ZE VEN DA GEN HAARLEM Socialistische jongeren houden hun koers nieuw "-SP Huldiging gouden jubilaris Th. Beccari Even iets opzijleggen VOORTREKKERS Liefst onafhankelijke oordeelsvorming Van mensen en dingen onder de Damiaatjes 17 Blijvend toezicht op Linnaeushof Burgerlijke Stand van Haarlem Burgerlijke Stand van Heemstede Burgerlijke Stand van Bloemendaal Haarlemmers winkelen tot laat in de avond Bejaarde fietser bij aanrijding overleden Fietser verloor macht over stuur en werd aangereden Brandje in lunchroom Handig stoppen Heerlijk roken Niemeijer sggj tabak Kind in Zwanenburg overreden sc-xi, 1 SS» "Mfij JMg ièfheêAi VERENIGDE JEUGD Kerstzegels voor tbc-betrijding Zaak tegen kantoorbediende uit Aerdenhout geschorst W. Voet Zonen „Een eigen huissleutel" „Ardaleon" in Spaarndam DONDERDAG 29 NOVEMBER 195 6 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Derde van links de heer Th. Beccari, temidden van de bestuursleden van de IJsclub voor Haarlem en omstreken. Ter gelegenheid van het feit, dat de heer Th. Beccari vijftig jaar bestuurslid is van de IJsclub voor Haarlem en omstre ken is het bestuur woensdagavond in res taurant Brinkmann te Haarlem bijeen ge weest om de jubilaris te huldigen. De heer Beccari werd een maaltijd aangeboden. Tevoren was er een bijeenkomst, waarop wethouder D. J. A. Geluk als voorzitter van de gemeentelijke commissie van de ijsbaan de heer Beccari gelukwenste. Tijdens de maaltijd heeft de voorzitter der IJsclub, jhr. P. J. Boogaert, de gouden jubilaris in dichtvorm toegesproken en vele feiten uit de afgelopen vijftig jaar ge- Commissie van crediteuren Thans is de circulaire van de commissie an crediteuren van de n.v. Linnaeushof verschenen, waarin deze de crediteuren aanbeveelt in te gaan op het aanbod van de heer H. W. Roozen om jaarlijks uit zijn privémiddelen 10 van de schulden van de Linnaeushof te voldoen. Bovendien zal, om een snellere afbetaling te begunstigen, wanneer de heer Roozen 15 voldoet kwijting voor twintig procent worden ver leend. Tevens zal de heer Roozen een ver zekering aangaan, zodat bij overlijden deze bedragen eveneens uitgekeerd kunnen worden. Tenslotte deelt de commissie nog mede, dat de n.v. Linnaeushof een blijvend toe zicht door de commissie heeft aanvaard, teneinde te kunnen vaststellen of snellere aflossing der schulden mogelijk is. HAARLEM, 28 november 1956 ONDERTROUWD: 28 nov., J. J. Fictoor on W. M. Boots; Th. A. Meulenbroek en M. C. de Vos; H. Tavier en C. W. Middelkoop: A. Th. Joosten en M. L. H. O. Engelen; A. de Jong en A. Meijer; L. H. C. Scheewe en W. L. Fortgens; J. Stroo en C. G. M. van Gennip; J. van der Stadt en C. Chr. van der Mije; R. Leppink en H. J. Delfos; H. M. Mens en M. J. van der Aar; H. Walraven en D. M. Heiligers; Chr. Bout en J. N. Goed hart; Th. van Honschoten en C. H. Th. Kaasenbrood; A. M. Zieltjens en J. J. Wijt- kamp; J. Mensink en M. J. J. Koster; W. Th. Koster en W. II. van der Reep; J. Smole- naars en M. M. Willems; L. Boelhouwer en R. de Rooi; L. van Loon en F. Tengbergen; A. F. van Dommelen en M. C. Th. Lissen- burg; F. J. Zweers en M. J. Zwart; F. Groot en J. Broekman. GEHUWD: 28 nov., A. J. Snee en E. C. M. van Hazebroek; N. H. J. de Kwant en A. M. Frijters; J. Stellingwerf en D. M. Vlug; J. G. Paauwe en J. M. Zonneveld; J. Poelgeest en A. C. Germes; H. J. M. Schackmann en E. J. C. Rohling; J. G. de Looze en J. Menke; J. Broekhoff en M. G. Hulskamp; C. J. Gort zak en J. M. Mostert; G. A. de Vries en S. M. Willemse; C. J. M. van Soest en P. A. Farrell; P. Schouten en M. P. Bastiaan; I. nijkstra en H. G. W. de Leth; H. B. E. Kerckhoff en J. M. Vredenburg: J. Chr. Nierse en B. Meijer; H. van de Pol en M. Bor; J. J. Vermeren en M. A. Erdtsieck; F. B. Tromp en C. J. M. Slewe. BEVALLEN van een zoon: 26 nov., A. KumanBrico; 27 nov., H. C. Schmitzvan Reijsen; A. W. de Heusvan Norden; M. M. van DrunenZoet; P. Fierevan der Sijde; S. A. Santbergen—Bulters; G. A. van SijkDiependaal; W. D. CoorsNolten; 28 nov., L. NijmanZandstra; M. BakkerVer- hiilsdonk. BEVALLEN van een dochter: 24 nov., P. Snijder—Berkenpas; 27 nov., J. J. Bakker- van Daalen; J. C. RoosMonster; C. M. Eliëns—Asseler. OVERLEDEN: 26 nov., W. P. C. van der HeideKnegtel, 65 j., Spruitenbosstraat; H. A. de Graafvan Eek, 61 j., Doelstraat; 27 nov., B. SchulpZijlstra, 24 j„ Gasthuis- vest; C. WittebroodDekker, 69 j., Kenau park. ONDERTROUWD: H. Th. Vlaar en M. M. H. Yland; J. Spruijt en A. C. Eikelenboom; S. J. de Vries en E. van Lom; Th. H. M. Voss en B. M. G. Franssen. GETROUWD: M. C. Tromp en D. M. Le- febvre; C. Langhout en Y. E. Fonlijne; H. A. M. Adriaanse en Th. H. M. van Dijkman; E. Rot en J. M. Granneman; J. G. Hagen en W. van Kesteren; W. H. Kremer en M. E. F. Duijnstee. GEBOREN: Margaretha Maria, d. van R. Beers en J. Schols; Emma Josephine Maria, d. van A. I. M. Keulemans en E. A. Groesz; Lilian Catherine, d. van H. H. Cevat en H. D. Kersten; Jan Patrick, z. van J. Mol en H. P. C. Vromans. OVERLEDEN: J. C. G. Adelerhof. 62 j.; G. Tukker, 67 j.; Wed. A. van den Berge— de Graaf. 92 j.; Wed. M. Nijbakker—Bais, 83 j.; J. Boender, 74 j. '•EB OR EN: N. van der Burg—van der 'lard. z.; G. C. Rotteveel—Meiring, d.; ONDERTROUWD: A. Stoop en A. Voets. GETROUWD: J. Th. Skehan en Th. H. Olifiers; J. P. M. Waterloo en C. Schnei ders; J. W. A. Willems en O. de Muinck Kei zer; C. Boelhouwer en I. Balke. OVERLEDEN: W. Schroder, 81 j.; mej. M. C. Houtgraaf, 72 j.; A. W. de Bie, 48 j„; B. L. Quist, 78 j. memoreerd. Namens het bestuur bood hij de heer Beccari een zilveren sigarenbeker met inscriptie aan. De secretaris, de heer A. Sandtke, voer de het woord namens het gewest Hollands Noorderkwartier van de Koninklijke Ne derlandse Schaatsrijdersbond en deelde mee, dat de heer Beccari benoemd was tot lid van verdienste van het gewest. Hij bood het insigne aan. Ook richtte de heer Sandtke zich tot jhr. Boogaert en de heer G. H. Kaars Sijpesteijn en deed mede deling, dat deze heren voor hun verdien sten voor de ijssport eveneens benoemd waren tot lid van verdienste van het ge west. Vele schriftelijke gelukwensen wa ren binnengekomen. Het is 's avonds gezellig druk in de stra ten van de Spaarnestad: met het oog op de komende Sinterklaasviering zijn de winkels tot tien uur 's avonds geopend. Velen maken van de gelegenheid gebruik om die inkopen te doen, waarvoor zij over dag geen tijd kunnen vinden. Op sommige punten in de stad is het zelfs zó druk,, dat de auto's zich slechts met de grootste moeite een weg kunnen banen door de compacte menigte, die vaak aan de trottoirs niet genoeg heeft. De helverlichte etalages verhogen mét de feestverlichting van de drukste winkel straten de typische sfeer van deze Sinter klaastijd. Velen spoedden zich, gewapend met boodschappentassen, een voor deze ge legenheid goed gevulde beurs en een op geruimd humeur naar de warenmarkt op de Botermarkt, teneinde ook daar te trach ten een koopje te bemachtigen. De kinderen mogen deze avond ook wat langer opblijven, hetgeen zij, te oor delen naar hun glunderende gezichten, bij zonder op prijs stellen. De eigenaars van patat es-f riteskraampjes doen eveneens goede zaken. Als de winkels om tien uur worden ge sloten, gaan de meeste mensen nog niet naar huis: zij verdwijnen in een cafeetje om het resterende geld aan een kopje koffie te besteden. In het algemeen is men het er wel over eens, dat men om gezellig te winkelen beslist niet naar Amsterdam behoeft te gaan. VERBETERING In de woensdag door ons geplaatste re censie over de uitvoering van het ora torium „Paulus" van Mendelssohn door het koor „Door Zang Vrienschap" werd abu sievelijk Piet Kee als organist genoemd. Het orgel werd echter bespeeld door Piet Kiel. Woensdagmiddag omstreeks half vijf is de 69-jarige heer L. Tervoort uit Santpoort, toen hij op zijn fiets op de Schoterweg te Haarlem in de richting van de stad reed, door een hem achteropkomende auto, be stuurd door een 36-jarige stukadoor uit Haarlem, aangereden, ten gevolge waarvan hij kwam te vallen en vrijwel onmiddeljjk ter plaatse overleed. Het ongeluk gebeurde, toen de heer Ter voort bij de Dr. Leydsstraat links af wilde slaan en daartoe de rijbaan moest overste ken. De politie vraagt ooggetuigen van de aanrijding zich met haar in verbinding te willen stellen. Na de aanrijding bleek de autobestuurder een shock te hebben opgelopen. Hij werd ter plaatse door een arts behandeld en is later naar zijn woning vervoerd. Woensdagmiddag omstreeks twaalf uur is een 65-jarige fietser uit Haarlem op de Zijl- weg te Haarlem door een bestelauto aan gereden, tengevolge waarvan hij kwam te vallen en met een hersenschudding naar het Grote Gasthuis moest worden overgebracht. Een sterke windvlaag deed de fietser zijn macht over het stuur verliezen. De bestuur der van de hem achteroprijdende bestel auto kon een aanrijding niet meer voor komen. In een lunchroom in het Julianapark te Haarlem heeft in de nacht van woensdag op donderdag een brandje gewoed, dat door de brandweer met één straal water geblust kon worden. De schade was beperkt en is door verzekering gedekt. De brand ontstond, doordat de eigenaar woensdagavond vermoedelijk vergeten heeft de brander onder een frituurfornuis uit te doen. Daardoor is de afvoerinrichting van de gasdampen oververhit, waardoor tegel- boardplaten van de ombouw in brand zijn geraakt. ADVERTENTIE t ra Een heerlijk lichte baaitabak-mélange van 16 edele tabakssoorten. In handige tabakszak met patent-accordeonvouw. Erkend de beste! Woensdagmiddag omstreeks halftwee is een droevig ongeluk in Zwanenburg ge beurd. De vijfjarige jongen Rudolf Koorn stak bij zijn ouderlijke woning de IJweg te Zwanenburg over. Op dat ogenblik pas seerde een auto, die een stilstaande vracht auto voorbijreed. De jongen werd aange reden en was op slag dood. IIET POLITIEKE BEDRIJF, waarin het uiteraard om heel belangrijke zaken gaat, bezit toch wel een niet te verwaarlozen spel-ele ment, dat ook velen, die er niet persoonlijk aan deel nemen, vermag te boeien. Dat bleek bijvoorbeeld bij de jongste regeringscrisis: er waren mensen, die bij bet ingaan van de derde maand van bet regeringloze tijdperk alleen nog maar met een beetje apathie konden verzuchten of bet er nu nooit eens van kwam, maar er waren er ook, die de gehele ontwikkeling gretig volgden en er van begin tot bet eind bij zonder door geboeid werden. Kwam dat alleen door de belangrijke zaken waar het over ging? Ten dele. Het was bet hele samenstel van initiatieven, reacties, kansen en verwikkelingen, dat voor menigeen het spel-element opleverde. Het boeide ouden en jongen en natuurlijk wel in bet bijzonder hen, die tot de aanhang van één der kanspaarden behoorden: de leden der politieke partijen. EN DE jongeren, die zich binnen een bepaalde poli- tieke richting voor dit alles interesseren, beleven het op hun eigen manier. Een ver schil in het meeleven van hen en dat van de ouderen is wellicht, dat hun reali teitszin het nog moet afleg gen tegen die der politici, zodat zij vlotter meegaan met initiatieven, dan mei compromissen. En dat juist maakt hen tot een factor, die veifrissend kan werken voor het grote geheel. Een voor beeld van zo'n jongerenor ganisatie is die van de Par tij van de Arbeid, Nieuwe Koers", die sinds de jongst* Wereldoorlog (zij het met een onderbreking van enkele jaren) ook een afdeling in Haarlem heeft. „NIEUWE KOERS" is voort gekomen uit een democratisch- socialistische jongerengroep, die onder de naam „Rode Koers" illegaal werk deed in de Zaanstreek. Eerst droeg het de naam Democratisch Socia listische Jongeren Organisatie en het werkte volkomen on afhankelijk van de partij, maar onder de huidige naam werd het er in 1948 bij be trokken. Tot leden ervan worden ge rekend alle partijleden tussen de achttien en de dertig. Een andere socialistische jeugd organisatie, die hiermee niet in organisatorisch verband staat is de vanouds bekende A.J.C., die echter thans nog alleen voor de leeftijdsgroe pen tot achttien jaar bestemd is. Deze had voor voor de oor log een aanzienlijk grotere omvang. Geruisloos is de overgang naar de gelederen van de Partij van de Arbeid voor „Nieuwe Koers" in Haarlem zeker niet gegaan. In de jaren, waarin deze aan de orde kwam, botsten juist de me ningen ook binnen deze partij over het beleid ten aanzien van Indonesië. Met name de jongeren verzetten zich dus danig tegen het mede voor verantwoordelijkheid van de partij gevoerde beleid, dat de grote meerderheid eenvoudig niet meer aan het werk deel nam, zodat „Nieuwe Koers" in Haarlem enige jaren geheel buiten werking was. Op 1 ok tober werd de afdeling weer opgericht en sindsdien heeft zij bij minstens twee a drie bijeenkomsten per maand haar activiteit ontplooid. Dick Verkijk, die voor de afdeling zitting in het Haar lemse Federatiebestuur van de P.v.d.A. heeft, vertelde ons, dat het bestuur er zich voor beijvert om de samenstelling van de afdeling zo heterogeen mogelijk te houden. Men waar deert bijvoorbeeld van de deelnemende studenten de be langstelling en de scherpte, waarmee zij de zaken volgen maar zij moeten zichzelf be- perlcen in hun betogen om de vele niet-academici onder hun gesprekspartners niet af te schrikken. Hoogdravendheid wordt dus door het bestuur als een groot gevaar geweerd, hetgeen echter ook weer niet inhoudt, dat „Nieuwe Koers" ooit genoegen zou nemen met onderwerpen of gesprekken of <cocooooooccoco30ocoococococ<xococccccoo OrxXlOOOOCOOOOOCOOCOOOCXXXXXXXDCOCJOOOOOCO culturele programma's van minder gehalte teneinde de massa te kunnen boeien. Over die vraag heeft het bestuur zich definitief uitgesproken: „Nieuwe Koers" kan nooit een massabeweging worden met als voornaamste pretentie het bezig houden van de jeugd, het blijft een kern-organisatie waarin de kwaliteit meer ge waardeerd wordt dan de kwantiteit. Zij past ervoor om alleen maar te piepen, zoals de ouden zongen, maar stelt veel prijs op een onafhanke lijke oordeelsvorming. Het bestuurslid Nick van der Sluis zei, dat Haarlem op dit gebied ook een zekere tra ditie heeft hoog te houden, gezien de krachtige impuls die voor het hele socialistische jeugdwerk is uitgegaan van de door Banning en Vorrink opgerichte Kwekelingen Ge- heelonthoudersbond op de Rijkskweekschool te Haarlem. „DE DEELNEMING aan de politieke vorming voor de P.v.d.A. houdt natuurlijk in dat we de punten van haar beginselprogramma onder schrijven, maar dat brengt ze ker niet met zich mee, dat „Nieuwe Koers" het in alle omstandigheden met de door de partij ingenomen standpun ten eens is. Wanneer u zich zo'n beetje een idee wilt vor men over de oriëntatie van „Nieuwe Koers", dat heeft u natuurlijk al wat aan onze uitingen ten tijde van de Indo nesische kwestie en verder zal het duidelijker worden wan neer ik drie namen noem, waar onze bijzondere belang stelling naar uitgaat: Banning, Schermerhorn en De Leeuw zo lichtte Nick toe. De presidente, mevr. Loek Verkijk-Bleker, (het bestuur wordt in Haarlem toevallig door dames gevormd omdat de mannen, die ervoor in aan merking komen, meestal mid den in hun studie zitten) ver telde van de diverse contac ten, die „Nieuwe Koers" reeds gehad heeft met andere jeugd bewegingen, zoals de jonge renorganisatie van de V.V.D., de Vrijzinnig Christelijke Jeugdcentrale en de Humanis tische Jongerengemeenschap. Het is de bedoeling die con tacten nog uit te breiden, want dat werkt allemaal bijzonder verlevendigend. De beste poli tieke scholing (en dat is het doel van „Nieuwe Koers") is het toetsen van de eigen opi nies aan andere en daarom In deze dagen, die een bij zondere inhoud t krijgen door de inhoud van het loonzakje, dat wij mee naar huis dragen, is misschien méér beleid no dig dan anders voor de be steding daarvan. Want wij kunnen er niet meer zoals in onze prille kindsheid vanuit gaan, dat de goedheilig man, wiens verjaardag voor de deur staat, op eigen kosten al zijn braven een verrassing bereidt. We zullen hem weer gezamen lijk moeten subsidiëren. Er moet een bedrag uit dat loon zakje voor terzijde gelegd worden. En wanneer de Haar lemmers daar nu tóch mee bezig zijn, willen wij meteen ook herinneren aan onze Stille Armen-actie. Laten we dit niet vergeten, wanneer wij over de oogst van de afge lopen maand gebogen zitten en ook daar een bedragje voor opzijleggen. Het is goed om een feest te hebben waarbij men de zijnen gul gedenkt. Maar het is tenminste even mooi om voor het daaropvol gende feest ook aan diegenen te denken, die men weliswaar niet „de zijnen" kan noemen, maar wel de naasten. De kom mer, waarin verscheidene van onze stadgenoten deze feest dagen tegemoet gaan, is vaak zó schrijnend, dat de meest elementaire levensvreugde er door verduisterd wordt. De extra offers, die men zich in ons land en daarbuiten getroost heeft voor de Hon gaarse vluchtelingen zijn in zoverre niet met die voor de stille armen te vergelijken, dat de laatste voor talrijke Haar lemmers een vaste bijdrage waren geworden, die men tóch ieder jaar al afstond. En wij vragen hen daarom dit jaar dezelfde trouw te betonen, want deze weliswaar minder spec'aculaire nood is nog even groot, zo niet groter, dan vo rige jaren. Wij herinneren ook aan de activiteit van bridgeclubs of andere verenigingen, die kien- avonden voor dit goede doel organiseerden of toneelavon den hielden, waarvan de op brengst of een deel ervan aan de stille armen ten goede kwam. Mogen ook de resul taten van dergelijke initiatie ven weer behoorlijk mee wegen in de dagelijks gepubli ceerde verantwoordingen. Het geeft een beetje warmte in deze koude maand. De verkoop van kerstzegels ten bate van de tuberculose bestrijding is in Haarlem al weer in volle gang en reeds velen hebben enige rijtjes ge kocht om hun correspondentie en hun pakketten met zo'n zegel op te luisteren. Ook veel winkelbedrijven, fabrieken en kantoren beplakken de uit gaande post ermee in de ko mende weken. De zegels kos ten maar drie cent per stuk en zijn verkrijgbaar bij het Consultatiebureau, Gedempte Oude Gracht 41, telef. 11604; de Vereniging tot behartiging der belangen van T.B.C.-pa tiënten, Rembangstraat 35 en bij het secretariaat van het Kerstzegels-Comité, Wilhelmi- nastraat 39, telef. 14705. Het comité van aanbeveling bestaat uit de heren Jac. Rus tige, lid van Gedeputeerde Staten, W. C. Bakker, wet houder van Financiën en Volksgezondheid, Pater S. Duynstee, dr. G. Snijders, Hervormd predikant, mr. J. M. Wicherink, secretaris van de Sociale Raad, mevrouw M. D. EichholzDe Wijs, secre taresse U.V.V., en de heren A. D. Bloemsma, arts, H. W. M. van Os, secretaris Commissie Bevolkingsonderzoek en dr. O. H. Dijkstra, arts. kan men niet onderons blijven. Juist dit verschijnsel geeft aan Nieuwe Koers zijn onaf hankelijkheidszin, indien nodig ook van het officiële partij standpunt. De omroepkwestie bijvoorbeeld, waaromtrent de P.v.d.A. nog geen definitieve oplossing heeft en waarover de meningen verdeeld zijn, is volgens Nieuwe Koers alleen maar oplosbaar door een na tionale omroep, die dan ook door deze jongeren bij vele gelegenheden wordt bepleit. En zo zijn er ook nog wel andere zaken, waarover de jongeren een andere mening hebben, dan die welke men hun vertegenwoordigers in de Kamers hoort uiten. Het vorig jaar heeft de Haarlemse afdeling een aantal sprekers van diverse partijen uitgenodigd om hun beginsel programma's toe te lichten. „Het was de bedoeling, dat P.v.d.A.-sprekers volgens een bepaald programma die ver schillende partijprogramma's op alle afdelingen zouden ko men toelichten, maar daar hebben we voor bedankt", zei Dick Verkijk. „Op deze ma nier is er geen kunst meer aan. We wilden het van alle kanten bekijken en toen heb ben we het hoofdbestuur medegedeeld, dat we daartoe zélf wél een paar mensen zou den aanzoeken...." Een diepgevoelde wens bij diverse organisaties van jon geren, die Nieuwe Koers voor wat Haarlem aangaat volko men deelt, is de oprichting van 'n centraal jeugdgebouw voor alle gezindten, dat tegen 'n zo laag mogelijke prijs voor de jongeren te gebruiken zou zijn en aan allerlei doelen zou be antwoorden. Op het ogenblik is het zo met de bijeenkom sten van Nieuwe Koers, dat zij slechts matig bezocht worden en dat men eigenlijk zijn hart vasthoudt voor de kans dat zij druk bezocht worden, want het zijn goeddeels huiskamerbij eenkomsten. En voor een klein groepje kan men de kopstuk ken, die altijd uit een hele boel drukte moeten breken, niet te spreken vragen. Dat is wel mogelijk, wanneer men het een beetje meer de moeite waard kan maken en een iet wat groter gehoor bijeenkrijgt, bijvoorbeeld op weekends van het Gewest Noordholland. Wat de belangstelling voor Nieuwe Koers betreft, met name ook bij vele jongeren van socialis- tischen huize, waren de be stuursleden, die wij spraken niet erg uitgelaten. „Het kon heel wat beter", zei een hun ner, „maar er is tegenwoordig zovéél dat ontspanning biedt". „Gelukkig", vulde een ander bestuurslid met nadruk aan. Haarlemse rechtbank De Haarlemse rechtbank heeft vanmorgen de behandeling van de zaak tegen een zes entwintigjarige kantoorbediende uit Aerden hout, verdacht van roekeloos rijden in een auto. terwijl hij onder invloed van drank verkeerde, geschorst voor het inwinnen van een voorlichtingsrapport. Veertien dagen geleden had de officier van Justitie een gevangenisstraf van twee jaar geëist en intrekking van het rijbewijs gedurende vijf jaar. Op 2 oktober had ver dachte café's bezocht in Rotterdam en Haarlem en des avonds stapte hij in zijn auto om naar huis te rijden. Een caféhouder had hem in overweging gegeven gebruik te maken van een taxi. Op de Wagenweg reed de kantoorbediende een groep fietsende meisjes aan, waardoor twee ernstig gewond naar een ziekenhuis moesten worden ver voerd en op de Herenweg te Heemstede kwam zijn auto in aanraking met een scooter, waardoor de bestuurder en een duo- passagiere gewond werden. Honderd meter verder kwam de auto aan de linkerkant van de weg tegen een tuinhek tot stilstand. ADVERTENTIE Het beste der betere horloges! All-risk verzekerd op wereld-polis Anegang 15 - Haarlem Amateurtoneel Een aangename verrassing werd ons dinsdagmiddag bereid door de toneelgroep Sociale Zaken, die in gebouw Sint Bavo voor het voetlicht kwam met het blijspel „Een eigen huissleutel". Het is een gezellige charge op de moeilijkheden, waarvoor jonge trouwlustige paartjes worden gesteld, wan neer zij met de kleinst denkbare woon ruimte genoegen nemen onder het motto: „de liefde maakt alle dingen mooi". Hoe mooi, leert „Een eigen huissleutel" volgens de bedenksels van Arthur Watkyn, die zo langs zijn neus weg heel rake en heel leuke dingen zegt. Om zo'n spelletje te doen sla gen moet men het haast nonchalant spelen. Nergens een ruziënde toon, nergens de zaken zwaar laten wegen, nee, alles met plezier en een tikje zelfspot. De tonelisten van S.Z. deden dat zo voortreffelijk, dat ik mij erover heb verbaasd. Zo vaak immers zijn zij niet op de planken. Zo geroutineerd kunnen zij dus niet wezen. En toch ging het hun heel gemakkelijk en zeer natuur lijk af. Men kan daarvoor de regisseur verant woordelijk stellen en in dit geval Frans van Emmerik alle lof toezwaaien. Natuurlijk komt hem een goed deel der waardering toe, maar hij zal de eerste zijn om te erken nen, dat hij in Ada Mudde-Ree nu net de speelster trof, die de rol van de spontane en niet op haar mondje gevallen Anne uit nemend kon realiseren. Zij speelde zo on gekunsteld, dat men er zich zonder voor behoud aan overgaf, verzekerd van een middag echt plezier. En Jan de Keijzer, be stemd als Anne's verloofde haar mede- en (soms) tegenstander te zijn, gaf haar even vrolijk partij, duidelijk geïnspireerd door het voortreffelijke tegenspel. Er waren nog een aantal rollen, die heel bevredigend waren bezet zoals de grappige verschijningen der verhuizers Fred en Alf. Ook de dubbelrol van Carel Schouten mag niet onvermeld blijven: de gedistingeerde heer, die mr. Purves was, had genoeg va derlijke noblesse om een aardig karakter op te leveren. De bejaarden, die dinsdag middag de voorstelling bijwoonden, bleken graag bereid zich te verdiepen in de con frontatie met de jeugd en haar problemen. Dat is tekenend voor het effect van het vertoonde. Dat de avondvoorstelling ge slaagd zal zijn lijkt mij na deze consta tering dan ook buiten kijf. P. W. Franse Vrouwelijke leden van de toneelvereni ging „Ardaleon" in Spaarndam hebben in Spaarndam een opvoering gegeven van „Strijd aan het witte front" van W. v. d. Berg. Het stuk speelt in een hospitaal en tracht een indruk te geven van de verhou dingen tussen de verpleegsters, wier per soonlijkheid in de schaduw is geraakt van hun werk. Vooral in het begin verliep de opvoering wat te snel, later werd het spel over het algemeen evenwichtiger. Gre- tha Hoogvliet gaf wel het beste spel te zien. Haar zuster debuteerde aardig met een dubbelrol.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 21