Tot 10 uur Hongarije beheerste sfeer in Velsens begrotingsraad r Bezorging brandstoffen Waardige Schumann-herdenking Vallende takken oorzaak dat fraaie boomgroep sneuvelt 'grieven aan de redactie BAROMETERS GIERSTRAAT 27 Amsterdamse Beurs DINSDAG 27 NOVEMBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Verdwijnend natuurschoon in Vijfhuizen Nog geen beslissing over salarisverhoging Twee gewonden na botsing tussen twee auto's Onderwijsvernieuwing door de eeuwen heen Amerikaanse trombonist Tommy Dorsey overleden Tweede expositie in Galerie Espace Diesviering „Sanctus Bavo" Dr. Brongersma feest redenaar „Engelen zonder vleugels" Feestconcert oratorium vereniging „Haarlem" Twee auto's botsten tegen elkaar in Haarlem-Noord 15 Het dorp Vijfhuizen, dat vóór de oorlog bekend was om het vele hoog opgaande geboomte bij de huizen, is gedurende de bezettingsjaren veel van deze schilder achtige omgeving kwijtgeraakt. Het brand stofgebrek in de laatste oorlogswinter deed talrijke linden, beuken en kastanjes van tuin of erf naar het noodkacheltje ver huizen. De enige groep van grote bomen, die in het dorpscentrum in de loop der jaren ge spaard bleef, was de rij populieren langs het speelplein van de openbare lagere school aan de Spieringweg. De peppels ver tegenwoordigden op deze plaats een bijna honderd jaar oude situatie. Toen - kort na de droogmaking van het Haarlemmermeer - de school werd gebouwd, werd het speel plein omlijst door iepen, die een respec tabele hoogte hadden bereikt, toen ze door de iepenziekte werden aangetast en om streeks 1935 moesten worden geveld. De dorpelingen waardeerden het ten zeerste, dat de gemeente kort daarop de oude toe stand herstelde door de aanplant der popu lieren, wier hoge kruinen tot voor kort van veraf zichtbaar waren. Het rooien van deze bomen wordt in Vijfhuizen zeer betreurd. Niet alleen vorm den zij een natuurlijke camouflage voor de minder fraaie zijgevel der school, maar ook verleenden de populieren een apart karak ter aan het schoolplein, dat de laatste jaren steeds meer het „dorpsplein" van Vijfhui zen wordt. Door de ligging in het centrum is het bij uitstek geschikt voor min of meer officiële gebeurtenissen. Zo was het ver leden jaar het centrum van de eeuwfeest viering en aanstaande zaterdag zal hier het hoogtepunt zijn van de feestelijkheden ter gelegenheid van de voltooiing van de werk zaamheden in het dorp. Toen het hoofd der school by geruchte kennis kreeg van de plannen, heeft de Ver eniging „Dorp Vijfhuizen" getracht deze ontluistering te voorkomen. Hierbij bleek, dat omwonenden by de gemeente hadden (Verkort weergegeven) Praten. In de Haarlemse raad is, blijkens de krant van donderdag de hulp aan Hon gaarse vluchtelingen in stemming geweest. De communisten stemden voor. „Het zou mij een genoegen doen, als zij tegenstem den" had de voorzitter al bij voorbaat ge zegd- Het is een vreemd soort van genoe gen, dat ik niet kan begrijpen. Dit overi gens onbetekenende staaltje van gebrek aan goede wil kan een rechtvaardige zaak als de kwestie van Hongarije slechts scha den. Uiteindelijk moeten we deze wereld toch trachten te behouden door praten, hoe afschuwelijk moeilijk en deprimerend deze bezigheid dan ook mag zijn. Als in de toekomst gedachtenwisseling tussen men sen en volken alleen maar belachelijk wordt gemaakt, staat tenslotte slechts zelf moord ons nog ten dienste. Met communisten valt niet te praten? Wellicht niet. Maar het is de moeite waard om het, althans in Nederland, steeds weer opnieuw te proberen. Het is een actie, die geen bloed doet vloeien en waardiger is dan relletjes te maken of toe te staan deze te maken. Met Russische communisten praten? Stellig zonder resultaat, behalve wanneer er belangen voor hen op het spel staan- Maar ergens achter dat Russische commu nisme klopt toch het hart van het land Rusland. En dit misschien wel meest be klagenswaardige volk dreigen we maar al te vaak te vergeten. Een volk is geen po litieke partij, maar een verzameling leven de wezens. Desondanks is de befaamde „atoombom op Moskou" de „liefste" wens van menig Nederlander. Over de hele wereld kloppen de harten van mannen, vrouwen en kinderen. Rade loos angstige harten van drie categorieën menselijke wezens met precies dezelfde driften en zorgen, dezelfde verlangens naar een beetje geluk. Heus, ook in Rus land, dat kan immers niet anders. Praten dus. Letterlijk met de moed der wanhoop. M. v. H.-S. geklaagd, dat er wel eens takken uit de bomen vielen, waarop van gemeentewege werd besloten ze te rooien. Een verzoek van de dorpsvereniging om door snoeien te trachten dit stukje natuurschoon voor Vijf huizen te behouden, is zonder resultaat ge bleven. In het dorp, waar men zo enthousiast is over de vele verfraaiingen en verbeterin gen, die dit jaar door de gemeente zijn aan gebracht, wordt dit zeer betreurd, temeer omdat het juist vlak voor het dorpsfeest geschiedt. De toezegging, dat er in plaats van de bomen „bosschages" zullen komen, vermag dit niet te verzachten. Prov. Stoten Noordholland In de heden in het gebouw der Provin ciale Griffie te Haarlem gehouden vergade ring van de Provinciale Staten van Noord holland zijn de heren ir. R. Dufour, mr. C. baron de Vos van Steenwijk (beiden VVD) en mr. A. Wensing (C.H.) als leden der Staten geïnstalleerd. Zij volgen de he ren mr. De Wilde, A. J. van Houten en mr. dr. J. van Bruggen op. In de vacature- Geugjes (Comm.) is nog niet voorzien; de benoemd verklaarde heeft nog niet meege deeld, of hij de benoeming zal aanvaarden. De voorzitter, dr. M. J.Prinsen, Com missaris der Koningin in de provincie bracht de afgetreden leden dank voor hun aandeel in de werkzaamheden der Provin ciale Staten. Gedeputeerde Staten vroegen de Provin ciale Staten te besluiten tot verlenging van de machtiging aan het college om voor rijkspei'soneel geldende financiële maatre gelen van overeenkomstige toepassing te doen zijn op provinciaal personeel. In antwoord op vragen van de heren DenBroeder (Arbeid) enBrandsen (Comm.) deelde het lid van Gedeputeerde Staten de heer Bouwman (KVP) mee, dat Gedeputeerde Staten nog geen beslis sing hebben genomen welk voorstel zij zul len doen ten aanzien van de datum van in gang der salarisverhoging. Sedert 1946 vol gen de Provinciale Staten het besluit van de regering. Thans ligt de zaak anders. De gemeenteraden in den lande hebben beslo ten de salarissen van het gemeenteperso- neel op 1 juli te doen ingaan. Gedeputeer de Staten willen afwachten welk standpunt het nieuwe kabinet inneemt. Blijkens het voorlopig verslag heeft een lid van de Tweede Kamer een vraag over het onder werp gesteld en een dezer dagen kan het, antwoord tegemoet worden gezien. Daarna zullen Gedeputeerde Staten zelfstandig een beslissing nemen. Andere provinciale be sturen nemen hetzelfde standpunt in. Za terdag a.s. komt het Noordhollands Georga niseerd overleg bijeen om de kwestie te bespreken. Het voorstel van Gedeputeerde Staten werd goedgekeurd. De overige punten van de agenda wer den vanmiddag in de afdelingen behan deld. De openbare vergadering werd ver daagd tot dinsdag 22 januari. Maandagmorgen zijn op de hoek van de Lanckhorstlaan en de Spiegellaan te Heem stede een bestelauto en een zandauto met elkaar in botsing gekomen, tengevolge waarvan de beide inzittenden van de be stelauto uit de wagen werden geslingerd en met een hersenschudding en hoofd wonden naar het Diaconessenhuis te Haar lem moesten worden overgebracht. De bestelauto kwam uit de Spiegellaan en wilde rechts af de Lanckhorstlaan in slaan op het zelfde ogenblik dat de vracht wagen op de Lanckhorstlaan in de richting van de Herenweg reed. Door de aanrijding, die hierbij ontstond werden beide inzitten den van de bestelauto, een inwoner van Haarlem en de 34-jarige chauffeur uit Amsterdam uit de wagen geslingerd met het vermelde gevolg. De bestelauto vervoerde een aantal vaat jes huisbrandolie, waar-van enige verloren gingen. De auto zelf werd zwaar be schadigd. Met de menselijke emotie der afgelopen weken nog natrillend in zijn stem, heeft de heer A. J. van L e u s e n als nestor der Velsense raadsleden gistermiddag in de zit ting van de gemeenteraad, die de begroting zou gaan behandelen, het standpunt van de overgrote meerderheid jegens de commu nistische raadsleden onder woorden ge bracht. Hij vond het geen aangename taak, maar ontleende de kracht, om de verkla ring toch uit te spreken, aan de blijvende geschoktheid van de meeste raadsleden, het blijvend betreurend, dat de klove tussen communist en niet-communist steeds ver der verdiept wordt. Al vond ook hij de raad niet de plaats, waar de wereldpolitiek een te sterke neer slag moet vinden, hij achtte het niettemin begrijpelijk, dat ook de vertegenwoordiging der gemeente een uitspraak wenst en een houding bepaalt. Gelovende, dat zolang de C.P.N. wettelijk een plaats houdt in de volksvertegenwoordiging, haar leden ook als zodanig moeten worden geaccepteerd, constateerde hij, dat er toch een dermate diepe kloof is geslagen dat de meerderheid van de raad geen verdere medewerking wenst te verlenen aan de verkiezing van communisten in de raadscommissies. Dr. Van Leusen sprak dan ook de wens uit op korte termijn het reglement van orde zodanig te veranderen, dat dit ook niet langer mogelijk is, of de oude commissies te ontbinden en nieuwe te kiezen. „Er is in ons land wel eens meer sprake geweest van verzet tegen een bepaalde politieke groepering", zo ging de heer Van Leusen verder, „en men heeft altijd - en A. van Meerten sprak op de ouderavond Hartenlustchool Onder de titel „Van Socrates tot Kees Boeke" heeft de heer A. van Meerten, leraar pedagogiek aan de Rijkskweekschool te Haarlem op de Ouderavond van de Hartenlustschool in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan te Bloemendaal een enthou siast pleidooi gehouden voor de praktische onderwijsvernieuwing en gesproken over de waarde van de diverse onderwijsstelsels van beroemde pedagogen in de loop der eeuwen. De heer Van Meerten vertelde in een even vlotte als goed gedocumenteerde causerie hoe Socrates met de ontgrenzing van de mens heeft school gemaakt: hoe zijn meest begaafde leerling Plato de eerste pedagoog was, die de wereld wilde verbe teren en hoe de mens door Aristoteles sub jectief bekeken werd. Voorts vertelde spre ker, dat de Engelse pedagoog John Locke, d.'.- naar Nederland was uitgeweken en in Den Haag woonde, in de zeventiende eeuw ervan uitging, dat het kind niets kan, een onbeschreven blad papier is, waarvan ouders en opvoeders kunnen maken wat zij willen. Een beroemd pedagoog in de achtiende eeuw die ook zeer veel invloed heeft gehad was Jean Jacques Rousseau, de profeet van de natuur, die in zijn op voedkundig stelsel heeft gehandeld naar de woorden van Socrates: „Alles is goed, zoals het komt uit de handen van de Ma ker der dingen, alles degenereert in de handen van de mens". Rousseau was de grondlegger van de moderne pedagogiek. Verder noemde spreker nog Johann Hein- rich Pestalozzi 1820) en zijn Pestalozzi- dorp Trogen in het Berneroberland. Pesta lozzi, die vooral de menselijke genegenheid voorstond en zeer veel heeft gedaan voor de misdeelde jeugd in de wereld. Frie- drich Fröbel ontdekte het kinderspel dat door Maria Montessori verder is uitge werkt en waarbij het kind alleen maar ge observeerd werd. Tenslotte werden Jan Ligthart en Kees Boeke met zijn „Werkplaats" in Bilthoven en de in 1951 overleden professor Kohn- stamm behandeld. Spreker kwam tot de conclusie, dat er in het tijdsverloop van Socrates tot Boeke eigenlijk niet zo veel is veranderd. Na de pauze was er gelegenheid vragen te stellen, hetgeen tot een bijzonder geanimeerde dis cussie, waaraan de humor vaak niet vreemd was, aanleiding gaf. Voor de aanvang van de lezing was het huishoudelijk gedeelte afgehandeld, waar bij de heer G. Kruger, voorzitter van de oudercommissie, de verdiensten schetste van de heer Th. Stamer, die zich als twee de penningmeester en ook b!; het jubileum van de Hartenlustschool zeer verdienste lijk heeft gemaakt, doch die nu uit de oudercommissie is getreden, wegens zijn vertrek naar Utrecht. In zijn plaats werd bij acclamatie be noemd de heer J. Plevier uit Bloemendaal, die door de oudercommissie kandidaat was gesteld. GREENWICH, Connecticut (United Press). De bekende Amerikaanse bandleider en trombonist Tommy Dorsey is maandag in Greenwich. Connecticut, overleden. Hij was 51 jaar oud. Tommy Dorsey is een der grote figuren onder de jazzmusici geweest. Lang voor de Tweede Wereldoorlog had hij vooral in de Verenigde Staten al grote bekendheid. Het grootste deel van zijn leven speelde hij met eigen orkesten, maar werkte ook samen met onder meer Bix Beiderbecke, Paul Wliite- man, Benny Goodman, Jack Teagarden, Louis Armstrong. Harry James, Red Nichols, Coleman Hawkins, Glen Miller en Fats Wal ler. Er is een grote hoeveelheid platen van zijn arrangementen op de markt gebracht. Stukken waarmee hij onder meer vermaard heid kreeg zijn: „On the sunny side of the street", „Opus One", „Stardust" en „Boogie Woogie". In de nieuwe expositiegelegenheid Galerie Espace n.v. aan het Klein Heiligland in Haarlem wordt op 1 december met de tweede tentoonstelling begonnen. Deze zal geheel gewijd zijn aan grafiek. Er wordt werk geëxposeerd van Bryen, Childs, Cor- neille, Jeremy Gentilly, Friso, Holt, Latas- ter, Kaiko Moti, Krishna Reddy, Velery Thornton, Clerté. Nina Negri, Poest Clement. Shirly Reddy, Nono Reinhold en Zanartu. De expositie duurt tot en met 23 december en is dagelijks geopend van 11 tot 17 uur. nóg - geprobeerd personen en zaken te scheiden. Nog steeds hield hij zich over tuigd, dat de C.P.N.-leden zich verbeelden hun waarheid te dienen, maar nu wan daden in die kring worden goedgepraat, toen die al gebeurd zijn, valt de verge lijking met vroeger weg: toen kon de N.S.B. nog altijd worden toegegeven, dat zij niet kon weten, wat er zou kunnen gebeuren aan afschuwelijks. Met een diep medelijden jegens degenen, die zich geroepen voelen de Hongaarse vluchtelingen onder „fascisten" te rubri ceren, werd dit woord van de heer Van Leusen beëindigd. De heer Th. Kruisman (C.P.N.) be loofde er later op terug te zullen komen en burgemeester mr. M. M. K w i n t herinner de aan het reglement van orde, dat de raadscommissies zitting hebben gedurende de zittingstijd van de raad, maar beloofde wel het verzoek binnen het college aan de orde te zullen stellen, om het reglement op dit punt desgewenst te wijzigen. Tijdens de avondzitting is Velsens raad feller nog dan in de middaguren gecon fronteerd aan de gebeurtenissen buiten de grenzen, namelijk door de communistische algemene beschouwing. Al hadden raad en toehoorders zich vast voorgenomen, de te verwachten argumen ten der C.P.N.-ers over zich heen te laten gaan, nadat de katholieke fractieleden met de wethouder C. P. J. M a a s de wandel gangen hadden gezocht, liep de raad op vijf leden en een deel van het college na leeg. De heer Kruisman meende in zijn beschouwing over de Hongaarse opstand te moeten stellen, dat het Nederlandse volk door radio en pers werd opgezweept. Voor het kleine gezelschap achterge blevenen heeft de heer Kruisman zijn oratie voortgezet, tot de voorzitter mr. M. M. Kwint hem de vraag stelde, „hoe lang hij nog voort wenste te gaan met die nonsens" met het oog op de „zeer ge dunde belangstelling". Na dit incident waren de algemene be schouwingen in eerste ronde voorbij en kwamen de overige fractieleden nog kort aan het woord, om hun vragen en opmer kingen over de begroting te spuien; om streeks half elf echter verdaagde de voor zitter de vergadering tot vanavond half acht. ADVERTENTIE 's avonds kunt u kopen uit' onze prachtige sortering: Overhemden Fablo - Kerko - Drescott Dassen Rodia - wol - zijde Truien Italiaanse met of zonder raglan mouw Vesten Wollen jersey en Ottoman Handschoenen Wol - nappa - pigskin Shawls zuiver wol, zuiver zijde, nieuwste dessins A N E G A N G 17 Spaanse predikant. Prinses Wilhelmina heeft in de christelijk-gerefromeerde kerk te Apeldoorn een bijeenkomst bijgewoond waarin de Spaanse predikant ds. M. C. Pe- nella uit Barcelona een voordracht hield over de protestanten in Spanje. De buitengewone vergadering, waarin de vierde dies van de Haarlemse Studenten vereniging „Sanctus Bavo" officieel werd gevierd, werd gekarakteriseerd door de zekerheid van bestuur en leden, dat de kinderziekten voorbij zijn. De praeses plaatste in zijn feestrede de dies in het perspectief van de actuele gebeurtenissen. De vereniging heeft niet in het openbaar gemanifesteerd - zei hij - maar voelt zich wel diep verbonden met het volk, dat „de gruwel der verwoesting" ondergaat. Nu het probleem van de geestelijke vrijheid zich op zo gewelddadige wijze stelt, dienen wij ons te bezinnen op de gronden van onze geschiktheid. Dit is geen crisis in de geschillen tussen staten, maar een crisis van ideeën. De praeses besloot met de be spreking van enige beleidsvragen en een woord tot de zeven candidaatleden, die daarna geïnaugureerd werden. Hierna sprak mr. dr. E. Brongersma over „De mentaliteitsverschuiving van de Ka tholiek in het religieuse en sociale vlak". De spreker ging uit van de noodzaak, de achtergrond van de verschillende los staande verschijnselen te belichten. Hij zag deze in het seculariseringsproces, dat aan het einde van de Middeleeuwen werd in gezet. Oorpsronkelijk had de kerk ook op het gebied van wetenschap en cultuur de leiding van de wereld op zich genomen. In de Renaissance werd de wereld zich van haar eigenstandigheid bewust. Deze emancipatie is met veel verbittering en wederzijdse grensoverschrijdingen gepaard gegaan. Maar juist in onze tijd zag de spreker de mogelijkheid van een synthese aan de horizon opdoemen Het achterziin van de kerk bij de ontwikkeling van de wereld krijgt daarin een positieve bete kenis. De kerk - aldus de spreker - moet zich aanpassen om haar heilsboodschap te kunnen brengen. Zij moet streven naar een liefdevolle ontmoeting, want juist daar door is zij genade. Hierna noemde dr. Brongersma in het kort enkele concrete symptomen van de genoemde mentaliteits verschuiving, een verandering in de ge- loofsverdediging, een veranderd zondebe grip, een wijziging van het offerbegrip, een open houding tegenover anderen, twijfel aan de zin van de macht en een herwaar dering van de taak der organisaties binnen het katholieke kamp. Hij besloot met enige concrete conclusies die hieruit voor de student te trekken zijn. Na deze rede van dr. Brongersma reci pieerde het bestuur. De dies werd met een bal besloten. ADVERTENTIE Door de BENZINE-DISTRIBUTIE zijn wij genoodzaakt de bezorging van brandstoffen nog ECONOMISCHER te doen geschieden. In verband hiermee verzoeken wij u dringend TIJDIG uw bestellingen op te geven, opdat wij gevolg kunnen geven aan de oproep van de Minister van Economi sche Zaken, om te komen tot de voorgeschreven benzinebezuiniging. FEDERATIEVE KRING VAN BRANDSTOFFENHANDELAREN HAARLEM EN OMSTREKEN Het samenvallen van het Mozartjaar met de herdenking van de dood van Robert Schumann, een eeuw geleden, heeft deze laatste enigszins in verdrukking gebracht. De afdeling Haarlem en omstreken van de Koninklijke Nederlandse Toonkunstenaars vereniging heeft ons gelukkig voor het ver zuim behoed het eeuwgetij van de geniale componist der romantiek zonder enige m_- "ifestatie te laten voorbijgaan. Zaterdag avond bood zij aan haar leden en aan die der organisatie, waarmee zij in de laatste tijd samenwerkte, in de Renaissancezaal van het Frans Halsmuseum een concert, waarop kenmerkende composities van Schumann werden uitgevoerd. Het begon met de sonate in a voor viool en piano, door Olly Folge Fonden en Leen- dert Huges ten gehore gebracht. Schumann had de produktie van zijn pianistisch oeuvre en ook zijn grote „liederenjaar" achter de rug, toen hij zich omstreeks 1841 als in een roes aan het componeren van orkestrale werken en kamermuziek zette. Zijn potentie was ongebroken, maar na zijn storm- en drangtijd en zijn lyrisch zich uitzuigen, neigde hij nu meer naar het klassieke evenwicht. Hiervan getuigen zijn drie strijkkwartetten en onder meer ook het fameuze Pianokwintet, opgedragen aan zijn vrouw Clara Wieck, met welk werk deze avond zou worden besloten. Maar men constateert het ook in de wellicht later ontstane sonate in a, echter niet zonder de persoonlijk romantische tint, die de oude vormen een nieuwe inhoud geeft. Een jonge baszanger, Hans de Leeuw, bracht een zestal liederen ten gehore, die door Miep van Luin begeleid werden. Er bleek in de dictie van deze vocalist veel te prijzen en er is een goede kern in zijn stem, die een enkele keer ook een verras send effect sorteerde met een goed ge plaatst mezza voce. Dit alles belooft veel voor de toekomst van deze zanger. Sas Bunge vertolkte de „Faschings- schwank aus Wien" en bracht met dit spon tane piarfdStuk uit' Schumann's bewogen periode, waaraan wiLzjjn sterkst persoon lijke werk^oaftlcen, rtekamermuziekavond op het voorname plan dat een genie toe komt. Voor de tweede keer en nu als een ondeugende grap van de componist hoorden wij een reflex van de Marseillaise, het onder Metternichs bewind verboden Franse revolutielied. Het was typerend voor de Schumann van toen de draak te steken met dit verbod. De mezzo-sopraan Didi Sanders bracht hierna, met Miep van Luin als begeleidster, zes minder bekende liederen van de mees ter ten gehore. Het was van haar goed ge zien deze zangnummers vooraf toe te lich ten. Zij begon met twee liederen (uit een reeks van vijf) op teksten die Maria Stuart in de gevangenis vóór haar terechtstelling dichtte. Deze liederen behoren tot de laat ste scheppingsperiode van Schumann en dragen er de vermoeide sfeer van. Wat niet wegneemt dat het van belang was ze eens mooi, en vooral ingetogen te horen zingen. De kleine ballade ,Die wandelnde Glocke" van Goethe en het geestige „Die Karten- legerin" van Chamisso, dat reeds naar Hugo Wolf wijst, alsook het kinderlijke „Der Sandman" en het allereenvoudigste „Kin- derwacht" bleken typerend voor de mees ter van het romantische lied. Didi Sanders wist deze stukjes zeer karakteristiek en poëtisch weer te geven. En Miep van Luin ving de gewekte sfeer feilloos op in haar begeleidingen, zodat er een sublieme een heid ontstond. Tenslotte werd het een feest te luisteren naar het beroemde Pianokwintet, waarin Ans Bouter zich als een waardige opvolg ster van Clara Schuman manifesteerde. Hoort men in de zeer belangrijke altpartij van het werk (met prachtig sonore klank vertolkt door Jan Ory) de stem van Schu mann zelf, in de leidinggevende, en bezie lende pianopartij is de ega van de compo nist aan het woord. Tezamen met de vio listen Jan Hesmerg en Jaques Stoffer en de cellist Eduard Biele vormden deze twee hoofdfiguren een prachtig geheel, dat het meesterwerk, in Schumanns gelukkigste periode kort na zijn huwelijk ont staan, een zeer boeiende en alleszins ver antwoorde vertolking bezorgde. De Haarlemse K.N.T.V.-afdeling heeft met deze Schumannherdenking een daad gesteld, waarvoor velen de belangstel ling was zeer groot haar dankbaar zullen wezen. Jos. de Klerk ADVERTENTIE THERMOMETERS GROTE COLLECTIE OPTICIEN STIENS A mateurtoneel Van de voorstellingen onzer amateurs, gewijd aan Albert Hussons „Engelen zon der vleugels" zal mij die van de Ramplaan- spelers heugen als een zeer bevredigende. Zaterdagavond heb ik in „Domi" te Over- veen dit verdienstelijke troepje aan het werk gezien. Wat mij vooral opviel was de vaardigheid waarmee de executanten de toch niet gemakkelijke hindernissen der beperkte toneelruimte namen, een vaardig heid, die duidde op een verzorgde en op die ruimte aangepaste plastiek en niet minder ook op de vastheid, waarmee de tekst zat, want hiaten vielen er niet. Die tekst zat niet alleen goed in de zin van perfecte rolkennis. Ze was ook prijzens waardig in organische betekenis. Ze bleek het noodzakelijk voortvloeisel van de han deling, bereidde die voor en begeleidde haar in de juiste teneur. Wanneer men dat bij dillettanten kan constateren houdt zo iets een groot portie waardering in, zowel voor de regisseur als de spelers. Daarmee zij dus een compliment gericht aan Jaap van der Veldt, die verantwoorde lijk is voor het „gezicht" der voorstelling. Hij heeft Hussons spel niet onderschat. Het lijkt zo eenvoudig. Toch zou het lang niet uitwerken wat het bevat, wanneer de tekst niet steeds sloot en de dialogen niet con stant in elkaar overvloeiden. Daardoor ver krijgt men de lichte charge, de ironische overdrijving, die situaties profaneren zon der het komisch effect te verzwakken. De regie begreep dit mèt de spelers. Vandaar dat de drie engelen, vertolkt door Joop van Deenen, Herman Langeveld en Aart van Deelen, zo geestig werden getypeerd met Aart van Deelen als onweerstaanbare uit blinker. De in de perikelen geraakte Felix Ducotel kreeg van Cas Helwes een vol doende timide aanzien. Carla van Deelen speelde zijn echtgenote voortreffelijk. Miep Hosselet hun dochter met een zuivere ac centuering der gevoelens. Neef Trochard was in de persoon van Cees Stroosnijder 'n onhebbelijke bullebak op maat. Wat ex pressiever had alleen zijn neef getypeerd moeten worden. De praatzieke madame Parole miste eveneens nog voldoende kleur en vooral de vrijheid van zich bewegen en alles en iedereen overdonderen. Maar het totaal kon dat niet beïnvloeden. De Ramp- laanspelers kunnen op een geslaagd op treden terugzien. P. W. Franse Donderdag 13 december wordt in het Concertgebouw in Haarlem een uitvoering gegeven door de christelijke oratoriumver eniging „Haarlem" ter gelegenheid van het vijfenveertigjarig bestaan van dit koor. Medewerking wordt verleend door de so praan Dora Lindeman en de bas bariton Laurens Bogtman, de organist Piet Halsema, het Noordhollands Philharmonisch Orkest onder leiding van George Robert en het knapenkoor van de kathedrale basiliek St. Bavo onder leiding van de heer A. J. M. Kat. Het koor van de C.O.V. wordt versterkt door leden van het Nederlands Kamerkoor en de Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap". Uitgevoerd zullen worden de cantate nr. 57, Zweiten Weinachts Festtage (Selig ist der Mann) van Johann Sebastian Bach, „Cantate de Noël" van Arthur Honeg- ger (dit is Honeggers laatst p werk, het werd vorig jaar tijdens de kerstdagen voor het eerst in Nederland voor de radio uitgevoerd) en Der hundertsten Psalm van Max Reger. Maandagavond om half elf begaf de bur gemeester van Alkmaar zich per auto op de Rijksstraatweg in Haarlem-Noord in de richting van zijn woonplaats. Voor hem reed per bromfiets een negenendertigjarige bewoonster uit Haarlem-Noord, die ter hoogte van de Diezestraat linksaf wilde gaan. Zij begaf zich naar he. midden van de weg. De burgemeester was daardoor verpkcht ook naar links uit te wijken om een aanrijding te voorkomen. Uit de te genovergestelde richting naderde de zes enveertigjarige M. N. uit Haarlem. De auto's botsten tegen elkaar en werden zwaar beschadigd. De heer N. liep een hoofdwonde op. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3 Nederl.'47 88% 88% 3 Nedl. 1962/64 89% 89% A. K. U 219 217% Calvé Delft 293 293 Van Gelder Zonen 202 203 K. N. Hoogovens 299 300 Nederl. Ford 340 330 N. Kabelfabriek 286 287 gew.Philips Gloeil. 253 250 pref.Philips Gloeil. 151 151% Unilever 345 341 Wilton Fijenoord Dordtsche Petrol. 738 731 Konkl. Petroleum 736 728 A'dam Rubber 70% 74 Holl. Amer. Lijn 190 190% N. Scheepv. Unie 167 167 Phs. van Ommeren 315% 88 315% H. V. A 89 Verg. Deli Mijen 96 96 Amsterd. Bank 210 210 Ned. Handel Mij. 16554 165% Rotterd. Bank. 180 >4 180% Twentsche Bank. 185 185 Anaconda Copper 785/ie 77 Bethlehem Steel. 175 173% U. S. Steel 7114 69% General Motors 44% 44% 84% 83% 39

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 15