A mm. Boek van Theun de Vries over Haarlemse verzetsstrijdster Ben van Dijk, Haarlems oudste wielrenner, gaat weer fietsen „De Doelen" wordt ingericht voor padvindersgroepen TAXI 1 80! 30 Het meisje met het rode haar SLEUTEL WEG? ZATERDAG 17 NOVEMBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 Partijzucht ontsiert voortreffelijke roman Herkenningen Burgerlijke Stand van Haarlem Annexatie Voorstel aan raad Tarieven slachthuis omhoog testeuUend Uidewüïtêl POTTER'S LINIA Uitwisseling bandopnamen Esperantisten POLY COLOR Crème Shampoo Pastell COLOR President rechtbank zal deskundigen horen Voorstel aan Haarlemse raad WASSERIJ DUYN Verhoging garantiebedrag consultatiebureau Vernieuwingen aan panden vergen ruim 80 mille P. EMMER TAAI-TAAI „DE SLEUTELSPECIALIST" Jeugdherberg zal dit jaar worden verbeterd Toegangen tot souterrains worden overkapt Vocaal en instrumentaal concert in Grote kerk Obligatielening vijf percent Amstel Brouwerij 99 99 ZEVENTIEN JAAR na de voltooiing van de beknopte roman „Kenau" is opnieuw van de hand van Theun de Vries een boek verschenen dat het leven en de strijd behandelt van een Haarlemse vrouw wie de vrijheid van stad, land en volk boven alles ter harte ging: Hannie Schaft. De zin van Kenau's bestaan werd door De Vries in nog geen 130 pagina's vastgelegd: de lof van een pure, probleemloze vrijheid, zo klaar en ongerept als de winterlucht boven het belegerde Haarlem. Het boek gewijd aan „Het meisje met het rode haar" heeft evenzeer de vrijheid tot inzet, maar het is een geheel andere, heel wat ingewikkelder vrijheid. Het is een vrijheid vol van problemen van sociale en politieke aard. Anders dan in 1573 is de vrijheid nu niet meer een waardevol goed op zichzelf, maar een mogelijkheid om werkzaam te zijn in het belang van een bepaalde maatschappij-ontwikkeling.*) Toch valt uit dit onderscheid alleen niet de omvang van dit werk van bijna zes honderd bladzijden te verklaren. Wij weten nog maar heel weinig definitiefs van Ke nau en haar medestrijders op de wallen van Haarlem, van de hoogte- en diepte punten van het door hen meebeleefde krijgsbedrijf, van hun lotgevallen van dag tot dag en van hun einde. Wij zijn daar entegen in staat zeer veel, zo niet alles, te weten van dat steeds aanwezige, nim mer aflatende en altijd merkbare, maar voor de Duitsers en hun helpers zo moei lijk te achterhalen en te vatten onder grondse verzet uit de jaren 194045. Er zijn er gelukkig nog velen, die dat verzet mede hebben geleid, gestuwd en ge schraagd en die nog kunnen vertellen van de moed dergenen die de hoogste prijs voor onze bevrijding hebben betaald. Dat is ook in het geval van Hannie Schaft een lang relaas: duizend dagerj van listen en lagen, vol wisseling van het levenslot tussen overwinning en ondergang. De auteur had dus, toen hij vijf jaar geleden tot een roman over de figuur van Hannie Schaft werd geïnspireerd, een uitermate grote hoeveelheid feitenmate riaal te ordenen en te schiften, waarbij nog kwam, dat vele strijders in de illegaliteit en de daaraan verwante kringen een te billijken terughoudendheid jegens de eigen rol in de oorlog wensten te betrachten en dat sommige anderen er minder op ge brand waren te verschijnen in het licht dat de auteur om hun figuur heeft menen te moeten ontsteken. Het is niet onmogelijk, dat de schrijver zich tot een roman geïnspireerd voelde, omdat deze litteraire vorm hem meer mogelijkheid van samenvatting, maar vooral meer vrijheid van interpretatie zou bieden dan in een biografie het geval zou zijn geweest. De geloofwaardigheid van deze interpretatie nu heeft de schrijver nog versterkt door zijn heldin haar ge schiedenis in de ik-trant te laten ver tellen, waardoor tussen de persoon van de schrijver en die van de figuur van Hannie Schaft een soort geestelijke osmose is ontstaan. Dat de auteur in zijn na woord stelt, „dat de hier optredende hel din Hannie S. niet vereenzelvigd mag worden met de historische Hannie Schaft" doet hieraan niets toe of af. De identiteit van beide figuren is te in het oog lopend. Het is ons overigens opgevallen, dat Theun de Vries in dit nawoord geen dank brengt aan de communistische jeugdorganisatie voor welke hij enige jaren geleden een gedeelte van zijn werk in concept voorlas. Het was in de dagen van de „zelfcritiek", waaraan ook kunstenaars werden onder worpen, en volgens een verslag in „De Waarheid" stak de schrijver heel wat op van de critische opmerkingen welke door zijn gehoor werden gemaakt. Wij zullen dus nimmer weten in hoeverre deze bij eenkomst heeft bijgedragen tot de letter kundige kwaliteiten van het boek. De Vries blijkt als altijd een goed verteller en weet een langzame; maar zekere cli max te bereiken tot in het laatste deel van zijn uit vijf „boeken" bestaande ro man. Dat betreft de laatste dagen van Hannie Schaft, nadat zij in Oud-Schoten in een Duitse val is gelopen. Van die periode tussen arrestatie en executie be staan geen betrouwbare getuigen en men merkt het dat hier de auteur zich niet langer geremd voelde door de feitelijk heden. Hij kon zich .'.aardoor geheel wij den aan het innerlijk leven van zijn heldin, waarvan men sterk de indruk krijgt dat zij haar lot reeds lang tevoren had aan vaard en ook geen ernstige poging heeft gedaan het te ontwijken. In zekere zin was haar dit door een aangeboren wars heid van compromissen en geschipper ook onmogelijk. Mede om die reden zal zij voortleven als een even onkreukbare als dappere persoonlijkheid. Over de feitelijkheden, zoals die door de auteur worden weergegeven, lijkt ons niet veel discussie mogelijk. Wij schreven al, dat de romancier de vrijheid heeft en ook moet hebben een reeks gebeurtenissen samen te vatten of in een afwijkende chronologie te verhalen indien dit de let terkundige waarde van zijn werk ten goede komt en uiteraard op voorwaarde, dat de sfeer waarin zich de feiten hebben toegedragen geen geweld wordt aange daan. Met inachtneming van deze be perkingen kan men zeggen, dat Theun de Vries op voortreffelijke wijze een deel ADVERTENTIE DE EERSTE COÖP. ASSOCIATIE VOOR UITVAARTVERZORGING ZIJLWEG 63 - TELEFOON 15141 (2 LIJNEN) Aantal leden 23000 Geeft u heden op als lid voor 1957 met direct ingaande rechten HAARLEM. 16 november 1956 GEHUWD: 16 nov. L. F. Heezen en J. A. T. Heemskerk BEVALLEN van een zoon: 14 no- E. D. ■feesmanHalenbeek; 15 nov., M. E. Joosten -van Ommeren; 16 nov., J. H. Holtkamp Kramers. BEVALLEN van een dochter: 14 nov., C. varla—Bottelier: 15 nov., K. van Arum— Dekker; A. Wenning—Diermanse; Th. M. HussaartsSmits; H. A. Jansen—Postma; B. M. Schouten—Fakkert. OVERLEDEN: 15 nov., J. Jansen, 78 j., Maerlen van Heemskerkstraat; H. I. A. Bot- ler, 68 j., Zijlweg; F. de Haanvan Dam, 73 Westerhoutpark; G. H. Oosterhof—Wens- ma, 60 j., Jan Gijzenkade; 16 nov., E. J. SchuringBoeré, 74 j., Nijlstraat. Hannie Schaft van de activiteit van de Raad van Verzet in Haarlem en de uitlopers daarvan in Velsen en de Zaanstreek heeft weerge geven. Men „herkent" het hoofdkwartier van de Raad van Verzet in het huis van een bekende Haarlemse beeldhouwer, zo als men dat sommige leden van die groep doet evenals een vermaarde plaats van samenkomst der illegalen in het Klever park. Men „herkent" de likwidaties van beruchte handlangers van de vijand: Krist, Smit, Faber uit Haarlem en de mis lukte aanslag op Willemsen, waarbij Han nie Schaft zelf ernstig werd gewond en het uit de weg ruimen van de Zaanse verkeerde politiechef Ragout. Men her kent ook in de jacht op een spion en ver rader een louche figuur uit Beverwijk, die tot langdurige celstraf werd veroordeeld. De schrijver koos de gefingeerde namen voor de personen in deze sleuteh'oman soms zeer doorzichtig: in het laatstge noemde geval is zelfs ternauwernood van een naamsverandering sprake. In het vierde deel tenslotte kan men de kennismaking hernieuwen met een paar leiders van de illegaliteit in Velsen. Wat de auteur ons meedeelt over hun opvat tingen en werkwijze roept een paar vra gen op, welker beantwoording ons nu nog bijzonder noodzakelijk voorkomt, met name omtrent de redenen welke ertoe hebben geleid, dat zo weinig activiteit werd ont wikkeld om Hannie Schaft te redden. Boven de feiten riit echter is Theun de Vries erin geslaagd het klimaat voelbaar te maken waarin Nederland toen leefde: de beklemming van willekeur en onzeker heid, het altijd aanwezige bedrog, de span ningen onder de oppervlakte, de honger en de chaos. Uitsluitend oordelende naar de manier waarop de gebeurtenissen zijn uitgebeeld en de indruk welke zij thans nog op ons maken, kan men slechts tot de conclusie komen dat hier een voortreffe lijk boek werd uitgegeven. Wij zouden echter tekort schieten in onze taak, indien wij niet uitvoerig in gingen op het ideologische aspect van het boek. Het is bekend, dat Hannie Schaft door de Communistische Partij Nederland bij uitstek wordt beschouwd als „haar martelares". Degenen die haar goed ge kend hebben, denken daar echter zeer verschillend over. Vast staat, dat Hannie Schaft werkte in de Raad van Verzet, waarin communistische invloeden in het algemeen sterk waren. Het is ook zeker, dat zij een belangrijk aandeel heeft ge had in de verschijning van de illegale „Waarheid" in deze omgeving en men mag evenzeer aannemen, dat een meisje, dat kwam uit een sociaal-democratisch milieu, onder de invloed van de oorlog een be paalde radicalisering van haar gedachten heeft ondergaan, die de meesten onzer in die jaren niet vreemd zal zijn geweest. Hoe velen hebben zich in 1944 en 1945 geen „communist" genoemd, waarmee zij slechts hun hang naar sociale gerechtig heid wilden demonstreren, terwijl zij op recht meenden, dat communisme géén dic tatuur en géén geweld behoefde te be tekenen. De mate waarin deze mensen teleurgesteld zijn geweest in het officiële communisme kan men uit de verkiezings uitslagen lezen. Of Theun de Vries af of niet terecht van Hannie Schaft een communistische heldin heeft gemaakt, doet overigens aan de grootheid van haar moed en haar offer niets toe of af. Ook als zy op 17 april 1945 als overtuigde communiste onder het vuur van de vijand is gestorven, zoals de auteur ons in enkele ontroerende bladzijden wil doen geloven, hebben wij ons slechts te buigen voor dit voorbeeld van trouw aan ideaal en vrijheid. Dat is dan ook niet de kern van de zaak. Het gaat er niet om af te dingen op het aandeel, dat de communisten in het verzet hadden: het gaat er wel om stelling te nemen tegen de exclusieve rechten die zij op de figuur Hannie Schaft menen te mogen opeisen. Het boek van Theun de Vries komt uit dezelfde benepen geestes gesteldheid voort. Voor de meeste mensen van de RVV is Rusland eigenlijk de enige macht die én principieel én effectief Hitier weerstaat. Voor hen is blijkbaar het ver drag tussen Molotov en Ribbentrop nim mer gesloten. De westelijke geallieerde hulp ontmoet slechts schampere opmer kingen, maar Theun de Vries wacht zich wel te vermelden, dat de Russen in 1944 de illegale strijders in Warschau aan hun lot hebben overgelaten. En op het binnen landse front laat Theun de Vries een be kende Haarlemse arts der illegaliteit zeg gen-: „Er zijn twee soorten Nederlanders in het verzet die ik boven alles stel. Dat zijn de Calvinisten en de Communisten" Het was een bekende gemeenplaats in die dagen, welke haar oorsprong vond in de Als de Haarlemse raad hiermee akkoord gaat, zullen de tarieven van het openbaar slachthuis worden verhoogd. Deze tariefs verhoging wordt noodzakelijk gemaakt door de stijging van de lonen en prijzen. Zou de verhoging niet worden doorgevoerd, dan kan voor 1957 worden gerekend op een exploitatietekort van 37.515, Bij hun voorstel tot verhoging van de tarieven zijn B. en W. ervan uitgegaan, dat moet worden getracht voor het slachthuis tenminste een sluitende begroting te ver krijgen. Zij hebben zich hierbij onder meer laten leiden door de overweging, dat tussen de tarieven van de keuringskring Haarlem en die van nabijgelegen keuringskringen een evenwicht moet bestaan. Voorts zal ongeacht de stijging van lonen en prijzen met toenemende lasten rekening moeten worden gehouden, daar de vernieuwing en modernisering van de tot het slachthuis behorende gebouwen en van de installaties regelmatig voortgang moeten vinden. De Haarlemse tarieven zijn ten opzichte van andere keuringskringen laag, zodat van een matige verhoging geen nadelige invloed op de omzet behoeft te worden gevreesd. Bij toepassing van hogere tarieven zal het thans geraamde nadelig saldo worden om gezet in een voordelig saldo van 42.485, wat een winst van ongeveer zeven percent betekent, hetgeen volgens B. en W. zeker niet als bovenmatig kan worden beschouwd. De exploitatie-overschotten zullen worden gereserveerd, zoals dat het geval was met de voordelige saldi van 1954 en '55. De di recteur van 't slachthuis verwacht, dat de extra kosten in verband met de looncompen- saties als gevolg van de huurverhoging en de invoering van de algemene ouderdoms voorziening bij de huidige bedrijfsdrukte en prijzen kunnen worden opgevangen. Verwacht mag worden, dat als het econo misch leven zich op dezelfde wijze als thans voortzet, het vleesverbruik, en daarmee de bedrijvigheid van het slachthuis, zal toe nemen. De tariefsverhoging is inmiddels bespro ken met de besturen van de slagei'spa- troonsvereniging en de grossiersvereniging; deze opperden wel enige bezwaren in ver band met de kostenverzwaring van het eigen bedrijf, doch B. en W. achten deze niet van voldoende gewicht om de tariefs wijziging tegen te houden. Voor de consument betekent de ver hoging een stijging van de vleesprijs van 0,8 cent per kilogram, hetgeen bij een ge middeld vleesverbruik van 42 kilogram per jaar neerkomt op een extra uitgave voor vleesverbruik van 0,34 per persoon per jaar. Aan de colleges van B. en W. van de tot de keuringskring Haarlem behorende gemeenten is inmiddels verzocht hun ver ordening per 1 januari a.s. aan de te wij zigen Haarlemse verordening aan te passen. ADVERTENTIE dat is Potter's Linia, welke mij zo vlug van mijn verkoudheid af helpt. Eén enkel tabletje in de mond iö*voldoende. Handige blik- doosjes 55 cent bij Apothekprs en Drogisten. Bij zware verkoudheid, bronchitis of (fa catarrh neem dan Potter's Catarrh Pastilles, pei doos fl 1.10 .De rode pas tilles met de snelle werkinp. Imp. Fa. H. ten HERKEL HILVERSUM Dezer dagen waren de Haarlemse Espe rantisten bijeen om te luisteren naar één der meest vooraanstaande figuren uit Es- perantokrin°en, Teo Jung, redacteur van het blad „Heroldo de Esperanto", die op boeiende wijze vertelde van de vele erva ringen in zijn ruim dertigjarige loopbaan. Van de causerie van de heer Jung werd een bandopname gemaakt ten behoeve van de internationale opnamen-afdeling van de wereld-esperanto-organisatie. De band zal vervolgens een tournée door Denemarken maken. Tot slot van de bijeenkomst werd een opname ten gehore gebracht van een korte toespraak van prof. dr. Ivo Lapenna, secre taris van de Wereldbond van Esperantisten. ADVERTENTIE f en simpele liaarwassing bïjgetint (niet geverfd!) in dc eigen kleur of een modieuze nuance naar keuze grijzend haar volkomen bedekt een rijke volle glans het haar grondig gereinigd. Plaatsing televisiemasten De vraag, of een huurder een televisie- mast aan zijn schoorsteen mag bevestigen zonder daarin eerst de eigenaar te kennen werd vrijdagmiddag in een kort geding voor de président van de Haarlemse recht bank, mr. A. M. baron van Tuyll van Se- rooskerken, behandeld. Twee huurders van woningen in de Urbanusstraat hadden hun televisiemast aan de schoorsteen bevestigd, omdat deze oplossing in hun ogen de beste was. De eigenaar van de woningen meende, dat de schoorstenen hiervan zouden hebben te lijden hoewel hij geen bezwaar heeft tegen de plaatsing van de masten als zo danig. Mr. S. Groen heeft de huurders namens de eigenaar gedagvaard. In zijn toelichting voor de president van de rechtbank zei mr. Groen, dat de huur ders tweemaal waren aangemaand de mast van de schoorsteen te verwijderen. Naai de mening van een deskundige zullen bij de plaatsing van de mast, zoals door de huurders verricht, scheuringen in het met selwerk optreden, waardoor het slopings- proces wordt versneld. De mast zal door de windvlaag zwiepen, waardoor geleidelijk aan de schoorsteen schade zal ontstaan. Mr. Groen vroeg zich af, waarom de huur ders de mast weigeren te bevestigen op de manier, die de eigenaar wenst. In zijn republiek stelde mr. G. de Leeuw, de raadsman van de huurders, dat vólgens door hem gehoorde deskundigen de schoor steen de ideale plaats is, om de televisie- mast aan te bevestigen. Dit wordt onder meer verklaard door de firmant, die de mast heeft geplaatst en door de heer C. W. van der Vis, hoofdinspecteur van het P.E.N. De laatste heeft ter plaatse een onderzoek ingesteld; hij verklaarde dat de schoorsteen zonder bezwaar geschikt is om een mast aan te bevestigen en dat schade hierdoor niet is te verwachten. Mogelijk zou deze wel ontstaan als de bevestiging in de voegen van het metselwerk zou zijn aangebracht, maar dit is niet het geval. Mr. De Leeuw zei, dat de antennes reeds beves tigd waren en dat de kwestie vermoedelijk op gang was gekomen, doordat een van de huurders had geklaagd over een reeds kapotte schoorsteen. Daar de door de twee raadslieden gé hoorde deskundigen elkander tegenspreken, besloot de. president drie deskundigen te benoemen, die dan over de al of niet juiste bevestiging van de televisiemasten aan de schoorsteen hun advies moeten uitbren gen. Dinsdagmorgen om elf uur zal de pre sident de deskundigen aanstellen. Haarlems oudste wielrenner, de 46-jarige Ben van Dijk, die op 27 mei laatstleden bij een wegwedstrijd in Zundert zo ernstig ten val kwam dat daarmede het definitieve einde van zijn langdurige wielerloopbaan scheen gekomen, gaat weer fietsen. Van Dijk is in zoverre hersteld dat hij zijn aanvankelijke plan om de wielersport vaarwel te zeggen, weer heeft laten varen. De eerzucht heeft overwonnen. Deze Van Dijk was er overigens vroeg bij in de wielersport. Hij begon zijn wieler loopbaan al op 14-jarige leeftijd bij het Amsterdamse „Olympia". Aanvankelijk kon hij best met zijn concurrentjes mee komen en toen hij in '26 een succesvol sei zoen bij de nieuwelingen kende, ging hij over naar de amateurs. Maar deze stap bleek helaas nog te groot voor de toen 17-jarige en juist toen hij er ernstig over dacht om zijn racefiets te verkopen, ver huisde de familie Van Dijk naar Heem stede. De landelijke omgeving van zijn nieuwe woonplaats bleek een goede invloed uit te oefenen op zijn conditie, want Van Dijk presenteerde bij de Haarlemse wielerclub „De Kampioen" zijn visitekaartje door op één dag zowel het clubkampioenschap sprint als lange afstand in zijn voordeel te beslissen. Voorts won hij op de Rijs- wijkse wielerbaan de Grote Paasprijs voor sprinters en de ,.Englebert"-medaille (120 deelnemers), zegevierde in Groningen, werd in '32 provinciaal kampioen van Noordholland, won de Grote Prijs van Am sterdam en in Keulen zegevierde hij in een handicapwedstrijd vóór de Duitse .sprintkampioen Hans Dasch. Met Bernard Leene won hij in het Antwerpse sport paleis een Beigië-Holland-ontmoeting en ging na deze en zijn vele andere successen in '34 over naar de onafhankeli.iken. Ook in deze categorie behaalde hij op de verschillende wielerbanen diverse suc cessen o.m. met Jan de Reus en Rinus v. d. Leur in koppelwedstrijden en met Arie v. d. Linden als partner op de tandem. Van Dijk zette in '38 de racefiets (voor lopig) op stal en opende in Haarlem-Noord een vishandel. De zakelijke beslommerin- Enige veranderingen aan de gebouwen van „De Doelen" in de Gasthuisstraat te Haarlem zouden deze gebouwen uitermate geschikt maken voor de huisvesting van padvindersgroepen. Dit zeggen B. en W. van Haarlem in een toelichting bij een raadsvoorstel, waarbij zij de raad vragen een krediet van f 11.650 ter beschikking te stellen voor het uitvoeren van deze wijzi gingen, die tevens kunnen voorzien in de dringende behoefte aan een meer verant woorde accommodatie van de Haarlemse Krachtsportvereniging. Na totstandkoming van de veranderin gen zal het voormalige brandspuithuisje ter beschikking komen van de postduiven vereniging. De zogenaamde Kenauzaal zal als oefenlokaal in gebruik worden gegeven aan de Haarlemse Krachtsportvereniging. In de aangrenzende gang zullen drie douchecellen worden aangebracht. Voor de warmwatervoorzieing van deze douche zul len 3 gasgeisers met muntmeter worden ge plaatst. De bestaande toiletruimte zal door het. wegbreken van schotwerk worden ver groot en tot kleedlokaal worden ingericht. ADVERTENTIE Europa's grootste grammofoonfabriek Imp. N.V. Thabur Den Haag veel hechtere organisatie van beide groe pen, maar welke zeker niet werd gerecht vaardigd door een gebrek aan verzets- geest in andere kringen. In dezelfde rich ting gaat een gedachte welke de schrijver zijn hoofdpersoon op een andere plaats in de zin geeft: „Ik had nooit een mens ge zien, die zoveel zelfbeheersing aan zelf bewustzijn en rustige moed paarde. Na tuurlijk, dacht ik toen: een communist". Het is deze zelfverheffing, die beslist niet van Hannie Schaft, maar van Theun de Vries is, welke thans lichtelijk potsierlijk aandoet. Want de auteur heeft geen geluk gehad, dat zijn boek, dat de vrijheids strijd van ons volk wil roemen, juist is verschenen toen de Russische troepen zich gereedmaakten om de vrijheid van het Hongaarse volk om hals te brengen. J. H. Bartman Theun de Vries: Het meisje met het rode haar. Uitgeverij Pegasus, Amsterdam. ADVERTENTIE M.STER n\MSF.V AART 20 TEL. 1105? Voorstel van B. en W. Bij onderhandse aanbesteding van de bouw van een nieuw districts-consultatie- gebouw aan de Orionweg te Haarlem is gebleken, dat de totale stichtingskosten van het bureau 26.800 hoger zullen liggen dan werd geraamd. B. en W. hebben aan de gemeenteraad voorgesteld de reeds ver leende garantie met dit bedrag te verho gen, waardoor het totale garantiebedrag op 316.500 werd gebracht. De houten vloeren van het kleedlokaal en van de aangrenzende lokaliteit in ge bruik bij de postduivenvereniging, zullen worden vervangen door beton vloeren. De plafonds van de Kenauzaal en het kleed lokaal zullen van geluidisolerende en iso lerende platen worden voorzien. De aanwezige houten afscheidingen tus sen de w.c.'s en tussen het kleedlokaal en de lokaliteit in gebruik bij de postduiven vereniging, zullen worden vervangen door lichte stenen muren. De aan laatstbedoelde lokaliteit grenzende, gedeeltelijk door een afdak afgedekte open ruimte ondergaat geen wijziging. De op de betegelde ruimte aansluitende kamer van het aangrenzend gebouw wordt niet gewijzigd en blijft, zo als tot dusverre, in gebruik bij scholen en politie gedurende de daguren. Tijdens de avonduren zullen sportverenigingen deze kleedkamer 'runnen blijven gebruiken. In de leraarskamer en de daaraan gren zende, resterende kleedkamer zullen pad vinders worden gehuisvest. Deze kleedka mer is thans nog in afwachting van het gereed komen van de voorzieningen in de Kenauzaal in gebruik bij de Haarlemse Krachtsportvcreniging. Van de aan de pad vinders in gebruik te geven lokaliteiten zullen de wanden worden opgeknapt en zal de toegang enige wijziging ondergaan. Burgemeester en Wethouders van Haar lem vragen de raad voor de uitvoering van diverse herstellingen en verbeteringen door de dienst van Openbare Werken een totaal bedrag van ongeveer 81.000 ter beschikking te willen stellen. Zo zijn 40.400 nodig voor het treffen van voorzieningen aan het onlangs door de gemeente aangekochte perceel Van Eeden straat 10, waardoor dit pand geschikt ge maakt kan worden voor de huisvesting van de afdeling Verificatie der gemeente-secre tarie. Voor vernieuwing van de cementen vloer en werkput in de monteurswerkplaats van de gemeentereiniging is een bedrag van 20.000 nodig. Het inrichten van het voor malige brandweerhuisje aan de Hendrik Roozenlaan ten behoeve van het jeugd werk. vereist een uitgave van 6500 en de vernieuwing van de elektrische installatie in het perceel aan de Raamsingel 2. waarin de gemeentelijke dienst voor sociale zaken is gehuisvest, zal 4200 kosten. Tenslotte zijn 900 nodig voor noodzakelijke werk zaamheden aan het onlangs door de ge meente aangekochte pand Bakkerstraat 49. ADVERTENTIE gen namen hem toen zozeer in beslag dat er aan wielrennen niet meer viel te den ken. Tien jaar later, toen hij inmiddels 38 jaar was geworden, kwam een bevriende manager eens met hem praten en deze wist Van Dijk te bewegen om mee te rijden in de aankomstwedstrijden van de eerste Ronde van Nederland. De Haarlemmer kreeg de smaak van het wielrennen weer te pakken en zocht voorlopig zijn heil in de clubwedstrijden van „De Kampioen". In het seizoen '51 vroeg Van Dijk een veteranenlicentie aan en hij deed het in deze categorie lang niet gek. Liefst twaalf maal snelde hij bij de „oudjes" als win naar over de finishlijn. Ook in de volgende seizoenen toonde hij zich de snelste en meest succesvolle veteraan en behalve zijn ongeveer veertig overwinningen, won hij vier maal de wedstrijd om de „Veteranen Erebeker", de officieuze titelstrijd der veteranen. Aanvankelijk leek ook het recente sei zoen hem weer vele triomfen te brengen. Van Dijk had reeds overwinningen geboekt in de Belgische plaatsjes Oostham en Hoog straten en in Rotterdam, toen die onge lukkige valpartij in Zundert een eind maakte aan zijn successenreeks. De Haar lemmer moest enkele weken naar een zie kenhuis en zijn rol scheen voorgoed uit gespeeld. Maar volgend seizoen wil hij zich weer doen gelden en vooral de „Vetera nen Erebeker" winnen. ADVERTENTIE DE ECHTE H ELDERSE gebakken Alleenverkoop door WILLEM LAMMERS. Paul Krugcrstraat 25 Telefoon 11699 ADVERTENTIE LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. 11493 Op een schriftelijke vraag van het raads lid mevrouw E. Smitz-Peper, over de toe stand van de sanitaire inrichting van de jeugdherberg aan de Jan Gijzenvaart te Haarlem, deelden B. en W. mede, dat de ge meenteraad in totaal f 14.850 voor de ver betering beschikbaar heeft gesteld. Omdat de plannen mede wegens gebrek aan be schikbare werkkrachten niet voor het seizoen 1956 zouden kunnen worden gerea liseerd, heeft men in overleg met de voor zitter van de jeugdherbergcentrale besloten de werkzaamheden in het najaar te doen uitvoeren. In verband met de grote omvang van de noodzakelijk gebleken voorzienin gen zal het nodig zijn het krediet te ver hogen. Binnenkort zal de raad daartoe een voorstel bereiken. Antwoord van B. en W. aan raadslid Op een schriftelijke vraag van het raads lid J. Willemse hebben B. en W. van Haar lem geantwoord, dat door architecten de verlaagde toegangen tot de souterrains van de woningen in de Merovingenstraat zul len worden overkapt, waardoor, naar men hoopt, het euvel van het binnendringende water zal worden opgeheven. Naar aanleiding van een vraag van de heer Willemse over het inregenen van de woningen in de Dr. Schaepmanstraat, delen B. en W. mee, dat proeven genomen zijn om te komen tot een opheffing van dit be zwaar. Tot dusverre hebben deze proeven nog niet het gewenste resultaat opgeleverd, maar men zet de pogingen voort om te ko men tot een algehele ondervanging van de ondervonden bezwaren. Op vrijdag 23 november zal in de Grote Kerk te Haarlem een concert worden ge geven door vier koren, die onder leiding gestaan hebben van de zo noodlottig om het leven gekomen dirigent de heer Henk van der Velde jr. Deze koren zijn: het Ooster kerkkoor te Haarlem, het Nederlands Her vormd Kerkkoor te Hoofddorp, de Chr. Gem. Zangvereniging „Geeft Gode Lof" te Abcoude, en het kinderkoor „Jonge Klan ken" te Amsterdam. Deze koren zullen alle optreden onder hun eigen dirigent, het slot nummer wordt door alle koren gezamenlijk gezongen onder leiding van de heer Henk van der Velde sr., dirigent van het Ooster kerkkoor. Velder zullen aan deze avond medewerken: Simon C. Jansen, orgel, en het Chr. Fanfarekorps „Arti.et Religioni", dirigent de heer H. H. van Ossenbruggen. Dit concert zal eveneens gegeven worden in de Ned. Herv. Kerk te Hoofddorp op vrijdag 30 november. De Amstel Brouwerij n.v. gaat over tot de uitgifte van nominaal f 5.000.000 vijf percent twintigjarige olibgatieën a pari (in schrijvingen op maandag 26 .november bij de Amsterdamsche Bank-Incasso Bank, Rotterdamsche Bank en Crediet en Effec- tenbank). Officiële notering ter beurze zal worden aangevraagd. Geplaatst en volge stort kapitaal beloopt f 7.464.000. De lening is a pari aflosbaar in 1963 tot en met 1977 in 15 jaarlijkse termijnen. De totale uitgifte beloopt f 7,5 miljoen, maar hiervan is reeds f 2.5 miljoen op inschrijvingsvoorwaarden geplaatst.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 3