Olympisch allerlei De gouden medaille in nummer hink-stap- - evenals in Helsinki - voor Braziliaan Da sprong Silva De Olympische Spelen in cijfers Amerikaan Morrow ook op de 200 meter de snelste sprinter Amerikanen en Russen snel in roeinummers 9 Filmjournalen van Spelen in beslag genomen Zwemster Lorraine Grapp naar Amerika ATLETIEK GEWICHTHEFFEN BASKETBAL HOCKEY ZEILEN MODERNE VIJFKAMP DINSDAG 27 NOVEMBER 1956 In Melbourne heeft het organisatiecomité een gewoonte ingevoerd die zeer ten gerie ve is van de pers, maar waarmee de me daille-winnaars minder gebaat zijn. On middellijk nadat beslissingen gevallen zijn worden deze Iaatsten een speciaal vertrek binnengeleid waar de verslaggevers gele genheid krijgen hen naar hartelust te in terviewen. Christa Stubnick, die tweede werd op de 100 meter, voelde zich niet erg op haar gemak toen zij de kamer binnen kwam en op de stoel gezet werd die even later Bob Richards de vraag ontlokte: „Is dat misschien de elektrische stoel?" Haastige spoed Wilhelmhurst, een Engelsman, die deel neemt aan het nummer hink-stap-sprong was vanmorgen volkomen in de war. Met grote haast ging hij naar het stadion, waar de kwalificatiewedstrijden zouden worden gehouden. Daar aangekomen ontdekte hij, dat hij zijn spikes vergeten had. Even snel als hij gekomen was, verdween hij weef naar het Olympisch dorp om de onontbeer lijke spikes op te halen. Voetbalteam zoek Het voetbalteam van Portugal, dat deel zou nemen aan het Olympisch voetbal- tournooi, heeft zich nog niet in Melbourne gemeld, zo hebben officials verklaard. Men verzond telegrammen om te weten te ko men, wat er aan de hand is, maar deze bleven onbeantwoord. Ook enkele Pana mese gewiehtheffers, die in Melbourne uit zouden komen, zijn weggebleven zonder iets van zich te laten horen. Bekorten De organisatoren van de Olympische Spelen hebben er zo langzamerhand genoeg van gekregen, de volksliederen van de Ver. Staten, Rusland en Engeland in hun geheel te horen spelen. Zij gaven opdracht, alleen de hoofdzaak" van die volksliederen ten gehore te brengen. Squadronleader I. Hicks, de dirigent van de Australische Air Force Band, vertelde United Press dat hij de „Star Spangled Banner" tot acht maten heeft terugge bracht, het „God Save The Queen" tot zes maten en het Russische volkslied tot één minuut. „Het enige volkslied dat onmogelijk kan worden bekort, is de „Marseillaise"," aldus de bandleider, „maar tot nu toe is dat geen probleem geweest. Bespreking De president van de Internationale Roei Federatie, de Zwitser Gaston Mullegg, is voornemens in dc loop van deze week een onderhoud te hebben met de president van het I.O.C., A very Brundage, om bij deze aan te dringen op het nemen van stappen tegen zijn eigen land. Naar verluidt is Muliegg niet gelukkig met het feit, dat Zwitserland niet aan de Olympische Spelen meedoet en keurt hij persoonlijk de houding van het Zwitserse Olympisch Comité af, dat tot dit besluit is gekomen. Op hot verleden week in Melbourne ge houden congres van het Internationale Olympische Comité werden onder meer de kwesties van de terugtrekking van zeven landen uit deze Olympische Spelen be sproken en werd een motie aanvaard, waar in de door „bepaalde landen" gevoerde actie werd betreurd. Mullegg wilde niet zeggen wat hij met Brundage wenst te bespreken, maar het is bekend, dat hij vindt dat het I.O.C. meer gespecificeerd dient te zijn in zijn veroor deling van de individuele Olympische fe deraties, die verantwoordelijk zijn geweest voor de besluiten dat hun land niet zou meedoen. Afstand Kilometers en kilometers zwemmen, on geveer 18.000 kilometers bij elkaar, zijn de oorzaak van de goede conditie van de Australische zwemploeg op de Olympische Spelen. Dit heeft de trainer van de Australische ploeg verklaard en hij voegde eraan toe dat men ermee begonnen was na de Olympische Spelen van Helsinki, want toen bleek dat de Australiërs in slechte vorm waren. De 18.000 getrainde kilo meters zijn bovendien afgelegd binnen de tijd van zes maanden. Congres FIN A Het congres van de FINA heeft met grote meerderheid besloten dat alle zwem- records voortaan gemaakt moeten worden in een bad van 50 meter of 55 yards. Op voorstel van Peru, en ondanks de oppositie van Engeland, Rusland, Zweden, Noorwegen en Hongarije werd besloten een commissie te benoemen die reglementen zal ontwerpen voor het kunstzwemmen. De secretaris deelde nog mee dat het Olympisch zwembad in Melbourne 8Y2 mil limeter te kort is, maar dat eventuele re cords, die er gemaakt worden, zullen wor den erkend. Er zijn vandaag weer heel wat beslissingen gevallen op de vierde wedstrijddag van de zestiende Olympische Zomerspelen in Melbourne. Een dag met wederom vele recordverbeteringen. De meeste successen kwamen andermaal veelal op naam van Amerikaanse en Russi sche atleten. Zoals bijvoorbeeld bij de roeiers, waar de Amerikanen twee gouden, twee zilveren en een bronzen medaille in de wacht sleepten en de Russen twee gouden, een zilveren en een bronzen. Italië en Canada kwamen overigens met ieder een gouden medaille ook niet slecht voor de dag, althans gezien de enorme prestaties van de Amerikanen en Russen. Bij de dames werd het vèr- springen gewonnen door een Poolse: Elbita Krzesinska die met 6.35 meter een nieuw Olympisch record vestigde. Dat deed de Ferrera da Silva bij het nummer hink-stap- sprong ook. De Braziliaan, die in Helsinki vier jaar ge leden met 16.22 meter ook al gewonnen had, kwam nu liefst 16.35 meter. Een IJslandse atleet, Einarsson, kwam hier op de tweede plaats met 16.26 meter, hetgeen gerust een verrassing mocht heten. Na het nummer discuswer pen klonk weer eens het Amerikaanse volkslied, aan gezien de Amerikaan Oerter met 56.36 meter de discus het verst had gegooid. Een nieuw Olympisch record overigens. De favoriet Gordien (V.S.) kreeg de zilveren plak met een worp van 54.81 meter. Consolini, de oudste deelnemer aan de Spelen, stelde teleur en kwam niet verder dan de zesde plaats met 52.21 meter. De vele tienduizenden Australische toeschouwers kregen van daag ook nog reden tot uitbundig plezier, aangezien de Australische Shirley Strickland haar Olympisch en wereldrecord op de 80 meter horden egaliseerde, maar de Duitse atlete Kohier deed dat ook. -o- Bob Joe Morrow heeft voor de eerste „doublé" in de Olympische sprint gezorgd sinds Jesse Owens bij de Spelen van 1936 in Berlijn een dergelijke topprestatie verrichtte. Na de 100 meter zaterdag ge wonnen te hebben schreef hij thans de 200 meter op zijn naam, in 20.6 sec., wat een nieuw Olympisch record betekende. Het oude re cord werd met 20.7 sec. gezamenlijk door Jesse Owens en door Andy Stanfield gehouden. Stanfield, de winnaar van Helsinki, maakte we derom deze tijd, die nu echter niet meer voldoende was voor de zege. Morrow die in de finale de derde baan geloot had, met zijn voornaamste rivalen en teamgenoten Stanfield in baan 4 en Baker in de buiten baan, had na de eerste 100 meter een kleine voorsprong. Toen was het al duidelijk dat de Amerikanen de eerste drie plaatsen zouden bezetten want de andere drie con currenten, bij wie zich toch cracks als Agostini en Tokarev bevonden, waren ge- distancieerd. Halverwege het rechte stuk deed Stanfield een vertwijfelde poging om de leiding te nemen, maar Morrow liet zich niet van de kop verdringen en won met gering verschil. De 21-jarige Morrow heeft nog twee jaar studie voor de boeg en is van plan daarna dienst te nemen bij het leger. Hij vertelde dat hij in de 100 meter race van zaterdag een beenspier verrekt had en van die dag af voortdurend onder behandeling was ge weest. Maar tijdens de 200 meter finale had hij er geen last van gehad en hij hoopte dat hij er nog een gouden médaille bij zou kunnen winnen in de 4 x 100 meter esta fette. Overigens verkeerde Morrow niet in zijn allerbeste conditie toen hij in Melbourne arriveerde. Hij was in september ziek ge weest en had door maagstoornissen vijf kilo aan gewicht verloren. Toen de Spelen begonnen had hij zijn normale gewicht nog niet bereikt en pas bij de finale van de 100 meter voelde hij zich geheel in vorm. Morrow zeide na die finale dat hij slechts beducht was geweest voor één van zijn concurrenten: Baker, die tweede is geëin digd. In de finale van de 200 meter is hij echter meer bedreigd door de Olympische titelhouder Stanfield, die hij'op hét"nip pertje kon kloppen. Baker werd derde. Titel behouden De Braziliaan Da Silva heeft dus zijn Olympische titel behouden, maar hij werd sterk bedreigd door de blonde IJslander Viltjamur Einarsson die in de finale met een sprong van 16.26 meter het Olympisch record verbeterde. Maar in de eerste van zijn laatste drie sprongen haalde Da Silva een afstand, die een verbetering van het nieuwe record betekende: 16.35 meter, en die niemand meer kon bereiken. Eirnarsson bezeerde zijn enkel, kon zijn laatste sprong niet doen en moest met de zilveren médaille genoegen nemen. In de finale stelden de Japanners, die altijd in deze specialiteit hebben uitgeblonken, zeer te leur. De Poolse Elizeveta Krzesinska won, conform de verwachtingen, het vèrsprin- gen met groot verschil. Maar de Ameri kaanse Willie White en de Russin Nadezda Dvalichvilli gaven elkaar weinig toe. Bij het discuswerpen zorgde Oerter uit New York voor een verrassing door uct Shirly Strickland, die haar Olympisch en wereldrecord op de 80 meter horden egaliseerde. goud af te snoepen aan zijn landgenoot de wereldrecordhouder Fortune Gordien. De Amerikaan Koch, die als reserve met de ploeg was meegegaan, kreeg de bronzen médaille. De 20-jarige Oerter, de jongste atleet, die ooit de Olympische discustitel gewonnen heeft, vertelde dat hij zijn spor tieve loopbaan begonnen is als sprinter, maar overging naar een ander onderdeel, omdat hij tegen de zware training opzag. Lui „Ik denk dat ik te lui ben", zei hij, „want ik heb een hekel aan lopen. Daarom ben ik op de discus overgegaan. Het enige lopen dat ik nu heb te doen is het ding weer op te halen als ik het weggeslingerd heb". In de series van de 3000 meter steeple kwalificeerden alle bekende cracks: Rozs- nyoi, Jones, Rjichine, Shirley, Brasker, Krzyskowiak zich voor de finale, behalve de Olympische titelhouder, de Amerikaan Ashenfelter. Hij werd zesde in zijn serie in 8.51.0, een tijd die voldoende zou zijn geweest om de andere serie te winnen Veel doelpunten Er zijn doelpunten ge maakt aan de lopende band in de drie wedstrij den van de tweede ron de van het Olympisch hockeytoernooi. De Olym pische kampioen India liep met 140 over Afgha nistan heen. India deed het in de eerste helft kalm aan en stelde zich met drie doelpunten te vreden, maar de tegenpartij was zó zwak dat de Indiërs het scoren daarna haast niet meer konden vermijden. Elf doelpun ten was de verbazingwekkende oogst van de tweede helft. Voor nog een Aziatische overwinning zorgde Singapore. Het versloeg de Verenig de Staten in een van de weinige wedstrij den waarin de Amerikanen niet uitblonken. De midvoor van Singapore, Percy Penne- father, was de grote man in de snelle ploeg, door het scoren van drie doelpunten tegen de zwaardere en langzamer Amerikanen. Toch wordt niet verwacht dat Singapore het de stqjkste ploegen van dit toernooi lastig zal maken. In een zware wedstrijd leverde Australië een goede prestatie door met 32 te win nen van Malakka, de ploeg die Engeland bedwongen heeft. Malakka was technisch beter, maar de Australiërs speelden en thousiaster en met groter vechtlust dan Malakka. Het kille, winderige weer was een nadeel voor de Aziaten. Door deze overwinning heeft Australië de leiding in groep B behouden. India, het land dat al sedert 1928 de gouden hockey- medaille in zijn bezit heeft, heeft de leiding in groep A. In groep C staat Pakistan op basis van een beter doelpuntengemiddelde aan de kop. De doelpuntloze hockeywedstrijd tussen België en Duitsland was een tamelijk saaie vertoning. Beide ploegen bleven onder hun vorm die zij hier eerder getoond hadden en zij kwamen tot weinig serieuze pogingen tot scoren. De beste speler van het veld was de Belgische midvoor Ivan Freedman, maar zijn binnenspelers en de rest van het Belgische elftal gaven hem niet de nood zakelijke steun. De Duitse vleugelspelers Dollheiser en Rosenbaum, die verleden week in de wed strijd tegen Nieuw-Zeeland zo uitstekend hebben samengewerkt, lieten elkaar van daag in de steek. Er zat opmerkelijk weinig pit in de eerste helft, die op sommige ogen blikken nog ontsierd werd door tamelijk ruw spel. Het enige spannende ogenblik kwam in de 30ste minuut toen Freedman op vijf meter van de doelmond een pas van de vleugel opving, maar zijn schot ging juist over. In de tweede helft werd met wat meer enthousiasme gespeeld, maar te zeifder tijd werd het spel ruwer. Op zeker ogenblik lagen voor het Duitse doel vier man op el kaar, toen allen probeerden de bal te spe len. Herhaaldelijk botsten de spelers tegen elkaar. Laat in de tweede helft moest de scheidsrechter de spelers tweemaal waar schuwen wegens ruw en gevaarlijk spel. De wedstrijd eindigde met verre, wilde stagen, bijna van het ene eind van het veld naar hei andere, maar scoringskansen leverde dit spel al evenmin op. Saai In een saaie wedstrijd van dc eerste ronde heeft Austra lië met 20 van Japan ge wonnen en zich daarmee in de kwartfinales van het Olympisch voetbaltoernooi geplaatst. De Japanners be- schikten over snelle en han- v dige vleugelspelers, maar er bestond weinig verband tussen de midden linie en de voorwaartsen, die bovendien faalden in de afwerking der aanvallen. De beste man van het veld was de Japanse doelman Furukawa- Het zat de Australiërs mee toen zij na 20 minuten een strafschop wegens hands kregen toegewezen, waaruit Momillen scoorde. In de zestiende minuut van de tweede helft rende Loughran toe op een vallende bal en maakte er 20 van. Vlak voor het eindsignaal scoorden de Aussies nog eens, maar dit doelpunt werd afge keurd wegens buitenspel. De roeifinales Op het Wendouree meer bij Ballarat zijn heden de finales in alle nummers van het roeien gehouden. De wedstrijden begonnen onder bijkans ideale weersomstandigheden; een zacht briesje, dat over de baan stond in de richting van de start, kon amper een rimpel op het wateroppervlak te weeg brengen. Zeker 25.000 toeschouwers ston den aan de oever van het meer geschaard toen de gestuurde vieren van Italië, Zwe den, Finland en Australië aan de start kwamen. De Italianen, met de boeg en de slag roeiend aan dezelfde kant van de boot, wonnen zonder veel moeite met iy> lengte voor Zweden. De autraliërs volgden de Azzurri goed tot halverwege de baan. Maar toen verslapten ze en vormden de Zweden de enige bedreiging die echter nooit ernstig werd. De Europese kampioen Finland speelde geen rol en kon nog maar net beslag leggen op de derde plaats dank zij een nieuwe inzinking van de Australiërs vlak voor de finish. De Russen Bouldakov en Ivanov, hou ders van de Europese titel ongestuurde twee, raakten op de eerste 50 meter al achter op de forse Amerikaanse combinatie Fifer-Hecht. In de strijd om de eerste plaats speelden Oostenrijk en Australië in het geheel geen rol. De Russen slaagden er trouwens ook niet in de Ametikanen te be dreigen. Het verschil werd steeds groter totdat het tenslotte ruim drie lengten be droeg. En nog had men niet de indruk dat de Amerikanen alles op alles zetten. Oos tenrijk en Australië duelleeerden om de bronzen medaille totdat de vermoeide „Aussies" het hoofd bogen, 100 meter voor de finish. Jeugd naar voren In het skiffnummer liet de jeugd zich gelden. De jongste van de vier finalisten, de 18-jarige Rus Viatcheslav Ivanov, die nog geen jaar ervaring heeft in deze spe cialiteit, zette de laatste 200 meter een eindspurt in waartegen geen van zijn con currenten bestand bleek. Hij ging ze zo ge makkelijk voorbij dat het leek alsof ze stil lagen. De 19-jariige Australiër Mackenzie, prachtig ritmisch roeiend, leidde over het pootste gedeelte van de baan maar had juist geen kracht genoeg om de vervaar lijke eindspurt van de Rus, die zijn land genoot Tjukalov als titelhouder opvolgt, te weerstaan. John Kelly, de Amerikaan deed halverwege de koers tweemaal een aanval op Mackenzie die toen de leiding had. Hij kon echter zijn pogingen niet doorzetten. Wel verwees hij de Pool Kocerka derde in Helsinki naar de vierde plaats. Na de race waren de vier skiffeurs uitgeput en bleven ze voorover gebogen in hun boten zitten. De Ver. Staten wonnen hun tweede gou den roei-medaille in de gestuurde twee, een zege van AyraultFindlay met twee lengten voorsprong op de Duitse kampioe nen Von GroddeckHorst Arndt. Over de eerste 1000 meter lagen de vier ploegen vrij gelijk, maar daarna ging de boot van de Stanford Rowing Association naar voren en liep met elke slag iets uit. Duitsland, Rüsla'nd en Polen vochten het onder elkaar verwoed uit om het zilver en het- goud. Bij de finish waren ze door min der dan een lengte gescheiden. Goud voor Canada De ploeg van de universiteit van Brits Columbia zorgde voor de eerste gouden medaille voor Canada in de geschiedenis der Spelen door in de ongestuurde vier met vijf lengten voorsprong te winnen van de Ver. Staten. Op driekwart lengte volg- :k.J! Da Silva (Brazilië) de Frankrijk, en Italië finishte een halve lengte achter de Fransen. De Canadese ploeg, die al tijdens de trai ning een grootse vorm had getoond, nam halverwege de koers de leiding en bleek reserves genoeg te hebben voor een felle eindspurt, ingezet 300 meter voor de finish. De Italianen, houders van de Europese ti tel, stelden het meest teleur. Zij hadden een goede start en handhaafden zich met de Amerikanen aan de kop totdat de Ca nadezen harder aantrokken. In een boeg aan-boeg-duel om de derde plaats klopten de Fransen met halve lengte de Italianen. Jubelend hieven ze hun handen omhoog toen hun boot door de finish gleed. De double scull was voor de Russen Ber- kutov en Tjukalov, die in een volmaakt ritme over de baan gingen en wonnen zo als ze wilden. Zij versloegen de Amerika nen Costello-Gardiner met vier lengten, zonder dat er van enige strijd sprake was nadat de Russische „machine" halverwege de baan op wat hoger toeren was gaan draaien. Daarna richtte de belangstelling zich op het duel tussen de Amerikanen, die eveneens een goede combinatie vormden, en de Australiërs die lang stand hielden maar het zilver toch aan Costello en Gar diner moesten laten. Bij de vorige spelen in 1952 was het nummer gewonnen door de Argentijnen Cappoz O-Guerrero, met de Russen Zhilin- Emschulk als runners-up. De achten Yale won de derde gouden medaille in de roeiwedstrijden voor de Verenigde Sta ten door in de eindsprint van de achten Canada en Australië te kloppen. Australië had er al spoedig een geduchte vaart in gezet en toen de ploeg ongeveer 500 me ter voor de finish er nog een schepje bo venop deed, kreeg men de indruk dat geen van de andere concurrenten harder zou kunnen gaan. Toch gingen Canada en Amerika haar voorbij, betfónge Amerikaanse acht zette alles op alles in de laatste 150 meter en klopte de- Canadezen met een lengte. Australië werd derde, een halve lengte achter Canada, en de Zweedse acht, ver achter, werd vierde en laatste. In de roeinummers wonnen de Verenig de Staten drie gouden, twee zilveren en één bronzen medaille, Rusland 2 gouden, één zilveren en één bronzen medaille. Italië won goud in de gestuurde en Cana da in de ongestuurde vier. Australische officials hebben beslag ge legd op enkele clandestien opgenomen filmjournalen die bestemd waren voor de Ver. Staten en Japan. Zij zijn van mening dat het organisatiecomité grote schade zou hebben geleden als men er in geslaagd was deze films naar landen overzee te smokke- den. Er bestaan namelijk televisie- en film contracten voor vertoningen buiten Austra lië, waarvan men hoopt dat ze 250.000 dol lar zullen opbrengen, een welkome en bij kans onmisbare bijdrage in de organisatie kosten van de Spelen. Op de eerste vier dagen van de Spelen zijn ongeveer 20 personen, die geen toe stemming hadden voor het maken van films en foto's, uit het stadion verwijderd. De Australische zwemster Lorraine Crapp, meervoudig wereldrecordhoudster, zal waarschijnlijk na de Olympische Spelen een tournee door de Verenigde Staten ma ken. Zij was tevens uitgenodigd een bezoek te brengen aan Nederland en aan Zuid- Afrika, welke invitatie Lorraine Crapp niet heeft kunnen accepteren, omdat zij toege zegd had naar Amerika te gaan. Toen de Amerikaanse acht het met vlaggen versierde vlot betrad, waar Avery Brundage de medailles uitreikte, waren sommige leden van de bemanning voor al Charles Grimes, nummer 6, een reus van 1 meter 90, die ruim 100 kilo weegt, zo uitgeput dat ze niet overeind konden blijven en de ceremonie protocolaire even moest worden uitgesteld. Daarna hielden de roeiers elkaar op de been terwijl ze de medailles in ontvangst namen. Opgewonden Een opgewonden menig te van enkele honderden toeschouwers bleef drie uur tot na middernacht in de tentoonstellingshall in Melbourne om de compe titie gewichtheffen cate gorie zwaargewicht gade te slaan. De voornaamste mededingers naar de gou den medaille, Paul Anderson (V.S.) en Humberto Selvetti (Argentinië) werden vrolijk toegejuicht. De Amerikaanse gewichtheffer leek be neden zijn topvorm, maar won nietttemin de gouden plak. In het onderdeel drukken was hij 17,5 kg beneden zijn eigen wereld record, maar overtrof het Olympisch record van 150 kg. Selvetti drukte 175 kg en ver beterde het oude Olympische record met 25 kg. De spanning nam toe toen de beide con currenten begonnen te stoten. Op dat tijd stip was Selvetti zijn tegenstander 7,5 kg voor en deed hij een geslaagde stoot van 180 kg, hetgeen reeds 2,5 kg boven het Olympische record stond. Het was een groot moment toen Ander son na twee mislukkingen erin slaagde Selvetti's juist gevestigd Olympisch record te verbeteren en 187,5 kg stootte. Daarmee evenaarde hij het totaal door Selvetti op genomen gewicht van 500 kg. De jury wees hem de gouden medaille toe, omdat zijn ge wicht lichter was dan dat van Selvetti. De strijd om de derde plaats was fel tussen de Italiaan Alberto Pigaini en de Iraan Sirouz Pejhan. De bronzen medaille werd tenslotte toegewezen aan Pigaini, die in totaal 2,5 kg meer ophief. Melbourne heeft bewezen dat er niet zo heel veel verschil in waarde bestaat tussen de Amerikaanse en de Russische gewicht- hefferij De Amerikanen wonnen vier gou den en twee zilveren medailles tegen de Russen onderscheidenlijk drie en vier. Ar gentinië behaalde een zilveren medaille. Verder won Italië twee bronzen medailles, en Korea, Polen, Iran en Amerika elk één. 3000 meter steeple De eerste vijf van de series komen in de finale. Eerste serie: 1. Rozsnoi (Hong.) 8 min. 46,6 sec., 2. Disley (G.B.) 8.46.6, 3. Larsen (Noorw.) 8.46.8, 4. Jones (V.S.) 8.47.4, 5. Krzyszkowiak (Polen) 8.48.0, 6. Ashen felter (V.S.) 8.51.0. Tweede serie: 1. Shirley (G.B.) 8 min. 52,6 sec., 2. Rjichine (Rusl.) 8.53.0, 3. Lau- fer (Did.) 8.53.0, 4. Brasher (G.B.) 8.53.8, 5. Robbins (Austr.) 8.55.4, 6. Tjoernebo (Zweden) 9.02.0. 110 meter horden Eerste groep: 1. Davis (V.S.) 14.0, 2. Roudnitska (Fr.) 14.3. Raziq (Pakist.) 14.5, 4. Kinsella (Ierl.) 14.6, 5. Doubleday (Austr.) 14.6, 6. Zapata (P. Rico) geen tijd. Tweede groep: 1. Calhoun (V.S.) 14.1, 2. Lorger (J.slavië) 14.6, 3. Bernard (Fr.) 14.7, 4. Parker (Engel.) 14.8, 5. Chittick (Austr.) 14.9, 6. Kalim (Pakist.) 16.1. Derde groep: 1. Shankle (V.S.) 14.0, 2. Steines (Duitsl.) 14.2, 3. Burger (Z. Afr.) 14.4, 4. Mikhailov (Rusl.) 14.5. Vierde groep: 1. Lauer (Duitsl.) 14.2, 2. Iglesias (Cuba) 14.3, 3. Stoliarov (Rusl.) 14.3, 4. Hildreth (Engel.) 14.8, 5. Camba- dellis (Grieken!.) 14.9, 6. Chand Ram (In dia) 16.1. 80 m horden dames Eerste serie: 1. Zenta Gastl (Did) 10,9 sec., 2. Bartha Diaz (Cuba) 11,4 sec., 3. Carole Quintio (G.B.) 11,4 sec. 2e serie: 1. Shirley Strickland (Austr.) 10,8 sec. (evenaring 01. record), 2. Maria Golubnichaia (Rusl.) 11,1 sec., 3. Marga ret Stuart (N. Zeel.) 11,3 sec. 3e serie: 1. Gisela Kohier (Did) 11 sec., 2. Elaine Winter (Z. Afr.) 11,1 sec., 3. Glo ria Cooke (Austr.) 11,4 sec. 4e serie: 1. Norma Thrower (Austr.) 10,8 sec. (evenaring Ol. record), 2. Galina Bystrova (Rusl. 10,9 sec., 3. Marthe Lam bert (Fr.) 10,9 sec. Eerste halve finale: 1. Shirley Strickland (Austr.) 10,8 sec. (evenaring Ol. record), 2. Gisela Kohier (Did.) 10,8 sec. (evenaring Ol. record), 3. Maria Golubnichaia (Rusl.) 11 sec., 4. Marthe Lambert (Fr.) 11.1 sec., 5. Bartha Diaz (Cuba) 11.2 sec., 6. Carole Quinton (G.B.) 11,4 sec. Tweede halve finale: 1. Galina Bystrova (Rusl.) 11 sec., 2. Norma Thrower (Austr.) 11.1 sec., 3. Gloria Cooke (Austr.) 11.1 sec., 4. Zenta Gastl (Did) g.t., 5. Elaine Winter (Z. Afr.) g.t., 6. Margaret Stuart (N. Zeel.) g.t. 200 meter heren Finale: 1. en Ol. kampioen Morrow (V. 5.) 20,6 sec., 2. Stanfield (V.S.) 20,7 sec., 3. Baker (V.S.) 20,9 sec., 4. Agostini (Tri nidad) 21.1 sec., 5. Tokarev (Rusl.) 21.2 sec., 6. Machado de Barros (Braz.) 21.3 sec. Hink-stap-sprong 1. en Olymp. kampioen Ferrera da Silva (Braz.) 16.35 meter (nieuw Ol. record), 2. Einarsson (IJsland) 16.26 meter, 3. Kreer (Rusl.) 16.02 meter, 4. Sharpe (V.S.) 15.88 meter, 5. Rehak (Tsj.sl.) 15.85 meter, 6. Tscherbakov (Rusl.) 15.80 meter. Discuswerpen (heren) 1. en Olympisch kampioen Oerter (V.S.) 56,35 meter (nieuw Ol. record), 2. Gordien (V.S.) 54,81 meter, 3. Koch (V.S.) 54.40 meter, 4. Pharaoh (G.B.) 54.27 meter, 5. Grigalka (Rusl.) 52.37 meter, 6. Consolini (It.) 52.21 meter. Verspringen (dames) 1. en Olymp. kampioene Elbita Krze sinska (Polen) 6.35 meter (nieuw Ol. re cord en evenaring van het wereld- en Europese record), 2. Willie White (V.S.) 6.09 meter, 3. Naderda Dvalichvilli (Rusl.) 6.07 meter, 4. Erika Fisch (Did) 5.89 meter, 5. Marthe Lambert (Fr.) 5.88 meter, 6. Valentina Chaprounova (Rusl.) 5.85 meter, 7. Beverly Weigel (Nieuw Zeeland) 5.85 meter. Het oude Olympische record stond met 6.24 meter op naam van de Nieuw Zee- landse Yvette Williams en werd in Helsin ki (1952) gemaakt. Elbita Krzesinska is houdster van het wereld- en Europees re cord met 6.35 meter sedert 20 augustus van dit jaar. Discuswerpen. Finale: 1. Alfred Oerter (Ver. Staten) 56.36 meter (nieuw Ol. re cord), 2. Fortune Gordien (Ver. Staten) 54.81 m, 3. Desmond Koch (Ver. Staten) 54.40 m, 4. Mark Pharaoh (Engeland) 54.27 m, 5. Otto Grigalka (Rusland) 52.37 m, 6. Adolfo Consolini (Italië) 52.21 m. Het Olympisch record stond op 55.03 m. Van het Olympisch nummer gewichthef fen, categorie midden-zwaargewicht, waren de uitslagen van de finale als volgt: 1. Vorobiev (Rusland) 462,5; 2. She pherd (V.S.) 422,5; 3. Dubuf (Frankrijk) 425; 4. Rahnavardi (Iran) 425; 5. Tvesse- linov (Bulgarije) 407,5; 6. Kim Bee Tan, (Malakka) 395; 7. Kilgour (Trinidad) 390; 8. Treganowan (Australië) 390. Uitslagen van zwaargewicht-klasse: 1. Anderson (V.S.) 500; 2. Silvetti (Argenti nië) 500; 3. Pigaini (Italië) 452,5; 4. Pejhan (Iran) 450; 5. Makinen (Finland) 432,5; 6. Baillie (Canada) 432,5; 7. Hol'bl (Oosten rijk) 425,5; 8. Jones (Nieuw-Zeeland) 397,5. AmerikaPhilippijnen 12153; Frank rijkCanada 7962. De eindstanden in de groepen zijn: Groep A: 1. Ver. Staten, 6 p., 2. Philip pijnen 4 p., 3. Japan 2 p., 4. Thailand 0 p. Groep B: 1. Frankrijk 6 p., 2. Rusland 4 p., 3. Canada 2 p., 4. Singapore 0 p. Groep C: 1. Uruguay 6 p., 2. Bulgarije 4 p., 3. Nationalistisch China 0 pt., 4. Korea 0 p. Groep D: 1. Brazilië 4 p., 2. Chili 2 p., 3. Australië 0 p. De winnaars spelen in de halve eind strijden. In het klassificatietoernooi werd de wedstrijd Nat. ChinaSingapore gehou den. Nat. China won met 6764 (rust stand 2623). PakistanNieuw Zeeland 51, landBelgië 00. De standen zijn: Groep A: India 1 Singapore 1 Ver. Staten 1 Afghanistan 1 Groep B: Australië Gr. Brittannië Malakka Kenya Groep C: Pakistan Duitsland België Nieuw Zeeland Duits- 14— 0 6— 1 1— 6 0—14 5— 2 3— 3 4— 5 1— 3 7— 1 5— 4 0— 2 5—10 De resultaten op de tweede dag van de zeilwedstrijden luidden: Finn jollen: 1. België 1.38.05, 2. Ver. Sta ten 1.38.44, 3. Duitsland 1.38.45. Drakenklasse: 1. Italië 2.54.13, 2. Zweden 2.54.51, 3. Rusland 2.55.16. Starklasse: 1. Portugal 2.10.57, 2. Baha ma 2.11.24, 3. Cuba 2.12.23. Internationale 5.5 meter klasse: 1. Zwe den 2.47.25, 2. Gr. Brittannië 2.48.05, 3. Ver. Staten 2.49.17. Sharpieklasse: 1. Nieuw Zeeland 1.43.08, 2. Australië 1.44.49, 3. Zuid Afrika 1.47.42. De uitslag van het vierde onderdeel van de moderne pentathlon, het zwemmen, luidde: (300 meter): 1. Deruiguine (Rusl.) 3 min. 46 sec., 2. Hall (Zweden) 3 min. 54 sec., 3. Coomer (Austr.) 3 min. 57 sec., 4. Modiich (Hong.) 3 min. 58 sec., 5. Hud son (G.B.) 4 min. 2 sec., 6. Novikov (Rusl.) 4 min. 3 sec. Het algemeen ploegenklassement van de vijfkamp ziet er na vier van de vijf on derdelen als volgt uit: 1. Ver. Staten 10368 pnt, 2. Rusland 10111 pnt, 3. Finland 9795.5 pnt, 4. Honga rije 9413,5 pnt, 5. Mexico 8908 ont. 6. Gr. Brittannië 5809 pnt.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 9