Zware druk op Engeland en Frankrijk De UNO-politie komt reeds tussenbeide in Port Said Interventietroepen retour HET WEER Locomotieven in volle vaart op personentrein gebotst Amerika voorkwam al te eenzijdige oriëntatie van Nasser op Rusland (M Ly! Machinist en bestuurder omgekomen na aanrijding bij Dalfsen VERMOEDELIJK KONDIGT LLOYD MORGEN DE ONTRUIMING VAN EGYPTE AAN Amerika door olienood niet te vermurwen Olietekort ernstig Iets kouder Gejuich voor „Stars and stripes" in Cairo Giro 777: bijna 1.8 miljoen UNO-Assemblée komt niet verder dan woorden Raad van Europa wil iets meer doen voor Hongarije Frans kabinet bespreekt Hammarskjoelds eis Binnenkort verdubbeling van kort wegvak Het woord is aan Nederlandse critiek op Engeland en Frankrijk Waarom ontbrak overleg met andere NAVO- landen Eden is organisch gezond TWINTIG PASSAGIERS GEWOND 71e JAARGANG No 115 WOENSDAG 21 NOVEMBER 1956 301e JAARGANG No 268 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 "SI H Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. 0H 1 ij j 1 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- I S 1 if^ll Abonnement p. week 55 ct., p. kwartaal 7.15, kantoor Haarlem-N., Soendaplein, Tel. 12230. J| j| Jg J| lil aJjl H ^Jjjj ff^JI ll^Jj |LjS i J| IL J| fr. p.p. 7.65. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Ai A vv Ai Ab Ab Ai Ai mtéf dm Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Q P J\ Q J"J E H A A R Jj E IVI S C H E C O U R A ÏN I Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman (Van onze correspondentenin New York en Londen) De druk op Engeland, Frankrijk en Israel om Egypte te ontruimen, wordt met de dag sterker. Wel is waar wordt die pressie niet in het open baar uitgeoefend, maar wat zich achter de schermen afspeelt is in deze periode vaak belangrijker dan de officiële activiteit. Hammarskjoeld werkt nog aan het opstellen van zijn rapporten over de kanaal-restauratie en over de taak van de politie-macht en het traineren van het Hongarije- debat heeft hem daartoe extra tijd gegeven. Het is intussen de vraag of de secretaris generaal er in zal slagen met zodanige rapporten voor de dag te komen dat alle partijen akkoord kunnen gaan met de toekomstige acti viteit van de UNO-politie. In moeilijke gevallen als deze neemt Ham marskjoeld gaarne zijn toevlucht tot vaagheid teneinde de zaak op gang te brengen. Engeland en Frankrijk houden tot dusverre het been stijf en weigeren nog altijd hun troepen uit Egypte terug te trekken zolang zij niet zeker zijn dat het UNO-leger voldoende krachtig is om zelfstandig de taak uit te voeren. Naar Anglo-Franse begrippen is het daar per saldo voor geschapen. Engeland en Frankrijk zouden wensen dat de UNO-politie de vrije vaart door het kanaal garandeert alsmede een bijdrage levert tot werkelijke stabilisatie van de toestand in het Midden-Oosten. Kortom: de genoemde landen wensen dat de UNO-politie zal volvoeren wat hun militaire actie beoogde doch niet tot stand kon brengen. Uiteraard gaat dit Egypte te ver. Egypte wenst dat het UNO leger alleen zal worden gebruikt om de ontruiming van Egypte door Engeland, Frankrijk en Israel te ver gemakkelijken. Een klein deel van de UNO- troepen zou wel is waar bij het kanaal mo gen blijven om de bergingswerkzaamheden te beschermen, maar de meeste van deze troepen zouden naar de grens tussen Egyp te en Israel moeten worden vervoerd. Beide partijen kunnen zich voor hun streven beroepen op vei-schillende gedeel ten van resoluties en rapporten. Men krijgt intussen de indruk dat zowel Ham- mersjkoeld als de Amerikaanse regering vrij ver zullen gaan in het steunen van de Egyptische inzichten. Hoe dan ook: een oplossing is op dit moment beslist nog niet bereikt. Hammersjkoeld mag al tevreden zijn dat er met de activiteit van de politie macht een begin is gemaakt. De legering van een compagnie Noorse militairen in Port-Said mag men stellig beschouwen als het begin van die activiteit. Kennelijk laat de secretaris-generaal inmiddels niets onbeproefd om de zaken in de door hem gewenste richting te stuwen. In de loop van de dag zal hij zijn met ongeduld verbeide rapporten openbaar maken, terwijl hij alvorens daartoe over te gaan Engeland, Frankrijk en Israel nog eens heeft ge vraagd mee te delen waarom geen voort gang wordt gemaakt met het terugtrekken van hun troepen. De op deze landen uitge oefende pressie wordt sterker doordat Amerika blijft weigeren bij te springen in het benzine-tekort zolang zij niet akkoord gaan met de voorstellen van de secretaris generaal. In Engeland gaat als gevolg van de situa tie van het Suezkaneal voorlopig voor een periode van vier maanden de benzine op 17 december op de bon. De toestand is te ernstig om het aan de vrijwillige medewer king van het publiek over te laten. Het geschatte tekort aan vloeibare brand stof door de situatie in Egypte bedraagt 25 percent. Engeland betrekt ongeveer 40 percent van zijn olie-produkten uit het Midden-Oosten, maar een gedeelte wordt goedgemaakt door aanvoer van het weste lijke halfrond. Zolang de verhouding tus sen de Verenigde Staten en Engeland ge spannen blijft, is Amerika weinig geneigd om de Britten tegemoet te komen. Dat zal waarschijnlijk pas het geval zijn, nadat de Brits-Franse troepen uit Egypte zullen zijn teruggetrokken. Men beseft in Londen, dat de Verenigde Staten willen vermijden, dat de Arabische landen geheel in de armen van de Russen vallen, vandaar dat Amerika terecht of ten onrechte zich op het ogen blik van Engeland afzijdig houdt. Gehoopt wordt, dat de Brits-Franse po sitie in Egypte donderdag zal worden opge helderd, wanneer de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, uit Amerika terugkeert en zo mogelijk dadelijk in het Lagerhuis de langverwachte verkla ring zal afleggen, welke in grootste span ning door de gehele wereld wordt tegemoet gezien. De oppositie is vooral ongeduldig in verband met nadere onthullingen over een zogenaamde afspraak tussen Engeland, VERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van woensdagavond tot donderdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Droog en zonnig weer met een matige tot vrij krachtige wind tussen oost en zuidoost. Van nacht en morgenochtend lichte tot matige vorst, morgenmiddag temperaturen om het vriespunt. Volledige weerrapporten op pagina twee. Frankrijk en Israel. De Britse regering blijft dit hardnekkig ontkennen. Vermoedelijk zal Selwyn Lloyd de te rugtrekking uit de kanaalzone der Britse strijdkrachten aankondigen. Dit zal een zware slag zijn voor degenen, die willen dat Engeland vóór alles aan het kanaal zal moeten vasthouden tot het conflict in het Midden-Oosten geheel is opgelost en zeker totdat de vaart zal zijn hersteld. Maar ge matigde kringen in Londen beseffen, dat Engeland de grimmige logica van zijn eigen actie zal moeten aanvaarden en dat het uitgesloten zal zijn dat de Britse positie aan het kanaal zal kunnen worden gehand haafd tegen de wensen van het Gemene best, de Verenigde Staten en de UNO in. Natuurlijk, wordt opgemerkt, bezit de Britse regering het volste recht om te eisen dat de UNO-troepen voldoende in sterkte zullen zijn om hun taak te vervul len, maar de UNO heeft blijkbaar een an dere opvatting van die taak dan de Britse regering. Alleen door zo spoedig mogelijke terugtrekking zal Engeland het vertrou wen van de Verenigde Staten kunnen her- Een luchtopname van het Suez kanaal hij Port Said. Op verscheidene plaatsen steken wrakken van tot zinken gebrach te schepen hoven water uit. Daarom heen patrouilleren marine-vaartuigen. Vele schepen zijn in het kanaal voor anker gegaan, gedoemd te wachten tot de scheepvaartroute weer vrij is. winnen, waarmee de Britse politiek tenslot te staat of valt. Dit is de door schade en schande geleerde politieke les van de Suez-crisis. President Eisenhower verwijt Engeland en Frankrijk, dat zij door hun actie de Russische invloed in het Midden- Oosten hebben versterkt. Anderzijds heb ben de Britten gelijk, indien zij beweren dat zij uit wanhoop over de aarzelende en tegenstrijdige Amerikaanse politiek tot hun actie zijn overgegaan. Indien de Verenigde Staten niet gemist kunnen worden in het westelijke bondgenootschap, zullen zij vóór alles zélf hun vaagheid moeten opgeven. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S (Van onze reisredacteur uit Cairo) Op de schouders van 15 Noorse offi cieren en 175 manschappen drukte hedenmorgen de historische taak om op te treden als eerste werkelijke interna tionale politiemacht om een gewapend conflict uit te doven. De Noren, die het eerst waren gearriveerd op het basis kamp Aboe Soeweir, werden hedenmor gen per trein van Ismailia naar het door de krijg getroffen Port Said overge bracht dwars door de in de felle zon blakerende woestijn, die zich aan weers zijden van het veelbesproken kanaal uit strekt, om een begin te maken met het vervangen van de in Egypte gelande Brits-Franse troepen. Met strakke ge zichten onder de licht-bauwe UNO- helmen en slechts bewapend met ge weren, volgden de in groene uniformen gestoken Noren majoor VViik over de staakt-het-vuren-lijn om de resoluties van de UNO-assemblée uit te voeren. Het zal hun taak zijn eèn einde te ma ken aan de schendingen van de staakt- het-vuren overeenkomst in Port Said en zij zullen tevens proberen een einde te maken aan de toenemende spanning in deze stad aan het noordelijke einde van het Suez- kanaal. Volgens radio-Caïro was het doel van de overbrenging naar Port Said „het toezicht op de eerste faze van de Brits- Franse evacuatie" van Port Said. Na dagen van inactiviteit betekent dit optreden van de UNO-politiemacht een eerste stap op de weg naar het oplossen van het sleutelprobleem, geschapen door het Brits-Franse bruggehoofd. Alhoewel de Brits-Franse beslissing om de UN O-troe pen toegang te verlenen tot het door hen bezette gebied voedsel gaf aan speculaties, dat de Britten en Fransen nog steeds zou den proberen de UNO-politiemacht in te schakelen in een poging het Suez-kanaal onder internationale controle te houden, zijn UNO-kringen in Egypte van oordeel, dat Hammarskjoeld niet tot enig compro mis dienaangaande bereid is. De UNO-po litiemacht dient de Brits-Franse bezetters te vervangen en zeker niet als een aanvul ling te worden beschouwd. Zij dient slechts te blijven totdat deze taak vervuld is. Het is het begin van het trieste einde van het Brits-Franse waagstuk en het be tekent een politieke overwinning voor Nas ser, terwijl juist Eden zich voorgenomen had hem uit te rangeren. De triomfantelij ke Egyptenaren beweren zelfs, dat het te gendeel eerder waarschijnlijk is. Intussen is een tweede overwinning voor Nasser onderweg. Geplaatst voor het alter natief van ondersteuning door de Sovjets of door de wereld gokte hij op het laatste en wees de communistische „vrijwilligers" af en bleef trouw aan de basketbal-achti- ge meerderheidsbeslissing van de UNO. Nassers gok werpt inderdaad reeds divi dend af en Amerikaanse hulp schijnt on derweg te zijn. De Amerikanen in Egypte geven overigens openlijk de volledige scheuring toe tussen de Amerikaanse en Brits-Franse politiek voor het Midden- Oosten. welke nog geaccentueerd wordt door het niet-leveren door Amerika van olie aan West-Europa. Zij tonen een grote morele verontwaardiging en grijpen iedere mogelijkheid aan om de Arabieren uit het Sovjet-blok te houden. De Amerikaanse populariteit is in Egypte thans stijgende en de auto's, die het „Stars and stripes"-mo- tief voeren, worden in Caïro zelfs toege juicht, maar de prijs, die betaald moet worden, is hoog. Beloften voor een gigan tisch hulp-programma doken hier in Caïro zelfs al op. De theorie luidt echter, dat geen tweede Marshall-plan opgezet zal worden en dat geen politieke voorwaarden aan de hulp verbonden zullen worden, maar dat de hulp via de UNO verleend zal worden, zoals overigens steeds door ons land was voorgestaan. Intussen doen reeds geruch te i de ronde, dat Amerikaanse maatschap pijen al uitzien naar handelsmogelijkhe den. Nederlandse voelhoorns zouden ook reeds uitgestoken zijn. Na van de eerste schok bekomen te zijn, is Nassers positie thans door handig ma noeuvreren versterkt. Enkele waarnemers in Caïro wezen er overigens al op, dat de Amerikaanse hou ding er toe zal bijdragen, dat opnieuw West tegen Oost zal worden uitgespeeld. Hoe dan ook, de politieke, morele en ma teriële brokstukken, veroorzaakt door het Brits-Franse waagstuk, zullen opgeruimd moeten worden, voordat voor het Westen een nieuw begin mogelijk is. De jonge Noorse „blauwe klokjes" (een variant op de naam van de Amerikaanse M.P. die vanwege haar witte helmen „sneeuwklok jes" wordt genoemd), die vanmorgen de ruïnes van Port Said binnentrokken, aan gestaard door de door de krijg getroffen burgerbevolking en stoere Britse en Fran se soldaten, hebben met dat nieuwe begin thans een aanvang gemaakt. Giro 777 van het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis wees dinsdag een bedrag van f 1.798.763 aan. Daaronder is een belangrijke gift van Prinses Beatrix. (Van onze correspondent in New York) De UNO-Assemblée schiet weinig op met de bespreking van de situatie in Honga rije. Vandaag zal er pas een einde komen aan het trieste en eentonige debat. Het resultaat zal wel zijn dat er enige reso luties worden aangenomen waarin met klem wordt verzocht de deportaties onge daan te maken en waarnemers in Honga rije toe te laten. Een winstpunt is dat ook India en Indonesië er voor zijn UNO- waarnemers naar Hongarije te sturen. De Sovjet-Unie, nagepraat door de satellieten, ontkent echter alle deportaties en zal de resoluties wel naast zich neer leggen. Debat De Nieuwzeelandse minister van Buiten landse Zaken, Mac Donald waarschuwde tijdens het voortgezet debat de Aziatische landen niet te denken, dat de Sovjet-Unie er voor Azië een andere politiek op na houdt dan voor Europa. „Er zijn binnen de Russische grenzen gehele volken naar andere gebieden overgebracht en verdwe nen. Vele dezer weggevoerde volken be stonden uit mohammedaanse Aziaten", al dus Mac Donald. De Australische minister van Buiten landse Zaken Casey vroeg: „Waarom heerst er, indien de Sovjet-verklaringen juist zijn, een wijd verbreide algemene staking in Hongarije en waarom stellen zoveel Hongaren hun leven in de waagschaal?" De Ierse minister van Buitenlandse Zaken Cosgrave zei dat massale wegvoering het laatste wapen is, waarnaar een in moei lijkheden verkerend tiranniek bewind grijpt. Maatregelen De vertegenwoordiger van Nederland, mr. C. W. A. Schürmann, deed een beroep op de UNO nieuwe maatregelen te nemen, indien de Sovjet-Unie zou blijven weigeren haar troepen uit Hongarije terug te trek ken en een einde te maken aan de depor taties. Hij verklaarde dat de Nederlandse delegatie „alle maatregelen zal steunen", die ertoe kunnen leiden dat op doelmatige wijze een einde gemaakt wordt aan de Russische gruwelen. Mr. Schürmann zei: „Wat voor goeds richten wij in feite met ons debat uit? Welke daadwerkelijke hulp verlenen wij aan hen, die lijden en tot ons hun smeekbeden om hulp richten? Mijn land behoort niet tot de grote mogend heden, maar er is één ding, dat wij, en andere kleinere landen kunnen doen, na melijk met kracht te protesteren tegen de gruwel, die de Sovjets in Hongarije heb ben begaan. Dit staat los van de hulp verlening aan gewonden en daklozen, die op zo uitgebreid mogelijke wijze zal ge schieden, aluds mr. Schürmann. PARIJS (Reuter) De permanente com missie van de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa, die de Assemblée vertegenwoordigt, wanneer deze niet in zitting is, heeft op de statenleden van de raad met algemene stemmen het volgende beroep gedaan: 1. Te constateren en de UNO vragen hetzelfde te doen dat er geen Hongaarse regering is, die het volk vertegenwoordigt. 2. Een gezamenlijke actie te ondernemen, opdat Hongarije onverwijld door de Rus sische troepen wordt ontruimd en een internationale UNO-politiemacht naar dat land wordt gezonden. 3. Het doen van krachtige stappen bij het Kremlin, opdat er een eind komt aan de massale wegvoeringen van Hongaren naar de Sovjet-Unie. Voorts moeten de beperkingen op het binnenkomen in Hon garije van zendingen hulpverleningsgoe deren uit het Westen worden opgeheven. Deze artikelen moeten zonder onderscheid te maken worden verdeeld. De commissie heeft een motie aange nomen, waarin aanbevolen wordt bepaalde maatregelen voor onmiddellijke praktische hulpverlening aan Hongaarse vluchte lingen aan het ministerscomité voor te leggen. PARIJS (United Press) Premier Guy Mollet besprak hedenmorgen met zijn ka binet de vraag of de Franse invasie-strijd krachten uit Egypte moeten worden terug getrokken of niet. De ministerraad begon om half tien on der voorzitterschap van de president van de republiek, René Coty in een geladen at mosfeer en in onderlinge verdeeldheid. Deze woensdag-zittingen hebben altijd op het „Palais de l'Elysée" plaats. De avond tevoren richtte Mollets ex-politieke bond genoot, de leider van de radicale partij, Mendès-France, 'nog een felle aanval op de premier. Hij beschuldigde er Mollet en Eden van, dat zij de „Atlantische loyaliteit" geschon den hadden door Egypte aan te vallen bui ten medeweten van Washington. Hij beschuldigde er Mollet en Eden van, in feite de eerste staatslieden in de geschie denis te zijn, die ooit een blokkade organi seerden tegen hun eigen landen. De aanval van Mendès-France, die van een ongekende hevigheid was, vergrootte de breuk tussen de aanhangers en de tegen standers van Mollet, juist op het moment, dat de secretaris-generaal van de U.N.O., Dag Hammarskjoeld, er op aandrong, dat de buitenlandse strijdkrachten uit Egypte moeten vertrekken, nu de politie-macht van de U.N.O. daar aanwezig is. Rijksweg HaarlemVeisen Naar wij vernemen wordt er bij Rijks waterstaat thans ernstig rekening mee ge houden dat de Velser tunnel reeds in sep tember 1957 in gebruik kan worden ge nomen. Daarom werken de met de wegenaanleg belaste afdelingen op het ogenblik onder hoogspanning aan de voorbereiding voor de verdubbeling van rijksweg 9 tussen Haarlem en Velsen. Op donderdag 29 november vindt de onderhandse aanbesteding plaats van de aanleg van het wegvak tussen een punt enige honderden meters ten noorden van de Slaperdijk en een punt even ten zuiden van het Hofgeesterviadukt. Bovendien wordt later nog een klein kunstwerk daar in aanbesteed, namelijk een tunneltje ter hoogte van de noordelijke uitgang van de Hoofdstraat in Santpoort. De rijksweg wordt hier gereorganiseerd tot een dubbelbanige weg met rijbanen van zeven meter breedte elk, gescheiden door een berm en geflankeerd door paral lelwegen ter weerszijden, welke ook voor het rijwielverkeer dienen, en verder door twee voetpaden. Het is de bedoeling, dat met de aanleg van dit ongeveer twee kilo meter lange stuk op korte termijn wordt begonnen. De thans bestaande rijksweg wordt in het nieuwe profiel opgenomen, maar zal daarin niet neer te herkennen zijn: hij wordt geheel opgebroken. Chinees spreekwoord: Hartstochten hebben evenals de zee hun eb en vloed. (Van een bijzondere medewerker) De Nederlandse afgevaardigde op de conferentie van parlementsleden uit de vijftien landen van het Atlantisch Pact te Parijs, de heer J. J. Fens, leverde heden morgen ernstige critiek op Engelands en Frankrijks nalatigheid de andere westelijke landen te raadplegen bij hun optreden in Egypte. De heer Fens werd op dit punt bijge vallen door de leider van de Labour- oppositie in het Britse Lagerhuis, Hugh Gaitskell. De heer Fens zei dat het Atlan tisch Pact eigenlijk geen rol heeft gespeeld in de zeer ernstige gebeurtenissen van de afgelopen weken. In de militaire actie, die twee van de belangrijkste leden van het Atlantisch Pact zijn begonnen, hoe ge rechtvaardigd de heer Fens deze op zich zelf ook achtte, hadden gemakkelijk andere landen van 't Pact betrokken kunnen wor den. De afgelopen weken hebben duidelijk gemaakt, dat een westelijke politiek niet bestaan kan zonder volledige medewerking van de staten, aldus de heer Fens. Veel onbehaaglijkheid zou zijn voorkomen als er iets meer overleg was geweest tussen de westelijke Grote Drie. Het is onmogelijk te wachten op de Derde Wereldoorlog als be wijsstuk voor de noodzakelijkheid van de eenheid van het westen, zo zei hij. V-/ ADVERTENTIE BARTELIORISSTR. HAARLEM - IEL 13439 FERO. B0LSTR. 48 ADAM TEL 717162 HANDSCHOENEN met lamsvacht ADVERTENTIE (Van onze correspondent in Londen) Premier Eden lijdt aan geestelijke en lichamelijke uitputting maar is organisch gezond. Hij bevindt zich nog in zijn ambts woning 10, Downingstreet, waar hij zich ondanks doktersvoorschrift nog met de belangrijkste staatsstukken bezig houdt. Geruchten In politieke kringen te Londen doen vol gens AFP talrijke geruchten de ronde. Vol gens sommige geruchten zou deze ziekte een voorwendsel zijn om het heengaan van Sir Anthony in te leiden. Uit het feit, dat Eden zijn Franse amh- genoot Mollet in een persoonlijke bood schap de verzekering heeft gegeven dat zijn plaatsvervangers geen verandering zullen brengen in de Frans-Britse betrek kingen, leidt men af, dat de Britse premier langer dan een of twee weken afwezig zal zijn. Beeld van de ravaq* Dinsdagavond om lialfacht zijn nabij Dalfsen twee gekoppelde diesellocomotieven in botsing gekomen met een uit vier wagens bestaande personentrein. De machinist van de locomotieven, de 57-jarige G. A. van Munster, en de treinbestuurder, de 38-jarige L. Belles, kwamen om het leven. Beiden woonden in Zwolle. Twintig treinreizigers werden gewond, van wie vier vrij ernstig. Het ongeluk gebeurde tussen Emmen en Dalfsen, op ongeveer een kilometer afstand van het station Dalfsen, op een baanvak met enkel spoor. Beide treinen reden met een snelheid van ongeveer 80 km op elkaar in. De voorste diesellocomotief drong over een lengte van vier meter in de voorste wagen van de personentrein, een zoge noemde „Blauwe Engel'. Deze wagen werd grotendeels opengereten. Ook van de cabine van de diesellocomotief bleef weinig heel. De wrakstukken van beide ineengeschoven voertuigen vormden een bijna onontwar baar geheel. Nauwelijks een kwartier na de botsing waren reeds de burgemeester, alle artsen, de brandweer en de E.H.B.O. uit Dalfsen ter plaatse. Een begin van brand in de diesellocomotief werd met snelblussers ge doofd en daarna werden de lichamen van de twee omgekomen machinisten geborgen. Intussen werd medische hulp verleend aan twintig passagiers, die bij de botsing ge wond waren. Vier van hen, een dame uit Driebergen, een Zwollenaar-, een Amster dammer en een Zutfenaar, moesten in een ziekenhuis te Zwolle worden opgenomen. De overigen konden, na verbonden te zijn, met inmiddels ontboden taxi's en autobus sen hun reis vervolger. Om half negen arriveerde een ongevallen- trein uit Zwolle, waarna begonnen werd de ravage op te ruimen. Bij het licht van schijnwerpers begonnen de hulpploegen in de snijdende kou aan het losbranden van de zware wrakstukken, een werk waarmee men tot vanochtend vroeg bezig was. Na het losbranden konden de treinen uit elkaar getrokken worden. De opruimingswerk zaamheden en het herstel van de vernielde rails duurden tot vanochtend ongeveer half tien. De gekoppelde diesellocomotieven waren op weg naar Emmen om daar een trein bestaande uit met olie geladen tank wagens, bestemd voor Pernis, op te hnirm

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 1