r UüUok Nederlanders zaten frontloge bij oorlogstoneel in Egypte ZWITSAL LANGE STERKE NAGELS Vijftig jaar geleden Amerikanen zouden een basis op IJsland mogen houden Hongaren zouden „Vrij Europa" verkeerd hebben begrepen Van dag tot dag Een handgebaar Bezoek aan „Statui of Liberty" Alles wel aan boord en maar één wens: varen NAAIMACHINES Rechtstreeks akkoord met Washington gesloten buiten de NAVO om 'Hoe is het ontstaan?"*) Gezonde Bob/es Verklaringen van westelijke pol'tici opgevat als vaste toezeggingen Moederziel alleen in kano op de Atlantische Oceaan Lubis schrijft open brieven uit zijn schuilplaats Roemeense delegatie in de Russische hoofdstad Beide partijsecretarissen lieten verstek gaan Uittocht der ellendigen Etruskische stad Spina gelokaliseerd Polen stelt stoorzenders buiten werking MAROKK. TASSEN EN I^OUFFES B-52 straalbommenwerpers legden 25000 km af Derde kwartaal was voor Philips bevredigend Dit woord: MAN Kaapstad groeit ten koste van Port Said en Suez Uit Haarlems Dagblad van 27 november 1906 DINSDAG 27 NOVEMBER 1956 Als men ziet hoe gemakkelijk de mens zich schikt in onvermijdelijkheden, rijst de vraag waarom er van overheidswege niet op een meer psychologisch verantwoorde wijze geregeld en gesaneerd wordt op de gebieden, die erom schreeuwen. Als men ziet hoe gemakkelijk de mens zich aan past aan de onveranderbare omstandighe den zijner omgeving, rijst de vraag of van deze algemeen menselijke eigenschap niet meer gebruik zou moeten worden gemaakt, teneinde bepaalde mistoestanden uit de wereld te helpen. Als men op zondag niet mag autorijden, rijdt men op zondag géén auto. Na drie zondagen is men er aan ge wend en na zeven zondagen begint men de voordelen van niet-rijden te proeven. Mèt de bittere nadelen maken deze onbe twistbare voordelen een nieuw levens schema voor de zondag, dat heus niet min der prettig en in sommige opzichten zelfs gezonder en bevredigender kan zijn dan het oude. Welnu. Onze minister voor Verkeer en Waterstaat staat voor de lang niet eenvou dige taak, het verkeer drastisch te sane ren. Er zijn dat erkent hij volmondig drastische maatregelen nodig, doch bij de toepassing van die overtuiging aarzelt hij zeer duidelijk. Waarom? Omdat hij de re actie vreest van de weggebruiker, die wel licht op drastische maatregelen zodanig zal zijn dat de minister er last mee krijgt. En de minister ziet nu zelf, dat hij met een handgebaar alle verkeer van de zondagse wegen kan wegtoveren. Hij constateert, dat de regering met haar eenvoudig rijverbod de dodenlijst van zondagsé verkeersslacht offers tot nagenoeg nul heeft gereduceerd. Zegt hem dat niets? Zegt hem dat niet, dat hij drastische besluiten kan nemen wan neer hij en ieder weldenkend mens over tuigd is van de noodzakelijkheid daarvan? Maximumsnelheid, oversteekplaatsen, pas- seerverbod, en vele andere voorzieningen wachten op het handgebaar van de minis ter. De bewindsman aarzelt en ten on rechte. Wanneer hij doorzet, kan hij met eenvoudige maatregelen honderden men sen het leven redden. En is dat niet veel belangrijker dan de besparing van benzine? Wanneer de ministers en in het alge meen de bewindslieden van onze tijd zouden begrijpen dat de psychologie van de mens een goed bespeelbaar instrument is, en dat er met eenvoudige doch ingrij pende maatregelen meer te bereiken is dan met lapmiddelen en aarzelingen, zouden wij van vele euvelen des tijds kunnen worden verlost. Zondag kunnen we het wéér constateren. ADVERTENTIE Schoonheidsspecialiste Ann Seymour schrijft In. „Woman and Beauty": \wtntn „Nagels die breken en splij ten hebben behoefte aan een speciale olie. genaamd NuNale, die onder de nagel riem doordringt, snelle groei bevordert en broos heid voorkomt." Nu ook ln Nederland -ƒ1.80 per flacon. naald broze nagels sterk Toen zaterdagmiddag het m.s. „Bilitar" van de Rotterdams Lloyd zich tussen Kaap stad en Halifax midden op de Atlantische Oceaan bevond, kreeg men aan boord een uiterst klein vaartuigje in het vizier, dat op de golven dobberde en wel eens een reddingboot van een vergaan schip kon zijn. Men besloot er heen te koersen. Het vaartuigje bleek een zeilkano te zijn. waar in moederziel alleen maar volkomen mon ter een man zat. Tijdens het praaien bleek men met een Duitser te doen te hebben, Hans Lindemann geheten. „Ik heb geen hulp nodig", schreeuwde hij, „zeg alleen maar aan mijn landgenoten, dat het mij goed gaat". Hij was op weg van Las Palmas naar Sankt Thomas in West- Indië. „Ik zal het best halen", liet hij weten. Een half uur later was de stout moedige kanovaarder uit het gezicht ver dwenen. DJAKARTA (United Press). Kolonel Zulkifli Lubis heeft van zijn onbekende ver blijfplaats uit een vergadering van officieren van het Indonesische leger bijeengeroepen om te beoordelen, of de tegen hem inge brachte beschuldigingen samenzwering tot omverwerping der Indonesische regering gegrond zijn. Hij deed dit in open brieven aan enige dagbladen. Lubis schreef, dat het hoofdkwartier van het leger „koloniale en fascistische" methoden gebruikt tegen hem en tegen majoor Djaelani (bevelhebber van de operationele legereenheden), die onlangs gearresteerd is wegens deelneming in een samenzwering van officieren „ter omverwer ping van de regering". In zijn open brieven schrijft Lubis: „Ik stel mij voor, dat een vergadering van officieren en vertegenwoordigers van de ijzeren geest van het leger bijeengeroepen wordt. In die vergadering zal ik documenten overleggen. Indien bewezen wordt dat ik schuldig ben, arrestere men mij". (Van onze reisredacteur uit Caïro) Temidden van de vele onzekerheden van de gespannen toestand in het Mid den-Oosten kregen wij zondag een soort verfrissende douche van gezond, degelijk Nederlands zeemanschap toen wij aan boord waren van de super-tanker „Statue of Liberty", gemeerd in het westelijke parallel kanaal. Alhoewel dit schip Ame rikaans eigendom is en onder Liberiaan se vlag vaart, kon de bemanning van deze 38.000 tonner, varend voor Ph. van Ommeren te Rotterdam, onder de 40 jaar oude kapitein A. II. M. Derkx, uit Baarlo in Limburg, niet Nederlandser zijn. De „Statue of Liberty" is het tweede schip in het geïsoleerde convooi, waarboven Italiaanse, Russische, Noorse, Zweedse, Liberiaanse, Panamese en Nederlandse vlaggen waaien. De lange lijn van hoog op het water liggende schepen wacht onder een verblindende woestijn-zon met gezapig rokende schoorstenen op het moment, dat zij deze muizenval kan ver laten. Men kan nog slechts raden wanneer het zo ver zal zijn, alhoewel de technische moeilijkheden niet de grootste zijn. Wan neer de schepen kunnen draaien in de samenvloeiing van het oostelijk en weste lijk parallel kanaal en nadat zij ballast zullen hebben gelost om een diepgang van niet meer dan 25 voet te verkrijgen, zullen zij, zo neemt men thans aan. er wel in slagen om Port Said te bereiken, daar het Kanaal al gedeeltelijk is vrijgemaakt en de voornaamste obstakels zich bevinden op het tra.iekt van Ismailia naar Suez. Het vertrek van het convooi is echter onwaar schijnlijk voordat de Brits-Franse troepen zich uiteindelijk zullen terugtrekken. Intussen houden kapitein Derkx en zijn collega van het ss. Lemsterkerk van de V.N.S. met hun gedecimeerde bemanir'neen de schepen gereed voor die dag. Beide mannen hebben moeilijke dagen doorge maakt. Zij voeren de haven van Port Said binnen op de ramnzalige dag dat de Is raëliërs aanvielen. Daar de situatie echter normaal leek en zij geen andersluidende instructies hadden, voeren zij het kanaal in met de overige schepen van het con vooi. Zestig kilometer bezuiden Port Said werden zij echter overvallen door de snelle ontwikkeling der gebeurtenissen. De Brits- Franse actie werd ingezet en het kanaal werd gesloten. Egyptische officieren ver zochten de bemanningen de schepen te verlaten. Het was een begriioeliik verzepk, daar het kanaal de plaats der vijandelijk heden was geworden. Een Ne'dëTlandse kapitein Verlaat echter niet zo gemakkelijk ziin schip. Nadat zij de bemanning vrije keuze hadden gelaten, besloten de kapitein S. Derks en Kole. de hoofd-officieren en enkele bemanningsle den aan boord te blijven. Verzoek werd bevel De Egyptische verzoeken werden hier op dringender en tenslotte bevelend. De kapiteins Derkx en Kole weigerden echter tot het laatste moment hieraan gevolg te geven. Kapitein Derkx verweerde zich zelfs met de opmerking: „Egyptische offi cieren verlaten hun troepen toch niet en hoe zou ik dan een schip van dertien mil joen dollar kunnen verlaten?" Na de vijandelijkheden van een frontloge uit gezien te hebben, werden zij en de MOSKOU (Reuter-AFP-UP) Een dele gatie van de Roemeense regering is in Mos kou aangekomen onder leiding van premier Chivoe Stoica, die bij aankomst op het Diev-station verklaarde: „De Roemeense regering acht het haar eerste plicht haar vriendschappelijke betrekkingen met. het Sovjet-volk en met de andere volksdemo- cratische landen te versterken". Stoica, die zei te spreken namens regering, volk en communistische partij, voegde hieraan toe dat over punten van wederzijds belang zal worden gesproken. De afwezigheid van de Russische partij secretaris Kroesjtsjev bij de aankomst van de dc'^gatjo wordt toegeschreven aan het feit. dat Gheorgioe Dej, de Roemeense partijsecretaris niet is meegekomen Boycot De diplomatieke vertegenwoordigers van enkele NAVO-landen. waaronder de Ver enigde Staten, Groot-Briitannië en Frank rijk, waren niet aanwezig bij de aankomst van de delegatie. Het was de vierde maal dat Westerse diplomaten officiële gebeur tenissen in Moskou boycotten om uitdruk king te geven aan hun misnoegen over de gebeurtenissen in Hongarije en 't Midden- Oosten. Er waren wel afgezanten van IJs land Italië. Denemarken en Israel. Volgens het Londense weekblad „The Observer" wordt het Roemeense leger in ■=nel tempo ontwapend, omdat de Sovjet leiders van mening zijn. dat zij niet meer op dat leger kunnen rekenen. Het besluit tot ontwapening zou zijn genomen na het bliksembezoek van Kroesjtsjev aan Boeka rest even voor de 4de november, toen de Russen in Boedapest toesloegen. Ontslag Volgens Roemeense bladen is de minister van Onderwijs afgetreden en opgevolgd door Miron Constantinescoe. een van de eerste vice-premiers.Waarnemers in Wenen zijn van oordeel, dat het ontslag van Moer- goelescoe verband houdt met de jongste studenten-relletjes aan verscheidene Roe meense universiteiten. Vorige maand zou den ongeregeldheden hebben plaats gehad in de West-Roemeense steden Temesvar en Cloej, toen studenten aan de universiteit hun sympathie te kennen gaven met de opstand in Hongarije. bemanningsleden echter tenslotte gedwon gen naar Caïro te gaan, waar zij door de Egyptenaren uitstekend werden gehuisvest in een eerste klas hotel. Zij popelden echter om weer naar hun schepen terug te keren en na een week en smeekbeden en protesten kwam er ten slotte de toestemming af met een deel van de bemanning terug te keren naar het schip, dat de kapitein tot zijn grote op luchting goed bewaakt en onbeschadigd terugvond. In de sloep van de „Statue of Liberty" maakten wij met de jonge blonde Derkx aan het roer, een kort tochtje langs het convooi, voeren rond de Lemsterkerk, waar kapitein Kole ons naar het laatste nieuws vroeg en de Nederlandse schepe lingen zich verlangend toonden eens met een landgenoot te kunnen praten na de saaie dagen van wachten en weinig doen. Tenslotte dronkik op de brug van de „Statue of Liberty" een koel glas vertroos tend Nederlands vocht met de kapitein, de eerste stuurman en eerste machinist. De mannen aan boord hebben alles wat zij begeren: eten, water, drank en films, al hoewel zij deze reeds uit het hoofd kennen en ze thans ter afwisseling wel achterste voren zouden willen afdraaien. Deze rustige, prachtige Nederlandse zee lui popelen slechts voor één ding: varen en zij laten de machine al langzaam draaien. Toen wij tenslotte afscheid namen, klonken hun stemmen van de bi'Ug. weg- schallend over de woestijn: „De groeten voor thuis. Alles wèl aan boord!" ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr.Houtstr.181, Tel 14444 „Lemsterkerk" kan eruit De Brits-Franse autoriteiten zijn er in geslaagd een liberty-schip van 10.500 ton door een geruimd gedeelte van de Suez- kanaalmonding te laten varen, waardoor de Noordelijke kant van het Suezkanaal weer vrij is gekomen. Zes van de dertien schepen, die achter versperingen in de val zaten, kunnen nu het ruime sop kiezen. Hieronder is het Ne derlandse schip „Lemsterkerk" (7230 ton). De „Statue of Liberty de tanker met Nederlandse bemanning, zal echter nog achter moeten blijven. De enige hinderpaal is nu het krijgen van toestemming van de Egyptenaren, want alle dertien schepen liggen achter de bestandslijn. Al doen de Rossen pogingen de uit tocht der ellendigen met wapengeweld tegen te houden, toch komen nog steeds vluchtelingen uit Hongarije Oostenrijk binnenHetl,eed, dat^aapi^e grg7y> pajj: te aanschouwen, is mateloos. Deze foto laat zien hoe een familie uit Burgen- land, die een verre voettocht moest maken, bij Andau de grens overkwam met een kind op een geïmproviseerde draagstoel. Zal nu de sleutel tot de taal der Etrusken worden gevonden? FERRARA (Italië) (U.P.) In Ferrara is bekend gemaakt, dat Italiaanse archaeologen de juiste plek hebben ontdekt van de in de grond verzonken oude Etruskische stad Spina door middel van fotografie uit de lucht. Foto's die van de lucht uit werden genomen van een gebied, waar men al ver spreide overblijfselen Van de oude stad had gevonden, hebben archaeologen in staat ge steld de juiste grenzen van de stad te be- WARSCHAU (Reuter/AFP) Volgens het Poolse blad „Zycie Warszawy" zijn alle Poolse stoorzenders, die gebruikt wer den om uitzendingen van westelijke radio stations te storen, buiten werking gesteld. Dat kost het land ruim 63 miljoen gulden minder per jaar en de elektriciteit die be spaard wordt is voldoende om een stad met tienduizenden inwoners van licht te voor zien. Het blad verklaart, dat „men beter met redelijke argumenten dan met lawaai kan reageren op buitenlandse uitzendin gen. De voorzitter van de onder kabinets- palen, zelfs het straten-netwerk van Spina, bevoegdheid vallende commissie voor om- De begraafplaats van de stad, die al lang geleden door clandestiene gravers was ontdekt, heeft al ontelbare kunstvoorwer pen opgeleverd, die een mooi getuigenis afleggen van de Etruskische beschaving, welke op even geheimzinnige wijze ver dween als zij te voorschijn trad. Door systematische opgravingen in de thans geo grafische bepaalde stad hopen de archaeo logen een van de weinige onopgeloste vraagstukken der moderne archaeologie te kunnen ontraadselen: de taal van de Etrusken. roepaangelegenheden Sokorski heeft ter ge legenheid van de benoeming van een nieu we hoofdredacteur van „Tryboena Loe- doe", het blad der Poolse communistische partij, gezegd: „Journalisten hebben niet slechts het recht, doch ook de plicht critiek te oefenen op hen, die het proces der de mocratisering vertragen. Pers en radio zijn geen klankborden voor de mening van regering of partij, doch zij behoren de spreekgestoelten te zijn, waarop men zich in vrijheid kan uitspreken voor de demo cratisering van het Poolse politieke leven". NEW YORK (Reuter/AFP) De rege ring van IJsland heeft erin toegestemd dat de Amerikanen de beschikking houden over de strategisch belangrijke luchtmacht basis Keflavik op IJsland, zij het met voor bijzien van de Noordatlantische Verdrags organisatie, aldus bericht de „New York Times". Uit Reykjavik meldt een corres pondent van de „New York Times" dat de voorwaarden van een ontwerp-overeen- komst die IJsland aan Washington heeft voorgelegd, van zodanige aard zijn dat ze westelijke diplomaten op IJsland hebben geschokt. De verrassendste voorwaarde zou die zijn, waarin de NAVO ter zijde wordt gesteld als de instantie waaraan de IJs landse regering verantwoordelijk zou zijn als verklaard lid van deze westelijke al liantie. Volgens het Amerikaanse blad is men in sommige westelijke diplomatieke kringen van mening dat indien deze bepa ling officiële steun in Washington vindt, het wel eens het eind van de NAVO als instrument voor collectieve veiligheid zou kunnen betekenen. In de voorwaarden zou voorts staan dat: 1. de Verenigde Staten erin toestemmen op verzoek van de IJslandse regering de bezetting van de Keflavikbasis binnen zes maanden terug te trekken, welk verzoek niet eerst aan de NAVO zou behoeven te worden voorgelegd, zoals volgens de hui- ADVERTENT1E Gr. Houfstr. 163 Tel. 12393 BALTIMORE, (Reuter) Acht Ameri kaanse straalbommenwerpers van het type B-52 hebben het afgelopen weekeinde schijnbombardementen met kernwapens uitgevoerd op non-stopvluchten van 25.000 tot 27.000 km met de Noordpool als keer punt. Ale toestellen werden herhaaldelijk in de lucht getankt. De vluchten hadden ten doel een demonstratie te geven van Amerika's potentie overal ter wereld met kernwapens op te treden, aldus een woord voerder van de Amerikaanse luchtmacht, die er aan toevoegde, dat Amerika over meer dan 500 B-52 bommenwerpers be schikt. Het ligt in het voornemen van de Ame rikaanse luchtmacht, de tactische lucht macht te voorzien van de B-47 straalbom menwerpers, die thans slechts bij het stra tegische luchtcommando zijn ingedeeld en daarvan min of meer de ruggegraat vor men. De tactische luchtmacht, die de grond troepen van assistentie uit de lucht moet voorzien en soortgelijke opdrachten met geringe radius heeft, krijgt daarvoor een bewapening, die zij voorshands nog nooit gehad heeft. Het overbrengen van de B-47 naar de tactische luchtmacht zal geschieden naar mate de strategische commando's nieuwere vliegtuigen, alsmede geleide projectielen krijgt ter vervanging van de vloot van circa 1200 B-47's, die er nu bij zijn inge deeld. De strategische luchtcommando's krijgen nu straalbommenwerpers van het grote type B-52 geleverd. De B-58, een supersonische uitvoering van de B-47, heeft onlangs zijn eerste proefvluchten gemaakt. Binnenkort krijgen de strategische lucht commando's haar eerste intercontinentale geleide projectielen. dige overeenkomst uit 1951; 2. de Verenig de Staten erin toestemmen opnieuw op grote schaal kosten te besteden aan de voorgenomen ontwikkeling van de lucht basis en de nabij gelegen haven Njardvik en de Verenigde Staten voorts economische en financiële hulp gedurende de komende vier maanden naar schatting dertig mil joen dollar beschikbaar stellen, De Amerikaans-IJslandse onderhandelingen zijn zaterdagavond geëindigd en de Ame rikaanse delegatie is uit Reykjavik in Washington teruggekeerd. De afgevaardigde van IJsland heeft on langs op de conferentie van NAVO-parle- mentsleden in Parijs gezegd, dat zijn land geheel achter de NAVO staat. Het heeft echter met moeilijkheden van economische aard te kampen. De Verenigde Staten hebben IJsland de middelen gegeven om zijn visvangst belangrijk op te voeren. De ze vergrote aanvoer kon echter nergens afgezet worden. Er dreigde een economi sche crisis. Toen nam de Sovjet-Unie veer tig percent van de totale vangst af. Een alternatief was er niet voor IJsland- Het verkeert als Amerikaanse militaire basis in een moeilijke situatie. Hij verzocht IJs land ook op economisch gebied meer bij stand te verlenen, daar de tegenwoordige situatie anders militaire consequenties zou kunnen hebben. Het Amerikaanse departement van Bui tenlandse Zaken heeft meegedeeld, dat de „voorlopige overeenkomst" nog door de twee regeringen bestudeerd moet worden. De woordvoerder weigerde nadere bijzon derheden te verstrekken. Dat het woord man oorspronkelijk be tekende: mens, blijkt niet alleen uit vor men als niemand: geen mens, iemand: een mens en: men, die alle drie zowel vrouwen als mannen aanduiden, maar ook uit zegswijzen als: iets aan de man brengen, iets op de man af vragen. Het woord man hangt samen met het werkwoord manen: iemand aan iets her inneren, dat behoort bij het Latijnse moneo: ik vermaan. Verwant zijn het Latijnse woord mens: geest, het Griekse mimneisko: ik breng in herinnering en tal van andere woorden die één begrip gemeen hebben, namelijk: denken. De oer-betekenis van het woord man is dus: de denkende, het denkende schepsel in tegenstelling tot het dier. NEW YORK, TEHERAN, KAAPSTAD (Reuter/AFP) Volgens de New York Times zijn de deskundigen van de Ameri kaanse regering van oordeel, dat het Suezkanaal snel aan betekenis zal inboe ten voor de olievoorziening van West- Europa. Het Suezkanaal zou nimmer de ude betekenis voor de welvaart van West- Europa verkrijgen. Over tien jaar zullen grote tankschepen, die voldoende hoeveel heden olie kunnen vervoeren om de reis om Kaap de Goede Hoop lonend te maken, geen gebruik meer maken van het Suez kanaal. De directeur van het internationale con sortium voor de verkoop van de Perzische olie, Edison, heeft een onverwacht bezoek aan Teheran gebracht, dat volgens kringen van de Perzische olieindustrie verband houdt met de kritieke oliepositie van Euro pa. Edison zou met de Perzische autoritei ten spreken over de mogelijkheid van verhoging der olieproduktie te Abadan om in de oliebehoeften van Groot-Brittannië en Frankrijk te voorzien. Taveerne van de oceaan De sluiting van het Suezkanaal heeft de Zuidafrikaanse havenautoriteiten voor gro te problemen geplaatst. De regering heeft besloten om ondanks een overstelpende drukte, de haventarieven niet te verhogen. Om de plaatsruimte in de haven van Kaap stad tc vergroten hebben de talrijke wal visjagers, die hier hun winterslaap hou den, elders een ligplaats moeten zoeken. Aan de gestegen vraag naar levensmidde len kan worden voldaan, ondanks een toe neming van ruim 300 schepen binnen en kele weken. Kaapstad draagt weer met recht de naam „Taveerne van de oceaan". ADVERTENTIE POEDER-ZALF ZEEP OLIE LOTION Uitsluitend bij Apothekers en Drogisten De gang van zaken bij de n.v. Philips Gloeilampenfabrieken is in het algemeen bevredigend, zo wordt in het derde kwar taaloverzicht medegedeeld. De omzet toont een stijging van 17 per cent ten opzichte van de overeenkomstige periode van 1955. De expori uit Nederland geeft dezelfde ontwikkeling te zien als de omz t. Het aantal werknemers in de gehele wereld is toegenomen. In Nederland be draagt het aantal werknemers per 30 sep tember 1956 58.600 tegenover 56.200 per einde 1955. Bij de daling van het winstmarge ligt het accent op de stijging van de kosten, waar van de voornaamste factor is de stijging van de lonen. Van een daling van de ver koopprijzen in het algemeen is geen spra ke. Wat de stijging van de omzet betreft, het belangrijkste element daarvan zit in de televisiesector. Verwacht wordt dat ten aanzien van het vierde kwartaal de internationale moeilijk heden van invloed zullen zijn, hoewel er nog geen enkel symptoom is dat de zaken achteruit lopen. De concurrerende positie van het con cern vr -mt een beletsel om de stijging van de kosten integraal door te berekenen. De internationale concurrentie is groter ge worden. jan. 1956 t/m jan. 1955 t/m (Van onze correspondent in Bonn) Er is gezegd dat het radiostation Vrij Europa in München de Hongaren, die voor hun vrijheid vochten, hulp uit het Westen zou hebben beloofd, wetende dat de weste lijke landen daartoe niet in staat zouden zijn. Die hulp zou, zo had men in Hongarije aangenomen, uit wapentuig, tanks en vlieg machines en misschien troepen bestaan. De Hongaren, aldus deze lezing, zouden hun strijd zeker niet zolang hebben volgehou den, wanneer zij niet op bijstand hadden gerekend en de teleurstelling was groot, toen die hulp uitbleef. Wie treft hier de schuld? We hebben in München met functiona rissen van deze radio-omroep gesproken en elders met Hongaarse vluchtelingen, die pas over de grens waren gekomen. Bij radio Vrij Europa ontkent men het Hon gaarse volk te hebben opgehitst. Men kan dit met geluidsbanden bewijzen, want deze moeten, sedert West-Duitsland een soe vereine staat is geworden, op last van de regering in Bonn een maand lang worden bewaard. Hongaai-se verzetsstrijders gaven ons de verzekering, dat de uitzendingen vaak een grote steun waren geweest. In München was men eerder en beter op de hoogte van wat er in de verschillende delen van Hongarije gebeurde, dan de mensen in een bepaalde streek van dat land zelf. De verzetsstrijders konden er rekening mee houden en hun acties op elkaar afstemmen. Wilde geruchten Hoe verging het ons in de laatste periode van de bezettingstijd? We konden niet alle maal naar de uitzendingen -van Londen luisteren. De verhalen gingen van mond tot mond. De ene verfraaide de waarheid en de andere deed er nog een schepje op. Daardoor zijn herhaaldelijk wilde geruch ten ontstaan en naderhand was de teleur stelling zeer groot. Men kan niet beweren, dat de vrijheidszender wanneer zij letter lijk de woorden van vooraanstaande politici uit het Westen weergaf, verkeerd heeft ge handeld. Men heeft er daarginds helaas een andere en grotere betekenis aan gehecht. Het hoofdkwartier van de radio-zender Vrij Europa, de kantoren en de studio's huizen in een omvangrijk gebouw dat een jaar of vijf geleden aan de rand van de Englischer Garten, het grootste park van München, werd neergezet. Radio Vrij Euro pa is met Amerikaans kapitaal opgericht. Het station heeft zijn ontstaan te danken aan een Amerikaanse beweging „De kruis tocht voor de vrede", die in 1948 in het leven werd geroepen onder meer door het toedoen van de toenmalige militaire gou verneur van de Amerikaanse zone van Duitsland, generaal Lucius D. Clay. De organisatie omvat een 25 miljoen Ameri kaanse burgers, die allen hun steentje bij dragen. Radio Vrij Europa is in tegenstel ling tot „De stem van Amerika", die als spreekbuis van de regering onder het Ame rikaanse departement van Buitenlandse Zaken ressorteert, een onafhankelijke en particuliere onderneming gebleven. Deze onderneming, die ongeveer 1200 medewer kers telt, heeft zich van het begin af aan ten doel gesteld het communisme te bestrij den door de bewoners van Oost-Europa op de hoogte te houden van alle belangrijke gebeurtenissen in de westelijke wereld, die voor hen geheim werden gehouden, of ver keerd en verdraaid werden voorgesteld. Zorgvuldig werk Radio Vrij Europa zendt dag in dag uit naar Polen, Tsjechoslowakije, Hongarije, Roemenië en Bulgarije in de talen van die landen zelf. Hoeveel personen naar de uit zendingen luisteren kan moeilijk worden vastgesteld, maar het moeten er miljoenen zijn. In een ingezonden stuk, dat kortge leden in het Poolse blad „Nowa Kultura" stond, werd dat onlangs ronduit gezegd. De voor Hongarije bestemde uitzendin gen beginnen om zes uur in de vroegte en duren tot na middernacht. Nieuwsbe richten en commentaren worden aangevuld door normale programma's. okt. 1955 t/m boekjaar sept. 1956 sept. 1955 (bedragen in sept. 1956 miljoenen guldens) 1955 omzet aan derden 1.786 1.531 2.535 2.280 winst vóór aftrek van belasting 193 173 289 269 in verhouding tot de omzet 10,8% 11,3% 11,4% 11,8% winst na aftrek van belasting 99 93 154 148 in verhouding tot de omzet 5,6% 6,1% 6,1% 6,5% Een inwoner van Amsterdam heeft een toestel uitgevonden om het snelle rijden der automobielen tegen te gaan. Het bestaat uit een groote wijzerplaat, die aan de voorzijde van de automobiel wordt bevestigd. De cijfers, loopend tot 50 kilometers, zijn reeds op grooten af stand voor de politie en het publiek te lezen. De wijzerplaat heeft één wijzer, die men op bijvoorbeeld 30 kilometer kan stellen, De klok wordt daarna ver zegeld. Rijdt de chauffeur nu harder dan 30 kilometer in het uur dan gaat er een schel luiden. Blijft hij desondanks door jakkeren, dan treedt een mechanisme in werking dat de automobiel, geheel onaf hankelijk van den chauffeur, doet stil staan. Bovendien geeft de wijzer dan de hoogste gereden snelheid aan, zoodat de politie terstond kan constateren, hoeveel er te hard gereden is. De fabriek van stoomwerktuigen H. K. Jonker en Zoon te Amsterdam zal dit toestel gaan vervaardigen. Er is reeds patent op aangevraagd. Bij massa-fabri- cage zullen de kosten voor den automo bilist niet al te bezwarend zijn.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 5