waarna de heer De Wit in een af scheidswoord uitvoerig inging op zijn er varingen in de lange periode van zijn be stuurslidmaatschap en roemde de goede samenwerking en de uitzonderlijk prettige geest die immer op de vergaderingen heerste. Vervolgens hield de nieuwe voor zitter een voordracht over „De taak van de Volksuniversiteit nu". dat daartoe te zijner tijd naar het nieuwe terrein zal worden overgeplaatst: Een hier toe strekkend voorstel van B. en W. is aan de gemeenteraad gedaan. Tenslotte stellen B. en W. voor aan de heer D. L. M. Smit te Haarlem een terrein van 1252 vierkante meter te verkopen aar. de oostzijde van de Hospeslaan tegen de prijs van f 25,05 per vierkante meter. Deze grond is bestemd voor de bouw van acht woonhuizen met één garage. De jaarlijkse algemene ledenvergadering van de Vereniging ter behartiging der be langen van de bewoners van Haarlem- Zuidwest die vrijdagavond in het Vereni gingsgebouw aan de Kamerlingh Onnes- straat werd gehouden droeg dit keer een bijzonder karakter, omdat in dit gebouw mevrouw H. Hommes-Zoethout een ge denkplaat onthulde, vervaardigd door me vrouw H. Deen-Baruch en voorstellende de heer W. Hommes, oprichter en ere voorzitter der vereniging, die verleden jaar op 16 november op zo tragische wijze bij een auto-ongeval om het leven kwam. De voorzitter de heer R. Fruitema her innerde aan het vele werk dat de heer Hommes had verricht met als doel de ge meenschap te dienen. Vervolgens nodigde de voorzitter mevrouw Hommes uit de plechtige onthulling van de plaquette te verrichten die de uitstekend gelijkende bee'tenis draagt van haar echtgenoot, wij len de heer Hommes en de woorden draagt: „Aan de oprichter van Haarlem-Zuidwest". Mevrouw Hommes bracht dank aan de vereniging die haar man tot de laatste dag van zijn leven zo na aan het hart had ge legen, voor dit blijvend bewijs van eerbied en dankbaarheid aan hun overleden op richter en erevoorzitter. Na deze plechtigheid opende de voorzit ter de jaarvergadering. Op 15 december a.s. zal de bekende gynaecologe dr. F. C. van Hasselt haar prak tijk neerleggen. Dit bericht zal vele Haai'- lemmers maar vooral Haarlemsen zeer treffen. Het betekent het einde van een levenstaak na ongeveer 34 jaar van werk zaamheid, van een specialiste, die naast haar uitzonderlijk medische gaven ook door haar persoonlijkheid bij velen een diepe indruk achterliet. Nu dit tijdstip zo snel nadert willen enige oud-patiënten door dit bericht bevorderen dat dr. v. Hasselt een bewijs van dankbaar heid zal kunnen worden gegeven als blij vende herinnering aan de zéér vele patiën ten en oud-patiënten bij wie zij in moei lijke of vreugdevolle dagen een zó grote rol heeft gespeeld. Eventuele bijdragen kunnen worden ge stort op girorekening no. 279933 aan de heer J. B. Geheniau te Overveen met ver melding: afscheid dr. v. Hasselt. Ook bestaat de gelegenheid de bijdrage aan één van ondei'staande adressen af te geven, met bijvoeging van naam en adres. Mevrouw E. J. C. v.Vlijmen-Koets, Ter Hoff- stedeweg 17, Overveen; mevrouw F. B. Geheniau-Hackenitz, Mauricialaan 1, Over veen; mevrouw Makkes v. d. Deijl-Slig- gers, Nic. Beetsstraat 23; mevrouw v. Mier- lo-Schrama, Gierstraat 55; mevrouw W. Meyer-Selier, Kinderhuisvest 19; mevrouw C. M. Reus-Kleynveld, Westerhoutpark 2a; mevrouw F. Westerman-Leistra, Vijver laan 2 (Zuiderhoutpark). STAD welk dankbaar werk hij voortvarend maar ook tevens met fijn gevoel voor de poëzie van de klank speelde. Uiteraard moest Adam met deze solist ook op zijn „qui vive" zijn, te meer daar de voorbereiding met de kort was geweest. pas in de middag aangekomen virtuoos vrij De avond was ingezet met het spelen van het Hongaarse volkslied, dat, staande aan gehoord, gevolgd werd door een minuut van stille overweging. Verder werd door het orkest de Suite in D van Bach vertolkt en klonk ook het symfonisch gedicht „Les Preludes" van Liszt, waarbij al de klank sluizen van het orkest opengezet werden. De avond werd besloten met het Wilhel mus. In de pauze werden in de Tuinzaal schil derijen, tekeningen en etsen van Haarlemse kunstenaars verkocht ten bate van de hulp verlening. Deze actie bracht f 1.350 op. Met inbegrip van de baten van het concert kon f 3.960 voor het genoemde doel worden afgestaan. Jos. de Klerk De burgemeester van Haarlem heeft acht dames en heren bereid gevonden een Werk-Comité te vormen, dat de belangen van de Hongaarse vluchtelingen, die door het aanbod van het gemeentebestuur (be schikbaarstelling van vijf woningen) zullen worden ondergebracht te Haarlem, in de ruimste zin zullen behartigen. Het secretariaat is gevestigd op het bureau van de UW, Grote Houtstraat 142 tel. 14179. Gelden kunnen gestort worden bij de bankiers n.v. H. Oyens Zn., Kruisweg 7, Haarlem (postgiro no. 13895). met ver melding: „Voor de Hongaarse Vluchtelin gen". Het comité is als volgt samengesteld: P. A. Iieeres. voorzitter; mevrouw M. D. Eick- holz-de Wijs, secretaresse: W. H. Yssel de Schepper, penningmeester; mevrouw C. G E. M. F Cremers-de Bruyn; E. F. Albrecht; mr. J. H. Ekering; W. van Liemt jr. en mr J. N. Meysing. Tramlijn A msterdam-Zandoort Naar wij vernemen hebben B. en W. van Amsterdam in hun vrijdag gehouden ver gadering besloten na overleg met de be trokken commissie uit de gemeenteraad aan de raad een voorstel te doen om gun stig te beschikken op het verzoek van het Strandschap Zandvoort om de concessie voor de tramdienst Amsterdam—Haarlem Zandvoort voor zover het het traject KrommertSpuistraat betreft na 1 januari 1957 nog tot 1 september van dat jaar te verlengen. Oorspronkelijk zou het lijngedeelte Am sterdam—Haarlem per 1 januari door bus sen moeten worden vervangen en het tra ject Haarlem—Zandvoort per 1 september wanneer de spoorwegwei-ken in Heemste de zover zouden zijn gevorderd, dat het viadukt over de spoorlijn moet worden ge sloopt. Het gevolg van deze regeling zou zijn, dat in het strandseizoen de Amster dammers met hun omvangrijke strandba- gage steeds in Haarlem van de bus in de tram zouden moeten overstappen. Om dit ongerief te voorkomen heeft het Strand schap zijn verzoek gedaan. Voor de N.Z.H. betekent een inwilliging van het verzoek door de Amsterdamse raad een mogelijk heid om de overschakeling van tram op bus geleidelijker te doen geschieden. Per soneelsgebrek maakt de voorbereiding thans wel uitermate moeiHjk. HILLEGOM Artsen: dokter Ten Hoopen, telef. 5417, Stationsweg, Hillegom. HAARLEMMERMEER: Hoofddorp: dokter Bult, telefoon 6320. Nieuw-Vennep: dokter Nugteren, tel. 220 Badhoevedorp: dokter Faber. ZONDAG 18 NOVEMBER 1956 HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk Grote Markt. 10: Ds. Joh. Bronsgeest. 3.30: Consistoriekamer Grote Kerk. Liturgische dienst voor slechthorenden. 7: Ds. J. A. van Selms, van Nijmegen. Dienst uitg. van de commissie voor Bijzonder Kerkewerk. Zang- dienst van 6.457 u. Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerksplein. 10: Ds. A. J. van Rhijn. Noor- derkerk, Velserstraat. Zaterdag 45: Bid stond in de Gerfkamer. Zondag 10.30: Ds. R. Bijl, H. Doop. 7: Dezelfde. Oosterkerk, Zomerkade. 10: Ds. R. H. Oldeman, van Zandvoort. Bakenesserkerk, Vrouwestraat. 9.30: Kinderkerk. Wika W. Veenstra. 10.30: Jeugddienst. Ds. J. Godthelp, van Rotterdam Gebouw Vrijz. Hervormden, Jacobstraat. 10.30: Ds. J. Heidinga. Kapel Sarepta, Haze- paterslaan. 9.30: Kinderkerk. Ds. W. M. van Asperen. 10.45: Dr. G. Snijders. Diaconessen- huis, Hazepaterslaan. 4.30: Ds. A. J. van Rhijn. Janskapel, Jansstraat. 10.30: Dienst. Jeugdkapel. Noord, Molenaerstraat 10.30: Dhr. J. E. van Epen. Oost, Zomerkade 10: Dhr. R. Wijers. West, Leidsestraat 10: Dhr. W. C. de Groot. Centrum. O. Groenmarkt 10: Dhr. F. Braaksma. Eglise Wallonne, 10.30 h.: Service présidé par le Pasteur J. F. Baudraz. Christian Science, First Church of Christ, Scientist, Jansstraat 74. 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Woensdag, Lange Veerstraat 16. 8: Avondbijeenkomst. Pente costal Filadelfia Gemeente, Ged. O. Gracht 47. 10: Dienst. Woensdag 7.30: Bidstond. The Bethel Pentecostal Temple Inc., Voorhelm straat 3, gebouw „Beth-El". 3: H. Avond maal. Evangelist E. Ch. Hermes, Amster dam. Dinsdag 7.30: Bidstond. Br. N. A. Matray. Woensdag 8: Kumpulan Isteri (Zus. tersamenkomst) Zr. L. J. Weber-Immink, Heemstede. Alle-Dag-Kerk. Maandag 7.30 en woensdag 3: Contactbijeenkomsten met gerepatrieerden in de Pastorie der Broeder- kerk, Parklaan 32. Dinsdag 3: Rondetafel- bespreking. Broederkerk, Parklaan 34. Her vormde Evangelisatie op Geref. Grondslag, Nassaulaan 8. 10 en 5: Hr. v. Kooten, van Neerlangbroek. Woensdag 7.30: Ds. v. Dijk, van Garderen. Stads Evangelisatie, Lange Herenstraat 6. 10: Dhr. L. Slappendel, Bode graven. 7: Zangavond en gebed. Woensdag 8: J. F. Snoeks. Zuiderkapel, Zuiderstraat 15. 10: Dhr. J. Sevensma, Evangelist te Amster dam. 5: Dezelfde. Evangelisatiesamenkomst 8: Jeugdsamenkomst o.l.v. J. Sevensma. Zaterd. 7.30: Bakbijelbondav. Opwekkings samenkomsten, Zuiderstraat 15. Donderdag 8: Dhr. A. H. Agtereek, Evangelist te Am sterdam. Vrije Evang. Gemeente, Parklaan Een vijfenveertigjarige koopman uit Over veen stond voor het Haagse gerechtshof in hoger beroep terecht van een vonnis van de politierechter, hem opgelegd wegens chauf feren in beschonken toestand in de Haar lemmerstraat te Leiden in de vroege morgen van 30 januari. Een agent had hem zig-zag zien rijden en later op de Beestenmarkt voor een hotel zien uitstappen. Toen er niet werd open gedaan, stapte verdachte weer in de auto en ging op de achterbank liggen slapen. De agent verklaarde, dat de verdachte beslist de enige inzittende was geweest. Verdachte deelde mee dat hij niet achter het stuur had gezeten, maar een Duitser die vlak voor de komst van de agent zou zijn uitgestapt. De verdachte ontkende ook dat hij dron ken was geweest. Wel gaf hij toe twaalf glazen jenever en een paar glazen bier te hebben gedronken „maar", zo zei hij, „daar van was ik niet dronken". De procureur-generaal eiste tegen de ver dachte een gevangenisstraf van een maand en ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van een jaar. Vonnis op 30 november. 21. 6.30: P. D. Bardelmeyer, uit Doorn. Don derdag 8.15: A. H. v. Gent, Bijbellezing. Broedergemeente, Parklaan 34. Zaterdag 7.30: Liturgische Zangdienst. Zondag 10.30: Dhr. Elsinga, Jeugddienst. 7: Ds. Stemberg. O. R. G. 't Centrum, Westerhoutpai'k 1A. 10.30: Ds. A. R. de Jong. Ver. Vrije Gemeen te, Wilhelminastraat 60. 10.30: Ds. E. Frater Smid. Evang. Luth. Gemeente, Witte He renstraat. 10.30: Ds. G. Kroes. H. Doop. Don derdag 7.30: Ds. G. Kroes, Wees- en Oude- liedenhuis. Ver. Doopsgez. Gemeente, 10.30: Ds.-C. P. Hoekema. 10.30: Jeugddienst, Peu- zelaarsteeg 3. Dhr. W. Dorrepaal. Remonstr. Geref. Gemeente. 10.30: Ds. J. van de Guchte, van 's Gravenhage. Geref. Kerk. In alle kerken voorbereiding H. Avond maal. Wilhelminakerk, Ged. Oude Gracht 5759. 10: Ds. D. J. Roos. 5: Ds. L. Hoorweg Jr. Zuid-Oosterkerk, Richard Holkade 125. 10: Ds. L. Hoorweg Jr. 5: Ds. D. Hoomstra, van Hoofddorp. Lyceum-Aula, ingang van Merlenstraat. 9: Ds. C. Goeman. 5: Dr. P. J. Richel. Chr. Geref. Kerk, Raak. 10 en 5: Ds. J. P. Geels. H. Avondmaal en Dankzegging. Dinsdag 8: Ds. J. P. Geels, Bijbellezing. Stemming v. ouderl. en diaken. Geref. Ge meente, Ridderstraat 29. 10 en 5: Leesdienst. Geref. Gemeente, L. Margarethastraat 13. 10 en 4.30: Leesdienst. Vrijdag 7.30: Dr. Steenblok. Oud-Geref. Gemeente in Ned., Parklaan 21. 10 en 4.30: Leesdienst. Oud- Kath. Kerk, Kinderhuissingel 76. 10: Hoog mis. Woensdag 9.30: H. Mis. Baptistenge meente, Begijnhofkapel. 10.30 en 19: Ds. J. van Dam. 20.15: Jeugdsamenkomst. Dinsdag 20: Zusterhulp. Vergadering van Gelovigen Hasselaersplein 11. 10: Samenkomst (Brood- breken). Ned. Chr. Gemeenschapshond, Koudenhorn 46 A rd. Dinsdag 8: Samen komst. Gemeente des Heeren, Lange Mo lenstraat 22. 10 en 5.30: Samenkomsten. Volle Evangelie Gemeente, Elim-kapel, P. Krugerstraat 36. 10: Openbare samenkomst. 12-13: Zondagsschool. 7: Evangelisatiesa menkomst. Donderdag 8: Gebedssamen komst (voor gemeenteleden). Zevende-Dags Adventisten, Jacobstraat 6. Iedere zaterdag morgen 10: Gemeensch. Bijbelstudie. 11: Prediking. Zevendedag-Baptisten Gemeente Parklaan 21. Iedere zaterdag 10: Prediking. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, Comelissteeg 9. 10.30: Zondagsschool. 5: Kerkdienst. Hersteld Apost. Zendingkerk, Wilhelminastraat 21. 10 en 5: Godsdienstoefening. Apostolische Gemeente, Jacobijnestraat 15. 10 en 5: Gods dienstoefening. Soefi-Beweging, aula stede lijk Gymnasium, Prinsenhof. 11: Universele Eredienst. Church of England, Kinderhuissingel. Eve. ning Service 3 p.m. Sunday Nov. 18th. 1956 Gemeente van Christus, Spruitenbosstraat 9 10.15: Aanbiddingsdienst. 8: Evangelisatie samenkomst. Ged. Oude Gracht: dinsdag 8: Engelse bijbelstudie o.l.v. F. Worgan, van Engeland. Donderdag 8: Hollandse evange lisatiesamenkomst. Prediker Bill. Richard son van U. S. A. Woensdag 8: Bijbelstudie voor allen. Duvenvoordestraat 61 zw. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag. 10: Ds. v. d. Blink, van Amsterdam Jeugddienst. 7: Dr. J. Snijders, van Haarlem Immanuëlkerk. 10: Dr. H. v. d. Loos. Jeugd kapel, Jeugdhuis aan de Schoterweg. 10: Dhr. J. Huizinga. Sionskerk. Eksterstraat. (Spaarndam-W.) 10.30: Ds. Jac. Poort. 7: Ds. G. H. v. d. Woord. Ned. Prot. Bond, gebouw Berkenstraat 10. 10.30: Ds. G. K. v. d. Horst. Ver Doopsgez. Gemeente, Noorderkapel In- dischestraat. 10.30: Ds. S. M. A. Daalder. Zuiderkapel, afd. Noord. Verenigingsgeb. Volkstuin „Zonder werken niets", Verlengde van de Geuzepvesperstraat. Woensdag 8: Opwekkingssamenkomst. Dhr. J. Sevensma, evang. te Amsterdam. Vrijdag 8: Bijbelbe spreking. Geref. Kerk. Kloppersingelkerk Kloppersingel 5557. Voorber. H. Avond maal. 10: Ds. P. de Ruig. 5: Ds. J. A. van Arkel. Sionskerk, Eksterstraat. Voorber. H. Avondmaal. 8.45: Ds. J. A. v. Arkel. 3.30: Ds. H. W. Wierda. Noord-Schoterkerk, Spaarnrijkstraat. 10: Ds. H. W. Wierda. 5: Ds. P. de Ruig. Chr. Geref. Kerk, Floresstr. 10: Ds. J. C. Maris. 5: Ds. D. H. Biesma. Na afloop van de morgendienst verkiezing ouderlingen. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Wika Haffmans, Jeugddienst. 19: Prof. Dr. E. L. Smelik, Am sterdam (bijzondere samenkomst) Kapel Nieuw Vredenhof. 10.30: Ds. Oskamp. Aula Chr. Lyceum. 10.45: Ds. van Nieuwenhuijzen 19: Wika B. Leenman, Velp (bijzondere sa menkomst). Kapel Irene, Meer en Bosch 10: Ds. J. A. de Klerk. Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. 10.30: Prof. Dr. C. J. Bleeker, Hoogl. Amsterdam. Geref. Kerk. Koediefs- laan. 10: Dr. P. J. Richel. 5: Dr. A. Dondorp Camplaan. 10: Dr. A. Dondorp. 5.30: Ds. C. Goeman. Geref. Kerk, Herenweg 111, 10 en 5: Ds. C. P. Plooy. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.30: Ds. E. B. Rijnders, van Amsterdam-West. 10.30: Zondagsschool in het Tyo H. van Eegheninstituut, van Lennepweg. Relig. Kring, Eikenlaan 5. 10.30: Ds. G. J. Waar denburg, N.H., H'lem. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.15: Ds. H. S. J. Kalf, H. Doop. 7: Ds. G. Verdoorn, Terheyde. Geref. Kerk. 10: Ds. D. Hoornstra. 5: Ds. D. J. Roos te Haarlem. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9.30 en 11: Dr. J. H. Stelma. 9.30: Jeugdkapel, 12-15 jaar in Maranatha. 10.30: Jeugdkerk 16-20 jaar in Maranatha. Drs. B. Rijdes. 11: Zondagsschool, Kleuterschool Boslaan en Jeugdhuis. 11.45: Zondagsschool in Mara natha. Ned. Prot. Bond, Potgieterweg 4. 10.30: Mej. Ds. E. B. A. Poortman, Rem., Oegstgeest. Geref. Kerk. 9 en 10.30: Ds. O. Jager, te Almelo. 3.30: Ds. C. Goeman, te Haarlem. 7.30: Ds. G. van Duinen te Was senaar. Vrij Kath. Kerk, Popellaan 1. 10.30: Gez. H. Mis. Woensdag 19.30:' Vespers en Lof OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. J. E. Drost. 10.15: Zondagsschool Julianakwar- tier, Kon. Wilhelminaschool, Dompvloeds- laan. 12-13: Zondagsschool Ramplaankwar- tier, Beatrixschool en Irene. Marine Hospi taal. 10: Dienst. Geref. Kerk. 10 en 17: Ds. H. de Moor, van Enschedé. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. Dorps kerk. 10.30: Ds. D. ter Steege, H. Doop. 19: Ds. H. J. van Heerden, Scheveningen. „De Toorts". 9: Ds. D. ter Steege. Remonstrants- Doopsgez. Gemeenten, geb. „Spaarnberg", Wüstelaan 75. 10.30: Ds. J. W. Wery. Chr. Geref. Kerk, Pniëlkapel, Pastorieweg. 10: Ds. D. H. Biesma. 4: Ds. J. C. Maris. Na af loop van de morgendienst verkiezing ouderlingen. SPAARNDAM. Ned. Ilerv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. G. H. v. d. Woord. 7.30: Ds. N. Kousemaker, Westmaas, Jeugddienst. HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. Brouwer. 5: Ds. Knottnerus. Ned. Prot. Bond. 10: Ds. Kruyswijk. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. Krabbe. Chr. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. Schippers.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 11