Algemene staking in Boedapest voorwaardelijk afgelast Engeland en Frankrijk eisen zekere sterkte van UNO-leger OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER Nagy heeft Joegoslavische gezantschap verlaten mmmMstÉM SCERBECO Suiker, benzine en borrels worden duurder P.T.T.-tarieven gaan omhoog Ontslagen op Soestdijk Nieuwe voorwaarden wekken ongenoegen in Washington Voor auto's met dieselmotoren moet 70 pet. meer belasting worden betaald Ook de draadomroep wordt duurder Arbeiders zijn bereid tot onderhandelingen Machinale wegenaanleg Landingstroepen toeven in Egypte Stuurman Cohen Zondag scherpe controle op het autoverkeer Lichte vorst Een dode bij auto-ongeluk Molotovs voorganger is nu zijn assistent Het woord is aan, Hoge onderscheiding voor leden van het vorige kabinet 71e JAARGANG No 117 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N., Soendaplein, Tel. 122-30. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks VRIJDAG 23 NOVEMBER 1956 Haarlems Dagblad 301e JAARGANG No 270 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 55 ct., p. kwartaal 7.15, fr. p.p. 7.65. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman De minister van Financiën heeft thans bij de Tweede Kamer de reeds aangekon digde wetsontwerpen ingediend tot ver hoging van het bijzonder invoerrecht op benzine en van de accijns op gedistilleerd en tot wederinvoering van de omzetbelas ting op suiker. Deze laatste maatregel wordt reeds op 1 januari van kracht. De suikerprijs "al hierdoor met ongeveer 3 y2 cent per kilo gram stijgen. De verhoging van de benzinebelasting gaat op 7 januari in. Een liter benzine aan de pomp zal dan 45 cent kosten. De minister is van oordeel dat de ver hoging van de benzinebelasting tevens dient te leiden tot een verhoging van de motorrijtuigenbelasting voor motorvoertui gen waarin een andere brandstof dan ben- In de buurt van het Oostenrijkse grensplaatsje Bur genland hebben de Russische troepen een brug opgebla zen, die de verbinding vormde lussen Hongarije en Oostenrijk. Thans kunnen de vluchtelingen alleen nog maar met de grootste moeite over de ruines van de brug het vrije Oostenrijk bereiken. In antwoord op beschouwingen over de PTT-begroting deelde minister Algera gisteravond in de Tweede Kamer mee dat hy het advies heeft ontvangen van de Postraad over de verhoging van de PTT- tarieven. Binnenkort zullen over de nieuwe tarieven mededelingen worden gedaan. Het tekort op de begroting vervult de mi nister met grote zorg en daarom zal hy met alle kracht streven naar een begroting die in evenwicht is. Minister Algera gaf toe dat er een grote achterstand bestaat met de telefoonaan sluitingen, maar het aantal aanvragen is zo groot dat beperking van de investerin gen voor dit doel onvermijdelijk is. Voor 1957 bedragen de kapitaalsuitgaven ten behoeve van de telefoon 86 miljoen gulden De draadomroep is een zorgenkind, zei de minister. Het tekort bedraagt zes mil joen gulden. Onrendabele investeringen zullen worden afgekapt. Ook het tarief zal omhoog gaan. Dertig jaar geleden was het tarief reeds twee gulden per maand en er is geen enkel bedrijf dat sedert 1924 zijn tarieven nog niet heeft verhoogd. Na ver hoging van het tarief zal er nog een tekort blijven, maar dat acht de minister verant woord in verband met het sociale belang van de draadomroep. Het aantal abonnees dat op 1 januari 1954 ruim 491.000 be droeg, is sedertdien met ongeveer 50.000 gestegen. Minister Zijlstra heeft gistermiddag in de Tweede Kamer meegedeeld, dat reeds zondag het autoverkeer scherp zal worden gecontroleerd Hij deed een beroep op het verkeer alle overbodig verbruik van ben zine na te laten. Aan de meeste ver zoeken om ontheffing van het rijverbod op zondag kan niet worden voldaan. Met de beperkende maatregelen wordt beoogd te bereiken, dat op onze olie- en benzine voorraden niet behoeft te worden inge teerd. Zij, die zich zondei daartoe gerechtigd te zijn op zondag met een motorrijtuig op de weg bevinden, stellen zich bloot aan in beslagneming van dit motorvoertuig, on verminderd een eventuele strafvervolging op grond van de Wet op de Economische Delicten. Het zondagsrijverbod zal voorlopig niet gelden voor de algemeen erkende christe lijke feestdagen. De Wegenwacht van de A.N.W.B. zal zon dag wel op de belangrijke doorgaande ver bindingen door ons land patrouilleren. De bond heeft de hiervoor noodzakelijke ontheffing van het zondagsrijverbod ver kregen, op grond van de overweging, dat het verkeer dat zich thans op zondagen op de weg bevindt, overwegend van vitaal be lang is en zondags de meeste garage- en reparatiebedrijven gesloten zijn. CCOCOonoooccococooryyryYyiorvxiorxxYX v oncory-YTOOonoo VERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Overdrijvende wolkenvelden en droog weer. Matige tot zwakke oostelijke wind. Vannacht lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt. Ongeveer dezelfde middagtempera turen. Volledige weerrapporten op pagina twee. (Van onze correspondent in Wenen) Tezamen met een vijftigtal andere personen, onder wie de weduwe van Rajk en staatsminister Loczonsi, heeft Imre Nagy het Joegoslavische gezantschap te Boedapest verlaten. Het is niet uitgesloten, dat Kadar, die Nagy veiligheid heeft gewaarborgd, nu met hem wil onderhandelen, ofschoon hij hem gisteren ten dele verantwoordelijk stelde voor de opstand. De eigenlijke geestelijke leider van de revolutie zou volgens Kadar kardinaal Mindszenty zijn geweest. De vroegere stalinisten worden steeds sterker en schijnen met Rakosi in verbinding te staan, die de steun van Moskou geniet en zijn aanhangers in Hongarije adviezen geeft. Het nachtelijk uitgaansverbod is nog van kracht. (Reuter-AFP) Radio-Boedapest heeft vanochtend bekendgemaakt, dat de arbeidersraad van Boedapest heeft besloten de algemene staking af te gelasten, omdat overeenstemming is bereikt met de regering. De arbeidersraad heeft zich het recht voorbehouden tijdens de onderhandelingen met de regering, die vandaag beginnen, opnieuw de staking uit te roepen. Volgens radio-Boedapest beeft dertig pereent van de landbouwcoöperaties zieh- z.elf ontbonden. De overeenstemming om de stakinr te beëindigen liikt niet bereikt te zijn met de vereniging van arbeidersra den in het e-phele land. die aanvanke'iik de aleemene staking uitgeroepen had. Radio- Boedapest deelde niet mede, of besluiten eenomen zijn over de andere eisen van de arbeidersraad van Boedapest zoals te rugtrekking van de Russen, vrije verkie zing-en en herstel van oud-premier Nagy. Men neemt aan, dat deze punten deel zul len uitmaken van de besprekingen en dat alleen in de hoofdstad de staking beëindigd zal worden in afwachting van het verdere verloop van de onderhandelimren. Kadar heeft toegestaan dat er arbeidersraden in alle bedrijven, mijnen en kolchozen wor den gekozen. Deze raden hebben, evenals in Joegoslavië het recht de lonen vast te stellen, maar deze concessie wordt groten- ADVERTENTIE BARTEUORISSTR, HAARLEM TEL .134 39 FERO.' B01STR. 48 A DAM' - TEL 7&t'lï% FALCON HARRIS TWEEDJASSEN DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S SOESTDIJK Het particulier secreta riaat van H.M. de Koningin deelt aan het A.N.P. mede: H.M. de Koningin heeft aan VV. J. baron van Heeckeren van Molecaten op zijn herhaald verzoek met ingang van 1 januari 1957 op de meest eervolle wijze met dank voor de bewezen diensten, voor uitzonderlijke trouw en voor opofferings gezindheid ontslag verleend als haar parti culier secretaris. H.M. de Koningin heeft baron Van Heeckeren benoemd tot com mandeur in de Huisorde van Oranje. H.M. de Koningin heeft mr. dr. I. G. van Maasdijk op zijn verzoek met ingang van 1 januari 1957 op de meest eervolle wijze met dank voor de bewezen diensten en voor de betoonde trouw ontheven van zijn functie als kamerheer in buitengewone dienst. H.M. de Koningin heeft de tijdelijke waarneming van haar secretariaat opge dragen aan jhr. mr. E. W. Röell, kamerheer in buitengewone dienst. Mejuffrouw mr. Martine de Jong heeft, gezien de omstandigheden, aan H.M. de Koningin verzocht haar tijdelijke aanstel ling als particulier secretaresse te mogen beëindigen en niet voor een vaste benoe ming in aanmerking te komen. H.M. de Koningin heeft dit verzoek ingewilligd en mejuffrouw De Jong op de meest eervolle wyze per 1 januari 1957 van haar functie ontheven. deels teriet e-edaan door de benoeming van regeringscommissarissen. De studen ten hebben de bevo'king van Boedapest ongeroepen vandaag van twee tot vier uur niet on straat te verschijnen ten teken van sympathie met de stakers en uit protest tegen de deportaties. In Boedapest doen geruchten de ronde dat het hoofd van de Russische geheime politie, generaal Ivan Serov, vier dagen geleden in Boedanest is aangekomen. De Hongaarse autoriteiten blijven ontkennen, dat er wegvoeringen hebben plaatsgehad. Er zou zowel Russische air Hongaarse ge heime oolitie in Hongarije opereren. De Hongaarse radio heeft een verklaring van het personeel van het Hongaarse nieuwsbureau M.T.I. omgeroepen, waarin wordt gezegd, dat men het werk alleen zal hervatten als men de waarheid mag zeg gen. Het grootste deel van he' personeel van de radio is ook nog niet aan het werk. De Hongaarse regering heeft volgens ra- dio-Bnedapest een decreet uitgevaardigd dat zij in afzonderlijke fabrieken en werk plaatsen „regeringscommissarissen" zal aanstellen, die er voor verantwoordelijk zullen zijn. dat wetten en besluiten in de fabrieken worden nageleefd en die tevens een beslissende stem hebben in menings verschillen tussen directies en arbeiders In geval dat de regeringsfunctionarissen voorschriften geven die tegen de bestaan de wetten indruisen, kunnen de fabrieks- raden rechtstreeks met de regering in on derhandeling treden, aldus de radio. „Nepakarat", het blad de. Hongaarse vakbeweging, beklaagt zich er over dat Rakosi van de Hongaarse ambassade in Moskou uit, lange-afstandstelefoonge- sprekken voert, om zich op de hoogte te Bij een botsing tussen twee personen auto's op de hoek Heemraadsingel-Mathe- n sserlaan te R terdam is de 46-jarige verzt' .ingsinspecteur F. L. K. O. Sehoon- derbeek om het leven ge! men. Zijn passa gier, de 40-jarige vertegenwoordiger H Muller werd gewond. ADVERTENTIE Oorlog komt er gelukkig niet! Als u uw verlovingsringen koopt Wel blijft de tweestrijd. Maar ook deze is zo van de baan, bij de verlovingsringenspecialist MARTIN UITTENBOGAARD Schoterweg 35 - Telefoon 16261 Oudste firma in de lande PARIJS (AFP). - De ministerraad van de Sovjet-Unie heeft Javoronkov benoemd tot vice-minister van staatstoezicht, aldus meldt het Russische persbureau. Javoron kov was voor de benoeming van Molotov minister van staatstoezicht. stellen van de huidige toestand in Honga rije. „Of geeft hij soms bevelen?" zo vraagt het blad. „Tenslotte hebben wij er in de afgelopen twaalf jaar overvloedige bewij zen van gehad dat „Stalins beste Hongaar se discipel" er zeer weinig voor voelt zijn positie prijs te geven en het is niet uitge sloten, dat hij ook thans er hardnekkig naar streeft deze te herwinnen". „Nep Szabadsag", het orgaan van de Hongaarse arbeiderspartij, heeft het volle dige artikel van het Joegoslavische blad ..Borba" overgenomen, waarin het commen taar van „Tass" op Tito's rede wordt beant woord. „Borba" verwijt het Russische nieuwsbureau de gedachten van de Joego slavische president te verdraaien door woorden weg te laten, die hij in werkelijk heid wel heeft uitgesnroken. „Nep Szabad sag" meldt dat „terroristische benden" mijnwerkers in Noord-Oost-Hongarije" „hinderen bij het uitvoeren van hun werk zaamheden". Het Bulgaarse persbureau heeft een of ficiële tegenspraak bekendgemaakt op bui tenlandse persberichten, volgens welke Russische troepen in Bulgarije zijn aange komen met het oog op mogelijke onlusten. zine wordt gebruikt. Voor deze voertuigen wordt de motorrijtuigenbelasting met in gang van 1 januari van 150 percent op 220 percent van die van motorvoertuigen met een benzinemotor gebracht. Op 14 januari wordt de accijnsverhoging voor gedistilleerd van kracht. Een liter kruik oude jenever van 8,25 zal dan onge veer 9,10 kosten. De minister raamt de opbrengst van de verhoging van het bijzonder invoerrecht op benzine inclusief de verhoging van mo torrijtuigenbelasting voor auto's met andere dan benzinemotoren op 120 miljoen en die van de verhoging gedistilleerdaccijns op 30 miljoen. Wegens de invloed van de verhogingen op de afzet van de desbetreffende produk- ten en met de verdere secundaire effecten, stelt hij het netto-resultaat op 115 mil joen. Daartegenover staat evenwel een op brengstderving wegens de handhaving van de vrijstelling van omzetbelasting van tex- tielprodukten van 70 miljoen. Ebner-Eschenbach: Wij zijn zo ij del, dat zelfs de mening dergenen, die ons onverschillig zijn, ons niet onverschillig is. Bij Koninklijk Besluit van 21 november is de vice-minister-president van het vorige ka binet, prof. dr. L. J. M. Beel benoemd tot minister van Staat. Bij besluiten van gelijke datum is de oud minister mr. F. J. F. M. van Thiel benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw en zijn bij bevordering benoemd de oud-ministers mr. J. W. Beyen en A. C. de Bruyn tot groot-officier in de orde van Oranje-Nassau en de oud-ministers J. van de Kieft en prof. mr. J. C. van Oven tot com mandeur in de orde van Oranje Nassau. De staatssecretaris van Financiën van het vorige kabinet, dr. W. H. van den Berge werd bij bevordering benoemd tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau. ADVERTENTIE voor al uw LEDEREN KLEDING KERKHOF - Anegang 21 - Haarlem Tussen Voorburg en Leidsendam is men met speciale machines bezig een gedeelte van de rijksweg Amsterdam—Rotterdam aan te leggen. NEW YORK, JERUZALEM, PORT SAID, WASHINGTON (Un. Press, Reuter, AFP) - De regeringen van Engeland en Frankrijk hebben de secretaris-generaal der UNO, Hammarskjoeld, meegedeeld dat hun strijdkrachten Egypte zullen ontruimen, zodra er vierduizend man van de United Nations Emergency Forces (UNEF) in Egypte zijn. Hammarskjoeld had Londen en Parijs onder meer ge vraagd, wat de plannen waren in Egypte. Pineau, de Franse minister van Buitenlandse Zaken, en Lloyd, zijn Britse ambt genoot, zonden Hammarskjoeld afzonderlijke boodschappen. Minister Pineau deelde de UNO-secretaris mee, dat Frankrijk al één derde van zijn troepen uit Egypte heeft teruggetrokken. Dat bestond voor het grootste deel uit mariniers. Verder zouden de Franse marine-strijdkrachten in Egypte spoedig slechts voor een derde achterblijven „om te bewijzen dat Frankrijks bedoelingen eerlijk zijn". Het Israëlische ministerie van Buiten landse Zaken heeft meegedeeld, dat de troepen van Israel zich op het veroverde schiereiland Sinaï „tot 50 kilometer hebben teruggetrokken". De woordvoerder, die dat mededeelde, zei niet, waar zich de nieuwe linies bevinden. Men gelooft, dat de troepen zich hebben teruggetrokken te beginnen bij de „ultimatum-linie" van 16 km, door En geland en Frankrijk vastgesteld, vóórdat zij Egypte aanvielen. Een hoge Amerikaanse zegsman heeft donderdag op een besloten conferentie met Amerikaanse verslaggevers verklaard, dat de Verenigde Staten Engeland en Frankrijk hun standpunt, dat zij hun strijdkrachten onmiddellijk uit Egypte moeten terugtrek ken, duidelijk kenbaar gemaakt hebben. De Verenigde Staten zijn altijd van me ning geweest, dat Engeland en Frankrijk de beginselen van het handvest der UNO ge weld hadden aangedaan door Port Said te bezetten, aldus de zegsman, die de aan wezigheid van Britse en Franse troepen de werkelijke hinderpaal voor doeltreffende functionering van de politiemacht der UNO noemde. Eisenhower zelf zou verstoord zijn over de Brits-Franse interventie. Diplomaten achten het veelbetekenend, dat nóch de Britse, nóch de Franse en nóch de Austra lische minister van Buitenlandse Zaken bij bezoeken van de vorige week aan Washing ton een uitnodiging voor het Witte Huis hebben ontvangen. Sjepilov waarschuwt De Russische minister van Buitenlandse Zaken Sjepilov heeft in de Algemene Ver gadering van de UNO gezegd, dat de Brits- Frans-Israelische interventie in Egypte de volkeren der wereld met het gevaar van een derde wereldoorlog heeft geconfron teerd. Hij sprak van „een samenzwering tegen de vrijheid en onafhankelijkheid van de volken van de Arabische wereld" „Zolang de troepen van de aanvallers nog op Egyptische bodem zijn. is er geen garan tie dat de oorlog niet alsnog zal uitbreken De Sovjet-delegatie is van mening dat de Assemblée met de meeste nadruk moet eisen, dat de Britse, Franse en Israëlische troepen onmiddellijk en in hun geheel uit Egypte worden teruggetrokken", aldus de Russische minister. De Franse minister van Buitenlandse Zaken Pineau zei dat zijn regering het be treurt. dat de UNO de Suezkwestie belang rijker en dringender acht dan het Hon gaarse probleem. Wat Hongarije betreft zei de Franse minister, dat het standpunt van sommige bevriende landen hem had ge schokt. Er bestond een fundamenteel ver schil tussen de houding van de democra- tiën en die der dictaturen ten opzichte van de aanbevelingen der UNO. „De UNO moet zijn besluiten aan een ieder opleggen, of anders aan niemand. Het lijkt wel, of de UNO zich niet kan veroorloven dezelfde houding aan te nemen tegenover landen, die de atoombom bezitten en dreigen hem te gebruiken, als tegen landen die dit wapen niet hebben", aldus Pineau. „Als dat zo blijft, zal zelfs het kleinste land zich verplicht voelen atoombommen te maken om er zeker van te zijn, dat zijn rechten bij internationale crises worden geëerbiedigd". Een groep van 21 A-'atische en Afri kaan landen heeft opnieuw een resolutie in de besprekingen van de Algemene Ver gadering gebracht waarin een beroep ge daan wordt op Israel, Frankryk en Enge land om onmiddellijk troepen uit Egypte terug te trekken. De Assemblée heeft het debat over het tidden-Oosten tot morgen uitgesteld om de delegaties tijd te geven de rapporten van Hammarskjoeld verder te bestuderen. Speculaties Een zegsman van het hoofdkwartier der Engels-Franse strijdkrachten te Port Said verklaarde donderdag, dat er nog niets bekend was over het terugtrekken van een bataljon Britse troepen. In een radio-uit zending uit Londen was verklaard dat de Britse regering officieel het terugtrekken van een bataljon had gelast. De zegsman verklaarde echter: „Dit is volkomen nieuw voor ons." Welingelichte kringen in de UNO delen mede. dat Engeland en Frankrijk om een minimum sterkte van de UNO-troepen van 3000 man gevraagd hebben. Hammarskjoeld meent echter, dat de Egyptenaren slechts 1000 man willen toelaten. De Amerikaanse regering, die steeds meer druk uitoefent op de Engelse en Franse regeringen om de troepen terug te trekken, speculeert er op, zo melden deze kringen, dat de Europese landen, onder de dwang van het olietekort, eveneens pressie zullen uitoefenen. De Britten en Fransen hopen echter in de komende dagen Ham marskjoeld te overreden om Nasser te be wegen de bovengenoemde 3000 man toe te laten Tevens blijven deze landen bij de eis dat deze troepenmacht in de kanaalzone gestationeerd moet worden. Hij zal naar men verwacht, maatrege len treffen om zo spoedig mogelijk met het opruimingswerk in het kanaal te beginnen. In Britse regeringskringen blijft men van mening, dat dit werk zo snel mogelijk moet worden uitgevoerd. Daarom is men het niet eens met de aanbeveling van secretaris generaal Hamarskjoeld, dat eerst gewacht moet worden, totdat alle Britse en Franse troepen uit Egypte zijn teruggetrokken. Ook vraagt men zich in genoemde kringen af, of het kanaal spoedig bevaarbaar kan worden gemaakt, als er geen grote zee varende mogendheid aan het opruimings werk deelneemt. ADVERTENTIE JUWELIERS - HORLOGERS HOUTPLEIN 15 - HAARLEM 1001 SINT NICOLAAS-CADEAUX

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 1