J Favorieten Roozenburg en Keiler lijden nederlaag FED DE SAMENZWEERDERS Betalen van zwarte lonen in landbouw onontkoombaar MERLIJN EN DE WONDERBESSEN L.T.B.-akkerbouzvers bijeen Amsterdamse Beurs Om wereldtitel dammen Fraai resultaat van Haarlemmer De Jong Amerikaanse Ford te kopen! MAANDAG 26 NOVEMBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 Motorrijder in sloot langs de Waarderweg Gouden jubileum bij IJsclub voor Haarlem Spaanse predikant spreekt te Haarlem Burgerlijke Stand van Haarlem Rectificatie Ds. S. H. J. Voors doet intrede te Buurse Eén maand voor diefstal uit geldkistje BLOEMENDAAL Propaganda-avond voor padvindsters Scholieren hielden avond voor Hongaren Verkoopmiddagen in Marine Hospitaal Kampioenschap van de Kennemer Turnkring A utomobilisme Grote Prijs van Melbourne voor Sterling Moss Biljarten „Houwelingsbeker" voor Wighman PERIODIEKEN Jaarvergadering van „Jan Passtoors" Ons nieuwe feuilleton Agenda voor Haarlem Op de algemene vergadering van de Vak- Centrale Coöperatieve Boerenleenbank, gaf groep Akkerbouwers der Katholieke Land en Tuinbouwbond, zaterdag in café-restau rant Brinkmann te Haarlem gehouden, hebben de aanwezigen zich ten aanzien van het toekomstige landbouwbeleid achter de eisen van het Landbouwschap gesteld. Uit voerig werd gesproken over de mindere oogstresultaten als gevolg van de slechte weersomstandigheden. Bepleit werd, de normen voor oogstrisico's in de berekenin gen hoger te stellen. Het betalen van zwarte lonen in de land bouw werd onontkoombaar geacht. De landarbeiders worden weggezogen door in dustrieën, waar men hogere lonen verdient zonder veelal zware arbeid te moeten ver richten. Gesteld werd, dat de berekeningen van het Landbouw Economisch Instituut voor het westen beneden de realiteit lig gen, mede gezien het betalen van zwarte lonen. Het Tweede Kamerlid, de heer J. Groen, zei, dat als de regering de eisen van het Landbouwschap niet inwilligt, zij de land bouw achterstelt bij andere bedrijfsgroe pen, daar de door de georganiseerde land bouw ter tafel gebrachte eisen redelijk zijn. Medegedeeld werd, dat het hoofdbestuur van de Katholieke Nederlandse Boeren- en Tuindersbond een bespreking zal voeren met de KVP-fractie van de Tweede Kamer teneinde bij de afgevaardigden van de Katholieke Volkspartij begrip te kweken voor de positie, waarin de landbouw ver keert. De heer Groen liet duidelijk uitko men, dat het geen steek hield, de agrarische Kamerleden van onvoldoende waakzaam heid te betichten. Immers, de eisen die de landbouw stelt, teneinde mede te profiteren van de overigens betrekkelijke wel vaart, zijn bij iedere passende gelegenheid door de afgevaardigden naar voren ge bracht hetgeen men onder meer in het voorlopig verslag van de behandeling der Landbouw-begroting kan lezen. De vergadering nam kennis van het jaar verslag der vakgroep, uitgebracht door de secretaris. Hierin wordt onder meer aan dacht geschonken aan de in landbouwkrin- gen groeiende bezorgdheid over de stijging van de kosten, die niet in redelijke verhou ding tot de prijzen staan. 's Middags hield ir. P. W. Bakker Arkema, rijkslandbouwconsulent voor de mechani satie, een inleiding over „De mechanisatie van het boreenbedrijf", waarin hij zei, dat het tekort aan landarbeiders onder meer tot mechanisatie dwingt. Het resultaat van deze mechanisatie is, dat grotere hoeveel heden kunnen worden geoogst in kortere tijd met minder mensen. De mechanisatie zal de maatschappelijke waardering voor de landarbeid doen stijgen. De inleider vond het beschamend, dat een opleiding tot landarbeider totaal in ons land ontbreekt. Ook een dergelijke opleiding zou de waar dering voor deze arbeid doen groeien. Het gebruik van landbouwmachines stelt hoge eisen aan de vakbekwaamheden. Door on oordeelkundig gebruik van de werktuigen doen zich herhaaldelijk ongelukken voor. De rentabiliteit van de machines is moeilijk in het algemeen te bepalen, maar zal per bedrijf moeten worden bezien. De aanschaf van landbouwmachines vereist grote be dragen, die in coöperatief verband kunnen worden bijeengebracht. Een mogelijkheid voor jonge boeren, voor wie geen bedrijf beschikbaar is, achtte de inleider het be roep van loondorser. De heer Bakker Arkema deelde mede, dat tot en met eind september van dit jaar bijna 6600 tractoren in ons land zijn inge voerd, waarna hij tenslotte wees op de voorliching, die het Instituut voor Land bouwtechniek en Rationalisatie te Wage- ningen biedt. Mr. F. J. F. Claessens, directeur van de Zaterdag is de Haarlemse politie verzocht assistentie te verlenen bij verkeersongeluk ken. Des morgens tegen halfacht was een vijftigjarige voorman op de Waarderweg in de Waarderpolder met zijn motor in een sloot gereden. In een bocht moest hij uit wijken voor wielrijders; hij verloor de macht over het stuur en reed in een sloot. De voor man kwam met zijn' hoofd op het ijs en liep daardoor een schedelbasisfractuur op. Twee jongens van zeventien en achttien jaar oud hebben hem op het droge gebracht, waarna hij naar het Grote Gasthuis is overgebracht. Een vierentwintigjarige los werkman, die enkele café's bezocht had, reed omstreeks halfzes met zijn bromfiets slingerend over de Harmenjansweg. Uit tegenovergestelde richting naderde een auto. Een aanrijding ontstond waarbij de voertuigen schade op liepen. De bromfietser is tot halftwaalf ter ontnuchtering in het bureau van politie op gesloten geweest. Getuigen wordt verzocht zich in verbinding te stellen met de ver keerspolitie. Om zes uur kreeg een tweeënvijftigjarige bromfietser op de Rijksstraatweg nabij de Vergierdeweg in Haarlem-Noord last van maagpijn; hij verloor de macht over het stuur en viel. Met een hersenschudding en een gebroken schouderblad is hij naar het ziekenhuis Sint Joannes de Deo overge bracht. een uiteenzetting over de financierings mogelijkheden ten behoeve van de mecha nisering van het boerenbedrijf, waarbij hij wees op de belangrijke taak van de Boe renleenbanken, die voorschotten en kredie ten verstrekken. Het Borgstellingsfonds voor de Landbouw biedt de boer eveneens ruime mogelijkheden bij het aanschaffen van machines, of het uitvoeren van be- drijfsverbeteringen. Tot eind 1955 heeft dit fonds reeds vierduizend aanvragen om een borgstelling ter waarde van 25 miljoen gul den ontvangen. Overwogen word de instel ling van een eigen financieringsinstituut voor de landbouw, waarover besprekingen gaande zijn. Onder leiding van de voorzitter, de heer H. A. Giesen, vormden de inleiders een forum, dat vragen uit de vergadering op het gebied van de mechanisatie en finan ciering beantwoordde. Zoals gemeld is, zal het op 28 november vijftig jaar geleden zijn dat de heer Th. Beccari te Bloemendaal, werd benoemd tot bestuurslid van de IJsclub voor Haarlem en Omstreken. Sedert ruim twintig jaar treedt de heer Beccari op als penningmeester van de in Haarlem zo bekende vereniging en geduren de een dertigtal jaren daarvoor vervulde hij speciaal de functie van baancommissaris. De heer Beccari heeft altijd een zeer be langrijke rol vervuld in de ijsclub. Vele be langrijke zaken heeft hij ten uitvoer ge bracht. Grote bemoeiingen heeft hij gehad met de aankoop van de ijsbaan aan de Kle verlaan onder de ouderen beter bekend als het „plan Beccari". Behalve penningmeester van de ijsclub treedt de heer Beccari, evenals de andere bsetuursleden. op als lid van de gemeente lijke ijscommissie, waarin zij zitting hebben sedert het tijdstip dat de gemeente de baan exploiteert. Zoals bekend is, werd nadat de Duitsers tijdens de bezetting behalve de wo ningen aan de Klevelaan, ook het clubhuis van de ijsbaan en andere gebouwen hadden afgebroken, de baan na de oorlog aan de gemeente verkocht, waarbij het bestuur van de ijsbaan optreedt in de gemeentelijke com missie voor de ijsbaan. Nog steeds geeft de heer Beccari. die van zijn woning aan de Iepenlaan te Bloemen daal uitzicht heeft op de gemeentedijke ijs baan aan de Kleverlaan, zijn belangrijke adviezen. Ds. M. Cignoni Penella. predikant te Bar celona, zal dinsdagavond 27 november in het gebouw van de Christelijk Gereformeerde Kerk aan de Raaks te Haarlem, over zijn arbeid spreken. Zijn toespraak wordt ver taald door de heer C. Neeser, evangelist in dienst van de Spaanse Evangelische zen ding. Ds. Penella is van oorsprong Italiaan, maar hij heeft vrijwel zijn gehele leven in Spanje doorgebracht. Eerst werkte hij als evangelist en daarna als bijbelcolporteur. Met een wagen trok hij Spanje door. Na de burgeroorlog (1939) arbeidde hij als predi kant in Barcelona. HAARLEM, 24 november 1956 ONDERTROUWD; 24 nov. C. J. Graaf land en A. G. Haitsma; L. J. Boeringa en A. A. Spoelstra. GEHUWD: 24 nov., B. Gude en C. E. M. An- dringa; T. H. A. Kames en K. L. Griekspoor;H. J. de Bie en E. M. Chraplak. BEVALLEN van een zoon: 22 nov., G. C. KruijerVegter; 23 nov., W. KootPeere boom. BEVALLEN van een dochter: 22 nov., G. PoelgeestBrondsema; 23 nov., H. H. A. NoordeloosKroon; E. E. van Kouteren Florentinus. OVERLEDEN: 22 nov., W. Akersloot. 75 j.. Westerhoutpark; A. G. de WekerWolfs, 51 j.. Vormaerstraat; B. J. van WamelKlomp. 67 j., Ramplaan; C. A. Gerhartsde Wild, 88 j., Westerhoutpark; 23 nov., A. J. van Mervennie, 7 d., Hazepaterslaan; B. Ooster hagende Roos, 87 j., Orionweg. De N.Z.H. en de belasting op dieselwagens In ons bericht van zaterdag over de in voering van de belasting op dieselwagens is een fout geslopen. In de onderkop staat na melijk „N.Z.H. moet ruim zeven ton per jaar meer opbrengen". Dit is echter onjuist. De N.Z.H. zal namelijk ongeveer f240.000 per jaar meer moeten opbrengen, waardoor het totaal bedrag, dat voor belasting op diesel wagens zal moeten worden uitgetrokken, ruim zeven ton per jaar bedraagt. Ds. S. H. J. Voors, tot voor kort predikant bij de Nederlands hervormde gemeente te Haarlem, waar hij speciaal belast was met het werk in het Diaconessenhuis. zal zondag 2 december zijn intrede doen als predikant bij de hervormde gemeente te Buurse (clas sis Hengelo). Des morgens zal ds. J. L. de Wolf uit Enschedé hem bevestigen en om halfdrie zal ds. Voors zijn intrede doen. Hij volgt ds. A. Pijnacker Hordijk op, die leger- predikant is geworden. Haarlemse rechtbank De Haarlemse politierechter, mr. J. P. Pe tersen, heeft vanmorgen 'n 49-jarige schoen maker veroordeeld tot twee maanden ge vangenisstraf, waarvan één maand voorwaar delijk, met een proeftijd van twee jaar. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, had twee maanden gevange nisstraf geëist. De man had in zijn pension honderd gulden uit een geldkistje ontvreemd. Ter verontschuldiging voerde hij aan, dat hij het geld, nodig voor het betalen van zijn schulden, spoedig had willen terugbetalen. Zaterdagavond werd in de gemeentezaal van de Doopsgezinde gemeente aan de Peuze- laarsteeg in Haarlem voor de kabouters en padvindsters van de Elfregi-groep een pro- paganda-bijeenkomst gehouden, waar onder andere de kleurenfilm van het Nederlandse Padvindsters Gilde werd vertoond. De helft van het batig saldo van deze avond zal voor de Hongaarse vluchtelingen worden be stemd. De voorzitter van de oudercommissie, de heer R. Elshout. hield een openingswoord, waarin hij tevens afscheid nam van mevrouw Lofvers, die gedurende twee jaar als tijdelijk hoofdleidster is opgetreden. Mejuffrouw A. H. Severijn is thans tot hoofdleidster benoemd. Zaterdagavond hebben de Bloemendaalse leerlingen van de middelbare scholen in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan een dans- en kienavond ten bate van de Hongaarse vluch telingen gehouden. Aanvankelijk was de zaal die avond bestemd voor de CJMV, maar deze vereniging had haar voor het goede doel af gestaan en de beheerder van het jeugdhuis had de zaal gratis beschikbaar gesteld. Haar lemse en Bloemendaalse winkeliers hadden zich niet onbetuigd gelaten en mooie prij zen voor het kienen beschikbaar gesteld. De jongelui hadden aardige affiches getekend met opschriften als „Jeugd helpt Hongarije" en .Door uw geven kunnen anderen leven". De Amerikaanse verloting werd een groot succes. Er heerste op het begin van de avond al een goede stemming en het talrijk publiek heeft duidelijk blijk gegeven, dat ook zij hun steentje willen bijdragen om het leed van de Hongaren enigszins te verzachten. De avond bracht f 264.85 op. De jeugdige initiatiefnemers zijn dus wel voor hun moei te beloond. De Welfare-afdeling zal op woensdag 28 en donderdag 29 november in het Marine Hospi taal in Overveen twee verkoopmiddagen houden van voorwerpen, die door de mili tairen die daar verpleegd worden, zelf wer den gemaakt. De opbrengst hiervan zal ten goede komen aan de Welfare-afdeling van het Nederlandse Rode Kruis. Zaterdagavond werden in de turnzalen aan de Badhuisstraat te Haarlem de wed strijden voor de Kennemer Turnkring voortgezet met wedstrijden voor de junio ren, de tweede, eerste en keurklasse. Daar het wedstrijd-element gekoppeld was aan de vaardigheidsproeven, praeva- leerden de bepalingen voor deze proeven, waardoor er soms een hogere waardering uit de bus kwam voor de oefening voor de proef dan wanneer dezelfde oefening be oordeeld zou zijn volgens de normen bij wedstrijden. Bij de keurklassen hadden de gymnasten van deze ogenschijnlijke in- konsekwentie geen last, daar zij hun eigen wedstrijdoefeningen afwerkten, waarin uiteraard een minimum aantal voorge schreven onderdelen verwerkt moesten zijn. De gymnasten van wie slechts vier da mes en twee heren hun inschrijving ge stand hadden gedaan, lieten oefeningen van hoog gehalte zien. Bij de heren ging de wedstrijd tussen H. Mok en C. de Wolf, beide van Bato Haarlem. Bij ringen, brug en paardsprin- gen waren de prestaties vrijwel gelijk, doch bij vrije oefening en paardvoltige waardeerde de jury C. de Wolf zelfs 1 en 2 punten hoger dan H. Mok. Deze verschil len bezorgde C. de Wolf voor een jaar het bezit van de kampioenswisselprijs. Hij be haalde totaal 52 punten tegen H. Mok 49.4 punten. Bij de dames waren de verschillen be duidend groter. Hier domineerde mej. B. Drommel (Bato) met 57.4 punten boven haar clubgenote mevrouw R. Lans-Ha- meetman, die met 51 punten tweede werd. Mejuffrouw S. Sietsema van OSS werd derde met 43.3 punten en mejuffrouw L. Siegerist van Concordia vierde met 42.2 punten. De resultaten bij de andere klassen wa ren: dames junioren: 1. R. Vergunst, Turn- lust Beverwijk, 46.7 punten. Dames tweede klasse: 1. mevrouw A. E. Venings-Smal, V.O.L.O., 47.6 punten. Dames eerste klasse: I. R. Molenaar; Bato, 47 punten. Heren junioren: 1 T Effern, Concordia, 57.4 pun ten. Heren tweede klasse: 1. H. de Groot, Bato 54.9 punten. Heren eerste klasse: 1. P. Looise, Concordia, 47.2 punten. Inzake de vaardigheidsproeven kan nog worden opgemerkt, dat van de 46 deelne mende gymnasten er 37 voor het diploma geslaagd zijn. De Britse coureur Stirling Moss heeft de Grote Prijs van Melbourne voor sportwagens op het circuit van Albert Park gewonnen. Hij reed de 160.9 km. met een fabrieks- Maserati in 1 uur 3 min. 24.2 sec., hetgeen een gemiddelde snelheid betekent van 152.28 km/uur. De „Houwelingsbeker" is gewonnen door Wighman van de biljartvereniging „Rappèl" te Amsterdam. Het toernooigemiddelde was: 8.23. Het eindresulta-1 was: Wighman 1750 171 66 10.23 14 De Kruyff 1650 168 59 9.82 12 Willemse 1574 190 55 8.28 8 Hellingman 1620 199 59 8.14 8 Nobels 1366 170 67 8.03 6 Philippo 1546 193 68 8.01 5 Wittekoek 1623 176 59 9.22 3 Hooglander 1063 213 43 4.99 0 Maar Morabix wist zo goed, te praten, dat koning Bardowijn nieuwsgierig werd en besloot, de drp.nk te proberen. Morabix goot er iets van in een beker en de koning dronk die leeg. De dokters stonden in een kamer naast de troonzaal opgewonden met elkaar te praten. Zij vertrouwden die indringer niet en voelden zich achteruit gezet Toen verscheen Morabix in de deur; hij keek streng en legde zijn vinger op de mond. Zijne Majesteit slaapt en moet rust hebben", zei hij plechtig. Niemand dan ik mag bij hem komen!" De dokters keken elkaar bedremmeld aan en slopen verslagen weg 93-94 ADVERTENTIE FISCALE EH ECONOMISCHE AMSTERDAM Ook in de boekhandel HAARLEMS SCHAAKGENOOTSCHAP. De schaakwedstrijd voor de competitie van de KNSB (le klasse A) tussen Staunton en het Haarlems Schaakgenootschap eindig de in een 5'.44'A overwinning voor Staunton. WEGKAMPIOENSCHAP. De KNWU heeft besloten het wegkampioenschap voor profs in 1957 vroeg in het seizoen te laten verrijden namelijk op zondag 14 april. Als parkoers is wederom de Cauberg gekozen. In Den Haag werd zaterdag de veertien de ronde gespeeld van de wedstrijd om het wereldkampioenschap dammen- De belang rijkste partijen waren zonder twijfel Roo zenburg—De Jong, Van DijkVerse. Gour nier—Huisman en Verleene—Keller. Van Dijk speelde tot nu toe uitstekend en bij de aanvang van deze ronde startte hij als favoriet tegen Verse. Jammer echter voor hem is dat hij onvoldoende in zichzelf ge looft. Hij is er van overtuigd, dat hij in el ke wedstrijd tenminste één grove blunder moet maken. Een instelling, die weinig ge schikt is om het maken van blunders te voorkomen. Maar dat Van Dijk juist deze ronde uitzocht voor zijn blunder kon voor hem wel eens ernstige gevolgen hebben. Immers, zijn tegenstander Verse werd al gemeen beschouwd als een van de minst gevaarlijke tegenstanders die Van Dijk nog had te ontmoeten in de resterende ronden- Door in een kinderlijk eenvoudige dam- combinatie te lopen stond Van Dijk reeds na de dertiende zet in een verloren stelling Roozenburg en De Jong zijn sinds hun prille jeugd goede vrienden. Daar was in hun partij echter weinig van te merken. Zij sueelden of zij de grootste vijanden waren. En juist dat is wat de sport zo aan trekkelijk kan maken. Geen spoor van enige onzuiverheid. Hoewel De Jong zelf kansloos was geworden en Roozenburg in de kopgroep zat. speelde de eerste zijn bes te partij van het toernooi. Het leek wel of hij juist op deze .partij had gewacht om zijn wankele reputatie te herstellen- Prach tig werd Roozenburg van het middenbord weggedrukt en na Van Dijk kreeg een tweede favoriet een nederlaag te incasse ren op een voor hem zeer ongunstig mo ment. Hiermede zijn voorlopig twee Ne derlanders uit de leidende groep verdwe nen. Gournier deed het beter tegen Huisman en wist in een zeer spannende partij tot een puntenverdeling te komen. Fanelli ver loor tegen Amzand op dezelfde wijze zoals de Italiaan al zo vaak had verloren. Hij verdeelde zijn tijd weer slecht, moest in 8 minuten nog 12 zetten doen, werd daar door zenuwachtig en in enkele zetten was een goede partij een verloren stelling ge worden. RoozenburgDe Jong Het verloop van de partij Roozenburg (Ned.i twit)—De Jong (Ned (zwart) was als volgt: 1 33 - 28 18—22; 2. 38—33 13—18; 3. 43—38 9—13; 4. 4943 2025. (Reeds uit deze enkele zetten valt op te maken dat dit geen salonpartijtje zal worden). ADVERTENTIE Juist nu!- is de beste tijd om een Vraag Uw Ford-dealer waarom. Slotkoers Openings vrijdag koersen 3-3Neder.'47 88'/? 88% 3 NedL 1962/64 88% 89 A. K. U 217 219 Calvé Deift 293 295 Van Gelder Zonen 202 203 K. N. Hoogovens. 299 300 Nederl. Ford 345 346 N. Kabelfabriek 285 285 gew.Philips Gloeil. 254 253 pref.Philips Gloeil. 152 152 Unilever 343% 345 Wilton Fijenoord Dordtsche Petrol. 728 7/s 741 Konkl. Petroleum 726 737 A'dam Rubber 70% 70% Holl. Amer. Lijn. 191 190% N. Scheepv. Unie 168 167 Phs. van Ommeren 320 320 H. V. A 88 88 Verg. Deli Mijen 97 98 Amsterd. Bank 208 208 Ned. Handel Mij. 163% 165 Rotterd. Bank. 175'% 176 Twentsche Bank 183 183 Anaconda Copper 778/i6 78% Bethlehem Steel. 175% 175 U. S. Steel 70% 71% General Motors 43i3/ie 44% Shell Union 84% 85% Tidewater 39% 39% oo Mon Dieu, dacht Lenötre, toen hij op Jean Aubrey toeliep, wat ziet hij er angstig uit! Hij kan Praag niet langer verdragen. Wat er ook gebeurt, hij moet vandaag vertrekken. Goedemorgen, zei Jean. Mijn compagnon, mijn heer Plock, komt zo dadelijk. Hij belde mij gisteravond op, toen ik juist terug was van de ambassade. Hij vliegt met mij mee terug naar Parijs. Hij belt juist Formanek op om te informeren, of het onderhoud nog doorgaat. Ik heb hem gevraagd om dat voor mij te doen.... Zij spelen echter met mij; zij zullen hun belofte niet hou den.... Het heeft allemaal geen zin meer. Wat ik ook probeer, het leidt toch tot niets Nog even geduld, Aubrey. Over een paar uur ben je weer thuis, antwoordde Lenötre, terwijl hij dacht: Wat moet ik hem anders zeggen? Plock kwam juist op dat moment aanlopen. Ik heb met Formanek gesproken. Over vijf minuten moet ik terugbellen. Vijf minuten! riep Aubrey uit. Waarom kunnen zij niet meteen „nee" zeggen? Niemand gaf antwoord. Jean bestelde een kopje koffie. Plotseling viel hij uit: Ik wéét dat het alle maal geen zin heeft. Dat begreep ik plotseling gister avond.... Het ergste heb ik gelukkig al achter de rug Plock stond op. Ik ga Formanek weer opbellen. Hij liep naar de telefooncel. Wat het antwoord ook is, zei Aubrey, ik neem dat vliegtuig. Ik mag u wel bedanken, mijnheer Lenötre, voor alles, wat u voor mij gedaan heeft. Ik zal graag uw groeten overbrengen aan Badin en Lemonnier. Hij had gesproken als een automaat, die er op inge steld was slechts enkele woorden te zeggen. Plock kwam terug. Jean keek hem niet aan. Lenötre kon echter aan iedere stap, die Plock zette, zien, dat hij slecht nieuws had. Hij stond naast hen. Ga toch zitten, man, zei Jean, maar daar Plock niet antwoordde, keek hij hem aan. Wat heeft hij gezegd? Het spijt mij, mijnheer Aubrey, maar Vertel het maar, zei Jean met rustige en geduldige stem. Hij is dood, viel Plock uit. Gisteravond, nadat hij op de hoogte was gesteld van het tegen hem verza melde bewijsmateriaal, heeft hij zich in zijn cel opge hangen. Dood! herhaalde Jean. Niemand zei iets. Kan ik hem zien? Ik heb dat gevraagd, antwoordde Plock. Maar zij weigerden. Het is niet in Praag gebeurd.... Jean stond op. Ik ga naar het vliegveld. Ik wacht liever daar. Hier is niets meer voor mij te doen Hij liep naar de receptie. Lenötre volgde hem met de ogen. Hij ziet er niet meer als een gebroken man uit, dacht hij. Hij moet een ongelooflijke wilskracht hebben! Drie uur later vertrok het vliegtuig naar Parijs. In een wijde boog klom het omhoog. Jean Aubrey keek naar de wolken om niet te zien, wat beneden hem lag. HOOFDSTUK XXX Donderdagmorgen, de 21ste april, kwam een ambte naar van het stadhuis naar no. 2 Palacky Straat en vroeg mijnheer Maly te spreken. Dat ben ik, luidde het antwoord. Wat kan ik voor u doen? Hij was nerveus, want hij had zijn vrouw uit de flat horen komen en hij wist, dat zij achter hem stond. Zij kon niet gezien worden, maar verstond alles, wat er gezegd werd. Ik heb hier een vragenlijst, zei de ambtenaar, een vel papier uit zijn tas halend. Wij wilden graag en kele dingen van u weten. Wat? Alwéér? riep Maly. Dat moet een ver gissing zijn. Ik ben lid van de Partij, ik ben Ja, dat weten wij, antwoordde de man. Ik kom van de Partij Kadercommissie op het stadhuis. Vult u die vragenlijst maar in. Er zijn achtenveertig vragen. Een kleinigheid, antwoordde Maly. Achtenveer tig vragen. Alsof ik niet al lang vergeten ben, wat ik de laatste keer heb geantwoord. Mevrouw Mala stond in een oogwenk naast hem. Gelooft u hem maar niet, mijnheer. Hij maakt altijd gekheid. Natuurlijk weten we precies, wat wij in gevuld hebben, want het was de waarheid. Zij had dit met klem gezegd. Vriendelijker liet zij er op volgen: wilt u niet even binnenkomen? Heeft u zin in een kop koffie? De ambtenaar sloeg het aanbod af, omdat hij'het te druk had, maar als hij 's middags zou terugkomen, dan zou hij graag haar uitnodiging aanvaarden. Het is altijd een genoegen, zei mevrouw Mala, om met een gestudeerd man als u te praten. Mag ik u vra gen, of iedereen die vragenlijst heeft in te vullen of alleen wij? De ambtenaar was perplex. Wat? Weet u niet waar het over gaat? Uw man zal benoemd worden tot inspecteur van de huisvesting. Die vragenlijst is min of meer een formaliteit. O, dat is goed nieuws! zei mevrouw Malé stralend. De ambtenaar vertrok. Pas enige tijd later zei mevrouw Mala: Je hebt dat natuurlijk alléén aan mij te danken. Maar ik zeg niets meer, voordat je die vragenlijst hebt ingevuld. Mevrouw Maló vertrok, Maly in twijfel achterlatend. Zou hij dit nu voor de rest van zijn leven iedere dag moeten horen? Hij haalde zijn schouders berustend op en keek naar de klok. Hij kon bést wel eens een biertje halen. Toen hij naar het cafétje liep, werd hij zich zijn nieuwe waardigheid bewust: inspecteur Maly, mompelde hij. Nee, Kameraad inspecteur! Dat klonk beter EINDE 5. 31-26 14-20: 6. 37—31 10—14; 7, 31—27 22x31; 8. 26x27. (Voor een definitieve „verbintenis" wil Roozenburg zelf het moment bepalen). 8. 16—21*; 9. 37—31 11-16; 10. 31—26 1822 (Waardoor Roozenburg dus met zijn eigen wapens wordt bestreden; zeer zeker een _onder- neming). 11. 41—37 7—11; 12. 28—23 19x28: 13. 32x23 3-9. (Vereenvoudiging door 14—19 was mogelijk. Nn zwart dit zelf voorgoed uitsluit wordt het ver dere verloop ,van dik hout zaagt men planken"). 14. 33—2.9 13-18; 15. 35—30 9—13; 16. 40—35 1—7; 17. 44—40 21—27: 18 30-24 4—10; 19 37—31 16—21. (Nu zijn we in het land der onbegrensde mogelijkheden aangeland). 20. 50-44 14—19: 21. 23x14 10x30: 22. 35x24 5—10; 23. 46—41 10- 14; 24. 24—19 (Roozenburg moet afwikkelen. Er dreigt 14—19, 4035. 19x30, 35x24, 18-23, enz. Natuurlijk is 38—33 niet mogelijk wegens 1823 enz, en op 39—33 zou volgen 27—32, 22—27, enz. Alles met winst voor zwart. We! een bewijs hoezeer beiden dit genre hebben bestudeerd). 24.13x33: 25 39x28 22x33; 26. 31x13 8x19; 27. 38x29 21-27; 28 41—37 17—22; 29. 43 *8 (De zwarte stelling Is tenminste gelijkwa 29.12—18; 30 48—43 2—8: 31. 40 -12; 32. 43-39 18—23; 33 29x 18 12x23; 3 -40. (Natuurlijk niet 37—32 wegens 20—24. 12—27, 23 29 enz. en zwart wint). 34. 11—17. (Fraai combinerend is zwart zijn stand aan het versterken. Er dreigt 17—21, 23x41 en 37—32 is nog steeds niet mogelijk door 7-12. 22—27, 23-29 enz.). 35. 37—31. (Dus vrijwel gedwongen). 35.7—11; 36 38—32 27x38; 37. 42x33. (Met de bedoeling, zich de indringers van het lijf te houden, maar dit kost materiaal).. 37.19—24- 38. 31-27 22x31; 39. 36x27 U—16. (Geen overhaasting). 40. 34—29. (Op 27—22 en 33x22 zou zwart 6—11 laten volgen, waarna tegen 23—29, 24—30 enz. geen verdediging meer is). 40.23x43; 41. 33—29 24x33; 42. 35-30 25x34; 43. 40x49 14—19; 44 45—40 19—23; 45. 40—34 20—24; 46. 49—44 15-20; 47. 47—42 24—29; 48. 4440 20—24. (Het onheil ls voor wit niet meer af te wenden). 49. 42—38 6—11; 50. 38—32 29—33. En wit gaf de partij op. De uitslagen waren: Fanelli (It.)—Amzand (Suriname) 0—2: Navarro Algiers)-Deslauriers (Canada) 02; Merono (Marokko) Hisard (Fr.) 0—2; Bom (Néd Li Tchoan King (China) 1 lt Roozenburg (Ned.)—De Jong (Ned.) 02; Ver leene (Belg.)—Keller (Ned.) 0—2; Gournier (Fr.) Huisman (Ned.) 1—1; Van Dijk (Ned.) Verse (Fr.) 0—2: Verpoest (Belg.)—Dionis (Fr.) 1—1. Forclaz (Zwits.) was vrij. Donderdag 22 november hield de Haarl. Wandelsport Veren. „Jan 'Passtoors" haar jaarlijkse algemene vergadering. In de plaats van de heer J. W. Schorfhaar die door re- zondsheidsredenen de functie van voorzitter niet meer kon vervullen werd benoemd de heer A J. Feringa. De functie van commis saris werd toegewezen aan de heer D. Beumer. De scheidende voorzitter die jarenlang met veel energie heeft gewerkt voor de belan gen van „Jan Passtoors" werd op voorstel van de heer W. J. van Voorst met algemene stemmen benoemd als ere-voorzitter. Het bestuursvoorstel om f 25 af te dragen voor de hulp-actie Hongaarse vluchtelingen vond algemene bijval en werd met een bij drage door de leden verhoogd met f 10, zo dat thans een bedrag van f35 ter beschik king zal worden gesteld voor le hulp-actie ten bate van de Hongaarse vluchtelingen. De komende winter zal weer een winter- serie worden georganiseerd en wel op de zondagen 16 december 1956, 13 januari, 10 februari en 3 maart 1957. Morgen beginnen wij met een nieuw feuilleton „De laatste toast". Het is een verrassende en boeiende ontraadseling I van een affaire, waarbij de lezer telkens gesteld wordt voor ontwikkelingen, die hij niet had voorzien, ofschoon zij toch niet in strijd blijken met de logica. De schrijver van het feuilleton, dat oor spronkelijk verscheen onder de titel Toen de champagne werd geserveerd' is de Duitse auteur Jakob Jakoei. OOOCXXDOOOOC>DOOCOCOOCOCOCXXXXX>ÜOOOOOOOOOOOOOOOOOCOCOOOOO MAANDAG -6 NOVEMBER Minerva: „Marty", 14 jaar, 8.15 uur. LuxOr: „Vrouwen in de val", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Charlie's tante", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Keer terug", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Botsende <eugd'', 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Moby Dick", 14 jaar, 7 en 9 15 uur. Frans Hals: „Elke mi nuut telt'14 jaar 8 uur. Rembrandt: „The King and I", alle leeit., 7 en 9.15 uur. Stads schouwburg: „Detective story" van het Nieuw Nederlands Toneelgezelschap, 8 uur. Frans Haisn vseum: mevrouw dra. M. M. Boldingh spreek voor de volksuniversiteit over: „Vijf eeuwen schil lerkunst in cl? Ne derlanden", 8 uur. Ged. Oude Gracht 104: Hervormde vrouwendienst over bejaarden zorg, 7.30 uur. Begijnhofkapel: Interkerkelijk Evangelisatiecomité, 8 uur. Zangdienst van 7.30 uur af. Gebouw Zang en Vriendschap: Genezingsdienst, 8 uur. DINSDAG 27 NOVEMBER Minerva: „De Jeep Expres", Jan Glisse- naar en Peter Pennarts over hun reis door Noord-Afrika en Voor-Azië, 8.15 uur. Rem brandt: „The King and I" alle leeft., 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Luxor: „Vrouwen in de val". 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Cinema P -e: „Charlie's tante", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Keer terug", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Studio: „Botsende jeugd", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Mobv Dick", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Elke minuut telt". 14 jaar, 2.30 en C uur. Concert gebouw: Christelijke Oratoriumvereniging ..Door Zang Vriendsrhap". o 1. v, Simon Jansen, m m v. N Ph. O. 8 uur

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 6