„Het dagboek van Anne Frank door toneelgroep Theater Deslauriers aan kop door nederlaag van Keiler RANG is alleen RANG als er RANG op staat. Situatie in eerste klasse wordt steeds duidelijker Straatsburg bespreekt sociale kwesties en kolenschaarste Om wereldtitel dammen Na resultaten van gisteren zijn er weer vele kanshebbers NAAIMACHINES EGKS-parlement koos professor Furler (C.D.U.) tot voorzitter Geen „draaideur"-akkoord voor ontruiming Egypte DWT versloeg de reserves van Nereus met vier-een Hongaarse Voetbalbond protesteert bij FIFA Echtgenote van Puskas uit Hongarije gevlucht Adrie Voorting treedt in het huwelijk Grieperig Rillerig "AKKERTJE Verklaring hoofdbestuur van de K.N.S.B. DE TAFELTENNISCOMPETITIE WOENSDAG 28 NOVEMBER 1956 Zonder dat daarom vooraf gevraagd had nam het talrijke publiek, waaronder zich c en Prins Bernhard bevonden, dat de premiè van Anne Frank" in het Nieuwe de la Mart bijwoonde, na het voor het laatst vallen v nuut stilte, slechts gebroken door enig swil acht ter herdenking van de als slachtoffei zetters omgekomen Joodse landgenoten in log. Het doek bleef dicht. Er was geen app bloemen aangedragen. Men keerde zich zv vanwaar de koninklijke bezoekers de voc volgd, alvorens men, overmand door gemei verliet. Het is moeilijk om de vertoning door de t van deze uitmuntende bewerking door he paar Frances Goodrich en Albert Hackett door de in een concentratiekamp omgekon schreven op de zolder van het perceel Prinj sterdam, met de gebruikelijke termen van beoordelen. Wat hier te horen en te zien we een groot gedeelte zo huiveringwekkend au het ware een afschuwelijk stuk verleden de vervolging, de opgeslotenheid, de kwe kleinheid en de tijdelijk verlossende ma cl momenten van grote daden en verwachting onuitsprekelijke angst voor de wrede duist' der na iedere opflakkering van ij dele hoop Het zijn maar korte momentopnamen vai „ondergedoken" families, die men om b procédé van de compositie toepasselijke fot gebruiken in volle scherpte en met een king te aanschouwen krijgt. Het zijn terugl van een naar volwassenheid groeiend, ma? gendarische levenswijsheid beschikkend ki In deze brokstukken wordt aangevuld door de herinnering. Het is een documentaire, meespelen. Zo kan het althans zijn bij N wers. Sommigen zal dit te machtig blijke tegelijkertijd teruggevoerd naar de idealis komstverwachtingen, misschien even absi ellende, vol „geloof aan de innerlijke goedl zoals Anne Frank het, als veertienjarigt gestotene op 15 juli 1944 formuleerde. Doch de ontroering komt niet alleen uit de herinnering voort. Om dat te beseffen, zou men eigenlijk moeten weten wat er omgaat in de harten der mensen, die bij opvoeringen in New York of waar ook el ders ter wereld, waar zich geen massale deportaties en hongerwinters hebben voor gedaan, evenzeer onder de indruk kwamen. Daar doet, geloof ik, de vei-beelding het werk, het aanvullende voorstellingsver mogen. En gelukkig wordt ook bij ons die faculteit niet buiten spel gelaten. Daardoor is „Het Dagboek van Anne Frank" niet al leen een tijdsbeeld, maar ook een artistie ke gebeurtenis. Zoals bij de krondekstuk- ken van Shakespeare is hier de allure van een tragedie aanwezig: de tragedie van een naar absoluut begrip strevend meisje in een beschamend en schandelijk gebroken wereld. Haar Joodse familie is niet alleen symbolisch voor het lot van miljoenen, men ondervindt ook een persoonlijke re latie tot haar, die zich in de lente van het jaar der invasie voelt rijpen tot de zoete geheimen der vrouwelijkheid. Dat leven wordt (in het voorlaatste van de tien tafrelen) onherroepelijk bedreigd door de geweldige klop op de deur van de .groene politie". Wie om de vergelijking van daareven door te trekken wéét wat er omgaat in Macbeth, als hij een dergelijk teken van het noodlot krijgt? Wie kan zich anders dan met behulp van zijn aangewak kerde fantasie indenken wat er wezenlijk gebeurt met Koning Lear, als hij doolt op STRAATSBURG (A.N.P.) Het parle ment van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal is dinsdag te Straatsburg bijeengekomen, onder meer om de gespan nen toestand op de kol en markt in ogen schouw te nemen. Een van de suggesties, die aan de vergadering zijn voorgelegd en die de instemming van de commissie voor de gemeenschappelijke markt heeft, houdt in, dat de Hoge Autoriteit de regeringen der zes landen van de gemeenschap moet uitnodigen tot een bijzondere conferentie over dit vraagstuk. In een door het Fran se lid Alain Poher opgesteld rapport wordt erop gewezen, dat de huidige situatie van het Suezkanaal de verhoudingen op de kolenmarkt dreigt te verscherpen. Niet al leen door versterkte vraag naar kolen, doch ook door het oplopen van de vrachttarieven en het daardoor duurder worden van de kolenimporten, die voor dit jaar op 38 mil joen ton worden geschat. De commissie voor de gemeenschappe lijke markt betwijfelt of de Hoge Autoriteit wel alle mogelijkheden van het verdrag heeft uitgeput om een oplossing te vinden. Zij dringt op grotere activiteit in deze aan zonder nochtans te adviseren de de Hoge Autoriteit gebruik zal maken van haar bevoegdheid, in overleg met de raad van ministers, een schema voor de verdeling der beschikbare kolen en van de beschik bare kolen en staal over de zes landen op te stellen. Zulk een besluit zal volgens de commissie de schaarste in de hand wer ken. Bovendien zal een terugkeer naar de vroegere territoriale verdeling volgens de commissie een stap achteruit betekenen. Het instellen van een vereveningskas voor de hoge kosten van de import van Ameri kaanse kolen acht de commissie wegens de tegengestelde belangen van de zes landen niet bereikbaar. De 78 parlementsleden kozen in het Huis van Europa de Westduitse christen-demo craat prof. dr. H. Furler tot president als opvolger van de Italiaan Pella. Furler was door de christen-democratische groep, de grootste in de vergadering, kandidaat ge steld. De socialistische en liberale groepen stelden geen tegenkandidaat. Prof. Furler is hoogleraar in het recht op industrieel eigendom aan de universiteit van Freiburg in Breisgau. Het Nederlandse Eerste Ka merlid G. Vixseboxse (C.D.U.) werd her kozen als een van de vice-voorzitters der vergadering. Met applaus bekrachtigde de vergade ring dankwoorden van haar voorzitter aan het adres van minister dr. M. Klompé, voor behoeven te worden ok Koningin Juliana re van „Het Dagboek aeater te Amsterdam an het doek een mi- ken hier en daar, in s van de Duitse be- e tweede wereldoor- aus, er werden geen ijgend naar de loge, retelling hadden ge- gde emoties, de zaal meelgroep „Theater" Amerikaanse echt- an „Het Achterhuis" en Anne Frank, ge engracht 263 in Am- ;en toneelrecensie te rd gegeven was voor ■hentiek, dat men als opnieuw doorleefde: Iling der menselijke t van de humor, de en, maar bovenal de ;rnis, te beklem men- i het leven van twee ij het naturalistische ografische termen te treffende dieptewer- ilikken door de ogen r reeds over een le id. Het ontbrekende iet onvergetelijke uit 'aarin men zelf gaat iderlandse toeschou- n. Maar men wordt ;ische sfeer der toe- rd als de heersende eid van de mens" uit de samenleving de heide en zich de ogen heeft uitgesto ken? „Het Dagboek van Anne Frank" is meer dan een gedramatiseerd verslag van feiten. Het is het wonder van het onthul lende vermogen der dichterlijke kindertaal, van woorden die talen naar de waarach tige betekenis, dat de realiteit verbuigt tot een zinrijke mythe. Voor de met de Pulitzerprijs en de jaar lijkse onderscheiding der New Yorkse to neelcritici bekroonde bewerking past slechts oprechte bewondering. Twee jaar hebben Frances Goodrich en Albert Hac kett hiervoor nodig gehad. Zij hebben vol doende afstand in ruimte en tijd genomen om deze stof zodanig te beheersen, dat zij het essentiële daarin konden herkennen en aantonen: de machteloosheid in een mensonterend bestaan en het verblijdende, in de volle zin van het woord verblijdende, inzicht dat tegen onverdraagzaamheid ge streden moet worden. Het decor van Boris Aronson (een knap werkstuk, vol sfeer) droeg er veel toe bij de aandacht tot de plaats des ondervonden onheils en van gedroomd geluk te bepalen. Zonder enig voorbehoud moet regisseur Karl Guttmann geprezen worden voor zijn zuivere afweging van alle elementen: het smartelijke en het humoristische, het be dwongen pathos en de uitbarstingen van kleinzieligheid en hebzucht. Het is mede aan hem te danken, dat men zich achteraf gelukkig voelt door het besef, dat de vrije geest aan de gevangenschap ontkomen is. de zeer actieve rol die zij in het parlement heeft gespeeld. De plaats van mej. Klompé zal worden ingenomen door het Tweede Kamerlid M. M. A. A. Janssen (K.V.P.) De Assemblée heeft zich er in haar eerste vergadering toe beperkt haar commissies te vormen en de agenda op te stellen. Behalve over de kolenschaar-te zal het parlement in d'e komende dagen vooral over sociale vraagstukken spreken. Er zijn drie rapporten uitgebracht die alle op het' sociale vlak liggen. Het Nederlandse Twee de Kamerlid G. M. Nederhorst (P.v.d.A.) heeft namens de sociale commissie gerap porteerd over de wenselijkheid paritaire commissies uit werkgevers en werknemers samen te stellen om de verhoging van het levenspeil en de verbetering van de ar beidsvoorwaarden te bevorderen. In een rapport van de Duitse christen democraat Sabass over de veiligheid in de mijnen wordt aanbevolen een vaste com missie voor de bedrijfsveiligheid en het reddingswezen in de mijnen te vormen. In beide rapporten wordt op uitbreiding van de bevoegdheden van de E.G.K.S. aange drongen. In een derde verslag van de so ciale commissie behandelt de Duitse so cialist Birkelbach de sociale aspecten van de plannen tot instelling van een gemeen schappelijke markt, die de intergouverne mentele conferentie van Brussel heeft op gesteld. Ondermeer wordt voorgesteld te gelijk met de instelling van een gemeen schappelijke markt maatregelen te treffen tot opheffing van de structurele werkloos heid en tot verkorting van de arbeidsduur. Het hoofdkwartier van het Britse leger te Port Said heeft dinsdagavond berichten tegengesproken, volgens welke de Brits- Franse militaire leiding zich bereid heeft verklaard voor iedere soldaat van het po- litieleger van de UNO, die in Egypte aan komt, een soldaat van de Britse en Franse eenheden terug te trekken. Er zijn dinsdag weer Britse militairen uit Port Said teruggetrokken, terwijil drie Canadese transportvliegtuigen een Indisch contingent hebben overgebracht van Napels naar Aboe Soeweir, waardoor de sterkte van het politieleger van de UNO in Egypte is gestegen tot 1.374 man. Tineke Crefcoeur en Robert de Vries als Anne en Otto Frank in de dramati sering van „Het Achterhuis". Men heeft immers de werkelijkheid van de periode der verschrikking kunnen zien door een helder geestesoog. Alles aan deze ingetogen, so oere, maar beklemmende voorstelling, die de bezoeker een nieuwe bevrijding doet doormaken, was echt en waarheidsgetrouw, mede doordat voort durend een contact met de achtergronden en het voorland bijna tastbaar aanwezig was. Door de medewerking van de Toneel academie te Maastricht is het mogelijk ge worden dat de leerlinge Tineke Crefcoeur de rol van Anne Frank sprak en speelde: het is een openbaring geworden van on gelooflijke zuiverheid, zo pril en puur en toch bewust. Zij heeft - welk een prach tige belofte voord etoekomst - bewezen te beschikken over een creatieve fantasie en het vermogen om iedere spanning tot uit drukking te brengen. Erg mooi was het tegenspel van Jules Croiset als de een paar iaar oudere Peter, in zijn eenzaamheid worstelend met problemen, voor de oplos sing waarvan hij in zichzelf geen middelen heeft. Misschien maakte Robert de Vries de figuur van de nog levende Otto Frank net iets te sereen, maar het is niettemin een waardige en treffende vertolking ge worden. Misschien kan ik na de herhaling in Haarlem (begin december) nog uitvoe riger ingaan op de verdere, spelprestaties. in het bijzonder hebben zich Bernhard Droog en Hans Tiemeyer- onderscheiden, maar ook de als gast meewerkende Enny Mols-de Leeuwe en Jenny van Maerlant hadden sublieme scènes. De kleinere rollen werden door Anne-Marie Heyligers, Mia Goossen en John de Freese bevredigend vervuld. Het verdient echter de voorkeur in eerste instantie hulde te brengen aan het gehele ensemble. Na de voorstelling werden de regisseur, de vertaalster Antoi nette Westerling en enkele medewerken den aan de Koningin voorgesteld. David Koning De situatie in de eerste klasse van de tafeltenniscompetitie begint thans zeer dui delijk te worden en verwacht mag worden, dat hierin geen al te grote wijzigingen meer zullen voorkomen. Boven aan de ranglijst staat een drietal teams met voorlopig als sterkste Hotac dat ook deze week zijn lei dende plaats zonder al te veel moeite ver dedigde en Rapidity met zevendrie te sterk was. Voort Togido 2, dat dank zij een achttwee overwinning op Joliez een uit stekend figuur blijft slaan als gevaarlijk concurrent voor de Hoogovenploeg, en ten slotte TYBB. dat vier punten achterop is geraakt, maar toch als nieuweling in de eerste klasse een goed debuut maakt. Deze week ondervond Frowano, dat het de geel zwarten er., t is de kopgroep bij te houden: achttwee. Dan volgt er een flinke groep teams, die zowel de middenmoot als de staartploeg vormt en onderling een verbeten strijd voert om zo hoog mogelijk te komen. Winfried slaagde hierin aardig. Deze week door een gemakkelijke overwinning op Oranje Zwart. TOG 2 en HBC 2 deelden de punten, daarmede elkaar verhinderend uit te lopen. Helemaal onderaan staat Oranje Zwart, dat erg zwak is. De ontmoeting Rapidity—Hotac was een plaatselijke strijd. Van meet af aan kon Ra pidity zijn bezoekers niet bijhouden en voor al de nederlaag van Eijking tegen De Loor heeft dit wel erg moeilijk gemaakt. De cijfers 21—19 en 24—2." bewijzen overigens duidelijk, dat de Hoogovenkampioen hard voor zijn zege heeft moeten vechten. Weber bracht Rapidity het eerste tegen- punt door Moddemeijer ruim te kloppen, waarna Eijking de stand op 23 bracht dooi de zelfde tegenstander te verslaan. Toen echter Krouwels deze zwakste Hotac-man niet de baas kon en verloor, was Hotac al vrijwel zeker van de winst. Eijking klopte Weenink nog, maar toen hadden de gasten hun zesde punt al gescoord en wonnen nog, zoals te doen gebruikelijk, het dubbel. Weinig moeite Togido 2 had erg weinig moeite met Johez en zegevierde ruim met achttwee. De waterfiolocompetitie Voor de tweede klasse heren van de wa- terpolocompetitie district Noordholland, werden dinsdagavond in het Sportfondsen- bad in Haarlem twee wedstrijden gespeeld. DWT bleef de reserves van Nereus de baas; HPC 2 kon het niet bolwerken in de strijd tegen de IJ-reserves. Als in de ontmoeting DWTNereus 2 al de geloste schoten treffers waren geweest had DWT met dubbele cijfers gewonnen. Nadat een viertal schoten van DWT naast of over het Nereus-doel was geschoten, kreeg Weteling bij een Nereus-aanval een strafworp te nemen, die hij inschoot. Kort hierna kwamen de gasten wederom gevaar lijk voor het DWT-doel. De DWT-keeper stopte het schot waarna de door DWT in gezette DWT-aanval door Fons Roozekrans met een doelpunt werd afgewerkt. Hierna volgde wederom een Nereus-aan val. Roozekrans, die zich in de DWT-achter- hoede teruggetrokken had. stopte de aanval en via de hand van Westerman ging de bal naar Molenaar, die de ruststand op twee- een bracht. In de tweede helft kreeg de DWT-é--elman wel enige schoten van Nereus te verwerken, maar tot de gelijkmaker kwam het niet. Roozekrans en Westerman voerden de DWT- voorsprong op tot viereen. Daarbij bleef het. Voor de wedstrijd HPC 2Het IJ 2 brach ten de Amsterdammers een snelle ploeg in het water. Door Veen nam Het IJ de leiding, waaran Verleur met een ver schot gelijk maakte. Nadat Bouws en Veen de bal nog maals in de HPC-touwen hadden gsechoten, ging met eendrie de rust in. Na de her vatting schoot Verleur de bal door de handen van de IJ-keeper, tweedrie. Verder kreeg HPC geen kans de achterstand in te halen, want Veen bracht tenslotte de IJ-over- winning op viertwee. Volgens uit Wenen ontvangen berichten zou de Hongaarse Voetbalbond een protest hebben ingediend bij de Internationale Voet bal Federatie (FIFA) tegen het voornemen van Honved om ook de tweede wedstrijd tegen Athletico Bilbao voor de Europese beker in Spanje te spelen. De bond'heeft voorts aan de FIFA mede gedeeld, dat Hongaarse voetballers, die tij dens de opstand naar het buitenland zijn gevlucht, g-.en toestemming zullen krijgen om voor een buitenlandse club uit te komen. Tenslotte heeft de bond de Hongaarse club MTK een telegram gezonden, waar in dringend wordt verzocht geen wedstrijden in het buitenland vast te stellen na 10 december. Naar aanleiding van het bericht, als zou de Hongaarse Voetbalbond erop hebben aan gedrongen dat het Hongaarse voetbalteam MTK geen wedstrijden in het buitenland zal spelen na 10 december, heeft de manager van de ploeg, Miklós Gaspar, verklaard dat de ploeg de tournee door Groot Brittannië zal voortzetten. Gaspar ontkende, dat hij be richten van dien aard uit Boedapest zou heb ben ontvangen. Hij verklaarde tevens, dat zo wel de bond als het bestuur van de club met zijn verblijfplaats op de hoogte zijn. Mevr, Ferenc Puskas, de echtgenote van de beroemde Hongaarse voetballer Ferenc Puskas, is naar Oostenrijk gevlucht. Zij is van plan haar echtgenoot op te zoeken die op toernooi is met Honved zijn voetbal club door Europa. De Oostenrijkse politie maakte bekend dat zij nabij Nickeldorf de Oostenrijks-Hongaarse grens overkwam. Op donderdag 29 november treedt de be kende Haarlemse wielerprofessional Adrie Voorting in het huwelijk met mejuffrouw Maria Wesselma om 9.30 uur in het stad huis te Haarlem. De kerkelijke inzegening van dit huwelijk is om tien uur in de parochiekerk van „Onze Lieve Vrouwe van Zeven Smarten" in Haarlem-Noord. Boot bezorgde de gasten de beide tegen- punten door van Vester en Anneke Laheij te verliezen. Netz en Wolters echter bleven ongeslagen. Ook TYBB nam geen halve maatregelen en versloeg Prowano. V. d. Veldt verloor van Swart en Jansen van Diepeveen. Verder brachten de gasten het echter niet. Winfried haastte zich tegen het zwakke Oranje Zwart de volle winst binnen te halen. Pas bij de stand 8-0 gunde Hoonhout aan Rijkelijkhui- zen de eer het enige tegenpunt te scoren. Van Honschoten en Duinveld wonnen dus elk drie maal. Spanning te over was er bij HBC 2—TOG 2. Voortdurend stond HBC een punt voor, maar regelmatig slaagden de TOG-reserves er in gelijk te maken, vooral door v. Abbevé, die tot drie maal toe won en dan kennelijk zijn vorm weer gevonden heeft. Jammer voor hem was het dat Tijmstra niet een maal kon winnen en dat Beek alleen Wassenaar de baas bleef. Samen met Tijmstra moest v. Abbevé toen nog het dubbel winnen om ten minste de halve winst te behalen. Bij de Heemstedenaren waren er twee punten voor Leuven en v. Buuren en een voor Wassenaar. De ranglijst is nu: Hotac 6 44—16 Rapidity 4 20—20 Togido 2 6 42—18 Winfried 5 21—29 TYBB 6 41—19 HBC 2 6 26—34 TOG 2 6 27—33 Johez 6 23—37 Prowano 6 26—34 O. Zwart 2 5 12—38 Tweede klasse In 2 A handhaafde GTTC 2 zich vrij ge makkelijk aan de kop door ruime winst op CSV en steeg Prowano 2 een plaats door DIOS te kloppen en door het feit dat Togido 3 volkomen onverwacht kansloos door te Zaanen met 82 werd geklopt. Onderaan kreeg HBC 4 wat lucht door het verzwakte Winfried 2 met 10—0 te verpletteren. In 2 B blijkt HBC 3 een geduchte concur rent gekregen te hebben in TYBB 2. De HBC-ers versloegen Togido 4, maar daar TYBB met grote cijfers de baas bleef over DIOS 2 handhaafde dit team zich uitstekend op de tweede plaats. De "Utrechtse dammers hadden gisteren het voorrecht te kunnen assisteren bij de be langrijke zestiende ronde van het wereld kampioenschap dammen. In deze ronde kwa men tegen elkaar uit BomDeslauriers, Van DijkKeiler, GourierDe Jong en Roozen- burgHisard. Hadden de organisatoren alles vooruit geweten, dan zouden zij gezien de stand van de wedstrijd deze ronde zeker voor het laatst hebben bewaard. Vooral ge zien het feit, dat Keller pas in de negen tiende, dus in de laatste ronde, vrij is, en dan wel eens van anderen afhankelijk zou kun nen zijn. Het was om deze reden, dat de organisa toren reeds enkele dagen geleden Keiler hadden voorgesteld de zestiende en negen tiende ronde om te wisselen. Doch Keiler wilde van een programmawijziging niet pro fiteren. Intussen hebben de organisatoren een nieuwe zorg gekregen. Namelijk wat er moet gebeuren als twee spelers gelijk ein digen. Een mogelijkheid die op dit moment zeker niet uitgesloten is. Tenslotte kan maar één speler wereldkampioen worden. En nu voorziet het reglement dat bij ge lijke aankomst een beslissingsmatch wordt gespeeld van drie partijen. Daarna zo nodig nog eens drie partijen en vervolgens drie partijen waarbij de eerste winstpartij de beslissing brengt. Is na dit alles nog geen beslissing verkregen, dan blijft de titel voor een jaar vacant. En zo is het dus mogelijk, dat dit toernooi zal eindigen zoals Jiet is be gonnen. namelijk zonder wereldkampioen. Men zal zich wel herinneren dat de titel reeds vacant was, doordat Roozenburg de laatste twee jaren niet in de gelegenheid was geweest deze te verdedigen en daarom afstand had moeten doen. In deze sfeer nu begon de zestiende ronde en het is begrijpelijk dat de spanning gister avond het hoogtepunt had bereikt. Des te merkwaardiger was het, dat de Utrechtse dammers verstek lieten gaan, hetgeen nog meer opviel daar de zaal van Tivoli zulke enorme afmetingen heeft. Onberekenbaar Zo zagen wij Roozenburg weer eens in een van zijn geliefde onberekenbare ope ningsvarianten tegen Hisard. De laatste was technisch genoeg om niet geheel op Roo- zenburgs voorstel in te gaan. Er volgde nu een boeiend gevecht en daar Hisart in het middenspel op twee gedach ten hinkte en niet het beste denkbeeld volgde, kreeg hij een moeilijk eindspel. Het wil echter bij Roozenburg niet lukken. Ook nu maakte de uitstekende verdediging van Hisard het einde tot een puntenverdeling. De Jong speelde tegen Gournier een hek stelling volgens zijn eigen recept. Dat wil zeggen, volgens velen een verouderde op vatting, maar met buitengewoon moeilijke spelgangen. Dat is alles wat De Jong zoekt. Zolang de stelling maar echt moeilijk is, ver trouwt hij op zijn diep doordenken en neemt hij de rest op de koop toe. Dat dit wel eens slecht afloopt is voor hem geen aanleiding zijn stijl te herzien. Dit keer liep het niet mis, maar dat was meer geluk dan wijsheid. De Jong liet een damzet toe die goed afliep. Later werd dit gecompenseerd doordat een tweede com binatie door Gournier niet geheel voorzien toch nog remise bleek op te leveren. Keiler voelde er blijkbaar weinig voor zijn tot dusverre zo succesvolle stijl te wijzigen. Deze stijl is weliswaar minder spectaculair dan die van De Jong of Roozenburg, maar tenslotte speelt Keller in de eerste plaats om de titel en niet om de toeschouwers ter- wille te zijn. Wil men succes hebben dan moet men zijn karakter en temperament geen geweld aandoen en dit heeft Keiler heel goed begrepen. Spannend Buitengewoon spannend was de partij van Bom tegen Deslauriers. Reeds meende men dat ook de Canadees zy'n eerste nul te pak ken zou krijgen, want Bom had belangrijk De stand in de derde klasse dames is: 3e klasse A: 3e klasse B: Johez 6 47—13 TOG 6 41—19 Johez 2 6 34—26 Rapidity 6 36—24 HBC 5 3911 Togido 6 35—25 Hotac 5 25—25 VGZ 6 29—31 O. Zwart 6 34—26 CSV 6 2733 Winfried 5 31—19 DIOS 2 8 28—32 Rapidity 2 6 28—22 Spinnew. 7 30—40 DIOS 6 26—34 Prowano 7 2545 te Zaanen 4 14—26 te Zaanen 2 Heemstede 5 17—33 6 12—48 TYBB 6 24—36 De uitslagen waren: Heren: le kl. HBC 2—TOG 2 5—5, Rapidity Hotac 37, "WBBProwano 8—2, Win friedO. Zwart 91, Togido 2Johez 82; 2e kl. A: HBC 4—Winfried 2 10—0, GTTC 2—CSV 8—2, Prowano 2—DIOS 8—2, PSVH GTTC 4 1 -9, te ZaanenTogido 3 82; 2e kl. B: VGZ—Oranje Zwart 2 9—1, GTTC 2Rapidity 2 9—1, Hotac 2—Heemstede 2 6-4, DIOS 2—TYBB 2 28, Togido 4— HBC 3 1—9; 3e kl. A: Togido 7—VTC 6—4, Prowano 3Heemstede 3 82, GTTC 5 Uitgeest 7—3, DIOS 3—PRAK 3—7, Johez 3 Spinneweb 82; 3e kl. B: VelsenRapi dity 4 73, Johez 2TOG 3 46, te Zaanen 4Oranje Zwart 3 010: 3e kl. C: Geel Wit DSB 8—2, Togido 6—GTTC 7 8—2, VGZ 2te Zaanen 2 28, ColumbiaRapidity 3 1—9. TOG 4—CSV 2 2—8; 3e kl. D: Togido 5—Winfried 8--2, GTTC 6—VTC 2 4—6, Oranje Zwart 4Togido 8 91, te Zaanen 3 —Hotac 3 6—4; 4e kl. A. TZB 2—Corodex 28, DSB 3Togido 10 46, Spinneweb 4 —TZB 10—0, Rijtelbi 2—Ready 2 5—5; 4e kl. C: Rapidity 5Heemskerk 28, Uitgeest 2— CTTC 3 9—1, Heemskerk 3—DOKO 2 10—0, PlaatwellerijVTC 4 46; 4e kl. D: Geel Wit 3Spinneweb 2 82. Togido 11Heems kerk 4 82, RijtelbiVelsen 3 55: 4e kl. E: DOKO 2—Togid 12 10—0, Geel Wit 2— Winfriet 4 91, DSB 2Velsen 2 28, Hotac 4Ready 82, Johez 5te Zaanen 5 82. Dames: 3e kl. A: VGZJohez 37. Prowa noRapidity 1—9, SpinnewebTogido 4—6, CSV—TOG 4^ -6. te Zaanen 2—DIOS 2 010; 3e kl. B: HotacHBC 010, Win fried—Rapidity 2 8—2, TYBB—DIOS 1—9, HeemstedeJohez 2 2—8, Oranje Zwart te Zaanen 82; 4e kl. A: TYBB 4Togido 3 28, CTTC—te Zaanen 3 9—1, Spinneweb 2 —DOKO 6—4, Rapidity 3—VTC 3—7, Vel senOranje Zwart 2 4—6; 4e kl. B: DSB Oranje Zwart 3 7—3, HBC 2Ready 2 7—3, GTTC—TYBB 2 3—7; 4e kl. C: VTC 2— DSB 2 6—4, TYBB 3—Uitgeest 1—9, Colum bia—Ready 0-10, Winfreid 2—TOG 2 7—3, CSV 2—Uitgeest 6—4. voordeel weten te verkrijgen. Toen zag men pas de werkelijke waarde van de man uit Montreal. Hij wrong zich in de onmogelijk ste bochten en wist zowaar zijn scheepje in een veilige haven te loodsen. Van Dijk—Keiler De partij Van Dijk (wit)—Keiler (zwart) had het volgende verloop: 1. 3328 1923. (Keilers beproefde .openings variant, die hij natuurlijk niet wisselt, gezien het succes tot zover ermede behaald). 2. 28x19 14x23; 3. 39—33 10—14; 4. 32—28. (De strijd om het middenveld en de ontwikkeling van de lange vleugel is ingezet). 4.23x32; 5. 37x28 5—10; 6. 41-37 16—21; 7. 37—32 21-26; 8. 44—39 26x37; 9. 32x41 17—22; 10. 28x17 11x22. (Langs een omweg trachten zij het middenbord te veroveren). 11. 50—44 6—11; 12. 41—37 11—16: 13. 37-32 16—21; 14.. 34-30 21—26. (De bekende flankma noeuvre waarmede Keiler in het verleden reeds zulke beste resultaten behaalde en die door hem in dit toernooi weer met 'veel succes wordt ge bruikt). 15. 30—25 22—27; 16. 32x21 26x17; 17. 40—34 20-24; 18. 46^1 14—19; 19 34—30 13—23; 20. 39—34 10—14; 21. 34—29. (Betrekt zijn randstuk in het spel). 21.23x34; 22. 30x39 12—18; 23. 41—37 18—23; 24. 36—31 8—12; 25 38—32 17-21; 26. 33—23 13—18; 27. 31—27 21—26; 28. 43—38 9—13; 29. 37—31 26x37. (De partij heeft nu een volmaakt klassieke wending gekregen). 30. 42x31 1-6; 31. 31—26 7-11; 32. 49—43 2-8. (Het wil ons voorkomen dat 27 meer mogelijk heden had geboden). 33. 47-41 4—9; 34. 39—33 12—17: 35. 41—36 14—20; 36. 25x14 9x20; 37. 48—42 8-12; 38. 44—40 3-8; 39. 43—39 20-25; 40. 36—31!! (Nu moet zwart zich verklaren). 40.24—30; 41. 35x24 10x30: 42. 28x19 13x24; 43. 40—35. (Deze zet en de beide voor gaande werden door wit a tempo gespeeld. Wit had het hele verloop berekend, dat zwart zich liet verleiden eveneens direct te antwoorden werd zijn ongeluk). 43 .24—29. (Loopt in de val). 44. 33x24 30x19; 45. 2722!! (De onaangename verrassing). 45 .17x48; 46. 39—34 48x30; 47. 35x2 11—16; 48. 3127 1217; 49. 27. En zwart gaf de partij op. Door deze nederlaag is de strijd nu weer geheel open. De resultaten De uitslagen van de partijen uit de zestiende ronde luidden: Fanelli (It.)Navarro (Algiers) 11; Merono (Marokko)—Amzand (Suriname) 2—0; Bom (Ned.)—Deslauriers (Canada) 1—1; Roozenburg (Ned.)—Hisard (Fr.) 1—1; Verleene (Belg.)Li Tchoan King (China) 1—1; Gournier (Fr.)De Jong (Ned.) 11; Van Dijk (Ned.) Keller (Ned.) 2—0; Verpoest (Belg.)—Huisman (Ned.) 11; Forclaz (Zwits.)Verse (Fr.) 1—1. De stand is: 1. Deslauriers 23 uit 15: 2. Keiler 23 uit 16: 3. Van Dijk 21 uit 15; 4. Gournier 20 uit 15; 5/6. Roozenburg en Bom ieder 19 uit 15; 7. De Jong 17 uit 15; 8/9. Huisman en Verse ieder 17 uit 16; 10. King 16 uit 15; 11. Hisard 14 uit 15; 12. Verpoest 13 uit 15; 13/14. Dionis en Forclaz ieder 12 uit 15; 15. Navarro 11 uit 15; 16/17. Am. zand en Merono ieder 10 uit 15; 18. Verleene 9 uit 15; 19. Fanelli 5 uit 15. ADVERTENTIE U voelt U weer 'stralend Het bestuur van de Koninklijke Nederland se Schaak Bond verzoekt ons het volgende te willen mededelen: In de pers is een ge deelte van een brief, gestuurd door het hoofdbestuur van de KNSB aan de commissie van het Hoogoventoernooi gepubliceerd, waardoor de indruk wordt gewekt, dat de KNSB een politieke uitspraak zou hebben gedaan. Nu de hoogoventoernooi-commissie onze in. terne correspondentie openbaar heeft ge maakt, stellen wij prijs op volledigheid. Wij schreven in antwoord op de vraag, wat ons standpunt was ten aanzien van het voor nemen om de voor het hoogoventoernooi ge- inviteerde Russische schakers af te schrijven en het gelijktijdig ingediende verzoek om subsidie, het volgende: „Het bestuur van de KNSB wenst het schaakbeleid volstrekt afgescheiden te hou den van alle politiek van welke aard deze ook moge zijn. Uit taktische overwegingen echter, gelet op de publieke opinie in Neder land ten aanzien van het huidige wereldge beuren, acht het bestuur het wenselijk aan de voor het toernooi in Beverwijk uitgeno digde Russische spelers te verzoeken geen gevolg geven aan de tot hen gerichte in vitatie. Waarbij wij er de nadruk op zouden willen leggen, dat onze gevoelens ten op zichte van de Russische spelers persoonlijk onveranderd gebleven zijn. De beslissing blijft echter aan u. Wij zijn in principe be reid u subsidie te geven. We moeten hieraan echter de voorwaarde verbinden dat u, in geval u Taimanov afschrijft deze niet door een Engelse, Franse of Israëlische speler ver vangt, gelet op de internationale verhoudin gen in de schaakwereld." „Als toelichting moge," aldus de voorzitter van de KNSB ir. Van Steehis verder, „het volgende dienen. Het eerste gedeelte van ons besluit berust niet op politieke, maar op tak. tische gronden. Het spreekt over de Russen (meervoud), die waren uitgenodigd. Het tweede gedeelte was om te voorkomen dat anderen een politieke uitleg aan ons besluit zouden kunnen geven door te vermelden dat in plaats van de Rus Taimanov een Engels man, Fransman of Israëliër in de hoofdgroep van het toernooi werd geplaatst. De spelers van deze hoofdgroep zijn en worden namelijk vermeld in de schaakbladen van alle landen in de wereld, waarvan er zestig bij de we reldschaakbond zijn aangesloten. Evenals de KNSB stelt de Wereldschaakbond zich op een niet-politiek standpunt. We spreken hier alleen van Taimanov (enkelvoud), omdat ons internationaal gezien niet interesseert of in andere groepen van het hoogoventoernooi Engelsen en Fransen deelnemen, wat zeker het geval zal zijn. Daartegen hebben wij echter geen enkel bezwaar." Aldus luidt het communiqué ven de voorzitter van de KNSB, is. H. J. van Steenis. ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 ADVERTENTIE Het merk RANG staat duidelijk op iedere Rangrol, alsook op het beschermend omhulsel van ieder Rangetje RANG, een product van de Kingfabrieken i

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 9