Generaal Gruenther: Elke Russische agressie is zonder meer zelfmoord Prijsstabilisatie moet met kracht worden voortgezet Tweede Kamer niet enthousiast over industrieel garantiefonds ZATERDAG 17 NOVEMBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 15 NAVO-opperbevelhebber nam afscheid van Nederland Gruenther Grootkruis in de orde van Oranje Nassau NIEUWE UITGAVEN „Wie, Wat, Waar?" G. Oversteegen dient aanklacht in tegen „De Waarheid" Mi n is ter Zij Is tra Motie Maatschappij der Nederlandse Letterkunde Scheepvaart D. Spaargaren 40 jaar bij provinciale griffie Eigenares van een broche meldde zich hij politie Diefstal van twee vaten Bij zijn afscheid fristeren in Den Haag van de Nederlandse journalisten, heeft ge neraal Gruenther, die enkele uren tevoren door de Koningin was onderscheiden met het grootkruis in de orde van Oranje Nas sau, weer gesproken over „directe" reactie op een Russische aanval met raketwapens op Europa. De beoordeling van elk con flict, zo ongeveer zei de generaal, en de in verband daarmede te nemen maatrege len. berust bij de vertegenwoordigers der NAVO-landen. die tezamen de raad vor men. „De militaire bevelhebbers kunnen slechts dan een vergeldingsactie met atoomwapens ondernemen wanneer de NAVO-raad daartoe het besluit heeft geno men. Het feit, dat we te doen hebben met democratisch geregeerde landen maakt, dat deze procedure moet worden gevolgd. De beslissing, welke in deze moet worden ge nomen, zal steeds een politiek en nimmer een militair karakter hebben". Generaal Gruenther ging in het begin van de persconferentie uitvoerig in op de ontwikkeling van de NAVO gedurende de laatste zes jaren. Hij herinnerde eraan, dat in vergelijking van 1951 de afweer kracht der NAVO-strijdkrachten ongeveer vijfenveertig maal zo sterk is geworden. „Het plan, dat wij ons voor 1957 hebben gesteld, zal, indien het wordt gerealiseerd, betekenen, dat de defensieve kracht der NAVO ver is uitgegaan boven de doelstel ling van vijf jaar geleden". De generaal liet echter nog wel duidelijk uitkomen, dat er nog geen reden is voor uitsluitend tevre denheid. Sterke luchtmacht Onze luchtmacht heeft al die afschrik wekkende kracht. Het peil moet gehand haafd worden, zodat wij steeds in staat zijn, indien het nodig is, tot een vergel dingsactie over te gaan. Maar niet belang rijk is alleen dat we het vergeldingswapen bezitten, daarnaast moet er ook de wil zijn om het te gebruiken". Generaal Gruenther. kon verklaren dat hij ervan overtuigd was door zijn af scheidsbezoeken aan de NAVO-landen, dat die wil er inderdaad is. Er mag geen twij fel over bestaan, dat een aanval op het territoir van een van de leden der NAVO zal worden beschouwd als een aanval op alle! De generaal sprak nog over het in 1954 opgestelde concept voor de bewapening. Daarbij werd het principe aanvaard dat met minder divisies zou kunnen worden volstaan. „Maar men moet niet denken dat in de toekomst op de weg van verdere inkrimping kan worden voortgegaan." De generaal is van mening dat wanneer wij in 1939 een organisatie gelijk aan de NAVO hadden gehad de tweede wereldoorlog niet was uitgebroken. Zelfmoord Met betrekking tot het element van ver rassing (een onverwachte aanval dus van Russische zijde) merkte generaal Gruen ther op: „Dank zij het feit dat onze lucht strijdkrachten dusdanig verspreid staan op gesteld, zal de agressor nooit kunnen be werkstelligen dat wij niet meer in staat zouden zijn om een vergeldingsaanva! uit Deze drie vragen en variaties ervan doe men dagelijks bij iedereen op, wanneer hij kennisneemt van het leven om zich heen. Hij vangt een naam op en wil weten wat er aan vast zit. Hij ontmoet een begrip en voelt zijn nieuwsgierigheid gewekt. Hoe zou dat zijn? Wat zou dat zijn? Waar zou dat zijn? Wie zou dat zijn? En hoe gemakkelijk is het dan, wanneer hij een klein, handig en belachelijk goed koop boekje bij de hand heeft, waarin hij driehonderd bladzijden vol wetenswaardig heden in populaire vorm vindt weerge geven. Wetenswaardigheden die behoren tot de noodzakelijke kennis van degene die prijsstelt op algemene ontwikkeling en wil kunnen „meepraten". Ons blad heeft zich verzekerd van de uitgave van zulk een handig en goedkoop werkje, dat onder de titel „Wie, wat. waar?" van heden af aan onze loketten verkrijgbaar is. „Wie, wat. waar?" biedt alle inlichtingen die een ge wone zakagenda geeft, doch daarnaast in formal ies en voorlichting op binnen- en buitenlands politiek gebied, filatelie, geeste lijk leven, meteorologie, medische en an dere wetenschappen, handel, landbouw, veeteelt, verkeer, muziek, film, sport en mode. Het geeft bijzonderheden over de wereldbevolking, statistieken over geboor te en dood, wetgeving, ridderorden, maten en gewichten, weersvoorspellingen, gevleu gelde woorden. Vele onderwerpen zijn dui delijk en deskundig geïllustreerd, ook in kleuren, en het boekje vormt een bron van inlichtingen voor het dagelijkse leven, die zich onmiskenbaar zal blijken te maken voor degene, die gewend raakt eruit te putten. De prijs van het boekje is zeer laag, om dat ons blad al onze abonné's in de ge legenheid wil stellen het aan te schaffen. Het vormt trouwens ook een goed geschenk voor de komende feestdagen. Generaal A. M. Gruenther, opperbe velhebber van de Noordatlantische strijdkrachten in Europa bracht vrij dagmiddag een afscheidsbezoek aan Koningin Juliana en Prins Bernhard. De Koningin begiftigde de generaal, die op 20 november zijn commando zal overdragen, met het Grootkruis in de Orde xmn Oranje Nassau. Op de foto staat de generaal afgebeeld met ver sierselen, behorende bij deze hoge onderscheiding. te voeren". Hierbij vergeleek de generaal de NAVO met een hoogspanningsleiding. „Aanraking daarvan is funest. Wanneer wij de Russen dat nu maar steeds voor ogen blijven houden, behoeven wij geen vrees voor een oorlog te hebben. Agressie van hun kant is zonder meer zelfmoord". Met nadruk zei de generaal dat de NAVO een defensieve organisatie is, zodat zij nooit tot een agressieve daad zal over gaan. Het leed van twee wereldoorlogen is groot genoeg geweest om geen derde te wensen, vooral indien wij beseffen dat er in een derde wereldoorlog geen overwin naar zal zijn". De generaal beantwoordde nog enkele vragen. Onder meer kwam daarbij ter sprake de kwestie of een aanval van Oost- Duitsland op West-Duitsland een aanlei ding zou kunnen vormen voor het ontkete nen van een nieuwe oorlog. Hij zei dat de beoordeling van een dergelijk conflict be rust bij de NAVO-raad. Nieuwe functie Handig ontweek generaal Gruenther de vraag of het waar was dat hij met e&n regeringsfunctie zal worden belast. Gene raal Gruenthers naam wordt genoemd als toekomstig minister van Buitenlandse Za ken, als opvolger van minister Dulles. Hij zei van al die berichten niets te- weten. Zijn toekomstige functie was die van pre sident van het Amerikaanse RodV'Krufë. Tot slot bracht de generaal hulde aan de Nederlandse regerings-vertegenwoordigers in de NAVO, de officieren en het Neder landse volk, dat voor de NAVO-gedachte zoveel begrip heeft. Na afloop van de bijeenkomst zat de generaal aan een banket aan, dat hem dooi de Nederlandse regering werd aangebo den. Onder andere maakten van het gezel schap deel uit Prins Bernhard, dr. Drees, de ministers Staf en Hofstra, de Ameri kaanse ambasadeur in Den Haag en de staatssecretarissen van Oorlog en van Ma rine. Een oud-Haarlemmer, de heer George Oversteegen te Utrecht, heeft bij de offi cier van Justitie te Utrecht een aanklacht ingediend tegen het dagblad „De Waar heid". De heer Oversteegen voelt zich aan getast in zijn eer en goede naam door een artikel in dat dagblad van 13 november onder de titel „Zo woedde de Romme- pogrom in Utrecht". In dit artikel komen volgens de heer Oversteegen - de volgende voor hem be ledigende zinnen voor: „Het optrommelen van de hulptroepen is geschied door de heer George Over steegen, leider van de voormalige Rapalje- partij, leider van „Vrede en Vrijheid". Het is verder bekend dat figuren uit de onderwereld door lieden van de omgeving van Oversteegen thuis zijn afgehaald om bij de straatterreur te worden ingezet. Tussen de groepen met stenen gooiende studenten en scholieren zijn enkele Over- steegen-handlangers herkend. De keuze van de slachtoffers wees erop, dat Over steegen de hand moet hebben gehad in de samenstelling van de lijsten, waarmee Rooms-Katholieke knapen en hun hulp troepen de stad in werden gestuurd." In zijn aanklacht merkte de heer Over steegen op, geen leider te zijn van de anti communistische organisatie „Vrede en Vrijheid" en nooit leider te zijn geweest van een zogenoemde Rapaljepartij, noch minder leider van de Utrechtse onder wereld. Dit laatste beschouwt de heer Oversteegen als een persoonlijke beledi ging aan zijn adres. Hij wijst er verder op, dat hij nooit heeft aangezet tot straat terreur, maar wel iedere vorm van terreur steeds heeft afgewezen. Tenslotte is de heer Oversteegen in zijn aanklacht van oordeel dat zowel de schrijver van het artikel als de redactie van het dagblad „De Waarheid" zich aan een strafbaar feit hebben schuldig gemaakt. Hij verzoekt de officier van justitie een strafvervolging in te stellen tegen de schrijver van het artikel of tegen de ver antwoordelijke redacteur en bij eventuele strafbaarheid te bepalen, dat afschrift van het vonnis zal worden afgedrukt in alle edities van het dagblad „De Waarheid". Zaterdag 24 november houdt de com- misie Noodfonds-weduwenzorg van de Al gemene militaire Pensioenbond in het ge bouw van de H.JM.V. aan de Lange Mar- garethastraat te Haarlem een propaganda- feestavond. De tante van Charlie" (Cinema Pa lace) Deze befaamde tante van Charlie blijkt ondanks haar respectabele leeftijd nog steeds in een zeer blakende gezond heid te verkeren. Zij heeft zo ongeveer een halve eeuw over de toneelplanken ge huppeld en is ook de ster van ontelbare films geweest. Jong en fris komt zij nu op nieuw te voorschijn in een Duitse film, die wel volledig met vroegere ensceneringen gebroken heeft. Tante treedt nu op in een hypermoderne entourage: een riante dak tuin van een flat in Berlijn. Daar vertoont zij haar eveneens gemoderniseerde capri olen op een manier, die de mensen nog steeds doet huilen van het lachen. Heinz Rühmann heeft in deze fraai gekleurde film alles overtroffen wat hij tot dusverre aan zotternijen op het witte doek heeft laten zien. „De zesde juni" (L i d o). Het procédé „Oorlog met een liefdesaffaire" is in deze film omgekeerd; het gaat nu bijna uit sluitend om de liefdesaffaire met aan het eind van dat lied het gebulder van de kannonnen en de gevechten tijdens een voorlanding op 6 juni 1944. Het is een lang uitgesponnen verhaal met natuurlijk een verhouding van een getrouwde officier (Amerikaans) met een meisje (Engels). Ook de tegenstelling AmerikaansEngels levert veel gezeur op. De Amerikaanse officier Brad (Robert Taylor) en het Engelse meisje Valerie (Dana Wynter) verlieven zich, hoewel hij getrouwd is en zij verloofd met een Engel se officier; de verhouding bezit de voor geschreven mate van wroeging. Maar.... wie is de leider van de expeditie naar Nor- mandië als Brad ten strijde trekt? De verloofde van Valerie. Brad wordt gewond en deelt in Londen op doorreis naar zijn vrouw in Amerika aan Valerie mee, dat haar verloofde het goed maakt. Maar Va lerie weet dat haar verloofde inmiddels is omgekomen door een landmijn, die hij misschien wel opzettelijk bewandelde. Maar zij zwijgt. „Jubal. de vloek van de prairie" (Frans Hals). Van het verhaal, dat aan de film „Jubal" ten grondslag ligt, gaan er precies dertien in een dozijn: het is de geschiedenis van een onbegrepen cowboy, die eindelijk een rustpunt vindt. Hij krijgt een baan als voorman op een ranch. Dooi de vrouw van de rancheigenaar raakt hij, De minister van Economische Zaken, prof. Zijlstra, verklaart in zijn antwoord op het voorlopig verslag der Tweede Ka mer over de begroting van zijn departe ment, dat het huidige beleid inzake stabi lisatie van de prijzen met kracht dient te worden voortgezet, temeer daar wegens de internationale toestand met een stijging der grondstoffenprijzen rekening moet worden gehouden. Het is noodzakelijk erop toe te zien, dat eventuele loon- en prijscorrecties het nood zakelijke niet te boven gaan. Bij het toe passen van zulke correcties moet zoveel mogelijk rekening worden gehouden met alle factoren, die tot matiging van het be drag der correctie aanleiding geven. Tegen over de stijging van bepaalde produktie- kosten dient een eventuele verhoging van de produktiviteit in aanmerking te worden genomen. Voorts dient te worden voor komen, dat zulke correcties uitlopen in een proces van cumulatieve loon- en prijsstij gingen, aldus de minister. De noodzaak van een zo groot mogelijke concurrentiekracht van onze produkten op de wereldmarkt is een van de voornaam ste grondslagen van het economische be leid. Deze concurrentiekracht is in belang rijke mate afhankelijk van de ontwikkeling van de lonen en van de arbeidsproduktivi- teit in ons land en daarbuiten. Bij verge lijking blijkt, dat de lonen in ons land in 1954 en 1955 enigszins sterker zijn geste gen dan in de meeste ons omringende lan den. Wordt de ontwikkeling van de arbeids- produktivileit eveneens in rekening ge bracht, dan vertoont het verloop van de ar beidskosten eenzelfde beeld. Alle voorzich tigheid ten aanzien van de beschikbare ge gevens in acht nemende, moet dus worden aangenomen, dat onze concurrentiemarge sinds 1953 enigszins is ingekrompen, zo zegt minister Zijlstra. Naar de mening van de minister bestaat er een juist evenwicht tussen loon- en prijsbeleid. Dit evenwicht zou worden doorbroken, als de loon-afwenteling in de prijzen tot telkens nieuwe loonacties zou leiden, waardoor de inflatoire spiraal in gang zou worden gezet. De stijging van verschillende grondstof- fenprijzen, die zich de laatste tijd heeft ge manifesteerd en die onder invloed van de recente internationale gebeurtenissen wel licht nog zal aanhouden, kan in bepaalde bedrijfstakken, met name waar de produk- tiviteitsverbetering gering of nihil is, een prijsverhoging onafwendbaar maken. Ech ter dient men niet te snel te concluderen, dat de mogelijkheden tot vergroting van de efficiëntie zijn uitgeput. Voorts worden kos tenstijgingen in vele gevallen ruimschoots opgevangen door de omzetvergroting, zodat ook bij constante prijzen nog een zeer rede lijke totale winst kan worden gemaakt. Onderzoek naar prijzen De minister heeft een onderzoek doen in stellen naar de handelsmarges op fototoe stellen, welke uit Duitsland worden ge ïmporteerd. De resultaten van dit onder zoek zijn nog in bewerking. Een accountantsonderzoek bij een aantal slagersbedrijven heeft tot de conclusie ge leid, dat er voor de overheid geen aanlei ding is tot ingrijpen ten aanzien van de marges. De stijging der veeprijzen vond haar oorzaak voornamelijk in de vergrote vraag, waarbij het aanbod uit eigen voort brenging is achtergebleven. Een vergroting van het binnenlandse aanbod zou ten koste van de export zijn gegaan. Vooruitlopend op het onderzoek, waar toe de opticiensbedrijven het initiatief had den genomen, is aan de opticiens aangebo den een onderzoek naar de rentabiliteit in deze branche te doen instellen door de Rijksaccountantsdienst, welk aanbod is aan vaard. Uit dit onderzoek is gebleken, dat de gemiddelde nettowinst van de onder zochte bedrijven in 1955 zeer ruim is ge weest. Een later onderzoek van het Econo misch Instituut voor de Middenstand heeft de conclusies van de Rijksaccountantsdienst bevestigd. Zowel onder invloed van de re sultaten van deze onderzoekingen als ten gevolge van de scherpe concurrentie van enkele te Amsterdam opgerichte zieken fonds-opticienszaken, hebben de opticiens- organisaties hun leden aangeraden tot een aanmerkelijke prijsverlaging over te gaan. Over de prijzen van brood en melk merkt de minister op, dat er een niet onaanzien lijk verschil in kostprijs kan bestaan tussen afhaal en uitbreng derzer produkten. Men mag slechts lagere prijzen verwachten in die bedrijven, die geheel of zeer over wegend het afhaalsysteem toepassen. Een prijsverlaging zou slechts mogelijk zijn als algemeen de koopgewoonte veranderde en de consument geneigd was zeer overwe gend de produkten bij de winkel af te halen, waardoor de bezorgkosten voor een aanmerkelijk deel zouden vervallen. Een vloeiend Hongaars sprekende Sin terklaas heeft vrijdagavond met een legertje van zwarte pieten een bezoek gebracht aan de Hongaarse vluchtelin gen in de Utrechtse Jaarbeurshallen. Nederlandse textielbedrijven en kle dingmagazijnen hadden de goedheilig man in staat gesteld, de kleintjes te verrassen met een compleet stel nieuwe kleren. buiten zijn schuld, in moeilijkheden, waar na hij uit zelfverdediging de eigenaar doodschiet. Toch zijn er enige factoren, waardoor deze film uitsteekt boven de gemiddelde rolprent van het „western"-genre. Als één van die factoren moet het spel genoemd worden van Ernèst Borgnine als de ranch eigenaar en van Glenn Ford als de cow boy. Hoewel we hieraan moeten toevoegen, dat we Borgnine heel wat liever in de film „Marty" hebben zien spelen. Verder is er een goede sfeertekening en zijn ook de kleuren prachtig. Dit zijn de pluspunten, die we „Jubal, de vloek van de prairie", gaarne willen toekennen. „Fortune Carree" (Minerva). Alleen vanavond en zondagavond kan men dit ro mantisch epos van heldhaftigheid en avon tuur gadeslaan. In de matinees wordt het sentiment beproefd met de film „Onder moeders vleugels", een hommage aan de moeder. Maandag keert nog eenmaal de Zweedse film „Als de dauw hangt komt er regen" terug. „Invitation to the dance" (Studio) Reeds hebben wij in „Erbij" over Gene Kelly's film geschreven. Het eerste klassie ke deel levert menige fraaie aanblik op, maar het eraan ten grondslag liggend ge geven wordt helaas gesmoord in de melo- dramatiek. Het tweede deel is vooral ver nuftig. Getekende figuurtjes spelen daarin samen met de acteurs. Het derde deel met een sterke surrealistische expressie, dunkt ons het meest geslaagd. „Alexander de Grote" (L u x o r en R e m- brandt) De hachelijke onderneming, een figuur van het formaat van Alexander de Grote in kleurige filmbeelden gestalte te geven is, zoals te verwachten was, een glorieuze mislukking geworden. Het pleit voor de makers van deze technicolor- breedscherm-superproduktie, dat zij de geschiedenis geen geweld wilden aandoen terwille van de „show". Geen ogenblik wordt afgeweken van de bekende feiten uit Alexanders leven. Zijn fantastische wa penfeiten, de onderwerping van de Grie ken, de heroïsche strijd van de dertigdui zend tegen het miljoenenleger van keizer Darius bij Issus en, tenslotte de roemrijke veldtocht door Azië, dat alles wordt met veel pracht en praal in indrukwekkende massaregie uitgebeeld. Men verzuimt zelfs niet om de drieëndertigjarige „heerser over twee werelden" in Babyion een autentieke, doch weinig spectaculaire dood aan de ma laria te laten sterven, maar hoeveel respect dit alles ook afdwingt, het stijgt nergens uit boven het peil van een kleurig pren tenboek. Alexander zelf, „soldaat en dich ter, denker en dromer", komt ons nergens nader; hij overtuigt alleen als de klassieke held naar Grieks model, maar van het dualisme in zijn ziel, zijn innerlijke strijd en zijn „eenzaamheid in grootheid" wordt men niets gewaar. Ook zijn machtige raad gevers en tegenspelers, Aristoteles, Demos thenes, Darius van Perzië en Alexanders vader Philippus van Macedonië zijn goed deels niet meer dan karakteristieke type ringen, geen karakters. Als spektakel ech ter kent „Alexander de Grote", zover we weten, zijn weerga.nieri-in de filmhistorie. „De laatste dér Navajo's" (R o x y) Weer is een nieuw hoofdstuk toegevoegd aan het nooit eindigende en altijd weer opwindende verhaal van de strijd in het Wilde Westen. Opnieuw duiken bandieten op aan de horizon van de uitgestrekte prai rie. Ditmaal hebben de schurken het niet gemunt op een paar koeien van de zus-en- zo-ranch. maar op de Navajo Blandy, de vogelvrijverklaarde, die zij voortdurend achter de Tndianenbroek zitten. Door een reden, die iedere simpele ziel wel kan raden, geniet de onverschrokken Indiaan de steun van een kordaat blank meisje, dat beslist niet voor de poes is en met de revol ver net zo overweg kan als met de breipen. Er worden weer talloze Indianen naar de eeuwige jachtvelden gezonden, zulks dank zij het vlotte spel met geweer en revolver. Achtervolgingen, die het bloed doen koken, verhogen de spanning en de oude post koets is natuurlijk hoe kan het ook anders weer uit de stal onder het stof vandaan gehaald. De Maatschappij der Nederlandse Letter- knude, heeft vrijdag in haar vergadering een motie aangenomen, waarin het feit wordt betreurd „dat er onder de leden van de maatschappij personen zijn, die door hun lidmaatschap van de Communistische Partij Nederland of door hun niet onvoorwaarde lijk afkeuren van de houding dezer partij ten aanzien van de gebeurtenissen in Hongarije, de geestelijke vooronderstellingen van de maatschappij ontrouw zijn". Besloten is in een buitengewone algemene vergadering de houding van de maatschappij ten opzichte van deze leden nader te bepalen. Vrijdag 16 november heeft de heer D. Spaargaren het feit herdacht dat hij veer tig jaar geleden op negentienjarige leeftijd zijn ambtelijke loopbaan begon op de pro vinciale griffie van Noordholland. De derde afdeling A heeft hem des morgens in intieme kring gehuldigd. Men overhandigde hem een actetas en boeken. In de commissiekamer werd 's middags een receptie gehouden. On. der de aanwezigen bevonden zich vier leden van gedeputeerde staten. De commissaris van de Koningin in de provincie Noordholland kwam in de loop van de middag persoonlijk zijn gelukwensen aanbieden en overhandigde de jubilaris de gebruikelijke enveloppe met inhoud. Na de receptie werden de festiviteiten in intieme kring voortgezet. Wij hebben een oproep geplaatst van de Haarlemse politie, waarin een eigenares van een gouden broche verzocht werd zich te melden. Zij heeft contact opgenomen met de recherche en daardoor is proces-verbaal op gemaakt tegen een veerenveertig-jarige Haarlemmer, verdacht van verduistering. Deze had de broche gevonden en niet als ge vonden voorwerp bij de politie aangegeven. De man had de broche aan een opkoper verkocht. De nv Blokmetaal in de Waarderpolder te Haarlem had aan de politie meegedeeld, dat vermist werden twee ijzeren vaten met bronsslijpsel. De waarde bedroeg zevenën- twintighonderd gulden. Verdacht van diefstal heeft de recherche twee kooplieden aange houden. die tweeënveertig en vijfendertig jaar zijn. De oudste verklaarde behulpzaam te zijn geweest bij het vervoer en de andere ontkent iets met de zaak uitstaande te heb ben. Opkoper bekeurd. Wegens het kopen van een bromfiets van een jongen beneden de leeftijd van zestien jaar heeft de Haar lemse politie proces-verbaal opgemaakt te gen een vierenvijftigjarige koopman. (Van onze Kamerverslaggever) In de Tweede Kamer is vrijdagmiddag aan de orde gekomen het wetsontwerp tot stichting van een industrieel garantiefonds. Kleine en middelgrote industriële onder nemingen die willen uitbreiden kunnen vaak moeilijk risicodragend kapitaal krij gen, want de behoefte is groot maar het aanbod klein. Er hoopt zich wel steeds meer kapitaal op bij pensioenfondsen en levensverzekeringsmaatschappijen, maar die willen bij het beleggen van hun gelden risico vermijden. De regering wil nu een stichting in het leven roepen die bepaalde garanties biedt wanneer risicomijdend kapitaal wordt be legd ter bevordering van de industriali satie. Het is de bedoeling dat de stichting zal werken met een kapitaal van dertig mil joen gulden, dat eventueel kan worden vei-hoogd tot honderd miljoen. In het al gemeen zal de medewerking aan financie ringstransacties per geval een bedrag van een half miljoen gulden niet overschrijden. In uitzonderingsgevallen zal deze grens tot twee en een half miljoen gulden verhoogd kunnen worden. De Tweede Kamer was gisteren blijkens de redevoeringen van de heren Janssen (K.V.P.), Van Leeuwen (V.V.D.), Hazenbosch (A.R.) en Peschar (P.v.d.A.) niet enthousiast voor het plan van de regering. Men vond het eigenlijk overbodig, omdat er nog andere wegen zijn om kleine en middelgrote industriële on dernemingen te helpen, maar men was er ook toch niet dermate tegen dat men het wilde afwijzen. Minister Zijlstra had op het laatste mo ment het ontwerp nog aangevuld met de bepaling volgens welke de Kamer twee maanden tevoren op de hoogte zal worden gesteld wanneer het voornemen bestaat het stichtingskapitaal te verhogen tot honderd miljoen gulden. Woensdag zal de minister in de Kamer uiteenzetten, waarom de stich ting van het industrieel garantiefonds toch wel gewenst is. Het werkkapitaal is be schikbaar gesteld door Amerika en wan neer het geld niet wordt gebruikt ter be vordering van de industrialisatie zal het waarschijnlijk een bestemming krijgen op het gebied van de defensie. Albireo. 16 v. Calcutta n. Chalna. Amstelvliet. 16 v Brake n. Amsterdam. Abbedijk, 16 te Bremen van Rotterdam. Aldabi, pass. 16 Madeira n. Rio de Janeiro. Amstelkade, 16 v. Dakar n. Amsterdam. Alphard, 16 te Rotterdam verw. Algenib. 15 te Montevideo. Almdijk, 15 te l.e Havre. Amsteldijk, 15 te Houston. Amstelveen, 19 te Rotterdam verw. Aalsum, pass. 15 Kp. De Goede Hoop n. L. Palm. Andijk, 15 te Vera Cruz. Appingedijk, 15 te Norfolk. Attis. 16 fe Antwerpen. Ariadne, 17 v. Rotterdam n. Marsala. Attis. 17 te Amsterdam. Alcyone, 16 te Rotterdam. Alkaid, pass. 17 Las Palmas n. Antwerpen. Amerskerk, 16 te Amsterdam. Argos. 16 te Rotterdam. Alioth, 17 te Rio de Janeiro. Almdijk, 16 v. Le Havre n. Antwerpen. Alnati, 16 v. Buenos Aires n. Villa Constitucion. Alphacca, 16 v. Montevideo n. Paranagua. Aludra. 16 v. Pt. Louis n. Kaapstad. Amstelpark, 16 v. Kaapstad n. Dakar. Arnediik, 16 te Le Havre. Artemis, 16 v. Horta n. Barbados. Banka, 16 v. Pada'ng n. Le Havre. Batang, 16 dw. Mozambique n. Dakar. Bali. 18 te Dakar verw. v. Amsterdam. Britsum. 16 v. Londen n. Key West. Breda. pass. 16 Vlissingen n. Hamburg. Blij den dijk, 17 te Amsterdam. Bennekom, 16 te Emden. Boissevain. 17 te Okinawa. Crania. 6/12 te Bombay verw. Calisto. 16 te Boston U.S.A. Congokust. 16 te Winneba. Caltex Nederland. 16 te Rotterdam. Castor, 16 te Rotterdam. Duivendrecht. 15 v. Batonrouge n. Londen. Duivendijk, 21 te Los Angeles verw. Ena, 19 te Para verw. Erinna, 17 te Balikpapan verw. Esso Amsterdam. 16 te Amsterdam. Felipes, 17 te Tj Priok. Friesland KRL, 16 v. Dakar n. Indonesië. Gaasterkerk, 17 te Shanghai. Grootekerk, 16 100 m. z.o. Melbourne n. Kaapst. Ganymedes, 15 v. Cd. Trujillo n. San Juan. Graveland, 16 te Pto Alegre. Gooiland. 17 te Amsterdam. Guineekust, pass. 17 Kp. Palmas n. Freetown. Hilversum. 15 260 m. o z.o. Albany n. Melbourne. Hera. 16 te Amsterdam. Kabylia, 16 te Curacao. Kalianda, 16 te Ambon. Karimun, 16 v. Sydney n. Colombo. Kalinga, 19 te Durban verw. Kalydon,, 23 te Rotterdam verw. Kafelysia, 19 te Maracaibo verw. Kabylia, 16 te Curapao verw. Kenia, 17 te Heysham verw. Kopionella. 20 te Curapao verw. Kylix, 22 te Thameshaven verw. Kota Inten, 17 v. Kaapstad n. Dakar. Kryptos, 17 v. Gefle n. Rotterdam. Laertes. 16 te Dakar. Leopoldskerk, 17 te Mena Al Ahmadi. Marisa. 19 te Iskenderun verw. Meliskerk. 16 te Marseille. Mirza, 20 te Yokohama verw. Murena, 15 te Kawasaki verw. Mentor, 15 v Paramaribo n. Georgetown. Mijdrecht, 16 te Curacao. Mariekerk, pass. 16 Gibraltar n. Dakar. Notos. pass 15 Ouessant n. Savona. Oostkerk, 17 te Adelaide. Omala, 15 te Larnaca verw. Ommenkerk, pass. 15 Vlissingen n. Hambur». Ophir, 16 te Singapore. Oranjefontein, 15 te Hamburg. Osiris, 15 740 m. n.o Curapao n. Curapa Orestes. 15 v. Cristobal n. Kingston. Ovuia. 15 te Balikpapan verw. Orion. 16 te Rotterdam. Ouwerkerk. 16 v. Kaapstad n. Dakar. Purfina Hellas. 16 te Durban. Plancius,17 te Surabaja. Prins Willem V, 17 v. Antwerpen n. Bremen. Purfina Hellas. 16 v. Durban n. Portland. Poelau Laut, 17 te Philadelphia. Riouw, 17 te Surabaja. Rotti, 16 v. Dakar n. Amsterdam. Rijndam. 16 v. Rotterdam. 17 te Le Havre. Schiedijk, 16 v. New Orleans n. Havana. Sumatra. 16 te Bahrein. Schie. 18 te Piraeus. Soestdijk. 15 te New York. Senegalkust. 16 te Dakar. Sliedrecht, 16 v. Corpus Christi n. Las Palmas. Sarangan, 16 v. Rotterdam, 17 te Antwerpen. Senegalkust, 17 v. Dakar n, Freetown. Stad Breda. 16 v. Birkenhead n. Monrovia. Straat Mozambique, 18 te Singapore verw. Theobaldius, 26 te Freetown verw. Tibia, verw. 23 Kielerkanaal n. Ornskoldsvik. Trompenberg, 15 v. New Orleans n. Savannah. Tiberius. 15 90 m. n. Sombrero eil. n. Antw. Teucer, 16 te Penang. Van Cloon. 16 v. Singapore n. Tj. Prlok. Van Noort. 16 te Hongkong. Van Riemsdijk. 16 te Makassar. Vasum, 5/12 te Mena Al Ahmadi verw. Willem Barendsz. pass. 15 Startpoint n. Curapao. Zeeland, 17 te St. Nazaire. KLEINE VAART Atlas, 15 40 m. w. Sevilla n. Sevilla v. Lissabon. Adara, 16 v. Londen te Rotterdam. Abel Tasman, 16 30 m. z.w. Noorwegen n. Man chester. Albert V, 16 bij Goeree n. Rotterdam. Algarve, 16 te Westhinder n. Dublin. Appingedam, 15 v. Vlaardingen te Lissabon. Arcfic, verm. 17 v. Rotterdam n. Londen. Borneo, 16 v. Bremen te Londen verw. Bestevaer, 16 Liibeckerbocht n. Lübeck. Berend N, 16 45 m. z.o. Dunmore n. Dunmore. Betty, 16 te Shipwash n. Rouen. Badzo. 15 v. Rotterdam te Londen. Bruiser, 16 v. Flensburg n. Wismar. Calvijn, 16 v. Rotterdam. Coeta, 16 dw. Longship n. Par. Confiance, 16 dw. Dover n. Cork. Corale, 16 dw. Scheveningen n. Stockholm. Corrie B, 16 dw. Vlieland n. Londen. Da je Böhmer, 16 v. Malta n. Catania. Duiveland, 16 bij Goeree n. Rotterdam. Despatch, 16 v. Nakskov te Rotterdam. Domburgh, 16 v. Londen te Rotterdam verw. Dubhe, 16 v. Rotterdam n. Nordenham. Esma, 16 te Kjelsnor n. Kingslynn. Fiaf, 17 v. Cork te Gent verw. Finlandia, 16 op N. Waterweg v. R'dam n. Antw. Flevo, 15 5 m. w. Kp. Vilano n. Amsterdam. Hans. 16 v. Rotterdam n. Oslo. Holwierde, 16 v. Gruvin n. Delfzijl. Horst, 16 bij Pitrouteboie v. Goole n. Hamburg. Henrica B. 16 dw. Texel v. Par n. Hornefofs. Hondsbosch. verm. 17 v. Londen n. Rotterdam. Jan Kreumer, 16 v. Londen te Rotterdam. Jell, 16 10 m. z. Hoek v. Holl. n. Dordrecht- Julia Mary, 16 rede Manchester. Jonan, 16 v. Livorno n. Rotterdam. Jaba, 16 v. Goole te Colchester. Kp. St. Vincent, 15 v. Norrsundet te IJselmonde. Kohinoor. 16 te Gedservs n. Portsmouth. Kora, 16 dw. Portland n. Calais. Lea, 16 v. Lovisa te Schiedam. Lies, 16 v. Rotterdam n. Aalborg. Lyra, 16 dw. Barnsness n. Leith. Libra, 16 v. Karlshamn te Manchester verw. Lijnbansgracht, 16 v. Goole n. Helsinki. Lotus,, verm. 17 v. Delfzijl n. Selby. Mercurius H, 16 v. Leith te Rotterdam. Minerva, II, 16 v. Oskarshamn te Rotterdam. Musketier, 17 v. Liverpool te Delfzijl verw. Magelhaen, 16 op Schelde v. Antw. n. Bordeaux Marie Sophie. 16 v. Kemi n. Sunderland. Mudo, 16 20 m. n. Hanstholm n. Kopenhagen. Martha. 16 v. Rotterdam te Bremen. Maria W. 17 v. Hamburg te Plymouth verw. Marjan, 16 v Brunsbüttel te Oskarshamn verw. Nero, 15 v. Tarragona, n. Valencia. Noorderhaven, 16 v. Rotterdam te Flensburg. Pegasus. 16 60 m. o. Methil n. Kopenhagen. Pirola, 16 10 m. n.o. Gedservs n. Londen. Roelf, 16 v. Aalborg te Aarhus. Reggeborg, 16 50 m. n.o. Sunk n. IJmuiden. Rini, 16 ten anker Dungarvan n. Dungarvan. Ton S, 16 v. Rotterdam n. Zeebrugge. Urmajo, 16 20 m. n. Noordhinder n. Stockholm Volharding, 16 v. Amsterdam te Rotferdam. Westerdok, 15 dw. Scheveningen n. Harlingen. Westerschelde, 17 v. Montrose te Plymouth verw. Willemijn, 16 v. Windau te Grimsby. Zeehaan, verm. 17 v. Gdansk n. Londen. SLEEPVAART Cycloop, 15 680 m. w.z.w. St. Nazaire n. Sf. Noz. Hudson, 15 te Haiphong. Loire, 15 in Str. Banka n. Bluff. Oceaan, 15 430 m. n.w. Fayal n. Azoren. Poolzee, 15 60 m. z.o. Kp. St. Vincent n. R'dam. Rode Zee, 15 dw. Guadeloupe n. Maracaibo, Thames, pass. 15 Wight n. Lissabon. Tyne, 15 210 m. z.o. Aden n. Oran. Zeeland, 17 te St. Nazaire verw.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 13