E DE LAATSTE TOAST MERLIJN EN DE WONDERBESSEN Tweede Kamer niet ontevreden over vrijere loonvorming £hefarine,4 Voor de landarbeiders is echter de achterstand vergroot 4-voudige combinatie, een wetenschappelijk succes! WOENSDAG 28 NOVEMBER 1956 5 Sociale uitbouw Provinciale Staten Verklaring over optreden der communisten BALLPENNEN aïft.Skmïuma Hoteleigenares voor de derde keer veroordeeld wegens beroving Minister Luns over Suezkanaal-kwestie Oplossing thans geheel taak van de UNO99 Kerkelijk Nieuws als 't jonge moet zijn! Twee jaar geëist tegen automobilist die jongen doodreed Heringa Wathrich BLIKSEMAFLEIDERS Wijzigingen voorgesteld in Ouderdomswet Prijsvraag voor beeldende kunstenaars Openbare bijeenkomst van vredescontactcommissie VERVOLGVERHAAL T DOOR JAKOB JAKOBI Nieuwe exportregeling voor bloembollen Minimum exportprijzen door produktschap vastgesteld Tijdens raadsvergadering overleden Agenda voor Haarlem Van onze Kamerverslaggever) De meerderheid van de Tweede Kamer bleek gisteren bij de behandeling van de begroting van Sociale Zaken niet ontevre den over de vrijere loonvorming. Maar volgens de heer Roemers (p.v.d.A.) zijn de landarbeiders er de dupe van geworden. De meeste loontrekkenden hebben zes percent loonsverhoging ge kregen, de landarbeiders slechs drie per cent. Zij hebben bovendien niet de uit kering-ineens van drie percent over 1955 ontvangen en zij hebben evenmin geprofi teerd van de vakantieverbeteringen, zodat zij totaal negen percent achterop zijn ge raakt. De heer Roemers overwoog het in dienen van een motie om alsnog deze ach terstand ongedaan te maken. Met de redenering van de heer Roemers was de heer Van Eibergen (A.R.) het niet eens. Want als er dit jaar tot een uniforme loonronde zou zijn besloten, zou de algemene loonsverhoging zeker niet meer dan drie of vier percent hebben be dragen. Nu hebben de meeste arbeiders zes percent gekregen. Ook de heer VanderPloeg (K.V.P.) was van mening, dat door de loondifferen- tiatie de arbeiders een ruimer aandeel in de welvaart hebben gekregen. Hij hoopte echter, dat de regering met welwillendheid de voorstellen van het Landbouwschap zou bezien ter verbetering van de sociale positie van de landarbeiders. Er kan niet worden gezegd, dat door de vrijere loonvorming een achterstand in de lonen van de arbei ders is ontstaan.. De reeds bestaande ach terstand is vergroot. Daarop maakte ook mevrouw Stof fels—Van Haaf ten (V.V.D.) attent. Zij voegde eraan toe, dat de toeneming van de welvaart in het algemeen, niet ten koste mag gaan van de landarbeiders. De lonen van de landarbeiders zullen moeten worden vergeleken met die van geliikwaardig gschoolde arbeiders in de in dustrie. Daartoe bestaat temeer reden, om dat de lonen in de landbouw kunstmatig tot stand komen, aldus de heer Van Eiber gen, want zij zijn afhankelijk van de ga rantieprijzen, die de regering vaststelt voor diverse landbouwpr.odukten. In die garan tieprijzen zal de mogelijkheid moeten schuiien voor een redelijke beloning, zo betoogde de heer Van der Ploeg. Als er iets hapert met de vrijere loonvorming betekent dat volgens de heer Kikkert (C.H.U.) nog niet, dat het principe onjuist is. In de Memorie van Antwoord heeft minister Suurhoff geschreven, dat het streven naar uitbouw van de sociale zeker heid dwingt tot een voorzichtig loonbeleid. Nu de bestedingen geen gelijke tred heb ben gehouden met de nationale middelen zullen enkele correcties onvermijdelijk zijn. Maar ook als daardoor het evenwicht wordt hersteld blijft bij een voortduren van de topbedrijvigheid voorzichtigheid geboden. De omstandigheden kunnen ertoe dwingen in het tempo der uitbouw vap de sociale verzekering en in de loonontwikkeling, zelfs in de uitgaven voor de volksgezond heid, enige beperking te betrachten, want vooruitgang op sociaal terrein is slechts mogelijk op de grondslag van een gezonde ontwikkeling van de economie. ADVERTENTIE Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar endoen wonderenl Een belangrijke ontdekking op geneeskun dig gebied is „synergismus". Hiermede wordt bedoeld de wederzijdse versterking van de werking van verschillende genees middelen. De vier middelen verenigd in Chefarine„4"-elk afzonderlijk al beroemd- werken tezamen nog beter. Ze helpen ook dan, wanneer andere middelen talen en doen werkelijk wonderen BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Tegen pijnen en griep.Geschilctvoorde gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chefarox Naar wij vernemen is in de dinsdagmid dag gehouden vergaderingen van de zes af delingen van de Provinciale Staten van Noordholland, die bijeen waren ter behan deling van de provinciale begroting 1957, namens de fracties van de Partij van de Arbeid, de Katholieke Volkspartij, de Pro testants Christelijke partijen en de WD, de volgende verkiaring afgelegd: „Temidden van de gebeurtenissen van de afgelopen weken, welke ernstige spannin gen tussen de volken hebben doen optre den, heeft het gebeuren in Hongarije de wereld diep getroffen. Met ontsteltenis en afschuw hebben de genoemde democratische partijen er ken nis van genomen, dat een dapper volk, dat op het punt stond zich eindelijk vrij te vechten van bezetting en onderdrukking, met ruw geweld van wapenen na schen ding van gedane beloften door de bezet tende Russische macht neergeslagen is. Vele duizenden Hongaren hebben hun land op de vlucht verlaten. De fracties achten het een ereplicht, ook van de provincie Noordholland, deze vluchtelingen zoveel mogelijk hulp en steun te bieden. De fracties hebben met grote verontwaar diging kennis genomen van de reacties van de communistische woordvoerders in ver schillende vertegenwoordigende lichamen hier te lande op de gebeurtenissen in Hon garije. Zij zijn van oordeel, dat de com munistische partij zich daarmee meer dan ooit buiten democratisch Nederland heeft geplaatst. Zij stellen zich voor daaraan de passende consequenties te verbinden". Dat voorzichtigheid geboden is, wilde de heer Van Lier (P.v.d.A.) aannemen, maar hij waarschuwde, dat evenzeer voor zichtigheid is geboden met de beperkingen, want de sociale voorzieningen vormen een stabiliserende factor in het economisch leven. Uitbouw van de sociale zekerheid acht hij een der hoofdtaken van het kabinet. Sociale verzekeringen bleken in het oog van de heer Van Dis (S.G.P.) een gru wel te zijn. „Zij werken misdadigheid in de hand en zij ondermijnen het verantwoor delijkheidsbesef, terwijl het gevoel voor liefdadigheid verloren gaat", zei deze afge vaardigde. Daarentegen betreurde mevrouw Stof felsVan Haaften het, dat de minister nog niet zijn standpunt heeft bepaald over het opnemen van huishoudelijk personeel on der de sociale verzekeringen. Voor het vaste huispersoneel levert dat geen moeilijk heden op en voor losse krachten moet een oplossing te vinden zijn, zoals die ook is gevonden voor de losse havenarbeiders. Totaal hebben negen sprekers over aller lei onderwerpen het woord gevoerd. Over de loonpolitiek wil men nader spreken, wanneer het advies van de Sociaal Econo mische Raad is verschenen over de nood zaak van de bestedingsbeperking. De raad vergadert vandaag om dit advies vast te stellen. Minister Suurhoff zal hedenmiddag de sprekers beantwoorden. ADVERTENTIE in alle soorten van de fijnste en duur ste tot de eenvoudigste uitvoering Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 Het gerechtshof te Amsterdam heeft de 46-jarige hotelhoudster mevr. K. H. B—M. uit Scheveningen tegenwoordig woon achtig in Wassenaar evenals de rechtbank te Den Haag twee jaar geleden en later het gerechsthof had gedaan, terzake van diefstal veroordeeld tot zeven maanden gevangenis straf. Nadat de vrouw de straf had ondergaan kwamen nieuwe feiten aan het licht en in juni gelastte de Hoge Raad een revisie- onderzoek en diende de zaak voor het Hof te Amsterdam, waar de procureur-generaal vrijspraak vroeg. De vrouw, van origine een Duitse, had vroeger met bekenden vergaande grapjes uitgehaald, die de Engelsen „practical jokes" noemen. In augustus 1954 had zij een dron ken verlofganger uit.Indië, die aan de bar van haar hotel in Sbheveningen kwistig rondjes champagne en cocktails zat uit te delen f3600 ontfutseld. Voorts had zij de man zijn autosleuteltje ontnomen, die zij hem de volgende morgen echter terug gaf. Toen de politie haar over het verdwenen geld ondervroeg hield zij aanvankelijk vol van niets te weten. Nadat de barkeeper en een citherspeelster, die haar in de zakken van de bezoeker hadden zien tasten, bezwa rende verklaringen tegen haar aflegden, be zweek ze tenslotte en na een hele dag onder, vragen kwamen drie biljetten van f 1000 te voorschijn uit haar mans auto en de reste rende f600 uit haar kleerkast. De vrouw erkende wel voor het hof het geld te hebben weggenomen, maar hield vol dit te hebben gedaan om de man een lesje te geven Het Amsterdamse hof overwoog in zijn arrest onder meer, dat de „practical jokes" waren toegepast op personen met wie de vrouw in een goede en voortdurende relatie stond. Dit ontbrak echter bij deze gedupeer de bezoeker, die zij op de bewuste dag voor de eerste keer zag. Het hof nam niet aan, dat de vrouw haar lust tot lesjes geven zou botvieren op een haar onbekende. Ook het feit, dat zij eerst na een langdurig verhoor door de politie had bekend, achtte het hof moeilijk te rij men met haar eigen bewering, dat zij de bezoeker een lesje had willen geven. De Nederlandse regering heeft reeds in de eerste stadia van het conflict om het Suez- kanaal naar vermogen getracht bij te dra gen tot de oplossing daarvan, onder meer door deel te nemen aan de beide Londense conferenties. Dit deelt de minister van Bui tenlandse Zaken mee in zijn memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over de begroting 1957 van zijn departement. De Nederlandse regeering heeft steeds uiterst welwillend gestaan tegenover het nationalisme der jonge staten. Haar streven blijft erop gericht met deze landen samen te werken in het belang van hun staatkun dige en economische ontwikkeling en zij heeft daarvan bij voortduring blijk gege ven. In het algemeen kunnen dan ook de Nederlandse betrekkingen met deze landen uitstekend worden genoemd. Het zijn slechts de excessen van dit nationalisme, waarte gen haar bezwaren zijn gericht. Deze zijn te gevaarlijker, aldus de minister, omdat zij stelselmatig worden aangemoedigd en on dersteund door de Sovjet-Unie met haar satellieten, die daarmee slechts haar eigen doeleinden nastreeft. Een der hoofdoorzaken van het huidige conflict ziet de minister in de wijze waarop de Sovjet-Unie in het Midden-Oosten haar actie heeft gevoerd door aanwakkering van een anti-westers pan-Arabisme, wapen leveranties aan de Arabische staten en de ondersteuning van Egypte inzake de natio nalisering van het Suez-kanaal. De bovenstaande overwegingen hebben het beleid der regering op de Londense conferentie bepaald, meer nog dan de grote belangen die Nederland bij de vrije door vaart en een goed beheer van het Suez- kanaal heeft. Zij heeft daarbij voortdurend op de voorgrond gesteld dat oplossingen dienen te worden gevonden die aan de soe vereiniteit en de nationale waardigheid van Egypte geen afbreuk doen terwijl zij er tevens voor heeft gepleit de UNO in deze aangelegenheid te betrekken. Geleid door deze gedachten heeft Nederland zich geschaard bij de achttien landen, die op de eerste Londense conferentie een nieuwe regeling bij internationale conventie van de vrije doorvaart en de instelling van een internationale beheers-autoriteit voorstel den voorstellen die door Nasser werden afgewezen en heeft het zich aangeslo ten bij de Associatie voor Gebruikers van het Suezkanaal (S.C.U.A.) De minister meent dat de Egyptische re gering door de nationalisering van het ka naal eenzijdig een eind heeft gemaakt aan een in wezen internationaal beheersregime over een grote internationale verkeersader dat ongeveer zeventig jaar tot volle tevre denheid van de hele wereld had gefunc tioneerd. Na het militair optreden van Israël, en van het Verenigd Koninkrijk en Frankrijk tegen Egypte, waardoor een nieuwe situatie is geschapen, zal het de taak der Uno zijn te trachten de Suez-kanaalkwestie alsnog tot een bevredigende oplossing te brengen. Op het ogenblik valt niet te zeggen welke rol onder deze omstandigheden de S.C.U.A. zal kunnen spelen. Geref. kerken Beroepen te Drijber H. A. Starrenburg, kand. te Amsterdam; te Nieuwerbrug A. J. Jelsma, kand. te Amsterdam. Aangenomen naar Bruchterveld D. Engel, kand. te Woerden, die bedankte voor Tijnje en voor Zonnemaire. Geref. kerken onderh. art. 31 K.O. Bedankt voor Barendrecht-Pernis K. Brüning te Rijnsburg. Ds. H. Eenhoorn te Zwijndrecht-Groote- Lindt is door de kerkeraad in zijn be diening geschorst. Ds. Eenhoorn werd in 1920 geboren en in maart 1949 predikant te Rozenburg, welke gemeente hij in fe bruari 1952 met Zwijndrecht-Groote-Lindt verwisselde. Geref. gemeenten Tweetal te Werkendam: W. C. Lamain te Grand-Rapids (USA) en H. van Gilst te Dirksland. ADVERTENTIE Twee jaar gevangenisstraf en vijf jaar ontzegging van de rijbevoegdheid heeft de officier van justitie bij de rechtbank te Rotterdam geëist tegen de 39-jarige be drijfsleider M. H. uit Rotterdam. Hern was ten laste gelegd dat hij op 26 oktober, ter wijl hij onder invloed van sterke drank verkeerde, een 18-jarige jongen met zijn auto had aangereden, waardoor deze dode lijk gewond werd. Na het ongeluk was H. weggelopen en later op de avond had hij bij de politie aangifte gedaan dat zijn auto gestolen was, met de bedoeling het te doen voorkomen alsof een ander met zijn wagen het on geval veroorzaakt had. Pas later vertelde hij de politie de waarheid. Van het ongeluk verklaarde H. voor de rechtbank zich niets te herinneren. Hij had niet gemerkt, dat hij de voor hem rijdende fietser had meegesleurd, en dat hij, door tegen een stilstaande auto te botsen, de jongen klem gedrukt had. Hij meende dat het gebeurd moest zijn terwijl hij een hevige hoestbui had. De officier van justitie merkte in zijn requisitoir op, dat H. pas met deze ver klaring was gekomen, toen het onderzoek al een poos aan de gang was. Uit zijn houding blijkt niets van enig schuldgevoel, aldus de officier; bovendien heeft hij door een valse aangifte geprobeerd de politie op een dwaalspoor te leiden. Op 11 december zal de rechtbank uit spraak doen. ADVERTENTIE HAARLEM Bij de Tweede Kamer zijn twee wetsont werpen ingediend tot wijziging van de al gemene ouderdomswet. Een van deze wij zigingen is van belang voor die in Neder land woonachtige gezinnen, waarvan de man in Nederland werkzaam en dus vol gens de ouderdomswet verzekerd is, maar waarvan de vrouw als grensarbeidster in het buitenland werkzaam is en dus buiten de algemene ouderdomsverzekering valt, omdat op haar reeds een wettelijke ouder- domsregeling van toepassing is van het land, waar zij haar werkzaamheden ver richt. De wijziging beoogt te voorkomen dat de man ook over het inkomen van de vrouw premie moet betalen. De tweede wijziging betreft de bepaling, dat bij aanpassing in acht dient te worden genomen, dat niet meer dan 1 pet. van het bodempensioen in mindering mag worden gebracht op een ouderdomspensioen voor ieder vóór de datum van inwerkingtreding van artikel 7 der wet verstreken dienst- of deelnemersjaar, waarover de pensioenge rechtigde tevens een ander ouderdomspen sioen heeft verworven. Deze bepaling levert bezwaren op. Er bestaan namelijk fondsen, welke be ogen matige uitkeringen uit een bedrijfs pensioenfonds aan te vullen tot een vol waardig pensioen. Zo zijn er bij voorbeeld pensioenregelingen, welke bepalen, dat wettelijke uitkeringen en uitkeringen uit een bedrijfspensioenfonds worden aange vuld tot een bedrag van 70 pet. van het laatste salaris. Artikel 60 sub 4 van de Ouderdomswet zou ook van toepassing zijn voor zover aan vullend ondernemingspensioen en bedrijfs- pensioen op dezelfde jaren betrekking heb ben. Dit heeft dan ten gevolge, dat bij een deelnemingsduur van 40 jaren het bodem pensioen voor ten hoogste 40 pet. in aan merking komt voor korting op het onder nemingspensioen. Dit heeft nimmer in de bedoeling gelegen en zou ook ongewenste gevolgen hebben. Immers, het onderne mingspensioenfonds zou verplicht zijn bodempensioen en bedrijfspensioen aan te vullen tot een bedrag van 70 pet. van het laatste salaris, vermeerderd met 60 pet. van het bodempensioen. Ten aanzien van een gehuwde betekent dat in het bedoelde geval dus, dat het pensioenpeil zou komen te liggen op ongeveer 840 boven het rede lijk te achten peil van 70 pet. van het arbeidsinkomen. Deze bezwaren wil de regering onder vangen door de werking van artikel 60 sub 4 te beperken tot het geval, waarin iemand gelijktijdig meer dan één pensioen heeft verworven op grond van verschillende dienstbetrekkingen. Ja, de burgers van de goede stad Berlicsteyn hadden wel reden om zich te verbazen later kregen ze ook reden om te klagen. Want elke dag werden er weer nieuwe aankondigingen gedaan, die schrik en woede brachten. Er moesten zware belastingen worden betaald; onder toezicht van grimmige solda ten moesten de zuchtende burgers hun geld wegbrengen. Neener gebeurden rare dingen in Berlicsteyn, sinds die boze Morabix de baas scheen te spelen97-98 Het bestuur van de artiestenvereniging Na Arbeid Rusten in Amsterdam heeft een N.A.R.-prijs-1957 van duizend gulden be schikbaar gesteld voor een werk van beel dende kunst, vervaardigd door een Neder lands kunstenaar en betrekking hebbend op het theater, toneel, opera, ballet, ope rette, revue, variété en circus. De jury be staat uit Edgar Fernhout, kunstschilder, Hans Redeker, kunstcriticus en jhr. W. J. H. B. Sandberg, directeur van het Stedelijk Museum in Amsterdam- Aan de prijsvraag kunnen deelnemen alle kunstenaars in Nederland, die lid zijn van een beroepsver eniging of een expositievereniging. Zij mo gen ten hoogste drie werken, gemaakt na 1 september 1954, inzenden. De artiesten vereniging N.A.R. heeft voor deze prijs vraag steun gekregen van het Prins Bern- hardfonds De prijsuitreiking zal vermoedelijk ge schieden in juni 1957, waarna een keuze uit de ingezonden werken gedurende enige tijd in het Museum Fodor of het Stedelijk Museum in Amsterdam zal worden ten toongesteld. „De verwaarloosde splinter in het oog van de democratie is minstens even ge vaarlijk als de balk in het oog van de dictatuur. Het gaat niet aan in het westen eigen fouten te vergoelijken, omdat Rus land er nog grotere maakt", aldus prof. dr. A. N. Donkersloot, in een rede die hij dinsdagavond hield op een openbare bij eenkomst in Bellevue te Amsterdam. De bijeenkomst was belegd door de Onafhan kelijke Contactcommissie voor Vredeswerk. De hoogleraar hekelde, wat hij noemde, „een ontstellend gebrek aan zelfcritiek, dat het westen in het bijzonder in de periode na de gebeurtenissen in Hongarije aan de dag heeft gelegd. Als weerslag op de Rus sische. dreiging .negmt in het westen de agressie toe. Kettei-jagerij is aan de orde van de dag", aldus de hqogleraar. „Op het ogenblik schijnt het in Nederland niet meer mogelijk te zijn anders te denken dan de meerderheid". De Russische staatsvorm achtte de hoog leraar een levensgevaarlijke bedreiging voor het westen. Maar het westen mag zich door de erkenning van deze waarheid er niet toe laten verleiden, zich zelf als de enig ware kampioen van vrede en gerech tigheid te beschouwen. Wat ons kan redden van een derde wereldoorlog, is het zoeken naar andere middelen dan het geweld, al dus prof. Donkersloot. In het vervolg van zijn rede verweerde hij zich met klem tegen aan zijn adres uitgebrachte beschuldigingen als zou hij een crypto-communist zijn. „De Derde Weg en ik zelf wensen, tegen alle leugenachtige aantijgingen in, ons eigen karakter te allen tijde te bewaren. De leugens over ons verspreid deren ons niet. Men kan niet over onwaarheden tobben, omdat ze in oplagen van honderdduizenden worden gedrukt." Na de hoogleraar voerde nog het woord ir. H. J. van Steenis, voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Schaakbond, ds. H. Breme, doopsgezind predikant te Am sterdam en de heer A. van de Berg uit Rotterdam. r' wat? Ja. Een hartaanval of Of? Dat zal de sectie moeten uitwijzen. Commisaris Andreas Muck had, toen hij nog op de middelbare school zat, kunstschilder willen worden. Hij had er dan ook nog steeds spijt van, dat hij dat niet ge worden was. Éérder nog was het zijn plan geweest om toneelspeler te worden en als hij hieraan nog eens terug dacht, dan speet het hem evenzeer, dat hij niet een poging in die richting ondernomen had. Maar als hij eerlijk tegenover zichzelf was moest hij erkennen, dat de vele resultaten, die hij had weten te boeken, niet in de laatste plaats een gevolg waren van het feit, dat hij fantasie bezat. Het was, volgens zijn zèlf-analyse, wel geen rijke fantasie, maar een glasheldere, logische fan tasie, alhoewel dit op de keper beschouwd natuurlijk een innerlijke tegenspraak inhield. Maar Muck bezat het ver mogen zich geestelijk te veranderen. Wanneer hij een misdaad te ontrafelen kreeg, verplaatste hij zich in de persoon van de misdadiger. Geen mens, zo zei hij altijd, is gedwongen zó scherp en zó consequent te denken als een misdadiger. Hij moet proberen de geringste fout te vermijden. En dat vormt het spoor, dat men moet vol gen. Niemand is méér berekend dan een misdadiger, maar daarin schuilt juist de grote kans van de recherche. Wan neer ik mij in de omstandigheden inleef, daq weet ik precies, wat hij moest doen om niet ontdekt te worden. Dit spoor behoef ik slechts te volgen om de misdadiger uiteindelijk te kunnen grijpen. Tegen negen uur de volgende morgen kwam een politie man zeggen, dat dr. Amthor en zijn vrouw in de wacht kamer zaten. Muck had hen gevraagd op dit uur te komen. Hij deed een groot deel van zijn werk aan zijn bureau af en hij was bijzonder gesteld op regelmatige diensttijden. De nogal zwaarlijvige commissaris stond moeizaam uit zijn stoel op, toen het eohtpaar Amthor binnenkwam. Walter was rustig en beheerst, zijn vrouw zag er uit alsof zij de gehele nacht geen oog had dicht gedaan. Ik kan met u meevoelen, mevrouw Amthor, zei Muck. En ik begrijp, dat u het zich sterk aantrekt, alhoewel u, voorzover ik begrepen heb, niet in nauw contact met de overledene stond. Maar ieder mens heeft nu eenmaal het vreemde idee, dat er over zijn leven een schaduw hangt, wanneer een gezellig verjaardagsfeestje Vertaald uit het Duits Copyright: Cosmopress, Génève zo droevig eindigt. U vierde toch uw verjaardag? Ja. Nu, ik geloof dat er over de gehele geschiedenis weinig te zeggen valt. De sectie heeft cyaannatrium aan getoond en wel in een dosis, die voldoende zou zijn voor drie zelfmoorden. En daarmede heeft u dan meteen mijn verklaring van dit geval. Het is typisch een zelfmoord van een jong meisje, dat misschien enigszins'romantisch aangelegd was. Zij trekt zich terug en tijdens het in nemen van het vergif ziet zij het effect, het heroïsche van de daad, waarbij zij niet vrij is van een zekere ijdel- heid van wege het opzien, dat het zal baren wanneer de anderen haar stoffelijk overschot zullen vinden. Afschuwelijk, mompelde mevrouw Amthor. Ik kan mij dat niet voorstellen, zei Amthor. Ik zou geen enkele reden weten, waarom Irmgard Chris- tensen zich het leven zou moeten benemen. Ik geloof, dat wij die reden wel zullen vinden. Ik mag nu ik vandaag de overledene heb gezien wel zeg gen, dat uw achternichtje geen bijzonder aardig uitziend meisje was. Daarin kan ik zeg: kan al de oorzaak verscholen liggen. U weet het: het contrast tussen de wil om te leven en de kansen, die het leven biedt. Misschien was het wel een geëxalteerde of uitzichtsloze liefde. Nu ja, er is nog wel enig werk aan de winkel. Van een on geluk kan men niet spreken en andere oorzaken zijn té absurd, om ze nader te bekijken. Amthor lachte flauwtjes. Dat geloof ik ook. Muck sloeg geen acht op Amthor's woorden. We moeten natuurlijk nog wel het een en ander onderzoeken. Wie waren die avond bij u te gast, mevrouw Amthor? De meesten zijn, als ik het tenminste goed be grepen heb, vrij vlug opgebroken omdat ze nogal ge schokt waren, is het niet zo? Ik zie daarin om het zo maar eens te zeggen weinig vriendschappelijks van de zijde van uw gasten, mevrouw. Om u op dat moment alleen te laten, lijkt mij nogal egoïstisch. Ik heb ze gevraagd om weg te gaan, antwoordde mevrouw Amthor. Alleen de arts en mevrouw Wer- dohl zijn gebleven. Het heeft trouwens maar een paar minuten geduurd, voordat de ziekenauto er was. Wie had u die avond uitgenodigd? Wij waren u mag er mee spotten of niet, mijn- heer Muck met zijn dertienen. Als ik zo maar een voorbijganger. Gelooft u wérkelijk, dat het dan niet gebeurd zou zijn? Maar goed, wie waren bij u op bezoek? Muck kon alles béter verdragen dan wijdlopigheid. Hij greep een vel papier en een potlood. Is u zelf die avond niets bijzonders opgevallen? Was juffrouw Christensen soms bijzonder verlegen of terug houdend? Was ze opgewonden, uitgelaten of in zichzelf gekeerd? Nee, dat kan ik niet zeggen, antwoordde Amthor. Ik heb maar enkele ogenblikken op haar gelet. Ze was toen in gesprek met Termühlen, die als assistent bij mij op kantoor werkt. Ik vond het overigens wel vrij vreemd, dat nu uitgerekend Termühlen zich met Irmgard moest occuperen. Hij is, om het zo maar eens te zeggen, enigs zins een windbuil, moet u weten; bijzonder intelligent, maar iets te vrij van levensopvatting Het kan natuurlijk toeval zijn geweest. Is u soms iets opgevallen, mevrouw Amthor? Nee, niets, helemaal niels. Wie had u nu eigenlijk uitgenodigd? Meyrouw Amthor dacht enkele ogenblikken na. Het waren alemaal goede vrienden van ons, waar we al sinds jaar en dag mee omgaan. Mijnheer Kotter en zijn vrouw waren er bijvoorbeeld. Wie is die mijnheer Kotter? Fabrikant, antwoordde Amthor. Hij heeft een middelgrote fabriek van rijwielen. Dr. Busch en zijn vrouw. Hij is directeur van de elektriciteitscentrale en een studievriend van mij, voegde Amthor er aan toe. Verder mijn vriendin Dorothea Werdohl, de vrouw van de uitgever Werdohl, die zelf wegens ziekte jammer genoeg niet kon komen; Termühlen mijn man heeft hem al genoemd dokter Faber en zijn vrouw; Bern- hard Albertz; een vertegenwoordiger en de verloofde van mijn broer, Irene Wittstock, die op 't ogenblik bij ons logeert. Dus allemaal mensen uit vrij gegoede kringen, merkte Muck op. Heeft u personeel? Mijn werkvrouw, mevrouw Schmidt, hielp mij. We hebben geen kinderen, zodat ik het met haar hulp af kan Wordt vervolgd), j liet Produktschap voor Siergewassen heeft dinsdag na ampele discussie een nieuw systeem van minimumprijzen voor de uitvoer van bloembollen en knolgewas sen aanvaard. Dit systeem is opgesteld om dumping en goedkope na- aanbiedingen te voorkomen, waardoor men meer stabiliteit op de buitenlandse markten hoopt te be reiken. Het nieuwe systeem, dat als spoedeisend ineens in een verordening is vastgelegd, omvat minimumprijzen van alle gangbare soorten hyacinten, tulpen en narcissen, ge rekend naar de maten der bollen. Men heeft deze prijslijsten afgestemd op groe pen van landen. De Verenigde Staten en Canada hebben een aparte lijst, in over eenstemming met de afspraken, die met de bedrijfsorganisatie in die landen zijn ge maakt. Deze laatste lijst behoeft enige kleine correcties en zal in de maand decem ber definitief worden vastgesteld, tegelijk met de minimumprijslijsten van het zoge naamde „bijgoed", kleinere bol- en knol gewassen. Voor België en Luxemburg zullen de Nederlandse binnenlandse prijzen blijven gelden. Aangezien de verkopen van de oogst 1957 na kerstmis beginnen, is de prijs verordening krachtens artikel 100 van de wet op de P.B.O. als spoedeisend behan deld en zonder ter visie legging aan de mi nister van Landbouw ter goedkeuring voor gedragen. De nieuwe minimumprijzen zijn opge steld door een commissie van deskundigen uit het bloembollenvak en nadien door de commissie van bijstand voor bloembollen van het produktschap goedgekeurd. Voordat men aan het werk ging is aan veertien belanghebbende organisaties van werkgevers de mening over dit stelsel ge vraagd. Een organisatie verklaarde zich principieel tegen, de anderen voor. Nadien nam het Produktschap in de afgelopen zo mer een principe-besluit in deze materie. Ter vergadering van heden waren enige protesten uit telerskringen binnengekomen. Deze werden door het bestuur niet van vol doende gewicht geacht om aan de orde te stellen. Het bestuur van het produktschap heeft voorts een reeks reeds vroeger aanvaarde verordeningen vastgesteld. De fractievoorzitter van de K.V.P. in de Apeldoornse gemeenteraad, de heer H. Th. Balfoort, is dinsdag tijdens de raadsver gadering plotseling overleden, onmiddellijk nadat de heer Balfoort naar aanleiding van de gemeentebegroting namens de K.V.P.- fractie een verklaring had afgelegd. De heer Balfoort was 56 jaar. Hij was secretaris van de Algemene Molenaarsbond en bestuurslid van de r.k. Bond van Mo lenaars „St. Victor". Voorts had hij zitting in het Bedrijfschap voor Granen, Zaaiza den en Peulvruchten. Sinds 1946 was hij lid van de gemeenteraad van Apeldoorn en sinds 1949 van de Provinciale Staten van Gelderland. ADVERTENTIE Maak van uw regenjas een winterjas Inknoopvoering f 20.—, f 23.50, f 32.50 Voering gratis inzetten Gen. Cronjcslr. 40-44, H'Iem - Tel. 15438 WOENSDAG 28 NOVEMBER Minerva: „Marty", 14 jaar, 8.15 uur. Rem brandt: „The king and I", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Vrouwen in de val", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Charlie's tante", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Keer terug", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Bot sende jeugd", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lid»: „Moby Dick", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Elke minuut telt", 14 jaar, 8 uur. Stadsschouwburg: 8 uur, Nederlandse Co- medie met „Kapitein Brassbounds bekering". Concertgebouw: 8 uur, Emigratie-voorlich tingsavond van Gewestelijk Arbeidsbuerau over Australië. Gebouw Jansstraat 83: 8 uur, Ds. C. P. de Ruiter spreekt over „Een zeven voudige onthulling. DONDERDAG 29 NOVEMBER Rembrandt: „The king and I", alle leeft., 2, 4.15 en 7 uur. „Nicht mehr flichen" voor leden Haarlemse Kunstgemeenschap, Teis- terbant, Haarl. stud.gildt, volksuniv. en „Kunst zij ons doel", 9.15 uur. LuxOr: „Vrou wen in de val", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Charlie's tante", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Keer terug", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Studio: „Botsende jeugd", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Moby Dick", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Elke minuut telt", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Stadsschouwburg: 8 uur. De Ne derlandse Comedie met „Kapitein Brass- bound's bekering". Begijnhofkapel: Open bare getuigenisavond Kerk en Vredo g uur> Zuiderkapel: „Israël—Rusland". 8 uur.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 7