Zestiende Olympische Spelen heden in Melbourne geopend Landy, wereldrecordhouder op de mijl, legde de eed af In het enorme cricketstadion ruim honderdduizend mensen elen 1956 Nederlands Olympische ploeg op Schiphol teruggekeerd Openingsplechtigheid in stralend zomerweer LAATSTE NIEUWS Australiërs waren ten zeerste teleurgesteld JP1 De eedsaflegging Vroeg op Zwarte handel Bord De Russen Zonnevlekken Eerste uitslag Iharos gaat naar België Australiërs buiten Spelen commercieel uit IOC nam voorstel aan Hardrijden voor dames op Olympisch programma Quarles van Ufford in Melbourne aangekomen Emil Zatopek oefende met blaren onder de voeten DONDERDAG 22 NOVEMBER 1956 De zestiende Olympische Spelen waarin de beste atleten van de wereld hun krachten zul len meten, zijn vanmiddag dat is zeven uur 's ochtends Nederlandse tijd in Melbourne geopend met de intocht van meer dan vierduizend deelnemers en deelneemsters in het Olympisch stadion, de vergrote en gemoderniseerde Melbourne Cricket Ground. Zij mar cheerden achter hun vlaggen over de steenrode loopbaan en stelden zich op in vakken op het middenterrein. De tribunes, die een capaciteit van 120.000 plaatsen hebben, waren eivol toen de Hertog van Edinburgh de traditionele openingsformule uitsprak: „Ik verklaar de Olympische Spelen van 1956 ter viering van de Zestiende Olympiade van de moderne tijd voor geopend". Het défilé, opgeluisterd door marsmuziek van een groot aantal korpsen, werd con form de traditie geopend door de Griekse ploeg onder de donderende toejuichingen van het publiek. Daarna kwamen de groepen van de 68 andere deelnemende landen, in alfabetische volgorde, behalve wat betreft Australië, dat als ontvangend land de lange stoet afsloot. De Britse delegatie, in blauwe jasjes en witte "broeken, met panamahoeden op het hoofd, werd aangevoerd door de gewezen worstelaar George McKenzie, die door zijn collega's met eenstemmigheid was gekozen tot drager van de Union Jack. Zijn naam verdient vermelding omdat hjj, naar aangenomen wordt, de enige in het défilé was die in vijf Olympische Spelen is uitgekomen en in vier als official heeft gefungeerd. De komst van de hertog van Edinburgh bracht het gehele stadion op de been. In een open wagen reed hij rond de loopbaan naar de koninglijke loge, onder de dave rende toejuichingen van een menigte van 110.000 personen. Het gejubel verstomde toen hij de loge binnenging en het Britse volkslied weerklonk. Het Deense team, in scharlaken jasjes met witte flanellen broeken of rokken, was de fleurigste groep, maar misschien werd alleen de Australische luider toegejuicht dan de Hongaarse delegatie, toen zij langs de tribunes marcheerde. In de Russische groep ontbrak Nina Ponomareva die bij de training haar enkel had verstuikt. Toen de groepen zich in de voor hen aangewezen vakken van het middenterrein hadden opgesteld, met het gezicht naar de eretribune gekeerd, sprak de heer Wilfrid Kent Hughes, voorzitter van het Organi satiecomité, de protocolaire begroetingsrede uit. Daarna verklaarde de hertog van Edin burgh, die bij zijn aankomst in het stadion ontvangen was door de heren R. G. Men- zies, eerste minister van Australië en pre sident van de Spelen van 1956, en Avery Brundage, president van het I.O.C., de Spelen voor geopend. De Olympische fanfare schalde door het stadion en de witzijden Olympische vlag, met de vijf cirkels in blauw, geel, zwart, rood en groen, rees langzaam aan de hoge mast waar ze voor de duur van de Spe len zal blijven tot aan de sluiting op 8 december. Duizenden duiven werden losgelaten als emblemen van de vrede en een batterij geschut loste 21 saluutschoten. Terwijl de duiven in kringen boven het stadion wiek ten, werd het Olympisch vuur, dat in toort sen uit Olympia overgebracht is over een afstand van meer dan 16.000 km, het sta dion binnengedragen door de Australische middenafstandsloper Ron Clarke, de laat ste van de 2730 estafetten, die voor het transport over het Australische continent hebben gezorgd. Met de toorts werd het Olympisch vuur in de grote schaal ontsto ken die geplaatst is aan de kant van het stadion waar de grote nieuwe tribune grenst aan het oude cricketpaviljoen. Nadat de speciaal gecomponeerde Olym pische hymne in massale koorzang was uit gevoerd, trad een Australische atleet naar voren voor het afleggen van de Olympische eed in naam van alle deelnemers. Staande op het platform tegenover de eretribune, een tip van de Australische vlag vasthou dend, en terwijl alle deelnemers op het middenterrein een arm omhoog hieven sprak hij met krachtige stem de klassieke Dinsdag vond in het Buckingham Palace te Londen de vierde van de vijf najaarsinstallaties in de orde van het „British Empire" plaats. Het was mejuffrouw Pat Smythe die uit handen van koningin Elizabeth de versierselen van de O.B.E. ontving wegens bewezen diensten aan „het Britse concours hip- pique", Op de foto ziet men de ge vierde amazone Miss Smythe, nadat zij de onderscheiding in ontvangst had genomen. eedsformule uit: „Wij zweren dat wij op eerlijke wijze in de Spelen zullen meedin gen met inachtneming van dé geldende voorschriften en in de geest van ware sportiviteit tot eer van ons land en tot roem van de sport." De plechtigheid van de opening, die bijna twee uur had geduurd, werd besloten met het spelen van het Britse volkslied. Toen traden de vlaggedragers terug achter de schilden van hun land en begon de afmars van de ploegen uit het stadion. De openingsplechtigheid speelde zich af op de warmste dag die Melbourne sinds april gekend heeft: Het kwik steeg tot boven de 25 graden. Verscheidene atleten werden bevangen door de drukkende hitte en moesten uit het stadion geleid worden. Ook de dragers van de naamborden, die voor de ploegen van Joegoslavië, de Ver enigde Staten, Ethiopië en Trinidad op het middenterrein stonden, kregen het te kwaad en moesten zich laten vervangen. Op de tribunes zaten en stonden de man nen in hemdsmouwen. De dames hadden hun fleurigste zomertoiletjes aangetrokken en van het dak van de tribunes bezien leek het alsof de enorme arena, met het midden terrein waarop de duizenden atleten een veelkleurig mozaiek vormden, met confetti was bestrooid. Toen het stadion zo ongeveer was leeg gelopen, vertelde de dienst voor eerste hulp dat in totaal 178 personen - in hoofdzaak flauwgevallen vrouwen - behandeld waren in de hulpposten onder de tribunes. Dit aantal werd niet als buitensporig groot be schouwd in het broei-hete weer na de vele weken van kou. Al vroeg was de stad Melbourne wakker. In de prachtig versierde straten liepen dui zenden en duizenden mensen, Australiërs en buitenlanders. De staat Victoria gaf alle arbeiders en personeel vrijaf en alleen de allernoodzakelijkste openbare diensten functioneerden. Een buscolonne van meer dan twee kilometer stond bij het Olympisch dorp gereed om de deelnemers naar hun verzamelpunt te brengen. Kort na het middaguur verliet een kara vaan van 179 bussen het Olympisch dorp. Langs de gehele route naar het stadion stond het juichende publiek rijen dik. Honderden verkeersagenten hadden grote moeite om de geweldige stroom auto's te verwerken rondom het gigantische stadion. Alles was vol en afgeladen toen om 6 uur Nederlandse tijd (3 uur 's middags in Australië) de hertog van Edinburgh arri veerde. Aan de vooravond van de opening der Spelen arriveerden de laatste deelnemende ploegen in Melbourne: die van Turkije (25 atleten), Columbia (29), Portugal (33) en Peru (11). Voorts kwamen nog enkele Duit sers, Fransen en Luxemburgers aan. Tegen 9 uur donderdagmorgen begaf zich een stroom van bezoekers uit alle delen van Melbourne en uit de voorsteden naar het Olympisch stadion. Een warm zonnetje scheen door de lichte bewolking en voor spelde een mooie dag. Speciale treinen lie pen het station van Flinders Street binnen, niet ver van het stadion en hele gezel schappen begaven zich te voet door de brede straten en de prachtige parken naai de loketten die om 10 uur geopend werden. Zij installeerden zich, voorzien van lunch pakketten en allerlei dranken, op de tribu nes, in afwachting van de openingsplech tigheid die vijf a zes uur later zou geschie den. Een kleine honderd enthousiasten hadden des nachts niet ver van de toe gangspoorten gekampeerd. Kort voor de Spelen bereikte de handel in toegangskaarten tegen zwarte prijzen een hoogtepunt. Sommige bezoekers droe gen op hun jas een biljet met het opschrift: Ik koop kaartjes tegen elke prijs. Er waren er die 25 Australische ponden (200 gulden) betaalden voor een zitplaats. Kaartjes voor r*XCCOCCCCOOCOCXXOOOOOOOOCCCCOCOOCCC03COOCCCOOCOQOOOOCO De laatste Olympische fakkeldrager moest 85 treden bestijgen om het vuur aan te steken dat van het begin tot het i eind van de zestiende Olympische Spe len zal blijven branden. Daarna moest hij die 85 treden weer af. Toen hij be neden teas, zag hij dit bord: „links eer ste hulp, rechts de bar". Maar het bord was niet speciaal voor hem bestemd. COCOOOOOCOOOOOOOOOCOOOCOCOOOCCOCOOCOCOOOCOOOCXXJOOOOOOCOC Het stadion, waar vandaag de Olympi sche Zomerspelen zijn begonnen. Op het moment dat deze foto werd ge maakt was men nog niet helemaal klaar met de uitbreiding van de tribu nes, die op het ogenblik plaats bieden aan ruim honderdtienduizend toeschouwers. staanplaatsen, die drie gulden hadden ge kost, brachten er nu veertig op. In de mor gen steeg de temperatuur tot boven de 25 graden Celsius. De eerste gouden medailles voor de Olympische atletiekwedstrijden zullen vrij dag worden uitgereikt aan de winnaars van de 10.000 m heren, hoogspringen heren en discuswerpen dames. In sommige kringen was men ietwat be zorgd over de ontvangst welke de Russen te beurt zou vallen. Zij defileerden achter de Amerikaanse groep. Inderdaad zag een deel van het publiek hen zwijgend voorbij trekken, maar vele tienduizenden andere bezoekers maakten, naar het gejubel te oordelen, geen onderscheid tussen hen en de overige concurrenten. In zijn protocolaire begroetingsrede zeide de voorzitter van het organisatiecomité, Kent Hughes o.m. tot de atleten dat hun aanwezigheid een onweerlegbaar bewijs was van het steeds helderder branden van de Olympische vlam: „Het is mogelijk dat het fijne weefsel van het gewaad der be schaving tijdelijk verscheurd wordt door de stormen van internationale misverstanden", aldus Kent Hughes, „maar de Olympische gedachte komt zulke stormen te boven en ontleent er zelfs grotere kracht en uitstra ling aan." Het viel het publiek op dat de Hongaarse ploeg twee verschillende uniformen droeg: een lichtblauwe, met grijze broek, en een weinig attractieve blauw-groene combina- natie. Officials legden uit dat niet alle kleding gereed was toen de ploeg Boeda pest verliet en daarom moesten sommige leden van de ploeg de oude uniformen dragen. Na de ontsteking van het Olympisch vuur werd de eed afgelegd door een Australisch atleet namens alle deelnemers. Een van de uitblinkers in de Australische sport en wel John Landy, de eerste loper die de mijl binnen de vier minuten aflegde, bleek hiervoor te zijn uitverkoren. Het was voor de eerste maal dat een schoonheidskoningin, die niet voor de wed strijden is ingeschreven, aan het défilé meedeed. Het was het Columbiaanse meisje Yolande Pulecio, die in een schoonheids- wedstrijd tot „Koningin van de Sport" ge kozen was en toen een actie voor de Olym pische kas van haar land georganiseerd heeft. Zij is geen lid van de ploeg en heeft ook nooit aan sport gedaan. Volgens de laatste raming heeft een me nigte van 120.000 personen de openings plechtigheid, die ongeveer twee uur duurde, bijgewoond. Blijkens een kennisgeving van de Austra lische telegraaf- en telefoondienst heeft een abnormale ontwikkeling van zonnevlekken aan de vooravond van de Spelen de radio- telexverbindingen tussen Australië en de landen overzee ernstig gestoord. Bij de atleten, die tijdens de openings plechtigheid door de hitte bevangen wer den, was ook de Russin Galina Zybina, Olympisch kampioene kogelstoten in 1952. Zij zakte ineen, maar kon, na medische verzorging, deelnemen aan de afmars van de Russische ploeg, die met kleine rode vlaggetjes naar het publiek wuifde MELBOURNE (United Press). De eerste wedstrijd van de zestiende Olym pische Spelen behoort tot het verleden. De basketbalploeg van Nationalistisch China won met 83-76 van de republiek Korea. De ruststand was 42-28 in het voordeel der Chinezen. Drie leden van de Nederlandse Olympi sche ploeg, die op 28 oktober naar Melbour ne vertrok, zijn gisteravond, rillend in hun op een meer zomerse temperatuur bereken de kleding, in de vrieskou weer op Schip hol aangekomen, t.w. dr. W. van Zij 11, di recteur van het NOC, de hoogspringster Dini Ilobers en de vèrspringer Ilenk Vis ser. Zoals bekend gaat Puck van Duyne- Brouwer eerst nog een reisje naar Amerika maken en is Eef Kamerbeek in Mel bourne achtergebleven. De grote verrassing op Schiphol was, dat coach J. Grootewal aich niet in het gezelschap bevond. Dr. Van Zijll vertelde, dat hij in Sydney is achter gebleven en waarschijnlijk over een paar dagen naar Nederland komt. Het ploegje werd op de luchthaven ont vangen door de vice-voorzitter van het NOC, generaal-majoor C. F. Pahud de Mortanges, chef de mission Kees Kerdel, de vice-voorzitter van de KNAU, de heer W. Dijkstra en een grote schare journalis ten en persfotografen. Ofschoon de reizigers zeer vermoeid wa ren, vertelde dr. Van Zijll nog iets van de belevenissen. „Wij hadden de Olympische sfeer geproefd toen de boodschap uit Ne derland kwam, dat wij terug moesten. Er stonden nu twee dingen tegenover elkaar: Wij waren vele duizenden mijlen van Europa en wisten niet goed wat er hier gebeurde. Anderzijds legde het NOC-besluit ons de plicht op. het besluit te gehoorza men en te begrijpen". „Menselijk gezien ontstonden toen zeer heftige gemoedsbewegingen. Alles was nog moeilijker te verwerken omdat van alle kanten in Australië een zware druk op ons werd uitgeoefend. De Australiërs waren verschrikkelijk teleurgesteld, want men kan zich niet voorstellen, hoe populair Ne derlanders in Australië zijn. Niet alleen on der de Nederlanders daar, maar ook onder de Australiërs. De laatsten benaderden al les wat ons Nederlanders betrof met een ongewone en intense belangstelling en daarom ook was de teleurstelling voor hen zo groot". Dr. Van Zijll was zeer te spreken over de Australische pers. „Zelfs de sensatie bladen hebben uiterst hoffelijk geschreven. Men had begrip voor het Nederlandse standpunt, maar was het er niet mee eens". Over de Nederlandse deelnemers zei dr. Van Zijll: „In mijn rapport aan het NOC zal ik sterk mijn bewondering voor de hou ding van deze vier jonge mensen voorop stellen. Zij hadden jarenlang getraind voor dit evenement, waren helemaal in de Olympische sfeer en toch is de ploeg na de De Nederlandse Olympische ploeg is terug. Op de trap van het vliegtuig - met de Olympische cirkels - Diny Hobers, Henk Visser en dr. Van Zijll. boodschap uit Nederland niet uiteengeval len. Ik ben trots op deze jonge athleten". Goede voorbereiding Dr. Van Zijll gaf ook nog enige alge mene indrukken uit Melbourne. „De voor bereiding van de Olympische Spelen heeft op mij een uitstekende indruk gemaakt. Wel zullen de Australiërs meer improvi seren dan bezinnen, maar naar mijn me ning zal alles perfect lopen. Het Olympisch dorp was fantastisch. Het bestond uit huisjes waarbij met verschil lende kleuren een goed effect werd bereikt. De trainingsmogelijkheden waren uitste kend, behalve voor de zwemmers, voor wie alleen het Olympische bad beschikbaar was en de Australiërs hebben inzake dit probleem dan ook maar de beslissing aan de FINA overgelaten". Tussen de vele Hongaarse vluchtelingen, die in Wenen z(jn aangekomen, bevinden zich ook verschillende bekende sportmensen. Zo is de beroemde atleet Sandor Iharos jsMiiT thans in de Oostenrijkse hoofdstad, waar hij mededeelde binnenkort naar familie in Bel gië te willen gaan. Verder bevinden zich onder de vluchtelin gen de 800 meter loper Raduly Morocz, de hordenloper Deheny, de bokser Radly en zijn vrouw en de voetballers Henni, die ver scheidene malen in het nationale elftal zijn uitgekomen: ook het volledige handbalteam Metro-Boedapest is in Wenen aangekomen. Allen hopen in Oostenrijk te kunnen blijven. De Hongaarse pentathlon-specialist Szondi wil proberen in Duitsland een baan te krij gen als trainer. Hun enthousiasme voor de Olympische Spelen is voor de Australiërs geen beletsel de Spelen commercieel uit. te buiten. Ho tels die ongeveer 50 gulden per dag voor een tweepersoons kamer vroegen, hebben hun prijs verhoogd tot 85 gulden per dag. De hotels hebben ook alle Schotse whiskey naar zich toe getrokken die in Australië beschikbaar was. De prijs voor een auto met chauffeur was duizend gulden per week voor tien uur per dag. maar toen er op die basis geen belangstelling was, liep de prijs wat terug. Een warenhuis in Melbourne stelde 50.000 kaartjes beschikbaar voor diverse wedstrijden voor 5 gulden per stuk. Maar de rijen werden zo lang dat de zwarte handelaars de mensen achter in de rij kwa men vertellen dat men bij hen de zelfde kaartjes kon „krijgen" voor 15 gulden, hetgeen drie a vier uur wachten zou be sparen. Valse toegangsbewijzen zijn ook al bij stapels in omloop. Gisteren bijvoorbeeld stonden drieduizend mensen in de rij voor het zwembad om de training te zien. De meesten van hen bleken valse kaartjes te hebben. Zij werden niet toegelaten. In de zitting van het IOC is een voorstel aangenomen om het hardrijden op de schaats voor dames op het programma van de Olympische Winterspelen te plaatsen. Het IOC verwierp echter het voorstel inzake een Olympische wedstrijd in het ijsdansen. De president van het IOC, Avery Brun dage, heeft meegedeeld dat afgevaardigden van de Arabische staten geprotesteerd had den tegen de deelneming van Engeland en Frankrijk aan de Spelen, en dat voorts een protest van een Hongaarse organisatie was binnengekomen tegen de deelneming van Rusland. Beide protesten waren ter zijde ge legd omdat zij gebaseerd waren op politieke overwegingen. „Het IOC is er absoluut tegen dat enige organisatie, er.ige commissie of enig individu de Spelen gebruikt met politieke doeleinden in het belang van hun zaak. Die zaak moge dan rechtvaardig of onrechtvaardig zijn", aldus Brundage. „Derhalve worden protesten van deze aard, indien hun kern een politiek karakter draagt, niet in behandeling ge nomen. Het IOC heeft besloten de bekende toe voeging aan de geschreven verklaring der deelnemers, waarbij zij hun voornemen te kennen geven amateur te blijven, niet ver der te behandelen. Zonder uitzondering was men het er over eens dat deze toevoeging geen bevredigende oplossing van het pro bleem geeft, zodat ze niet wordt gehand haafd. Brundage verklaarde evenwel met nadruk dat het IOC zijn inzichten wat betreft de wering van professionals van de Spelen, geenszins gewijzigd had. Maar wel zou het probleem van een andere kant worden aan gepakt. De kwestie van het amateurisme zou het voornaamste punt op de agenda zijn voor de bijeenkomst van het IOC in september 1957 in Sofia. Jhr. L. J. Quarles van Ufford is met het K.L.M.-toestel, dat op 18 november van Schiphol is vertrokken en waarmede ook de wielrenners naar de Olympische Spelen zou den gaan, in Melbourne aangekomen. De heer Quarles van Ufford, die verschei dene functies in de sportwereld heeft, is naar Melbourne gegaan in zijn functie van president van de Internationale Hockey Federatie. In Melbourne wordt namelijk een congres van de FIH gehouden. De Tsjechoslowaakse lange-afstandloper Emil Zatopek heeft gisteren een rekord gebroken: Voor het eerst brak hij met zijn gewoonte tijdens de training voor de lange afstand met niemand te spreken. Zatopek was juist goed op gang gekomen, toen hij langs de sintelbaan een oude vriend ont dekte: de Amerikaanse coach van de atletiekploeg, Bud Winter. Zatopek en Winter ontmoetten elkaar in januari van dit jaar, eveneens in Melbourne, toen Zatopek daar aan een wedstrijd deelnam. Winter vroeg de Tsjechische atleet belang stellend, hoe het hem ging na zijn hernia operatie. Op de vraag van Winter, waarom hij niet op spikes trainde (Zatopek droeg een paar versleten, bruine gymschoenen), antwoord de de „lokomotief": Ik heb vier blaren op mijn voet. Ik heb al geprobeerd, in mijn spikes te komen door er boter in te smeren, maar het ging niet. Daarom doe ik het maar zo. Juist voordat Zatopek weer van start ging, vroeg een jongeman hem om zijn handtekening. Lachend voldeed Zatopek aan dit verzoek met de opmerking: Ik be grijp dat handtekeningen-gedoe niet. Als je belangstelling hebt voor sport, waarom ga je dan niet hardlopen in plaats van dat boekje rond te dragen Zatopek Toen Zatopek alweer op gang was, ver telde Winter United Press dat hij Zatopek „ergens in India" eens vroeg, waarom hij altijd moet hardlopen met die beroemde, pijnlijke uitdrukking op zijn gezicht. Zato pek antwoordde: Ik heb nu in tal van lan den aan wedstrijden deelgenomen en ik heb ervaren dat de meeste jury's geen belang stellen in de man die een aardige uitdruk king op zijn gezicht heeft, maar wel in de man die wint. Mening De Amerikaanse coach Jim Kelly zei gisteren aan de vooravond van de Olympi sche Spelen dat de Amerikaanse atletiek ploeg naar zijn mening toch zeker acht Olympische records zal vestigen en min stens twaalf onderdelen zal winnen. „Wij hebben schitterende kansen in vijf tien onderdelen," aldus Kelly, „maar wij willen niet pedant zijn en wij nemen dus aan dat wij hier en daar een foutje zullen maken Kelly ontwikkelde de volgende theorie: De Russen en de atleten der andere Euro pese landen hebben de oorlog vier jaar langer achter zich en kunnen zich dus in die vier jaar aanzienlijk hebben" verbeterd. Op de vraag, wie zijn favorieten zijn voor medailles en overwinningen, noemde Kelly de volgende atleten: Jack Davis (110 m hor den), Glenn Davis (400 m horden), Parry O'Brien (kogelstoten), Fortune Gordien (discuswerpen), Hal Connolly (kogelslin geren), Clint Courtney (800 m), Rafer John son (tienkamp) en de 4 x 100 m estafette ploeg. Volgens Kelly zijn de verwachtingen op de lange afstand niet hoog gespannen. Ook in het nummer speerwerpen worden geen bijzondere prestaties verwacht als gevolg van Young's verwonding

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 3