Plastic speelgoed monteren: VELPOH DE LAATSTE TOAST J Verdere drainering van open kapitaalmarkt Effecten- en Geldmarkt MERLIJN EN DE WONDERBESSEN WESTCLOX 0, kom er eens kijken Agenda voor Haarlem Rooms-katholieke bijbelverspreiding altijd op tijd 4 KERKELIJK LEVEN In ons land Maatregelen Minister Luns uit Amerika teruggekeerd op Schiphol zelfstartende eiectrische Grote belangstelling voor de vijfde Start-tournee Helihaven in Amsterdam rnPER ALS HET VAGUCM Collectrice behield geld van charitatieve acties Salarisbesluit middelbaar nijverheidsonderwijs „Engelsman" aangehouden VERVOLGVERHAAL DOOM JAKOB JAKOBI "A Gebroeders B. uit Tilburg te Breda veroordeeld Schade van vliegramp te Eindhoven bijna hersteld ZATERDAG 1 DECEMBER 195 6 ADVERTENTIE DE MODERNE %:t VROUW GR. HOUTSTRAAT 1 37, HAARLEM, tel. 11 640 Evenals van protestantse zijde wordt door de rooms-katholieke kerk veel aan dacht besteed aan de verspreiding van de bijbel. Er zijn heel wat uitgaven, die alle hetzelfde doel hebben: zoveel mogelijk mensen de boodschap van de r.-k. kerk doorgeven. In West-Duitsland werkt het Katholisches Bibehverk. Het werd in Stuttgart opgericht in 1933 met als doel de verbreiding van de Heilige Schrift onder het katholieke volk. Men zou dit trachten te verwezenlijken door het houden van bijbelbesprekingen en het organiseren van conferenties, de bevor dering van de Schriftlezing in de gezinnen en het verspreiden van goedkope bijbel uitgaven. De maand juli van het jaar 1944 zal als een somber deel van de historie van het Bibelwerk bekend blijven. Het was na melijk in deze maand, dat het gebouw van de organisatie bij een bomaanval werd weggevaagd. Op dezelfde dag werd het ge bouw van het Württembergische Bibelan- stalt, het protestantse bijbelgenootschap, eveneens in Stuttgart gevestigd, zwaar door bommen beschadigd. Beide organisaties lie ten zich echter niet ontmoedigen en togen reeds spoedig weer aan het werk. Het Bi- belwerk trok naar Mooshausen. Het werk heeft zich de laatste jaren niet weinig uit gebreid, sedert 1952 kan gezegd worden, dat het zich vrijwel over geheel West- Duitsland uitstrekt. Van de zijde der bis schoppen wordt veel steun ontvangen. Het centrale punt onderhoudt relaties met alle bisdommen en ieder bisdom heeft ver volgens een diocesaan leider. Voor iedere rooms-katholiek bestaat de gelegenheid lid te worden van Katholisches Bibelwerk. Men heeft een orgaan „Bijbel en kerk" dat vier maal per jaar verschijnt. Men zou graag komen tot de uitgave van een goedkope bijbel, maar het feit dat er niet minder dan acht bekende r.-k. bijbel vertalingen zijn, maakt dit voorlopig on mogelijk. De grootste verspreiding van r.-k. uitga ven ondervindt het Nieuwe Testament van Rosch in Paderborn en daarna de uitgave van Ketter in Stuttgart. Per jaar over schrijden beide het miljoen exemplaren. Andere bekende uitgaven zijn die van Perk in Einsiedeln en die van Pius Parsch in Klosterneuburg. Bijzondere vermelding verdient verder zeker nog de handleiding voor dagelijkse schriftlezing „Gods woord in het kerkelijk jaar". De goedkope bijbel is nog een wens. Interessant is het te we ten, dat het protestantse bijbelgenootschap in Württemberg wel een dergelijke uitgave heeft. Het aantal bijbels, dat door middel hiervan onder de mensen komt ligt jaar lijks niet ver onder het miljoen. Een der r.-k. instellingen, die zeer veel doet ter bevordering van het bijbellezen, is de A.F.E.B.E.H., de Vereniging tot Be vordering van Schriftstudie in Spanje en Spaans Amerika. Sinds 1952 heeft deze or ganisatie vijf uitgaven verzorgd van de vier Evangeliën. Het betrof hier driehonderd duizend exemplaren. Thans is men bezig met de voorbereiding van een zesde druk, waarvan het tachtigduizend exemplaren wil verspreiden. Bovendien verschenen de laatste jaren drie drukken van het Nieuwe Testament in een totale oplage van hon derdvijftigduizend exemplaren. Tenslotte vernemen, we nog, dat thans ook een uitgave van het Oude en Nieuwe Testa ment tezamen ter perse is. De belangstel ling hiervoor is reeds thans zeer behoor lijk, in voorverkoop werden reeds veertig duizend exemplaren genoteerd. Dezelfde vereniging houdt zich ook bezig met het organiseren van bijbelweken en tentoonstellingen. Er is nog een ander r.-k. bijbelgenootschap in Spanje, de Biblioteca de Autores Cristianos. Om enige indruk te geven van de werkzaamheden van deze or ganisatie: zij verzorgde honderd twee enveertigduizend exemplaren van de zo genaamde Nacar-Colunga vertaling; zesen veertigduizend stuks van de vertaling van de hoogleraren Bover en Cantera; drieën- dertigduizend van de Vulgaat en een kleine driehonderd achtentachtigduizend exem plaren van pocketuitgaven van de Evange liën en het Nieuwe Testament. De prijzen hiervan zijn laag, terwijl ook in groten ge tale gratis verspreiding plaats heeft. In Frankrijk is de „renouveau biblique" een der grote steunpunten van het geeste lijk leven. In de laatste tijd vraagt de ver schijning van de „Bible de Jerusalem" de aandacht. Deze vertaling werd begonnen onder de leiding van de Franse Domi- canen van de Bijbelschool in Jerusalem. Enkele medewerkers waren Etienne Gil- son, prof. Marrou en Gabriel Marcel. De uitgave, waarvoor de belangstelling vrij groot is, wordt verzorgd door Ed. du Cerf in Parijs. Een pocket-uitgave op kerkboek formaat wordt uitgegeven door Desclée de Brouer. Het schijnt dat van de Bible de Jérusalem een Engelse uitgave in voor bereiding is. In Engeland is vooral de Catholic Truth Society werkzaam. Gedurende dit jaar verzorgde men een goedkope bijbeluitgave. De eerste oplage bedroeg honderdduizend exemplaren, waarvan er per week gemid deld tienduizend besteld worden. In de missiegebieden Het meest omvangrijke werk der bijbel vertaling wordt wellicht verricht in de missiegebieden, waar de missionarissen zich zeer veel moeite getroosten de bijbel toegankelijk te maken voor de mensen, waaronder zij werken. Kort en goed kan hierbij zonder overdrijving gezegd worden, dat daar tot de zielzorg steeds weer de zorg voor een eigen bijbelvertaling behoort. Re gelmatig verschijnen dan ook berichten, dat voor de missiegebieden nieuwe verta ngen gereedkomen. DAT ALLE VERMOGEN slechts een be trekkelijke waarde heeft is wel weer duide lijk gebleken uit de recente cijfers van het C.B.S., volgens welke de waarde van alle op de Amsterdamse beurs genoteerde aan delen, eind juli tot een bedrag van f 17.8 miljard gestegen, op het einde van oktober tot f 16.5 miljard, dat is met f 1.3 miljard was gedaald. En ook deze maand zijn de koersen in doorsnee weer gedaald blijkens het indexcijfer, dat van 204 tot 190 is terug gegaan. Zoals wij de vorige week reeds schreven, zal bij de meeste fondsenbezitters dit jaar van een vermogensvermeerdering geen sprake zijn, maar zullen zij 1956 met een vermogensverlies moeten afsluiten. Want het ziet er nog niet naar uit dat de maand december voor de beurzen een krachtig herstel zal meebrengen, ook al kan men van mening zijn dat vele aan delen tegenover de positie en de financiële resultaten der betrokken ondernemingen, zomede t enopzichte van de voor 1956 te verwachten dividenden, thans te laag no teren. Er zijn ongetwijfeld ook voor de Nederlandse conjunctuur een aantal on zekere factoren, maar meer dan deze druk ken de nog altijd onzekere internationale verhoudingen en de grote kapitaalbehoef ten de markt. De rechtstreekse gevolgen van de gestagneerde olie-aanvoeren uit de Arabische landen zullen wel wat meeval len, nu de V.S. ten aanzien van de olie- exporten naar Europa wat toeschietelijker worden en in dit verband zelfs een nieuw Marshallplan overwegen. Het is bekend dat de ongebruikte capaciteit van de Ameri kaanse oliebronnen bijna evengroot is als de totale hoeveelheid, welke door het Suez- kanaal werd vervoerd. In Texas is men dan ook druk bezig de produktie zo snel moge lijk te vergroten, hetgeen voor de oliemaat schappijen uiteraard stijgende inkomsten betekent, vooral nu de olieprijzen zijn ver hoogd. Maar de spanningen in het Midden- Oosten, het prestigeverlies voor het Westen en de vrees dat het in de Arabische landen tenslotte toch nog tot een uitbarsting zal komen, houden de beurzen in hun ban ge vangen. Bovendien doen zij de prijzen van de grondstoffen en van de vrachten stijgen, zodat voor het functioneren vand e wereld handel grotere kapitalen nodig zijn, terwijl aan de andere kant de kapitaalbezitters uiteraard meer terughoudendheid aan de dag leggen. Het is niet alleen Europa dat met een kapitaalnood zit te worstelen. Ook in de V.S. is het kapitaal krap en poogt de re gering het kapitaalverbruik te matigen, waartoe het disconto van de federale re servebanken reeds enige malen, het laatst tot 3 pet. is verhoogd. Een verdere verho ging schijnt in overweging te zijn, maar deze wordt thans uitgesteld omdat men hiervan onder de huidige omstandigheden blijkbaar een al te grote terugslag op het bedrijfsleven vi-eest. IN ONS LAND blijft het probleem van de kapitaalvoorziening voortdurend aan de orde. Hoewel de markt voor nieuwe emis sies allesbehalve gunstig ligt, doen Wilton, de Amstel Bierbrouwerij, de Lettergieterij Amsterdam en De Bijenkorf toch maar een beroep op de kapitaalmarkt, nu aan de banken een nieuwe kredietbeperking is op gelegd, nadat, zoals bekend is, de uitzet tingen aan debiteuren gedurende de eerste negen maanden van het lopende jaar niet onbelangrijk zijn gestegen. De transacties op de kapitaalmarkt onttrekken zich in zo verre van de openbare waarneming dat sinds de laatste tijd in toenemende mate onderhandse geldleningen worden ge plaatst. Blijkens de jongste cijfers van het levensverzekeringsbedrijf is van het totaal belegde vermogen ad f 5.7 miljard thans reeds ca. de helft in onderhandse leningen belegd en dit proces gaat nog steeds voort. Men herinnert zich dat Philips in de loop van dit jaar contracten heeft afgesloten tot een bedrag, dat per 30 september j.l. tot f 176 miljoen is gestegen en waarvan thans f 129 miljoen is opgenomen, zodat er nog slechts f 47 miljoen resteert en het is de vraag of er dit en het volgend jaar uit de bedrijfswinst voldoende zal overblijven om de nog altijd voortgaande expansie te fi nancieren. Onlangs zijn voor de bouw van tien tankers voor de Shell Tankers n.v. met de institutionele beleggers overeenkomsten tot een bedrag van f 250 miljoen aange gaan en deze week is bekend geworden dat de Export Financiering Maatschappij een bedrag van f 140 miljoen zal opnemen, waarvan de levensverzekeringsmaatschap pijen f 63 miljoen zullen fourneren, ter wijl ter zijner tijd f 75 miljoen obligaties door genoemde financieringsmaatschappij zullen worden geplaatst Alleen deze drie transacties maken te zamen een bedrag van ca. f 560 miljoen uit en al wordt dit bedrag niet ineens opge nomen, het kapitaalaanbod op de open markt wordt er niettemin in ernstige mate door beperkt. In de kringen van het Neder landse bedrijfsleven, met name in die van de scheepvaart, zal men vooral over de nieuwe activiteit van de Export Financie ring Maatschappij vermoedelijk niet bijster enthousiast zijn, omdat de buitenlandse op drachten nu reeds de oplevering van sche pen voor de binnenlandse ondernemingen vertragen. Maar afgezien hiervan beteke nen de heer genoemde transacties een ver dere stijging van de rentestand, daar het netto-rendement voor de levensverzeke ringsmaatschappijen, evenals bij de geld leningen ten behoeve van de Shell Tankers n.v. 5/ pet. zal bedragen, zodat ook de openbare emissies, waartoe de Export Fi nanciering Maatschappij zal overgaan, een dergelijk rendement zullen moeten op leveren. Het is dan ook geen wonder dat de koer sen van de Nederlandse staatsfondsen en van andere obligaties nog altijd meer nei ging tot dalen dan tot stijgen hebben en het ffectief rendement van de 3 pet. Inves teringscertificaten bijvoorbeeld reeds tot 5 pet. is gestegen, nog afgezien van het fis caal voordeel bij uitloting of aflossing. ONDER DEZE OMSTANDIGHEDEN kan men het de regering niet euvel duiden dat zij naar een beperking van de bestedingen blijft streven, een vraagstuk, waarover de SER rapport heeft uitgebracht en waarvan reeds bekend is dat de daartoe ingestelde commissie voorstelt op de drie fronten, de overheid, het bedrijfsleven en de verbrui kers, een beperking van f 600 a f 900 mil joen toe te passen, elk voor een derde van dit bedrag. Tevens is de suggestie gedaan het verschil tussen de 7 pet. premie voor de A.O.V. en de wegvallende verenigingshef fing van 4.6 pet. voor de helft door de werkgevers en voor de wederhelft door de werknemers te doen dragen, voor elke groep dus 1.2 pet. Hoewel de commissie van de SER ook op bezuiniging bij de Over heid aandringt, schijnt zij toch van een verhoging van de Inkomstenbelasting en de Vennootschapsbelasting niet geheel afkerig te zijn en in elk geval zijn er maatregelen te verwachten, welke voor het bedrijfsleven niet bepaald opwekkend kunnen worden genoemd. Algemeen gesproken is de gang van zaken in de Nederlandse bedrijven thans zeker niet onbevredigend, zoals ook wel uit de kwartaalcijfers van Philips en de tussen tijdse publikaties (Lettergieterij Amster dam, De Bijenkorf) is gebleken. Over de afzetmogelijkheden heeft men geen klagen, maar deze zijn in het binnenland, althans in verhouding tot het nationaal inkomen vermoedelijk te groot, ook als men de ham steraankopen van november uitschakelt. De cijfers van de buitenlandse handel voor ok tober wijzen uit dat de import tot f 1.342 miljoen is gestegen tegen f 1.191 miljoen in september, waartegenover ook de export weliswaar van f 998 miljoen tot f 1028 mil joen is toegenomen, doch waardoor het invoersaldo over de eerste tien maanden van f 1656 miljoen in 1955 tot f 2669 mil joen is opgelopen. Een zodanige stijging kan de betalingsbalans zeker niet dragen en het nog steeds teruglopen van de goud en deviezenvoorraad is dan ook een be denkelijk teken aand e wand. Minister Hofstra heeft in zijn Memorie van Antwoord onlangs als zijn mening uit gesproken dat de goud- en deviezenvoor raad normaliter ca. 6 maal zo groot moet zijn als het bedrag van de maandelijkse invoer, anders gezegd, gelijk moet zijn aan „Op ieder gebied zijn de tegenstellingen in de Verenigde Naties verscherpt", zo ver klaarde de minister van Buitenlandse Za ken, mr. J. M. A. H. Luns, die vrijdag uit New York op Schiphol is teruggekeerd. „Het Afro-Aziatische blok bezit een-derde van het totaal aantal stemmen en is in staat iedere resolutie onmogelijk te maken". Gevraagd naar de blanco stem van Ne derland ter zake van de resolutie zaterdag, door de Afro-Aziatische groep ingediend, zei minister Luns dat de reden daarvoor moest worden gezocht in de omstandig heid dat het tot op het allerlaatste ogen blik niet duidelijk is geweest welke hou ding Amerika zou aannemen. De kwestie-Nieuw-Guinea komt naar de verwachting van minister Luns zeker niet voor januari 1957 bij de Verenigde Naties in behandeling. De bewindsman, sprekend over de Amerikaanse oliehulp, zei dat hij „enige hoop heeft dat Amerika binnen niet al te lange tijd de olietoevoer naar Europa zal ondersteunen. Toen Merlijn weer in de stad kwam met zijn mandje eierenzag hij al gauw, dat daar heel wat veranderd was. Niemand lachte; bedrukt en schuw gingen de anders zo vrolijke burgers van Berlicsteyn door de straten. Hij begreep er eerst niets van en keek vervronderd toe. Maar toen één van zijn be kenden hem angstig fluisterend had verteld, hoe het daar de laatste tijd toeging, werd het hem duidelijk, waarom alle mensen er zo neerslachtig waren. 103-104 ADVERTENTIE De eerste expositie van de vijfde Start- touimée van werken van jonge Nederlandse schilders werd van 19 oktober tot 11 no vember gehouden in het Centraal Museum in Utrecht en trok daar grote belangstel ling. De collectie is thans tot 9 december te zien in het stedelijk museum „De Laken hal" in Leiden. In 1957 zal hij in Maastricht, Groningen, Almelo, Breda, Schiedam en wellicht nog in enkele andere plaatsen worden getoond. B. en W. van Amsterdam delen in hun Memorie van Antwoord mede, dat het in hun voornemen ligt op korte termijn bij de gemeenteraad een voorstel in te dienen het zuidelijk gedeelte van het terrein aan de Jan van Galenstraat, dat indertijd dooi de raad is bestemd voor de bouw van een helihaven, op eenvoudige wijze geschikt te maken voor het starten en landen van helikopters. Dit is noodzakelijk om hel opnemen van Amsterdam in eventuele helikopterverbindingen mogelijk te maken ADVERTENTIE de import gedurende zes maanden Welnu, de import van de laatste zes maanden (mei- oktober) heeft dit jaar f 1% miljard be dragen, terwijl de goud- en deviezenvoor raad van f 4.7 miljard eind februari tot f 4 miljard is gedaald. Beperking van de bestedingen is dus zeer zeker noodzakelijk. De commissie van de SER heeft het zich gemakkelijk gemaakt door voor elke groep (overheid, bedrijfs leven en verbruikers) eenzelfde aandeel in de beperking voor te stellen. Men zal er hiei'bij echter rekening mee moeten houden dat dit voor de particuliere bestedingen 1 y2 pet. betekent, maar voor de investeringen ca. 7 pet. en voor de Overheid 5 pet. Te wensen ware dat men aan de Over heid een sterkere breidel voorschreef, want al zijn niet alle overheidsuitgaven impro- duktief, nieuwe investeringen van de be drijven zijn voor de bevordering van de nationale welvaart onontbeerlijk. De rechtbank te Amsterdam heeft de 52- jarige ex-verpleegster mevrouw H. F. v. d. L. uit Amsterdam veroordeeld tot twee maanden en twee weken gevangenisstraf met aftrek, voorwaardelijke terbeschik kingstelling met een proeftijd van drie jaar en onder toezichtstelling van de dr. F. S. Meyersvereniging. De eis luidde twaalf maanden. Deze dame had zich schuldig gemaakt aan het niet afdragen van gelden, verkre gen uit de opbrengst van collectes en acties van charitatieve organisaties in de periode van maart tot en met augustus. Hoewel zij tegenover de rechter-com- missaris had verklaard het geld voor haar huishouden te hebben gebruikt, ontkende zij voor de rechtbank het geld te eigen bate te hebben aangewend. In een psychiatrisch rapport werd opgemerkt, dat deze vrouw niet ten volle toerekenbaar kan worden gesteld voor haar daden. In het Staatsblad is gepubliceerd het Koninklijk Besluit van 20 november 1956 tot herzening van de regeling inzake de bezoldiging van het personeel aan de rijks- en ingevolge de Nijverheidsonderwijswet gesubsidieerde gemeentelijke en bijzon dere scholen' voor middelbaar nijverheids onderwijs. Dit salarisbesluit wordt geacht op 1 juli te zijn ingegaan. In vergelijking met de be staande regeling zijn in het nieuwe besluit veranderingen aangebracht, die o.m. be treffen de incorporatie van de salarisver hogingen van 6 en 3 percent, per 1 juli 1955, vaststelling van de salaris-anciënni- teit, de bezoldiging van de praktijkleraren en assistenten en de bezoldiging van directeuren van avondscholen. De politie heeft de 23-jarige L- F. M. aangehouden, die twee Hagenaars had op gelicht voor respectievelijk f 100 en f 50 Hij had zich eerst uitgegeven als werkende bij de Amerikaanse luchtmacht en in het tweede geval als co-assistent van een Ame rikaanse firma. Bovendien had hij zonder te betalen verblijf gehouden in twee pen sions. Bij zijn aanhouding gaf M. voor En gelsman te zijn en praatte een uur lang al leen maar Engels. Hij toonde zich zeer verontwaardigd en zei dat de politie de verkeerde te pakken had. Toen hem zijn paspoort werd gevraagd, dat hij niet kon tonen, viel hij door de mand. ADVERTENTIE PLASTIC LIJM r~ Nu, ik ken hem wel. Hij lijkt niet op zijn zuster. U kunt hem een soort kruising tussen een Nobel prijsdrager en een ijshockeyspeler noemen. Irene en hij zijn erg verliefd, maar dat heb ik geloof ik al verteld. Moet ik dat als een waarschuwing opvatten, me vrouw? Dorothea begon weer te lachen. Zoals u wilt. Het is jammer, dat ik nu mijn zieke echtgenoot moet gaan verzorgen. Anders had ik u op een kopje koffie uitgenodigd. Maar u kunt, als het beter schikt, wel eens op bezoek komen, mijnheer Termühlen. Waar zal de chauffeur u afzetten? Wanneer de mens inderdaad het produkt is van zijn opvoeding, dacht Muck, dan kan Irmgard Christensen nooit zelfmoord hebben gepleegd. De commissaris keek eens onderzoekend naar dominee Christensen, die tegen over hem zat. De oude heer wist slechts met moeite zijn gevoelens te verbergen. Hij is geen schijnheilige, meende Muck, maar een mens, die aan het goede op aarde gelooft en die zijn kinderen geen complexen heeft bezorgd. Wanneer dat meisje Irmgard door één of ander onoplosbaar probleem geplaagd werd, dan zou zij naar alle waarschijnlijkheid haar vader om raad gevraagd hebben. U kunt zich natuurlijk wel voorstellen, zei de dominee met een merkwaardig zware stem, dat een zelfmoord van mijn oudste bij mij zekere grondvesten zou laten trillen. Ik kan het niet geloven, ik kan het eenvoudig niét geloven, commissaris. Zeker, ik heb niet veel materiële wensen van mijn kinderen kunnen ver vullen, maar we hebben steeds in zulk een volkomen harmonie geleefd, dat Irmgard alleen al hierom niet tot zulk een stap overgegaan kan zijn! De dikke commissaris speelde met een potlood. Dat deed hij altijd, wanneer hij, om zo te zeggen docerend, het gesprek een bepaalde richting uit wilde sturen, wan neer hij wilde samenvatten wat hij reeds wist. Mijnheer Christensen, begon hij, U bent niet de enige, die niet aan zelfmoord gelooft. Maar wij mogen niet uitsluiten dat er dingen zijn, die steeds weer nieuwe menselijke raadsels openbaren. Men moet zich daardoor echter niet 'en overbluffen. U neemt het mij, dat hoop ik tenminst niet al te zeer kwalijk, wanneer ik mis schien een beetje onhartelijk en ruw met u over deze Vertaald uit het Duits Copyright: Cosmopress, Génève Oorspr. titel: „Toen de champagne werd geserveerd" kwestie schijn te praten, maar het is nu eenmaal mijn vak. In eerste instantie was ik rotsvast overtuigd, dat het zelfmoord moest zijn geweest, want het is mijn methode van werken om in alle gevallen het meest waarschijnlijke het éérst aan te nemen. Ik heb u neemt het mij hopenlijk niet kwalijk een beetje in de papieren van uw dochter gesnuffeld. Ik heb de brie ven, die zij van u gekregen heeft, gelezen en een paar van enkele vriendinnen. Daardoor heb ik mij een beeld kunnen vormen van haar gedachtenleven. Ze was meen ik een jong meisje, dat precies wist hoe ze het leven moest aanpakken. Alle aantekeningen, die zij tijdens de college's heeft gemaakt, heb ik ook door gelezen. Ik wilde nagaan, of ik misschien een aan knopingspunt of beter gezegd een sleutel zou kunnen vinden, die een deur in het geestesleven van uw dochter zou kunnen openen. Maar ik heb niets gevonden. Ze was verstandig, ijverig en zelfbewust. Daarna heb ik de kwestie van een criminele zijde benaderd. De eerste vraag was natuurlijk: hoe komt een studente in de filologie, die Duits, geschiedenis en socio grafie studeert, aan cyaannatrium? Ik heb de vrienden en vriendinnen van uw dochter verhoord en al het mo gelijke gevraagd. Ze had een bijzonder goede vriend schap gesloten met een student in de chemie. Aha, dacht ik, dat is het eerste spoor. Het kan zijn, dominee, dat ik mij in een zaak één keer kan vergissen, maar niet voor een tweede keer. Ik heb deze jonge man hij stribbelde nauwelijks tegen aan een waar kruisverhoor onder worpen. Van hem heeft uw dochter in géén geval het vergif kunnen krijgen. Daar had ik trouwens al een voorgevoel van en zijn woorden hebben dat nog eens bevestigd. Iedere fabrieksarbeider, die ijzer hardt, zo heeft hij gezegd, kan gemakkelijker aan cyaannatrium komen dan een student in de chemie. Ik ben thans in mijn zevende semester en werk aan enkele onderzoekingen over koolhydraten. Als ik het gewild had, dan had ik haar wel één of ander organisch vergif kunnen geven, maar waarom zou ik dat hebben willen doen? Over iets dergelijks hebben wij nooit en te nimmer gesproken. Integendeel: wij waren veel te veel op het leven gesteld, dan dat één van ons aan zelfmoord kon denken. Dominee Christensen knikte. Misschien zou het gemakkelijker geweest zijn, om aan een zelfmoord vast te houden, zei hij, want als dat niet zo zou zijnHij maakte de zin niet af. Nadat dominee Christensen vertrokken was, belde Muck het kantoor van Amthor op en vroeg naar Ter mühlen. Zij troffen elkaar 's avonds tegen negen uur in een café'tje in het noorden van de stad. Het was een typisch kroegje, dat men in een grote stad kan vinden. Een blank geschuurde bar, een glazen vitrine met gekookte eieren en belegde broodjes, een corpulente waard, die een stompje sigaar tussen de lippen klemde, en enkele tafeltjes. waarop wat armetierige bloemen stonden. Hier voel ik mij op mijn gemak, zei Muck tegen Termühlen. 's Zomers kan ik hier mijn das afdoen, zonder dat iemand er wat over zegt, en 's winters is het hier behaaglijk warm. Ik kan hier ook met taxichauf feurs praten of met een paar arbeiders van de gas fabriek skat spelen, zonder dat iemand er aanstoot aan neemt. Het valt niet op en je hoeft je aan niemand te storen. Tiny, breng eens twee donker en twee ouwe! Termühlen glimlachte. Hij kon goed opschieten met de commissaris, omdat deze zonder vooroordelen was. Hij zat, om het zo maar eens te zeggen, in een schouwburg en liet het menselijk leven op het toneel aan zich voorbij rollen, waarbij hij duidelijk onderscheidde, wie zijn rol echt en wie deze met te veel pathos speelde. Termühlen begreep echter nog niet, waaraan hij de eer te danken had, dat de commissaris hem voor een glas bier uitge nodigd had. Klaarblijkelijk kon de dikke Muck gedach ten lezen. U verbaast zich er misschien wel over, dat ik u hier uitgenodigd heb, zei de commissaris vrij plotseling. Nu, daar heeft u het volste recht toe. Maar ik vermoed zo, dat ik uw ijdelheid wel enigszins moet teleurstellen. U bent voor mij slechts een crimineel object, omdat u op die ongeluksavond bij de Amthors was. Dan hadden wij dit gesprek toch ook op uw kantoor kunnen voeren! Niet zo zakelijk, mijn waarde Termühlen. Het is best mogelijk, dat wij hier zijn omdat u deels uit zuur stof bestaat.... Valt dat onder uw competentie? (Wordt vervolgd). De rechtbank te Breda heeft de gebroe ders B. te Tilburg, die zeiden op te treden als gemachtigden van Westerling, terzake oplichting en valsheid in geschrifte ieder veroordeeld tot vijftien maanden gevan genisstraf met aftrek van voorarrest. J. B. had een document gemaakt, waarin de ex-KNIL-kapitein Westerling verklaar de van de regering twee ton tegoed te hebben ter ondersteuning van zijn acties in Indonesië. Daarin was tevens opgeno men een schuldbekentenis aan de gebroe ders B. ter grootte van f 35.000. Zijn broer, M. B., had getracht dit docu ment voor f 35.000 in handen te spelen van het ministerie van Buitenlandse Zaken. De eis was voor J. B. achttien maanden en voor M. B. twaalf maanden, beide zon der aftrek. Over een week zal de laatst herstelde woning van de op 22 september door de vliegtuigramp in Strijp te Eindhoven ge teisterde huizen weer door de oorspronke lijke bewoners kunnen worden betrokken. De schadeloosstelling der slachtoffers door het ministerie van Oorlog heeft bijna haar beslag gekregen. Nog slechts enkele van de tweeëntwintig betrokken gezinnen wachten op de definitieve afrekening, waarop zij overigens reeds ruime voor schotten hebben ontvangen. De getroffenen zijn allen zeer tevreden over de wijze waarop zij geholpen en schadeloos gesteld zijn. Van de bij de ramp gewonde personen staan er nog enige onder medische controle. Een 10-jarig meisje van het gezin Linne- mans wordt nog op de afdeling plastische chirurgie in het ziekenhuis te Tilburg ver pleegd. ADVERTENTIE wat ik in m'n pakje vindt, 't is een pracht polshorloge, een PONTIAC, wel bedankt hoor, goede Sint. Wilt u ook zo'n dankbaar gezicht zien op pakjesavond? Komt u dan eens rustig uw keuze maken uit onze schit terende collectie horloges van uitslui tend KWALITEITSmerken o.a. PONTIAC - ZENTRA - INDUS die levenslang meegaan. BIJ VINDT U HET de kleine zaak met de grootste keuze Grote Houtstr. 49 - Haarlem - Tel. 20049 ZATERDAG 1 DECEMBER Minerva: „Tarzan in de gouden stad", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De man, die te veel wist", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Charlie's tante", 18 jaar, 7 en 9 15 uur. Roxy: „Godzalla", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Serenade", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Botsende jeugd", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het kasteel in de schaduw", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „The naked street", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Stadsschouwburg: Toneelgroep Theater met „Het bezoek van een oude dame", 8 u. ZONDAG 2 DECEMBER Minerva: „Tarzan in de gouden stad", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Het grote avontuur", alle leeft., 11 uur. „De man, die teveel wist", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Madame Butterfly", alle leeft., 10.30 uur. „Charlie's tante", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Godzilla", 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „De prins-stu dent", alle leeft., 11 uur. „Serenade", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Levensroman van Richard Tauber", alle leeft., 11 uur. „Botsende jeugd", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans T*als: „Het kasteel in de scha duw", 14 jaar, 2. 4.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „The naked street", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Stadsschouwburg: Nieuw Nederlands Toneelgeeelschap rr.et „Moederdag", 8 uur. Bakenessergraclit: Wijdingsdienst Rozekrui- sersgenootschap, 10.30 uur. Zuiderkapel: L, J. Pasman 10 en 5 uur. Jeugdsamenkomst, 8 uur. MAANDAG 3 DECEMBER Minerva: „Notorious", 18 jaar, 8.15 uur. Rembrandt: „De man, die te veel wist", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Cherlie's tante", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Razzia", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „Serenade", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Botsende jeugd", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het kasteel in de schaduw", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Lu: ^r: „The naked street", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 -'ur. Frans Halsmuseum: Mevrouw M. M. Bol- dingh spreekt over: „Thomas Mann" voor volksuniversiteit, 8 uur. Begijnhofkapel: In terkerkelijk evangelisatiecomité. De heer Klein Haneveld over: „De hemel is somber- rood", 8 uur. Zangdienst van 7.30 uur af. Ged. Oude Gracht 47: Engelse b'ibelstudie, 8 uur.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 6