Handschoenenindustrie heeft „Oud-Berkenrode" gekocht Scherpe polemiek tussen Borba en Pravda over stalinisme Export van „bijgoed" gestegen tot twintig miljoen Uitbreiding Heemsteedse fabriek Buiten wordt in oude staat hersteld Kort en bondig Werkelijke gelijkheid van vele delen in Oost-Europa nog steeds ontkend" DINSDAG 27 NOVEMBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 15 Feestavond ten bate van stille armen Gelden gevraagd voor onderwijsvoorzieningen Boxengarages in Heemstede Piëteit TE LE FII INKEN stijl en perfectie sinds 1903 Crocussen geen „gemakkelijk" produkt meer Fonds van 10 mil joen voor UNO-politie Ook India achter Nassers schadevergoedingseisen? Ook Russische troepen naar Syrië? Rantsoenering van benzine in Frankrijk verwacht Automobilisten in Parijs staan uren in de rij Treedt Hatta af om te kunnen optreden? Enige algemeen aanvaarde leider in Indonesië Scheepvaart Prinses Beatrix op Assaut Auto tegen boom bij Wassenaar: één dode Examens HET MAG WELLICHT als voldoende bekend worden verondersteld, dat het de laatste jaren voor vele particulieren bijna onmogelijk geworden is grote land goederen en buitenplaatsen aan te kopen of te blijven bewonen, zodat deze gebouwen met een dikwijls hjstorische betekenis steeds meer door grote instellingen en maat schappijen in gebruik worden genomen. En ofschoon bij eventuele verbouwingen door Monumentenzorg nauwlettend wordt gewaakt tegen een te opvallend verlies aan karakter, kan toch niet altijd worden voorkomen, dat het historische belang voor het economische moet wijken. Ook in deze omgeving zijn hiervan helaas diverse voorbeelden aan te wijzen. Gelukkig is van dit alles echter geen sprake bij de ingrijpende werkzaamheden, die momenteel aan de buitenplaats „Oud-Berken rode" aan de Herenweg bij de Zandvoortselaan te Heemstede worden uitgevoerd door de tricotage-industrie „Brentano". Integendeel; men zou het zelfs als een gelukkige omstandigheid kunnen beschouwen, dat deze enigszins verwaarloosde buitenplaats door een industrie werd aangekocht, omdat de nieuwe eigenaar zich heeft voorgenomen dit gebouw weer zoveel mogelijk in zijn oude luister te herstellen. Het is één der bekendste Heemstee'dse buitenplaatsen, eigenlijk „Oud-Berken roede" geheten, waarvan de terreinen zich vroeger uitstrekten tot aan de Leidsevaart. Het is niet precies bekend wanneer het werd gebouwd, maar sommige historici nemen aan dat het door dezelfde architect ontworpen werd, die ook huize „Het Man pad" heeft gebouwd. In ieder geval ver tonen beide behuizingen een opvallende gelijkenis in bouwstijl. Uiteraard werd het buiten in vroeger eeuwen alleen door zeer welgestelde families bewoond, waarbij het oudst bekende koopcontract dateert van 7 juli 1668. Toen werd door Nicolaes van Huiten aan Hermanus van den Nieuw- poort voor 16.000 caroly-guldens verkocht: „een hoffstede, boomgaert, huysmanswo- ning, landerijen, teel- en weilanden, groot ongeveer vijftien morgen". Contracten van latere data vermelden onder meer de na men van een oud-burgemeester van Am sterdam, een bewindvoerder van de Oost Indische Compagnie, een lid van de Staten van Holland en een secretaris van het Hoogheemraadschap van Amstelland. Na dien werd het onder andere nog bewoond door burgemeester jhr. mr. D. E. van Lennep (vanaf 1891) en de heer P. H. Kaars Sijpesteijn (vanaf 1927). Toen de laatste eigenaar in 1934 overleed, werd de Het was bij het voormalig Heemsteeds fanfarecorps „Excelsior" traditie geworden jaarlijks een feestavond ten bate van de stille armen te organiseren; een sympa thiek gebruik, dat de vereniging kennelijk ook als het onlangs gefusieerde „Eensge zind Excelsior" wenst voort te zetten. Een dergelijke avond werd ten minste zaterdag weer in het Sportpark-restaurant gehou den, dat hiervoor belangeloos was afge staan en waarvoor een behoorlijke belang stelling bestond. Onder de aanwezigen be vond zich ook de beschermheer van het corps burgemeester mr. A. G. A. ridder van Rappard, die zich, in gezelschap yan zijn echtgenote en zoontje bevond. Na een welkomstwoord door de heer L. ter Braa- ke als voorzitter-dirigent werd het pro gramma ingezet met een korte uitvoering van twee marsen en drie concertstukken. Ofschoon wij ons niet bevoegd achten deze prestaties naar deskundige maatstaven te beoordelen, menen wij vooral van A. Del- haye's „Gouden Bruiloft" een uitstekende muzikale vertolking te mogen vermelden. Na de pauze werd het toneel bezet door het tamboerscorps, dat zijn bedrevenheid demonstreerde met enige roffels en een voor deze omgeving waarlijk oorverdoven de Schotse mars. Als variatie diende het optreden van de jongedames Gerda en Joke Dahlkamp, die haar vaardigheid op de ac cordeon bewezen met de Donauwellenwals en een aantal populaire melodietjes, welke laatste gezellig door het publiek werden meegezongen. Een uit eigen leden samen gesteld toneelclubje voerde ten slotte een tweetal één-acters op, onbelangrijk van inhoud, maar vrolijk genoeg om het be oogde lachsucces volledig te kunnen be halen. Een geanimeerd bal onder leiding van de heer Theo Donkerlo besloot deze feestavond voor de stille armen, die f 264,27 heeft opgebracht. Door de uitbreiding van het aantal leer lingen der St. Aloysiusschool te Heem stede is het nodig, voor dc handenarbeid- afdeling v.g.l.o. een klaslokaal te doen bou wen op de zolder van het schoolgebouw. Tot nu toe was een aantal leerlingen ge huisvest in twee lokalen van de lagere school, die echter weer zelf over een van de lokalen dient te beschikken. De raad wordt verzocht de benodigde gelden voor het bouwen en inrichten van het klaslokaal be schikbaar te stellen. De rijwielstalling van de Nicola as Beets- school aan de Bosboom Toussaintlaan dient te worden uitgebreid, daar deze veel te weinig ruimte biedt. De Maria-kleuter- school aan de Molenwerfslaan wil twee kasten voor het opborgen van schoolmate rialen aanschaffen, waarvoor eveneens gel den worden gevraagd. Voorgesteld wordt gelden uit te trekken voor het aanschaffen van leermiddelen, meubilair, verlichting en vloerbedekking in twee lokalen van de Bosch en Hovenschool. De St. Augustinus- school aan de Molenwerfslaan heeft gold".'1 uit de gemeentekas verzocht voor de a-f schaf van een bordstelling. B en YV. stel len de raad voor f 600.uit te trekken voor het aanbrengen van een hek wérk langs het. toegangsnad naar de hulpschoo! van het Christelijk Lyceum, ter afschei ding van de buitenplaats ..Kennemeroord" Enige tijd geleden hebben wij reeds melding gemaakt van het voornemen van B. en W. van Heemstede om herzieningen dér geldende uitbreidingsplannen voor de binnenterreinen tuisen de Lanckhorstlaan, de Koediefc1aan, de Crayenestersingel en de Van de Spiegehaan en tussen de Pieter de Hooghstraat, de Jan van Goyenstraat en de Paulus Potterlaan. ■Het ligt, zoals wij hebben aangekondigd, in de bedoeling op deze terreinen de bouw van boxengarages mogelijk te maken. De daartoe strekkende voorstellen aan de Heemsteedse gemeenteraad zijn thans ver schenen en zullen in de donderdagmiddag 29 november te houden vergadering aan de orde komen. der'"belting'is, dat dok. dë^voorgëverTndê geven. -Ef---staat onder andere een 'Um over oude toestand zal worden teruggebracht, waardoor deze buitenplaats" st'raks'Kaar buitenplaats als rusthuis voor oude dames gebruikt, door welke bestemming het in de loop der jaren zowel in- als uitwendig in een tamelijk verwaarloosde toestand geraakte. Thans is „Oud-Berkenrode" aangekocht door de tricotage-industrie „Brentano" te Heemstede, een onderdeel van de hand- schoenenindustrie Joh. Laimböck Jr., die reeds verscheidene jai-en op de daarnaast gelegen buitenplaats „Grool-Berkenrode" is gevestigd. Sinds kort werd de tricotage industrie „Brentano" in het levengeroepen, teneinde de fabrikage van de voor hand schoenen benodigde tricotages van andere fabrieken onafhankelijk te maken. De ateliers werden ondergebracht in de even eens aan de Herenweg gelegen villa Klein-Berkenrode", welke echter tevens als particuliere woning van de directie diende. Deze behuizing werd voor de snel groeiende industrie echter spoedig veel te eng. Vandaar dat men reeds geruime tijd heeft uitgezien naar een mogelijkheid tot uitbreiding, die de directie thans in „Oud- Berkenrode" ongetwijfeld gevonden heeft Er zijn onder meer ruime ateliers ge projecteerd met een afdeling voor kan toor en expeditie en bovendien een frisse en gezellige kantine voor het personeel. Daarnaast bieden de oude keldergewelven, met muren van 36 centimeter dikte een ideale stofvrije opslagplaats voor de ver scheidene benodigde wolsoorten. Op de zogenaamde bei-étage" bezitten verscheidene grote kamers nog herinne- rigen aan de lange historie van deze bui tenplaats. Zoals een fraaie oude schouw met antieke tegels, prachtige lambrizerin- gen en een enorme kroonluchter. Deze worden in opdracht van de nieuwe eige naar met een verheugende piëteit voor het verleden geheel gerestaureerd, waarbij hij zich heeft voorgenomen de kamers ook verder in deze oude stijl te laten inrichten. Deze kamers zijn bestemd voor repre sentatie. De linkervleugel zal voor par ticuliere bewoning dienen. Van niet min- voorname karakter weer geheel herkregen zal hebben. Vooral omdat bij deze restau ratie ook de grote tuin is inbegrepen. Van de Herenweg af gezien zal „Oud-Berken rode" aldus binnenkort weer een bijzonder fraaie aanblik opleveren. De werkzaamheden zijn inmiddels zover gevorderd, dat men hoopt het bedrijf nog dit jaar in gebruik te kunnen nemen. Maar het zal nog wel enige maanden duren voor de restauratie van het buiten geheel vol tooid zal zijn; hetgeen begrijpelijk is wan neer men bedenkt, dat alleen de tuin reeds een oppervlakte van achtduizend vierkante meter beslaat. BINNENLAND Gebruikte auto's. Voor de eerste keer in Nederland zal van 27 tot en met 30 no vember in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam een verkooptentoonstelling van gebruikte automobielen worden gehouden. De opzet is te trachten de handel in gebruikte motor rijtuigen in goede banen te leiden. De negen tig automobielen, die in het R.A.I.-gebouw aangeboden worden, zullen worden onder worpen aan een expertise. Op de verkopers zal achteraf verhaal mogelijk zijn. HAARLEM EN OMGEVING Hersenschudding opgelopen. Op de hoek van de SlachthuisstraatSchalkwij- kerstraat te Haarlem is maandagmorgen om kwart voor tien een vierenzestig-jarige wiel- rijdster uit Haarlem bij het uitwijken voor een autobus in aanraking gekomen met een auto. Met een hersenschudding is zij naar het Diaconessenhuis vervoerd. In het water. Een veertigjarige Haar lemmer wilde maandagmiddag om kwart over vijf op de Leidsevaart te Haarlem, die door twee tramtreinen en een auto versperd was, door een ruimte van dertig centimeter fietsen. Hij botste tegen de auto, verloor de macht over het stuur en reed het water in. Omstanders hebben hem op het droge getrokken. Later is zijn fiets en een tas opgevist. Van ladder gevallen. Maandagmiddag om drie uur is een vijftienjarige glazenwas ser, die op een ladder werkzaam was bij een perceel aan de Brouwerskade te Haarlem, van een hoogte van vier meter gevallen. Hij brak zijn beide hielbenen en is naar het Grote Gasthuis overgebracht. Pro Ecclesia. De heer J. van der Plas, die meer dan vijftig jaar zanger is in de parochie der kathedrale basiliek „Sint Bavo" te Haarlem is onderscheiden met het gouden erekruis Pro Ecclesia et Pontifice. Cultuurtechnische dienst. Bij Koninklijk Besluit is de ingenieur eerste klasse in vaste dienst bij de provinciale directie Noordhol land van de Cultuurtechnische dienst te Haarlem ir. J. G. I. van Beek bevorderd tot hoofdingenieur in vaste dienst. Bijeenkomst corsocomité. Maandag middag zal het corsocomité in Treslong te Hillegom een bijeenkomst houden, waarop de motieven voor het corso 1957 bekend zullen worden gemaakt. Wereldkampioenschap dammen. De heren J. van der Loo en J. van Honik uit Hillegom zijn door het comité, dat het we reldkampioenschap dammen organiseert, aangezocht als secondant te fungeren bij de twee laatste wedstrijden, die vrijdag en zaterdag respectievelijk te Velsen en Haar lem zullen worden gespeeld. Christen Vrouwenbond. Dr. P. J. Richel, gereformeerd predikant te Heemstede, zal op vrijdagavond 30 november op de maan delijkse vergadering van de Nederlandse Christen Vrouwenbond, afdeling Overveen, in gebouw „Irene" aan de Elswoutslaan het woord voeren. Feestmiddag. Op 3 december zal de katholieke bond van bejaarden in het ge bouw St. Bavo in Haarlem een feestmiddag houden. Er zal een toneelstuk worden op gevoerd. Districtsvergadering Jonge Kerk. Dins dagavond 27 november wordt in het jeugd- gebouw „Weltevreden" te Hillegom een ver gadering van het district Bollenstreek van de Jonge Kerk gehouden. Ds. Kroon zal spre ken over „Israël". Surinameavond. Donderdagavond 29 november zal in de gereformeerde kerk te Hillegom een Surinameavond worden ge- de zending op het programma. Kettingreactie. Maandagmiddag ADVERTENTIE vmmmmmmmmm mmmmmmmmwsm 093^ streeks twaalf uur heeft zich op de Herén- weg te Heemstede, ter hoogte van de Koe- diefslaan. een aanrijding voorgedaan, ten gevolge waarvan drie auto's materiële schade opliepen. Twee personenauto's en een vracht wagen reden achter elkaar in de richting Bennebroek, toen de voorste plotseling stil hield om links af te slaan. De tweede wrgen kon tijdig stoppen, maar de derde, een vrachtwagen, reed op zijn voorganger, die op zijn beurt weer de eerste auto aanreed. Gunning. De Rijkswaterstaat te Haar lem heeft het uitvoeren van grondwerk, het aanbrengen van verhardingen ten behoeve van de verbetering van de weg Buitenhui zenBeverwijk opgedragen aan de op een na laagste inschrijfster, n.v. B. Smallegange te Aerdenhout. die ingeschreven had voor f 1.024.600. Jehova's getuigen. Ter gelegenheid van het bezoek aan Haarlem van de heer G. J. Piet. klingdienaar van de kring Noordhol land 11 van de Johova's getuigen, van 27 november tot en met 11 december zal op zondagmiddagen 2 december (gebouw Rose- haghe) en 9 december (gebouw Flora, Pre- toriaplein) bijeenkomsten worden gehouden. De heer Piet zal spreken over „Heeft Gods voornemen met de mensheid gefaald?" In het interview met de directeur van Sociale Zaken over de Stille Armen, dat zaterdag in ons blad verscheen, liepen wij vooruit op de definitieve ouderdomsvoorzie ning die op 1 januari van kracht wordt door te zeggen dat de rijksuitkering thans f 1404 per echtpaar is. Dat is echter pas het vol gend jaar het geval. De huidige nood-uit kering is f 1278 per jaar. (Van onze correspondent in de Bloembollenstreek) plante oppervlakte werd uitgebreid. Een bescheiden vrijwillige inkrimping zou wei zeer wenselijk zijn, meende de heer Bos. Overigens bleek uit publikaties, dat de export van het bijgoed zeer verheugend is Men staat met f 20 miljoen op de lijst en dat is een bedrag waar men wel trots op kan zijn, maar dat ook veel moeite zal vergen om het te behouden. Hij wees ook op de opkomst van de freesia's, die in zeer korte tijd een veelge vraagd artikel zijn geworden. Hjj maande tot voorzichtigheid, want ook hier kan a! gauw te veel van worden geteeld met alle gevolgen van dien. Aan het jaarverslag van de secretaris, de heer H. J. Voors, ontlenen wij, dat de ver eniging 369 leden telde in 1955, wat een verheugend aantal wordt genoemd. De bestuursverkiezing bracht de heren W. v. Duin Obdam en Fl. Swart te Benne broek achter de groene tafel. De rekening en begroting werden in orde bevonden door de kascommissie en de vergadering, waar na de heer Limburg de strijd van de keu ringsdienst en de kwekers tegen het virus, verfijning, degeneratie en wat men verder al in de crocussen meent te hebben nog eens toelichtte of in herinnering bracht. Bij de rondvraag bleek, dat een behan deling van de bollen met een kwikmiddel virusverschijnselen te weeg kan brengen evenals een stikstofgebrek. Dit kan de controleurs parten spelen en dus zal het bestuur ook dit punt weer terdege onder de loep nemen. Blijkens de mededelingen, gedaan 111 de ledenvergadering van maandagmiddag, heeft de vereniging „Het bijgoed" met enorme voortvarendheid de verbetering van de gezondheid van de crocussen en andere gewassen ter hand genomen. Reeds valt de vereniging, en dus de door haar uit gevaardigde maatregelen, onder dc bloem bollenziektewet. Tevens blijkt ook wel, dat het niet zo lang meer zal duren, dat er geen „gemakkelijk" gewas, waaraan men niet veel anders behoeft te doen dan plan ten en rooien, meer zal zijn. De directeur van de keuringsdienst, de lieer Limburg, vermoedt zelfs, dat een aantal kwekers zal ophouden met het kweken van crocussen, omdat de teelt daarvan te lastig wordt. De voorzitter van de vereniging, de heer J. J. Bos, wees er in zijn openingswoord nadrukkelijk op, dat alle onder de ver eniging vallende gewassen voortdurend moeten worden geselecteerd. Dit werk is door vele kwekers verwaarloosd met als resultaat, dat vele partijen slechts met veel moeite geheel zuiver en gezond kun nen worden gemaakt. Dit is in het voor deel van de kwekers zelf, omdat gezonde partijen veel gemakkelijker groeien en minder vatbaar voor ziek zijn. „Zelfs kan Nederland de mooiste Franse ranonkels ter wereld hebben", aldus de heer Bos, die de uitkomsten van de gewassen stuk voor stuk besprak. De prijzen van de crocussen waren matig tot slecht, een gevolg van de hoge prijzen in de voorgaande jaren, waar door de afzet werd geremd, maar de be- BELGRADO (Reuter) Het officiële Joegoslavische blad „Borba" beschuldigt het Russische partijorgaan „Pravda" van onnauwkeurigheid, verdraaiing en kwaad willigheid in zijn jongste critiek op presi dent Tito van Joegoslavië. De polemiek tussen beide landen die handelt over de aard van het communisme en begon met een aanval van de Albanese partijsecretaris Enver Hoxha, op het Joegoslavische com munisme in de „Pravda" nam in hevigheid toe, toen Tito op 11 november de leiding van de Sovjet-Unie als stalinistisch brand merkte. „Borba" constateert met voldoening dat de „Pravda" bereid is in discussie te treden. Een open en opbouwende discussie aldus „Borba" is meer dan ooit nodig om op marxistisch-leninistische wijze de tragische gebeurtenissen in Hongarije te ontleden en te verzekeren dat zij zich nimmer me r zullen herhalen. Maar zo zegt het blad jammer genoeg is de „Pravda" niet logisch. In hetzelfde artikel spreekt zij zich zowel voor als tegen discussie uit. „Borba" vervolgt: „De „Pravda" heeft Tito aange vallen omdat zij meent dat zijn rede van grote waarde is voor de internationale reactie. Bedoelt de „Pravda" dat er geen open discussie of opbouwende critiek mag zijn omdat er een internationale reactie bestaat?" zo vraagt „Borba", dat voorts zegt, dat de „Pravda" de oude stalinistische methode volgt. Gevaar De „Pravda" citeerde Tito maar half toen zij beweerde dat hij met zijn veroordeling van de persoonsverheerlijking tevens het hele Sovjet-systeem critiseerde, aldus „Borba". Tito heeft echter gezegd dat de oorzaak van de persoonsverheerlijking niet het Sovjet-systeem, maar het bureaucrati sche systeem in de Sovjet-Unie is. Tito's aanval op Hoxha aldus „Borba" is in Moskou voorgesteld als een aanval op een vertegenwoordiger van een klein land en een inmenging in een aangelegenheid van een ander land. Maar Tito heeft Hoxha slechts vergeleken met Rakosi en Geroe om te waarschuwen tegen het gevaar met sta linistische opvattingen te regeren. Deze op vattingen zo vervolgt „Borba" zijn in tegenspraak met de richtlijnen van het twintigste partijcongres in Moskou. Doe lend op de executie in Albanië van een Joegoslaaf en twee titoïstische Albanese leiders merkt het blad op: „Bovendien be gonnen de leiders in Albanië meteen te schieten zodra de kameraden in de Sovjet- Unie een discussie openden". Oorzaak „Borba" noemt voorts de opmerkingen van de „Pravda" over de economische moeilijkheden van Joegoslavië, en de hulp van de Verenigde Staten aan het land, een poging om onze successen opzettelijk te verkleinen. Hoewel de „Pravda" de econo mische blokkade van Joegoslavië door de Cominform in de periode van 1948 tot 1953 niet noemt aldus „Borba" weet zij heel goed wat de oorzaak van de economi sche moeilijkheden van Joegoslavië zijn ge weest. Volgens „Borba" wordt in de Sov jet-Unie nog steeds een stalinistische hege monie uitgeoefend en de werkelijke gelijk heid van vele delen in Oost-Europa ont kend. „Borba" citeert een uittreksel van een Chinese regeringsverklaring, waarin wordt gezegd dat sommige socialistische leiders De secretaris-generaal van de UNO Hgm- marskjoeld, heeft de Algemene Vergade ring maandag om 10.000.000 dollar vei- zocht voor de eerste kosten van het po- litieleger van de UNO. De vergadering machtigde de secretaris-generaal, met 52 stemmen tegen negen (Sovjet-blok) bij dertien onthoudingen, een voorlopig fonds tot dit bedrag te stichten. Cambodja, Costa Rica, Cuba, Ecuador, Salvador, Guatemala, Israel, Luxemburg, Mexico, Nicaragua, Paraguay, Turkije en Zuid-Afrika onthielden zich. Er is nog niet bepaald hoe de kosten over de UNO-leden verdeeld zullen worden. De Sovjet-Unie, India en verscheidene Latijns-Amerikaanse landen maakten in het debat dat aan de stemming voorafging krachtig voorbehoud ten aanzien van bij dragen aan de kosten van vrijmaking van het kanaal De Indiase afgevaardigde, Me- non, zei, dat als de UNO de kosten van het vrijmaken zou betalen, zij „de agressie zouden onderschrijven". De Sovjet-afge vaardigde, Sjepilov, zei, dat de kosten als gevolg van de aanval van Engeland, Frank rijk en Israel niet door andere landen ge dragen dienen te worden. Na de stemming werd de vergadering verdaagd tot dinsdagmiddag. In New York doen hardnekkige geruch ten de ronde, volgens welke de Sovjet- Unie, India, Egypte en verscheidene lan den van de Afrikaans-Aziatische groep, voorstanders zijn van een plan om van Engeland, Frankrijk en Israel vergoeding van de in Egypte aangerichte schade te eisen. Er zijn vandaag dringende beroepen ge daan op de Verenigde Staten om iets te doen tegen de nieuwe dreigende conflicten in het Midden-Oosten. De „Daily Tele graph" waarschuwt er voor, dat zelfs niet beweerd wordt, dat de Russische bewape ning, die naar Syrië wordt gezonden, in handen van de Syriërs zélf komt. De Rus sen en hun wapenen zouden autonome een heden vormen. De Engelse inlichtingendienst is er over gealarmeerd, dat er zo'n vloed van Rus sische wapenen en „technici" Syrië binnen stroomt. De Engelse pers heeft de informatie ge kregen, dat een gemiddelde van drie Rus sische schepen per week de haven Latakia van Syrië binnenlopen, wapenen en man schappen lossen onder bescherming van een strenge verduistering. De pers in Syrië staat onder censuur. vaak de grondslagen van de gelijkheid tussen de volken verwaarlozen en op die wijze de fout van het burgerlijke chauvi nisme tonen, die aan de internationale solidariteit schade berokkent. Er liggen slechts twee wegen voor ons zo vervolgt het blad ofwel een terugkeer tot 1 et stalinisme öf het tot stand brengen van ge lijke betrekkingen zoals die tussen de Sov jet-Unie en Joegoslavië tot ontwikkeling zijn gebracht en met succes tussen Rusland en Polen worden ontwikkeld. De Joegoslavische regering is niets be kend van grote Russische troepenconcen traties langs de Hongaars-Joegoslavische grens of dat maarschalk Tito dringende boodschappen gestuurd zou hebben aan de regeringen van Turkije en Griekenland Joegoslavië's bondgenoten in het Balkan pact over deze troepenconcentraties. De woordvoerder der Joegoslavische regering, Branko Draskovitsj, heeft beide berichten tegengesproken, zo meldt U.P. (Van onze correspondent in Parijs) Autorijden in Parijs was al lang geen onverdeeld genoegen meer, maar sedert een week is de aardigheid er helemaal af geraakt. Bij alle moeilijkheden van ver stopte straten, is er de zorg voor de ben zine bijgekomen, die zo hoog gestegen is dat de grote meerderheid der automobilis ten de regering smeekt distributie in te stellen, die naar men verwacht spoedig van kracht zal worden. Na de rum op de benzine-pompen van de eerste dagen, zijn de pompen die nog een paar liters te verkopen hebben, schaars ge worden en daar staan files auto's voor van honderden meters. Het auto-verkeer in Parijs is met bijna een kwart verminderd en in sommige departementen tot de helft geslonken. Dringend (Reuter) De Amerikaanse Kamer van Koophandel in Frankrijk, die ongeveer 400 Amerikaanse ondernemingen vertegen woordigt, heeft op de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, Dulles, een dringend telegrafisch beroep gedaan on middellijk Amerikaanse olie aan Europa te leveren. De Amerikaanse Kamer van Koophan del gaf uiting aan haar grote bezorgdheid over de verontwaardiging van het Franse volk over het beweerde voornemen der Amerikaanse regering de levering van olie- produkten aan Frankrijk afhankelijk te stellen van de evacuatie van de Brits- Franse troepen uit Egypte. De grote vraag naar benzine heeft vele Britse garagebedrijven genoodzaakt een eigen rantsoeneringssysteem in te voeren. Bij de meeste garages" ontvingen automobi listen voor plezierj-itten slechts een gallon benzine. Sommige garages waren uitver kocht. Te Glasgow, Liverpool en Bir mingham waren verscheidene garagebedrij- i ven gedurende het weekeinde gesloten. Overzicht Over de beperking van beschikbare brandstoffen in Europa is, volgens NIWO- gegevens, (Nederlandse Internationale Wegvervoer-Organisatie), het volgende bekend: Noorwegen: aflevering van benzine tot negentig percent beperkt. Dit geld niet voor buitenlanders. Zweden: rijverbod van zaterdagavond tot maandagmorgen. Dit geldt ook voor buitenlanders. Benzinesta tions van 's avonds tot de volgende mor gen gesloten. Denemarken: afleveringsbe perking, niet voor buitenlanders. West- Duitsland: beperkte aflevering. Rijverbod voor zondagen. Zwitserland: zondagsrijver bod. Oostenrijk: nog geen maatregelen. Italië, maatregelen onbekend. Spanje: ern stige bevoorradingsmoeilijkheden met ben zine en dieselolie. Frankrijk: ernstige be voorradingsmoeilijkheden. Pompen geslo ten van zaterdagmiddag tot maandagmid dag. BelgiëLuxemburg: zondagsrijverbod. Niet voor buitenlanders en buitenlandse missies. Meer beperkingen verwacht. Groot-Brittannië: beperkte aflevering. Dis tributie met ingang van 17 december. DJAKARTA (A.N.P.) Vice-president Hatta zal op een december aftreden. In een brief aan de voorzitter van het Indonesische parlement, mr. Sartono, heef drs. Hatta dit voornemen bekendgemaakt. Onmiddellijk na de publikatie van Hatta's brief is in politieke kringen in Djakarta de suggestie gedaan, dat de vice-president na één december de leiding zal worden opge dragen van de regering. Het voorstel werd dinsdagochtend officieel gedaan door enige leden van het parlement op een vergade ring van de agenda-commissie. Hatta, die vice-president is geweest sinds hij in augustus 1945 samen met Sukarno de Indonesische onafhankelijkheid uitriep, wordt door vele Indonesische politici be schouwd als de enige leider, die in staat is een oplossing te vinden voor de huidige binnenlandse situatie, die door Sukarno is beschreven als „onbevredigend", door diplomatieke waarnemers als „verwarrend" en door een aantal kranten als betreurens waardig". Hatta zelf heeft kortgeleden ver klaard, dat Indonesië niet veel had bereikt sinds de Nederlanders zes jaar ge leden de soevereiniteit hebben overge dragen. Hatta noemde de onderlinge ruzies tussen de politieke partijen een van de hoofdoorzaken van de huidige toestand. Het parlement heeft besloten een delega tie te zenden naar Hatta om verdere in lichtingen te verzoeken over zijn plan om af te treden. De delegatie zal zowel com munisten als rechtse Islamieten omvatten. Het gesprek met Hatta zal dinsdagavond worden gehouden. De P.N.I. heeft er inmiddels bij Hatta op aangedrongen zijn besluit te herzien en op zijn post te blijven. Alwakl, 25 v. Amsterdam n. Hamburg. Anker, 24 v. Amsterdam n. Hampton Roads. Attis, 24 v. Amsterdam n. W:-ïndië. Ampenan, 26 v. Surabaja n. Semarang. Andijk, 26 te Tampico. Amstelkroon, 26 te Panamakanaal. Atje Ray S, 26 te Hampton Roads. Aardijk, 25 440 m. n.o. Durban n. Belawan. Alcyone, 25 dw. Beachyhead n. Vitoria. Astrid Naess, 25 dw. Kaapstad n. Le Havre. Aalsdijk, 26 v. Kaapstad n. Halifax. Aldabi, 26 te Rio de Janeiro. Alphacca, 26 v. Vitoria n. New York. Aludra, 26 v. Kaapstad n. Las Palmas. Abbedijk, 26 v. Rotterdam, 27 te Londen verw. Almdijk, 26 v. Rotterdam, 27 te Londen. Annenkerk, 27 v. St. Vincent n. Kaapstad. Boschkerk, 25 v. Amsterdam n. Hamburg. Boskoop, 24 v. Amsterdam n. W.-Indië. Breda, 24 v. Antwerpen n. Rotterdam. Britsum, 25 930 m. n.o. Bermuda n. Key West. Baud, 26 te Ambon v. Makassar. Boissevain, 26 te Singapore v. Hongkong. Beninkust, 26 te Dakar. Bengalen, 26 te Genua. Bonaire, 27 te Paramaribo. Borneo, 27 t, St. Vincent. Castor KNSM, 25 v. Amsterdam n. W.-Indië. Celebes, 24 v. Amsterdam n. Indonesië. Cinulia, 26 te Rotterdam. Cirrus, 25 te Rotterdam. Celebes, pass. 26 Ouessant n. Dakar. Camerounkust, 25 v. Cotonou n. Lagos. Coryda, 26 le Chittagong. Camitja, 26 te Balboa. Concepcion, 25 op La Plata Riv. n. Montevideo. Cottica, 25 v. Plymouth n. Amsterdam. Calt. utrecht. 25 80 m. n.n.o. Finisterre n. Sidon. Congokust, 26 te Takoradi. Dalerdijk, 27 te Rotterdam. Delfland, 26 v. Buenos Aires n. Las Palmas. Etrema, 25 te Rotterdam. Eendracht. 26 te La Spezia v. Gibraltar. Esso Nederland, 25 610 m. n. St. Helena n. Mena Al Ahmadi. Eemland. 26 te Amsterdam. Eenhoorn, 27 te Rotterdam. Felipes, 26 te Ttlekanson. Gaasterland, 25 te Amsterdam. Gaasterkerk, 27 te Yokohama. Gadila, 27 te Miri. Gordias, 27 te Lattakia. Guineekust, 25 243 m. z.w. Lissabon n. A'dam. Graveland, 26 te Paranagua. Hoogkerk. 26 te Hongkong. Hecuba, 26 te Port of Spain. Hathor, 25 750 m. z.w. Fayal n. Curagao. Haulerwi.ik, 25 290 m. z.o. Sable eil. n. A'dam. Helder, 25 60 m. n.w. Ouessant n. Kingston. Hilversum, 25 500 m. z.o. Albany n. Kwinana. Hispar.ia, 26 te Bilbao. Heemskerk, pass. 27 Gibraltar n. Genua. Hydra, 26 te Amsterdam. Ittersum, 25 230 m. w. Glasgow n. Manchester. Iberia, pass. 26 Ouessant n. IJmuiden. Johan van Oldenbarnevelt, 25 870 m. o.z.o. Ma dagascar n. Fremantle. Jupiter, 26 v. Amsterdam n. Rotterdam. Karimata, 25 te Amsterdam. Karimun, pass. 26 Tjilatjap n. Colombo. Korovina, 26 te Avonmouth. Kalabahi, 26 te Surabaja verw. v. Makassar. Kaimana, 27 te Singapore. Katelysia. 26 te New York. Keizerswaard, 26 te Curagao. Kota Agoeng. pass. 25 Kaapstad n. Belawan. Kota Baroe, 25 450 m. z.w. Walvisb. n. Perz. Golf. Kabvlia, 26 820 m. z.w. Fayal n. Pauillac. Khasiella, 26 230 m. o.z.o. Ras Al Hadd n. Singap. Kopionella, 26 v. Curagao n. Napels. Koratia, 26 v. Mena Al Ahmadi n. Geelong. Lindekerk, 25 te Antwerpen. Loenerkerk, 24 v. Rotterdam n. Antwerpen. Larenberg, 25 420 m. z.o. Bermuda n. Houston. Lekhaven, 28 te Antwerpen verw. Linge, 26 te Mayumba. Limburg, 25 500 m. w.z.w. Sabang n. Dakar. Lutlerkerk, 25 180 m. z. Dakar n. Mombasa. Laertes, 25 610 m. n.w. Kaapstad n. Penang. Lombok, 28 te New York verw. Laagkerk, 26 te Rotterdam. Lissekerk, 27 v. Kuweit n. Abadan. Langkoeas, pass. 26 Dakar n. Napels. Maureen, 26 te Rotterdam. Mentor, 25 te Kingston. Maaslloyd, 26 te Surabaja verw. Metula, 26 te Pladju. Molenkerk, 26 te Cochin v. Colombo. Meliskerk, 26 te Dakar v. Genua. Maasdam, 29 te Southampton verw. Moordrecht, 25 100 m. n.w. Ceylon n. Mena Al Ahmadi. Merwede, 25 60 m. z. Finisterre n. Huil. Mitra, 25 200 m. o.n.o. Guadeloupe n. Curagao. Maas. 26 te Amsterdam. Maashaven, 27 te Rio de Janeiro. Marisa, 27 te Berre. Mylady, 26 v. Huelva n. Bremen. Nestor. 25 te Amsterdam. Noordzee, 26 te Bremen. Noordam, 26 te New York. Ommenkerk. 24 te Rotterdam. Overijsel, 25 te Le Havre. 24 v. R'dam n. Sydney. Ovula, 25 dw. Linga n. Pt. Darwin. Oranje, 25 650 m. z.o. St. Helena n. Las Palmas. Osiris, 26 te Curagao. Osiris. 24 te Aruba v. Cartagena. Oranjefontein, pass. 26 Dakar n. Kaapstad. Ouwerkerk, 27 v. Dakar n. Casablanca. Orion, 26 v. Amsterdam n. Rotterdam. Overijsel, 26 v. Le Havre n. Lissabon. Parkhaven, 24 te Rotterdam. Peperkust, 26 te Amsterdam. Prins Willem IV. 24 v Rotterdam n. Hamburg. Polyphemus. 26 te Newportnews n. Philadelphia Pendrecht. 25 370 m. w. Walvisbaai n. Perz. Golf. Purf. Nederland, 26 850 m. z.o. Az. n. Amuavbay. Poseidon, 26 v. Puerto Ordaz n. Port of Spain. Prins Willem V, 26 te Sarpsborg. Papendrecht, 26 v. Las Palmas n. San Lorenzo. Prins Maurits, 27 te Montreal. Raki, 23 te Priok. Ridderkerk, 26 te Antwerpen. Rijnkerk, 26 te Mombasa v. Las Palmas. Roebiah, 27 te Mambasa. Rijndam, 27 te New York. Sarangan, 25 te Rotterdam. Sloterdijk, 24 v. Rotterdam n. Bremen. Schelpwijk, 27 te Las Palmas. Slamat. 27 te Pt. Swettenham. Stad Breda, 27 te Monrovia. Straat Cook, 26 v. Fremantle n. Sydney. Saidja, 26 te Sambu. Stad Leiden, 26 te Sodeham v. Kielerkanaal. Stad Maassluis, 26 te Narvik v. Middlesbrough. Singkep, 25 330 m. z.w. Mozambique n. Mombasa. Stad Haarlem, pass. 25 Kp. St. Vincent n. R'dam. Saroena, 25 dw. Labuan n. Pladju. Sibajak, 25 820 m. z.o. Takorkdi n. Las Palmas Sliedrecht, 25 950 m. o Bermuda n. Las Palmas. Soestdijk. 27 te Boston. Sommelsdijk, 26 v. Baltimore n. Newportnews. Theobaldius, 26 v Freetown n. Europa. Tomori, 25 70 m. n.w. Cochin n. Vizagapatam. Tasman, 27 te Padang v. Priok. Tiba, 25 110 m. o Rio Grande n. Antwerpen. Tegelberg. 25 210 m. z.w. Diego Garcia n. Singap. Tomini, 27 te St. Vincent. Utrecht, pass. 26 Kp. De G. Hoop n. L. Palmas. Vlist, 25 dw. Landsend n. Norfolk. Wonogiri, 26 te Surabaja. Waterland, 27 te St. Vincent v. Bahia. Wonosobo, 26 v. Bahrein n. Bombay. Westertoren, 25 710 m. z.o. St. Helena n. St. Vine. Willem Barendsz, 26 te Curagao. Willemstad, 26 te Port of Spain. IJssel, 27 te Lattakia. Zeeland KRL, 27 te Port Settenham. Zuiderkruis, 26 v. Cristobal n. Willemstad. Zuiderzee, 26 v. Savannah n. Engeland. Zijpenberg, 27 te Melilla. Prinses Beatrix is voornemens het As saut van het korps Adelborsten bij te wo nen, dat van 14 tot 16 december ln het Koninklijk Instituut van de Marine te Den Helder zal worden gehouden. De 49-jarige vertegenwoordiger F. J. P. uit Wassenaar is op de Rijksstraatweg ter hoogte van de Van Oudermeulenlaan te Wassenaar met zijn auto geslipt, tegen een boom gereden en hierbij zo ernstig ge wond dat hij korte tijd later in de Ursula- kliniek overleed. P. reed in de richting Leiden en wilde met vrij grote snelheid het ter plaatse rij dende verkeer passeren. Hij bemerkte te laat dat voor hem op de inhaalbaan een kleine, grijze personenauto reed. Hij remde krachtig, slipte en reed tegen een boom. Nijmegen. Kandidaatsexamen Rechte'-J. M. Hermans, Sittard. Leiden. Geslaagd voor het kandidaats examen geneeskunde 2de gedeelte: A. B. Kunst, Haarlem. Voor het semi-artsexamen F. Almekinders, Leiden; J. C. de Knegt, Delft en J. A, J. Spaar, Gouda. Voor het artsexamen mevrouw H. J. Bouwes Bavinck Francken, Den Haag, mej. A. A. Biegel, Delft; O. H. E. Kempees, Den Haag; A. C. M. Vermeulen, Voo'-burg en A. R. van der Werff, Wassenaar.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 11