Keiler na zege op Gournier wederom aan de top DE LAATSTE TOAST J Jlianta Agenda voor Haarlem Commissie-Oud stelt invoering van woonplaatsbelasting voor MERLIJN EN DE WONDERBESSEN nu JJ HMsrn PHILIPS „Infraphil' Om wereldtitel dammen DINSDAG 27 NOVEMBER 1956 7 Voorstellen inzake de financiële verhouding tussen rijk en gemeenten Minister Algera: Bromfiets blijve bromfiets Hongaars tijdschrift in Nederland verschenen Robbenploeg verbeterde Nederlands record Sport in 't kort Garantie voor voorwaarde - subsidie van de KNSB Viertallen bridgecompetitie 1956-'57 begonnen Biljarten Jacobs en Beekman komen in Haarlem spelen Voet hal B. Beugel bestuurslid van de K.N.V.B. Maastricht wil aan MVV f 75.000 gaan lenen Twee wedstrijden in het Krelagehuis gestaakt Gatsonides zesde in de Amerikaanse Bergenrally Kort nieuws Kansen van Roozenburg werden weer kleiner Krimpen van pijn r' VERVOLGVERHAAL DOOR JACOB JACOBI De commissie inzake het herstej van de financiële zelfstandigheid van de gemeen ten en de provincies (gewoonlyk genoemd de Commissie-Oud, naar de naam van haar voorzitter) heeft voorstellen by de regering ingediend over de regeling van de finan ciële verhouding tussen het rijk en de ge meenten voor 1958 en volgende jaren. De commissie betoogt, dat de ontwikke ling der laatste decenniën er toe leidt voor goed een streep te zetten onder de eigen belastingen als hoofdbron van inkomsten der gemeenten. Gezocht moest dus worden naar een oplossing, waarbij het overgrote deel der middelen van centrale punten uit ,Vubbelzadels en bredere velgen .lijn niet toegestaan De minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera heeft het hoofdbestuur van de Nederlandse Bromfietsbond medege deeld. dat voor een rijwiel met hulpmotor het dubbelzadel. de zogenoemde buddy- seat, verboden blijft. De minister zegt, dat het van meet af aan de bedoeling is geweest, dat rijwielen met hulpmotor zijn voorzien van rijwiel zadels. Hij noemt het lichtvaardig, wan neer op grond van uitspraken van enkele kantonrechters, fabrikanten er toe zijn overgegaan bromfietsen te fabriceren, waarbij de buddy-seat tot de standaard uitrusting behoort en grossiers en hande laars zich op ruime schaal hebben voorzien van budd.y-seats, zonder af te wachten of deze rechterlijke uitspraken in hoogste in stantie zouden worden bekrachtigd en zonder zich er od enigerlei wijze van te vergewissen of de overheid zich bij deze uitspraken zou neerleggen. Men had kun nen beseffen, dat de uitspraken van kan tonrechters hetzij door de Hoge Raad of door wijziging van de voorschriften krach teloos kunnen worden gemaakt. De minis ter deelt voorts mede, geen vergroting van de velgbreedte te zullen toelaten. Op de vraag of een rijwiel met hulp motor, dat niet voldoet aan de eisen, ge steld in de beschikking van de minister, beschouwd mag worden als een motorrij wiel, waarvoor een kentekenbewijs wordt afgegeven en dat men, in het bezit van een rijbewijs, mag besturen, heeft de minister geantwoord, dat het in het belang van de veiligheid van het verkeer zeer gewenst is. dat het onderscheid tussen rijwielen met hulpmotor en motorrijwielen zoveel mogelijk gehandhaafd blijft en dat het aanbrengen van wijzigingen in de bouw of inrichting van bromfietsen de handha ving van dit onderscheid ernstig in gevaar zou brengen. De minister heeft de Rijks dienst voor het Wegverkeer verzocht af gifte van het kentekenbewijs te weigeren ingeval dit" wordt aahgevraagd vóör twee wielige motorrijtuigen, welke kennelijk oorspronkelijk zijn bedoeld om als rijwiel met hulpmotor in het verkeer te worden gebruikt, doch waaraan door wijziging in bouw en inrichting het karakter van rij wiel met hulpmotor is ontnomen. De Hongaarse studenten die tot de drie Hongaarse vluchtelingentransporten be hoorden en thans in het conferentieoord ..Heerewegen" te Zeist zijn ondergebracht, hebben het eerste Hongaarse tijdschrift in Nederland het licht doen zien. Het heet „Magyar Szo" (het Hongaarse woord). Het tijdschrift heeft ten doel een contact te leggen tussen de vluchtelingen onder ling, terwijl het voorts een beeld wil geven van de Nederlandse mentaliteit, aard en levenswijze, waardoor de vluchtelingen zich gemakkelijker kunnen aanpassen. In de volgende aflevering van „Mayar Szo" zullen artikelen worden opgenomen van Simon Carmiggelt. Godfried Bomans. Antoon Coolen. Hella Haasse, Pierre Du bois. A. den Hertog en Ben van Evsselstijn Sandor Varga schrijft enkele inleidende woorden ter begroeting namens de Hon garen die reeds jaren in Nederland wonen ADVERTENTIE SIMT NICO'AAS BESCHENKEN Waarom verder gezocht wanneer u bij ons ontelbare luxe en prartisrbe cadeaus kunt kopen? O a. alle merken F.nu de Colonne, parfum, zeep, borstelwerk, vcrbandtrommels etc. Aanbevelend. Drogisterij J. BOONACKER Kleine Houtstraat 4 - Haarlem Filiaal: Koningsweg 2 - Velsen-Noord Maandagavond heeft een Robbenploeg, bestaande uit Atie Voorbij. Lenie de Nijs, Mary Kok en Greet.je Kraan tijdens onder linge zwemwedstrijden in het overdekte bad in Hilversum het Nederlands record op de 4 x 100 meter vrije slag estafette verbeterd en gebracht op 4 min. 31,5 sec. Het oude record stond sedert 25 maart van dit jaar eveneens op naam van een Rob- benteam, met 4.34,0 in Apeldoorn ge maakt. Atie Voorbij, die als eerste startte legde de 100 meter af in 1 min. 8,2 sec., Lenie de Nijs had 1.10.0 nodig, Mary Kok zwom de 100 meter in 1.08,2, en voor Greetje Kraan werd 1.05,1 afgedrukt. BERT TRAUTMANN. De keeper van Manchester City, Bert Trautmann die het vorig jaar tijdens de finale van de Engelse cup een ernstige nekblessure had opgelopen, zal deze week weer in het veld verschijnen in de plaatselijke bekerwedstrijd tegen Manchester United. VOETBALWEDSTRIJD. Binnenkort zal waarschijnlijk in Almelo een voetbalwed strijd worden gespeeld tussen een ploeg van Heracles en een elftal van Hongaarse vluch telingen. aan de gemeenten toevloeit, dat wil zeggen naar een „nieuwe" zelfstandigheid der ge meenten in het kader van een nieuwe ge detailleerde financiële verhouding met het rijk. De reële betekenis van deze nieuwe zelfstandigheid dient te liggen in het recht en de mogelijkheid van de gemeenten om zelfstandig en onder eigen verantwoorde lijkheid voor het uitoefenen van haar deel van de overheidstaak te beschikken over de daarvoor nodige middelen. Ter bereiking van dat doel stelt de com missie voor: Instelling van een gemeentefonds, waar uit de volgende uitkeringen worden ge daan: 1. vooruitkeringen, in verband met de belasting potentie, de kosten van de maatschappelijke steun en de kosten van het onderwijs; 2. een algemene uitkering. Vergroting van het belastinggebied der gemeenten door invoering van een woon plaatsbelasting. Daarnaast beveelt de commissie aan ver betering van de doeluitkeringen uit 's rijks kas. in het bijzonder voor boven de kracht der gemeenten uitgaande grote werken en voorzieningen. De voorgestelde regeling is uitgewerkt in een aan het rapport toegevoegd wetsont werp. De extra kosten van de voorstellen raamt de commissie in voor de situatie in 1955 geldende cijfers op 57 miljoen. Het rapport bevat tevens een overzicht van de financiële toestand der gemeenten van 1929 af en van de ontwikkeling der financiële verhouding tussen het rijk en de gemeenten van 1948 af. De Koninklijke Nederlandse Schaakbond heeft geweigerd een subsidie voor het Hoogoven-schaaktoernooi te verstrekken, indien Engelse, Franse of Israëlische scha kers de Rus Taimanov zouden vervangen. Maandagavond hebben het Nationaal Schaakfonds in Den Haag en het schaakge nootschap Discendo Discimus tezamen een garantie gesteld tot hetzelfde bedrag als de subsidie van de KNSB, teneinde de organi satoren de vrijheid te laten om datgene te doen wat zij nodig achten en zich dus niet te laten dwingen door de Koninklijke Ne derlandse Schaakbond. Het betreft een bedrag van 750. waarvan het Nationaal Schaakfonds 500 en Discendo Discimus 250 garant stelt. Tegen besluit van KNSB Het bestuur van de Limburgse Schaak bond betreurt het unaniem dat het hoofd bestuur van de Koninklijke Nederlandse Schaakbond gemeend heeft een voor waarde te moeten verbinden aan de toe kenning van zijn subsidie voor het Inter nationaal Hoogoventoernooi in Beverwijk, bij de vervanging van de Rus Taimanov. In een schrijven aan het hoofdbestuur van de KNSB zegt het hoofdbestuur van de Limburgse Schaakbond: „Wij zijn er ons wel van bewust, dat niet ieder besluit van het bestuur van de KNSB de instemming van alle onderbonden kan hebben. Aan het gewraakt besluit hebben wij ons echter zo danig gestoten, dat wij niet kunnen nalaten u er van in kennis te stellen, dat de discri minatie die u aanbrengt tussen schakers uit Engeland, Frankrijk en Israel enerzijds en die van andere nationaliteiten ander zijds door ons ten zeerste wordt betreurd. Wij zouden het op prijs stellen, wanneer u op dit besluit zou terugkomen en het ver lenen van subsidie aan het Hoogoventoer nooi los te maken van de nationaliteit van de speler die Taimanov zal vervangen." Deze aangelegenheid achten wij zo belang rijk, dat wij de leden van de bondsraad van ons standpunt in kennis hebben ge steld. ADVERTENTIE KRUISWEG 53 Speciaalzaak in luxe artikelen en bijouterieën U parkeert er ook makkelijker. De uitslagen van de reeds gespeelde wedstrij den luiden: Hoofdkl. A: BOC 2-De Jump 1 40—33: Never Down 1—1940 2 48—46; Sans Atout 1-Spel en Vriendschap 1 66—17; De Jump 1—Boekenroode 1 41—31. Hoofdkl. B: Haarlem-NBB 1—BOC 1 34—72; BOC 3—Sans Atout 2 51—29; Boekenroode 2— 1940 1 49-60; Sant Atout 2- RK Haarlem 1 26— 77; BOC 1—BOC 3 5140; Boekenroode 2—Haar- nem-NBB 1 66—57. Eerste kl. A; Kennemers 1—Never Down 2 34—32; Sant Atout 3— Spel en Vriendschap 3 58—30; 1940 5—Santpoort 1 35—40. Eerste kl. B: 1940 4—Haarlem-NBB 2 48—61; Boekenroode 4 BOC 4 2071; RK Haarlem 2 Spel en Vriendschap 2 2246. Eerste kl. C: 1940 3—RK Haarlem 4 3343; Haarlem-NBB 3Zandvoort 1 3759. Eerste lel. D: Bollenstreek 1Bloemendaal 1 47—48; HBC 1-RK Haarlem 3 51—13; Boeken roode 3—Zandvoort 2 40—54. Tweede kl. A; Kennemers 3—Haarlem-NBB 8 52—39; Boekenroode 7—Garenkokerskwartier 1 30—60. Tweede kl. B: Kennemers 2Haarlem-NBB 7 3075; Jump 3Haarlem Noord 3 39—37; Boe kenroode 8 -Spel en Vriendschap 4 6455. Tweede kl. C: Bollenstreek 4—Haarlem-NBB 4 20—67; Boekenroode 9—Zandvoort 3 3361. Tweede kl. D: 1940 6Haarlem Noord 4 5731; Bollenstreek 3—Haarlem-NBB 5 23—47; Boeken roode 6—Zandvoort 5 64—31. Tweede kl. E: Bollenstreek 2Haarlem-NBB 6 61-36: HBC 3—Haarlem Noord 2 51—53; Boe kenroode 5 Zandvoort 4 5345. Ten bate van de slachtoffers van Hon garije zal vrijdagavond in café Irene aan de Barteljorisstraat te Haarlem een biljart- toernooi worden gehouden. Beekman en Jacobs zullen twee partijen spelen, een van 500 caramboles libre en de andere van 500 caramboles cadre. Een Amerikaanse ver loting zal worden gehouden, waarvoor di verse firma's prijzen beschikbaar hebben gesteld. In de vacature H. Valkema is met meer derheid van stemmen gekozen t.ot lid van het bestuur van de Koninklijke Nederland- sche Voetbal Bond de heer B. Beugel uit Emmer Erfscheiderveen. De gemeente Maastricht wil zich bereid verklaren aan de Maastrichtse voetbalver eniging MW een leining van f75.000 te ver strekken, welke MW nodig heeft voor de betaling van uitgevoerde verbeteringen der terrein-akkomodatie en voor de aankoop van spelers. Het gemeentebestuur ziet deze geldlening uitsluitend in het financiële vlak. Een be schouwing omtrent de aanwezigheid en om vang van de taak der gemeentelijke over heid terzake van semi-professionale sport beoefening kan volgens B. en W. dan cok gevoegelijk achterwege blijven. Ter dekking van het risico-element voor deze kredietverlening zal als voorwaarde worden gesteld, dat nieuwe geldelijke ver plichtingen van MVV te voren de goedkeu ring van het gemeentebestuur moeten krij gen. Het te lenen bedrag, dat 'ré'ntédragèn'd wordt verstrekt, zal MW in zes jaar af lossen. a - De basketbalcompetitie Hoewel oor maandagavond in het Kre- lagehuis een basketbal-inhaalcompetitiepro- gramma was vastgesteld, waardoor vele reserve-teams bir.nen de lijne n kwamen, kon men toch dikwijls genieten van uitstekende combinaties, felle strijd en spanning. Jam mer genoeg waren de wedstrijden enigszins over het tijdschema, zodat de voor het laat ste uur vastgestelde wedstrijden tussen Typhoons 2 en White Stars 2 en Old Boys tegen IHJ 3 niet geheel teneinde kwamen, aangezien om kwart voor elf de zaal in vol komen duisternis werd gehuld. Beide ontmoetingen waren op slechts enkele minuten na vrijwel teneinde, doch reglementair zullen deze ontmoetingen nu wederom door de competitieleider moeten worden vastgesteld. De uitslagen waren: Dames: SC Haarlem 2Typhoons 2 2421; White Stars 2Typhoons 2027; RCH 2 Antilopen 4 18—17; HOC 3—White Stars 3 22—19 (na verl.); HOC 4—Typhoons 3 10—16. Heren: Old BoysIHJ 3 4142 (gestaakt); Rapiditas '31—Flaminga's 2 24—39; Typhoons 2White Stars 2 2620 (gestaakt). De Nederlander Maus Gatsonides heeft met een Triumph TR 3 beslag gelegd op de zesde plaats van het eindklassement van de grote Amerikaanse Bergenrally. De Ameri kaan Stewart Blodgett was zijn co-equiper. In tegenstelling met de Europese rally's, is de route van deze rally geheim. In het klassement van zijn klasse werd Gatsonides tweede. De slotklassementsproef moest in New York worden afgelegd. De Ne derlander bleek de snelste van alle deel nemers bij deze proef. Rekenkamer. Oud-minister L. Götzen is benoemd tot lid en voorzitter van de Algemene Rekenkamer. Tweedehands auto's. De beperkingen op het benzineverbruik hebben tot gevolg gehad dat het aanbod van auto's op de tweedehands markt sterk is toegenomen. Voor grote wagens met een hoog benzine verbruik zijn de prijzen aanzienlijk ge daald. Kleine wagens blijven prijshoudend. Nu de benzine duurde, zal worden zien eigenaars van grote auto's naar zuiniger wagentjes uit. Toen gingen er vreemde dingen gebeuren in het land Op een dag verschenen er herauten in de straten van Berlicsteyn; ze bliezen op hoorns en lazen een proclamatie op. De burgers van Berlicsteyn vernamen, dat koning Bardowijn 11 voorlopig niet zou kunnen regeren, en dat hij de regering in handen gelegd had van de buitengewone minister Morabix. De koning gebood al zijn onderdanen, gehoorzaam te zijn aan Morabix en alles op te volgen, wat die zou bevelen De burgers hoorden het en keken elkaar verbaasd aan. 95-96 ADVERTENTIE t' O 0 O 0 o\ 1 Spierstijfheid Philips „Infraphil" [philips] PHILIPS „Infraphil" bij de sport: topprestatie! grotere prestaties, sneller fitl met dieptewerking Dit infrarood bcstra- lingsapparaat kan ook met succes worden ge bruikt bij spierreuma- tick, spit, verstuikin gen, verwondingen, steenpuisten, verkoud heid, winterhanden en wintervoeten. In de Stadsgehoorzaal waar gisteren de partijen voor de vijftiende ronde voor het toernooi om de wereldtitel dammen wer den gehouden, deed de burgemeester van Leiden, jhr. mr. M. H. van Kinschot, de openingszet voor zijn stadgenoot Huisman. De Leidenaren hadden het met het pro gramma niet slecht getroffen. Want er ston den enkele zeer belangrijke partijen op het programma, zoals Keller-Gournier, Huis man-Van Dijk, en Bom-Hisard. Des te op merkelijker was het dan ook, dat de zaal slechts matig bezet was. Dit in tegenstel ling met voorgaande damevenementen in Leiden. De wegblijvers hebben ongelijk ge kregen, want er was zeer veel fraais te zien, jr, cv. ,.i -(H .rmj Keeller en Gour,nier gaven elkaaf .n^af heel weinig toe in hun strijd om hét mid denbord. Dan was de een de baas in het centrum en dan weer de andere. Maar in dit speciale genre heeft Keiler zijn evenknie nog steeds niet gevonden en thans was het uiteindelijke resltaat, dat Keiler tenslotte het middenveld ging beheersen. Deslauriers, die tegen Merono speelde, moest om van de volle voordelen van zijn nog af te werken programma gebruik te maken winnen van de man uit Casa blanca. Dat zou hem heel wat gemakke lijker zijn afgegaan indien deze ontmoeting op een van de eerste dagen had plaats ge vonden, maar thans is Merono geacclimati seerd. Letterlijk zowel als figuurlijk en men wint maar niet even van hem. Als gewoon lijk begon de Canadees met de opening over te slaan, door reeds bij de zevende ADVERTENTIE door rheumatiek, spit. ischias, hoofd- en zenuwpijnen is onnodig. Toga] bevrijdt u snel en afdoende van die pijnen. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert de nieren, is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. f 0.95, f 2.40 en f 8.88. zet een grote afwikkeling te nemen, waar aan geen bepaalde voordelen waren ver bonden. De theoretische wegen werden er echter door versperd en dat is nog steeds het eerste doel van Deslauriers. Mooi was ook de partij Huisman-Van Dijk. Geruime tijd had Van Dijk een voor deel in het centrum, maar Huisman wilde voor eigen publiek geen nederlaag incas seren en speelde voor wat hij waard was. In negen tegen negen stukken had hij de zaak weer in evenwicht. Roozenburg kan de goede coördinatie niet terug vinden. Het is alsof elke deel nemer zijn beste spel juist tegen hem speelt. King gaf hem in deze rond gelijkwaardig partij en het gelukte Roozenburg niet ver der te komen dan een puntenverdeling. Daarméde kan men Roozenburg geyoeglijk als uitgeschakeld beschouwen voor de eer ste plaats. De Jong—Verleeue De partij De Jong (wit)Verleene (zwart) had het volgende verloop: 1.32—28 17—21; 2.37—32 21—26; 3.41-37 11—17; 4. 33—29 19—24; 5. 39-33 6—11: 6. 44—39 18-22 (Zwart verlaat de theoretische paden die hier door 16 en eventueel 1722 zouden zijn ge handhaafd. Een loffelijk streven van de Brusse laar). 7. 31—27. (Wit moet ruimte hebben, vandaar deze ruil). 7. 22x31; 8. 36x27 17—21: 9. 50-44 14—19; 10. 2823. (Dat is De Jong. Om het schablone- achtige 20—25, 25x14 en later 19—23 en 14x23 tc voorkomen, besluit hij tot deze zet. waar zeker heel wat risico's aan zijn verbonden. De Haar lemmer wil dat echter altijd voor het bord be wezen zien en daar de moeilijkheden in deze spelgenres zeer groot zijn valt dit bewijzen niet altijd mee). 10. 19x28: 11. 33x22 24x33; 12. 39x28. (Zou hij zelf op het idee van deze voortzetting zijn gekomen? Op zichzelf reeds een verdienste). 12.12—18; 13. 43—39 7—12; 14. 39—33 16. (Het wil ons voorkomen, dat een formatie met 10—14, 14-19 9—14 5—10 en eventueel 19—23 meer succes belooft). 15. 33—29 20—24; 16. 29x20 15x24; 17. 38—33 914?? (Het heeft niet lang geduurd voordat de moeilijkheden zwart te groot zijn geworden Wit maakt nu een voordelige combinatie). 18. 37—31 26x37; 19. 32x41 21x23; 20. 41—37 18x27; 21. 34-29 23x34; 22. 40x7 8—12. (Wel ge dwongen, maar zwart is nu aardig wat materiaal kwijt). 23. 7x18 3—8; 24. 49—43 4—9; 25. 43-38 2—7; 26. 33—28 10—14. (Want 11—17 wordt belet door 18—12, 28—22, 37-32 enz.). 1 In de zes jaar van hun huwelijk hadden advocaat dr. Walter Amthor en zijn vrouw Charlotte, geboren Wittekindt, een charmante traditie geschapen. Het bij zondere van dit harmonische, evenwichtige huwelijk was namelijk, dat man en vrouw op dezelfde dag hun ver jaardag vierden: op de 18de februari. Hun vrienden werden dan uitgenodigd voor een feestje op de avond van de 17de. Precies op het middernachtelijke uur ont kurkten Amthor en zijn vrouw ieder een fles champagne het liefst zo, dat de kurken knalden, want de levens lustige Charlotte hield van een vrolijke stemming waarna zij de gasten een glas offreerden. Pas nadat de twee jarigen elkaar met een kus gefeliciteerd haden, dronken de gasten op hun geluk. Dit jaar had het Charlotte Amthor eerst enigszins ge hinderd, dat er op het feestje nu uitgerekend dertien per sonen aanwezig zouden zijn, omdat haar broer, die assis tent was op het Bacteriologische Instituut van de Uni versiteit te Marburg, op het laatste moment had moeten afzeggen één of ander, in de ogen van Charlotte vol komen overbodig, onderzoek was voor hem kennelijk belangrijker dan de verjaardag van zijn zuster terwijl bovendien de man van haar beste vriendin, de uitgever Werdohl, juist weer eens een galaanval had. Dorothea Werdohl had daarom eerst óók willen afzeggen, maar Charlotte Amthor had zó lang op het gemoed van haar vriendin gewerkt, dat zij zonder haar man ten slotte tóch kwam. Charlotte Amthor zou het partijtje overigens niet volledig hebben gevonden, als Dorothea weggebleven zou zijn, want het zou in dat geval de eerste keer zijn, dat zij haar verjaardag zónder haar vriendin moest vieren, terwijl verder de geestige, enigszins exo tisch uitziende Dorothea steeds het middelpunt van het gezelschap was. Om één minuut voor twaalf de stemming was al vrij uitgelaten, want de Amthors gaven altijd nogal uit bundige feestjes stond het hele gezelschap rond het tafeltje in de salon. Amthor en zijn vrouw hadden de ijzerdraadjes rond de kurken van de champagneflessen al losgedraaid en iedereen keek naar het kleine Rococo- ldokje, dat het begin van de verjaardag moest inluiden. De eerste zilveren slag weerklonk de beide kurken knalden de gastheer en gastvrouw schonken de cham pagne in de voor hen staande glazen de jarigen klon ken en wisselden onder het gelach van de gasten een V*. Vertaald uit het Duits Copyright: Cosmopress, Génève zoen, waarna zij, de rij langs gaande, de champagne ronddeelden. Dorothea Werdohl had bijna misgegrepen, toen zij haar glas wilde pakken, maar zij herstelde zich snel en lachte enigszins verlegen. Amthor wilde juist de tweede gast een glas aanbieden, toen hij de filologie-studente Irm- gard Christensen in het oog kreeg, een stil, onopvallend meisje, dat een ver familielid van zijn vrouw was en enigszins op de achtergrond stond. Ik ga netjes de rij langs, zei Amthor en reikte haar het blad met glazen toe. Toen iedereen van champagne was voorzien, werd op een lang en gelukkig leven van de jarigen geklonken en gedronken. Alléén de dikke fabrikant Julius Kotter viel het op, dat direkt hierop de zwijgzame studente met samengedrukte lippen de kamer verliet. Hij meende op dat moment, dat het volle glas champagne waarschijnlijk iets te veel was geweest voor het jonge meisje. Pas later, veel, véél later, toen andere dingen het partijtje over schaduwden, werd duidelijk hoe belangrijk deze onbe langrijk schijnende waarneming van de dikke, gemoe delijke fabrikant was geweest, die hij zelf enkele secon den later als gevolg van de vrolijke stemming al weer vergeten was. Tegen één uur viel het niet meer te verbergen, dat iemand het toilet onbegrijpelijk lang bezet hield. Char lotte Amthor hield dit eerst voor een soort grapje, omdat zelfs niet op luid kloppen antwoord werd gegeven. On opvallend liet zij haar ogen over de gasten dwalen. Irm- gard Christensen ontbrak; zij moest dus de boosdoenster zijn. Het beviel Charlotte helemaal niet. Zij had met Irmgard geen andere betrekkingen dan dat haar moeder een nicht was van die van Irmgard, maar ze had haar beloofd, nu Irmgard in Berlijn was komen studeren, een oogje in het zeil te houden. Dit was nu het gevolg van haar hartelijkheid! Zij had gemeend er goed aan te doen, het meisje een gezellige avond aan te bieden, en nu was zij waarschijnlijk onwel geworden of zelfs in slaap ge vallen, omat zij te veel gedronken had! Charlotte vond het maar een onaangename kwestie, die haar feestje in de war zou kunnen sturen. Er hielp geen lieve moederen aan Amthor ging ten slotte naar de keuken en haalde de timmerkist te voor- Keiler- '27. 28—22 8-12; 28. 22x31 12x23; 29. 31—27. (Wit heeft de volle buit behouden én de rest is hem wel toevertrouwd). 29.11—17; 30. 38—33 14—19; 31. 44—40 9-13; 32. 33—29 23x34; 33. 40x29 7—12; 34. 37—33 12-18; 35. 46—41 6—11; 36. 41—37. (En zwart staakte de hopeloos geworden strijd). De uitslagen uit de vijftiende ronde luidden; De Jong (Ned.)Verleene (Belg.) 2—0; Li Tchoang King (China)—Roozenburg (Ned.) 11; Amzand (Suriname)—Navarro (Algiers) 11; Dionis (Fr.)—Forclaz (Zwits.) 1—1; Verse (Fr.) Verpoest (Belg.) 11; Huisman (Ned.)Van Dijk (Ned.) 1-1; Keller (Ned.)-Gournier (Fr.) 20; Hisard (Fr.Bom (Ned.) 02; Deslauriers (Canada—Merono (Marokko) 20. De stand na de vijftiende ronde is: 1. Keiler 23 punten uit 15 partijen; 2. Deslauriers 22 uit 14; 3/4. Gournier en Van Dijk 19 uit 14; 5 6. Roozen burg en Bom 18 uit 14; 7. De Jong 16 uit 14; 8/9. Huisman en Verse 16 uit 15; 10. King 15 uit 14; 11. Hisard 13 uit 14; 12. Verpoest 12 uit 14; 13. Dionis 12 uit 15: 14. Forclaz 11 uit 14; 15/16. Na varro en Amzand 10 uit 14; 17/18. Verleene en Merono 8 uit 14; 19. Fanelli 4 uit 14. ADVERTENTIE schijn. Onder een vloed van aanwijzingen van tal van gasten, die natuurlijk ondanks of juist dank zij het feit, dat zij niet meer geheel nuchter waren hun tech nische bekwaamheden tentoon wilden spreiden, pro beerde hij eerst met een loper het slot te openen. De Amthors hadden hun woning comfortabel ingericht; alles was tot in de puntjes verzorgd en degelijk. Zo ook het slot, dat van geen wijken wilde weten. Tenslotte zette de als een beer zo sterke Bernhard Albertz, een vrijgezel van veertig jaar, die nog steeds vol enthousiasme hockey speelde een stevige schroevendraaier tussen de deur en de post en drukte met al zijn kracht. Het slot sprong kapot en de deur vloog open. Voor de wastafel lag in een enigszins krampachtige houding de studente Irmgard Christensen Een zakdoek hield zij tegen de mond gedrukt Wat hebben we daar?, zei Albertz, terwijl hij zich over het meisje heenboog, dat er onwezenlijk stil bij lag. De gasten begonnen op te dringen. Charlotte, kom eens!, riep Amthor en draaide zich om. Mevrouw Amthor's eerste impressie kwam overeen met wat zij gevreesd had: het meisje moest flauw ge vallen zijn! Ze duwde de mannen opzij, hurkte naast de studente neer en legde haar hand op Irmgard's voor hoofd. Irmgard!, riep ze met iets te veel nadruk. Plotseling overviel haar het gevoel, dat iets afschuwelijks gebeurd moest zijn. De arm van het meisje voelde vreemd koud aan en was eigenaardig stijf, terwijl haar gezichtje strak getrokken was. Roep dr. Faber eens, zei Charlotte, terwijl ze zich omdraaide. De arts was juist in een opgewekt gesprek met Dorothea Werdohl verwikkeld en hij vond het rond weg vervelend, dat hij nu juist op dit partijtje arts moest spelen. Toen hij de badkamer binnenkwam, was hij echter een en al ernst. Hij bekeek het meisje nauw keurig, voelde haar de pols en lichtte een der oogleden op. Toen stond hij snel op. Het is beter, als u hier allemaal weggaat, zei hij met een merkwaardige matheid in zijn stem. Wil jij even blijven, Amthor? De arts bleef met dr. Amthor achter in de badkamer Dood, zei dr. Faber. 'Wrtrrlf Friese beschuit fabrieken te leeuwarden DINSDAG 27 NOVEMBER Minerva: De Jeep Expres", Jan Glisse- naar en Peter Pennarts over hun reis door Noord-Afrika en Vnor-Azië, 8.15 uur. Rem brandt: „The King --d I". alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: 'rouwen in de val", i8 jaar, 7 en 9.15 uur Cinema Palace: „Char lie's tar:- 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Keer terug' 18 jaai, 7 en 9.15 uur. Studio; „Botsende ieugd", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Moby Dick", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Elke minuut telt", 14 jaar, 8 uur. Concertgebouw: Christelijke Orato riumvereniging „Door Zang Vriendschap", o. 1. v. Simon Jansen, m. m. v. N. Ph. O., 8 uur. Wilhelminastraat 60: 8 uur, Dr. H. Jansen spreekt over „De bhagavad-Gita, het evan gelie van India". WOENSDAG 28 NOVEMBER Minerva: „Marty", 14 jaar, 8.15 uur. Rem brandt: „The king and I", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Vrouwen in de al", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Charlie's tante". 18 jaar. 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Roxy: „Keer terug", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Studio: „Botsende jeugd". 18 jaar 2.15, 7 en 9.15 uur Lido: „Moby Dick", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Elke mi1- it telt", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Stadsschouw burg, 8 uur; Nederlandse Comedie met „Ka pitein Brassbounds" bekering. Concertge bouw, 8 uur. Emigratie-voorlichtingsavond van Gewestelijk G'beidsbui eau over Austra lië. GebnJansstraat 83, 8 uur: Ds. C. P. de Ruiter spr""kt over „Een -"even vudige

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 3