SCHOUS YRtï 1 Cadeaus KELLER KELLER Londen lijkt niet te zwichten voor Amerikaanse druk Voorstel tot herziening der onder wij zer ss alarissen HENK REEDIJK Britse regering hoopt Washington van haar gelijk alsnog te overtuigen Prix Femina toegekend aan Fr. R. Bastide 'brieven aan de redactie LAATSTE NIEUWS Hypotheek winkelhuis verlofcafé 23 Malenkov niet in Boedapest Russisch protest te Wenen Scheepvaart BALLPOINTS VULPENNEN voor St. Nicolaas 533ste STAATSLOTERIJ 4e klas 8e lijst DONDERDAG 29 NOVEMBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT (Van onze correspondent in Londen) Sehvyn Lloyd, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, die van zijn mislukte missie naar Washington is teruggekeerd, zal vanmiddag in het Lagerhuis verslag van zijn bevindingen doen en de houding van de Britse regering tegenover de her nieuwde eis van de UNO tot onmiddellijke terugtrekking der Britse troepen uit Egyp te bekend maken. De uiterst critische con servatieve fractie wil weten, hoe lang de Britse troepen in Egypte zullen blijven en op welke voorwaarden zij hun taak aan het UNO-leger zullen overdragen. Van ten minste evenveel gewicht is de kwestie van het in gevaar gebrachte Brits-Amerikaanse bondgenootschap. De oppositie blijft de regering het vuur aan de schenen leggen met de klemmende vraag, of de Britse troepen Egypte einde lijk zullen verlaten of niet. Maar ook de conservatieven staan gereed voor de aan val als de regering mocht zwichten voor Amerikaanse druk. Selwyn Lloyd is er niet in geslaagd de Verenigde Staten te ver murwen, al maakte zijn rede in de UNO- Assemblée stellig indruk. De ontstem ming over de Britse weigering het Suez- kanaal zonder meer op te geven, behield echter de overhand. Washington weigert halsstarrig de Britten politiek en econo misch tegemoet te komen, zolang zij blij ven dralen. Het is duidelijk dat de Ame rikanen in hun wiek geschoten zijn. Vol gens Selwyn Lloyd proberen de Amerika nen ten koste van Groot-Brittanndë de Arabische en Aziatische landen voor zich te winnen en los te maken uit de Russische greep. De Britse regering spant zich in, zoals Butler gisteren in het Lagerhuis verklaar de, de Amerikaanse openbare mening er van te overtuigen, dat de Brits-Franse actie in het licht van de Sovjet-inmenging in het Midden-Oosten ten volle gerecht vaardigd was. Dit argument heeft weinig indruk gemaakt in Amerika, omdat de Britse regering naliet Washington hierover te raadplegen. Indien het Russische gevaar inderdaad zo groot was als beweerd wordt, dan was voorafgaand overleg een Britse plicht geweest. Volgens Londen is het thans echter de hoogste tijd, dat er aan het on vruchtbare nakaarten een einde komt. Het feit, dat Amerika zijn stem in Damas cus heeft laten horen, is in elk geval een bewijs, dat ook Washington zijn schijnbare onverschilligheid opgeeft. Een gunstig te ken is ook, dat Pineau, Selwyn Lloyd en Dulles elkaar vóór de bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken der NAVO-landen, die op 11 december in Pa rijs zal worden gehouden, zullen ontmoe ten. Na alles wat er van officiële Britse zijde gezegd is, mag men niet verwachten dat Groot-Brittannië zijn standpunt zal loslaten. Van een onvoorwaardelijke ont ruiming kan geen sprake zijn. Een volle- „Les Adieux" de vijfde roman van Fr.-R. Bastide is maandag met de Prix Femina bekroond- De in 1926 in Biarritz geboren schrijver nam op zeventienjarige leeftijd aan de veldtocht van de „division Leclerc" deel. Toen hij twintig was, leidde hij Ra- dio-Saarbrücken en verzorgde hij de cul turele betrekkingen tussen de Saarlanders en Frankrijk. Beide activiteiten inspireer den hem to het schrijven van „Lettres de Bavière" en „La Troisième Personne" (in 1949 in dit blad besproken). Vervolgens publiceerde hij een briljante studie over Saint-Simon (hier gerecenseerd in 1954) en twee romans: „La Jeune fille et la mort" en „La Lumière et le fouet". Ten slotte kwam een maand geleden „Les Adieux" van de pers. Bastide heeft gerui me tijd in ons land als „pensionnaire" van het Institiït Frangais doorgebracht. Het werk, waaraan hij thans de laatste hand legt, een lang verhaal, speelt gedeeltelijk in Amsterdam. „Les Adieux" verhaalt het leven van twee ontwortelde vreemdelingen in Parijs: Choralita Brichs (een Zweedse studente) en Alexis Vassilievitch Stellovski, ex-ge neraal, die zich vorst laat noemen, de sa menzweerder speelt en enigszins oplichter, klaploper en fantast is. Hoewel Choralita zegt, dat het „hard is van Frankrijk te houden en steeds door Frankrijk verwor pen te worden" zou het onjuist zijn in „Les Adieux" uitsluitend het verhaal van de wederwaardigheden van deze beide men sen te zien. De roman is meer. Zij toont ons de steeds bedrogen hoop van vreemdelingen opgenomen te worden in een door hen vrijwillig of gedwongen ge kozen gemeenschap en hun vergeefse po gingen zich aan die gemeenschap aan te passen zonder zichzelf en hun herinnerin gen geheel te verloochenen. De hoofdpersonen, die Bastide gekozen heeft, waren meer of minder voorbestemd om door hun omgeving gebroken te wor den, daar zij de krachtige wil om te leven missen. Zo zegt Choralita tegen de verha- Ier, die haar confidenties optekent en aan ons mededeelt: „Mijn leven is geëindigd, omdat ik nooit in het leven geloofd heb, omdat ik altijd de neiging in mij voelde afscheid te nemen, afstand te doen". Zij noch Alexis kunnen buiten zichzelf treden en zich inschakelen in een andere levens wijze. De eerste vlucht in een ziekelijk mysticisme, de laatste kan slechts leven en zelfs tot zijn zelfmoord komen door sentimenteel zelfbedrog. De twee thema's: het leven van beide hoofdpersonen (ook in hun onderlinge ver houding) en de menselijke eenzaamheid in een afwerende omgeving, zijn voortdurend verweven. Dat maakt, na een langzaam begin, de lectuur bijzonder boeiend, omdat er zo rond de concrete gebeurtenissen steeds een „zwevende" werkelijkheid aan wezig is. De auteur heeft mensen beschreven, zo als er vele leven, maar die wij zonder hen op te merken, voorbij lopen - mensen, voor wie het bestaan één aaneenschakeling van afscheid nemen en terugwijken is. Bastide's „vreemdeling" gaat echter niet uit, zoals de held uit de nog steeds onovertroffen roman van Camus, van de zinloosheid van het leven. Misschien is daarom „Les Adieux" - verschenen bij Gallimard te Pa rijs - wel zonloos, maar niet uitzichtloos en - ofschoon zonder glimlach - niet som ber. S. Elte dige aftocht zal pas geschieden, wanneer er zekerheid bestaat, dat de UNO de Suez- kanaal-kwestie en het geschil tussen Is rael en de Arabische staten zal oplossen. Het kan echter zijn, dat de Britse rege ring bereid is een nieuw gebaar te ma ken door bijvoorbeeld versnelling van het tempo der terugtrekking. Zo lang er in het Midden-Oosten geen verdere ongeluk ken gebeuren, zullen ook velen, die aan vankelijk de actie hebben veroordeeld, overhellen naar de mening, dat er nu ten minste kans bestaat op een bevredigende regeling voor het Midden-Oosten. Londen houdt rekening met een langdurige crisis, in de hoop dat de vaart door het Suezka- naal daarvan niet te lijden zal hebben. Winstpunt Te New York was het winstpunt voor Groot-Brittanni6, dat de stemming in de UNO, naar uit de stemmingsresultaten blijkt, ten gunste van Londen verbeterd is. De conservatieven, die heftig uitvaren te gen de UNO en blijk geven van een felle anti-Amerikaanse stemming, vormen zeker een hinderpaal voor een besluit tot ver vroegde ontruiming van de kanaalzone. Er is echter een andere groep conservatieven, die met een gematigde motie de andere actie doorkruist, omdat zij de breuk met de Verenigde Staten niet willen vergroten. Deze uit invloedrijke figuren bestaande con servatieve groep heeft zich losgemaakt van de aanval op de Amerikaanse politiek. Men bepaalt zich tot het uitspreken van de wenselijkheid van een nauwere samenwer king met de Verenigde Staten binnen het Noordatlantische bondgenootschap. Degenen onder de conservatieven in het Lagerhuis, dié zich van de beginne af te gen de militaire actie hebben verzet, steu nen deze motie. Er is nog een derde con servatieve motie, waarin verzocht wordt om UNO-in.terventie ten behoeve van de Britse geïnterneerden in Egypte. Het blijkt, dat een belangrijk deel van de con servatieven onbevredigd blijft, wélke be slissing de regering ook neemt. De Labour- oppositie beschuldigt de regering er van, dat zij in feite niet meer weet, wat te doen. Er is een duidelijke scheuring in de con servatieve partij. Er gaan geruchten, dat Sir Anthony Eden, die in Jamaica drie we ken rust houdt, over een dag of tien zijn vakantie zou opgeven, om te trachten met Eisenhower in contact te komen. Ook in de conservatieve pers wordt het buitenge woon gevaarlijk genoemd als Eden in zijn isolement belangrijke beslissingen zou ne men. Minister Cals heeft aan de Tweede Ka mer medegedeeld dat thans een regelings- voorstel tot herziening van d< onderwij zerssalarissen is opgesteld. Dit voorstel zal zeer binnenkort in de bijzondere commissie voor georganiseerd overleg voor het lager onderwijs aanhangig worden gemaakt. Er wordt ook aandacht aan de positie van schoolhoofden gewijd. De minister acht het, gezien het verband tussen het salaris van een schoolhoofd, samengesteld uit het salaris van de hoofdaktebezitter en de hoofdenma.rge, en de salarissen van met de onderwijzers vergelijkbare functies, niet van de leerplicht voor volledig dagonder wijs, die, gezien het tekort aan docenten en gebouwen, niet op korte termijn is te ver wezenlijken. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen deelt in zijn begroting mee, dat de Staten-Generaal binnenkort een wetsontwerp zal bereiken tot het tot regel maken van de zesjarige school voor gewoon lager onderwijs. Over de plannen tot verlenging van de cursusduur van de vijfjarige hogere bur gerschool luidden de reeds ingewonnen adviezen zeer verschillend. Een inmiddels ingekomen advies van het rectorencollege geeft aanleiding tot nadere studie. Een be slissing hieromtrent zal echter spoedig wor den genomen. Over de invoering van verkeersonder- richt bij het voortgezet onderwijs zegt de minister, dat met de stijging van de leeftijd der leerlingen het accent in nog sterkere mate van het onderricht in de regels van het verkeer verschoven dient te worden naar de opvoeding tot een goed weggebrui ker. De minister is zeer tevreden over de spoedcursussen voor opleiding tot onder wijzer. Van de 1853 cursisten zijn er 1823 geslaagd. Hiervan waren eind oktober reeds 1634 bij het onderwijs werkzaam; 70 zijp in militaire dienst opgeroepen en van 31 stond de benoeming op een later tijdstip reeds vast. Het uiteindelijk rendement van juist de hoofdenmarge te herzien voor dat het salaris van de hoofdaktebezit ter zou zijn vastgesteld. Plet tekort aan docenten kan naar de mening van de minister niet als een op zichzelf staand verschijnsel worden gezien. Als gevolg van de overspannen arbeids markt is immers op alle terreinen van het maatschappelijk leven, zowel voor de ho gere als de lagere functies, een tekort aan personeel. De minister is van oordeel, dat van een onvoldoende beloning der docenten in het algemeen niet kan worden gesproken. Er kennende, dat de salarissen van enkele groepen van docenten voor verbetering in aanmerking komen, meent hij er op te moeten wijzen, dat deze verbetering wil de verhouding tussen de honorering van de in het bezoldigingsbesluit burgerlijke rijksambtenaren voorkomende functies niet in ernstige mate worden verstoord slechts van beperkte omvang zal kunnen zijn. De minister is van mening, dat het wen selijk is binnen niet al te lange tijd te ge raken tot de invoering van een partiële vormingsplicht gedurende een of meer ja ren na de leerplichtige leeftijd. Hij acht dit noodzakelijk om de overgang van het be schermende schoolmilieu naar de zelfstan dige maatschappelijke werkzaamheid zo gunstig mogelijk te laten verlopen. Het schoolonderwijs eindigt op een moment, dat deze jeugd nog maar amper aan haar werkelijke psychische en physieke ont plooiing toe is, of er zich nog midden in bevindt. De minister is van mening, dat de invoe ring van een partiële vormingsplicht een geschikte aanloop vormt tot de verlenging deze spoedcursussen zal ongeveer 95 pet bedragen. De kosten voor de beloning van de docenten, voor exploitatievergoeding en voor uitkeringen aan de cursisten hebben totaal f 5.680.000 bedragen. Een vraag in het Voorlopig Verslag over door de gemeenten verrichte uitgaven voor het geven van lichamelijke vorming in de lagere school meent de minister aldus te moeten verstaan, dat zij inhoudt, of de be zoldiging van onderwijzers in de lichame lijke oefening van rijkswege aan de ge meente- en schoolbesturen wordt vergoed. Dit is evenmin als ten aanzien van de be zoldiging van andere vakonderwijzers het geval. Een dergelijke vergoeding acht de minister ook niet noodzakelijk. Naar zijn mening kan het onderwijs in de lichame lijke oefening aan de klasseonderwijzers worden opgedragen. Zo nodig zal een klasseonderwijzer dit vak voor een of meer zijner collega's, die op dit terrein minder bekwaam zijn gebleken, moeten geven. (Verkort weergegeven) N.O.C. Gaarne zou ik zien dat u het navolgende plaats in uw dagblad zult ge ven. Ik ben sedert 4 jaren Brits onderdaan, doch Nederlandse belangen en gedragin gen staan mij nog steeds zeer na. De be slissing van het Nederlands Olympisch Co mité om niet aan de spelen in Melbourne deel te nemen is hier door Nederlanders en Australiërs slecht ontvangen. Het valt zeer te waarderen dat de gelden voor de uitzen ding van het Nederlandse team ten bate van Hongarije besteed zullen worden. De vraag rijst echter of het Nederlandse volk afgezien van die gelden niet een redelijk bedrag bijeen kon brengen om Hongarije te helpen. (1). Wat de mensen hier echter opvalt en er gert is dat Nederland als een kleine natie de allures van een groot land aanneemt en bovendien sport met politiek doet samen gaan. Als klap op de vuurpijl valt te ver melden dat Hongarije zelf een groter team naar Australië heeft gezonden dan het oorspronkelijke Nederlandse team. (2) Zoals overal bekend had Nederland reeds enkele Olympische atleten in Melbourne, het Nederlandsch Olympisch Comité had de gulden middenweg kunnen inslaan door deze Nederlanders toe te staan deel te nemen. Zulk een houding zou de hulp aan Hongarije geen nadeel berokkenen. Het. Nederlands Comité heeft het echter nodig geoordeeld de paar Olympische atle ten reeds in Melbourne aanwezig, te dwin gen voor de aanvang der Spelen naar Holland terug te keren. Deze mensen was het niet eens toegestaan hier als toeschou wers tot na de spelen te blijven. Zulk een Gestapo-houding doet het Ned. Olympisch Comité geen goed. Erger is, dat dit helaas op Nederland als natie terug slaat. (3). Volgens een kranten-uitknipsel hierbij ingesloten is het zelfs de Nederlandse pers niet toegestaan de Spelen te reporteren. Dit is nog wel het allerergste. (4). De Nederlandse immigranten in Austra lië zijn niet alleen zeer teleurgesteld, doch zij vragen zich af wat de mensen in Hol land toch bezielt. Nederlanders hier voelen zich in geest en in aard hoe langer hoe ver der van Nederlanders in Holland wegval len. De acrobatiek van het Nederlands Olympisch Comité verhaast dat proces. Indien de houding van het Nederlands Olympisch Comité de gevoelens van de hele bevolking in Nederland weergeeft, kan aLleen gezegd worden dat de Neder landse bevolking over de jaren nog steeds even zwartgallig en zwaarmoedig is geble ven als voorheen. De Australiërs, als grote sportliefheb bers, zullen niet gauw vergeten dat Neder land zich terug trok. De Nederlanders hier staan nu in een enigszins ander licht en onze populariteit is een slag toegebracht. Het is moeilijk aan te nemen dat de hou ding van de 65 deelnemende landen te la ken is. Het Nederlands Olympisch Comité heeft zich als weldoener opgeworpen en schreeuwt dit van de daken. (5). E. R. T. LES, 14 Eastern Avenue, EAST NEWBOROUGH. via Moe Vi ctori a - Australia Naschrit van de redactie: ad (1). Het Nederlandse volk heeft een zeer redelijk bedrag bijeengebracht, buiten de Olympi sche gelden. ad (2). Wanneer een klein land een on afhankelijke en eigen mening heeft en deze in praktijk brengt, neemt het niet de allure aan van een groot land. Klein of groot heeft trouwens niets met meningen te maken. Of mogen enkel lange mannen in Australië wellicht een eigen mening hebben? Wat Hongarije deed of niet deed, was voor Nederland niet van belang. De Hongaarse regering van na de opstand heeft hier namelijk weinig prestige. ad (3). 1-Iet aanwezig blijven van toeval lig reeds te Melbourne aanwezige atleten zou oncollegiaal geweest zijn. Wat de Gestapo met dit alles te maken heeft, is niet erg duidelijk. ad (4). Het allerergste lijkt óns, dat Australische kranten zo plompverloren en dom onwaarheden ten beste geven. Wie kan een Nederlands journalist verbieden, iets te „reporteren"? De Nederlandse kran ten staan vol van de Olympische Spelen en dat er geen eigen Nederlandse verslag gevers in Melbourne zijn, is een kwestie van olkomen vrije beslissing der nieuws- organen. De houding van het N.O.C. geeft niet het gevoelen van het hele Nederland se volk weer,, doch afwijkende meningen zijn zeker niet gebaseerd op de overwe ging, dat we ons best moeten doen om bij het buitenland in de smaak te vallen. En zwartgalligheid heeft er uiteraard niets mee te maken. Er zijn zelfs heel veel vro lijke en goedgehumeurde Nederlanders, meneer Les. Altijd geweest. ad (5). Als de Nederlanders nu in een ander licht staan bij de Australiërs en bij voormalige Nederlanders aldaar, dan is dat vorige licht wel van bedenkelijk karakter geweest. Want Nederland heeft tenslotte nog tal van pijlers voor zijn goodwill in het buitenland, die door de al of niet aan vechtbaarheid van een tamelijk onbelang rijke beslissing als die van het N.O.C. on geschokt zouden dienen te blijven. Red. Kremlin ontkent Een woordvoerder van het Kremlin heeft volgens U.P. verklaard dat de berichten in de buitenlandse pers over de aanwezigheid van Malenkov in Boedapest „volkomen uit de duim zijn gezogen". Tegen onnodig neerschieten van Sovjetsoldaat WENEN (AFP). De Russische ambas sadeur in Oostenrijk heeft woensdag bij de Oostenrijkse regering geprotesteerd tegen het „onnodige neerschieten" van een Rus sische soldaat. De soldaat is op 24 novem ber door Oostenrijkse grenswachten neer geschoten, toen hij bij de achtervolging van Hongaarse vluchtelingen op Oosten rijks gebied kwam. Hij werd ernstig ge wond en overleed korte tijd later. Arnedijk. 27 v. Rotterdam, 23 te Antwerpen. Alhena, 27 v. Rotterdam n. Bremen. Amstelkade, 23 te Rotterdam. Atje Ray S, 27 v. Norfolk n. Rotterdam Albireo, 28 v. Madras n. Colombo. Alderamin, 28 v. Colombo n. Madras. Alioth. 28 le Montevideo. Ampenan, 29 te Tj. Priok. Amstelmeer, 30 te Singapore verw. Arendskerk, 28 te Pauillac. Arkeldijk, pass. 29 n. Celebes n. Philippijnen. Abbekerk, 28 700 m. n.o. Diego Garcia n. Kaapst. Akkrumdijk, 28 te Buenos Aires v. Montevideo. Alnati, 28 te Montevideo v. Buenos Aires. Artemis. 30 te Curacao v. Port of Spain. Alwaki, 28 te Weser. Amor, 28 te Lissabon v. Cartagena. Ariadne. 28 90 m. w. Kp. Matapan n, Piraeus. Alkaid, pass. 28 Vlissingen n. Rotterdam. Ampenan, 27 te Semarang. Aldabi, 28 v. Rio de Janeiro n. Santos. Alphard, pass. 28 Madeira n. Rio de Janeiro Angolakust, 28 te Novoredondo. Breda, 27 te Amsterdam. Baarn, 28 rede Pta. Cardon. Bataja, 28 v. Surabaja n. Makassar. Beninkust, 29 te Freetown verw. Billiton, 28 v. Semarang n. Surabaja. Bintang, 29 te Singapore. Borneo, 27 v. St. Vincent n. New York. Bloemfontein, 28 te Kaapstad v. Pt. Elizabeth. Bengalen, 28 v. Genua n. Rotterdam. Cottiea, 28 te Amsterdam. Caltex Delft, 29 te New Orleans. Caltex Utrecht, pass. 28 Algiers n. Sidon. Camitia, 28 te Curasao. Castor, pass. 27 Landsend n. Guadeloupe. Charis, 27 v. Belwaarde n. Amsterdam. Clavella, 28 bij Abadan. Cradle of Liberty, 5/12 te Philadelphia verw. Coryda, 28 te Calcutta. Calamores, 29 te New York. Daphnis, 28 v, Guanta, 29 te Curagao. Dordrecht, 8 12 te Philadelphia verw. Duivendrecht, 2/12 te Rotterdam verw. Etrema, 27 v. Rotterdam n. Curagao. Eemdijk, 28 v. Lissabon n. Havana. Eos, 29 te Rotterdam verw. Fairsea, 25 v. Melbourne n. Kaapstad. Friesland KRL, 28 dw. East-Londen n. Mauritius. Gouwe. 28 te Dakar. Gaasterkerk, 28 v. Yokohama n. Takubar. Gessenkerk, pass. 28 eil. Amsterd. n. Fremantle. Guineekust, pass. 2G Finisterre n. Amsterdam. Hecuba, 27 v. Trinidad n. Amsterdam. Hydra, 27 v. Amsterdam n. Bremen. Hilversum, 28 te Mahe. Hersilia, 28 te Paramaribo. Hera, 27 v. Funchal n. Barbados. Hestia, 28 te Philadelphia. Hathor, 1/12 te Willemstad verw. Iberia, 28 te IJmuiden. Hos, 27 dw. Finisterre n. Antwerpen. Jagersfontein,, 28 v. Amsterdam n. Bremen. Jupiter, 28 te Rotterdam. Kellia, 28 te Ornskoldsvik. Kermia, 28 v. Holtenau n. Hamburg. Kertosono, 29 te Balboa. Kabylia, 28 290 m.z-.z.w. Fayal n. Pauillac. - Khasiella, 28 200 m. n.w. Cochin n. Singapore Keizerswaard, 28 v. Willemstad n. Columbia. Kota Inten, 28 te Dakar v. Kaapstad. Kaiydon, 28 te Plymouth. Korovina, 28 v. Avonmouth n. Glasgow. Kieldrechl, 8 12 te Colombo verw. Kota Baroe, pas. 28 Kp. De Goede Hoop naar Perzische Golf. Laertes, pas. 27 Kp. De Goede Hoop n. Penang Lekhaven, 27 te Antwerpen. Leopoldskerk, 27 v. Kuweit n .Abadan. Lindekerk, 28 v. Antwerpen n. Amsterdam. Liberty Bell, 2/12 te Cadi2 verw. Lissekerk, 28 te Abadan. Langkoeas, pass. 29 Teneriffe n. Napels. Maureen, 28 v. Rotterdam n. New York. Maasland, 27 v. Bahia n. Las Palmas. Meerkerk, 27 v. Kaapstad n. Port Elizabeth. Mitra, 27 te Curagao. Macoma, 29 te Geelong. Meliskerk, 27 v. Dakar n. Berre. Metula, 29 v. Pladju n. Pulubukom. Mylady, pass. 28 Kp. Finisterre n. Bremen. Myonia, 29 te Reunion. Mitra, 28 te Curagao v. Stanlow. Moordrecht, 2/12 te Mena Al Ahmadl verw. Mijdrecht, 30 te Houston verw. Maasdam, 29 te Southampton. Maas, 28 v. Amsterdam n. Hamburg. Marpessa, 28 te Roterdam. Mataram, 28 v. Marseille n. Genua. Nanusa, 28 te Belawan. Notos, 27 v. Genua n. Livorno. Nestor, 28 te Amsterdam. Orestes, 28 te Pto. Barrios. Osiris, 28 dw. Cuba n. Baltimore. Oostkerk, 28 v. Melbourne n. Sydney. Parkhaven, 27 v. Amsterdam n. Hamburg. Poelau Laut, 28 te New York v. Philadelphia. Prins Willem George Frederik, 28 450 m. w.z.w. Landsend n. Le Havre. Papendrecht, 5/12 te San Lorenzo verw. Pendrecht, 10/12 te Abadan verw. Perna, 28 v. Singapore n. Bangkok. Purfina Nederland, 28 850 m. n.o. Guadeloupe n. Amnaybay. Pygmalion, 28 v. Pointe Aguitre te St. Johns. Prins Willem van Oranje, 28 te Montreal. Pieter S, 29 te Rotterdam. Rotti, 27 v. Amsterdam n. Hamburg. Raki, 28 te Kidjang. Rondo, 27 v. Surabaja n. Sungelgerong. Rotula, 28 300 m. z.w. Landsend n. Stanlow. Roebiah, 28 v. Mombasa n. New York. Rijndam, 28 v. New York n. Port Au Prince. Schelpwijk, 27 v. Las Palmas n. Europa. Schouten, 28 v. Hongkong n. Singapore. Stad Dordrecht, 28 te Palermo. Stad Maassluis, 28 v. Narvik n. Rotterdam. Sirrah, 28 te Singapore. Slamat, 28 te Penang. Sunetta, 28 te Adelaide. Scherpendrecht, 28 te Curagao. Sliedrecht, 30 te Las Palmas verw. Stentor, 26 v. Curagao n. Demerara. Seven Seas, 28 v. Rotterdam n. Montreal. Straat Banka, 29 v. Singapore n. Colombo. Singkep, 29 te Mombasa. Stad Amsterdam, pass. 28 Az. v. Golf v. Mexico Stad Arnhem, 28 v. Philadelphia n. Nederland. Stad Haarlem, pass. 28 Ouessant n. Rotterdam. Tabian, 28 te New York. Tara, pass. 28 Key West n. Galveston. Teucer, pass. 29 Reunion n. Durban. Tomini, 27 v. St. Vincent n. Mombasa. Trajanus, 28 te Puerto Plata v. Cd. Trujillo. Tabian, 28 te New York v. Boston. Tjibantjet, 30 te Tj Priok v Hongkong. Tiberius, 28 v. Horta n. Antwerpen. Van Noort, 24 te Singapore. Waterland, 28 v. St. Vincent n. Amsterdam. Willem Barendsz, 27 v. Curagao n. Kaapstad. Weltevreden, 28 v. Tj. Priok n. Padang. Wonorato, 29 te Chalna. W. Alton Jones, 10/12 te Mena Al Ahmadi verw. Wieldrecht, 6 12 te Bremen verw. Willemstad, 28 v. Port of Spain n. Barbados. Waterman, pass 28 Ouessant n. Amsterdam. Wonorato, 28 v. Calcutta n. Belawan. Willem Ruys, 28 v. Colombo n. Belawan. IJssel, 28 te Beyrouth. Zuiderkruis, 28 te Willemstad v. Christobal. Zeeland, 28 te Penang. Zijpenberg, 28 v. Melilla n. Londen. KLEINE VAART Admiraal Courbet, 28 v. Terneuzen te Herrang. Arctic, 27 v. Londen 29 te Rotterdam verw. Arnoudspolder, verm. 28 v. R'dam n. Lissabon. Admiral De Ruyter, 28 v. Antwerpen n. Dublin. Adm. Nelson, 28 v. Ellesmereport n. Stockholm. Amstelstroom, 28 v. Amsterdam n. Londen. Bergsingel, verm. 28 v. Rotterdam n. Zeebrugge. Binnenhaven, 28 v. Rouen te Casablanca. Badzo, verm. 28 v. Rotterdam n. Londen. Casana, 28 v. Kopenhagen te Rouen. Coolhaven, verm. 1/12 v. Casablanca n. R'dam. Donau, pass. 28 Vlissingen n. Antwerpen. Da Capo, 28 30 m. z.w. Beachyhead n. Oporto. Duiveland, pass. 28 Kiel n. Antwerpen. Draco, 28 v Las Palmas te Amsterdam. Eems, pass. 28 Kiel n. Antwerpen. Erasmus, 28 dw. Smithknoll n. Amsterdam. Fiat, 28 v. Randers te Kopenhagen. Fiducia, verm. 28 v. Maassluis n. Boston. Geeststroom, 28 v. Colchester n. Maassluis. J-Ienrica B, verm. 29 v. Lugnvik n. Quimper Hondsbosch, 23 v. Rotterdam n. Londen. I-Ioogland, 28 v. Rotterdam n. Pt. Talbot. Joost, 28 v. Amsterdam n. Venermeer. Jaba, 30 v. Londen te Rotterdam verw. Jaba, verin. 28 v. Londen n. Rotterdam. Lindesingel, verm. 28 v. Zeebrugge n. Aalborg. Leuvehaven 29 a 30 v. R'dam te Kopenhag. verw. Midsland, 28 50 m o. Gt. Yarmouth n. Leith. Mudo, 28 te Vlissingen n. Aarhus. Musketier, 28 te Vlissingen. Marjan, verm. 28 v. Grimsby n. Aerolskolbing. Matthew, verm. 28 v. Rotterdam n. Nadendal. Mirzam N, 28 v. Abidjan te Nantes. Mynelis, verm. 28 v. Rotterdam n. Antwerpen. Mypuck, pass. verm. 28 Kielerkanaal n. Antw. Maasym N, 28 dw. Gefle n. Grimsby. Noorderhaven, 28 v. Aarhus te Kopenhagen. Nero, pass. 28 Vlissingen n. Amsterdam. Nassauhaven, verm. 28 v. Rotterdam n. Antw. Nieuwland, 29 v. Grangemouth te R'dam verw. Nottingham, 28 v. Rotterdam n. Harlingen. Oranjepolder, 4/12 v. Casablanca te Rouen verw. Ponza, 27 te Cuxhaven. Poortvliet, verm. 28 v. Westport n. Ballina. Spaarnestroom, 28 v. Amsterdam n. Huil. Spes, pass. Vlissingen n. Antwerpen. Tempo D, 29 v. Huil te Rotterdam verw. Trio, 27 v. Zaandam n. Stockholm. Westersingel, verm. 28 v. Aarhus n. Wismar. Wickenburgh, pass. 28 Dungeness n. Casablanca. Westpolder, 30 v. Rotterdam te Oporto verw. Willemijn, 28 v. Aberdeen te Middlesbro. SLEEPVAARE Hudson, 27 140 m. z.o. Rangoon n. Rangoon. Loire, 27 dw. oostpunt Timor n. Bluff. Noordholland, 27 v. IJmuiden te Amsterdam. Oostzee, 27 290 m. z.o. Ceylon n. Priok. Thames, 27 300 m. z.w. L. Palmas n. Rio de Jan. Eerste hypotheek beschik baar op solide onderpanden tegen 4 1/4 rente. Tweede hypotheek op gunstige voor waarden. Brieven no. 4216. ANEGANG 14 (naast C. en A.) Betrouwbare lekken niet, schrijven zuinig, o.a. Bic van 60 en 75 ct. de beroemde Zweedse Ballograf van 1.95 tot 9.50 en de Parker Jotter Apart model Dames- ballpoint f 2.90 Dit schitterende Zwitserse Dames horloge, 17 steens 1 jaar schriftelijk gega randeerd. Speciale St. Nicolaasprijs in chroomuitv. f 49.57 in chroomuitv. f 49.75 Alléén bij: „DE HAARLEMSE UURWERKHANDEL," Bartel,jorisstr. 1, tel. 13131 hk. Smiédëstr. haast reis- bur. Lissone-Lindeman Te huur aangeb. Haar lem-Noord zeer geschikt voor rij wielstalling of dergelijks met overname van ged. inventaris met woning- ruil. Brieven no. 4232 Ter overname aangeb.: Haarlem-Noord. f 4000, brouwerij steunt, met wo- ningruil. Brieven no. 4233 Gezocht voor zeer spoe dige indiensttreding te gen behoorlijke vergoe ding DAME, genegen voor dag of dag en nacht alleen wonende dame op leeftijd te ver zorgen. Brieven Bloe- mendaalseweg 122, Bloe- m endaal. Gevraagd: voor direct 1 AUTOMOBIEL MONTEUR 1 MOTORRÏJW. MONTEUR 1 HANDIGE JONGEN Garage HARDEBELT, Rijksstraatweg 249. Haarlem-N. Tel. 22981—24179 Rijwielen, onderdelen en toebehoren Porselein en aardewerk Grote keuze Speel goederen Iluisli. artikelen Toiletartikelen Bijouterieën koopt u prettig en voor delig bij: MARNIXSTRAAT 45 Tel. 25081 Wij bezorgen gratis bij u thuis. Maak 's avonds ge bruik van onze Rijwiellampjesautomaat Wij hebben een enorme collectie binnen- en buitenlandse verlichtingen, met speciale St. Nicolaasprijzen. Moderne WANDLICHTEN, vanaf 5.95 Leuke SCHEMERLAMPJES, vanaf 4.95 WANDLEESLAMPJES, vanaf 6.75 TREKPENDELVERLICHTINGÊN in nylon en moderne tinten, vanaf 12.75 5 lichts, KOPEREN KRONEN, compleet met moderne glaskelken, vanaf 55.75 ZIJLSTRAAT 65 voor betere verlichting en electrische huishou delijke apparaten TELEFOON 15778 v.a. ƒ15.10 alle soorten reeds vanaf 6.95 Ged. Oude Gracht 30 - Haarlem - Tel. 17530 HOGE PRIJZEN 2000 4845 18498 /1500 16722 20981 1000 1739 5489 7963 9030 10698 12023 14284 20886 6c4o31 7448 14446 17901 17988 18922 20439 200 1415 1723 2132 flia'ilLPit™ ami" lo"!® 5275 7037 7987 9122 12931 13093 13933 13437 16267 17677 1007 2D13 557 3063 4042 5t>9 6001 401 6022 9i'8 7094 902 8044 783 9045 696 10190 070 175 066 152 894 493 660 108 267 002 014 444 555 061 178 943 153 230 918 212 310 795 810 123 243 724 735 208 327 189 516 205 280 679 994 277 279 037 048 559 616 179 230 644 730 347 397 PRIJZEN 790 406 442 459 349 394 490 521 567 049 095 626 674 266 556 235 28-1 366 688 598 716 789 294 316 399 498 561 567 796 696 718 722 320 338 926 936 255 358 744 819 339 543 424 581 954 519 535 S83 910 700 701 628 632 666 928 718 780 VAN ƒ80.— 11008 127 917 973 12015 274 13022 065 737 803 14072 145 922 984 15062 091 16018 020 770 795 17094 124 970 971 18299 302 749 S92 19088 093 892 901 20043 090 21062 105 138 160 590 625 640 683 862 880 433 457 242 248 828 834 146 417 199 33J 069 181 244 315 317 440 248 349 099 172 334 389 601 679 711 39/ 485 518 949 997 545 607 659 505 621 801 219 570 631 410 645 S23 553 650 684 443 673 754 226 393 500 470 478 702 553 619 708 743 871 899 847 915 639 645 686 869 882 911 690 701 733 791 864 877 717 900 989 905 939 NIETEN 1065 087 114 118 122 145 147 157 166 181 192 213 222 260 289 293 299 361 398 423 411 442 450 458 531 539 564 583 612 615 624 634 666 737 741 792 801 Sll 817 S29 641 874 890 947 967 20u6 049 139 226 264 266 279 313 318 322 339 354 360 363 371 380 390 414 420 431 461 466 474 496 497 502 511 521 525 542 5r>U 564 583 584 587 594 633 664 668 685 7J5 749 756 779 801 806 S61 900 903 915 931 936 96S 3015 053 082 141 180 193 209 210 234 278 297 314 364 368 371 430 449 522 527 532 5.S7 538 561 633 709 739 740 750 765 783 802 833 8S0 885 899 913 942 4005 017 0S6 104 149 185 191 217 222 244 262 311 331 336 354 409 444 493 520 531 537 562 571 662 6S7 711 788 792 822 832 833 839 851 877 896 912 972 981 997 5012 017 025 063 099 119 155 175 1S8 247 252 329 338 388 395 396 403 510 512 531 543 598 600 605 628 743 744 793 812 825 829 862 967 6021 040 080 090 111 147 151 163 176 256 258 260 261 267 269 293 294 307 313 321 326 333 349 362 441 449 461 499 501 514 517 612 641 662 666 693 746 749 761 771 S16 850 867 868 883 912 916 938 966 997 7013 018 046 319 144 199 225 232 236 276 2S0 309 352 384 395 410 423 434 436 510 531 532 538 544 556 557 636 638 659 665 676 710 735 771 790 863 868 873 879 906 912 965 979 982 8013 020 036 040 063 101 135 153 159 175 193 243 303 342 389 403 427 455 467 471 515 521 525 531 546 631 652 658 739 812 880 888 914 935 966 991 0010 016 048 082 135 152 154 202 258 277 283 299 316 338 346 383 422 424 474 482 512 614 649 667 704 720 736 784 793 811 821 868 875 895 901 906 952 967 981 10013 107 140 163 178 225 239 260 303 325 393 405 418 443 521 547 585 615 638 639 SI 867 975 998 775 794 8°6 816 842 872 11012 020 025 028 040 088 089 134 147 175 210 214 226 266 297 317 356 453 480 497 512 521 538 553 619 62S 678 695 720 732 754 789 823 829 878 12003 031 048 079 096 144 173 190 195 250 301 317 324 371 375 441 472 487 509 528 573 592 602 034 086 704 714 754 766 777 7S4 894 915 933 983 13007 050 053 133 147 175 195 197 202 249 251 278 310 314 316 352 368 370 443 494 573 575 583 5S5 598 015 060 714 779 781 786 822 895 899 922 961 969 977 9S1 991 14020 034 044 091 117 120 125 134 150 165 193 2S3 289 29.1 346 356 360 407 460 514 530 536 537 541 542 573 624 713 728 740 758 774 822 845 876 945 949 966 972 15072 096 098 121 144 172 177 197 208 263 281 317 321 366 420 426 470 471 492 504 519 524 579 589 606 620 635 660 688 749 771 791 797 819 836 859 869 898 899 902 926 928 1G026 041 059 092 101 113 236 281 298 319 387 398 401 516 548 554 557 571 614 638 733 739 743 7S9 796 S09 819 833 S75 882 906 17027 045 101 171 198 227 254 259 287 326 328 348 376 399 426 450 454 457 461 467 543 552 581 641 667 709 761 855 889 930 969 985 991 18032 050 127 162 199 207 216 224 264 315 323 389 396 420 421 422 449 455 459 461 516 595 607 643 645 649 699 724 760 826 847 885 938 957 987 988 19151 162 199 230 288 291 294 300 323 342 384 3S7 407 408 426 480 520 522 529 538 556 569 609 614 624 645 684 722 728 850 857 859 929 987 20007 069 080 088 092 124 135 156 237 352 380 411 423 435 483 514 537 538 556 608 619 688 694 716 748 772 783 832 929 940 949 970 996 21001 012 033 044 074 154 174 206 254 259 298 360 391 393 395 399 410 414 430 501 510 544 546 604 664 670 726 745 760 767 770 787 835 852 859 870 921 944 951 956 967

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 15