DE SAMENZWEERDER Beurzen evenwichtig ondanks spanning Effecten- en Geldmarkt MERLIJN EN DE WONDERBESSEN De waarde van de film Gemeenschappelijke stille dienst NAAIMACHINES 4 KERKELIJK LEVEN Vier jaar geëist tegen inbreker Kerkelijk Nieuws Caféhoudster te Enschede mishandeld en bestolen Actie tegen de onder „vrije vlag" varende vloten VERVOLGVERHAAL door Friedrich Bruegel Examens ZATERDAG 17 NOVEMBER 1956 Kerk en film zijn twee begrippen, die men, zo is vele jaren lang geredeneerd, geschei den moet houden. Ze verdragen elkaar niet, was de algemeen gangbare mening. De laatste tijd ziet men echter, dat de kerk HET HEEFT er thans alle schijn van dat het kritieke moment, waarop een derde wereldoorlog zou kunnen uitbreken weer achter de rug is en het „conflict" in het Midden-Oosten zijn vervolg zal vinden in hoe langer hoe meer van de film gebruik een zenuwenoorlog welke wij meer hebben gaat maken. Men moet over deze verandering van zienswijze niet te licht denken en men moet over de negatieve houding, die zo lang tem aanzien van de film door de kerk is ingenomen, niet te gemakkelijk oorde len, Deze laatste sproot voort uit een vaak bewogen verontrusting. Inmiddels werd de fout gemaakt, dat men veel te veel gene raliseerde en uit het feit, dat er inderdaad heel wat films in bioscopen werden ge draaid, waartegen de kerk terecht bezwa ren had, werd ten onrechte geconcludeerd, dat de film als zodanig verwerpelijk was. Langzamerhand is een kentering tot stand gekomen en is men gaan inzien, dat de film in onze moderne samenleving een plaats is gaan innemen, die zo belangrijk is, dat het struisvogelpolitiek zou zijn er aan voorbij te gaan. Er was hiernaast nog iets anders dat een andere opvatting deed groeien. Men is langzamerhand niet alleen gaan inzien, dat men anders moet gaan reageren „omdat het nu eenmaal wel moet", maar men is er bovendien oog voor gaan krijgen, dat de film belang kan heb ben als bijbelse boodschap. Van protestantse zijde wordt hieraan steeds meer aandacht besteed. De rooms- katholieken beschikken over een Interna tionaal Katholiek Filmbureau, dat in Brussel is gevestigd. In Engeland kregen de protestanten het eerst besef van de po sitieve mogelijkheden van de film. Thans is het zo, dat zowel de Anglicaanse Kerk als de vrije kerken bijzonder veel belang stelling hebben voor de zogenaamde „reli gious film" waarmee bedoeld wordt een rolprent, die een uitgesproken godsdien stig karakter draagt. In Engeland zijn vele Bijbelse films gemaakt. Dat hier proble men liggen behoeft wel geen betoog. Het is heel goed te begrijpen, dat lang niet iedereen deze films met gejuich begroet, de bezwaren, die er tegen bestaan zijn ze ker vaak steekhoudend. Ook in Engeland is dit gebleken met als gevolg, dat men de laatste tijd wat teruggekomen is van de vervaardiging van deze films. Men legt nu meer de nadruk op het maken van films, die de betekenis van het christelijk geloof in het leven van onze tijd doen uitkomen. Inmiddels neemt de produktie van reli gieuze en kerkelijke films in Engeland een niet onbelangrijke plaats in. Slechts in de Verenigde Staten worden er meer ver vaardigd. In Frankrijk, waar de protestan ten ver in de minderheid zijn, is de voor naamste kerkelijke organisatie op filmge bied de Service Cinématografique d'Evan- gélisation. De laatste jaren werkt boven dien in Frankrijk nog Film et Vie, een in terkerkelijke, culturele organisatie, eigen lijk een federatie van filmclubs, die nauw samenwerkt met de Service Cinématogra fique d'Evangélisation. In Duitsland tracht men in de Duitse Evangelische Kerk invloed te hebben bij de filmkeuring, zodat men er vooral naar streeft te bevorderen, dat de goede film in de bioscoop wordt vertoond. Met heel veel moeite is bereikt, dat de kerk haar stem bij de filmkeuring kan laten horen. Men heeft in Duitsland het Evangelische Film- gilde in het leven geroepen. Door deze or ganisatie worden bepaalde goede films als „film van de maand" aangewezen, waarna plaatselijke comité's de vertoning van der gelijke rolprenten in de bioscopen trachten te bevorderen, Met name in Zuid-Duits- land bestaat hiervoor veel belangstelling. Filmcentrum De diverse initiatieven in de landen staan sedert vorig jaar niet meer los van elkaar. In oktober 1955 werd opgericht het Internationaal Oecumenisch Filmcentrum en vooral sedert het enkele maanden ge leden in Wenen gehouden congres van dit centrum mag gesproken worden van een vrijwel volledige representatie van het filmwerk van de kerken in Europa. Het is duidelijk, dat nog lang niet alle problemen zijn opgelost, maar in ieder geval kan worden vastgesteld, dat er steeds meer naar wordt gestreefd de film te betrekken bij het werk van de kerk, of, zoals bijvoor beeld in Duitsland invloed uit te oefenen op de gang van zaken bij de filmkeuring. De drie minuten stilte op de vorige woensdag is voor ontelbaren in den lande een onvergetelijke beleving geweest. Velen, vooral in de steden, zullen zich dit blijven herinneren. Uiterlijk gebeurde er weinig, maar het bond ons volk samen. De halfstok waaiende vlaggen waren er een treffende voorbereiding en begeleiding van. Toch kan men niet zeggen, dat het ge meenschappelijk in acht nemen van een openbare stilte iets nieuws was. Er zijn immers overal al vele doden- en helden- herdenkingen meegemaakt, in het hijzonder na de laatste wereldoorlog. Daarom vraagt men zich af, waarom zo'n gezamenlijke zwijgende daad niettemin telkens zo'n unieke betekenis krijgt en die ook behoudt, nadat de ontroerende bloemen-offers weer zijn verwelkt en opgeruimd. Sommigen, die de eerste wereldoorlog hebben beleefd, zullen hier denken aan het begin van het oproepen tot zulk een stilte in het openbare leven. In verband hiermee moge hier de aan dacht gevestigd worden op de korte alge mene stille diensten, waarmee hier in Haar lem sedert de zomer 'n-begin is gemaakt. In de laatste maanden zijn in de Grote- of St. Bavokerk, voordat deze openging voor de predikdienst op zondagmorgen stille bij eenkomsten gehouden. Dit gebeurde op initiatief van mensen uit onderscheidon godsdienstige kring, zowel kerkelijk als buitenkerkelijk. Men zocht in de ongerepte ochtendtijd een kwartier lang versterking van het innerlijk leven. Juist in de drukte en het lawaai van het stadsverkeer door de week is deze rustige samenkomst een wel dadige verademing gebleken. Allen, die er aan deelnamen, waren er dankbaar voor. Nu het koudere seizoen is begonnen, werd gastvriiheid gevonden in het verwarmde schuil-kerkgebouw der Verenigde dooos- gezinde gemeente. Voorlopig hebben daar die algemene Stille Diensten plaats, van 9.159.30 uur, waar ieder, van welke ge zindte ook, welkom is. Dit kan een waar devolle bijdrage worden voor ernstiger samenwerking in oecumenische geest en in de onrust van deze tijd een ruime gelegen heid voor inkeer en nieuwe levensaanvaar ding. gekend, maar die ditmaal zijn voorgan gers in hevigheid verre overtreft. Als men zich realiseert aan welke gevaren de we reld heeft bloot gestaan en nog bloot staat kan men zich slechts verbazen over de betrekkelijke evenwichtigheid, welke de effectenbeurzen, d.w.z. de fond senhouders gedurende de spanningen van de laatste weken aan de dag hebben ge legd. De New Yorkse beurs is per saldo boven het dieptepunt van dit jaar gebleven en de Amsterdamse beurs kwam met een indexcijfer van 196 slechts enkele punten beneden het laagtepunt van februari j.l. (204.17). De internationale fondsen, welke doorgaans de toon aangeven, zijn wel ge voelig gedaald, maar van een ruïneuze koersdaling is geen sprake geweest. Deze opvallende weerstand tegen de enerveren de invloed van de gebeurtenissen in Hon garije en het Midden-Oosten zal, behalve aan het feit dat de beurzen sinds begin 1956 reeds een koersdaling achter de rug hadden, voornamelijk moeten worden toe geschreven aan de gezonde positie waarin de beurzen verkeren, zowel als gevolg van de sinds de laatste tijd genomen maatrege len tot beperking van de kredieten, als althans wat Amsterdam betreft aan de nagenoeg algehele afwezigheid van z.g. prolongatietransacties, welke bij vroegere crises dikwijls tot een „sauve qui peut" aanleiding gaven en de koersen in snel tempo deden tuimelen. Het maakt uiter aard een groot verschil of men een bedrag effecten heeft dat „gekocht en betaald" is, dan wel of men deze voor een groter of kleiner deel met geleend geld heeft ge kocht, in welk geval men niet zelden door de geldgever wordt gedwongen tot realisa tie over te gaan. Hetgeen dan slechts te gen afbraakkoersen mogelijk is, omdat de kopers weten, dat zij met gedwongen ver kopen te doen hebben. Deze situatie, welke voorheen veelal tot een algehele ineenstorting van de aande lenmarkt leidde, heeft zich ditmaal niet voorgedaan. In het algemeen is men ten onzent, zoals wel uit de omzetcijfers blijkt, rustig op zijn. fondsen blijven zitten en ook heeft men zich merendeels gehouden aan de oude wijsheid dat men in de stroom niet van paarden moet verwisselen. „Blijf zitten waar je zit, en verroer je niet" was het parool van de meeste fondsenhouders. De ontwikkeling van de markt is tot dusver zo dat. men verkochte fondsen tegen lage re koersen kan terugkopen, maar in de regel gaat men tot terugkoop niet over voordat cle toestand aanmerkelijk. rustiger is geworden en dan zijn de koersen intus sen al weer gestegen. Bovendien is het koerspeil thans zïódanig dat ér slechts weinig nodig is om op de aandelenmarkt een hoger koerspeil te verwachten. Want algemeen gesproken is de economi sche toestand, zowel in de V.S., als in Euro pa zeker niet onbevredigend en ook al zal de min of meer chaotische toestand in het Midden-Oosten, met name de olievoorzie ning van daaruit, op de ontwikkeling van het bedrijfsleven van invloed zijn, dit wil nog niet zeggen dat zij een scherpe, on gunstige wending zal teweegbrengen. De ervaring heeft geleerd dat de wereld zich vrij snel bij nieuwe verhoudingen weet aan te passen, hetgeen thans te gemakkelij ker is omdat het bedrijfsleven in de V.S. en in ons werelddeel een tijdperk van gro te voorspoed achter de rug heeft en over een vrij grote mate van weerstand be schikt. Waar dan nog bijkomt en dit geldt met name voor Nederland dat de aandelenmarkt reeds op de verminderde prosperiteit is vooruitgelopen en tal van fondsen op basis van het dividend over 1955 een rendement opleveren dat aan zienlijk hoger is dan een of twee jaar geleden. DE TIJDELIJKE STREMMING van het Suezkanaal en de stagnatie in de olietrans porten uit het Midden-Oosten brengen voor Europa zonder twijfel moeilijkheden met zich. zoals in ons land reeds blijkt uit de voorbereidingen tot distributie van aardolieprodukten. wat de olievoorziening betreft worden echter reeds maatregelen getroffen om de aanvoer uit de V.S. en Venezuela te vergroten, waartoe deze lan den ruimschoots in staat zijn, zodat het hier een kwestie van dollars wordt, waar voor ongetwijfeld wel weer een oplossing zal worden gevonden. Men zal moeten af wachten hoe zich de situatie In het Mid den-Oosten ontwikkelt en of men daar de olie-exporten naar Europa door het op blazen van, pijpleidingen verder zal ver minderen, het feit dat men zich hiermee in eigne vlees snijdt zal vermoedelijk wel tot enige bezinning op dit punt nopen. De Arabische staafjes Kuwait, Saoedi-Arabië, Irak en Quatar trekken uit hun olie-expor ten respectievelijk 90, 50, 33 en 90 percent van hun nationaal inkomen en zij zullen spoedig ervaren dat zij die hulpbronnen niet kunnen missen. Dat kan dus nog wel wat meevallen. In, elk geval blijven de olie-importeren de landen niet bij de pakken zitten en het heeft er alle schijn van, dat de grote Ame rikaanse oliemaatschappijen per saldo bij de nieuwe situatie zijde zullen spinnen. Reeds is door de Amerikaanse regering een deel van de z.g. motballenvloot in de vaart gebracht en hebben de scheepsbouw maatschappijen voor de bouw van grotere tankschepen nieuwe orders ontvangen. Er zal rekening mee moeten worden gehou den dat een en ander, gelijk van meet af bij de stagnatie in het Suezkanaal was te voorzien, een stijging van vracht- en goe deren,prijzen tengevolge heeft, gelijk reeds gebleken is uit de verhoogde vrachtprijzen en de sinds het eind van oktober ingetre den prijsstijging voor tin, koper, zink, rub ber en cacao, al blijft deze prijsstijging tot dusver vrij bescheiden. Een ander gevolg van de verwikkelingen in het Midden-Oosten is de vergroting van de kapitaalnood, omdat met de financiering van voorraden en de bouw van grotere tankschepen enorme kapitalen gemoeid zijn. Mede hierdoor is de kans op een da ling van de rentestand door de gebeurte nissen van de laatste tijd kleiner. EEN SPREKEND SYMPTOOM van de hogere rentestand is de jongste transactie tussen de Maatschappij tot Financiering van Bedrijfspanden, destijds door de Am- sterdamsche Bank opgericht, en de Shell Tankers N.V., dochtermaatschappij van de Koninklijke Shell, waarbij de aanschaffing van 10 tankers met een tonnage van 32.500 elk zal worden gefinancierd. De Shell Tan kers N.V. ontvangt deze tankers in huur koop en de Maatschappij tot Financiering van Bedrijfspanden krijgt het benodigde kapitaal (f 250 miljoen) van de institu tionele beleggers met een looptijd van 20 jaar en tegen een rente, welke, inclusief provisie, op 5V* percent neerkomt. De Ko ninklijke Shell behoeft dus geen middelen voor de uitbreiding van haar tankvloot aan te trekken, maar betaalt deze gelei delijk uit haar winsten, waarbij zij het voordeel heeft dat de te betalen rente als bedrijfskosten kan worden geboekt en dus een fiscale aftrek betekent, terwijl de in stitutionele beleggers zich voor een lange tijd van een hoog rendement op een beleg ging van f 250 miljoen verzekeren. Het spreekt echter vanzelf dat de beleg gingsmogelijkheden in andere richting bij de institutionele beleggers door genoem de transactie worden beperkt en derhalve het aanbod van kapitaal op lange termijn in ons land zal verminderen. Dit is voor ons land de schaduwzijde van deze trans actie, nu toch reeds het geringe aanbod van kapitaal een van de problemen is, welke de laatste tijd op de voorgrond zijn getreden. Het is wel zeker dat er bij vele bedrijven in ons land nog altijd behoefte aan nieuw kapitaal bestaat, hetgeen ook wel is gebleken uit de cijfers per ultimo september 1956 van de banken, welke in de eerste negen maanden van dit jaar hun debiteuren,vorderingen met f 317 miljoen hebben zien stijgen, terwijl aan de andere kant de saldi van crediteuren met f 363 miljoen zijn gedaald. Ook in de maand september is deze ontwikkeling blijven aanhouden en het is daarom geen wonder dat de banken af en toe genoopt zijn een ferm beroep op de Nederlandsche Bank te doen. Overigens duiden deze cijfers er op dat de banken van de verhoogde rente stand vermoedelijk geen nadeel zullen hebben, gelijk uit de koersdaling van bank aandelen sinds de -laatste maanden zou moeten worden afgeleid. VOOR HET RIJK en de lagere over heidsorganen wordt het ni' nog moeilijker de kapitaalbehoeften op de open markt te dekken, vooral omdat het rentegamma van 414 percent tot dusver wordt gehandhaafd. De procureur-generaal bij het Arnhemse Gerechtshof heeft vier jaar gevangenis straf en terbeschikkingstelling van de regering geëist tegen de 32-jarige Nijme- genaar H. J. van den B., die door de Arn hemse rechtbank tot twee en een half jaar gevangenisstraf en terbeschikkingstelling van de regering was veroordeeld. De ver dachte had een groot aantal inbraken ge pleegd, voornamelijk in Nijmegen en om geving. Hij was al tien keer veroordeeld. Reeds op zijn twaalfde jaar was hij met inbreken begonnen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Anlo (toez.) A. J. Hollander te Deinum. Aangenomen naar Ede (vac. J. van Slie- drecht) P. Bouw te Ridderkerk naar Lon- gerhouw en Schettens W. Hoogendoorn, kan. didaat te Woerden de ben. tot vic. te Wie- ringerwerf H. J. Zoethout, vic. te Gassel- ternijveen. Geref. Gemeenten Tweetal te Dordrecht H. van Gilst te Dirksland en W. Hage te Nunspeet. Aangenomen naar Scheveningen J. W. Kersten te Genemuiden. Het werd avond. Merlijn at zijn avondbrood, en toen was het tijd geworden om naar bed te gaan. Toen de eerste sterren aan de hemel begonnen te pinkelen, borg hij het toverboek in een kast; en toen ging hij naar bed. Merlijn had een lange dag gehad en de lange tocht door het bos naar de stad en terug had hem een beetje moe gemaakt. Daardoor duurde het niet lang, of hij lag in een diepe slaap. Maar buiten het huisje stond nog altijd Morabix, die zijn tijd had afgewacht. 79-80 ADVERTENTIE I. J OP O OU o O vOou /^n 0/ 3PCv/yt I C 1/A BK 1 v iy foji sft i 3 )m§ Zó boeiend is nu PANORAMA Twee gemaskerde mannen hebben een overval gepleegd op de 67-jarige alleen wonende caféhoudster de weduwe G. J. ter RietLansink aan de Lipperkerkstraat te Enschedé, in het centrum van de stad. De mannen waren door verbreking van een ruit aan de achterzijde van het perceel binnengekomen en hebben, na enige tijd te hebben rondgescharreld in een café waar zij niets van hun gading konden aantreffen, zich begeven naar de slaapkamer Op hun weg ontmoetten zij drie gegren delde deuren; zij trapten de panelen in. Toen zij op de slaapkamer van de weduwe waren aangekomen, sloegen zij haar op het hoofd en verdwenen met medeneming van een hedrag van f 1200, dat in een porte feuille op de wastafel lag. Op twee andere plaatsen in dezelfde straat zijn inbraken gepleegd bij kruidenierswin kels. In een daarvan werden de dieven ge stoord en bij een andere zijn zij er in ge slaagd een hoeveelheid levensmiddelen, on der andere dertig pond koffie, mede te nemen. ADVERTENTIE van Dr. Jos de Cock uitgegeven, noteren dan ook reeds beneden pari en ook de staatsobligaties zijn tot een zodanig peil gezakt dat het rendement in vele gevallen meer dan 414 percent be draagt. Reden temeer om de kapiaalsuitga- ven bij de overheidslichamen zoveel mo gelijk te beperken, hetgeen volgens de mi nister van Financiën dan ook de bedoeling is. Er zijn deze week intussen reeds twee obligatieleningen met een rente van 5 per cent aangekondigd, zij het dan door parti- De meeste 414 gemeenteleningen, onlangs culiere ondernemingen. „Sociale en economische positie van de zeevarenden onzeker Op een in Amsterdam gehouden pers conferentie heeft de heer P. de Vries, voorzitter van de Centrale van Zeevaren den ter Koopvaardij en Visserij, namens de Internationale Transportwerkers Fede ratie, waarbij ook aangesloten is de Neder landse Bond van Vervoerspersoneel, mede deling gedaan van een onlangs door een speciale commissie van de I.T.F. genomen besluit inzake de zogenaamde „Panlibhon- co" vloten, de schepen die varen onder de vlag van Panama, Liberia, Honduras en Costa Rica. Besloten is namelijk „aandacht te gaan vragen van de regeringen der traditionele maritieme landen voor de grote gevaren van de registraties der Panlibhonco vloten voor hun economieën en, ter afwending van deze gevaren, de actieve medewerking in te roepen van handel en industrie door bij het vervoer van goederen over zee geen gebruik te maken van schepen onder deze vlaggen en de campagne ter beveiliging van de sociale en economische positie der zeevarenden door de I.T.F. tegen deze ont wikkeling op te voeren". In een toelichting "'ordt gezegd, dat de „zeevarenden van de vrije wereld, ver enigd door hun organisaties in de I.T.F., op de eerste plaats bezwaar hebben tegen het bestaan van de Panlibhonco vloten, omdat het ontbreken van enigerlei regle mentering, zowel van de zijde der over heid, als van die der industrie zelve, een potentiële bedreiging vormt voor de ar beidsvoorwaarden en de veiligheidsmaat regelen, welke deze zeevarenden door de jaren heen zelf hebben opgebouwd". Van ongeveer 750.000 brt vlak voor de laatste wereldoorlog is het totale bruto register tonnage van de Panlibhonco vlo ten thans opgelopen tot meer dan tien miljoen, dat wil zeggen dat met tien per cent van de totale wereldscheepstonnage goederen getransporteerd worden in de on geordende en zo goed als belastingvrije varende vloten van Panama, Liberia, Hon duras en Costa Rica en de hoeveelheid van deze tonnage neemt nog steeds toe. j ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181. Tel. 14444 "N 0 1 Hij wreef met zijn hand over zijn voorhoofd, sloot de 01 ogen en dacht er over na, hoe zijn bekentenis moest luiden. Het moest een korte bekentenis zijn. Hoe korter zij zou zijn, hoe minder gelegenheid men zou hebben de bekentenis te vervalsen. Antonin moet in iedere zin ge noemd worden, zodat hef niet mogelijk zou zijn uit de bekentenis Antonins naam te verwijderen. Het was niet noodzakelijk, meende hij, om Jarmila te noemen, terwijl hij Jablonsky en de leden van zijn groep op de een of andere manier moest zuiveren. Dat moest met overleg gedaan worden, want zij zouden alléén maar verschoond kunnen worden door hen niet te noemen. Door zo te handelen, kon hij ontkomen aan de aanklacht, de schuld van de gehele groep op zich genomen te hebben. Als zij hem daarvoor zouden aanklagen, zou het betreffende deel van zijn bekentenis verder buiten beschouwing wor den gelaten. Het zou ook beter zijn om maar te doen, alsof hij de tekst van het communiqué niet kende, zodat geen onderzoek ingesteld zou worden naar de bewakers. Hij nam de pen op en schreef in hoofdletters: BEKEN TENIS. Toen ging hij tegen de wand van zijn cel leunen en staarde naar het plafond. Door het raam, hoog in de muur aangebracht, zag hij nog juist een klein wolkje voorbij drijven in de blauwe aprillucht. Hij begon te schrijven, aan één stuk door: Ik beken, dat drie mannen, Pavel Svec, Mirko Rybar en ondergetekende, Jan Horak, gecomplotteerd hebben om het Hoofd van de Geheime Afdeling van het Minis terie van Binnenlandse Zaken, Robert Semal, van het leven te beroven. Genoemde Pavel Svec, functionaris bij de Geheime Afdeling, duidde ons de ligging aan van Semals kantoor en hij gaf Rybar en Horak opdracht om dit bureau gedurende een veertiental dagen onder obser vatie te houden, opdat nagegaan kon worden op welk uur Semal gewoonlijk vertrok. Op de 10e april liet Svec weten, dat op 12 april geen wacht in de hal zou staan en dat de omstandigheden voor een aanslag op Semals leven om 7 uur gunstig zouden zijn. Horak en Rybar betraden op 12 april om 6.58 uur Palacky Straat no. 11 en wacht ten daar ongeveer twee minuten, totdat Semal van de eerste verdiepig naar beneden was gelopen en hij hen zou passeren. Hij keek pas op, toen Horak en Rybar hem de weg versperden. Beiden vuurden ogenblikkelijk, bei den tweemaal. Eén kogel trof Semal achter de linker slaap. Hij viel. Horak en Rybar verlieten daarna het bureau en gingen ieder huns weegs. Niemand droeg enige kennis van deze moordaanslag, behalve de hierboven ge noemden, dat wil zeggen: Pavel Svec, Jan Horak en Mirko Rybar. Het is onze uitsluitende handeling en daad. Ik heb besloten om te bekennen, omdat ik tot de over tuiging ben gekomen, dat Svec er in geslaagd is het land te verlaten volgens een vooruitgemaakt plan en omdat Rybar niet meer leeft. Jan las nog eens over, wat hij geschreven had. Ik heb er alles in gezegd, maar ben er toch niet tevreden mee. Ik moet er aan toevoegen, dat ik alles mondeling wil bevestigen en dat ik, als men dat wenst, nader op ieder punt wil ingaan. Ook moet ik zeggen, waarom wij hem gedood hebben. Hij greep de pen dus weer en voegde aan zijn be kentenis nog toe: Mirko Rybar, Pavel Svec en Jan Horak hebben Robert Semal vermoord, omdat hij verantwoor delijk is voor onwettige arrestaties, martelingen en de dood van vele burgers. Voor het geval, dat de rechter van instructie nadere uitleg wil hebben, zal ik dat mon deling geven. Ik heb deze bekentenis uit eigen vrije wil opgemaakt, zonder dat er druk op mij werd uitgeoefend. Om later niet meer te kunnen aarzelen en om te voor komen, dat hij er nog iets aan toe zou voegen, tekende en dateerde hij het document, er zorg voor dragend dat vlak onder de laatste regel te doen, zodat er onmogelijk nog iets aan toegevoegd kon worden, noch iets kon wor den geschrapt. Toen las hij wat hij geschreven had nog eens over. De laatste alinea bevredigde hem echter niet. Hij had een heel boek kunnen schrijven, waarom hij Semal ver moord had. Hij begon door zijn cel te ijsberen, maar ging even later weer zitten om de bekentenis voor Josef op een klein stukje papier over te schrijven. Hii voegde er dit nog aan toe: Ik scheid hiermee mijn activiteiten met die van jullie. Laat mij je mening horen en eventuele voor stellen. Ik alleen ben verantwoordelijk en niet als lid van de groep. Ik ben de enige, die Antonin kende. Maar ook hiermede was hij niet tevreden. Als ik maar vijf miuten met hem zou kunnen praten, zou het in orde zijn. Ik moet maar hopen, dat hij mijn woorden goed interpreteert en dat hii dienovereenkomstig handelt. Maar ik móét iets van hem horen. Hij stak het briefje voor Josef in een zak van zijn jasje, zodat hij het bij de hand zou hebben, als de bewaker weer terug zou komen. De bekentenis zelf, die dus voor Formanek bestemd was, schoof hij onder het schrijfpapier. Hij ging op zijn brits zitten en begon er over na te denken, wat het goede moment zou zijn om Foi-manek te laten weten, dat hij een bekentenis had geschreven. Als hij nu Formanek zou laten inlichten en hem de bekentenis zou overhandigen, zou hij dat als een per soonlijk succes beschouwen. Hij zou het dossier van de gezamenlijke aanklacht tegen Jablonsky nog niet gereed hebben, en het zou hem gemakkelijk vallen de kwestie van de moord op Semal er uit te lichten. Maar dan zou Jablonsky geen gelegenheid hebben om op de boodschap te antwoorden, die Jan hem zou sturen. Toen hij door Antonin om de tuin was geleid, had hij zijn vrienden en de groep voor een voldongen feit geplaatst. Dat mocht hij niet voor een tweede keer doen; hij moest Jablonsky gelegenheid geven „ja" of „nee" te zeggen. Maar stel nu eens voor, dat Formanek zijn hele dossier reeds gereed had. Zou hii dan, in het licht van Jans be kentenis, nog een goede zaak tegen hem allen kunnen opbouwen? Nee. Hoe de zaken er ook voorstonden, hij moest de zaak van Jan Horak scheiden van die van de anderen. Er zou geen openbaar proces zijn. Men kon niet riskeren, dat de aangeklaagde zou opstaan en zou getui gen: Ik ben het slachtoffer van een agent-provocateur, die in werkelijkheid een topfunctionaris is van de Ge heime Afdeling. Formanek moest hem wel uit de geza menlijke aanklacht laten. En daar hij dus niet voorge bracht kon worden, restte hem slechts de dood, die Jar mila gevonden had. Het Hikt er op, alsof ik zelfmoord pleeg, zo besloot hij zijn overpeinzingen, maar in feite word ik vermoord door Antonin, precies zoals hij en niet ik Semal vermoordde.... Het was niet belangrijk, op welke wijze hij zijn einde zou vinden. Er was slechts één dood. Morgen omstreeks het middaguur zal ik mij bij Formanek melden. Dat geeft Jablonsky genoeg tijd. Op de gang was intussen weer lawaai ontstaan: het eten was in aantocht. Jan begon te aarzelen. Als ik blijf ontkennen, kom ik er misschien met een lichte straf van af. Misschien De deur van zijn cel werd geopend en een hand werd naar binnen gestoken: zijn eten. (Wordt vervolgd). Amsterdam. Gemeente Universiteit. Be vorderd tot arts: mej. M. S. Vogel en de heren H. S. Menco, R. Meijer. E. Bosch, Tan Tjie Sien. allen te Amsterdam; H. G. Post. Edam. Artsexamen le ged.: P. H. M. Dürr, L. Deen. G. H. Smals en E. Mulder, allen te Amsterdam. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Kan didaatsexamen rechten: mej. V. W. P. His- sink, Amsterdam; B. J. van Hemel, Hilver sum. Kandidaatsexamen Spaans: R. E Robles de Medina, Haarlem. Doctoraal examen politieke en sociale wetenschappen: J. P. Prins. Amsterdam. Delft. Tot doctor in de technische weten schap zijn gepromoveerd ir. H. L. Beckers en W. J. Taat. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Be vorderd tot doctor in de gereeskunde op proefschrift getiteld: „Onderzoek naar de resultaten van menuverbetering door voor lichting of extra melkvoeding bij school kinderen" de heer P. B. Ornee, geboren te Bussum. Doctoraal examen rechten: B. P. Dik en A. Roovers, beiden te Amsterdam. Rotterdam. Geslaagd voor het doctoraal examen economie: J. Carrière, Rotterdam, J. M. Hillenius, Rotterdam, J. Broertjes, Leidschendam; J. K. Lootens, Den Haag, A. A. van der Donk, Gorinchem en J. W. Doorn bos, Den Haag. Rotterdam. Stichting Klinisch Hoger On derwijs. Semi-artsexamen: mej. A. Fenijn, Rotterdam: J. E. van Jaarsveld, Gouda; W. J. van Putten, Apeldoorn; S. Newhouse, New York; J. Wildschut, Utrecht; J. A. En. sing, Rotterdam. Artsexamen: mej. A. W. E. Staal, Groningen; A. J. van den Hoorn, Dor drecht: C. Stoepker, Texel. Leiden. Gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde op proefschrift getiteld „Phae- nomenologie van ziekte en ziek-zijn". de heer J. W. Smeets, geboren te Sitoebondo (Ind.) en thans wonende te Naarden. Docto raal examen geschiedenis: J. L. van der Gouw, Voorschoten. Leiden. Geslaagd voor het doctoraal examen Nederlands recht: L. H. W. van San- dick te De Bilt; J. B. Egelie te Rotterdam en J. R. van Hessen te Amsterdam. ADVERTENTIE N.V. MIJ. „HOLSTER"- OVERVEEN Tel K 2500 - 15597 en 19057 Centrale verwarming Airconditioning Aut. oliestook Agenda voor Haarlem ZATERDAG 17 NOVEMBER Minerva: „Fortune Carree", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Alexander de Grote", 14 jaar, 6.30 en 9.15 uur. Frans Hals: „Jubal". 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Alexander de Grote", 14 jaar, 6.30 en 9.15 uur. Roxy: „De laatste der Navajo's", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „De 6e juni", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: ..Invitation to the dance", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Charlie's Tante", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Stadsschouw burg: De Nederlandse Comedie met „De ware David", 8 uur. ZONDAG 18 NOVEMBER Minerva: „Onder moeder's vleugels", alle leeft., 2 en 4.15 uur. „Fortune Carree", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Het grote avontuur", alle leeft., 11 uur. „Alexander de Grote", 14 jaar, 2, 6.30 en 9.15 uur. Luxor: „Alexander de Grote", 14 jaar, 2, 6.30 en 9.15 uur. Roxy: „De laatste der Navajo's", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Concerto", alle leeft., 11 uur. „De 6e juni", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Jubal", 14 jaar 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Studio: „De levens roman van Richard Tauber", alle leeft., 11 uur. „Invitation to the dance", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Char lie's tante", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Ned. Herv. Kerk, Heemstede: Prof. dr. E. L. Smelik over: „Uiteenstrevende en samen bindende factoren in het huwelijk", 7 uur. Stadsschouwburg: De Nederlandse Comedie met „De ware David", 8 uur. Aerdenhouts Kindertoneel met „Assepoester", 2 uur. Zui derkapel: J. Sevensma, 10 en 5 uur. Jeugd- samenkomst, 8 uur MAANDAG 19 NOVEMBER Minerva: „Als de dauw komt hangt er regen", 18 jaar, 8.15 uur. Rembrandt: „Alexander de Grote", 14 jaar, 2, 6.30 en 9.15 uur. Luxor: „Alexander de Grote", 14 jaar, 2, 6.30 en 9.15 uur. Frans Hals: „Jubal". 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Roxy: „Lavastroom over Java", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „De 6e juni", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Invitation to the dance", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Char lie's tante", 18 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Stadsschouwburg: De Nederlandse Comedie met „De ware David", 8 uur. Frans Hals museum: mevr. dra. M. M. Boldingh spreekt voor de volksuniversiteit over: „Thomas Mann", 8 uur. Concertgebouw: Muziekavond firma Hogenbijl, 8 uur. Begijnhofkapel: In terkerkelijk Evangelisatiecomité, 8 uur. Zangdienst van 7.30 uur af.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 6