Actie van tijd- „erfgenaam" gelaakt geldverspilling als en flinke hulpkrachten directiesecretaresse „Paulus" van Mendelssohn FORD TAUNUS Pleidooien in negende Teylerproces Amsterdamse Beurs Door Zang Vriendschap beschaafde jongedame prima verkoopster 15 Dr. J. Schouten lid van de Raad van State Mr. J. M. Jolles overleden Verkeersongelukken Legendevorming Afschrift getoond Brutaal Plannen voor wijkgebouw te Bloemendaal Bloemendaals mooiste tuinen bekroond In Overveen viel geen enkele prijs Interne veranderingen in Bloemendaals raadhuis Caprera lustoord op botanisch gebied Bloemendaalse kunstenaars bijeen Scheepvaart KEELPIJN? pok PACTOLAN STATIONCAR verlaagd N.V. HAGAM a. MAGAZIJNBEDIENDE b. JONGSTE BEDIENDE BANKWERKERSHULPEN WOENSDAG 28 NOVEMBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Op de plaatsen voor de belanghebbenden in de rechtzaal van de Haarlemse rechtbank zaten vanmorgen twee vrouwen en twee mannen urenlang annen te luisteren naar hun advocaat, die een miljoenenkapitaal voor hen langs juridische weg moest trachten te verwerven. Hoe aandachtig zij ook toegehoord mogen hebben, het is zeer de vraag of deze zich als rechthebbenden op een deel van de erfenis van de op 8 april 1778 overleden Haarlemse zijdefabrikant P i e t e r T e y 1 e r van der Hulst beschouwende belangstellenden veel hebben begrepen van de ingewikkelde historisch-juridische overwegingen, die hun raadsman, mr. Ed. Emmering uit Amsterdam, in de vanmorgen gehouden Sleidooien in het negende Teylerproces, dat bijna drie jaar geleden, op 31 ecember 1953, door de Amsterdamse lainpekappenfabrikant L. C h r. W e g e r i f aanhangig werd gemaakt. Wij herinneren eraan, dat een groep personen, aangevoerd door de Duitser Onno Wiard Olthoff, zich als erfgenamen beschouwen van Catharina Olthoff, een nicht van Pieter Teyler, aan wie aanvankelijk een legaat in Friese obligaties van 100.000.— was vermaakt, maar dat door de erflater werd ingetrokken. Olthoff—Wegerif c.s. nu achten deze intrekking niet rechtsgeldig en hebben de directeuren van de Teylerstichting, opvolgers van de uitvoerders van Teylers laatste wil, gedagvaard om dit legaat alsnog beschikbaar te stellen, hetgeen met de interest op een bedrag van vele miljoenen zou neerkomen. Bovendien stelde mr. Emmering, dat noch Catharina Olthoff, noch haar rechtsopvolgers iets geweten hebben van de voorwaarden waaronder het legaat aanvaard moest worden. Het betoog van mr. Emmering kan als volgt samengevat worden. Pleiter legde eerst de stukken over, waaruit zou blijken dat zijn cliënt inderdaad erfgenaam van Catharina Olthoff is en dat ook zijn rech ten, indertijd aan Onno Wiard Olthoff overgedragen, zijn geretrocedeerd. Vervol gens betwistte pleiter op grond van een in 1931 door prof. I. B. Coher uitgebracht advies dat het legaat op de wijze zoals is geschied kon worden ingetrokken. Hij meende ook, dat het door de tegenpartij gebruikte afschrift geen bewijskracht heeft. Vervolgens gang mr. Emmering in op de vraag of Catharina Olthoff geweten heeft, dat zij binnen zes weken na het be kend worden van het testament van alle overige aanspraken afstand moet doen. Hij meende, dat deze voorwaarde zeker niet algemeen bekend was, zij wordt in een in 1876 verschenen artikel in de Op rechte Haarlemsche Courant ook niet ge noemd. Uit een reeks handelingen van de uitvoerenden van het testament om aan het zegelrecht te voldoen, kan men ook aflei den, dat zij niet binnen zes weken over een rechtsgeldig document hebben be schikt. Vervolgens ging mr. Emmering uit voerig in op een eerder legaat van Bij Koninklijk Besluit is met ingang van 1 december benoemd tot lid van de Raad van State dr. J. Schouten te Rotterdam, oud-lid van de Tweede Kamer, waar hij voorzitter was van de fractie der A.R. In het begin van dit jaar trad hij af als voor zitter van het Centraal Comité van Anti- Revolutionaire Kiesverenigingen. In 1950 heeft de Vrije Universiteit te Amsterdam hem het eredoctoraat in de rechten ver leend. Dr. Schouten is ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw en commandeur in de Orde van Oranje Nassau. In hotel Beerenstein te Bussum, waar hij sedert 1941 woonde, is in de leeftijd van 85 jaar overleden mr. J. M. Jolles, oud president van het gerechtshof te Amster- dam. - Mr. Jolles studeex-de rechten aan de Am sterdamse universiteit, waar hij in 1893 promoveerde op het proefschrift „Wette lijke interesse". Als advocaat en procureur was hij van 1893 tot 1914 werkzaam te Amsterdam en Bussum. In 1914 volgde zijn benoeming tot rechter in de arrondisse mentsrechtbank te Amsterdam en van 1920 tot 1933 was mr. Jolles raadsheer en vice- president van het gerechtshof aldaar. De overledene was ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. De teraardebestelling geschiedt vrijdag op de begraafplaats Zorgvlied te Amster dam. Het tienjarig meisje Corrie Nunes Vas, dat te Amsterdam op het Krugerplein fiet ste, is in aanraking gekomen met een vrachtauto met aanhangwagen. Zij reed m dezelfde richting als de passerende auto, week eerst uit naar rechts en toen naar links, waar zij een klap kreeg van het ach terwiel. Het kind was op slag dood. Te Yllecoven is bij de oprit van een brug over het Julianakanaal de drieëntwintig jarige M. uit Bom met zijn bromfiets in botsing gekomen met een motorrijwiel, be stuurd door L. uit Stevensweert. M. was op slag dood. L. werd ernstig gewond. Hij is naar het ziekenhuis te Sittard overgebracht. 3-3 14 Nederl.'47 3 Nedl. 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek gew.Philips Gloeil. pref.Philips Gloeil. Unilever Wilton Fijenoord Dordtsche Petrol. Konkl. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn. N. Scheepv. Unie Phs van Ommeren H. V. A Verg. Deli Mijen Amsterd. Bank Ned. Handel Mii Rotterd. Bank Twentsche Bank. Anaconda Copper Bethlehem Steel. U. S. Steel General Motors Shell Union Tidewater Slotkoers Voorbeurs gisteren koersen 88l5/ie 88 89% 89% 216 210)4 291 290 201 200 298 296 34014 320 287 286 24814 241 150 150 34014 327 72914 717 727 714 7314 73 19014 186 16714 165'. 311 314 89 88 9614 96 21314 213'. 166 166'/: 180 180 185 184 77 76 17314 174 69 K 69 U 44% 44% 841/* 85 14 39 38% 100.000,7 aan Catharina Olthoff, waar- over destijds wel is geprocedeerd en dat ook is toegewezen, hetgeen, zoals mr. Van der Hoeven in zijn pleidooi zou stellen, juist de oorzaak is geweest, dat het tweede, omstreden legaat van f 100.000,uit te betalen in „Obligaties Vriesland" werd ingetrokken. Tenslotte herhaalde mr. Emmering, dat het beroep op'verjaring van de eventuele aanspraken niet opgaat, omdat hier sprake is van beheer der nalatenschap, zodat de directeur van Teyler in de functie van executeui'-testamentair nooit iets door ver jaring in hun bezit hebben verkregen. „Wanneer ik een motto zou moeten vin den voor deze zaak, dan zou ik Heine ci teren: „Het is een oude geschiedenis, maar zij blijft altijd nieuw", zo begon mr. J. van der Hoeven zijn anderhalf uur durend pleidooi. Mr. van der Hoeven ge loofde niet, dat het Pieter Teyler van der Hulst, afstammeling van een Engels adel lijk geslacht, erg aangenaam zou zijn ge weest als hij vermoed zou hebben, dat zijn naam verbonden zou zijn aan steeds weer kerende pogingen van erfenis jagers, die willen profiteren van andei-mans vlijt. Pie ter Teyler van der Hulst was een typisch vertegenwoordiger van zijn verlichte tijd. die bij zijn dood, bij gebi-ek aan andere erfgenamen, zijn vermogen in dienst stel de van de wetenschap. Zijn executeurs hebben die laatste wil met oer-Hollandse degelijkheid uitgevoerd zonder de eerste honderd jaar enig rumoer te veroorzaken. Pas in het midden van de negentiende eeuw, aangeblazen door een oostenwind, is beroering gekomen omtrent de nalaten schap van Teyler, zo stelde mr. Van dei- Hoeven,. Dan ontstaan de verenigingen, die bestaan bij de gratie van de menselijke zucht: om eens het grote lot uit "de loterij te trekken. Een gehele reeks processen is er het gevolg van geweest en alle kanten van de zaak zijn daarbij diepgaand be handeld. Waarom zou deze procedure dan wel succes voor d'e pretendenten hebben, nu deze zaak is uitgevochten? Bovendien is deze procedure de „vernederlandste" uitgave van het door de Duitser Onno Wiard Olthoff enige jam. geleden in de oorlog vei-loren geding. Mi-, van der Hoeven stelde, dat slechts één punt aanleiding zou kunnen geven tot een actie: de niet-uitbetaling van het le gaat van f 100.000,maar hier komt de vraag aan de orde of dit legaat al of niet wettig door Pieter Teyler van der Hulst is ingetrokken. Naar pleiters mening is dit aan geen redelijke twijfel onderhevig. Mr. Van tier Hoeven toonde daarop een afschrift van 7 juli 1778 van de oorspron kelijke notariële acte, waarop de intrekking- vermeld stond. Het testament was wel de gelijk gezegeld, alleen de intrekking niet en de eerste daad van de executeuren is geweest ook de afzonderlijke wilsbeschik king van deze intrekking te laten zegelen, hetgeen ook wordt toegewezen. Spreker zei voorts dat als het moet hij geen bezwaar zou hebben tegen een onder zoek naar de echtheid van de originele grosse, die hij overigens liever niet zonder dringende noodzaak als bewijsstuk wilde hanteren. Een dergelijk „valsheidsincident" zou natuurlijk weer voor een eeuw lang stof tot legenden geven. De rechtsgeldigheid van de intrekking toonde pleiter aan door Hugo de Groot's „Inleiding tot de rechtwetenschap" te stel len tegenover het door zijn confrère aange voerde advies van professor I. B. Cohen. Mr. Van der Hoeven noemde nog een aan tal historische uitspraken in soortgelijke gevallen. Wat nu de strijdvi-aag betreft of Catha rina Olthoff van het testament geweten heeft, citeerde mr. Van der Hoeven het „resolutiëniboek" van de eerste directeur van de Teylerstichting, waaruit blijkt dat aan de gemachtigden van Teyler's nicht een uittreksel uit het testament is ver strekt. Natuurlijk ging mr. Van der Hoeven nog eens in op het feit, dat eiser Wegerif in 1929 eerst zijn rechten aan Olthoff had overgedragen en nu weer zegt deze „her kregen" te hebben. Rechten, welke echter in het proces-Olthoff reeds bleken geen rechten te zijn. Dat de heer Wegerif nu nog volhoudt, dat hij pas in 1953 hoorde van de „afstandsbepaling" in het testa ment noemde spreker eenvoudig een bru taliteit. Pleiter betwistte trouwens ook de afstamming van Wegerif van Catharina Olthoff en ging tenslotte in op de ver jaringstermijn, welke thans op alle ma nieren verstreken is. Deze constructie hebben de eisers no dig om te komen tot een recht op reke ning en verantwoording door de huidige directeuren, die echter niet meer te be schouwen zijn als executeuren-testamen tair: zij hebben als zodanig immers niets ontvangen! En gesteld dat zij de „Obliga ties Vrieslant" wel konden afgeven: zou de provincie Friesland zich dan nu niet bij de aanbieding op „verjaring" kunnen beroepen? Mr. Van der Hoeven, die nogmaals wees op de identiteit tussen dit proces en dat van Onno Wiard Olthoff, liet er dan ook geen twijfel aan bestaan, dat dit een nutte loze zaak was. Hij gispte de lichtvaardig heid, waarmee eisers dit geding aanhangig hadden gemaakt en dat een grote schade post betekende voor de Teylerstichting, welke met andere, waardevoller oogmer ken is ingesteld. De rechtbank, welke werd gepresideerd door mr. N. Reeling Brouwer, zal later uitspraak doen. 99 99 De christelijke oratorium vereniging „Door Zang Vriendschap" voerde dinsdag avond. onder leiding van Simon C. Jansen, in de Haarlemse Concertzaal Mendels- shons „Paulus" uit. Het is heel wat jaren geleden dat dit oratorium hier voor het laatst geklonken heeft. Men zou gezegd hebben dat dit eens zo geliefde werk defi nitief van het repertoire was afgevoerd. Door tal van zeer in het gehoor liggende melodieën, in allerhande bewerkingen ver spreid, heeft het echter goeddeels zijn populariteit behouden en klinkt het de ge meenschap toe als een vertrouwd geluid. „Paulus" was Mendelssohns eerste ora torium. Zoals men weet had hij in 182.9 het waagstuk begaan de Mattheus-Passie van Bach aan de vergetelheid te ontrukken door er een uitvoering van te geven, die als een historische gebeurtenis in de ge schiedenis der muziek geboekstaafd is. Want deze daad van de twintigjarige musi cus is het begin geworden van de Bach- renaissance. Het is begrijpelijk, dat de jonge componist, volkomen vertrouwd met de oorspronkelijk voor de kerkelijke liturgie bestemde passiemuziek en haar sterke werking ervaren hebbende, bij het conci piëren van zijn „Paulus" er de invloed van onderging. Daarvan geven de verhaal trant. de ingelaste koralen en beschouwin gen blijk. Het publiek heeft deze eerste oratoriumm-oeve van Mendelssohn grif aanvaard heeft om de eenvoudige lyrische kracht van zijn muziek en dat het voor grote zangkoren een uiterst dankbare op gave gebleken is, om dezelfde melodieuze hoedanigheden en dank zij een praktische schrijfwijze, die een virtuose cantabiliteit uit de weg gaat. „Door Zang Vriendschap" was er als koor best toe uitgerust om er onder de vei lige leiding van Simon C. Jansen een ef fectrijke vertolking van te geven. Vooral de omvangrijke sopraanvleugel viel op door de frisse ongeforceerde klank. De bassen waren in verhouding wat zwak be zet, maar het gehalte was goed. Hetgeen uit de beantwoording van de (ook fraai klinkende) altpartij in het vriendelijke koornummer „Wie lieblich sind die Bo ten" blijken kon. De tenorvleugel weerde zich voortreffelijk, ook wat het timbre be treft, in het vijfstemmige inleidingskoor van het tweede deel, dat als geheel een machtige indruk maakte. De solisten lieten weinig wensen onbe vredigd. De kwestie van de voorhoudingen in de recitatieven is hier bij Mendelssohn geen probleem meer, omdat hij ze allemaal precies noteerde zoals ze moeten klinken. We hoorden dus nu volkomen verant woorde recitatieven van elk der vier solis- solisten. En aan lyrische zangkunst was geen gebrek. Corrie Bijster was bijzonder goed gedisponeerd en zong de dankbare cantilenen met gloed en overgave. De alt Willy Lambregts maakte een mooie beurt met de melodieuze arioso „Doch der Herr vergisst der Seinen nicht". Han le Fèvre vond, na veel fraaie ding«n, zijn hoogte punt bij de cavatine „Sei getreu bis in den Tod" en Herman Schey was als steeds lyrisch en dramatisch op de hoogte van zijn taak. Het Noordhollands Philharmonisch Or kest (met Piet Kee aan het orgel) volgde trouw de leiding van de dirigent Simon C. Jansen, die het hele apparaat stevig in de hand had. Jos. de Klerk Jaarvergadering „Witte Kruis Dinsdagavond heeft de afdeling Bloemen daal van de Noordhollandse Vereniging „Het Witte Kruis" haar ledenvergadering gehouden in hotel-café-restaurant „Roo- zendaal" te Overveen. De begroting voor 1957 gaf vrijwel dezelfde cijfers te zien als vorig jaar. Nederlandse Maatschappij voor Tuinbouw Het voornaamste agendapunt van deze Pn Piarok.mric Hit. HincHaoavrmH in hnirl De ledenvergadering van de afdeling Bloe mendaal en Omstreken van de Koninklijke vergadering was het voorstel om tot de stichting van een wijkgebouw te Bloemen daal te komen. Dit idee leefde al lang bij het bestuur, maar de plannen liepen tel kens vast. Aangezien het gemeentebestuur er ook achter staat wil men zo spoedig mo gelijk tot een oplossing komen. In Bloe mendaal zou wel een pand aanwezig zijn dat voor dit doel geschikt is, althans dit werd het bestuur van bevoegde zijde mee gedeeld. De voorzitter, dokter H. D. G. A. Immink, maakte de leden door middel van enige tekeningen duidelijk, wat voor een dergelijk wijkgebouw nodig zal zijn. Ten slotte kwam de vraag aan de orde, of de algemene ledenvergadering het bestuur wil machtigen tot het stichten van een wijkge bouw over te gaan, waarbij de afdeling haar kapitaal inbrengt. De overige kosten zullen door de overheid of door particu lieren gedragen worden. Dit voorstel werd goedgekeurd. In verband hiermede is het noodzakelijk te trachten de inkomsten van de afdeling te vermeerderen. Vergeleken bij andere plaatsen is de contributie hier laag. Een contributieverhoging is dus in dit geval be grijpelijk. Besloten werd deze minimaal vast te stellen op f 6,50 ziekenfonds f 5 en voor gezinsverzorging f 2. Tot leden ter controle van de boekhou ding werden de heren Kuiper en L. G. Bagnay met eenparige stemmen gekozen. De aan de beurt van aftreden zijnde be stuursleden, de heren A. J. F. Koelen, A. Jager en mr. L. S. Römelingh werden bij acclamatie herkozen. Aangezien de bouw van het nieuwe raad huis te Bloemendaal nog enige tijd op zich laat wachten, zullen, om tegemoet te ko men aan enkele dringende eisen voor ver betering van kantoorruimte voor sommige ambtenaren, enkele noodvoorzieningen worden getroffen- Zo zal de wethouderskamer worden ver wisseld met die van de chef der afdeling onderwijs. De wachtkamer zal worden be stemd als bodekamer. Indien er belang stelling voor bestaat, ligt het in de bedoe ling in de wachtkamer gelegenheid te bie den aan plaatselijke kunstenaars om van tijd tot tijd één van hun schilderstukken te exposeren. De ruimte is maar zeer be perkt, zodat slechts een beperkt aantal werken zal kunnen worden opgehagen. Op verzoek van het college van B. en W. van Bloemendaal hebben enige deskundigen op gebied van bosbeheer en landschapsarchi tectuur, verbonden aan het Staatsbosbeheer, het meertje van „Caprera" en de bosrijke duinvoet ten westen daarvan bezocht. Het terrein werd gekenschetst als een „lust oord voor fijnproevers op botanisch gebied" Helaas is het terreio door de betrekkelijk ge ringe afmetingen uiterst kwetsbaar, zodat met veel zorg plannen voorbereid zullen wor den die het behoud van het uitzonderlijk ka rakter van het gebied van het meertje en het toegankelijk maken daarvan voor de „werkelijke fijnproevers" beogen. Met de uitwerking van deze plannen en het verwerken van het terrein zal geruime tijd gemoeid zijn. Bij een rondgang in de naaste omgeving van het terrein werd erop gewezen, dat de gemeente een uiterst zeld zaam bezit heeft in de vorm van een fraaie boom. welke eenzaam voor de ingang van de algemene begraafplaats staat: een Nigra- populier of wel een zwarte populier, waarvan maar enkele exemplaren in ons land over zijn. Helaas vertoont deze decoratieve boom vele ouderdomsverschijnselen. De Bloemendaalse kunstenaars zijn bezig contacten te leggen of te verlengen. Ten huize van de burgemeester waren ongeveer vijfentwintig kunstenaars bijeen, die elkaar hun schetsen, studies en kleine werken toon den, hetgeen aanleiding gaf tot veel uit wisseling van gedachten. Begin januari zal de volgende contact bijeenkomst plaatshebben ten huize van me vrouw B. C. van Geluk-Van Doorcn aan de Zeeweg te Overveen. Dan zal ook de moge lijkheid besproken worden van de plaatsing door verhuur van wissellijsten, waarin bij toerbeurt werken van de plaatselijke kunste naars bij geïnteresseerden scholen, kanto ren, particulieren als wandversiering kun nen worden gevat. Door een abonnement kan het plaatselijk publiek dan in contact worden gebracht met steeds wisselend werk van de eigen kunstenaars. en Plantkunde die dinsdagavond in hotel „Rusthoek" te Bloemendaal gehouden werd. had een extra feestelijk tintje, omdat die avond tevens de prijzen werden uitgereikt van de dit jaar gehouden tuinkeuringen in de gemeente Bloemendaal door de burge meester, dr. D. H. Peereboom Voller, die vergezeld van zijn echtgenote, de avond bij woonde. „Ikzelf zit ernaast, evenals vele anderen", merkte hij lachend op. „Wij zullen met deze wedstrijd doorgaan, die de goedkoopste post van onze plantsoendienst uitmaakt. Het is stimulerend werk dat de waarde van het plantsoenbezit mede verhoogt. Dit zijn wij verplicht aan onze medemens, ondanks het feit dat de begroting vier ton tekort aan wijst. Bloemendaal is als recreatieoord een belangrijke gemeente. Het is hier, ook voor degenen die hier niet woonachtig zijn, goed toeven. Wij moeten ervoor zorgen dat dit zo blijft Met een variant op de titel van de lez.ing van hedenavond zou ik willen zeggen „Uw tuin een lusthof voor anderen", aldus de burgemeester. Wij hebben hier de recrea tiegebieden Thijssee's Hof en de Kennemer- duinen en ook „Caprera", dat door de ge meente is aangekocht en door de deskun digen van Staatsbosbeheer op lyrische wijze „een hoekje voor fijnproevers" is genoemd. Ook vestigde de burgemeester nog even de aandacht op de gemeente-kwekerij aan de Bentveldsweg. Hij stelde voor. als men goede buren heeft, de heg weg te nemen en ge zamenlijk een grote tuin te onderhouden, waardoor men vaak tot betere resultaten kan komen Als eerste prijzen werden exempla ren van het Groot Nederlands Tuinboek be schikbaar gesteld; als tweede prijzen cycla men en als derde prijzen begonia's. Degene die verleden een tweede prijs haalde, had nu de meeste punten voor een grote tuin. Be halve een boek kreeg de heer G. Kamphuis, wonende Krullenlaan 24 te Bloemendaal een medaille, door de burgemeester voor de hoofdprijswinnaar beschikbaar gesteld. Tweede prijswinnaars in ue groep grote tuinen werden: W. A. Fischer, J. M. Veld huis, de directie van het P.E.N, en P. J. Hekker; de dei-de prijzen voor grote tuinen gingen naar: N. A. Faase, J. A. van Her waarden en P. Klabou. Groep B, middelgrote tuinen, eerste prij zen: W. J. Walop, H. Brans en Ph. Stok; tweede prijzen: H. J. J. van Werkhoven, P. A. van der Harst. C. H. Speel en H. van de Bunt; derde prijzen: H. Kooper, N. A. Phaff, C. Keur, A. L. M. Rogmans en N. B. K. M. Regouin. Groep C, kleine tuinen: eerste prijzen: K. de Boer en mej. E. Nieuwenhuis; tweede prijzen: J. S. Kaufmann, A. van den Ende, F. Klinkenberg. W. van Oven en R. Donke laar; derde prijzen: G. Lukens. H. Thomsen, A. van Dijk, B. van den Hoek, N. J. B. Hand- graaf, H. van Kleef, J. de Winter, W. P. van der Raad en Buren (Deken Zondaglaan 42, 44 en 46) en G. van Kesteren. De drie keur meesteressen ontvingen bloemen uit handen van de vooratter voor hun moeite tijdens de beoordeling der voortuinen. Merkwaardig was dat in Overveen geen enkele prijs viel. Na de pauze was het woord aan de heer H. Stein, hoofdassistent van het Rijkstuin- bouwconsulentschap te Apeldoorn die een voordracht met kleurendia's hield over „Uw tuin een lusthof". -r» Aalsdijk, 26 v. Kaapstad n. Halifax. Aldabi, 26 te Rio de Janeiro. Alphacca; 26 v. Vitoria n. New York. Annenkerk, 27 v. St. Vincent n. Kaapstad. Aludra, 27 v. Kaapstad n. Las Palmas. Abbedijk, 27 te Londen. Abbedijk. 27 te Gravesend. Almdijk, 27 v. Gravesend v. Rotterdam. Astrid Naess. 26 360 m. n.w. Kaapst. n. Le Havre Axeldijk, 26 780 m. o. Bermuda n. New Orleans. Arendsdijk. 26 60 m. z.o. Acapulco n, L. Angeles. Ariadne, 26 te Marsala verw. Arnedijk, 27 v. Rotterdam, 23 te Antwerpen. Alhena. 27 v. Rotterdam n. Bremen. Amor. 28 te Lissabon. Amstelkade, 28 te Rotterdam. Akkrumdijk. 28 te Buenos Aires. Alioth, 28 te Montevideo. Alnati. 28 te Montevideo. Atje Ray S, 27 v. Norfolk n. Rotterdam. Bagan. 27 te Kendari v. Makassar. Bonaire, 27 te Paramaribo. Borneo. 27 te St. Vincent v. Penang. Batjan, 27 te Surabaja. Blilar, 26 1240 m. z.o. Halifax n. Halifax. Blommersdijk, 29 te Antwerpen verw. Breda, 27 te Amsterdam. Bloemfontein, 28 te Kaapstad. Congokust, 26 te Takoradi. Clavella, 28 te Abadan v. Okha. Concepcion, pass. 26 Rosario n. Montevideo. Caltex Delft, 26 dw. Jamaica n. New Orleans. Camitia, 26 v. Cristobal n. Curacao. Celebes, 27 Kp. Finisterre n. Dakar. Coryda, 28 te Calcutta. Charis, 26 v. Paramaribo n. Amsterdam. Cottica, 28 te Amsterdam. Dalerdijk, 27 te Rotterdam. Delfland, 26 v. Buenos Aires n. Las Palmas. Dimerdijk, 26 480 m. o.z.o. Acapulco n. Balboa. Duivendrecht, 26 540 m. z.o. Kp. Race n. Londen Delft, 27 v. Curacao n. Pto. Ordaz. Dorestad, 27 te Fao. Eemland, 26 te Amsterdam. Elizabeth B, 27 te Philadelphia verw. Eenhoorn, 26 dw. Guernsey n. Rotterdam. Enggano, 26 120 m. z.o. Kp. Padaran n. Ylding- ching. Esso Amsterdam, 26 910 m. o. B'muda n. Baytown. Esso Nederland, 26 370 m. n.o. St. Helena naar Mena Al Ahmadi. Esso Rotterdam, 26 130 m. z.w. Scillys n. Golf v. Mexico. Ena, 27 te Curacao. Erinna, 27 te Pladju v. Singapore. Etrema, 27 v. Rotterdam n. Curacao. Fairsea. 23 v. Sydney n. Londen. Graveland, 26 te Paranagua. Gadila, 27 te Miri. Gouwe. 28 te Dakar. Heemskerk, 27 in Str. Gibraltar n. Genua. Helena, 27 te Ciudad Trujillo v. San Juan. Hermes, 27 te Cutuco v. Puntarenas. Helder, 26 280 m. w.z.w. Ouessant n. Kingston. Haarlem, 26 200 m. w.z.w. Fayal n. Cd. Trujillo. Hilversum, 28 te Kwinana. Houtman, 28 te Mahe Seychellen. Hecuba, 27 v. Trinidad n. Amsterdam. Hydra. 27 v. Amsterdam n. Bremen. Hera, 27 v. Funchal n. Barbados. Ittersum, 27 te Mersey rivier n. Manchester. Jupiter, 26 v. Amsterdam n. Rotterdam. Johan van Oldcnbarnevelt, 26 590 m. n.w. Am sterdam eil. n. Fremanlle. Kopionella, 26 v. Curacao n. Napels. Koratia, 26 v. Mena Al Ahmadi n. Geelong. Karsik, 27 te Nagoya. Kota Gede, pass 26 Ascension eil. n. Kaapstad. Khasiella, 27 330 m. w.z.w. Bombay n. Singapore. Kabylia, 27 600 m. z.w. Fayal n. Pauillac. Koningswaard, 26 430 m. z.o. Pitcairn n. Balboa. Kalydon, 27 v. Rotterdam n. Plymouth. Keizerswaard. 27 v. Willemstad n. Colombia. Kellia, 28 te Ornskoldsvik. Kota Intcn. 28 te Dakar. Laagkerk, 26 te Rotterdam. Langkoeas, pass. 26 Dakar n. Napels. Lissekerk, 27 v. Kuweit n. Abadan. Linge. 27 te Mayumba v. Monrovia. Lombok, 28 te New York v. Kaapstad. Loosdrecht. pass. 27 Ras El Hadd n. Mombasa. Limburg, 26 200 m. z.o. Ceylon n. Dakar. Lieve Vrouwekerk, 26 400 m. o.n.o. Socotra naar Kaapstad. Lawak, 26 270 m. w.n.w. Paramaribo n. Kaapstad. Laertes, pas. 27 Kp. De Goede Hoop n. Penang Lekhaven, 27 te Antwerpen. Leopoldskerk, 27 v. Kuweit n .Abadan. Maas. 26 te Amsterdam. Mylady, 26 v Huelva n. Bremen. Malea, 27 v. Bangkok n. Pladju. Merwede, pass. 27 Ouessant n. Huol. Mijdrecht, pass. 27 Miami n. Houston. Mylady. pass. 27 Lissabon n. Bremen. Maashaven, 27 te Rio de Janeiro v. Las Palmas. Malvina, 27 te Pladju. Marisa, 27 te Berre. Mentor, 30 te Houston v. Kingston. Mariekerk, 26 410 m. n.o. St. Hel. n. L. Marques. Maureen, 28 v. Rotterdam n. New York. Maasland. 27 v. Bahia n. Las Palmas. Meerkerk, 27 v. Kaapstad n. Port Elizabeth. Mitra, 27 te Curacao. Notos, 24 te Genua. Nanusa, 28 te Belawan. Nias, 27 500 m. w.n.w. Wake eil. n. Los Angeles. Nestor, 28 v. Dordrecht n. Amsterdam. Orion, 26 v. Amsterdam n. Rotterdam. Overijsel, 26 v. Le Havre n. Lissabon. Oranjefontein, pass. 26 Dakar n. Kaapstad. Osiris, 26 v, Curacao n. Baltimore. Ouwerkerk, 27_v. Dakar n. Casablanca. Ootmarsum. 26* 470 m. n.o. Fayal n. Le Havre. Oranje, 26 360 m. n.o. St. Helena n. Las Palmas. Oostkerk, 28 v. Melbourne n. Sydney. Papendrecht. 26 v. Las Palmas n. San Lorenzo. Prins Maurits, 27 te Montreal. Perna, 27 te Singapore v. Pladju. Prins Maurits, 27 te Montreal v. Hamburg. Prins Philips Willem, 27 te Cleveland. Prins Willem George Frederik, 26 650 m. o. Kp. Race n Le Havre Phrontis, 27 750 m. z.o. St. Helena n. L. Palmas. Parkhaven, 27 v. Amsterdam n. Hamburg. Poelau Laut, 28 te New York. Poseidon, 27 v. Port of Spain n. Rotterdam. Raki. 29 te Kidjang verw. Rondo. 27 v. Surabaja n. Sungeigerong. Reyniersz, 27 te Tandjong Priok v. Semarang. Roebiah, 27 te Mombasa v. Tanga. Rijndam, 27 te New York v. Halifax. Ruys, 26 600 m. w.n.w. Tristandacunha n. K'stad. Rotti, 27 v. Amsterdam n. Hamburg. Soestdijk, 27 te Boston. Sommelsdijk, 26 v. Baltimore n. Newportnews. Sirrah, 28 te Singapore. Sumatra, 27 te Bandarshapur. Sunetta, 28 te Adelaide. Slamat. 27 te Port Swettenham. Stad Breda, 27 le Monrovia. Stanvac Taiangakar, 27 te Sungeigerong. Senegalkust, 27 te Accra v. Lagos. Stad Dordrecht, 28 t. Palermo. Soestdijk, 27 te Boston v. New York. Sommelsdijk, 27 v. Baltimore n. Newportnews. Sibajak, 26 430 m. o.n.o. St. Helena n. L. Palmas. Sinabang, 26 dw. Kp. Selatan n. Brisbane. Seven Seas, 28 te Rotterdam, Schelpwijk, 27 v. Las Palmas n. Europa. Scherpendrecht, 28 te Curacao. Tèücer, 27 500 m. n.n.o. Mauritius n. Durban. Telamon, 27 te Guant.a v. Puerto Cabello. Tar, 26 500 m. o.n.o. Key West n. Galveston. Tarakan, 26 420' m. o. St. Helena n. Dakar. Tjinegara. 26 410 m. z.w. Manilla n. Manilla. Tabian, 28 te New York. Tiberius. 28 te Horta (Azorenl. Tomini, 27 v. St. Vincent n. Mombasa. Utrecht, pass. 26 Kp. De G. Hoop n. L. Palmas. Van Neck, 28 te Hongkong. Vlist, 26 330 m. z.w. Landsend n. Norfolk. Van Noort, 23 rede Singapore. Willemstad, 26 te Port of Spain. Waal, 27 v. Famagusta n. Volos. Waterman, 29 te Amsterdam verw. Waiwerang, 26 v. Priok n. Surabaja. Westertoren, 26 510 m. o.z.o. St. Helena n. St. Vine. Wieldrecht, 26 250 m. z. Dakar n. Bremen. Willem Ruys, 26 60 m. z.w. Diego Garcia naar Colombo. W Alton Jones. 26 230 m. w.n.w. Kaapstad naar Mena Al Ahmadi. Waterland, 28 v. St. Vincent n. Amsterdam. Willem Barendsz. 27 v. Curacao n. Kaapstad. IJssel. 27 te Lattakia v. Piraeus. Zeeland KRL. 27 te Port Settenham. Zijpenberg, 27 te Melilla v. IJmuiden. Zuiderzee, 26 v. Savannah n. Engeland. Zuiderkruis, 28 te Willemstad. KLEINE VAART Colette. 26 te Ouessant n. Rotterdam. Crescendo, 26 v. Hamburg n. Rotterdam. Dido. 26 te Holtenau n. Kopenhagen. Erasmus, 26 op Humber n. Amsterdam. Ida Jacoba, 26 100 m. w.z.w. Civita Vecchia naar Civita Vecchia. Jacaranda, 26 8 m. n.n.o. Kiel n. Horssens. Koningin Juliana, 26 te Dungeness n. St. Gervain Manta, 26 rede Le Havre n. Le Havre. Matthew, 26 bij Waterweg n. Rotterdam. Meres N, 26 bij Elbe v. Hamburg n. Antwerpen Nasauhaven, 26 5 m. z. Texel n. Roterdam. Tasmanië, 26 dw. Schiermonnikoog n. Rostock Ton S, 26 te Moen n. Wismar. Wim, 26 ten anker Simrishamn n. Queenboro. SLEEPVAARJ Hudson, 26 350 m. z.o. Rangoon n. Rangoon. Humber, 1400 m. o.n.o. Guadeloupe n. Maracaibo Rode Zee, 240 m. z.z.o. Kp. San Antonio naa Port Arthur. Witte Zee. 26 160 m. z.z.w. L. Palmas n. Funchal SCHOTERWEG 5-7 Kantoor- of Praktijk ruimte te huur, 2 vertrekken met kluis en archiefr. keuken en toilet, f 100 p. m. dir. te aanv. Br. H 1388 Boekh. A. Vernout, Haarlem. personenwagens en prijzen belangrijk Official Dealer Duitse producten. ZANDVOORTSELAAN 4-6 Heemstede. Tel. 38825 LEO MEIJERS METAALHANDEL N.V. vraagt, voor spoedige indiensttreding: voor kantoor. Aanmelden voor: a. Korte Veerstraat 3 b. Spekstraat 10. Bij het PROVINCIAAL ELECTRICITEITSBEDRIJF VAN NÖORDHOLLAND kunnen worden geplaatst een aantal voor de Centrale te Velsen. Ervaring in soortgelijk werk strekt tot aanbeveling. Bruto-saJaris: liggende tussen de grenzen 277.75 en 304.75 p. mnd. 6 °/o, afh. van ervaring en leeftijd. Schriftelijke sollicitaties te richten aan de Directie. Ign Bispincklaan 19 te Bloemendaal. Een handelszaak kan niet buiten reclame De beste reclame is: adverteren Het beste adverteren doet men in dit blad Werf Conrad en Stork Hijsch N.V. te Haarlem vraagt voor spoedig voor haar ijzerpark, magazijnen, corvee- dienst en dergelijke. Onder goede sociale voorzieningen wordt een prettige werkkring geboden. Aanmelden mondeling op de Personeels afdeling, Waarderweg 80 of schriftelijk. Postbus 134, Haarlem. Op een modern ingericht kantoor is plaats voor een Gewend met publiek om te gaan. Sollicitanten dienen ca. 25 jaar oud te zijn en als minimum U.L.O. te hebben genoten. Met de hand geschreven uitvoerige sollicitaties in te renden onder no. 4224. Zoekt u een PRETTIGE WERKKRING? WIJ VRAGEN EEN voor Lingerie, Kousen, etc. „SUCCES" ANEGANG 25 A - HOEK WARMOESSTRAAT Persoonlijk of schriftelijk aanmelden „SUCCE S" N.V. Hollandse Signaalapparaten Hengelo (O.) vraagt: Vereisten: H.B.S.- of Gymnasium-opleiding, gron dige kennis van Duits en Engels, en zo mo gelijk Frans en Spaans, alsmede vlot kun nende stenograferen in Duits en Engels. Minimum leeftijd 25 jaar. Voor een goede kracht is een mogelijkheid tot huisvesting aanwezig. Spoedige indiensttreding gewenst. Schriftelijke sollicitaties te richten aan de Perso neelsafdeling.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 11