Uitgaan in Haarlem r Groen $k Co DE SAMENZWEERDERS eow-f&s&Z Agenda voor Haarlem MERLIJN EN DE WONDERBESSEN NAAIMACHINES Even rust met 'n Everest... Voor de roker die zich graag verwent Examens Centrale Verwarming Pow-R-Matic Oliebranders CVERVOLGVERHAAL^, Indoor Friedrich Bruegel I Rijwielgroothandel door brand vernield; schade één tot twee ton VRIJDAG 23 NOVEMBER 1956 TONEEL EN DANS VrUdag 23 november, Hillegom, 20 uur: In Treslong geeft de toneelgroep „Puck" een voorstelling van „Elke lente brengt een belofte" van Alejandro Casona in de ver taling van Mies Bouhuys. Medewerkenden zijn onder meer Karin Haage, Nell Knoop, Egbert van Paridon, Wim van den Heu vel en Cas Baas. Décors zijn van Herman van Elteren. Zaterdag 24 november, Stadsschouwburg, 20 uur: Het Rotterdams Toneel geeft onder regie van Bob de Lange een voorstelling van „De wilde eend" van Henrik Ibsen, waaraan wordt medegewerkt door Lia Dorana, Thera Verheugen, Coba Kelling, Ton Lutz, Wim van den Brink, Leo de Hartogh, Jan Teulings en Eric van Ingen. Zondag 25 november, Stadsschouwburg, 20 uur: Het Rotterdams Toneel geeft onder regie van Bob de Lange een voorstelling van „De Wilde eend" van Henrik Ibsen, waaraan onder meer wordt medegewerkt door Lia Dorana, Thera Verheugen en Ton Lutz. De décors en kostuums zijn van Nicolaas Wijnberg. Maandag 26 november. Stadsschouwburg, 20 uur: Het Nieuw Nederlands Toneelgezel schap geeft onder regie van Edward Deleu een voorstelling van „Detective Story" van Sidney Kingsley met onder anderen Andrea Domburg, Ellen de Thouars, Guus Hermus, Herman Bouber, John Gobau en Johan Elsensohn. Woensdag 28 november, Stadsschouwburg, 20 uur: De Nederlandse Comedie geeft in een abonnementsvoorstelling de première voor Nederland van „Kapitein Brass- bound's bekering" van George Bernard Shaw. Medewerkenden zijn onder anderen Mary Dresselhuys, Ko van Dijk, Frans *t Hoen, Paul Huf, Philippe la Chapelle, André van den Heuvel, Bob Goedhart, Pierre Mvin, Wim van Sierenberg de Boer en Bert van der Linden. Woensdag 28 november, Concertgebouw, 10 en 14 uur: Ter gelegenheid van het vijfen veertigste Onderwijzers St. Nocolaasfeest in Haarlem wordt voor vijfde klassen van een aantal Haarlemse lagere scholen door de Stichting Nieuw Jeugd Toneel onder regie van Erik Vos een voorstelling ge geven van Manuel van Loggems „Van de vos Reinaart". Deze voorstelling wordt op donderdag 29 en vrijdag 30 november op dezelfde tijden herhaald voor vijfde en en vierde klassen. Po"derdag 29 november, Stadsschouwburg, 20 uur- De Nederlandse Comedie geeft onder regie van Henk Rigters in een abon nementsvoorstelling een herhaling van Shaw's „Kapitein Brassbound's bekering" met Mary Dresselhuys, Ko van Dijk, Frans 't Hoen, Paul Huf en anderen. Ponderdag 29 november, Monopole, 20 uur: Voor de kunstkring ,,'t Helm" in Zand- voort wordt een uitvoering gegeven van Spaanse danskunst doorSusana (Audeoud) en José (Udeata) met medewerking van de flamenco-zanger Pepe de la Matrone, de gitarist Paco Hernandes en de pianist Ramon Cr tillo. Het programma bestaat voornamelijk uit nieuwe nummers. Vrijdag 30 november, Stadsschouwburg, 20 uur: De Nederlandse Comedie geeft onder regie van Henk Rigters in een abonne mentsvoorstelling een herhaling van Shaw's „Kapitein Brassbound's bekering" met Mary Dresselhuys, Ko van Dijk en anderen. De decors zijn ontworpen door Nicolaas Wijnberg. MUZIEK Vrijdag 23 november, Concertgebouw, 19.30 uur: De heer Paul Chr. van Westering houdt een inleiding bij het concert, dat daarna door het Noordhollands Philhar- monisch Orkest wordt gegeven. Vrijdag 23 november, Concertgebouw, 20.15 uur: Het Noordhollands Philharmonisch Orkest geeft onder leiding van Marinus Adam een uitvoering van de suite „De Doge van Venetië" van Wagenaar, het Tweede Pianoconcert van Rachmaninov en de Vierde Symfonie van Beethoven. In plaats van de verhinderde Franse pianiste Yvonne Catterall zal de Engelse pianist Ronald Smith aan dit concert medewer king verlenen. Vrijdag 23 november, Hillegom. 20 uur: In Treslong wordt door het Hillegoms Da meskoor onder leiding van Cor Igesz een uitvoering gegeven. Na de pauze zal de gitarist Pieter van der Staak enige Spaan se liedjes ten gehore brengen. Vrijdag 23 november, Julianakerk, 20 uur. Ten bate van Hongarije zal in de Juliana kerk aan de Kloosterstraat in Haarlem onder auspiciën van de hervormde ge meente „Schoten" een kerkconcert wor den gegeven waaraan wordt medegewerkt door de zangeres Ankie Danijs en de heren F. C. Althuizen (viool) en J. Geursen (orgel). Vrijodag 23 november, Grote Kerk. 20 uur: Door het Oosterkerkkoor uit Haarlem, het Nederlands Hervormd Kerkkoor uit Hoofddorp, de Christelijke gemengde zangvereniging „Geeft Gode Lof" uit ADVERTENTIE -w" ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 Rotterdam. Nederlandsche Economische Hogeschool: Kandidaatsexamen: economi sche wetenschappen: H. Oostdijk, Rotterdam. Doctoraal examen economische weten schappen: J. Ruiter. Hilversum; J. J. B. Ruboerop, Scheveningen: P. W. J. M. Koo ien, Rotterdam; H. H. Coljé, 's Gravenhage. Diny Sprock en Eric van der Donk in „Elke lente brengt een belofte" van Casona, door Guus Verstraete geregisseerd. Abcoude en het kinderkoor „Jonge Klan ken" uit Amsterdam, die alle onder lei ding stonden van wijlen de heer Henk van der Velde jr. wordt onder leiding van hun eigen dirigent een uitvoering gegeven. Voorts zal medewerking worden verleend door Simon C. Jansen (orgel) en het Christelijk Fanfarecorps „Arti et Reli- gioni" onder leiding van de heer H. H. van Ossenbruggen. Dit concert wordt ook ge geven op vrijdag 30 november in de Ne derlands Hervormde Kerk in Hoofddorp. Zaterdag 24 november, Frans Halsmuseum, 20 uur: De Haarlemse afdeling van de Ko ninklijke Toonkunstenaarsverenignig ver zorgt in de Renaissancezaal een Schu- man-herdenking ter gelegenheid van het feit, dat de componist honderd jaar ge leden stierf. Medewerkenden zijn: Olly Folge Fonden en Leendert Huges. Hans de Leeuw en Miep van Luin, Sas Bunge, Didi Sanders. Ans.Bouter en enkele leden van het Noordhollands Philh -monisch Orkest. Maandag 26 november. Grote Kerk, 15.3C 16.30 uur: Carillonbespeling door Arie Pe ters, stadsbeiaardier. Dinsdag 27 i.ovembcr, Concertgebouw, 20 uur: De Christelijke Oratoriumvereniging „Door Zang Vriendschap" geeft onder lei ding van Simon C. Jansen een uitvoering met medewerking van het Noorrihollands Philharmonisch Orkest. Solisten zijn Corry Bijster, sopraan, Willy Albrechts, alt, Herman Schey, bas en Han le Fevre, tenor. Zij worden op het orgel begeleid door Piet Kee. Er zal een uitvoernig worden gegeven van het ortatorium „Paulus" van Felix Mendelsohn Bartholdy. Donderdag 29 november, Concertgebouw. 20 uur: Het Noordhollands Philharmonisch Orkest verzorgt onder leiding van Marinus Adam het uitgestelde tweede jeugdcon- cert. Het programma vermeldt Sinfonia in bes van Joh. Seb Bach en „Uit bossen en beemden van Bohemen" van Smetana. Donderdag 29 november, Frans Halsmu seum, 20 uur: Voor het Haarlems comité voor kamermuziek verzorgen Wieb de Rook. v'oloncel, Alexandra Bouwmeester, sopraan en Boukje Land, piano een pro gramma van kamermuziek met werken van Beethoven, Hendrik Andüesseij, A. Litéres. Paisiello, ÈYahms, Piggetti, Respighi, Debussy en Badings. DIVERSEN VOLKSUNIVERSITEIT Vrijdag 23 november: De tweede voordracht in een reeks van drie getiteld: „Nieuwe wegen in de moraal" kan wegens ziekte van de cursusleider dr. A. van Biemen niet doorgaan. Volgens programma worden de tweede en de derde voordracht verscho ven. Zie vrijdag 30 november. Vrijdag 23 november, Minervatheater, 20 uur: Mejuffrouw C. A. H. Hofstede—Crull houdt de tweede en laatste voordracht over Ravenna. Deze wordt met lichtbeel den geïllustreerd. Maandag 26 november, Frans Halsmuseum, 20 uur: Mevrouw Dra M. M. Boldingh houdt de tweede voordracht in een reeks van zes voordrachten over de schrijver Thomas Manp. Woensdag 28 november, Frans Halsmuseum, 20 uur: De heer H. P. Baard houdt de vierde en laatste voordracht in de serie getiteld: „Vijf eeuwen schilderkunst in de Nederlanden". De voordracht wordt met lichtbeelden geïllustreerd. Woensdag 28 november, Brinkmann, 20 uur: De heei K. Schuitema houdt de derde voordracht in de vervolgcursus: „Spreken in het Openbaar". Vrijdag 30 november. Frans Halsmuseum, 20 uur: De heer A. van Biemen houdt de tweede voordracht in een recks van drie voordrachten getiteld: „Nieuwe wegen in de moraal". Vrijdag 30 november, Minervatheater, 20 uur: De heer H. van der Leeuw houdt een lezing, geïllustreerd met lichtbeelden, ge titeld: „Egypte, het land der pharao's". „GELOOF EN WETENSCHAP" Vrjjdag 23 november, Stadsschouwburg, 20 uur: Dr. M. J. de Jong, secretaris van de bisschop van Roterdam. spreekt over „De twijfel in de godsdienst". Dinsdag 27 november, Brinkmann, 20 uur: Dr. A. L. Constandse houdt de derde voor dracht in de cursus „Achtergronden van het wereldgebeuren". Dinsdag 27 november, Brinkmann, 2L10 uur: De heer J. Verspaansdonk houdt de derde voordracht in de cursus „Egyptische kunst", geïllustreerd met lichtbeelden. AMATEURTONEEL Zaterdag 24 november, Hillegom, 20 uur: In Treslong geeft de toneelgroep „Alliance" een opvoering van „Het geheim van dr. Spencer" van mr. H. M. Planten. Zaterdag 24 november, gebouw „Domi", 20.15 uur: De toneelgroep „De rampspelers" geeft een opvoering van Albert Husson's „Engelen zonder vrees". Donderdag 29 november, gebouw St. Bavo, 19.30 uur: Ontspanningsavond voor de le den van de Algemene Bond van Ouden van Dagen met medewerking van de ont spanningsvereniging „Vriendschap", dat een toneelstuk van W. Dumont, „Mijn vrouw verlangt salaris" zal opvoeren onder leiding van Ge Pollé. FILMVOORSTELLINGEN Rembrandttheater: Zondagochtend 11 uur vertoning van „Het grote avontuur". Cinema Palace: Zondagochtend 10.30 uur vertoning van „Madame Butterfly" met operakoor en -orkest van Rome. Studiotheater: Zondagochtend 11 uur ver toning van „De levensroman van Richard Tauber". Lidotheater: Zaterdag 23.30 uur vertoning van ,.A young man with a horn" met Kirk Douglas, Lauren Bacall en trompetspel door Harry James. Zondagochtend 11 uur vertoning van „De prins-student". ANDERE BIJEENKOMSTEN Vrijdag 23 november, Brinkmann, 20 uur: Voor de Maatschappij tot bevordering der Bouwkunst, Bond van Nederlandse Archi tecten, zal prof. G. H. M. Holt spreken over: „Kerkelijke architectuur in het algemeen en de kerk Notre Dame du Haut" in Ron- champ van Le Corbusier in het bijzonder". De voordracht wordt geïllustreerd met lichtbeelden. Vrjjdag 23 november, Gymnasium Haarlem, 20 uur: Voor de „Conférences frangaises" houdt de auteur Roger Secrétain een lezing getiteld. „Wie is Henri de Montherlant?" Vrijdag 23 november. De Olijftak, 20 uur: Mevrouw M. H. Vlamingh Kiebert uit Bilt- hoven zal voor de Doopsgezinde Kring Heemstede spreken over de schrijver Aart van der Leeuw met fragmenten uit „Ik en mijn speelman" en enkele verhalen. Zaterdag 24 november, Zuiderkapel. 20 uur: Evangeliesatie-bijeenkomst van de Zak- bijbelbond. Sprekers zijn ds. Van den Brink en broeder E. Aridriessen. Zaterdag 24 november, Jeugdhuis Bloemen- daal, 20 uur: Feestavond van Bloemen- daalse middelbare scholieren met Ameri kaanse verkoop, waarvan de opbrengst ten goede komt aan de Hongaarse vluchte lingen. Zaterdag 24 november, II.M.V.J., 20 uur: Feestavond ten bate van het noodfonds weduwenzorg van de Algemene Militaire Pensioenbond, waaraan wordt medege werkt door de amateurtoneelvereniging „Het voetlicht". Zondag 25 november, Concertgebouw, 20 uur: Vara-feestavond met medewerking van Cees de Lange, Rijk de Gooyer, De Chico's, de Annebelles. Roland Wagter jr. en Miek Last. Muziek: Jo van der Heide Weima en Simon Sint. Maandag 26 november. Remonstrantenhuis, 22.20 uur: Dr. W. F. Golterman houdt een voordracht over de ontmoeting van Oost en West (de Wereldraad van Kerken bij een in Hongarije). Dinsdag 27 november, Concertgebouw, 20 uur: In de Tuinzaal wordt onder auspiciën ADVERTENTIE Telefoneren, dicteren, snel decisies nemen; dat lijkt soms zo gemakkelijk, maar het vergt meer van je dan de meesten wel beseffen. Dan, even rust met 'n Everest. Even rustig praten en genieten van die sigaret. Everest is zeldzaam zacht en karaktervol. Everest, de lange Amerikaan uit het rode pakje met de witte berg. Koning Bardowijn II voelde zich ziek. Hij zat overdag op zijn troon in het paleis, maar het regeren viel hem zwaar, want hij had zware hoofdpijn en hij kon bijna niets eten; en hij voelde zich erg moe Verschillende dokters, de knapsten van het land, hadden koning Bardowijn al onderzocht. Zij probeerden er achter te komen, wat hij toch mankeerde, maar ze konden de kwaal niet vinden, al waren ze samen urenlang met elkaar aan 't delibe reren en redetwisten. En de zieke koning zat maar op zijn troon te zuchten89-90 van een Nederlands reisbureau een film avond gehouden. Dinsdag 27 november, Minervatheater, 20 uur: In de Wereldreizigersserie geven de heen J. Glissenaar en P. Pennaerts onder de titel „De Jeep Express" een verslag van hun tocht door Noord-Afrika en Voor- Azië. Woensdag 28 november. Concertgebouw, 20 uur: Het Gewestelijk Arbeidsbureau houdt in de bovenzaal een voorlichtingsavond over Australië. Dondedag 29 november, Remonstrantse Kerk, 20.15 uur: Voor de Remonstrants-Gerefor meerde Gemeente spreekt mejuffrouw dr. J. W. Herfst, remonstrants predikante, over „ieiding geven en geleid worden". Deze bij eenkomst is voor ieder toegankelijk. Donderdag 29 november, gebouw „Domi", 20 uur: Voor de inwoners van Overveen wordt een voorlichtingsavond belegd over het streekplan Zuid-Kennemerland. De voorlichting geschiedt onder auspiciën van de Bloemendaalse gemeenteraad. Donderdag 29 november, Rembrandttheater, 21.15 uur: Onder auspiciën van de Haar lemse Kunstgemeenschap wordt een ver toning gegeven van de film „Nicht mehr fliehen" van de Weense cineast Herbert Vesely. Dit is de. eerste vertoning voor Haarlem. In het programma worden tevens vertoond de tekenfilm „Unicorn in the gar den" en de verfilming van een Bretonse legende van Jean Epstein getiteld: „Tempestère" Donderdag 29 november, Brinkmann, Hout plein, 20 uur: Voor het Genootschap Ne- derland-Engeland spreekt de heer David Coleman over „The stately homes at home". Donderdag 29 november, Concertgebouw, 20 uur: Voor de Haarlemse afdeling van de vereniging „Oost en West" spreekt de heer Junius Ingerman over zijn bezoek aan Lambarene en aan dr. Albert Schweitzer. Donderdag 29 november, Sionskerk, 20 uur: Onder auspiciën van de Commissie voor het bijzondere kerkewerk der Hervormde Gemeente in Haarlem-Noord spreekt ds. J. J. Buskes over „Blank en zwart in Zuid- Afrika" Vrijdag 30 november, Jeugdhuis Bloemcn- daal. 20 uur: Voor de inwoners van Bloe- mendaal-Noord wordt een voorlichtings avond belegd over het streekplan Zuid- Kennemerland. De voorlichting geschiedt onder auspiciën van de Bloemendaalse ge meenteraad. TENTOONSTEL LINGEN Huis Van Looy: Tof ëh mét 2 december ex- pqseert hqt genootschap „Kunst zij ons doel werken van'léden'.-Be tentoonstelling is dagelijks geopend van 10—12.30 en van 13.3017 uur, 's zondags van 1417 uur. Galerie Espace: In de nieuwe kunsthandel aan het Klein Heiligland 36 kan men tot 25 november schilderijen, gouaches en kleine plastieken bezichtigen van Cor- neille, Scavavino. Vanderdam, Wolvecamp en W. Couzijn. Dagelijks geopend van 11—17 uur Woonhuis Jacobus van Looy: Geopend don derdags van 1012.30 uur en van 13.3017 uur en zondags van 1417 uur. Frans Halsmuseum: Nieuwe opstelling van de regentenstukken van Frans Hals, expo sitie van poppenhuis anno 1750 met inven taris Het museum is geopend op werk dagen van 10- -15 uur dagelijks en zondags van 13—15 uur. Teylermuseum: Schilderijen uit de negen tiende en twintigste eeuw. Tekeningen on der meer van Rembrandt, Michel Angelo, Claude Lorrain. Geopend op iedere werk dag behalve maandag Van 1115 uur en de eerste zondag van iedere maand van 1315 uur. Bisschoppelijk museum, Jansstraat 79: Mid deleeuwse en latere schilderijen, sculptu ren, paramenten, kantwerk, handschriften en munten. Geopend op werkdagen, be halve maandag van 10—17 uur, des zon dags van 1316 uur. Grote Kerk, Grote Markt: Te bezichtigen op werkdagen van 9 tot 17 uur. Bezichtiging onder geleide uitsluitend op aanvrage voor groepen van tenminste vijftien personen. ADVERTENTIE BLOEMENDAAL TELEFOON 22143 Tinholthuis, Bloemendaal, Vrijburglaan 17: Het museum is geopend van maandag tot en met zaterdag van 912 en van 1416 uur. Cruquiusmuseum, Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Nederland met waterstanden en overzicht overstromingsramp februari 1953. Geopend van 9—12.30 en van 13.30—16 uur. Vleeshal: Onder auspiciën van de Vereniging van Vogelliefhebbers „De gekleurde zan ger" wordt een expositie gehouden van enkele honderden kanaries in ongeveer veertig verschillende kleurslagen en tro pische vogels, klein pluimvee en enkele aquaria van de „Haarlemse Aquarium Ver eniging". De expositie is geopend op zater dag 24 november van 10 tot 23 uur en op zondag 25 november van 10 tot 18 uur. O/. Toen hij zag dat Formanek van angst ineenkromp, voegde hij er geruststellend aan toe: Je hebt bij zonder verstandig en prompt gehandeld en je hebt een grote tegenwoordigheid van geest getoond. Veel dank daarvoor, mijn waarde Formanek. Glimlachend schudde hij hem de hand. Toen Svec weer alleen was, glimlachte hij niet meer. Hij deed de rode lamp boven de deur van zijn kamer aan, zodat niemand het zou wagen binnen te komen. Toen hij zich er zodoende van verzekerd had, dat nie mand hem zou storen, richtten zijn gedachten zich op Jan Horak. Hij ijsbeerde door de kamer heen en weer. Hij zag zich in de vermomming van Antonin samen met Horak in een cel van de Pankrac-gevangenis. In die dagen was ik iemand anders: de Antonin van toen en de Pavel van nu zijn twee verschillende mensen: Ik kan Antonin als een eigen persoonlijkheid beschouwen, voor wiens daden ik, Pavel, niet verantwoordelijk ben. An tonin stierf op de dag, dat hij uit de Pankrac-gevangenis kwam, maar Horak begreep dat niet. Het was Horaks [out te denken, dat Antonin bij hem was, als hij naast Pavel Svec zat. De palmen van Svecs handen waren vochtig geworden. Hij opende een kast, waar een wasbak in was aange bracht, en waste zijn handen zorgvuldig. Hij keek in de spiegel. Ben ik dat nu of is het Antonin? Ben ik eigenlijk An tonin, en is Pavel Svec het spiegelbeeld? Ik ben tenslotte ook Bohumil Benda geweest. Ik heb ook nog wel andere namen gehad, toen ik met geheimen op zak door de wereld trok. Iedereen, die ik geweest ben, heeft zijn spo ren nagelaten, zodat ik niet meer kan zeggen, wie ik nu eigenlijk wel ben. Hij keek in de spiegel naar zijn eigen ogen en hij kreeg toen het gevoel, dat een vreemde hem vijandig aankeek niet Pavel Svec, noch Antonin, maar een man, die hij nog nooit eerder had gezien. Ik moet aan dit idiote spelletje een einde maken, of anders word ik nog gek! Ik kijk iedere dag in de spiegel en dit gevoel heb ik nog nooit gehad. Hij sloot de kast deur alsof hij er alle herinneringen in wilde opsluiten en liep glimlachend naar zijn bureau terug. Ik heb nooit iets, zelfs niet het geringste, ooit zonder toestemming van de Partij gedaan. Ik heb steeds in over eenstemming met de bevelen gehandeld. Niemand kan mij beschuldigen, ook Horak niet. Hij heeft zich tegen de Partij verzet, zodat de Partij hem moet elimineren. Semal kan mij ook niets verwijten. Als hij in staat zou zijn, zijn gedrag van het laatste jaar critisch te beschou wen, en speciaal het tegenwerken van Nikolaj Wassel- jewitsch, zou hij er ongetwijfeld mee instemmen, dat hij niemand mocht verwijten dat de Partij hem geëlimineerd had. Ik vermoed, dat hij er zelfs dankbaar voor zou zijn geweest, nu hij op een pijnloze wijze uit de weg is ge ruimd. Een proces met ondervragingen en kruisver horen zou veel pijnlijker zijn geweest. Hij keek op de klok: ik verdoe mijn tijd. Ik moet de dossiers voor Kladensky in orde maken. Hij legde de diverse paparassen netjes voor zich neer en scha kelde de rode lamp uit. Weldra was hij verdiept in de voorbereiding van de ontmoeting met Kladensky. Toen hij naar Kladensky's bureau reed, piekerde hij niet meer over de zaken, die hem 's middags in zo'n moeilijk parket hadden gebracht. Hij concentreerde zijn aandacht op de reorganisatie van de buitenlandse acti viteiten, welke hij met Kladensky wilde bespreken. Kladensky zette de zaak van Organisatie no. 5 echter als punt no. 1 op de agenda. Na deze bekentenis van Horak, rest ons niets anders dan wat jij hebt voorgesteld. De moord op Semal moeten wij volkomen afschrijven en scheiden van de zaak tegen Jablonsky. Horak moet geen moment meer in de gelegen heid zijn om zijn wijsheid met anderen te delen. Je wilt de noodzakelijke orders zeker wel direct geven? Je be grijpt mij natuurlijk wel: de Kleine Vestingdat is alles. Terwijl Svec met Formanek en de commandant van de Kleine Vesting telefoneerde, deed Kladensky alsof hij enkele papieren las, maar hij luisterde aandachtig naar wat Svec zei. Geen van de korte zinnen, die hij sprak, ontsnapten aan zijn aandacht. Hij heeft zich goed aange past aan zijn grotere verantwoordelijkheden, meende Kladensky, maar hij heeft nog niet genoeg zèlfcontrole en hij is geneigd zijn evenwicht te verliezen. Ik moet daar iets over zeggen, zodat hij zichzelf weer wordt. Dat is geregeld, zei Svec. Kladensky stak van wal. Wij hebben in deze zaak fouten gemaakt. Wij hadden jou niet zo in de openbaarheid moeten brengen. We hadden er aan moeten denken, dat je tijdens de be- zetting buiten de kringen van de Partij te bekend bent geworden. Misschien, antwoordde Pavel, is dit één van de zeldzame gevallen, waarin het Russische voorbeeld niet goed was. Semal meende, dat ik ervaring moest hebben in alle werkzaamheden van de Geheime Afdeling en daarom ben ik als agent gaan werken. Mijn fout is ge weest, dat ik u niet eerder op de gevaren gewezen heb, die daaraan verbonden waren. In Rusland mag het goed lopen, waar je bijvoorbeeld in Irkoetsk het vak leert, en later in Moskou niet het gevaar loopt herkend te worden. Dat is waardevolle zelfkritiek. Ook al begrijp ik, dat je destijd niet energiek genoeg tegen Semals op vattingen protesteerde, het blijft toch een fout van je. Zachter voegde Kladensky er nog aan toe: Maar wij hebben ook een fout gemaakt. Wij hadden noch Organi satie no. 5, noch de eliminatie van Semal met jou in ver band mogen brengen. Wij hadden ons op een andere manier van hem moeten ontdoen; een proces was nog beter geweest. Maar er waren zóveel bezwaren tegen een proces, vooral van sentimentele aard, dat het moei lijk geweest zou zijn om die kwestie snel af te hande len. Deze mening wordt overigens gedeeld door Nikolaj Wassiljewitsch. Hij wachtte even of Svec soms wat zou zeggen. Deze bleef echter zwijgen. Begrijp mij goed. Er bestaat geen twijfel aan de kant van onze vrienden en bij ons, dat Semal uitge speeld was. Van het moment af, dat Nikolaj Wassilje witsch en wij beseften, dat zijn steeds groter wordend formalisme, zijn dictatoriale manier van optreden, zijn onafhankelijkheid, een gevaar begonnen te betekenen, bestond er geen ander alternatief dan hem uit de weg te ruimen. Ik vraag mij nu alleen af, of het niet anders geregeld had kunnen worden, als een voorbeeld van zelfkritiek, zodat er voor de toekomst belangrijke conclu sies uit getrokken hadden kunnen worden. Kladensky zweeg even. Daar Svec slechts knikte, ging hij weer verder: Ik vertel jou dit allemaal, zodat die kwestie je niet uit je evenwicht brengt. Maar nu is de zaak geregeld en voorbij. Wij hebben allemaal fouten gemaakt. (Wordt vervolgd). De Alkmaarse brandweer is donderdag met groot materiaal uitgerukt naar een uitslaande brand, die was uitgebroken in de rijwiel-engroshandel van de fa. Godijn en Modder aan de Kanaalkade. De brand, vermoedelijk ontstaan doordat licht brand bare materialen te dicht bij de verwar mingsinstallatie stonden, werd met zestien stralen bestreden- Het vuur vond gretig voedsel in de grote voorraad rijwielbanden en celluloid ket- tingkasten. Er ontwikkelden zich geweldi ge rookmassa's. Twee boven het gebouw gelegen woningen werden uit veiligheids overwegingen ontruimd. Praktisch de ge hele inventaris van de groothandel ging verloren. De verzekering dekt de schade, die op twee a drie ton wordt geschat. ADVERTENTIE V-O'-,. Bafteljorisstraat 13-17 HAARLEM VRIJDAG 23 NOVEMBER Minerva: „Drie matrozen in Parijs", alle leeft., 8.15 uur. Luxor: „Vrouwen in de val", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „The king and I", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „Charlie's tante", 18 jaar, 7 en 9.15 u. Roxy: „Vrouw van de sultan", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Moby D ck", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Botsende jeugd", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Ilals: „Elke minuut telt", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Concertgebouw: Concert N. Ph. O. o. 1. v. Marinus Adam, m. m. v. Yvonne Catterall, piano. Werken van Rach maninoff en Beethoven, 8.15 uur. Grote Kerk: Concert van koren m. m. v. Simon C. Jansen, orgel en „Arti et Religioni", 8 uur. Wilhelminastraat 22: Psychometrische avond van de vereniging van spiritisten „Het Licht", 8 uur. ZATERDAG 24 NOVEMBER Rembrandt: „The King and I", alle .leeft.. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Vrouwen in de val", 18 jaar. 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Cine ma Palace: „Charlie's tante", 18 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De vrouw van de sul tan", 14 jaar. 2.30, 7 en 9.15 uur. Studio: „Botsende jeugd", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Noby Dick", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. „A yonug man with a horn", 18 jaar, 23.30 uur. Frans Hals: „Elke minuut telt", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: St. Nicolaasfeest „Heemstede-Centrum", 1.45 en 4 uur. „Drie matrozen in Parijs", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Stadsschouwburg: Rotterdam Toneel met „De wilde eend". 8 uur. Zuider kapel: Evangelisatieavond van de Zak- bijbelbond, 8 uur.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 7