Verschillen van mening over hoogte van gemeentelijk verzorgingspeil AÊphenasÊH* PAARLAARSTEEG Vrees voor overbelasting van wethouders en raad Financieel beleid moeilijk door onzekerheid rijksregeling Algemene beschouwingen over Haarlemse begroting Wethouder Bakker: „In de mist 15 Voorzichtigheid Geen grote lijn Waakzaamheid Schermutselingen Tefen verzuiling Sociaal en cultureel Antwoord B. en W. Geen verandering beleid vóór verkiezingen voor GRAMMOFOONPLATEN MUZIEK en MUZIEKINSTRUMENTEN Een OMEGA-MIDO rt Gemeente koopt huis aan Rijksstraatweg Hoogewerff-medaille voor prof dr. ir. H. Waterman Uitgever verdacht van oplichting van twintig mille R. C. VAM ELF Thorez veroordeelt Tito als een scheurmaker Stalinisme bestaat niet en heeft niet bestaan Treinstel in Enschede dwars over de baan VRIJDAG 23 NOVEMBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Voor het eerst sinds jaren heeft de behandeling van de Haarlemse begroting plaats in het jaar, voorafgaande aan dat, waarvoor de begroting bestemd is. De woordvoerders van alle fracties uitten hun waardering voor de krachtsinspanning van B. en W. en ambtenaren, die dit mogelijk heeft gemaakt. Ondanks het feit, dat men bij het begin van de begrotingsdebatten reeds één middag ten achter was op het schema, is er donderdagmiddag zoveel besproken, dat de algemene beschouwingen en duplieken bij het sluiten van de vergadering om kwart over zes achter de rug waren en vandaag nog slechts het antwoord van het college van B. en W. aan de orde komt. Als een grote schaduw hing over de financiële beschouwingen de onzekerheid, die bestaat ten aanzien van de op komst zijnde financiële regeling tussen rijk en gemeente en die een nauwkeurige analyse voor de toekomst onmogelijk maakt. De korte periode, die er verlopen is tussen de laatste begrotingsdebatten en die van thans, maakte een grotere bondigheid mogelijk, die dan ook door ver- scheidenen dankbaar werd gebruikt. Het is te hopen, dat deze beknoptheid tot het einde van de debatten gehandhaafd kan blijven, waardoor het misschien mogelijk zal zijn de verloren middag in te halen. E. F. Albrecht De heer Albrecht (Arb.) leidde als fractievoorzitter van de grootste partij in de Haarlemse raad de algemene beschou wingen donderdagmiddag in. Ofschoon hij niet wilde ontkennen, dat er op het stuk van de gemeentelijke financiën bepaalde moeilijkheden zijn, vond hij het moeilijk onder de indruk te zijn van de aangekon digde tekorten. Hij wees er in dit verband op. dat ook in voorgaande jaren tekorten werden aangekondigd, die na afsluiting van het jaar mee bleken te vallen. In elk geval was er, volgens de heer Albrecht. een gemeentelijke taak, die vervuld moest worden en die de aangekondigde uitgaven onvermijdelijk maakt. Deze taak vloeit voort uit het gezicht, dat men op Haarlem heeft. En hier kwam de heer Albrecht op het onderwerp, dat hem zo na aan het hart ligt en dat door hem ook in de algemene beschouwingen van de burgerzin. Op dit gebied zou nog veel kunnen gebeuren en naar zijn mening is men hier nog lang niet toe aan het verzorgingspeil, dat Haarlem zou moeten hebben. Komende op de toekomstige fi nanciële verhou ding tussen rijk en gemeente, om trent de omvang waarvan men op het ogenblik nog in het duister tast, stelde de socialis tische fractievoor zitter, dat veel meer voor de poorten van Den Haag zou moeten worden wegge sleept. De hoogconjunc tuur was naar zijn mening het meest gunstige ogenblik voor het verhogen van het verzorgingspeil. Haarlem heeft met een grote achterstand op velerlei gebied te kampen en de stad heeft nooit ,.een pak gehad, waar zij nog in kort groeien". Er zou met de plannen moeten worden vooruit gezien en gekeken moeten worden naar het Haarlem van 1980. Naast de in alle fracties gevoelde waardering voor het vroege indiienen van de begroting, gaf de heer Albrecht nog enige praktische sug gesties. Zo stelde hij voor (evenals wij in ons blad van gisteren) de raadsvergaderin gen één keer in de veertien dagen te hou den. Tenslotte roerde de heer Albrecht de verhouding tot de pers aan, naar aanleiding van het door hem ontvangen antwoord op vragen aan B. en W. gesteld over artikelen in een dagblad (zie ons blad van gisteren). Hij stelde voor het besprokene in de raadscommissies, voor zover het belang rijke onderwerpen betreft, bekend te ma ken door mededelingen aan de pers. De heer Schippers (KVP) betreurde aan de hand van een artikel van prof. Van Poelje (waaraan wij enige tijd geleden een commentaar gewijd hebben) dat de open bare behandeling van de voorstellen van B. en W. zéér geleden heeft door de uit voerige besprekingen, die aan deze open bare behandeling in de raadscommissies voorafgaan en waardopr de commissieleden sterk in belangrijkheid zijn toegenomen. Bovendien zou blijken, dat de opvattingen van commissieleden niet steeds door hun fractiegenoten gedeeld werden. De heer Schippers stelde derhalve voor de taak van de commissies tot die van adviescolleges te beperken, waarbij de commisieleden in de raad niet gebonden zouden zijn aan hun in stemming met een bepaald voorstel in de J. A. Schippers commissies. Een enigszins merkwaardige constructie, die later door de voorzitter en de heer Albrecht (Arb.) dan ook werd be streden. Verder was de heer Schippers van me ning, dat de taak van de wethouders te zwaar werd. De beslissing over een vijfde wethouder lag natuurlijk aan het college, maar spreker betreurde het, dat deze zwa re taak met zich meebracht, dat iemand met een normale werkkring niet tot wet houder benoemd zou kunnen worden, dat zulk een persoon de benoeming in ieder ge val niet zou kunnen aannemen. Dit vond de heer Schippers niet juist: iedereen met talent en werkkracht zou naar zijn mening wethouder moeten kunnen worden. Ten aanzien van de financiële vooruit zichten toonde spreker zich niet te opti mistisch. Hij liet een waarschuwend woord horen ten aanzien van grote uitgaven, maar wilde op grond hiervan niet als een conservatief te boek staan. Hii wees er op dat op 31 december 1956 f 18.000.000 ge consolideerd zou zijn, welk bedrag te ver meerderen was met f 15.000.000 voor te vo teren kapitaalsbedragen voor 1957 en vroeg zich af, of de ontwikkeling op tal van ge bieden niet geremd zou worden door een gebrek aan middelen. Als praktisch voor stel met betrekking tot de begrotingsver schijning noemde de heer Schippers een kleine verschuiving naar een later tijdstip en een periode van één week rust tussen de begrotingsdebatten. De vroegtijdige verschijning van de be groting had ook volgens mevrouw Schel- tema-Conradi (VVD) nadelen, omdat de vakanties van de raadsleden er door in het gedrang zouden kunnen komen. Verder vroeg zij de begrotingsdebatten niet te la ten beginnen op een woensdag, waarop ook een gewone raadsagenda zou moeten worden behandeld. Verder vroeg zij. of de bijlagen van de begroting twee weken vóór de behandeling ter visie zouden kunnen liggen. In dit verband wees zij op het rap port over het verzorgingspeil, dat één dag voor de behandeling was toegestuurd, het geen zij veel te laat achtte. Met het financiële beleid kon de liberale fractievoorzitster instemmen: ofschoon de dekking van het geraamde tekort op de re serve volgens haar eigenlijk niet juist was. ging zij met deze gang van zaken wel ak koord. Het verzorgingspeil lag. meende zij enerzijds te laag, anderzijds te hoog. Mevrouw Schelte- ma was het eens met de heer Al brecht om de grote werken en de stadsuitbrei ding nü ter hand te nemen. In het algemeen klaagde zij echter over een onvol doende planning: dit sproot voort uit een onvoldoen de gezicht op Haarlem. Voor culturele zaken, sommige onder wijskwesties en sommige subsidies vond zij het verzorgingspeil te hoog liggen. Ter aanzien van de subsidies haalde zij de oud minister van Financiën, de heer Van de Kieft, aan., die eens heeft gezegd, dat bij de stijging van particuliere inkomsten, de subsidies verminderd moeten worden. Hiermee zou men, volgens mevrouw Schel- tema, niet te lang moeten wachten. Hier gold, naar haar mening, niet de overwe ging wat wenselijk is. maar wat noodzake lijk is. Verder wilde zij de subsidierege lingen niet te ingewikkeld maken. Tenslot te vroeg zij, wanneer er een nieuwe rege ling voor de vermakelijkheidsbelasting zou komen en of de progressie niet uit de straatbelasting gehaald zou kunnen wor den. De antirevolutionaire fractievoorzitter, de heer Spek. sprak van de gunstige in vloed, die de ontwikkeling in de IJmond heeft op de Haarlemse winkelstand: het toenemende verkeer naar het noorden doet de aandacht vragen voor hef wegenpro bleem in en om Haarlem. Ook de heer Spek wilde de nieuwe financiële regeling tussen rijk en gemeente afwachten, het beroep op de re serve was volgens hem toelaatbaar, maar bracht geen soelaas. Als taak van de gemeente zag de spreker een omlijnd beleid, volgens welk een investeringsplan per jaar zou wor den opgesteld. Door de nieuwe projecten behoeft het investerings schema een nieu we opzet en een daarmee gepaard gaande revisie. In 't algemeen acht te de heer Spek als gemeentelijk beleid een meerjarige taak op zijn plaats, die een basis zou zijn als pleidooi voor financiële steun bij de regering. Tenslotte maande de spreker tot waakzaamheid, waarbij het be schikbare geld zorgvuldig over de verschil lende takken verdeeld zou moeten worden. Mevrouw mr. E. A. J. Sche.ltèma- Conradi D. A. J. Spek Mr. M. D. Proper ©cccooocooccoccoooooooocooooooooocccocoocococoocccoocco; Traditiegetrouw kwam het bij de be- grotingsdebatten van donderdagmiddag weer tot een (ditmaal goedmoedige) schermutseling tussen de fractievoor- f; zitters van de P.v.d.A. en K.V.P., de heren Albrecht en Schippers. De heer Schippers openbaarde, dat 8 er een weddenschap bestond tussen hem en de heer Albrecht, over de vraag i wie het langst het woord zou voeren. Beiden hoopten degene te zijn, die uit- blonk in bondigheid. De heer Schippers wilde niet als con- servatief te boek staan, een opmerking, die de heer Albrecht deed antwoorden, i dat hij deze term niet meer ruilde ge- bruiken, sinds er van bepaalde zijde c ontkend werd, dat er begrippen als conservatief en progressief zouden be- 5 staan. „De uitdrukking zou misschien 8 niet meer begrepen worden", meende hij. f' Tijdens de rede van de heer Schip- pers verzocht de socialistische fractie- voorzitter hem iets luider te willend spreken. „Waarom?" wilde de heer Schippers weten. „Omdat ik u niet kan g verstaan" was het antwoord. Waarop 'f de ander repliceerde: „Dat is toch niet zo erg?" 8 8 -/^V^XO^OOOODrCOCODOOOCCOOOOOOOOOOOCOOOOOOOCOOOOCJOOCpO Ten aanzien van de subsidies zag spreker ook een groot aantal taken op ander ge bied, waar financiële hulp van de gemeen te niet zou kunnen worden gemist. De heer Proper (Comm.) zag aan de begroting geen werkplan op lange termijn ten grondslag liggen: de begroting zou slechts financieel-technische beschouwin gen bevatten. Overigens meende hij, dat de onzekerheid op financieel terrein reden kan zijn tot deze koers. Hij k-on het pessi misme van het college in dit opzicht niet delen en maande de raad vooral niet in paniek te raken. Mogelijkheden tot hogere uitkerin gen zouden naar zijn mening zeker aanwezig zijn. Het artikel van prof. Van Poelje werd ook door de com munistische frac tievoorzitter aan gehaald, die hier de traditionele klacht aan ver bond over de we ring uit de raads commissies van hem en zijn frac tiegenoten. De heer Proper bepleitte verder een behandeling in de raad van het streekplan Zuidkennemer- land. Tenslotte handhaafde spreker het recht om tegen de begroting te stemmen, waardoor volgens hem het budgetrecht van de raad alleen gehandhaafd kan blijven. De verhouding vertegenwoordigend li chaam-ambtelijk apparaat werd door de heer W e n s i n g (CHU) aangestipt, waar bij vele bevoegdheden van de vertegen woordigende lichamen naar ambtenaren worden verlegd. Overigens meende de heer Wensing, dat de ambtelijke invloed terecht groot. was. Eén keer in de veertien dagen vergaderen zal de raad naar sprekers oor deel zeker niet ontlasten. De heer Wensing vroeg zich verder af, waar de grens van de financiële mogelijkheden ligt, waarbij hij opmerkte, dat hij die grens ergens anders zag liggen dan de heer Al brecht. Met de so cialistische frac tievoorzitter ver schilde de heer Wensing ook van mening op het stuk van de ver zuiling. die hij be treurde. maar die hij niet verdwij nen zag, zolang de doorbraak zou bestaan. Hierop interrup- teerde de heer Albrecht: ,,Dan houden wij lang een verzuiling". De heer Wensing vroeg zich vervolgens af of politieke overwegingen de belemme ring vormen voor een splitsing van de wethoudersportefeuille van Openbare Wer ken en Volkshuisvesting. Van het tekort, voor 1957 mocht men volgens de christe- lijk-historische fractievoorzitter in gedach ten al reeds een miljoen aftrekken we gens uitgespaarde rente en aflossing, uit hoofde van de investeringsbeperking. Hieraan vast koppelde spreker een vraag naar de liquiditeitspositie van de gemeen te. Hij drong voorts aan op een meer plan matige besteding over de verschillende sectoren van het gemeentebeleid. Naar zijn mening kwamen Openbare Werken en Volkshuisvesting te kort en vroegen On derwijs, Maatschappelijk Opbouwwerk en Culturele Zaken, dank zij de „braintrust" in Haarlem, wel wat veel de aandacht. De financiële deskundige van de Partij van de Arbeidfractie, de heer M e n s i n k, zette in een uitvoerig betoog uiteen, dat de financiële politiek van Haarlem veroor zaakt wordt door situaties, die de gemeente niet zelf in handen heeft. Aan de hand van tal van voorbeelden lichtte de heer Men- sink zijn gedachtengang toe. Vele posten ontstaan doordat de gemeente in haar fi nancieringsbeleid gedwongen wordt door de wetgever. Ook de raad heeft hierop geen invloed meer. Er was naar de mening van de spreker geen sprake van, dat er in Haarlem wild werd omgesprongen met geld van de gemeenschap. Het rijk kan ons niets verwijten, meende hij. Tenslotte meende ook de heer Mensink, dat op een ogenblik van hoogconjunctuur ook de ver langens op sociaal en cultureel gebied aan hun trekken moeten komen. Reeds om kwart over vier kon de voorzitter, burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers, antwoorden op de vragen en opmerkingen door de sprekers tijdens de algemene beschouwingen gesteld. Een op schuiven van het tijdstip van verschijnen van de begroting achtte hij niet gewenst. Wel stelde hij zich voor in de toekomst de begrotingsdebatten niet te laten begin nen op een middag, waarop ook een ge wone agenda ter behandeling staat ver meld. Het één keer in de veertien dagen vergaderen maakt in het college punt van overweging uit. Het probleem door prof. Van Poelje opgeworpen was meer een vraagstuk met staatkundige kanten: hef was niet de taak van B. en W. zich hier over uit te spreken. Overwogen zal wor den meer mededelingen aan de pers te doen over belangrijke onderwerpen die in raadscommissies besproken worden. Niet eens was de spreker het met de heer Schippers, waar deze had voorgesteld commissieleden hun mening te laten voor behouden in de raad. Ook verschilde de voorzitter met de KVP-fractievoorzitter van mening, waar deze had gesproken van een denaturatie van het wethouderschap. Een splitsing van de portefeuille van Open bare Werken en Volkshuisvesting lag niet in de bedoeling, zeker niet vóór de ver kiezingen. Wethouder Happé verdedigde het col lege tegenover mevrouw Scheltema-Con- radi door te zeggen, dat er wel degelijk een grote lijn in het beleid van B. en W. aanweizg was. al was het dan niet altijd zo. dat deze grote lijn vastgelegd lag op papier. Er werd echter wel degelijk aan gedacht. Eerst zou de woningbouw ter hand wor den genomen. Daarna de scholenbouw en de wegenbouw. De kleinere dingen zouden liggen binnen het raam van de prioritei ten, die gesteld zijn. DE SINT ZEGT vindt u de grootste sortering bij KRUISWEG 49 - HAARLEM - TELEFOON 11532 De toekomst der beruchte „Elta"-wijk, een uit de jaren na de eerste wereld oorlog stammend ver zameling et je kleine en sociaal aanvechtbare huisjes bezijden de Wüstelaan in Santpoort station: na de sanering door de gemeente Veisen hoogbouw en een ruime opzet. Vier blokken etagewoningen zullen daar in de plaats komen van een lelijke woonwijk. De maquette toont de vier-etage-blokken en rechts boven, aan de kant van de Wüstelaan een openbaar gebouwtje, dat een nog nader te bepalen bestemming zal krijgen, alsmede de in dit plan ontworpen, op de voorgrond der maquette liggende, sportvelden. 99 Mr. A. Wensing In zijn beantwoording van de financiële opmerkingen in de algemene beschouwin gen over de Haarlemse ontwerpbegroting voor 1957 heeft wethouder Bakker de verschillende aspecten van het financiële beleid nog eens de revue laten passeren. De meeste cijfers en getallen, die de wet houder noemde, zijn door ons reeds ver meld in de beschouwing naar aanleiding van het verschijnen van de ontwerpbegro ting. Ook 1955 zal waarschijnlijk een saldo geven, meende de wethouder. Hij schatte dit saldo op ongeveer 2.000.000. In ant woord op hetgeen de heer Albrecht naar voren had gebracht, zei de wethouder, dat het UU'cf soms wH achter de poorten -van Den Haag werd v^eggehaald. Men had het gered, echter met-veel moeite en tegen het advies van de raad van advies in. De be weging van de voordelige saldi vertoonde een dalende tendens. Er kunnen echter ook dit jaar meevallers zijn, zoals een hogere winstv an Openbare Werken en een reserve op de personeelsuitgaven. Verdere reserves waren echter volgens de wethouder niet te ontdekken. Daarom was hij vervuld met zorg voor 1957. Ons blad aanhalende, vergeleek hij het financiële beleid voor 1957 met een varen „in de mist". De behoeften zijn in Haarlem met het oog op de achterstand enorm groot: de ramingen voor het inves teringsplan zijn aan de lage kant, terwijl er nog geen rekening is gehouden met de grote plannen, die ook grote bedragen ver gen. Op 1 januari 1957 zal er een vlottende schuld zijn van 9.000.000. „Wij mogen niet verder gaan dan tot 15.000.000, zodat wij een speling van 6.000.000 hebben". De regering zal een redelijke oplossing moeten brengen, waar Haarlem, volgens de wet houder, echter niet op behoeft te wachten. Verder zegde spreker toe, dat er op kor te termijn een nota over de commissie van rekeningen zal komen en dat ook een nieuwe vermakelijkheidsverordening niet lang op zich zal laten wachten. Het totaal van de subsidies is thans iets hoger dan 1.000.000. Verder meende de wethouder, dat de liquiditeitspositie moeilijk was dooi de kapitaalschaarste. Bij de duplieken bleven alle sprekers bij ADVERTENTIE COLLECT1F vindt u bij Grote Houtstraat 49 - Haarlem Afbraak noodzakelijk voor bouw nieuwe stadswijk Voor de uitvoering van de bouw van 164 wonningen volgens ontwerp van ir. Harry Nefkens in het uitbreidingsplan „Delftwij k" te Haarlem is het nodig, dat twee percelen aan de Rijksstraatweg zullen verdwijnen. Met het oog hierop hebben B. en W. de raad voorgesteld één van deze panden, Rijksstraatweg 671, aan te kopen voor een bedrag van f 20.000. Het andere perceel, op numer 673, is nog geen eigendom van de gemeente. Het betreffende voorstel is woensdag middag door de Haarlemse raad zonder discussie aangenomen. ADVERTENTIE hun reeds eerder ingenomen standpunten. Nieuwe aspecten kwamen ten hoogste tot uiting tijdens een debat tussen de heren Albrecht en Mensink (Arb.) ener zijds en de heer W e n s i n g (C.H.U.) an derzijds, die elkaar het balletje van de ver antwoordelijkheid voor de toenemende ver zuiling toewierpen, bij mevrouw Schel- temaConradi (V.V.D.), die de raad uitvoeriger wenste ingelicht te zien over bestaande plannen, al „worden deze dan ook nog niet uitgevoerd", bij de heer Spek (A.R.), die de honorering van de wethouders in de aandacht van het college wilde betrekken en bij de heren Wensing en Spek beiden tenslotte, die voorstelden één keer om de veertig dagen een avond vergadering te houd 6$.;; a Is besloten zou wordën'eén keëf in 'to'ti periode te ver gaderen. Prof. dr. ir. H. I. Waterman, hoogleraar te Delft, is onderscheiden met de Hooge werff-medaille. Op 29 augustus 1917 werd ter ere van de zeventigs'e verjaardag van prof. dr. Sebastiaan Hoogewerff, oud hoogleraar aan de T.H. te Delft, door vrien den en oud-leerlingen en verder financieel gestelind door een aantal chemische indus trieën in Nederland, het Hoogewerff-fonds gesticht. De bedoeling van dit fonds is om de rente van het bijeengebrachte kapitaal te gebruiken ter bevordering van weten schappelijk chemisch-technisch onderzoek. Daarnaast is de commissie van beheer gerechtigd ten hoogste eenmaal per vijf jaar een Hoogewerff-prijs, gewoonlijk in de vorm van een gouden medaille, toe te kennen aan een persoon, die naar het oor deel der commissie in Nederland uitnemend werk heeft verricht op chemisch-technisch gebied. Sinds de oprichting van het fonds in 1917 werd deze medaille slecht- driemaal toege kend: in 1925 aan ir. J. Kutten, in 1930 aan prof. dr. ir. H. ter Meulen en in 1935 aan ir. D. P. Ross van Lennep. In haar onlangs gehouden vergadering heeft de commissie van beheer besloten de gouden Hoogewerff- medaille toe te kennen aan prof. dr. ir. H. I. Waterman, hoogleraar in de scheikundige technologie aan de T.H. te Delft. De offi ciële uitreiking zal over enige tijd ge schieden. Door de recherche te Arnhem is aange houden de 60-jarige uitgever E. A. van K. uit Arnhem, verdacht van oplichting van ruim 20.000 gulden. Van K., die een groot aantal jaren geleden directeur was van een uitgeversbedrijf te Rotterdam, is in februari 1955 begonnen met het afsluiten van orders voor advertenties in een door hem uit te geven blad, dat hij voornemens was te verspreiden onder firma's in Europa en Amerika, die Nederlandse produkten importeren. De kosten voor het plaatsen van een advertentie moesten bij vooruit betaling worden voldaan. Van K. is met het afsluiten van orders doorgegaan tot omstreeks mei van dit jaar, doch hij is niet in staat geweest om van het geld dat hij voor de inmiddels afgesloten contracten had ontvangen, iets over te hou den, zodat het hem onmogelijk was een blad uit te geven. Aangezien hij wel inzag dat hij niet op deze wijze met het colporteren voor dit blad kon doorgaan, besloot Van K. in mei 1956 over te gaan tot de uitgifte van een ander blad en begon hij met de colportatie van advertenties bij expeditie-bedrijven. Bij onderzoek is gebleken, dat Van K. op het tijdstip van zijn aanhouding een bedrag van ruim 20.000 gulden op vooruitbetaalde advertenties had ontvangen, maar dat hij daarvan niets meer over had. In totaal heeft hij van ongeveer driehonderd firma's in den lande advertentieopdrachten ont vangen. Van K., die reeds in 1934 voor een soortgelijk feit werd veroordeeld, is ter be schikking van de Justitie gesteld. ADVERTENTIE KOM EENS KIJKEN APARTE GESCHENKEN uit CHINA. JAPAN. BALI, INDIA. AFRIKA enz. OOSTERSE KUNST EN T A P IJ T E N PARIJS (AFP/UP) Maurice Thorez, de secretaris-generaal van de Franse com munistische partij, heeft in een rede op een bijeenkomst van het centrale comité president Tito van Joegoslavië geentiseerd wegens diens jongste uitlatingen over het Sovjet-optreden in Hongarije en het be staan van tegenstrijdige stromingen in het Kremlin en de communistische partijen. Tito dreigt hierdoor, aldus Thorez, de com munistische beweging te verdelen. Er be staan in volksdemocratieën zoals China, Polen, Bulgarije enzovoorts nog „verschei dene" partijen". In Joegoslavië is dit niet het geval en personen die een tweede party eisen, worden uitgestoten uit de bond der communisten, aldus Thorez, die eraan toe voegde, dat er niet verscheidene centra in de internationale arbeidersbeweging be horen te zijn, daar deze anders versplinterd dreigt te worden. Thorez rechtvaardigt in zijn toespraaa, die in het partijblad „L'Humanité" is af gedrukt, het optreden van het Sovjet-leger in Hongarije. Hij ontkent, dat er zoiets als Stalinisme bestaat. „Er heeft geen Stali nisme bestaan: deze uitdrukking behoort thuis in het woordenboek van onze tegen standers. Spreken van Stalinisme betekent aannemen, dat een dergelijk stelsel bestaat. Dat doet Tito". Thorez valt verder de .oorlogspolitiek" van de Franse regering aan. Over de Franse communistische partij zegt Thorez, dat sommigen onder het voor wendsel van democratisering tendenties willen invoeren, die in feite tegen de partij lijn ingaan. Deze mensen brengen de partij en haar leiding in diskrediet op een ogen blik waarop deze verwoede aanvallen van de klassevijand moeten doorstaan, aldus Thorez. De Italiaanse communistenleider Paimiio Togliatti heeft zijn voorgenomen bezoek aan Tito afgezegd. Togliatti zou Belgrado binnen twee weken hebben bezocht, maat na de felle aanval van de Pravda op Tito zond hij een boodschap dat hy zijn bezoeK door omstandigheden moest uitstellen. Het centrale comité van de Oostduitse communistische party heeft gewaarschuwd tegen titoïstische elementen die de eenheid van de partij bedreigen.... In een ver klaring in het partij-orgaan Neuer Weg, wordt ernstige critiek geoefend op een com munistische cel in de elektromotoren fabriek te Wernigerode, die van mening is dat Oost-Duitsland tot nu toe nog geen demo cratie is geweest en dat alle partij-honzen ernstige fouten hebben gemaakt. De ver klaring eindigt met de belofte dat er geen wijziging zal komen in de betrekkingen tussen de Sovjet-Unie en Oost-Duitsland. In Enschedé zijn donderdag om twaalf uur tijdens het rangeren twee wagons van een elektrische trein uit de rails gelopen, doordat een wissel te vroeg werd omgezet. Daardoor reed het ene deel van de trein op een ander spoor dan het andere, met het gevolg dat twee rijtuigen dwars over de baan kwamen te staan en drie sporen blokkeerden, 's Avonds heeft men de rij- Bij het ongeluk zijn de locomotief en de zeven voorste wagons van een trein ont spoord en omgeslagen. Het ongeluk ge beurde in een gebied dat als gevolg van zware regenval onder water stond.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 17