Juffertje Zeventien (jPanda en de Meesteivma :ier Windstoten van ÏOO km. Oogmerken der Sovjet-Unie zijn niet veranderd verstopping Jonge boer naar Amerika A Nieuw filter geeft volle rookgenot! Probeer vandaag nog deze King Size! Minister Luns meent: „Ontluistering der Stalinmythe is wellicht een doelbewuste tactiek" HET ADRES RacLo geeft woensdag Wereldnieuws Zocti ió Uet zo J 2 artistieke geschenken Mr. K. Groen directeur PBO bij het ministerie Geef de strijd niet op tegen Kerkelijk Nieuws Examens Burgemeester en predikant over de kop voor Hongarije U próéft dat u rookt! Nederlandse Comedie met Eloorniks „Het water" Koningin en prinsessen naar Sankt Anton DINSDAG 27 NOVEMBER 1956 „De moed van het Hongaarse volk zal een lichtend voorbeeld blijven voor allen, die de ware democratie en de vrijheid der volken tot hun idealen rekenen", zo zegt de minister van Buitenlandse Zaken in zijn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over de begroting 1957 van zijn departement. „De regering is diep geschokt door de dramatische loop der gebeurtenis sen, waarin duizenden Hongaren de strijd voor hun vrijheid met de dood hebben moeten bekopen". De minister is van oordeel, dat de po litieke oogmerken der Sovjet-Unie niet zijn veranderd. Uit het Russische optreden in Hongarije blijkt weer eens te meer, dat de communistische machthebbers van alle middelen gebruik maken om hun machts bereik te handhaven en waar mogelijk te vergroten. Voor de ontluistering der Stalin-mythe zijn zeker oorzaken of is althans een aan leiding te vinden in de binnenlandse toe standen in de Sovjet-Unie, doch de mi nister sluit de mogelijkheid niet uit dat men er een oorspronkelijk ook naar bui ten gerichte, doelbewuste tactiek in moet zien, die er mogelijk op gericht was alle misdadige tirannie op Stalin af te schui ven, teneinde de huidige machthebbers in een fraai daglicht te stellen en aldus hun bedoelingen te maskeren. Aangenomen mag worden dat de acties van de communisti sche partijen, ook in niet-communistische landen, door de vorming van zogenaamde „volksfronten", er op gericht zijn goedge lovige niet-communisten voor de commu nistische wagen te spannen. Men zal er goed aan doen, zo meent de minister, in het oog te houden, dat ook de zogenaamde „eigen weg naar het socia lisme" slechte op instigatie van Moskou wordt gevolgd om het communistische stelsel aldus „aantrekkelijker" voor de vol ken te maken. De verwarring, die de gebeurtenissen der laatste maanden in communistische kring hebben veroorzaakt, betekent vermoedelijk, dat de gang van zaken de Russische machthebbers in aanzienlijke mate uit de hand is gelopen, mede doordat degenen die de gegeven richtlijnen in praktijk moesten brengen, niet steeds wisten hoe ver zij daarbij konden of moesten gaan, aldus de minister. In een uitvoerig overzicht beschrijft mi nister Luns de moeilijkheden, waarmee het ministerie van Buitenlandse Zaken te kam pen heeft in zijn betrekkingen met Indo nesië. Het standpunt der regering is onveran derd, namelijk dat zij het unilaterale optre den van de Indonesische regering afkeurt en dat zij de eenzijdige vervallenverklaring van alle R.T.C.-overeenkomsten niet kan aanvaarden. Van Indonesische zijde is sindsdien voortgegaan met het verbreken ADVERTENTIE voor ZIILWEG 58 HAARLEM Tot 4 december a.s. ook des avonds geopend van 19.30—22 uur. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws en S.OO.S.-berichten. 7.10 Ge wijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.30 Platen. 9.40 Lichte muziek. 10.05 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.10 Men sen en minuten, hoorspel. 11.50 Platen. 12.10 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Platen. 12.37 Middag- pauzedienst. 13.00 Nieuws. 13.15 Met Pit op pad. 13.20 Lichte muziek. 13.45 Platen. 15.00 Promenade-orkest, en solist. 15.40 Fluit en piano. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Platen. 17.40 Beursberichten. 17.45 Platen. 18.00 Koorzang. 18.20 Schoolorkest. 18.45 Boekbespreking. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Orgel concert. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Muzikale cau serie. 21.15 Weg en werk der kerkhervor mers, causerie. 21.35 Geestelijke liederen. 22.05 Platen. 22.15 Idem. 22.45 Avondover denking. 23.00 Nieuws. 23.15 Zaalsportuit slagen. 23.2024.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.23 De Ont- bijtclub. 8.00 Nieuws. 8.18 De Ontbijtclub. 8.50 Voor de vrouw. 10.00 Schoolradio. 10.20 Platen. 11.30 Gevarieerd programma. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Pianoduo. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Dans muziek. 13.50 Medische kroniek. 14.00 Pla ten. 14.30 Voor de jeugd. 16.00 Voor de zie ken. 16.30 Platen. 17.00 Hammondorgel. 17.20 Dansmuziek. 17.50 Regeringsuitzending: Rijksdelen overzee: Antilliaanse muziek instrumenten. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Hammondtrio. 18.40 Actualiteiten. 18.50 Platen. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 Wat doen Humanisten in de partij van de Arbeid?, causerie. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Tussen de regels door, causerie. 20.15 Weense muziek. 21.05 Het meisje en de sol daten, hoorspel. 22.10 Platen. 22.20 Geva rieerde muziek 22.45 Poollicht, causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. 23.5024.00 Socia listisch nieuws in Esperanto. TELEVISIE (N.T.S., N.C.R.V., K.R.O.) 15.2517.15 Interlandvoetbalwedstrijd: En gelandJoegoslavië. 17.15 Voor de kinderen. 20.00 De Verrader, thriller. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.11 Mozart en zijn tijd. 14.00 Schoolradio. 16.02 Platen. 16.15 Om roeporkest. 17.00 Nieuws. 17.10 Koorconcert. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Pianorecital. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Voolkszang. 20.00 Hoorspel. 21.15 Platen 22.00 Nieuws. 22.10 Israelietische uitzending 22.35 Kamerorkest en soliste. 22.45 Platen 22.55—23.00 Nieuws. van bestaande rechtsverhoudingen. Daarbij doen Indonesische autoriteiten het voorko men dat zij goede betrekkingen met Neder land wensen en dat het intiatief daartoe van Nederland moet uitgaan. Echter laat de Indonesische regering er geen twijfel aan bestaan, dat het vestigen van goede betrekkingen met Nederland alleen moge lijk zou zijn, indien Nederland bereid zou zijn de gepretendeerde Indonesische sou- vereiniteit over Nederlands Nieuw-Guinea te erkennen en overigens alle daden, welke de Indonesische overheid tegen Nederlan ders en Nederlandse belangen neemt, cri- tiekloos te aanvaarden. De minister verklaart nadrukkelijk dat de betrekkingen tussen beide landen in sterke mate zijn vergiftigd door de schijnprocessen, waarvan Nederlanders het slachtoffer zijn. Nederland kan zich hierbij onder geen voorwaarde neerleggen. De regering ziet voor het ogenblik geen plaats voor een initiatief van Nederlandse kant dat tot een algemene verbetering der betrekkingen zou kunnen leiden. Voor de regering ligt het zwaartepunt van haar be leid ten opzichte van Indonesië thans bij de uitvoering van haar taak om binnen het kader der gegeven mogelijkheden voor de belangen van ons land op te komen en een zo groot mogelijke mate van bescherming te verlenen aan de persoonlijke en zake lijke belangen van Nederlanders die in In donesië zijn gevestigd of daar belangen hebben. De minister is van oordeel, dat de voort zetting van de diplomatieke activiteit op breed front, met verschaffing van voor lichting omtrent de feiten, de meest aan gewezen weg is voor het kweken van begrip voor het Nederlandse standpunt met betrekking tot de Nederlands-Indone sische verhouding. De vraag of van Nederlandse zijde moet worden deelgenomen aan discussies in de algemene vergadering der Verenigde Naties over Nederlands Nieuw-Guinea zou de mi nister op dit ogenblik nog met willen be antwoorden. Het standpunt inzake de sou- vereiniteit over Nederlands Nieuw-Guinea is onwrikbaar. De regering is van oordeel, dat Nederland alleen verantwoordelijk is voor de ontwikkeling van dit gebied. Over de Raad van Europa zegt minister Luns van oordeel te zijn, dat er geen aan leiding is een aanzienlijke uitbreiding van het aantal leden van de Assemblée te be vorderen. Wat de U.N.O. betreft wordt in de Me morie verklaard, dat de regering hoopt en vertrouwt, dat deze organisatie, nu zij ge confronteerd wordt met internationale ontwikkelingen van grote ernst en beteke nis, erin zal slagen haar belangrijke rol te blijven spelen bij herstel van vrede en vei ligheid in de wereld. Ten aanzien van de NAVO is de regering voornemens de verdieping en uitbreiding der samenwerking in de NAVO zowel op militair als op niet-militair gebied te be vorderen. Over de inschakeling van Nederland bij de opbouw der Duitse-strijdkrachten ver-, klaart de minister, dat de ambassade te de Duitse bondsrepubliek gegevens heeft Bonn aan het ministerie van defensie van verstrekt over leveringsmogelijkheden van militaire uitrustingsstukken. In een aantal gevallen hebben deze mededelingen geleid tot rechtstreeks con tact tussen de betrokken Duitse diensten en Nederlandse bedrijven. Gezien de grootte van de Duitse behoeften bestaan er zeker mogelijkheden dat Nederland zal worden ingeschakeld. Er zijn nog geen definitieve contracten van enige omvang afgesloten. Bij het ministerie van Binnenlandse Zaken. Bezitsvorming en Publiekrechte lijke Bedrijfsorganisatie is tot directeur afdelingschef, belast met de leiding van het onderdeel Publiekrechtelijke Bedrijfs organisatie benoemd mr. K. Groen. Mr. Groen is werkzaam geweest bij de School raad voor de Scholen met de Bijbel, voorts als adjunct-secretaris van de Nederlands Christelijke Aannemers- en Bouwvakpa- troonbond, als medewerker aan de juridi sche dienst van de coöperatieve Groothan- delskamer „HAKA". Sinds 1946 als direc teur der dr. A. Kuyperstichting. Over de publiekrechtelijke bedrijfsorga nisatie publiceerde hij artikelen in onder scheidene tijdschriften. Gasslang losgeraakt. Ir. de Tolstraat te Amsterdam zijn in haar woning de 76-jarige mevouw M. J. K. en de bij haar wonende 77-jarige heeft G. K. dood aangetroffen Ge bleken is, dat zij door gasverstik- king om het leven zijn gekomen. De gummi slang van het in de keuken staande gascom- foor was losgeraakt. ADVERTENTIE DIT IS de manier om reratopplng te overwinnen Drink 's morgens vroeg en 's avonds voor het naar bed gaan een glas water en ga op een vast uur van de dag naar het toilet. Neem eerst een week elke avond twee Carters pilletjes - 2e week: elke avond één - 3e week: om de andere avond één. Daarna niets meer. Want Carters Leverpilletjes zorgen voor de gaJ- toevoer die nodig is om het voedsel beter te verteren en de darmen te ontlasten: ze maken bovendien dat de Ingewanden daarna op eigen kracht regelmatig blijven werken. Zó helpen Carters Leverpilletjes u helemaal van hardlijvig heid af, u is een ander mens. En mocht u later door zorgen, te veel eten, oververmoeidheid of gebrek aan beweging toch nog eens verstopt raken, dan zijn een paar Carters pilletjes voldoen de om u weer op gang te helpen. Vraag naar CARTERS LEVERPILLETJES-f 1J0 per fUcon. Ned. Ilerv. Kekr Beroepen te Sas van Gent-Philippine E. E. Stern, kand. te Amsterdam te Delden P. W. van Arkel te Ruurlo. Bedankt voor Tolbert R. Boeke te Hoge- beintum voor Eist (toez.) Jac. Plomp te Gouderak voor Sommelsdijk J. C. W. Kruishoop te Meerkerk. Aangenomen naar Leeuwarden (vac. I. Brpmmet) D. J. van Wezep te Eext (Dr.). Geref. Kerken Beroepen te Zaltbommel-Gameren A. J. Jelsma, kand. te Amsterdam te Krab- bendijke Th. Sj. de Groot, kand. te Nin- nertsga te Zuidhorn J. van Tuinen te Schettens. Bedankt voor 's-Gravenhage-Oost (vac. B. Timmer) L. J. Boeijinga te 's-Graven- zande voor Leeuwarden (7e pred. pl.) J. van der Zanden te Murmerwoude. Aangenomen naar Westmaas J. C. van Veen, kand. te Rotterdam, die bedankte voor Mildam. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Broek onder Akkerwoude G. Blom te Meerkerk en M. Drayer te Drach ten. Beroepen te Bunschoten J. P. Geels te Haarlem-Centrum te Sassenheim W. H. Velema te Eindhoven. Bedankt voor Driebergen E. Vennema te Maassluis. Evang. Luth. Kerk Beroepen te Den Helder J. Blase, propo nent te Amsterdam. Bapt. Gemeenten Bedankt voor Haulerwijk H. Ploeger te Borne. Groningen. Geslaagd voor het artsexamen lste gedeelte mej. A. van der Hem, Leeuwar den, R. Coppes, Enschedé, M. J. A. Brasse, Heerlen; J. Keuning, Dantumawoude. Be vorderd tot arts mej. B. Pasma, Groningen. Utrecht. Kandidaatsexamen Spaanse taai en letterkunde: mej. V. Sprey, Oegstgeest. Semi-artsexamen: W. Boonen, Amersfoort; L. H. M. van Gorp, Dongen; mej. A. de Jong. Maarssen: F. Nieuwkerk, Utrecht; mej. T. Ieburgh, De Bilt. Artsexamen: L. J. J. Bre- dero, De Bilt; J. H. J. Drenth, Kerkrade; mevr. J. H. GrobbeeBakker, Kampen. Tandartexamen: A. C. Blok, Leiden; H. J. Bonho, Heemstede; J. W. Donderwinkel, Oosterbeek; M. Meeuwisen, Dieren. Utrecht. Gepromoveerd mej. I". J. van Dorsser tot doctor in de wis- en natuur kunde op een proefschrift: „Het landschap van westelijk Noordbrabant". Groningen. Op het proefschrift: „De tra gedie der werkwoordsvormen, een taalhisto rische en taaldidactische studie" is gepro moveerd tot doctor in de letteren en wijs begeerte de heer I. van der Velde, geboren te Medemblik i3Imm Tijdens de jaarlijkse uitvoering van de Christelijke Gymnastiek Vereniging Ap- pingedam ontspon zich in de zaal een ge sprek tussen de plaatselijke arts, de heer J. vaii der Kluit enerzijds en burgemeester C. C. J. Welleman en ds. A. J. Janssens, gereformeerd predikant, anderzijds. Dokter Van der Kluit stelde in de vorm van een weddenschap een bedrag van honderd gulden voor Hongarije beschikbaar, indien de burgervader en de predikant ook een koprol zouden durven uitvoeren. Nog voor de uitvoering op het toneel beëindigd was, stapten de burgemeester en de predikant resoluut naar het toneel, trokken voor de verbaasde toeschouivers hun colbertjasjes uit, zetten zich schrap enmaakten on danks hun leeftijd en ongetraindheid een keurige koprol. Hetgeen aan de zaal een daverende bijval ontlokte. Dokter Van der Kluit begaf zich naar het toneel en overhandigde als een sportief verliezer de inzet van honderd gulden aan de enigszins hijgende burgemeester Welle man en ds. Janssens. De heer J. G. Warmerdam te Hillegom, lid van de L.T.J. (Katholieke Land- en Tuinbouw Jongeren) vertrekt op 4 januari met het m.s. „Seven Seas" uit Rotterdam naar de Verenigde Staten. De heer War merdam maakt deel uit van een groep van zeven landbouwjongeren, die gedurende elf maanden op Amerikaanse landbouwbe drijven zullen werken. De uitzending ge schiedt in het kader van de Young Farmers Trainer Program. In de loop van december 1957 wordt de terugreis aanvaard. VETTE VARKENSMARKT LEIDEN Aanvoer 257 vette varkens. Notering lich te 1,851,90, slagersvarkens 1.90—1,98, zeu gen 1,80—1,85. Handel vlot. Bovendien 3 nuchtere kalveren. ADVERTENTIE ADVERTENTIE begint al zekere eisen te stellen aan haar make-up en toilet. SINT vindt ook voor haar de keuze niet moeilijk, sinds hij onze collecties gezien heeft. Een fraaie poederdoos v.a. 12.50. een leuk collier v.a. 5.75 of een paar moderne oorbellen v.a. 5.50 zullen belist een genoegelijke verras sing zijn. vindt Sint het. de kleine zaak met de grootste keuze Grote Houtstr. 49 - Haarlem - Tel. 20049 De laatste 24 uur is een hogedrukgebied, dat zich ten noorden van de Azoren be vindt, iets in betekenis afgenomen maar nagenoeg niet van plaats veranderd. Een depressie, die gisterochtend Schotland pas seerde, nam sindsdien in diepte toe en be reikte vanochtend vroeg Zuid-Zweden. Een andere depressie verplaatste zich van de omgeving van IJsland naar de kust van Zuid-Noorwegen. Tengevolge van deze ont wikkeling bleef de luchtdruk in Scandina vië laag. Tussen dit lagedrukgebied en het nabij de Azoren gelegen gebied met hoge barometerstanden kwam een westerstorm tot ontwikkeling, die op het noordelijk deel van de Noordzee kracht 11 bereikte. Na het passeren van het koufront van het depressiesysteem kwam Nederland binnen het bereik van polaire luchtmassa's. Hierin klaarde het flink op, terwijl de wind een sterk buiig karakter kreeg. Windstoten van 90 tot 100 kilometer per uur werden van ochtend op verschillende plaatsen langs de kust gemeten. De komende 24 uur zal de polaire lucht zich verder over Nederland uitbreiden, zo dat de temperatuur iets zal gaan dalen. Doordat zich midden op de oceaan een storing bevindt, die waarschijnlijk met grote snelheid naar het oosten komt, be houdt het weer een onbestendig karakter. De wind zal geleidelijk iets afnemen. WEERRAPPORTEN (De temperatuur ts van hedenmorgen 7 uur, de neerslag van de laatste 24 uur.) - r o Hu ~r> E SS Z.S 28 november Zon op 8.23 uur, onder 16.37 uur. Maan op 3.55 uur, onder 14.26 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 27 november Hoog water: 11.21 en 23.59 uur. Laag water: 6.40 en 19.10 uur. Woensdag 28 november Hoog water: 12.31 en uur. Laag water: 8.00 en 20.20 uur. Stockholm geheel bew. n -4 0 Oslo sneeuw no -3 13 Kopenhagen regenbui w 5 6 Aberdeen sneeuwbui w 2 4 Dublin licht bew. w 6 3 Londen licht bew. wnw 9 0 Brussel regen w 10 2 Parijs motregen zw 8 0,7 Bordeaux motregen zw 7 4 Grenoble nevel windst. 2 0,1 Nice zwaar bew. n.nw 5 0 Berlijn zwaar bew. w 8 9 Frankfort regen w 8 1 München zwaar bew. w 7 1 Ziirich zwaar bew. wzw 7 2 Genève half bew. z 5 0 Locarno onbewolkt ono -3 0 Wenen geheel bew. wnw 10 4 Innsbruck half bew. n 1 4 Rome nevel z 11 0 Mallorca half bew. windst. 4 0 Amsterdam half bew. w 9 0,3 Den Helder zwaar bew. w 9 2 Ypenburg half bew. w 9 4 Vlissingen zwaar bew. w 9 0,6 Eelde licht bew. w 7 1 De Bilt licht bew. w 8 3 Twente geheel bew. w 8 6 Eindhoven half bew. w 9 15 Vlv. Z.-Limb. lichte regen wzw 9 3 9 68. Joris was nu nog de enige, die niet was gevangen genomen. Gelukkig voor hem dacht geen der agenten er aan, om de sierbeelden bij het raam eens nauw keuriger te bekijkenVan zijn hoge stand plaats af had hij een goed overzicht. Enigszins medelijdend keek hij toe, hoe daar beneden Panda, samen met Plutanus, in een gevangeniswagen werd geduwd. „Tut, tut", mompelde hij, „ik heb Panda al zo vaak gewaarschuwd, dat het nog eens verkeerd met hem zou aflopen. Waar om nam dat manneke dan ook geen voor beeld aan mij? Al mijn wijze lessen heeft hij in de wind geslagen en daardoor weet hij in ogenblikken van gevaar niet, hoe hij snel en listig te werk moet gaan". Hij zuchtte meewarig en vervolgde: „Helpen kan ik hem nu niet. Maar gelukkig is hij in gezelschap van Plutanus. Die zal wel een magische uitweg vinden". Voorlopig kon Panda echter weinig hulp van Plu tanus verwachten, want de magiër was veel te blij, dat hij naar de gevangenis ging. „Dit stemt tot innerlijke vreugde", zei hij, terwijl hij tevreden in de dieven- ivagen plaats nam. „De gevangenis is de enige plaats in deze lawaaiige uiterlingen- wereld, waar ik innerlijke stilte vond". „M-maar ik ben helemaal niet blij", sta melde Panda half in tranen, „ikke ik wil niet naar de stille gevangenis!" Nu kunt u een filter-sigaret roken en toch genieten, echt genieten als van een gewone sigaret. Steek op zo'n nieuwe Long Run met het acetaat- filter. Dank zij dit filter proeft u de rijpe geurige tabakken, volledigWat een intens genoegen deze filter-sigaret King Size Filter 85 ct De Nederlandse Comedie heeft het met de Van der Viesprijs bekroonde drama van Ed. Hoornik ..Het Water" op haar repertoire ge nomen, Het ligt in het voornemen met dit stuk het seizoen 1957-1958 te openen. De hoofdrollen zullen worden gespeeld door Ank van der Moer en Ko van Dijk. Koningin Juliana zal zoals gewoonlijk met ha- drie oudste dochters de Kerstda gen en wintervakantie doorbrengen in het Oostenrijkse plaatsje Sankt Anton. Prins Bernhard zal zich tegen Oudjaar bij zijn gezin voegen. Verlagen. De Albanese regering heeft, tezamen met het bestuur van de (com munistische) arbeiderspartij en de lei ding van de Albanese vakbeweging, be sloten met ingang van maandag de prij zen van levensmiddelen en nijverheids- produkten te verlagen. Evacuatie. De bewoners van Eniwetok en Bikini in de Stille Oceaan, zijn op last van de Amerikaanse regering geëva cueerd met het oog op de daar te houden proefnemingen met kernwapens. Zij zullen van de regering een som van 450.000 dollars als schadevergoeding ontvangen. Vrij Schotland. Een radio-station, zich noemende „Radio Vrij Schotland" is zaterdagavond in Centraal-Schotland 25 minuten lang in de ether geweest. Het vertelde dat het tot uitzending was overgegaan „vanwege de schandelijke houding van de in Londen de baas spe lende Tories en socialisten, die de poli tieke minderheden het recht tot uitzen ding ontnemen". Tijdig-. In het gebouw van het ministerie van Justitie in Athene is maandagmid dag een tijdbom bestaande uit 41 sta ven dynamiet en een ontstekingsmecha nisme ontdekt. De helse machine werd een half uur vóór zij ontploffen zou, gevonden. De politie stelt een onderzoek in. Er is een aantal arrestaties verricht. Vertrapt. D^ burgemeester en twee com munistische raadsleden van de Parijse voorstad Sain Denis hebben een krans vertrapt, die door een delegatie radi caal-socialisten was neergelegd bij het oorlogsmonument ter herdenking van de in Hongarije gevallenen. De delegatie had geen toestemming gekregen de krans daar te plaatsen. Reden. De Indiase minister voor de Spoor wegen, Lal Bahadoer Sjastri, heeft, naar aanleiding van de spoorwegramp, welke vrijdag nabij Arijaloer, in Zuid-India, 143 personen het leven heeft gekost, ontslag gevraagd. Premier Nehroe heeft de president aangeraden de ontslagaan vrage van Sjastri in te willigen. De wedloop. De Sovjet-Unie heeft na de Tweede Wereldoorlog méér kruisers en torpedoboot jagers gebouwd dan alle andere landen samen en bezit een steeds groeiende vloot van meer dan 400 onder zeeboten. Dit staat in „Jane's Fight.i Ships" 1956/57,. het te Londen uitge geven standaardwerk over de vloot- strijdkrachten in de gehele wereld. Al leen Amerika is nu nog machtiger dan de Sovjet-Unie wat de marine betreft. Katoen De Egyptische minister van Han del heeft bekend gemaakt, dat de ka- toenbeurs te Alexandrië, die op 5 no vember werd gesloten, vandaag wordt heropend. De regering heeft de banken opgedragen te zorgen van een zo ruim mogelijke kredietverstrekking voor de katoenhanóel. Kostbaar. Maandag zijn 60.000 Ameri kaanse havenarbeiders weer naar hun werk gegaan, waarmee althans voor lopig een einde is gekomen aan de staking, die gedruende negen dagen de havens aan de Amerikaanse oostkust had verlamd. De staking heeft de Ame rikaanse staat naar schatting twintig miljoen dollar per dag gekost. Overleden. Sir Lionel Ernest Howard Whitby, de bekende Engelse bacterio loog en bloedspecialist, is zaterdag in een Londens ziekenhuis overleden. Hulp. De Canadese minister voor Volks gezondheid en Sociale Zaken Paul Mar tin is maandag in Djakarta aangekomen, waar hij besprekingen zal voeren over het verlenen van hulp door Canada door middel van het Colombo-plan. Opvolging. Koning Idris van Libië heeft maandag in de troonrede meegedeeld, dat hij zijn neef Emir Hassan Rida tot opvolger heeft benoemd. De troonraad is bijgevolg ontbonden. Voorts verklaar de de vorst, dat hij „wegens omstan digheden" een spoedige herziening van het Brits-Libische verdrag wenst. Bosbrand. Een van de ernstigste bosbran den van de laatste jaren woedt in het Cleveland National Forest, in het ge bied San Diego in Californië. Tot dus verre zijn vier boerderijen verbrand, elf personen omgekomen en een honderdtal personen uit de Barona indianen reser vaten geëvacueerd. In hetzelfde gebied ligt Mount Palomar, het grootste ster renkundige observatorium ter wereld. Meer dan 1800 man zijn bezig het vuur te bestrijden. WE HEBBEN allen wel eens gelezen van mannen, die zonder hulpmiddelen in de wildernis verzeild raakten, maar er desondanks in slaagden een vuurtje' aan te leggen, eenvoudig door een paar stuk ken hout tegen elkaar te wrijven. Dat klinkt gemakkelijk genoeg, maar we vra gen ont toch af, of het de lezer van dit spannende verhaal, wel eens gelukt is dit kunstje na te doen? Niemand behoeft zich overigens over dit falen te schamen, want reeds vanaf de grijze oudheid schijnt het een hele toer te zijn geweest vuur f voort te brengen. Nog steeds bestaan er in onze tijd twee volken, die niet in staat zijn ATT TT TT» vuur te maken, t.w. de Negri- V U UK to's op de Andamanen in de Golf van Bengalen en de Bam- V boeti pygmeeën in het oer- woud aan de grens van de Congo en het Tanganyika-territorlum. Alle andere vol ken kunnen wel vuur maken, maar we moeten er bij vertellen, dat het merendeel dit doet met behulp van lucifers, zodat daar eigenlijk niet veel kunst aan is. Vuur maken is overigens zó moeilijk, dat vele onderzoekers het vermoeden heb ben geuit, dat de verbazend langzame cul tuurontwikkeling in de Steentijd samen hangt met de onbekwaamheid naar wille keur vuur te ontsteken. Alle natuurvolken onderhouden bovendien liever het vuur, dan het opnieuw te moeten aanmaken, een bewijs te meer, hoe moeilijk het is vuur aan te leggen. De oudste vuurmaker zal wel de stenen vuurslag zijn geweest, bestaande uit een stukje vuursteen en een of twee stukjes zwavelkies. Dat men in de Steentijd ge makkelijk tot de ontdekking kon komen dat bij hardhandige aanraking vonken uit een steen spatten, zal iedereen kunnen onderschrijven. Daarom is het des te merk waardiger, dat deze methode van vuur- maken niet algemeen verbreid is en alleen voorkomt in delen van Noord-Amerika en Mexico en, wat Zuid-Amerika betreft, al- "A leen in Vuurland. Een merkwaardige variant hierop, wordt in Indonesië aange troffen, waar met behulp van potscherven en een stuk bamboe vuur geslagen wordt. De vuurslag van hout is veel ruimer verbreid. Bij hel bezigen van deze methode ontstaat de vlam tengevolge van de wrij- vingshilte, teweeg gebracht door zagen, schrapen of boren. Volgens de beschrijvin gen kan de geoefende hand in niet meer dan één minuut een gloed voortbrengen, die door voorzichtig blazen, en het gebruik van de geschikte brandstof, tot een vlam kan worden aan gewakkerd. De vuurzaag be staat uit twee stukken gesple ten bamboe, of uit een stuk bamboe en een reep Spaans riet waarbij het. ene stuk „ge zaagd" wordt in een dwars- groef van het andere. De vuurboor komt in alle werelddelen voor en bestaat in haar eenvoudigste vorm uit een boorhout, dat tussen de vlakke handen wordt rondgedraaid op een onder liggend stuk hout. Een veel mooiere me thod*is echter het draaien van de boor met behulp van een riem of een boog, waardoor het effect aanzienlijk versterkt wordt. Een eenvoudiger middel is de vuurploeg, waarbij een stuk hout snel in een groeve van een ander stuk zachter hout wordt gewreven. Maar het mooiste op dit gebied is toch wel de vmirpornp. bestaande uit een klei ne houten bak, afgesloten door een goed sluitende stamper. Door een snelle en harde slag op de stamper wordt de lucht in de bak zó sterk samengeperst, dat de warmte, die hierdoor ontstaat, voldoende is om de tonder op de bodem te doen gloeien. Enfin, u zult zich nu in de wildernis ivel kunnen behelpen. Laten we daarom eens zien met welke cartografische hulp middelen primitieve stammen zich behiel pen. Daarover morgen H. Vétillon

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2