Russen worden geplaagd door opstootjes en guerilla-actie Londen verwacht aftocht „op hoop van zegen cfe,M0RRIrt4»4 OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Regering-Kadar ziet vergeefs uit naar herstel van orde HETWEER mm Zondagsrijverbod uitgebreid Britse regering hoopt op algemene regeling met Amerikaanse steun Rijdende spoorbanen in Amsterdam STRIJDLUST DER HONGAREN LAAIT OP Journalist Lubis doet rechters verstomd staan Bewijzen tegen Ahdulgani Aanhoudend zacht i Volledige weerrapporten op pagina twee. Grote schade door brand in Asser exportslagerij Eisenhower zou gedreigd hebben met interventie Dulles vindt vredeskansen „redelijk goed" Voor de Stille Armen Het woord is aan. Poolse bisschoppen in vroeger Duits gebied fimmm 11 i ■H Moskou: „Geen Russische olie voor Engeland en Frankrijk" Washington: Peen dollars voor West-Europa" Gisting in Bulgarije officieel erkend Radio-Moskou en radio- Cairo melden onrust in Irak Syrische klacht is volgens Hammarskjoeld ongegrond Berichten over Russische wapens houden aan 71e JAARGANG No 125 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N., Soendaplein, Tel. 12230. Hoofdredacteurs Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks MAANDAG 3 DECEMBER 1956 Haarlems Dagblad 301e JAARGANG No 277 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 55 ct., p. kwartaal 7.15, fr. p.p. 7.65. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman (Van onze correspondent in Wenen) Er worden nieuwe gevechten ge meld tussen Russische troepen en partisanen in Hongarije. Deze laat- sten zijn 12.000 man sterk en schijnen van plan te zijn de Russen geconcen treerd aan te vallen, wanneer zij zich in hun winterkwartieren hebben teruggetrokken. Tot schermutselingen is het reeds gekomen in het Mesek- gebergte, in de Bakony-bossen, als mede in de omgeving en in het stadscentrum van Pees, waar de Russen de verwijdering van het Kossuthwapen hadden geëist. De Russische commandant van Pees zou bij de gevechten om het leven zijn ge komen. Zeker is dat de telefoonver bindingen tussen deze stad en Boe dapest verbroken zijn. De Russische troepen bevinden zich in alarm-toe stand en controleren weer met alle scherpte het verkeer op wegen en straten. Men neemt zelfs aan, dat de Russen Kadar niet meer wensen te steunen en alleen dan van de wapenen gebruik maken, wanneer zij worden aangevallen. In het gebied rondom Nograd hebben zich 1500 verzetsstrijders, grotendeels stu denten, verschanst. In twee mijnstreken zijn de arbeiders in staking gegaan. Alleen ae uraniummijnen zijn door de Russen be zet, de overige mijnstreken schijnen onder controle van de partisanen te staan. In Boedapest heeft men zeer grote hoe veelheden communistische kranten in het openbaar verbrand, terwijl Russische sol daten op de Leninboulevard een menigte van driehonderd personen uit elkaar heb ben gejaagd, die tegen Kadar en de aan wezigheid van de Russen demonstreerde. In diplomatieke kringen constateerde men dat de onrust onder de bevolking, en vooral onder de arbeiders toeneemt, omdat Kadar geen rekening houdt met hun eisen. In tegenstelling met de centrale arbei dersraad van Boedapest willen de ar beidersorganisaties in de provincie prak tische maatregelen treffen om Ködar te DJAKARTA. (United Press) Mochtar Lubis, hoofdredacteur van het Djakartase dagblad „Indonesia Raya", heeft zaterdag voor de rechtbank fotocopieën overgelegd van getuigenverklaringen en brieven, waaruit zou moeten blijken dat de minis ter van Buitenlandse Zaken Ruslan Abdul- gani anderhalf miljoen rupiah aan steek penningen had ontvangen. De journalist bracht de rechtbank in op- schudding toen hij veertig minuten lang brieven en copieën van politieverslagen voorlas van de verhoren van Piet de Quel- joe, de gearresteerde directeur van de Staatsdrukkerij, en Lie Hok Tay, die op hetzelfde kantoor werkte. Deze beide ambtenaren werden in juli door de politie verhoord daar zij ervan verdacht werden in 1955 drieëneenhalf miljoen rupiahs te hebben misbruikt in een zwendel met verkiezingsformulieren. Lubis verklaarde, dat de documenten bewijzen dat Abdulgani die thans in New York zijn regering in de UNO-assem- blée vertegenwoordigt anderhalf mil joen rupiahs aan steekpenningen zou heb ben ontvangen. Lubis zelf staat terecht wegens laster van Abdulgani en de regering. Lubis onthulde tevens, dat de politie de auto en het huis in Bogor van Abdulgani, die deze met de steekpenningen zou heb ben gekocht, in beslag heeft genomen. Het Indonesische kabinet zuiverde Ab dulgani in september van alle blaam, na dat de minister op 13 augustus bijna door de militaire politie was gearresteerd. Toen rechter G. A. Maengkom Lubis vroeg of hij nog verdere bewijzen had ant woordde deze: „Als ik getuigen mag op roepen"- De volgende zitting wordt op 20 december gehouden. «»racccccoccccooccccooococ>roococöocoöoo3occcooocoooooc VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van maandagavond tot dinsdagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk wat regen of motregen. Matige wind tussen west en noordwest. Aanhoudend 3 zacht. ^xcccoooccccocoscocccooccoooooooooooc dwingen tot toegeven of 'tot aftreden. Ver schillende tekenen wijzen er op, dat Kadar's regering aan het wankelen is, doordat de kommitaten Borsod en Gömör zich onaf hankelijk hebben verklaard, waarbij ook de kommitaten Györ en Somogy zich heb ben aangesloten. United Press citeerde het Hongaarse blad „Nep Akarat", orgaan van de vakbeweging, dat te kennen gaf, dat in de afgelopen we ken volgelingen van Rakosi getracht had den een greep op de vakbeweging te krij gen. Het artikel was echter anti-Stalinis tisch gesteld en liet weten dat men derge lijke pogingen zou verhinderen en dat Sta linisten uit de vakbeweging zouden worden verwijderd. Het blad van de regering „Nep Szabad- sag", bevatte een artikel, waarin werd be toogd, dat men niet „alle communisten moest beschuldigen van de misdaden van de Rakosi-Gerökliek". „De Sovjettroepen werden niet terugge roepen om het regiem van Rakosi te her stellen" schreef het blad. Beloften President Istvan Dobi verklaarde zater dag voor radio-Boedapest, dat, „zodra de orde is hersteld, de regering op bredere basis zal worden geplaatst door het op nemen van leiders van democratische par tijen en deskundigen, mits dezen zich hou den aan de grondbeginselen van het socia lisme". „Hongarije wil een onafhankelijk lid van het socialistische kamp, met gelijke rech ten, blijven", aldus de president. Radio-Belgrado heeft zaterdagavond ver klaard, dat Nagy en zijn gezelschap in het wintercentrum Sinaia in de Roemeense Karpathen op een 100 km van Boekarest verblijven. Nagy zou echter uitdrukkelijk geweigerd hebben naar Roemenië te gaan. Nieuwe stakingsoproep Volgens een bericht van U.P. heeft de Centrale Arbeidersraad van Boedapest op nieuw een algemene staking afgekondigd. De afkondiging werd via met de hand geschreven briefjes verspreid, omdat te voren alle stencilmachines in beslag zijn genomen. De onder regeringscontrole staan de radio-omroep van Boedapest kondigde openlijk aan dat deze pamfletten in de ge hele stad waren verspreid. Maar de radio voegde eraan toe, dat een woordvoerder van de Boedapester Arbeidersraad zich van de inhoud van de pamfletten had gedistan- cieerd. Hij zou voorts de arbeiders hebben verzocht geen acht te slaan op de pamflet ten en „actief te helpen" om een nieuwe staking te voorkomen. In het gebouw van de Drentse export- slagerij te Assen heeft zondagavond een hardnekkige brand gewoed in een der grote koelcellen, waarvan de betonnen muren aan de binnenzijde met kurk- en vezel platen zijn geïsoleerd. Dit isolatiemateriaal is door nog onbekende oorzaak in brand geraakt. De brandweer kon het vuur pas bestrijden nadat het dak boven de zes cellen, die een totale breedte van 25 meter hebben, was weggekapt en het daaronder aangebrachte isolatiemateriaal was ver wijderd. Het duurde meer dan twee uren voordat het vuur in de kurk- en vezel platen volkomen was gedoofd. De schade loopt in de honderdduizenden guldens. Het cellengebouw is ernstig be schadigd. De kostbare koelinstallatie ging verloren, evenals tienduizend kilo worst, die in de cellen lag. LONDEN (United Press) Britse auto riteiten hebben geweigerd commentaar te leveren op een bericht, dat de Verenigde Staten met vloot-interventie gedreigd zou den hebben ten gunste van Egypte ten tijde van de Suez-invasie. Volgens het Parijse blad „France Dimanche" hadden manoeu vres van de Amerikaanse zesde vloot de Brits-Franse invasie-strijdkrachten ge dwongen hun aanval twee tot drie dagen uit te stellen. De plannen voor een lan ding in Alexandrië, de voornaamste haven van Egypte, zouden opgegeven zijn, omdat twee Amerikaanse torpedoboot jagers daar heen waren gegaan, „ogenschijilijk om Amerikaans personeel van het Suez-kanaal te evacueren," aldus het blad Hiervan heeft men echter geen officiële bevestiging. Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken wilde evenmin commentaar leveren voor morgen op het rapport van Yale New man, de Londense correspondent van het American Broadcasting System, die zegt, dat hij van zeer hoge autoriteiten in Lon den vernomen heeft Amerikaanse zowel als Britse dat president Eisenhower ge dreigd heeft de zesde vloot te laten optre den, tenzij de Britse en Franse regeringen akkoord zouden gaan met een onmiddellijk staken van de vijandelijkheden. Newman zei, dat Eisenhower het duidelijk maakte, dat de Verenigde Staten verplicht waren een agressie in het Midden-Oosten het hoofd te bieden, wie ook de aanvaller was. De reden voor die houding was zijn ont dekking, dat de Britse en Franse leiders sinds de afgelopen zomer „achter zijn rug om plannen hadden gemaakt". In de staatscourant van vandaag is een beschikking gepubliceerd van de minister van Economische Zaken, waarbij het verbod tot het gebruik van benzine als brand stof voor motorrijtuigen op zondag wordt uitgebreid tot alle aardolieprodukten. Deze uitbreiding van het zondagsrijverbod gaat aanstaande zondag 9 december in. Gisteren, de tweede 'dag van het zondagsrijverbod, zijn slechts weinig overtredingen geconstateerd. In Amsterdam werden twee auto's in beslag genomen: een van een Nederlander die met een buitenlands nummer reed, maar die niet kon aantonen dat hij in het buitenland woont, en een van een vertegenwoordiger, die verklaarde door gladde wegen te zijn opgehouden. In Rijswijk bij Den Haag hield de politie een auto aan, waarop gasflessen waren gemonteerd. Een onderzoek wees echter uit, dat deze waren aangebracht om de politie te misleiden. Zij bevatten geen gas, maar benzine. De auto is in beslag genomen. Prof. dr. W. K. Hirschfeld van de rijks universiteit te Utrecht, reed in de nacht van zaterdag op zondag van Zeeland naar Utrecht. Bij Dordrecht maakte hij, door de mist misleid een omweg, waardoor hij pas om vijf minuten voor vijf in Utrecht arri veerde. Hij meende nog het gebouw van de faculteit der diergeneeskunde te kunnen bereiken, maar moest, op een paar honderd meter van dit doel, wachten voor een ge sloten overweg. Intussen sloeg het vijf uur, het tijdstip waarop het rijverbod van kracht wordt. De professor gaf de politie echter geen kans hem te bekeuren. Zijn vrouw ging achter het stuur zitten en de professor duwde zijn wagen naar het uni versiteitsgebouw. Daar belde hij een col lega op, die een auto met dieselmotor heeft DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S (Van onze correspondent in Londen) Vandaag zal de Britse minister van Bui tenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, in het La gerhuis officieel het besluit afkondigen van de terugtrekking der Brits-Franse strijdkrachten uit Egypte. Ondanks alle verklaringen van het tegendeel zal het zo goed als zeker een onvoorwaardelijke te rugtrekking worden, omdat Groot-Brittan- nië en Frankrijk niet in een positie zijn om eisen te stellen. Dit betekent echter niet dat er niet iets achter de schermen tot stand gebracht kan zijn. Het is mogelijk dat Selwyn Llyod de verzekering ontvan gen heeft, dat wanneer de Brits-Franse af tocht een feit zal zijn, de UNO het sein kan geven voor een onmiddellijk begin van de bergingswerkzaamheden, nog voor alle Britse en Franse troepen Egyptisch grondgebied zullen hebben verlaten. Dit was oorspronkelijk door Londen en Parijs als voorwaarde gesteld. Een tweede vereiste was dat de UNO- troepen aan het kanaal zouden blijven tot het geheel opgeruimd is. Verder was het Brits-Franse verlangen dat er bij oprui ming van de diensten der Britse marine gebruik wordt gemaakt. Tenslotte is er de eis dat het kanaal, zodra het vrij is, inder daad open zal zijn voor alle scheepvaart met inbegrip van die van Israel. Nasser zou bereid zijn mee te werken aan een snelle vrijmaking van het kanaal, omdat hij be seft dat hij anders de sympathie van de wereld verspeelt. De Britse regering stond tot het laatste ogenblik nog op het stand punt dat Groot-Brittannië en Frankrijk in Egypte een voet tussen de deur dienden te houden om nog een stem te hebben in eni gerlei regeling. Ook deze illusie heeft men in Londen moeten opgeven, vooral onder druk van de militaire autoriteiten, die van oordeel zijn, dat er slechts twee mogelijk heden bestaan: het hele kanaal bezetten of volledig terugtrekken. Selwyn Lloyd die de nederlaag niet openlijk zal kunnen toegeven, vooral niet tegenover cfe weer spannige conservatieven, zal, wanneer hij niets anders aan te bieden heeft, betogen dat de voorwaarde voor de Britse aftocht een daadwerkelijke overdracht van haar taak aan het UNO-leger is. Alle aanwij zingen zijn tot dusver dat, tenzij Nasser toegeeflijk is, ook het UNO-leger zo snel mogelijk na het vertrek der Brits-Franse troepen zal moeten verdwijnen, zodat de en deze heeft de professor en zijn vrouw naar hun woning gebracht, na onderweg niet minder dan vijf keer te zijn aange houden De oliemaatschappijen hebben met in gang van 1 december de bevoorrading van de benzinepompen met 15 percent vermin derd. De pomphouders hebben nu zelf een soort rantsoenering ingevoerd. AUGUSTA (Reuter) Dulles, de Ame rikaanse minister van Buitenlandse Zaken heeft op een persconferentie in Augusta in de staat Georgia gezegd, dat hij en presi dent Eisenhower van gevoelen zijn, dat de vooruitzichten op vrede in het Midden- Oosten „redelijk goed" zijn. Dulles, die dit zei na een onderhoud met Eisenhouwer, voegde eraan toe, dat de noodzaak om de eenheid en kracht van het Noordatlanti- sche bondgenootschap weer op te bouwen door het optreden van de Sovjet-Unie in Oost-Europa, in het bijzonder in Honga rije, „op tragische wijze" is aangetoond Dulles acht het zeer pessimistisch te den ken, dat het oorlogsgevaar in het Midden- Oosten even groot is als een maand gele den. kanaalkwestie los komt te staan van het Israelisch-Egyptische conflict. Onzekerheid Selwyn Lloyd zal waarschijnlijk hoog opgeven van de komende Amerikaanse hulp. De kans is groot dat alle Brits-Fran se troepen vóór Kerstmis de kanaalzone zullen hebben verlaten. De helft zal ech ter op Cyprus worden gelegerd om te kunnen uitrukken als een nieuwe noodtoe stand in het Midden-Oosten ontstaat. Er is geen zekerheid dat het bergingsmateriaal van de Britse en Franse marine door de UNO zal worden aanvaardt. Wel wordt verwacht dat de Brits-Franse bergingssche pen gebruikt zullen worden door L. Smit en Co te Rotterdam voor de officiële Ne derlands-Deense operatie. Einddoel Het einddoel van de Britse politiek is een algemene overeenkomst voor het Mid den-Oosten, enigerlei vorm van internatio- Een groep Deense UN O-politiemannen, dat zich ingegraven heeft in de buurt van El Cap aan het Suezkanaal, wordt sterkte gewenst door een afdeling Britse soldaten, die de eerste stappen op weg naar het vaderland doen. nale controle van het kanaal en vrede met Israel omvattend. Groot-Brittannië hoopt, dat de Verenigde Staten hun gewicht in de schaal zullen werpen in de UNO om langs de weg van onderhandelingen de ka naalkwestie op te lossen. Zolang de moge lijkheid van een „blij einde" van het Suez- drama open blijft, zal Sir Anthony Eden weigeren heen te gaan. Men verwacht dat de Britse regering deze week nieuwe be zuinigingsmaatregelen zal afkondigen om het pond sterling te redden. Ln oktober zou den de toch al veel te zwakke reserves met 150 of 200 miljoen dollars geslonken zijn. Daarbij komt nog de terugslag van de Suez-crisis die zich de komende maanden zal doen gelden. 6e verantwoording S. H. ƒ3,—; Jaap ƒ5,—; P. V. A. ƒ2,50 Oma B. ƒ4,—; M. F. ƒ10,—; Een abonne ƒ2,50, v. g. ƒ5,—; N.V. Wed. O. 100,—; Wol lana 25,J. v. L. 20,Mr. S. S. 15, Jhr. P. J. 10,—; Jac. v. d. N. 10,—; Mevr J. ten K.—Hj. T. f 10,—; Mej. J. P. E. 10, C. F. v. S. 5,—; J. J. B. 5,—; A. J. V. 5,— Mej. W. de W. f2,50; H. Gr. ƒ2,50; Mevr Wed. N. M. S. v. I.—v. D. ƒ2,50; E. M. ƒ2,—; E. B.—S. ƒ1,—; W. F. J. ƒ1,—; C. B.—V. 5,—; L. M. D. 5,—. Dagtotaal ƒ268,50. In het geheel is thans bij ons blad binnen gekomen een bedrag van ƒ4328,25. Giften kunnen worden afgegeven aan onze kantoren Grote Houtstraat 93 en Rijksstraat weg 2, Haarlem of worden overgeschreven op onze postgiro 273107 onder vermelding „Voor de Stille Armen". Anonymus De pessimist zegt: wat een pest, [die mist; de optimist zegt: hij trekt op, die mist. ADVERTENTIE BARTELIORISSTR HAARLEM TEL 13439 FERD BOLSTR. 48 A DAM TEL. 717162 BROMFIETS-REGENKLEDENG VATICAAN (Reuter) Radio-Vaticaan heeft bekendgemaakt, dat onlangs vijf Poolse bischoppen zijn benoemd tot vica rissen-generaal voor de voormalige Duitse gebieden, die na de oorlog bij Polen zijn gevoegd. Vaticaanse bronnen gaven te verstaan dat de benoemingen geen erkenning inhielden van de annexatie door Polen van deze ge wezen Duitse gebieden, maar zij gaven wel toe dat het een stap betekende naar nor malisatie. Het Vaticaan heeft de inlijving van de gebieden ten oosten van de lijn Oder- Neisse bij Polen nimmer erkend op grond van het feit dat dat nooit plaatsvond bin nen het raam van een erkend vredesver drag. De genoemde gebieden werden door de conferentie van Potsdam onder Pools beheer geplaatst. WÊmm Ten oosten van het Centraal Station te Amsterdam zijn twee vaste viaducten in de spoorbaan vervangen door rijdende bruggen. Onder de spoorbaan moet ten behoeve van de tunnelbouw een damwand worden geheid en dat kan men onder een viaduct uiteraard niet doen. Er zijn nu hulpbruggen geconstrueerd, die ieder 120.000 kg wegen en die in dwarsrichting uit de spoorbaan gerold kunnen worden als er geen treinverkeer is. Zij zijn veertig meter lang. Zondag zijn deze rijdende bruggen aangebracht in de twee banen naar het goederen emplacement Rietlanden. Tevoren had men met snijbranders 'de vaste viaducten van hun steunpunten beroofd, zodat deze gevaarten opzij vielen. Zo'n moment brengt de foto in beeld. LONDEN/WASHINGTON (Reuter) - Ra dio Moskou heeft een verklaring van het persbureau Tass omgeroepen, waarin be richten, als zou de Sovjet-Unie onder handelen over de verkoop van olie aan Frankrijk en Groot-Brittannië „boosaar dige verzinsels worden genoemd om de openbare mening in de wereld te mis leiden". Een woordvoerder van het Franse mi nisterie van Buitenlandse Zaken verklaar de vrijdag, dat Russische aanbiedingen voor een verhoogde levering van olie- produkten aan Frankrijk in de komende drie jaar in beginsel waren aanvaard. De Russische aanbieding die begin oktober werd gedaan zou pas in 1959 in negen per cent van het Franse verbruik voorzien. Van de 350.000 ton, die Rusland volgens het bestaande contract dit jaar moet leve ren, is 50.000 ton nog niet aangekomen. Te Antwerpen wordt heden een Ameri kaans tankschip met 19.000 ton ruwe olie verwacht. Te Le Havre (Frankrijk) worden deze maand ongeveer vijftig tankboten met in totaal acht tot negenhonderdduizend ton ruwe olie verwacht. In diplomatieke kringen in Washington is verklaard, dat de Verenigde Staten nog niet van plan zijn aan de Europese landen dollars te verschaffen waarmee zij de Amerikaanse olieleveranties kunnen be talen. Europese kopers van Amerikaanse olie zouden althans voorlopig uit hun dol larreserves of uit andere bronnen moeten putten. LONDEN/ISTANBOEL, (U.P.) De mi- nister-president van Bulgarije, Anton Yugov, heeft zaterdagavond tijdens een jeugdbijeen- komst in Sofia een rede gehouden, waarin hij erkent heeft, dat er onder de jeugd van het land onrust bestaat. Zoals dat achter het IJzeren Gordijn ge bruikelijk is, verklaarde Yugov dat deze on rust het werk is van „vijandelijke elemen ten", en dat „de vijand moet begrijpen, dat hij zich vergist", doch Yugov's rede was met dat al de eerste officiële aanwijzing, dat ook in Bulgarije beschouwd als het strengst geregeerde communistische land niet alles pais en vree is. Yugov moest in 1948 voor de „stalinisti sche" golf wijken en kwam weer aan de macht na Stalin's dood en op 17 april 1956 volgde hij de Stalinist Chervenkov op als minister-president. Radio-Moskou heeft in een Arabische uitzending verklaard, dat het volk van Irak is opgestaan „ter ondersteuning van de hei lige strijd van Egypte, Syrië en Jordanië tegen het imperialisme" en de heilige oor log heeft verklaard aan premier Noeri Es Said, „die een stroman van de imperialis tische politiek is". Radio-Cairo heeft de arrestatie gemeld van hoge religieuze leiders en een aantal officieren in Irak. De officieren zouden ge protesteerd hebben tegen het tanken van Britse vliegtuigen op Iraakse vliegvelden tijdens de Brits-Franse operaties tegen Egypte. Zestig professoren en leraren zouden koning Feisal verzocht hebben alle gearresteerde studenten en leraren vrij te laten NEW YORK/BAGDAD (Reuter) De secretaris-generaal van de UNO, Dag Ham marskjoeld, heeft nogmaals verklaard dat UNO-waarnemers vrijdag aan de Syrisch- Israelische grens „geen ongewone militaire bedrijvigheid" hebben opgemerkt. De Sy rische minister van Buitenlandse Zaken, Bitar, had zaterdag weer bij Hammars kjoeld geklaagd over Iraelische troepen concentraties langs de grenzen van Israel met Syrië en Jordanië. In Bagdad verluidt dat vorige week da gelijks zendingen Russische wapens, waar onder straaljagers en bommenwerpers met Russische deskundigen, tanks, pantserwa gens en munitie in Syrië zijn aangekomen. Kolonel Aboel Hamid Saraj, de opper bevelhebber van het Syrische leger zou strijdkrachten samentrekken langs de Sy- risch-Turkse grens. De Syrische premier, Sabri El Assali, heeft zaterdag verklaard, dat zijn regering de nodige maatregelen heeft genomen om elke meter Syrisch grondgebied te ver dedigen. De premier gaf deze verklaring uit naar aanleiding van de besprekingen die Britse en Turkse ministers vrijdag in Londen hebben gevoerd. Radio-Beiroet heeft gemeld, dat de Jor daanse eerste minister, Soeleiman Naboel- si, spoedig met een delegatie naar Syrië, Egypte en Saoedi-Arabië zal gaan voor besprekingen over de financiële hulp die deze landen Jordanië hebben aangeboden. Naboelsi heeft gezegd, dat Jordanië zijn verdrag met Groot-Brittannië niet kan op zeggen voordat het financiële steun ont vangt van de Arabische landen ter ver vanging van de jaarlijkse Britse subsidie

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 1