Olympisch allerlei Shirley Strickland liep laatste race in haar carrière in recordtijd naar Olympisch goud i JQBfl&liiSAfil De Olympische Spelen in cijfers Kutz versloeg Pirie ook op 5000 m. zonder veel moeite Spelen 1956 Amerikanen superieur bij kogelstoten: nieuw record van O'brien: 18.57 ni. v -1-w 11 WKÊm o l |pj ÉMNhih Jhr. Quarles van Ufford ging als president FIH naar Melbourne ATLETIEK ZEILEN BASKETBAL WATERPOLO HOCKEY MODERNE VIJFKAMP WOENSDAG 28 NOVEMBER 1956 Het is niet onmogelijk dat honderden toeristen van overzee na de Spelen zullen ervaren dat zij in Australië zijn gestrand omdat zij niet vooruit plaatsen voor de terugreis hebben besproken. Alle lucht vaartmaatschappijen zijn volgeboekt en hebben voor een lange periode wacht lijsten moeten aanleggen, alhoewel het mogelijk is dat sommige lieden voor de zekerheid dubbele passage hebben geboekt bij verschillende ondernemingen. De lucht vaartmaatschappijen gaan thans confe reren over een eventueel inleggen van extra-diensten. Expositie afgelost De Nederlandse consul in Melbourne, de heer Veling, heeft verklaard dat de ten toonstelling van Nederlandse schilderijen, in hoofdzaak op de sport betrekking heb bende, niet in Melbourne zal worden ge houden. De schilderijen zyn inplaats daar van naar Sydney gezonden. „Aangezien de schilderijen en andere kunstwerken van deze collectie betrekking hadden op de sport, zou het niet juist zijn een dergelijke expositie te organiseren als het land van herkomst zich uit de Olym pische Spelen heeft teruggetrokken", ver klaarde de heer mr. G. J. A. Veling. De collectie omvatte onder meer tien beeld houwwerken, zes schilderijen en verschil lende etsen. Steenpuisten De Deense hardloper Gunnar Nielsen heeft verklaard dat de twee steenpuisten aan zijn linkerknie hem waarschijnlijk niet zullen uitschakelen van deelneming aan de 1500 meter, waarvan donderdag de voor ronden beginnen. De Deense ploegleider heeft verklaard dat de steenpuisten wel vervelend zijn, maar geen ernstige invloed hebben op de conditie van Nielsen. Er zijn ook andere atleten die last heb ben van steenpuisten. En er wordt zelfs al gezegd dat die 'door het eten veroor zaakt zijn. Daarover is echter niets zeker bekend. Verloofde Zenta Gastl, de beste hordenloopster van Duitsland, heeft gisteren haar plaats in de finale gemist. In de series van de 80 meter was zij slecht. De reden? Zenta's vexloofde was er niet bij Het Duitse team en de officials zijn erg teleurgesteld door Zenta's falen, want menigeen had in haar een medaille-kandi daat gezien. Dr. N. Da.nz, een van de offi cials, had zelfs voorspeld dat Zenta een gouden medaille zou winnen. „Als mijn verloofde er niet is ben ik altijd slecht", zei Zenta. Na de race stond het huilen haar nader dan het lachen. Zenta's verloofde is een enthousiaste atletiek-liefhebber, die altijd meereist als het Duitse dames-atletiekteam op toernee gaat. Maar tja, Melbourne was hem een eindje te ver. „Natuurlijk ben ik teleurgesteld", zei Zenta, „maar ik ben blij dat het nu afge lopen is. Ik tel de dagen tot mijn terug keer...." Zenuwen De speerwerper Korbezj maakte tijdens een ander interview opmerkingen aan gaande de sfeer in de Duitse afdeling van het Olympische dorp. Enkele Duitse at leten zouden hun zenuwen niet meer baas, kunnen door het samengepakt-wonen in het Olympisch dorp. „De nacht voordat ik in actie moest, kon ik bijna niet slapen, en de afgelopen nacht heb ik helemaal niet geslapen", zei Kor bezj. „Onze zenuwen \jn erg gespannen, en ik weet dat meerderen daar zo over denken. En onze conditie gaat achteruit. Het weer Het huidige mooie weer in Melbourne zal nog ten minste twee dagen aanhouden, aldus het weersinstituut. Voor de eerste maal in drie maanden ging de stad haar 7de achtereenvolgende regenloze dag in. Zakgeld Verschillende Scandinavische zeilers lo pen rond met het plan om, als de Olympi sche Spelen achter de rug zijn, hun boten in Australië te verkopen. De vrachtkosten en de verzekering voor een zeilbootje dat van Australië naar Noorwegen, Zweden of Denemarken moet worden gebracht, zijn namelijk vrij hoog en de wens om nog enig zakgeld over te houden heeft dan ook ver schillende Scandinaviërs doen voornemen hun boten van de hand te doen. Blair bleef Cliff Blair, de kogelslingeraar die uit de Amerikaanse ploeg gestoten is omdat hij alle waarschuwingen ten spijt artikelen bleef schrijven voor een krant in Boston, heeft geweigerd Melbourne dadelijk te ver laten. "Zaterdag is hij, op een van de pu blieke tribunes, getuige geweest van de overwinning van zijn ploegmaat Harold Connolly in het kogelslingeren. Blair had van een leerling van een lyceum in Mel bourne een toegangskaartje cadeau ge kregen. Voor de meer dan honderdduizend mensen in het Olym pisch Stadion van Melbourne is het vandaag niet de dag geweest van Wladimir Kutz, die na zijn overwinning op de 5000 meter evenals de Amerikaan Morrow voor een „doublé zorgde, maar van Shirley Strickland, die een spectaculaire overwinning behaalde op de 80 meter horden. De 31-jarige Australische moeder van een jongetje van drie jaar liep de laatste race van haar carrière in perfecte stijl en stond geen ogenblik de leiding af, ofschoon de Duitse Gisela Kohier daartoe alle krachten inspande. Met 0.2 seconde voorsprong op haar Duitse rivale ging Shirley duidelijk als eerste over de streep in 10.7 sec. Een zeer fraaie tijd, maar jammer genoeg voor haar geen wereldrecord, aangezien de I.A.A.F. dezer dagen de 10.6 sec. op 29 juli door Zenta Gastl in Frechen gemaakt als zodanig heeft erkend. Wel bleef zij onder het Olympisch record, dat ze in 1952 in Helsinki op haar naam had gebracht met 10.8 sec. Er vielen vandaag nog veel meer beslissingen. Zoals bij voorbeeld op de 110 meter horden voor heren, die een ge heel Amerikaanse aangelegenheid werd met goud voor Cal houn, zilver voor Davis en brons voor Shankle. De tijd van Calhoun (13.5 sec.) betekende tevens een nieuw Olympisch record. De 20 kilometer snelwandelen was daarentegen ge heel voor de Russen: Spirini werd eerste, Mikenas tweede en Younk derde. De Engelsman Pirie moest voorts vandaag weer zijn meerdere erkennen in de Rus Kutz, die hem ruim voor bleef op de 5000 meter. Ibbotson (Engeland) was dik tevreden met het brons, maar Chataway stelde met zijn elfde plaats diep teleur. Bij het kogelstoten bezetten weer Amerikanen de hoogste twee plaatsen. Het waren O'Brien met 18.57 meter, hetgeen ook al weer een nieuw Olympisch record was aangezien het oude op 17.41 meter stond, en Neider die tot 18.18 m kwam. De Tsjech Skobla werd met 17.65 meter derde. In de moderne vijfkamp viel de beslis sing ten gunste van de Zweed Hall uit, die ook in 1952 de titel behaalde. De Russen bezetten de eerste plaats in de landenrangschikking, gevolgd door de Verenigde Staten en Finland. In de halve finales van de 110 meter horden noteerden de drie Amerikanen, die favoriet waren voor de drie medailles, ieder 14 sec. en dat was 0.4 sec. sneller dan de beste niet-Amerikaan, de Duit ser Lauer had kunnen boeken. Geheel in overeenstemming met de verwachtingen vielen hun in de finale de eerste drie plaatsen ten deel. Toch bracht deze finale een kleine verrassing, omdat niet de wereldrecordhouder Jack Davis het goud won maar Lee Calhoun, een 23-jarige student in de lichamelijke opvoeding uit Mississippi, die na de tweede horde de leiding nam en niet meer afstond, alhoe wel de film er aan te pas moest komen om uit te maken wie het eerst door de finish was gegaan. Voor beiden werd dezelfde tijd genoteerd, nl. 13.5 sec. Davis moest zich evenals in 1952, toen hij tweede werd achter Dillard, met het zilver tevreden stel len. De derde Amerikaan, Joe Shankle, verwierf het brons, vóór Lauer. Na de Amerikaan Bob Morrow, die de beide sprintnummers won, heeft ook de Rus Vladimir Kutz een „doublé" op zijn naam geschre ven. Hij ging vandaag op de 5000 meter als eerste door de finish en zegevierde even overtuigend als hij enkele dagen geleden op de 10.0000 meter had gedaan. Kutz nam de kop halverwege de eerste ronde, met Pirie op zijn hielen en Ibbotson in derde positie. Ook Chataway deed zijn best het tempo vol te houden, maar hij was de eerste die terug zakte en hü finishte als elfde. Toen er nog twee ronden afgelegd moesten worden had Kutz ongeveer 15 meter voor sprong op de Britten, maar hij liep verder van hen weg en had, bij het luiden van de bel, 50 meter voorsprong op Ibbotson, die Pirie was voorbijgegaan. toen in de tweede serie de Australiër Law rence in de laatste ronde de leiding over nam en finishte met 5 meter voorsprong op de Rus Kutz. Onmiddellijk na de start nam Kutz de leiding, gevolgd door Lawrence en de Duitser Schade. Het veld bleef compact in de c - rste drie kilometer. In de vierde kilo meter maakten Kutz, Lawrence, de Engels man Ibbotson en de Hongaar Tabori zich van het peloton los, maar de Hongaar viel spoedig weer terug. Toen nog twee ronden gelopen moesten worden viel ook Ibbot son terug. Lawrence kwam naast de Rus in de laatste ronde. Een halve ronde liepen zij nek-aan-nek en in de laatste bocht ging V Lawrence de Rus voorbij. Slechts 7 man kwamen in de derde serie uit. De Australiër Thomas nam de leiding na de start, gevolgd door de Pool Chromik, de Hongaar Szabo en de Engelsman Cha taway. Na de derde kilometer nam Thomas geleidelijk een voorsprong van 60 meter en zijn overwinning werd geen ogenblik meer bedreigd. Dc vier lopers die achter hem zaten, de den geen moeite voor een beter resultaat, daar zij toch van een plaats in de finale verzekerd waren. Het waren Nyandika uit Kenya, Tcherniavskii uit Rusland, Szabo uit Hongarije en Chataway uit Engeland. De Pool Chromik en de Duitser Janke wer den uitgeschakeld. O'Brien op dreef Bij de kwalificatiewedstrijden voor het kogelstoten bleek de vereiste minimum af stand een peulschilletje voor de veertien deelnemers, van wie er maar één een twee de poging nodig had. In de finale was Parry O'Brien fantastisch goed op dreef. Met elk van zijn zes pogingen verbeterde hij zijn Olympisch record van Helsinki (17.41), de laatste keer tot 18.57 meter. Zijn ploegmaat Neider. die met 18.18 meter tweede werd, en nummer drie de Tsjechische Reus en Europees kampioen Skobla, die het brons won met 17.15 meter, verbeterden even eens het oude Olympische record. De 20 km snelwandelen eindigde met een drievoudig Russisch succes. De winnaar van de gouden medaille, Spirini, liep de laatste drie kilometer met een blaar aan zijn linkerhiel, en toen hij na de ceremonie protocolaire uit het stadion hinkte was zijn sok van bloed doordrenkt. Voor een vierde Russische zege en een nieuw Olympisch record zorgde Inessa Iaounzen bij het speerwerpen met een worp van 53.86 me ter. De titelhoudster, de Tsjechische Dana Zatopkova, werd vierde, achter de Chi leense Mariene Ahrens die de tweede en de Russische Nadzezda Koniaeva die de derde plaats bezette. Twee ronden van de 400 meter reduceer den het deelnemersveld tot de twaalf halve finalisten. De Australiër Gosper maakte met 46.7 de beste tijd van de tweede ron- De twee Britten konden hun vaart niet meer opvoeren, in tegenstelling tot Kutz die op nog wat hoger toeren ging draaien en de finish doorging met 80 meter voor sprong op Pirie, die een vertwijfeld duel met Ibbotson om de tweede plaats in zijn voordeel beslist had. De tijd van Kutz, 13 min. 39.6 sec., was een nieuw Olympisch record. Het oude stond op naam van Zato- pek 14 min. 6.6 sec. (1952). Ook de beide Britten maakten efen betere tijd dan des tijds de beroemde Tsjech in Helsinki. De series In de eerste van de drie series 5000 me ter nam de Engelsman Pirie een volle Pirie honderd meter de leiding en hield toen in, waardoor de anderen gelegenheid kregen bij te komen. Met een felle sprint op het laatste rechte eind kreeg de Joegoslaaf Mugosa Pirie net nog te pakken op de fi nish. Met gelijke pas gingen zij over de streep, terwijl Mugosa zijn arm om Piries schouder sloeg. Voor de finale plaatsten zich ook: de Rus Bolotnikov, de Amerikaan Dellinger en de Deen Toegersen. Het publiek brulde van enthousiasme "ïS 4% De finish van de finale 100 meter dames. V.l.n.r. flitsen hier over de eindstreep: De Amerikaanse Isabelle Daniels (vierde); de Italiaanse Giussipina Leone (vijfde); de Australische Betty Cuthbert, die het goud in de wacht sleepte; haar landgenote Mariene Mathews (derde); de Engelse Heather Armitage (zesde) en de Duitse Christa Stubnick (tweede). de, 0.1 sec. sneller dan de Rus Ignatiev en de Fin Hellsten die 46.8 sec. noteerden. Maar de Amerikaan Jim Lea, houder van het wereldrecord 440 yards, werd in de tweede ronde uitgeschakeld. Goed zeilweer Op de tweede dag van de Olympische zeilwedstrij den was er veel beter weer dan op de eerste. In tegenstelling tot de harde wind, stond er een zacht briesje uit het zuid westen. Voor de vijf gou den medailles, die er bij de zeilnummers bevoch ten worden, hadden zich, na de eerste race, de volgende kandidaten aangekondigd: bij de 5,5 meterklasse de Noorse „Viking": de Australische „Falcon 6" bij de twaalf vier kante meters: de Amerikaanse „Kathleen" bij de Starklasse, en Paul Elvstrom, een Deen, bij de Finnjollen. De draken en 5,5 meters moesten een traject van veertien mijl varen, de Star klasse en de Sharpies kregen een race van tien mijl, en de Finnjollen moesten een traject van zes mijl varen. Op drie ver schillende punten in Port Phillip Bay werd gestart. Zestien draken gingen van start. Twee kilometer verder lag de Nieuwzeelandse boot „Red Dragon" voor, maar vijf kilo meter verder zat de Italiaanse „Aretusa" vooraan, op korte afstand gevolgd door een Zweedse boot, de „Slaghoken", met een Rus in derde, een Engelsman in vierde en een Canadees in vijfde positie. De Deen die maandag in de Drakenklasse gewonnen had lag zevende. In de eindklassering kwam hij op de vierde plaats. Italië was eerste in 3.14.13, Zweden tweede in 3.14.51, Rusland derde in 3.15.16. Protestvlaggen In de Star-klasse lag op de finish een Portugese boot aan de kop, maar Cuba en Amerika hadden hun protestvlaggen ge hesen. Op het laatste rechte rak had de Portugees de Bahama's ingehaald, welke boot het merendeel van de race aan de kop had gevaren, met Portugal en Cuba op korte afstanden achter zich. Nieuw-Zeeland won de race in de twaalf, vierkante meters. Australië, de winnaar van maandag, eindigde op de tweede plaats en Zuid-Afrika werd derde. De Belg A. Nells won de race van de Finnjollen, voor J. Marvin (USA) en J. Vogler (Duitsland), respectievelijk tweede en derde. De Sharpies zagen de Russische boot „Kon-Tiki" als eerste en beste van start gaan, gevolgd door de Italiaanse „Romolo", de Australische „Falcon IV" en de Ameri kaanse „Tineke". Twee kilometer vanaf de start nam de Nieuwzeelandse boot de lei ding, met Zuid-Afrika tweede en Austra lië derde. De Nieuwzeelandse boot bereikte als eerste de finish, met een ruime voor sprong op Australië en Zuid-Afrika. Groot gemak Met groot gemak heeft Pa kistan in groep C van het hockeytoernooi een 51 zege op het team van Nieuw-Zeeland behaald. Door deze overwinning werd het team favoriet voor de eerste plaats in de eindstand van deze groep. Donderdag komt Duitsland Prins Axel van Denemarken biedt zijn gelukwensen aan aan de op het „scha votje" staande Noor Egil Danielsen, nadat hij hem de gouden médaille had overhandigddie de atleet verdiende door het nummer speervjerpen te win nen met een worp van 85,71 meter. als tegenstander in het veld en laatstge noemde moet overwonnen worden wil Pa kistan zijn positie handhaven. In de ontmoeting met Nieuw-Zeeland vertoonden de spelers een uitstekende sticktechniek en bovendien lag hun tempo veel hoger dan dat van de tegenstanders. Vooral de voorhoede was bijzonder sterk, alhoewel verscheidene kansen werden ge mist, anders zouden zij met grotere cijfers hebben gezegevierd. Record-zege India bracht tegen de Verenigde Staten bij lange na niet zijn sterkste ploeg in het veld. Maar desondanks werd het een re cord score: 160. Linksbinnen Udham Kul- lar maakte zeven goals, waarvan drie in de eerste tien minuten. De reserve-midvoor Hardyal Garchey voegde er voor zijn aan deel vier aan toe. De ruststand was 60. In de tweede helft vonden de spelers van India tien maal het net. De Amerikaanse doelverdediger Kurt Ucko kreeg het bui tengewoon hard te verduren, maar zonder zijn kundig verdedigen zou de score nog hoger zijn geworden. Slechts eenmaal in de hele wedstrijd kwamen de Amerikanen, die de geëmigreer de Nederlanders Gerrit Kruize als links back en John Rote als linksbinnen in de gelederen hadden, in de slagcirkel van hun behendige tegenstanders. Schermen Voor de finale poule van het individueel schermtournooi op floret heb ben zich uit poule A van de halve eind strijden de Rus Midler, de En gelsman Raymond Paul, de Fransman Net ter en de Italiaan Spallino geklasseerd. Uitgeschakeld werden de Belg Verhalle, de Rus Oudidov, de Amerikaan Axelrod en de Australiër Sichel. Uit poule B van de halve eindstrijden gingen naar de finale poule over: de Fransman Doriola, de Italiaan Bergamini, de Engelsman Jay en de Hon gaar Gyuricza. De Engelsman Jay en de Hongaar Gyn- ricza veroverden een plaats in de eindstrijd na barrage met de Duitser Stratman, die door hen werd geëlimineerd. Voorts wer den de Australiër McCouage, de Engelsman René Paul en de Rus Ossipov uitgeschakeld. De Fransman Christian d'Oriola heeft gisteren beslag gelegd op de gouden me daille floretschermen. Hij was ook in 1952 Olympisch kampioen. Na een barrage voor de tweede en derde plaats kwam de zil veren medaille terecht bij de Italiaan Gian- carlo Bergamini en de bronzen bij diens landgenoot Antonio Spallino. Zweedse zege Lars Hall, houder van de titel, heeft voor de traditionele Zweedse zege in de moder ne vijfkamp gezorgd met een totaal van 4833 punten. Sinds dit nummer in 1912 op Naar aanleiding van de berichten over de kritiek van ir. A. Paulen op de reis van jhr. L. J. Quarles van Ufford naar Melbourne, deelt het bestuur van het Ne derlands Olympisch Comité op verzoek van het bestuur van de Koninklijke Ne derlandse Hockey mede: "VVe? Quarles is niet namens het NOC, doch na mens de Koninklijke Nederlandse Hockey Bond naar Melbourne vertrokken, waar hij als president van de Internationale Hockey Federatie (FIH) het congres van die fede ratie moet leiden. Dat de heer Paulen dit niet heeft ge weten zal zijn oorzaak hebben in het feit, dat het definitieve besluit door de heer Quarles en de Koninklijke Nederlandse Hockey Bond is genomen nadat de heer Paulen reeds naar Melbourne was gegaan. het Olympisch program werd gezet heeft slechts eenmaal een niet-Zweed het indivi duele kampioenschap gewonnen. Dat was in 1936 in Berlijn toen de Duitser Gotthard Handrick zich eerste plaatste. De 29-jarige Lars Hall eindigde als acht ste in het vijfde en laatste onderdeel, de veldloop over 4000 meter, maar had in het eindklassement een ruime puntenvoor- sprong op zijn naaste rivalen, de Finnen Mannonen en Korhonen. Rusland won de gouden medaille in de teamwedstrijd. De Russen begonnen de dag met een tweede plaats achter de Verenigde Staten, maar hun drie lopers leverden in de cross zulke goede prestaties dat de ach terstand in het klassement in een voor sprong werd omgezet. De moderne vijfkamp is een van de zwaarste nummers van het Olympisch pro gram. De kamp bestaat uit een cross te paard over 5000 meter met 30 hindernis sen, schermen, pistoolschieten, zwemmen over 300 meter tegen het uurwerk en een veldloop over 4000 meter. De Fin Olavi Mannonen bezette de twee de plaats in de eindklassering, en zijn land- geloot Korhonen kreeg de bronzen medail le voor diens derde plaats. „Niet gek voor de noordelijke landen, deze meerderhëid", merkte deze glimlachend op, toen bleek dat Scandinavië de moderne vijfkamp over heerst had. Doeltreffend De Joegoslaven, die snel en doeltreffend speelden, waren in hun wedstrijd van de kwartfinales van het voetbal toernooi veel te sterk voor de massieve Amerikaanse ploeg, die van de aanvang af geen schijn van kans had maar zich niet liet ontmoedigen. Aan hun moed en strijdlust, en aan enkele prachtige saves van hun doel man Svend Engedal, hadden de Ameri kanen het te danken dat de score niet tot in de dubbele cijfers steeg. Snelle en verrassende combinaties ont redderden keer op keer hun verdediging, en in elf minuten schoten de Joegoslavische schutters vier maal raak. Maar het luidste gejubel ging uit het publiek op toen de Amerikanen kort voor rust hun enige doel punt lieten aanteken met een kopbal van Zerhusen, de midvoor. Na de rust toonden de Joegoslavische voorwaartsen hun produktiviteit door de acrobatische Engedal, die hield wat er te houden was, nog vier maal te passeren. Waterpolo begonnen De sterke Roemeense ploeg, in technisch op zicht verre superieur alhoewel minder snel bij het opzwemmen, heeft in de eerste wed strijd van het water - polotoernooi (groep A) met 42 van Austra lië gewonnen. De „Aus sies" verzuimden de dekking, en bijgevolg konden de Roemenen de ene aanval na de andere opzetten. Alleen het prachtige werk van Douglas Laing in het Australische doel hield de score binnen draaglijke grenzen. In groep C versloegen de Duitsers, man voor man groter en technisch beter dan hun tegenstanders, de lichte ploeg van Singa pore met 51. 110 meter horden, eerste halve eindstrijd: 1. Davis (V.S.) 14.0 sec. 2. Lauer (Did) 14,4 sec. 3. Lorger (J.sl.) 14.6 sec. 4. Igle- sias (Cuba) 14.6 sec. 5. Roudnitska (Fr.) 14.9 sec. 6. Burger (Z.-Afrika) 15.0 sec. Tweede halve eindstrijd: 1. Calhoun (V.S.) 14.0 sec. 2. Shankle (V.S.) 14.0 sec. 3. Stoliarov (Rusl.) 14.5 sec. 4. Steines (Did) g.t. 5. Raziq (Pakistan) g.t. 6. Ber nard (Fr.) g.t. Finale 110 meter horden: 1. Calhoun (V.S.) 13.5 (nieuw Olymp. record). 2. Da- vis (V.S.) 13.5 (nieuw Olymp. record). 3. Shankle (V.S.) 14.1. 4. Lauer (Did) 14.7. 5. Lorger (J.sl.) 14.7. 6. Stoliarov (Rusl.) 14.7. Het Olympisch record stond sedert 1952 met 13.7 op naam van de Amerikanen Har rison Dillard en Jack Davis. 20 km snelwandelen: 1. Spirini (Rusl.) 1 uur 31 min. 27 sec. 2. Mikenas (Rusl.) 1.32.03. 3. Younk (Rusl.) 1.32.12. 4. Ljung- gren (Zweden) 1.32.24. 5. Vickers (G.B.) 1.32.34,2. 6. Keane (Austr.) 1.33.52. 5000 meter: 1. en 01. kampioen Kutz (Rusl.) 13 min. 39,6 sec. (nieuw 01. record). Het oude Ol. record stond sedert 1952 (Helsinki) op naam van de Tsjech Emile Zatopek met 14 min. 6,6 sec. 2. Pirie (G.B.) 13.50,6. 3. Ibbotson (G.B.) 13 min. 54,4 sec. 4. Szabo (Hong.) 14.03.04. 5. Thomas (Aus tralië) 14.04.08. 6. Tabori (Hong.) 14.09.08. Finale 80 m. horden dames: 1. S. Strick land (Austr.) 10.7 sec. (nieuw Ol. record). 2. Gisela Kohier (Did) 10.9 sec. 3. Norma Thrower (Austr.) 11.0 sec. 4. Galina Bys- trova (Rusl.) g.t. 5. Maria Golubnichaia (Rusl.) g.t. 6. Gloria Cooke (Austr.) g.t. Kogelstoten heren: 1. Pat O'Brien (V.S.) (Ol. kamp.) 18.57 m (nieuw Ol. record). Het oude record stond op zijn naam: Hel sinki 17.41 m. 2. Neider (V.S.) 18.18 m. 3. Skobla (Tsjechosl.) 17.65 m. 4. Bantum (V.S.) 17.48 m. 5. Baliaev (Rusl.) 16.96 m. 6. Uddebom (Zweden) 16.65 m. Speerwerpen dames: 1. en Ol. kampioene Inessa Laounzem (Rusl.) 53,86 meter (nieuw Ol. record). Het oude Ol. record stond sedert 1952 (Helsinki) met 50.47 me ter op naam van Dana Zatopkova. 2. Mar iene Ahrens (Chili) 50.38 meter. 3. Nadeja Koniaeva (Rusl.) 50.28 meter. 4. Dana Za topkova (Tsj.sl.) 49.83 meter. 5. Ingrid Almqvist (Zweden) 49.74 meter. 6. Ursula Figwer (Polen) 48.16 meter. Na twee races van de zeilwedstrijden in de Sharpieklasse luidt het klassement: 1. Australië 2129 pnt. 2. Nieuw-Zeeland 2129 pnt. 3. Italië 1226 pnt. 4. Zuid-Afrika 1050 pnt. 5. Groot-Brittannië 1008 pnt. 6. Rusland 821 pnt. Het klassement luidt na twee races in de Drakenklasse: 1. Denemarken 2008 pnt. 2. Zweden 1406 pnt. 3. Australië 1309 pnt. 4. Italië 1305 pnt. 5. Argentinië 1230 pnt. 6. Duitsland 1133 pnt. UruguayChili 8073, Singapore Thiland 6250, JapanKorea 8367, Nat. ChinaAustralië 8673. UruguayPhilippijnen 7970; Verenig de StatenBulgarije 8544. RoemeniëAustralië 42, Duitsland Singapore 51. JoegoslaviëRusland 32. MalakkaKenya 11, Singapore Afghanistan 50, IndiaV.S. 160. Moderne vijf kamp: 1. Hall (Zweden) 4833. 2. Mannonen (Finland) 47741/2. 3. Korhonen (Finland) 4750. 4. Novikov (Rusl.) 4714V2. 5. Lambert (V.S.) 4693. 6. Benedek (Hong.) 4650. 7. André (V.S.) 4629V2. 8. Tarassov (Rusl.) 4479. 9. Deriu- guine (Rusl.) 4452. 10. Bodi (Hong.) 43751/2- 11- Riera (Argent.) 4248i/2. 12. Pe rez Mier (Mex.) 40931/2. Het eindploegenklassement was: 1. en Olympisch kampioen Rusland 13690,5 pnt. 2. Ver. Staten 13482 pnt. 3. Finland 13185 pnt. 4. Hongarije 12554,5 pnt. 5. Mexico 10981 pnt. 6. Roemenië 10612 pnt. Joegoslavië, Zweden, Brazilië en Chili kwamen niet in aanmerking voor de ploe- genklassering aangezien van elk land een deelnemer tijdens het eerste onderdeel (paardensport) geblesseerd raakte. De uitslag van het laatste onderdeel (4000 meter veldloop) was: 1. Rusland. 2. Groot- Brittannië. 3. Finland. 4. Hongarije. 5. Ver. Staten. 6. Roemenië. De medaille-verdeling De medaille-verdeling met inbegrip van de Ol. ruiterwedstrijden in Stockholm zag er woensdag als volgt uit: goud zilver brons Verenigde Staten 18 14 6 Rusland 10 9 9 Zweden 4 11 Duitsland 2 6 1 Italië 2 3 4 Australië 2 2 6 Groot-Brittannië 12 3 Frankrijk 1 1 2 Polen 111 Canada 111 Noorwegen 10 1 Tsjechoslowakije 10 1 Brazilië Y 0 0 Nieuw-Zeeland 10 0 Finland 0 14 Hongarije 0 11 Argentinië 0 10 Denemarken 0 10 IJsland 0 10 Chili 0 1 0 Iran 0 0 1 Korea 0 0 1 Zwitserland 0 0 1 Griekenland 0 0 1 Oostrenijk 0 0 1

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 13