Brandpunt van spanning in het Midden-Oosten verlegd Vluchtelingenstroom uit Hongarije wordt zwakker „Veiligheidsmaatregelen" tegen Joden wekken verontrusting Irak vraagt V.S. om wapens HET WEER Arabische landen nemen stelling tegen Sovjet-invloeden in Syrië Beroep op Syrië Kadar slaat onverzoenlijke toon aan en de arbeiders zijn verdeeld UNO moet scherp op Nasser letten Uitwijzing der 40.000 Joodse ingezetenen wordt voorbereid Kouder Persbreidel in Indonesië wordt opgeheven F. Damiaans en Zn ^•M0RRIS'^»4/ Nederland neemt geen Hongaren meer op Vier militairen gedood bij auto-ongelwk te Leeuwarden R. Land uit A er denhout een der slachtoffers Het woord is aan. Nazi«methodès Wie Wat Waar 1957 geheel uitverkocht 71e JAARGANG No 120 DINSDAG 27 NOVEMBER 1956 301e JAARGANG No 273 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 TT 1 11 1 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. I 8 1 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- 8™"® 1 EmJk ff jÊ I Éf^^fT Êlw Abonnement p. week 55 ct., p. kwartaal 7.15, kantoor Haarlem-N., Soendaplein, Tel. 12230. g 1 J &J] 1 jj Jj i I J? II i| |kjf 1J| %J| h- P-P- 7-65-Losse nrs* 12 ct ?ost^° 273107 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks OPRECHTE H A A RLE ft/I SCHE COURANT Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Hu ijsman WASHINGTON/LONDEN (United Press en Reuter). Irak heeft aan de Verenigde Staten om vliegtuigen voor zijn luchtmacht gevraagd. Irak noemde de behoefte daaraan „uiterst dringend" De ambassadeur van Irak, Moussa Al-Shabander bracht een bezoek aan de staatssecretaris voor Bui tenlandse Zaken en deed het verzoek namens Irak. Al-Shabandar betoogde voorts bij zijn bezoek, dat het Nabije Oosten alleen tot rust te brengen is als men het probleem van de verhouding tussen Israel en zijn Arabische buren oplost. Irak schijnt tevens om versnelde leveringen voor zijn grondstrijd krachten te hebben gevraagd. Het heeft daarbij betoogd, dat het het Wes ten vriendelijk gezind blijft en daarom zijn wapens vooral uit het Westen wil betrekken. Men heeft in Washington de indruk, dat het verzoek in gunstige overweging genomen is. De Iraakse regering heeft maandag na een kabinetsbijeenkomst ter bespreking van de toestand in het Midden-Oosten en de „jongste, voortdurende beschuldigingen" van Syrische zijde, de Syrische regering een nota doen toekomen, waarin wordt gezegd, dat Syrië zijn anti-Iraakse cam pagne moet beëindigen. Eerder op de dag was in officiële Iraakse kringen gezegd, dat Irak nooit wapens naar Syrië had gezonden om moeilijkheden te veroorzaken. Men zei dit naar aanleiding van verklaringen van Syrische autoriteiten en de staatsradio. In de Iraakse nota wordt gewezen op Iraks voortdurende steun aan Syrië en de rest van de Arabische wereld en, daar tegenover „Syrië's onvriendschappelijke houding jegens Irak", sedert het Syrische leger de macht in handen heeft. Irak vraagt Syrië zijn houding te wijzi gen en de samenwerking tussen beide landen in het belang van de Arabische staten voort te zetten. Reacties In Britse regeringskringen en in de wan delgangen van het Lagerhuis spreekt men op het ogenblik openlijk over een verplaat sing van de spanning in het naburige Oos ten van het Suezkanaal naar Syrië. Voort durend ontvangt het ministerie van Bui tenlandse Zaken nieuwe berichten over leveranties van Russische wapens, waar onder tanks, straaljagers en bommen werpers, aan Syrië. Reeds zijn de landen van het Pact van Bagdad ertoe overgegaan op eigen initia tief maatregelen te nemen om aan dit nieuwe gevaar het hoofd te bieden. De Engelse wapenleveranties aan Irak (hier omtrent is het vorige jaar, toen Engeland zijn bases in Irak aan de plaatselijke re gering overdroeg, een overeenkomst ge sloten. De leveranties zullen een waarde van 2 3/4 miljoen Pond Sterling belopen) worden versneld. Reeds zijn twee afleve ringen in Irak aangekomen en twee andere onderweg. Voorts meent men te Londen dat de „Oosterse" leden van het pact Turkije, Irak, Perzië, Pakistan er reeds in zijn geslaagd Saoedi Arabië tot beter inzicht te brengen betreffende het communis tische gevaar Er zijn tekenen dat de Saoedi-Arabieren langzamerhand losraken van hun bondgenootschap met Egypte en Syrië. Ook de Libanon lijkt meer en meer naar het anti-communistische front te drijven. Bovendien is het sterke Christe lijke element in de bevolking van dat land afkerig van bondgenootschappen met Syrië of Egypte Jordanië speelt nog slechts een rol op het tweede plan in de Britse politiek. Dit land is op weg naar het Egyp tische kamp. In officiële kringen te Londen gelooft men dat Syrië, geïnspireerd door Moskou, wil pogen een Israelisch-Brits-Frans com plot te ontdekken, om dit als een excuus te gebruiken voor een aanval op Israel De Syrische afgevaardigde in de UNO heeft trouwens reeds op 21 november van zulk een ..complot" gesproken. Er zijn echter ook Syriërs, die aller minst voor zulk een avontuur gevoelen. In hun kringen voorziet men dan ook dat Syrië meer en meer verdeeld zal raken in een communistische en een anti-commu nistische groep. Onder de geschetste omstandigheden wil Engeland naar verluidt alles voorkomen om de Oosterse leden van het Pact van Bagdad te hinderen in hun pogingen een dam tegen de Sovjets op te werpen. Van daar dat Engeland sterk geneigd is de militaire activiteiten in de kanaalzone ver der te liquideren. Premier Soehrawardy van Pakistan oooocx nirxx VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van dinsdagavond tot woensdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Wisselend bewolkt en plaatselijk enkele buien. Overwegend krachtige maar langs de Wad- denkust aanvankelijk nog storm achtige wind tussen west en noordwest. Vooral in de nacht lagere temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S heeft dezer dagen bij zijn terugkeer van een bezoek aan het Midden-Oosten ge waarschuwd tegen het optreden van „ze kere belanghebbende mogendheden", die trachten „wanorde en verwarring te stich ten in het Midden-Oosten en de veiligheid en stabiliteit in dat gebied in ernstige mate bedreigen". „Ik hel lange tijd gepoogd, dit onplezierige onderwerp te vermijden, maar het gevaar neemt toe. Het komt steeds dichter bij en het is te wezenlijk, dat wij er onze ogen voor kunnen sluiten. Op overvloedige wijze wordt er geld verstrekt aan ondermijnende krachten. In grote hoeveelheden worden wapens verstrekt aan landen, die hier niet mee kunnen om gaan. Smaldeel United Press bericht uit Lissabon, dat aan het hoofd van vijftien oorlogschepen (het vliegkampschip „Franklin D. Roose velt", de zware kruiser „Des Moines", 11 torpedojagers, een tankschip en een voor- raadschip) het 60.000 ton metende vlieg kampschip „Forrestal" in Lissabon is aan gekomen. Het bezoek van het smaldeel was pas enkele dagen geleden aangekon digd en blijkbaar in allerijl georganiseerd. Er is geen reden voor opgegeven, waar om zestien Amerikaanse oorlogschepen (daaronder naast de „Forrestal" de 45.000 ton metende „Franklin D. Roosevelt") op eens op enkele vlieguren afstands van het Midden-Oosten, is verschenen. Doch men heeft algemeen de indruk, dat de ont wikkeling in het Midden-Oosten er iets mee te maken heeft. DJAKARTA (ANP) De woordvoerder van het Indonesische leger heeft in Dja karta medegedeeld, dat het militaire ver bod op „provocerende en destructieve" be richten in de pers woensdag zal worden ingetrokken. De legerleiding is van oor deel, dat het besluit niet langer nodig is, zo zei hij. Het verbod werd in september afgekondigd door de chef-staf van de land strijdkrachten, generaal-majoor Nasution, en leidde tot scherpe reacties bij politici en journalisten. Verboden werd onder meer het critiseren van regeringsambtenaren. De bladen in Djakarta hebben het besluit ge negeerd. Gelukkig moet ge u wel eens druk maken om dingen als deze. Uw hoed waait af en ge rent hem achterna. Aan de ademnood, waarin ge dan komt te ver keren, leest ge af of het klimmen der jaren u iets heeft gedaan. En aan uw lach om uw potsierlijke renpartij of uw humeur een windstootje kan verdragen (Van onze correspondent in Wenen) Vele Hongaarse vluchtelingen, die in de Oostenrijkse provincie Burgenland onder dak hebben gevonden, geven de voorkeur aan het leven in kampen en barakken al daar, omdat zij dicht bij huis willen blijven en spoedig hopen terug te keren. Een vluchtelingentrein vertrok gisteren half leeg naar West-Duitsland. Volgens het Rus sische persbureau Tass is een klein aantal Hongaren naar Oostenrijk gegaan na de onderdrukking van de contra-revolutio naire opstand, van wie een steeds groter aantal terugkeert. In de vroegere Ameri- ADVERTENTIE Zijlvest 41, Haarlem - Tel. 12456 - 14155 - 22279 HET ADRES als u gaat VERHUIZEN (Van een bijzondere medewerker) Stapje voor stapje gaat de Egyptische regering verder met de voorbereiding voor de nieuwe uittocht der Joden uit Egypte. De huisarresten worden steeds verder verscherpt, een aantal prominente Joden is geïnterneerd. Het is zeer moei lijk een precieze indruk te krijgen van de wijze, waarop deze grootscheepse repre saille jegens de Israëlische aanval wordt voltrokken. De besluiten zijn geheim en zij worden grotendeels door leger en politie als „veiligheidsmaatregelen" uit gevoerd. Met het oog op de vrees voor buitenlandse verontwaardiging gaat men daarbij bijzonder geruisloos te werk. Inmiddels is het volgende wel uitge lekt: 500 prominente Joden zijn geïnter neerd en men heeft hen, naar het heet op vaak hardhandige wijze, gedwongen „vrijwillige" verklaringen af te leggen dat zij Egypte wensen te verlaten. Dit is dan de voorloper van de massale uitwijzing, die vermoedelijk eerst de 25.000 buitenlandse Joden in Egypte en daarna pas de 15.000 Joden die de Egyptische nationaliteit, hebben, zal betreffen. De moeiliikheid hierbij is. dat men niet schijnt te weten waar hen heen te zenden. De aan vragen bij de. ambassades van Amerika en Canada voor emigratie naar deze landen stijgen overigens met de dag. Inmiddels zijn een afdeling van de UNO-organisatie voor hulp aan vluchtelingen en het Rode Kruis in samenwerking met het rabbinaat begonnen officieus die Joden te registre ren. die Egypte willen verlaten, met ver melding van hun verwanten in het bui tenland alsmede de landen waarheen zij wensen te gaan. Wanneer de uitwijzings bevelen dan op grote schaal beginnen los te komen, zal de emigratie daardoor mis schien iets vergemakkelijkt kunnen wor den. Afgezien van het zwaard van Damocles der expulsie dat de Joden boven het hoofd hangt, is hun maatschappelijke positie in het iand vrijwel onmogelijk geworden. Het merendeel hunner bezittingen is geconfis- keerd en vrijwel allen zijn uit hun betrek kingen ontslagen, zodat het niet overdre ven lijkt te zeggen dat de overgrote meer derheid brodeloos is geworden. Het is overigens nog steeds niet tot uit barstingen van de volkswoede gekomen. De vrij goede verstandhouding tussen Jo den en Arabieren in Egypte heeft blijkbaar als rem gewerkt. Het is echter allerminst onmogelijk dat wanneer de massa bekend heid krijgt met de officiële maatregelen, zij deze als het groene licht zal beschou wen om met persoonlijke wraaknemingen te beginnen. Het zo zakelijk mogelijk stellen van de bovengenoemde feiten, die ontdaan zijn van de talrijke wilde geruchten die circu leren, mag overigens niet doen vermoeden dat het met de behandeling van de 40.000 thans in doodsangst verkerende Joden in Egvpte wel los zal lopen. Men kan slechts hopen, dat nu de UNO, zij het dan officieus, van de gang van zaken op de hoogte is gekomen, de volkerenorganisatie alsnog zal proberen het ergste te voorkomen. Egypte kan zich waarlijk niet beklagen over de wijze waarop de UNO het land recht heeft willen doen, het zal daaruit toch tenminste de conclusies moeten trek ken, dat het zichzelf aan de rechtsregels zal moeten houden. Het feit dat Israel een agressie heeft gepleegd, geeft geen enkele rechtvaardiging voor anti-Joodse maat regelen. Zo min als de Frans-Britse actie maatregelen tegen de Christenen in Egypte zou billijken. De Britten en Fransen Onze correspondent in Londen meldt: De Egyptische regering heeft het besluit om Engelse en Franse staatsburgers het land uit te zetten, nog niet officieel afge kondigd. Maar in Cyprus worden voorbe reidingen getroffen om die mensen, indien nodig, te evacuëren. Het is mogelijk, dat de kwestie van de dreigende verbanning voor de UNO zal worden gebracht. Com mander Noble, de nieuwe Britse onder minister van Buitenlandse Zaken, ver klaarde in het Lagerhuis dat er géén ver gelding zal zijn tegen in Engeland wonen de Egyptenaren. Barbarisme zal niet met barbarisme beantwoord worden, zo ver klaarde hij. Een Brits koopvaardijschip van 10.500 ton, gecharterd door het Britse departement van militaire bevoorrading, voer gisteren de haven van Port Said bin nen door de vrijgemaakte vaargeul in het Suezkanaal om militaire uitrusting, beho rende tot het Britse bataljon dat Egypte verlaat, in te nemen. In Engeland is men zeer verstoord door het bekend worden van arrestaties van Joodse gezinsleden in Port Said, die thans door Nasser als gijzelaars worden vastge houden. Die arrestaties blijken, volgens de jongste inlichtingen, al te hebben plaats gevonden om middernacht op 1 november, juist vóór de Engels-Franse landing. Door middel van razzia's werd toen van elk Joods gezin één lid gevangen genomen. kaanse kazernes van Siezenheim bij Salz burg, waar 928 Hongaarse officieren, on- aer-officieren, soldaten, een aantal burgers en 178 studenten zijn geïnterneerd, heerst onrust. Nadat de studenten pogingen had den gedaan te ontvluchten, hebben zich nu 28 geïnterneerden uit de voeten gemaakt, van wie er twee vrijwillig zijn terugge keerd. De Oostenrijkse kampleiding klaagt over deze geïnterneerden, ofschoon zij zelfs nog beter worden behandeld en verzorgd dan de Oostenrijkse soldaten. Veertig voor malige Hongaarse soldaten willen naar hun land terugkeren. De stroom van vluchte lingen is iets zwakker geworden. Gisteren registreerde men er „slechts" 1028, waar mee het totaal tot 83.000 is gestegen. Het is nog niet bekend, of dit komt door de verscherpte controle van de Russen of door de hoop op het herstel van normaler toe standen. Onwrikbaar Over het algemee bestaat er onder de arbeiders de neiging het werk te hervatten, daar elke dag staking grotere ontberingen voor het volk betekent. Er is echter geen eenstemmigheid in de centrale arbeiders raad. De ene groep lijkt voor onbepaalde tijd aan het werk te willen gaan, maar de andere wil dit 24 uur doen en dan opnieuw met Kadar onderhandelen over de terug keer van Imre Nagy en het terugtrekken van de Russische troepen. Bovendien stel len de arbeiders de volgende eisen: een ge sprek met Nagy, oprichting van een ar- beiderspolitie, verdeling van de Rode Kruis- goederen ook onder de arbeiders en een eigen arbeiderskrant. Kadar blijft onwrik baar en beweert, dat hij door de hulp van de Russische troepen in te roepen een derde wereldoorlog heeft voorkomen. Zijn gezag steunt alleen op de Russische soldaten en op de Hongaarse veiligheidspolitie in Rus sische uniformen. In een radiotoespraak heeft Kadar nog maals toegegeven dat hij met zijn kabinet verantwoordelijk is voor het verdwijnen van Nagy. omdat hij voor diens leven vreesde. Volgens mededelingen van vluch telingen bevindt Nagy zich in het Russische kamp Focsani, maar volgens Kadar bevindt hij zich in Roemenië, waar hij niet ge vangen zou zijn. Hij had zich door zijn passiviteit schuldig gemaakt aan de tegen- revolutie. Volgens Kadar is een* regering op brede basis mogelijk, maar de niet-com- munistische ministers moeten dan vast houden aan de volksdemocratie. Allen, die aan de tegen revolutie hebben deel genomen, zullen voor de rechtbank worden gedaagd Daar de arbeiders vrezen, dat Kadar elk succesje als teken voor zijn wettigheid zal uitspelen, behouden zij zich het recht voor ieder ogenblik weer in staking te gaan. Alle professoren van de universiteit Debrecen zijn door de Russen gevangen ge nomen, onder wie de beroemde oogspecia list professor Kettesi. Onduidelijk De houding van Joegoslavië blijft on duidelijk. Na de eerste felle protesten over het verdwijnen van Nagy slaat het Joego slavische blad „Borba" een verzoenend^ toon aan. Even voorzichtig is het officiële dementi uit Belgrado inzake het herstel van de Balkan-alliantie en de concentratie van Russische troepen. Er valt echter niet te twijfelen aan grote troepenverplaat singen aan de Hongaars-Joegoslavische grens. (Reuter) Zwitserland heeft legerafde lingen in groepen van ongeveer vijfhonderd man gemobiliseerd voor hulpverlening aan de Hongaarse vluchtelingen in Zwitserland. De Islamitische en socialistische jeugd bewegingen in Djakarta hebben, gesteund door 55 organisaties, een comité in het le ven geroepen, gericht tegen de „Russische koloniale interventie" en met het doel steun te verlenen aan het Hongaarse volk, dat strijdt voor vrijheid en democratie. Het comité zal goederen naar Hongarije zenden. ADVERTENTIE BARTEHORISSTR. HAARLEM - TEL 13439 FER-D. BOL.STR. 48 ADAM TEL 717162 DUFFEL MONTYCOATS ƒ59.50 In de ministerraad is maandag be sloten het aantal in ons land op te nemen Hongaarse vluchtelingen niet te verhogen. De opvangcapaciteit van ons land is met het aantal van 2000 maximaal belast. Wel wordt over wogen op welke andere wijze hulp kan worden verleend, maar de plan nen hiervoor moeten nog worden gemaakt. De Hongaarse vluchtelingen, die deel uitmaken van het zondag aangekomen transport, hebben maandag telegrammen verzonden aan de Koningin, de minister president en de burgemeester van Utrecht. In het telegram aan de Koningin betuigen de Hongaarse vluchtelingen hun genegen heid aan de landsvrouwe. „Ons eigen geliefd vaderland hebben wij moeten verlaten, want wij willen niet in onderdrukking en slavernij leven. Gaarne stellen wjj thans onze kennis en onze beste krachten in dienst van uw land. Wij willen met de zelfde toewijding en hetzelfde enthousias me werken, welke uitgaan van de Neder landers die wij hier hebben ontmoet. Wij vragen God's zegen voor u, Majesteit, en uw ganse volk", aldus dit telegram. Aan de poort van de Utrechtse jaarbeurs stond gisteravond een jongetje. Hij stond er al een hele tijd en viel niet op tussen de aan- en afrijdende Rode Kruis wagens die goederen aanvoerden voor de Hongaarse vluchtelingen. Het kind hield in zijn han den een grote doos, waarin een elektrische trein, compleet met transformator. „Het is het mooiste wat ik heb", zei hij, „maar een Hongaars jongetje mag het van me heb ben". Hij heeft het vanavond zelf mogen geven aan een Hongaars knaapje, dat er biizonder blij mee was. Vier militairen zijn maandag op de vlieg basis Leeuwarden door een auto-on geluk om het leven gekomen. Twee per sonen werden ernstig gewond. De truck waarin een aantal manschappen van de parate afdeling van de LUA uit de Prins Frederik-kazerne te Leeuwarden gezeten was, geraakte bij het uitwijken in een berm, kantelde en kwam in een sloot. Een wacht meester, een kornet en een soldaat kwamen hierbij om het leven. Een vierde slachtoffer overleed kort na aankomst in het Sint Bo- nifacius hospitaal De vier om het leven gekomen militairen zijn: de 23-jarige kornet R. Land uit Aer- denhout, de 20-jarige wachtmeester H. J. Barneveld uit Hoogeveen, de 20-jarige sol daat A. Erkenmeey uit Utrecht en de 21- jarige soldaat R. Haayes uit Akkrum. De twee gewonden verkeren niet in le vensgevaar. De chauffeur van de truck kreeg een shock en kon nog niet worden gehoord, zodat de nauwkeurige toedracht nog niet bekend is. Vast staat dat de truck moest uitwijken .voor een met zand ge laden auto en daarbij is beland in de berm langs een afwateringskanaaltje. De truck is in dit kanaal gevallen. Tivee doden en drie zwaar gewonden bij ongelukken elders De 17-jarige scholier J. Beneker uit Baarn is, op weg naar de tuinbouwschool in N a a rd e n met zijn hoofd tegen de voorzijde van een autobus gevallen. In ernstige toestand werd hij naar het diaco- nessenhuis te Naarden vervoerd waar hij later is overleden. Op de Rijksweg Tilburg-Breda bij G i 1 - ze-rijen is de 65-jarige wielrijder B. Wirken, wonende te Gilze-Rijen, bij het oversteken van de rijksweg door een per sonenauto aangereden en op slag gedood. Op rijksweg nummer 29 onder Ter- schuur is een verkeersongeval gebeurd, waarbij drie personen ernstig en vier licht werden gewond. Toen een Duitse personen auto, bestuurd door de heer H. D. uit Kiel, een voor hem rijdende auto wilde passeren kwam hij in botsing met een tegenligger, een personenauto waarin een echtpaar uit Deventer en een echtpaar uit Roon zaten. De Duitse bestuurder en de beide heren uit de Nederlandse auto, werden ernstig gewond. De twee andere inzittenden van de Duitse auto, een advocaat uit Ierland en een heer uit Buenos Aires en ook de dames uit de Nederlandse auto kregen lichte verwondingen. Allen werden naar het ziekenhuis De Lichten berg in Amersfoort vervoerd. De beide au to's werden totaal vernield. Dr. Johnson: Afgunst is de enige ondeugd, die altijd en overal werk vindt en nooit rust heeft bij gebrek aan prikkel. De man, die ruim elf jaar geleden in de luxueuse schuilkelder van de Rijkskanse larij in Berlijn een eind aan zijn leven maakte, zou, als hij nog had kunnen zien wat er thans hier en daar op de wereld gebeurt, zich in dat schouwspel zeker heb ben verlustigd. Hij had zich dan over zijn eigen mislukking kunnen troosten met de gedachte dat hij althans school had ge maakt en dat zijn navolgers al een zekere handigheid begonnen te vertonen in het toepassen van zijn satanische methodes. De onlangs gemelde ontdekking, dat sommige Egyptische soldaten in het Sinaï- gebied in plaats van de klassieke maar schalkstaf een exemplaar van „Mein Kampf" in hun ransel hadden gedragen, kwam ons dan ook in 't geheel niet opzien barend voor. De nazi's hebben hun metho des tenslotte ook niet zelf bedacht; maar ze hebben datgene, wat ze aan politieke laagheid en misdadigheid in de antieke en middeleeuwse geschiedenis hadden aange troffen, pasklaar gemaakt voor een dicta toriaal regime in de twintigste eeuw. Geen wonder dus, dat andere hedendaagse dicta tors er hun voordeel mee trachten te doen. Een kunstje, dat precies van de nazi techniek is afgekeken, was de ontvoering van Imre Nagy door de Russen, op hetzelf de ogenblik dat hij zich in handen stelde van de regering-Kadar, die hem uitdrukke lijk vrijgeleide had beloofd. De Russen hadden immers niets te maken met wat Kadar beloofd had, nietwaar? En Kadar had zijn woord gehouden, nietwaar, en kon het echt niet helpen dat de Russen er tus sen kwamen! Bovendien, zo heeft Kadar nu verklaard, deden de Russen het ook alleen maar voor Nagy's bestwil, want stel-je- voor dat de Hongaarse arbeiders, die nu al wekenlang staken om hun enthousiasme voor Kadar te demonstreren, Nagy eens een haar hadden willen krenken. Hij moet er niet aan dénken, die arme Kadar! Nee, dit is nu net het enige waarover hij en de Russen het volkomen met elkaar eens zijn: dat de veiligheid van Nagy bovenal moet worden gewaarborgd, ook al zou dat ertoe leiden dat de Russische troepen nog wat langer in Hongarije moeten blijven om al die teleurgestelde moordenaars-in-spe van Nagy in bedwang te houden. Toch geloven wij, dat deze over-ijverige leerlingen van de Führer diens techniek nog niet geheel onder de knie hebben. Want Nagy's ontvoering was zulk een schaamte loze, maar tegelijk ook zulk een onhandige zet, dat de nadelen ervan stellig niet tegen de voordelen opwegen. Zijn er eigenlijk wel voordelen? Men heeft Nagy de mond ge snoerd - misschien wel voorgoed -, maar dat is alleen een erkenning, tegenover de hele wereld, van eigen zwakte en zal dus zelfs de meest overtuigde communisten nauwelijks kunnen verheugen. En de na delen zijn vele: nóg grotere haat tegen de Russen in Hongarije, diepe verontwaardi ging in Joegoslavië, nieuwe verbittering in Polen. Een betere rekenmeester, als het op voor- en nadelen aankomt, blijkt de Egyptische leerling van de Führer te zijn. Op de „zakelijkheid", waarmee deze bij zijn mens onterende maatregelen te werk gaat, zou den de nazi's trots zijn geweest. Hij maakt Engelsen, Fransen, Israëliërs, Egyptische en buitenlandse Joden in Egypte het leven tot een hel, waarna hij hen grootmoedig in de gelegenheid stelt, het land „vrijwillig" te verlaten. Dat zij bij hun vertrek al hun bezittingen even „vrijwillig" aan de Egyp tische regering cadeau moeten doen, spreekt vanzelf. De auteur van „Mein Kampf" heeft, wat de Joden betreft, dezelfde me thode met veel succes toegepast, voordat hij de aldus opgejaagde en uitgeplunderde, slachtoffers uiteindelijk liet vermoorden. Deze roof heeft de Egyptenaren een bedrag opgebracht, dat op enige miljarden guldens wordt geschat. Zij hebben bovendien de nazi-techniek nog geperfectioneerd door van gezinnen, die zij op deze wijze het land uit drijven, één lid als gijzelaar in een Egyptisch concentratiekamp te houden. Dat dit alles van officiële Egyptische zijde wordt ontkend, zal geen enkele lezer van „Mein Kampf" verbazen. Ook dat be hoort tot de geijkte techniek. De mogelijk heid bestaat zelfs, dat die ontkenning zal worden volgehouden ondanks het feit dat waarnemers en soldaten van de UNO mis schien ooggetuigèn van de gebeurtenissen zullen zijn. Het behoort immers ook tot de techniek, de onbeschaamdheid zó ver te drijven dat de tegenpartij sprakeloos staat. Zodoende heeft men dan toch het laatste woord. De grote vraag, die bij dit alles telkens en telkens weer naar voren treedt, is: hoe lang zal Amerika dit aanzien zonder zijn beschermende handen van Nasser terug te trekken? Hoe lang zal Amerika ermee doorgaan, een opportuniteitspolitiek te voe ren, waarvan zijn eigen bondgenoten het slachtoffer worden, die de Egyptische dic tator de gelegenheid geeft het door de UNO opgestelde Handvest van de Rechten van de Mens te vertrappen, en waarbij het Kremlin de lachende derde is? Simon Koster XXXOCt Hoewel gisteren werd aangekondiad S dat het jaarboekje Wie Wat""Waar 1957 8 was uitverkocht, kwamen hedenmorgen nog vele lezers van ons blad aan onze 8 loketten om een exemplaar te kopen, c Het spijt ons zeer dat zij zich tever- 8 geefs moeite getroost hebben, en dat p wij hen moesten teleurstellen. De enige raad die wij kunnen geven: zorg b dat u er het volgend jaar, voor Wie P Wat Waar 1958, eerder bij bent. DIRECTIE HAARLEMS DAGBLAD/ jj OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT x)ooooc>30oooooxxx>ococooococooccocoococcc*xxxoc*x)o(yyv-o-

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 1