Leven der vrouw in Israel Een Amerikaan lucht zijn hart ONZE TUIN- EN KAMERPLANTEN Sleutelbloemen Europa zijn tweede vaderlan ZATERDAG 17 NOVEMBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 13 Kamerleden vragen Waarom ging loons verhoging bij het rijk niet op 1 juli in? UW HAAR IS UW KROON MAISON C. J. OERLEMANS Medische verzorging tijdens het weekeinde Kort nieuws Dat leuke vlotte kapsel MOLENDIJK voor ui Dr. W. Drees opende nieuw Unilever-Iaboratorium Critiek op diplomaten in Boedapest Kamerlid stelt vragen aan minister Luns Vervalst landbouwpraatje? Vier jaar geëist tegen Nijmeegse inbreker Gevarieerd menu leder achttienjarig meisje heeft twee jaar dienstplicht De meeste Israëlische vrouwen wer ken. Voor kinderen vanaf twee jaar zijn overal kinderbewaarplaatsen opgericht: Warenhuizen vindt men niet in de ste den, wel een heleboel gezellige winkel tjes, die goed van allerlei waren en ook luxe artikelen zijn voorzien. Huisvlijt „Mooie handweefstoffen kun je overal kopen en ook jersey kleding is er volop. Er worden regelmatig modeshows ge houden, altijd met een liefdadig doel. Veel wordt gedaan om de huisvlijt te stimuleren; de WIZO (Women's Interna tional Zionist Organisation) leert de jongeren bijvoorbeeld het prachtige Blijkens het Voorlopig Verslag van de Tweede Kamer over de begroting van Bin nenlandse Zaken had het algemeen be vreemding gewekt, dat de 6 percent salaris verhoging voor het rijkspersoneel niet is ingegaan per 1 juli 1956, zulks tegen het advies van alle centrales van overheidsper soneel in. Welke zijn de motieven, zo werd gevraagd, welke de regering ertoe hebben geleid om van dit advies af te wijken en de ingangsdatum op 1 september te stellen? Dit had te meer verwondering gewekt, aangezien zeer vele gemeentebesturen, op advies van het centraal orgaan inzake ge meenschappelijke behartiging van gemeen telijke personeelsaangelegenheden als in gangsdatum 1 juli hebben vastgesteld. Aangezien dit de eerste keer was na de bevrijding, dat door het centraal orgaan van een regeringsstandpunt werd afge weken, meende men te mogen veronderstel len, dat hier wel zeer zwaarwichtige rede nen hebben gegolden. In dit opzicht werd het voorts opmerkelijk geacht, dat ook de Sociaal-Economische Raad voor zijn per soneel als ingangsdatum 1 juli 1956 heeft gesteld. Algemeen werd gevraagd, of de regering voornemens is gehoor te geven aan de op haar uitgeoefende aandrang, een weg te vinden, waardoor het rijkspersoneel alsnog een uitkering zal ontvangen, ten einde te bereiken, dat de salarisverbeteringen van 1956 bij die van 1955 niet zullen achter blijven. Vele Kamerleden vestigden er de aan dacht op, dat uit diverse perscommuniqué's is gebleken, dat geen overeenstemming werd bereikt over de bezoldiging van de hogere rijksambtenaren. Deze leden zouden gaarne worden ingelicht over de maatrege len, welke de minister thans denkt te moe ten treffen. Vele andere leden hadden met voldoe ning vernomen dat de salarissen van de topfunctionarissen verbeterd worden. Men wenste te weten of de regering tot lagere publiekrechtelijke organen het verzoek zal richten, een overeenkomstige maatregel te treffen voor het daarvoor in aanmerking komende personeel van die organen. Ge vraagd werd of het in de bedoeling ligt, de bestaande gelijkschakeling van de bezol diging van het overheidspersoneel ook na de thans getroffen voorziening te handha ven en of deze regeling mede gevolgen zal hebben met betrekking tot de salariëring van die burgemeesters, secretarissen en ontvangers, die een salaris genieten, gelijk aan of hoger dan dat van een referendaris. Men achtte een dergelijke verbetering noodzakelijk omdat er een duidelijke ten achterstelling zou zijn bij soortgelijke functionarissen in het vrije bedrijf, waar door het moeilijk zou zijn bekwame krach ten voor de rijksdienst aan te trekken. ADVERTENTIE MITS GOED VERZORGD. Wij brengen u de nieuwste Permanent-wave en de nieuwste kleurspoelingen, welke het verven overbodig maken. Haaronderzoek gratis. PERMANENT-WAVE vanaf f 12.50 Gierstraat 69 - Haarlem - Tel. 21736 HAARLEM Artsen: men raadplege telefonisch firma Mathot, telefoon 11990. Dierenartsen: Jacoba Hagedoorn, Heem- steedse Dreef 11, telefoon 35521. Apotheken: Th. A. Klinkhamer, Ko ninginneweg 69, tel. 11596; Grijseels en Van Hees, Lange Veerstraat 19, telefoon 11000; Frans Hals-apotheek, Frans Hals plein 1. telefoon 11180. BENNEBROEK: Artsen: dokter P. van Aalst, Rijksstraat weg 53, te'efoon 300. LISSE: Artsen: dokter A. J. Duymaer van Twist, Hereweg 295. telefoon 3453. BLOEMENDAAL: Artsen: dokter H. D. G. A. Tmmink. Bloemendaalseweg 126, telefoon 23449. Overveen: dokter W. D. van Oldenborgh. Bloemendaalseweg 223, Overveen, tele foon 22884. Aerdenhout: dokter J. Tjakkes, Nic. Beetslaan 6, telefoon 27570. Wijkverpleegsters: zuster J. Th. Odinot, Rustenburgerwég 16, telefoon 24413 en zuster A. G. Haagsma, Spiegelenburgh- 'aan 31, Aerdenhout, tel. 27343 of 26994. Apotheken: Elswout Apotheek. Bloemen daalseweg 341, Overveen, telef. 16760; Santpoortse Apotheek, Bloemendaalse- straatweg 145, Santpoort-Station telef. 02560 - 8249 en Aerdenhout Apotheek, Zandvoortselaan 164, Aer4enhout, telef. 26772. ZANDVOORT: Artsen: dr. P. Vijlbrief, Hogeweg 43, telefoon 3355. Wijkverpleegsters: zr. A. M. C. Hoogen- bosch, Julianaweg 23, telefoon 2826. Verloskundige: zr. G. Bokma, Tolweg 8, telefoon 2816. Apotheken: zondag 18 november, de Zandvoortse apotheek, J. J. L. A. Wijn- ne, Haltestraat 8, telef. 2389, de gehele dag geopend en in de week van 19 t/m 24 november óók des avonds na 7 uur, echter uitsluitend voor doktersrecepten en spoedgevallen. HEEMSTEDE: Artsen: K. L. Kout, Johan de Witlaan 23, telefoon 38411, en A. L. C. van Lier, Piefer Aertzlaan, telefoon 39875. Wijkverpleging: zr. L. Dudok van Heel, Jac. de Witstraat 9, telefoon 34673 (en in de week van 19 tot en met 24 novem ber, des avonds van zes tot elf uur). Apotheken: Aerdenhout Apotheek, Zand- voortselaan 164, telefoon 26772 en Heem- steedse Apotheek, Binnenweg 98, tele foon 38197. „Merwelloyd" te water. Bij de Rotter- damsche Droogdok Maatschappij is het casco te water gelaten van het m.s. „Merwe lloyd", een van de nieuwe schepen voor de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd. Dit is het tweede van een serie van zes schepen, die alle de naam van een rivier, met de letter M beginnend, gevolgd door het woord „Lloyd" zullen dragen. De „Merwelloyd" is 161 m. lang en ruim 20 m. breed. De hoogte is ruim 12 m. De bruto tonnenmaat is onge veer 10.000. ADVERTENTIE maakt Santpoorterplein 1 - Haarlem - Tel. 19706 Buslijnen 3 en 4. Minister-president dr. W. Drees heeft vrijdag het Unilever Research Laborato rium te VIaardingen geopend. De voorzitter van de raad van bestuur, de heer F. J. Tempel, sprak allereerst woorden van welkom en wees vervolgens op het tweeledige doel van het speurwerk, namelijk het verbeteren van bestaande produkten en het vinden van geheel nieu we. De heer Tempel deelde mee dat, om bij de jonge generatie wetenschappelijke belangstelling te stimuleren, de raad van bestuur besloten heeft uit de winst over 1956 een bedrag van een half miljoen be schikbaar te stellen, waaruit van jaar tot jaar prijzen zullen worden toegekend. Hiervoor komen in aanmerking studeren den aan die universiteiten en hogescholen, waar chemie als hoofdvak wordt gedo ceerd en die naar het oordeel van de be trokken faculteit in een bepaald studie jaar de beste resultaten op het gebied van de chemie hebben bereikt. Dr. Drees wees op de noodzakelijkheid in Nederland van voortdurende expansie en toeneming van het internationale ver keer. Komende tot het eigenlijke speur werk meende dr. Drees te kunnen zeggen, dat indien daarmee tevens in het belang van de verbruikers lagere prijzen moge lijk worden, produkten van betere kwali teit worden verkregen en het levenspeil kan worden verhoogd, de bevolking daar mee in hoge mate is gediend. Uit het feit dat dit zo belangrijke instituut voor speurwerk tot stand is gekomen blijkt, volgens spreker, dat Nederland niet alleen ontvangende maar ook gevende partij kan zijn. De minister-president deelde mede, dat het de Koningin heeft behaagd twee on derscheidingen te verlenen, waarvan hij de versierselen kon overhandigen. Dr. ir. J. P. K. van der Steur, leider van de chemi sche afdeling (groepsorganisatie) en be last met de technische supervisie over de research-aangelegenheden, is benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau. De analist J. F. Drost, die al veertig jaar werkzaam is, ontving de eremedaille, ver bonden aan de orde van Oranje Nassau, in zilver. Het Tweede Kamerlid de heer Goedharl (P.v.d.A.) heeft de minister van Buiten landse Zaken gevraagd: „Heeft de minister kennis genomen van de berichten, volgens welke sommige diplo matieke vertegenwoordigers van Westeuro- pese staten tijdens de jongste gevechten in Boedapest geweigerd hebben onderdanen van andere Westeuropese landen, die om hulp en beschutting bij hen aanklopten, deze bijstand te verlenen? Weet de minister dat een dezer ambassadeurs zelfs een aan tal Westeuropeanen, die aanvankelijk een schuilplaats in zijn ambassade gevonden hadden, tijdens een in de naaste omgeving plaatshebbend hevig vuurgevecht op straat heeft laten zetten? Weet de minister, dat een lid van de Assemblée van de Raad van Europa, de Oostenrijkse afgevaardigde Peter Strasser, tegelijk met een aantal andere Europeanen, de deur uitgezet werd en dat hij, toen hij zich met een gewonde op zijn schouder even later bij het gebouw van een andere Westeuropese diplomatieke vertegenwoordiger aanmeldde, daar niet toegelaten werd? Is de minister niet van oordeel, zo vraagt de heer Goedhart verder, dat de gerele veerde feiten aantonen, dat het bij ver schillende diplomatieke vertegenwoordigin gen van Westeuropese staten geen alge meen gehuldigde opvatting is, dat men zich onder bijzondere omstandigheden als thans in Boedapest bestaan, niet op een eng- nationaal standpunt moet stellen, doch dat alles gedaan dient te worden om de zo veelvuldig bepleite en toegejuichte Euro pese solidariteit tot levende werkelijkheid te maken? Is de minister bereid het initiatief te nemen tot besprekingen met de andere Westeuropese mogendheden, ten einde te bereiken, dat duidelijke afspraken gemaakt worden, die het onmogelijk maken, dat be schamende taferelen, zoals die zich in Boe dapest hebben voorgedaan, zich in het ver volg zullen herhalen? Het Tweede Kamerlid de heer Biesheuvel (A.R) heeft de minister van Landbouw vragen gesteld over een landbouw-radio- causerie, die op 5 november werd uitge zonden. Volgens de heer Biesheuvel zouden aan deze causerie deelnemen dr. J. Gras huis, E. J. Bats en mr. S. Leenstra. Toen het radiogesprek op de band werd opgeno men, was de heer Leenstra echter niet aanwezig. De ambtenaar van het ministe rie, die deze rubriek verzorgt, zou echter bepaalde passages uit de schriftelijke tekst van de heer Leenstra aan de bandopname hebben toegevoegd, waarin de heer Leen stra de opvattingen van de heer Grashuis bestreed, zulks buiten medeweten van de he^r Grashuis. De heer Biesheuvel vraagt of de minister niet van oordeel is, dat de bedoelde amb tenaar de moderne hulpmiddelen ter voor bereiding van een regeringsuitzending op ernstige wijze heeft misbruikt en dat daar door het gezag van de radiorubriek van het ministerie en van x-egeringsuitzendingen in het algemeen in hoge mate wordt geschaad en welke maatregelen hij denkt te treffen om herhaling van dit misbruik te voor komen. De procureur-generaal bij het Arnhemse gerechtshof, mr. M. C. van Oosten, heeft vier jaar gevangenisstraf en ter beschik king stelling van de regering geëist tegen de 32-jarige Nijmeegse los-arbeider H. J. van den B., daarmede vernietiging vragend van het vonnis van de Arnhemse recht bank, die verdachte tweeënhalf jaar ge vangenisstraf met aftrek plus ter beschik king stelling van de regering had opgelegd. De Nijmegenaar zou zich hebben schul dig gemaakt aan een aantal inbraken, voor namelijk in Nijmegen en omgeving. Hij was al tien keer veroordeeld. Reeds op zijn twaalfde jaar was hij met inbreken be gonnen. de^Drouw Er zijn mensen die een hekel hebben aan primula's omdat ze een soort uitslag op de huid veroorzaken. Dat is inder daad bij Primula obconica het geval, maar meestal heeft de primula er part noch deel aan. Het is in ieder geval al léén de primula obconica waarvoor ge u in acht moet nemen. De gewone tuin- primula's die meer algemeen bekend staan als sleutelbloemen, doen beslist niets. Er is dus geen enkel bezwaar te gen om die in uw tuin te planten. De gele en blauwe kleuren zullen u vooral voldoen. In de rotstuin komen zij het meest tot hun recht, doch ook op de voorgrond in een border zal men er veel Gele primula's of sleutelbloemen. plezier van hebben. Die primula's hou den niet van schrale zandgrond. Men zal dus wat bosgrond of wat goede bloemistengrond moeten aanvoeren. Ze vinden het bovendien in de felle zon niet zo prettig; een plekje in uw tuin, waar ze 's zomers na de bloei tegen de felle zon beschermd staan, zal hen be slist genoegen doen. De bloemist kweekt deze primula's voort door middel van zaaien. Men kan ze ook voortkweken door middel van scheuren. Dat kunt u het best na de bloei doen. G. KROMDIJK De hieronder volgende ontboezeming van een „rasechte" Amerikaan is type rend voor de schrijver als zij zelf een typering is van de Europese en Ameri kaanse mentaliteit. We willen haar onze lezers daarom niet onthouden. Mijn naam is Robert E. Jackson. Mijn vrouw en ik hebben zeven jaar in Rome gewoond. Nu zijn we terug in „the States". Al onze kennissen zeggen dat wij zo on-Amerikaans zijn gewor den. Maar of dat inhoudt, dat Ameri kaans zijn hét ideaal is, hebben ze dan wel gelijk? In Rome hadden wij voor 30 dollar in de maand een dienstbode, een meisje dat eten kookte, kleren verstelde, kin deren verzorgde en inkopen deed. Mijn vrouw zei dat ze haar hulp graag wilde inruilen voor een kaartje terug naar New York. Ze heeft het niet hoeven doen. We zijn gewoon teruggegaan. Maar nu begint mijn vrouw al in te zien dat al de zelfbedieningspaleizen in Amerika, al die „service" en heel haar moderne keuken dat meisje in Rome niet kunnen vervangen. Zelfs al gaat heel het dienstbode-systeem er waar schijnlijk binnen korte tijd wel uit. In Newport, in Connecticut, hebben we zolang een huis gehuurd voor we een huis gaan kopen. We hadden een prachtig huisje met drie slaapkamers op het oog, dat toen wij in 1949 naar Italië gingen 13.000 dollar kostte. Nu kost het 30.000 dollar, of, zoals de makelaar het gelieft uit te drukken, „slechts 30.000 dollar". Het gekke is dot iedereen dit normaal schijnt te vinden. En dan de kleding. Mijn vrouw zegt dat ze absoluut geen rok wil dragen, maar driekwart broeken of soortgelijke verpakkingen. Zij zegt dat ze zich „een slaaf voelt" in een rok. In Europa heersen andere opvattin gen. Onze ouders zeggen dat we er op achteruit zijn gegaan. Wij leven „achte loos", met weinig besef voor normen en vormen, en steken tot over onze oren in de schuld, zoals iedere amerikaan. Onze luxe noemen wij onze levensnood zakelijkheden. Wij hebben teveel van Europa ge proefd, dat staat vast. Maar wij zullen de laatste zijn om te zeggen dat die smaak ons niet bevalt. Integendeel. Na Amerika is Europa ons vaderland. Voor de laatste weken van november bieden wij u onderstaande menu's ter keuze aan. Zoals u ziet zijn er allerlei variaties mogelijk, zowel wat smaak als kleurencombinaties betreft. Wil een menu werkelijk „goed" zijn, dan mag vlees, vis, kaas, ei, peulvruch ten of een melkgerecht er niet aan ont breken. Het is gewenst, dat een volwas sene per dag in de gezamenlijke maal tijden de volgende hoeveelheden van deze produkten gebruikt: 50 a 100 gr vlees of vleeswaren óf 100 a 200 gr vis óf 35 a 50 gr kaas óf V\ 1 melk, boven het dagelijks gewenste rantsoen van y2 a liter. In het melkgerecht kan men ook karne melk of yoghurt verwerken. Het verdient aanbeveling per week enige eieren te ge bruiken. MENU'S Pouletsoep* aardappelen, kalfslap jes, brussels lof met saus dag. en nachtvla. Aardappelen met jus, bloemkool met kaassaus turfjes met bessensapsaus*. Bruine gebonden soep* aardappelen, saucijsjes met jus. savoyekool peer. Aardappelen, gehakt, gestoofde prei havermoutkoekjes*. Groentesoep* aardappelen, runder lapjes, rodekool banaan*. Aardappelen met botersaus, gebakken vis, koolraap griesmeelpap*. Erwtensoep met kluif aardappelen met jus, gestoofde bieten. Met een sterretje zijn de gerechten aan geduid die achterwege kunnen blijven zonder aan de voedingswaarde van het weekmenu te kort te doen. RECEPTEN voor 4 personen Dag- en nachtvla. Voor de licht vla: y2 1 melk, 25 gr (2V2 eetlepel) custardpoeder, 30 gr (2 eet lepels) suiker. Voor de donkere vla: /2 1 melk, 25 gr (2',i eetleper) custardpoeder, 25 gr (3 eetlepels) cacao,. 60 gr (4 eetlepels) suiker. De lichte vla: Het custardpoeder met koude melk aanmengen. De rest van de melk aan de kook brengen. De suiker in de melk strooien en de melk binden met het custardpoeder. De vla aan de kook brengen en onder af en toe roeren laten afkoelen. De donkere vla. Het custardpoeder, de cacao en de suiker vermengen en met koude melk aanmaken. De rest van de melk aan de kook brengen en bijbinden met het aangemaakte papje. De vla 1 a 2 minuten doorkoken. De vla onder af en toe roeren laten afkoelen. De beide koude vla's tegelijk en even snel in een glazen schaaltje gieten, zodat de afscheiding in het midden komt. Bruine gebonden soep. VA 1 water, peperkorrel, foeli, tijm, ui, wortel, peterselie, 4 bouillonblokjes, 45 gr (3 eetlepels) boter of margarine, 45 gr (5 eetlepels) bloem, 50 gr gemengd gehakt, peper, zout, paneermeel. Het water opzetten met peperkorrel, foe lie, tijm, ui, wortel, peterselie en bouil lonblokjes en 15 minuten laten trekken. De bouillon zeven. De boter of de marga rine smelten, de bloem toevoegen en on der flink roeren bruin laten worden tha- zelnootkleurig), dan onder roeren lang zamerhand de bouillon bijschenken en de soep 10 minuten laten doorkoken. De soep zeven. Het gehakt aanmaken met peper, zout en paneermeel en er kleine balletjes van maken. De balletjes 5 minuten in de soep meekoken. oude borduurwerk te maken. En u zoudt verrukt zijn over het mooie zilverwerk en de sieraden van goud, zilver of koper en dan zwijg ik nog maar over het hout werk en de ceramiek". We hebben nog lang zitten praten over het werk, dat haar zo na aan het hart ligt, het plaatsen van kinderen uit a-sociale milieus in tehuizen of bij par ticulieren. De cursus, die zij momenteel volgt, heeft in het bijzonder tot doel haar in staat te stellen later nog meer Yemenitische vrouwen borduren kleding in de traditionele en fraaie patronen. direct contact met de kinderen te kun nen hebben. „Ik ben blij Amsterdam terug te zien en hier wat te leren", besloot Stelly, „maar tegelijkertijd verlang ik er erg naar terug te keren. Israel is fascine rend. Als we maar in vrede kunnen blij ven werken. Tineke Raat De dynamische bereidheid die er in Israël leeft om iets op ie bouwen, iets te maken, besef je pas ten volle als je er weg bent". Dit zijn de woorden van Stelly Ricardo, een jonge vrouw met een intelligent en resoluut gezicht, waar de humor soms als een zon overheenglijdt. Ze heeft jaren in Israël gewoond en is enkele weken geleden naar haar geboortestad Amsterdam teruggekeerd om er tijde lijk te studeren, een cursus psychiatrisch-maatschappelijk werk. „Maar ik ga zo gauw mogelijk terug, want in Israel wil ik leven", zegt Stelly en het is haar aan te zien, dat ze het meent. „Ik ben in 1950 vertrokken als leidster van een groep pioniers, waarmee ik eerst in Gouda heb ge werkt. We werden in een kibboets ondergebracht om land en gewoonten te leren kennen en te wennen aan het leven in zo'n nederzetting. Dat was in de winterperiode van september tot februari. Gelukkig regende het weinig, want we zaten toen nog primitief in tenten met arabische matten als vloerbedekking". Na dat half jaar kwam ze met ongeveer dertig Nederlanders, zeventig Engelsen en vijfentwintig Hongaren in een andere kibboets, Beth- Ilaemek, vijf kilometer van Nahariah en een dertig kilo meter van Haifa. Daar werkte ze drie en een half jaar als verpleegster en verhuisde toen naar Haifa, waar ze als maatschappelijk werkster in dienst kwam van het depar tement van Sociale Zaken, speciaal voor de afdeling kin- derzorg en jeugdproblemen. Deze functie bracht veel reizen mee, zodat ze heel wat van het land en de be woners heeft gezien en dus zeer goed geïnformeerd kan vertellen over het leven van de vrouw in dit boeiende en energieke land. Terwijl de moeders werken zijn de kinderen goed bezorgd in de bewaarplaatsen. buiten en zacht van binnen. Zó zijn de kinderen van Israel. Zij uiten zich vrij, houden niet van conventies en zijn al heel jong actief betrokken bij de strijd om het bestaan. Men bezit in Israel een bloeiende jeugdbeweging, die doet den ken aan een ki-achtige vorm van pad vinderij. Oudere scholieren werken in hun vakantie van twee maanden een maand in een kibboets. Dienstplicht voor meisjes IEDER MEISJE van achttien jaar heeft twee jaar dienstplicht. Ze werkt dan als verpleegster, op kantoor, op een seinpost of als telefoniste. Het leger vervult ook een grote opvoedkundige taak „men begint er bij wijze van spreken rrtet het a.b.c.", zei Stelly, „de taal". De algemene voertaal is het He breeuws en velen moeten dit leren. Vooral de talrijke Arabische Joden moe ten veel worden bijgebracht. Jonge rekruten brengen een gedeelte van hun opleidingstijd in een grenskib- boets door. Het nut hiervan laat zich denken: stadskinderen leren daar het leven van de landbouwende bevolking kennen. „Over de stad gesproken, hoe is het leven daar?" vroegen we. „Ikzelf woonde boven op de Carmel bij Haifa met een vriendin in een twee kamerflat. Aan sparen kom je niet toe, want je leeft intensief en je hebt je geld helemaal nodig. We nemen zo veel mo gelijk tijd voor ontspanning: biscoop, concerten en zwemmen. Het gemiddelde salaris is in Nederlands geld omgere kend ongeveer driehonderdvijftig gulden per maand, maar de kosten voor levens onderhoud zijn vrij hoog". DE KIBBOETS is een nederzetting van pioniers, gebaseerd op de grondslag van gemeenschappelijke arbeid men sen, die van plan zijn samen een leven op te bouwen in een landbouwgemeen- schap, zo drukte Stelly het uit. Er zijn gemeenschappelijke eetzalen en voor de jeugd speciale kinderafdelingen. Echtpa ren hebben een eigen kamer en in som mige kibboeziem is de gelegenheid ge schapen de kinderen in het gezinsver band op te nemen. Het bestuur van de kibboets is samen gesteld uit een bedrijfsleider, geassis teerd door een vertegenwoordiger van de groep, een inkoper en enkele vrou welijke krachten, die fungeren als hoofd van de linnenkamer en als economie!, een rake benaming voor de leidster van de keuken, die zo economisch mogelijk met het voedingsbudget en de nodige calorieën moet omspringen. Andere ta ken voor de vrouw zijn kinderverzorg ster, verpleegster en hulp in de naai- en strijkkamer en de keuken. In de kibboets heeft de vrouw onge veer een achturige werkdag van zes tot vier uur met onderbrekingen. Ver wacht ze een baby dan werkt ze onge veer tot de achtste maand en pas zes weken na de geboorte vat ze langza- merhand haar taak weer op. De moeder voedt en baadt het kind zelf. Wat de oudere kinderen betreft: om vier uur, als de moeders klaar zijn, komen ze thuis en blijven er tot bedtijd. „De eerste anderhalf jaar ging het in onze kibboets nogal primitief toe", ver telde Stelly. „Water haalden we uit de put of we moesten wachten tot er een tankwagen langs kwam. De verdeling geschiedde volgens een bepaald systeem: eerst de koeien, dan de kinderen, dan de keuken en eindelijk de grote mensen. Maar later werd alles natuurlijk veel beter geregeld". Het leven in een kibboets is niet vol te houden als men te individualistisch van karakter is. Het belang van de een ling is volstrekt ondergeschikt aan dat van de gemeenschap. Er zijn in Israel echter ook andere mogelijkheden: land- bouwdorpen, waarin ieder een eigen huisje bezit. „Maar", aldus onze gast- vrouw, „ook daar geldt de onwrikbare wet van het gezamenlijk werken op de landerijen". Het hardst werken in Israel de vrou wen op de zelfstandige boerderijen. Zij doen de hele huishouding, verrichten landarbeid met alles wat eraan vastzit en daarnaast komt dan nog de zorg voor de kinderen. Het jonge geslacht, dat in Israel gebo ren is, wordt aangeduid met een naam van symbolische betekenis: sabre. Dat is de vrucht van de cactus: stekelig van

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 19