RODENT Voorzitter Vereniging van Letterkundigen afgetreden Panda en de Meesteivmagiër Zacht weer houdt aan Prof. Röling veroordeelt de Brits-Franse actie in Egypte VERDELG ANDRéA 6.%.9cu(tunki Y Bezitters moeten niet-bezitters hun wil niet met geweld opleggen De radio geeft dinsdag Kunstkalenders Wereldnieuws ió het zo 2 Zie de maan schijnt door de bomen rat en muis met 4P1P» Examens THERATHERM Dokter S. H. Brongersma overleden Pierre Kemp Koninklijk onderscheiden Kerkelijk Nieuws BRIXON COSTUUMS Eerste lustrum van het Spaans Instituut Prof. Baschwitz in de hoofdstad gehuldigd IN DE GREEP MAANDAG 3 DECEMBER 1956 ADVERTENTIE Hoezeer de toestand in het Midden-Oos ten in het brandpunt van de belangstelling staat, bleek vrijdag duidelijk uit de grote toeloop voor de bijeenkomst van de Ver eniging voor Internationale Rechtsorde in het „Institute of Social Studies" te Den Haag, waar professor mr. B. V. A. Röling sprak over „De kwestie Suez en de UNO". De spanning, waarmee de wereld het Brits- Franse optreden tegen Egypte met inge houden adem heeft gevolgd, herleefde tij dens het juridisch-politiek betoog^ dat een zekere beklemming achterliet. Prof. Röling veroordeelde de naasting van het Suezka- naal door Egypte als een onrechtmatige daad, maar ook de Frans-Britse actie is naar zijn mening een schending van het volkenrecht, het verdrag van Parijs en de Brits-Eg"yptische conventie van 1954. Even min kan hij gronden vinden voor een posi tieve politieke waardering van het wapen geweld (waaraan, in het nationale belang, soms voorrang wordt gegeven boven de juridische beoordeling) gezien de desa streuze gevolgen. Hij kenschetste de Brit-1 se stap als de laatste Victoriaanse daad en een demasqué als kleine mogendheid, die in zijn schulp kruipt als een grote mogend heid een dreigende houding aanneemt. Volgens de Groningse hoogleraar geeft de superioriteit van hun economie en mo raal de westelijke mogendheden alle reden zich grootmoedig te gedragen jegens de niet-bezittende landen, die thans de meer derheid vormen in de UNO en wier rechts opvattingen in strijd komen met de rechts orde, die gevormd is door de bezittende landen. Hij trok een vergelijking met de ontwikkeling binnen de nationale staten, waar het recht, dat aanvankelijk door en voor de gezeten burger was gemaakt, thans de niet-bezitters, die in de meerderheid zijn, °en grote mate van bescherming verleend. Dit is een gevolg van een democratiserings- ADVERTENT1E makkers staakt uw wild rumoer, 't heerlijk avondje is gekomen met CADEAUS van 1 SILVER-STOEPKE Want deze verlenen glans aan pakjesavond een mooi BIJOU, een gouden armband v.a67.50 een prima HORLOGE, Pontiac, v Prisma, Zentra, Indus een fraaie RING met Hemathiet, Cornalün, Bloedkoraal een prachtige PENDULE - Junghans - Kienzle - Mauthe Kortom, een hartverwarmende collectie geschenken vindt u bij de kleine zaak met de grootste keuze Gr. Houtstr. 49 - Haarlem - Tel. 20049 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgenge bed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Lichtbaken, causerie. 10.00 Voor de kin deren. 10.15 Platen. 10.30 Idem. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Platen. 11.50 Als de ziele luis tert, causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.15 Voor de boeren. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Platen. 12.55 Zon newijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Dansmuziek. 13.50 Platen. 14.00 School radio. 14.20 Platen. 14.30 Wij vrouwen van het land. 14.40 Gevarieerd programma. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Koersen, 17.45 Regeringsuit zending: Nederland en de Wereld: Het K.NM.I. en de waterstaat. 18.00 Lichte mu ziek. 18.20 Sportpraatje. 18.30 R.V.U.: J. J. van der Laan: Nieuw Guinea in de Pacific. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.15 Uit het Boek der Boeken. 19.30 Platen. 20.30 Actua liteiten. 20.45 De gewone man. 20.50 Advents- zang. 21.35 Strijkkwartet. 22.15 Kamerorkest, koor en solist. 22.45 Avondgebed en liturgi sche kalender. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Gymnastiek. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Platen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.10 Lichte muziek. 11.40 Sopraan en piano. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Orgel en trompet. 13.00 Nieuws. 13.15 Mede delingen of platen. 13.20 Metropole-orkest. 13.55 Koersen. 14.00 Platen. 14.40 Schoolradio. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.20 De dierenwereld en wij, cau serie. 17.30 Dansmuziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Op u komt het aan! 18.40 Dans muziek. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Muzikale causerie. 19.45 Filmpraatje. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 22.15 De Antwoordman. 22.30 Viool en altviool. 22.55 Ik geloof, dat 23.00 Nieuws. 23.15 Koersen van New York. 23.15 Journaal en New York calling. 23.35 23.55 Platen. TELEVISIE (N.T.S.) 20.30 Journaal en weeroverzicht. 20.45 22.15 Filmprogramma. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.35 Tuin- bouwkroniek. 12.45 Platen. 13.00 Nieuws. 13.11 Platen. 14.00 Schoolradio. 15.45 Platen. 16.02 Orgel. 16.30 Omroeporkest en solist. 17.00 Nieuws. 17.10 Kamermuziek. 17.40 Pla ten. 17.45 Boekbespreking. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Syndikale kroniek. 20.00 De zandloper. 21.00 Platen. 22.00 Nieuws. 22.11 Orgelconcert. 22.55—23.00 Nieuws. ADVERTENTIE proces, dat zich thans ook in de internatio nale samenleving voltrekt. Werd vroeger het internationale recht gemaakt door en kele „christelijke" mogendheden en later door „beschaafde" landen, thans heet het UNO-handvest te zijn onderschreven door alle „vredelievende" staten. De rechtsop vatting der jonge en pas onafhankelijke landen stemt niet meer overeen met die van de westelijke landen. Er is een me ningsverschil ontstaan over recht en recht vaardigheid, welk laatste begrip voorop gaat in het Handvest. De beschuldiging, die Groot-Brittannië aan het adres van de UNO heeft gericht, is, dat zij gefaald heeft in het handhaven van het recht, waartegen over de meerderheid een beroep doet op de rechtvaardigheid. Daardoor heeft de Suez- kwestie een „koloniaal" aspect gekregen, waarvoor ook de Verenigde Staten gevoe lig zijn gebleken. Enige waarborg De UNO, aldus prof Röling, is de enige waarborg voor het bestaan en de naleving van internationale rechtsregels en de wes telijke landen zouden er naar zijn mening verstandig aan doen mee te werken aan een herziening van dat recht ten gunste van de niet-bezitters. Het Suezprobleem acht hij symptomatisch voor deze ontwik keling, die door soepelheid in goede banen moet worden geleid en niet door wapen geweld kan worden tegengegaan, omdat het recht, dat door en voor de Westeuropese landen is gevormd, indruist tegen de rechtvaardigheidsgevoelens van de meer heid. Volgens prof. Röling is het handhaven van dat recht niet wezenlijk nodig voor het bestaan der westelijke mogendheden. De Britse motivering: „Geweld is het laatste redmiddel" wijst prof. Röling dan ook met klem af als om onze feitelijke juridische positie te handhaven. (Prof. Röling is hoogleraar aan de rijks universiteit te Groningen, onder meer in het volkenrecht. Hij is Nederlands UNO- afgevaardigde geweest van 1949 tot en met 1954. Hij heeft deel uitgemaakt van de UNO-commissie ter definiëring van het begrip agressie en de speciale UNO-com- missle van de internationale criminele jurisdictie. Van 1946 tot 1948 was hij rechter van het internationale militaire tri bunaal voor het Verre Oosten in Tokio). Amsterdam. Gemeente Universiteit. Doc toraal examen Engels: mevr. C. Schogt Frenkel. Amsterdam. Doctoraal examen ge schiedenis: Th. E. Jensma, Amsterdam. Kan didaatsexamen klassieke letteren: J. L. Moerbeek. Haarlem. Amsterdam. (Vrije Universiteit). Docto raal examen natuurkunde W. L. Zijp, Am sterdam: doctoraal examen plantkunde mej. D. H. Brants, Naarden; doctoraal examen scheikunde J. Dieleman, Oostburg: F. H. van Mensch, Nijmegen en G. Torenbeek, Zwolle; doctoraal examen fysische chemie P. J. Zandstra, Amsterdam. Kandidaatsexamen wis- en natuurkunde D. Nauta, Amsterdam; K. A. Brahams, Amsterdam: J. van der Ree, Zeist; D. M. W. Elskamp. eZist; G. Naakt geboren. Den Haag (cum laude). A. de Lange, Zeist en W. Goedbloed, St. Laurens. Groningen. Doctoraal examen Hebreeuws: J. Buitkamp, Groningen (cum laude); arts examen 1ste gedeelte E. H. Huizing en A. Verhagen, Groningen; J. van der Maas, Oud- Gastel; A. J. M. Engelen, Nijmegen; H. A. G. M. Prieshof, Enschedé, E. H. M. A. Mar- res, Venlo. Rotterdam. Semi-artsexamen mej. C. J. Lorch, 's Gravenhage; G. H. Dorsman, Rot terdam; A. H. van Bolhuis, Warmond; J. Rohmer, Rotterdam; J. F. Feddes, Emmen; J. van Leeuwen, Leiden. Artsexamen J. Tonckens, Uithuizen; H. de Rijke, Hilver sum; P. J. Aleman, Delft; L. van der Plaats, Rotterdam; H. A. Bicker Caarten, Wasse naar; B. O. Garritsen, Antwerpen en F. H. de Groot, Haarlem. Leiden. Doctoraal examen geneeskunde II: O. M. Dooijes, Den Haag; P. C. de Jong, Rot terdam. Semi-artsexamen: mej. F. W. H. Kohl, Weert (L.); Liem Sik Tjiauw, Leiden; A. van Noort. Leidschendam. Artsexamen: mej. D. C. Bekkers. Leiden; N. S. Fastman (U.S.A.); F. Gottlieb (U.S.A.); R. Klein, Dordrecht; I. W. A. Losecaat Vermeer, Den Haag. Kandidaatsexamen Romaanse taal- en letterkunde: F. Panhuysen, Den Haag. ADVERTENTIE BESTRALINGSLAMPEN Gr. Houtstr. 165 - Tel. 12595 Te Santpoort is op tweeëntachtigjarige leeftijd overleden dokter S. H. Bronger sma die vele jaren te Bloemendaal de praktijk uitoefende. Ongetwijfeld zullen velen het betreuren niet in de gelegenheid gesteld te zijn hem de laatste eer te bewijzen. Zijn grote be scheidenheid deed hem echter de uitdruk kelijke wens uiten om bij deze laatste gang alleen door zijn naaste familieleden bege leid te worden. De heer Brongersma werd in 1874 te Leiden geboren en studeerde te Amsterdam medicijnen. In 1900 vestigde hij zich te Bloemendaal als huisarts. Ge neesheer uit roeping oefende hij zevenen dertig jaar zijn taak uit, daarin trouw ter zijde gestaan door zijn echtgenote. Nadat hij in 1937 zich om gezondheidsredenen uit zijn praktijk teruggetrokken had, verhuis de hij naar Santpoort. In 1943 tot evacuatie gedwongen, duurde het acht jaren voor hij zijn huis weer betrekken kon. Een korte ziekte maakte een einde aan dit lange, werkzame en gelukkige leven- In alle stilte had vandaag de crematie te Westerveld plaats. ADVERTENTIE Kantoor-agenda's - Bureau-agenda's Kantoorkalenders - Luxe kalenders Speciale Dokters-agenda's De Limburgse letterkundige en schilder Pierre Kemp, die zaterdag zeventig jaar is geworden, is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. De bij die onderscheiding behorende versierselen heeft hij in zijn wo ning ontvangen uit handen van de burge meester van Maastricht, mr. W. Baron Mi- chiels van Kessenich, die in gezelschap was van de wethouder van Onderwijs, Kuns ten en Wetenschappen, mr. A. Baeten. De heer K. Reijnders uit Nijmegen, assistent van prof. van Duinkerken, overhandigde de Constantijn Huygenprijs. Ned. Herv. cKrk Bedankt voor Kinderdijk J. C. Stelwagen te Hillegersberg. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Deventer A. C. Noort te Mep- pel en W. H. Velema te Eindhoven. Evang. Luth. Kerk Aangenomen naar Den Helder J. Blase, proponent te Amsterdam. De voorzitter van de Vereniging van Let terkundigen, Max Nord, heeft zijn functie neergelegd. Aanleiding hiertoe is zo deelt hij mede de ledenvergadering van zaterdag 24 november geweest, waar prof. dr. N. A. Donkersloot, die eind vorig jaar aftrad als voorzitter en werd opgevolgd door de heer Nord, als erevoorzitter een aanval deed op het bestuur der Vereniging van Letterkundigen en op Max Nord in het bijzonder. De ledenvergadering stelde zich achter prof. Donkersloot, verwierp de ver klaring die eenstemmig door het bestuur was ingediend, en aanvaardde het amende ment-Donkersloot. De afgetreden voorzitter heeft eerst het bestuur op de hoogte gesteld en zich daar na met de volgende brief tot de leden ge wend: „Toen onze ere-voorzitter 24 november zijn aanval op het bestuur en meer in het bijzonder op mij als voorzitter had uitge sproken, heb ik nagelaten enigerlei ant woord daarop te geven. Ik zal dit ook nu niet doen. Ik acht het namelijk ontoelaat baar persoonlijke gegriefdheid als „argu ment" in het openbaar naar voren te brengen, ik acht het onfatsoenlijk uit hun verband gerukte en daardoor vervalste ci taten uit een briefwisseling tussen particu lieren te geven en ik acht het ondemocra tisch om dit grote woord van mijn kant nu ook eens te gebruiken een bestuurs- verklaring die nog niet eens is toegelicht, ja die nog niet in behandeling is, op deze wijze te verdoemen, en na dit alles.... de vergadering te verlaten. De vijandige houding en de grove toon, die het bestuur vervolgens van de meerderheid der verga dering ten deel is gevallen, heeft mij ge toond, dat ik ten onrechte de voorzittersze tel der Vereniging van Letterkundigen be zet. Zulke verhoudingen tussen ere-voor zitter en voorzitter, tussen leden en be stuur. kunnen de vereniging alleen maar schaden. Ik heb bovendien geen enkele behoefte een gemeenschap vakgenoten te besturen en te vertegenwoordigen, die het bestuur bejegent op een wijze, zoals de vierentwintigste het geval is geweest, in navolging van de ere-voorzitter nog wel. Aan de verwerping van de bestuursverkla- ring verbind ik geen enkele consequentie, en de met grote meerderheid aangenomen tekst acht ik aanvaardbaar, hoewel niet voldoende. Maar de gang van zaken tijdens de vergadering heeft mij doen inzien, dat de vergadering zich achter de ere-voor zitter stelde. Op één enkele uitzondering na liet zij niets blijken van afkeuring van het gedrag van de ere-voorzitter ten op zichte van het bestuur en van mij als voor zitter. Daarom heb ik onmiddellijk besloten tot aftreden als voorzitter. Het is slechts mijn behoefte geweest een scheuring in de ADVERTENTIE Alléén bij Gen. Cronjéstr. 40-44 - Haarlem - Tel. 15438 Gedurende het weekeinde breidde een krachtig hogedrukgebied op de oceaan ten noordoosten van de Azoren zich in de rich ting van Frankrijk en de Britse eilanden uit. Op de oceaan bewoog tegelijkertijd een storing snel langs IJsland naar midden- Scandinavië. Deze nam daarbij aanzienlijk in diepte toe. Tussen beide druksystemen stond een brede westelijke luchtstroming welke zachte en vochtige lucht naar West- Europa transporteerde waardoor de tempe ratuur in ons land geleidelijk tot 8 a 10 graden steeg. Achter het depressiegebied om stroomde inmiddels weer koudere lucht naar het zuidoosten, maar deze zal vermoedelijk niet verder dan juist tot aan ons land doordringen. Op het noordelijk deel van de oceaan trekt namelijk een nieuwe depressie in ae richting van IJsland welke opnieuw zachte lucht in de richtingen van het Noordzeege bied stuwt. 4 december Zon op 8.32 uur, onder 16.33 uur. Maan op 10.06 uur, onder 18.40 uur. Maanstanden 10 dec. 12.51 uur eerste kwartier. 17 dec. 20.06 uur volle maan. 24 dec. 11.10 uur laatste kwartier 1 jan. 2.13 uur nieuwe maan.. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 3 december Hoog water: 4.11 en 16.23 uur. Laag water: 12.10 en uur. Dinsdag 4 december Hoog water: 4.50 en 17.02 uur. Laag water 0.28 en 12.48 uur. Verwacht mag worden dat het zachte weer blijft voortduren, waarbij er over het algemeen veel bewolking zal zijn. Plaatse lijk kan wat regen of motregen vallen. WEERRAPPORTEN (De temperatuur is van 00 01) hedenmorgen 7 uur, de S "w neerslag van de laatste ■O d u c o c 24 uur.) B o ■S c 5 'u 0) zS Stockholm geheel bew. nnw 1 7 Oslo onbewolkt nw -2 3 Kopenhagen licht bew. wnw 4 2 Aberdeen motregen windst. 8 Dublin zwaar bew. w 11 0 Londen onbewolkt w 8 0 Brussel geheel bew. wzw 8 0,3 Parijs geheel bew. w 9 0 Bordeaux mist windst. 4 0 Grenoble licht bew. ozo -5 0 Nice onbewolkt nnw 6 0 Berlijn lichte regen w 7 4 Frankfort nevel zzw 2 0,2 München sneeuw w 2 0,1 Zürich nevel ozo -1 0 Genève nevel windst. -4 0 Locarno licht bew. windst. 2 0 Wenen zwaar bew. w 3 0 Innsbruck motsneeuw windst. -3 0,2 Rome onbewolkt no 4 0 Mallorca onbewolkt n. 1 Amsterdam geheel bew. w 9 0 Den Helder geheel bew. w 9 0,1 Ypenburg half bew. w 10 0,1 Vlissingen zwaar bew. w 8 0,5 Eelde geheel bew. w 9 0,1 De Bilt geheel bew. w 9 0,1 Twente geheel oew. w 9 1 Eindhoven geheel bew. w 9 0,1 Vlv. Z.-Limb. geheel bew. w 8 0,3 73. De plotselinge verdwijning van Panda en Plutanus uit het politiebureau veroor zaakte daar nogal opschudding. „Waar zijn ze heen?!", riep de commissaris met over slaande stem, „antwoord kerels!" „Ik heb er geen flauw idee van, commissaris", jammerde Inspecteur Vlijmen, „zoeven waren ze nog hier en toen„Ik, vraag niet waar ze zoëven waren, maar ik wil weten, waar ze NU zijn!", bulderde de commissaris. „Ik hoorde de oude gooche laar vlak voor zijn verdwijning een op merking maken", bracht de brigadier schuchter in het midden. „Hij zei, dat hij zich bij zijn eh gids Goedbloed wil de voegenMisschien brengt dit ons op een spoor". „Waardeloos!", snauwde de commissaris, „want we weten niet eens, wie en waar een zekere gids Goedbloed is. Maar IK zal deze zaak wel eens aan pakken!" Hij rende naar de telefoon en gaf een dringende oproep door: „Een ge vaarlijke -diger is ontsnapt. De ge hele poli ht moet naar hem uitkij ken. Signalement: Lange grijze baard, lange haren; draagt een hoge puntmuts. Is in gezelschap van een eveneens voort vluchtige Panda!" Na deze oproep te heb ben doorgegeven, werd de commissaris weer wat kalmer. „Ziezo", zei hij, „ze zul len hem wel vinden, want die oude goo chelaar is een opvallende verschijning". En Plutanus viel zeker op. Vooral, toen hij samen met Panda uit de lucht kwam vallen en achterop een reeds zwaar be laden scooter neerstreek, die bestuurd werd door een werkster in een gebloemde jurk vereniging te voorkomen. Het is daarom dat ik hiervan niet aan het eind der ver gadering mededeling heb gedaan en eerst het bestuur op de hoogte heb gesteld. Hoe wel ik geen enkel verlangen koester met communisten en hun stromannen in een organisatie te zitten, zal ik niet uit de ver eniging treden. Door mijn voorbeeld zou ik niet een begin willen maken met de ver zwakking van wat onze vakorganisatie moet zijn. De functies die ik bekleed uit hoofde van mijn voorzitterschap der ver eniging zal ik blijven waarnemen tot ik die aan mijn opvolger kan overdragen. Dit zijn bijvoorbeeld het lidmaatschap van de sec tie letteren van de Raad voor de Kunst, van de federatieraad, van Buma. Met te- tegenzin maar met overtuiging zal ik mijn plaats innemen bij de oppositie in een ver eniging van schrijvers, die het ten aanzien van de belanrijkste vraagtukken welke ons bezig houden niet verder brengen dan woorden die tot niets verplichten", aldus de brief van de heer Nord. Zaterdag heeft de ambassadeur van Spanje, de hertog van Baena, in het gebouw van het Spaans, Portugees en Ibero-Ameri- kaans instituut te Utrecht een tentoonstel ling geopend, welke is gewijd aan het leven en werk van Don Marcelino Menendez Y Pelayo, letterkundig criticus van de vo rige generatie. De tentoonstelling, welke een onderdeel vormt van de viering van 't eerste lustrum van het instituut, is bedoeld als een hul de van Nederlandse zijde aan de grote Spaanse polygraaf, in het jaar waarin al lerwegen het eeuwgetijde van zijn geboorte wordt gevierd. De opening werd bijgewoond door Prins Bernhard, die voorzitter is van het insti tuut. Er was grote belangstelling zowel uit wetenschappelijke kringen als uit die van de diplomatie en het bedrijfsleven. Onder meer waren aanwezig de ambassa deurs van Venezuela. Columbia en Chili*, de gezanten van Portugal, Uruguay en Ecuador, de consuls van de Spaansspre kende landen, een vertegenwoordiger van de ambassadeur van Peru, de burgemeester van Utrecht, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz en de rector-magnificus van de rijksuniversi teit in Utrecht, prof. dr. H. M. Obbink. Na de opening werd onder presidium van Prins Bernhard het eerste lustrum van het instituut gevierd met een plechtige bijeen komst in de aula van de universiteit. De Prins dankte het college van curatoren van de universiteit en de vertegenwoordi gers van Spanje, Columbia en de andere Spaanssprekende landen in Amerika voor de wijze, waarop de belangen van het in stituut door hen zijn bevorderd. Daarna gaf de Prins een overzicht van de activiteiten van het instituut in de afgelopen vijf jaar. Ter gelegenheid van zijan afscheid als hoogleraar in de perswetenschappen aan de gemeentelijke universiteit van Amster dam. heeft een groep vrienden en collegae de zeventigjarige prof. dir. K. Baschwitz een „Liber Amicorum" aangeboden. Het boek, waarin een aantal wetenschappelijke bijdragen is opgenomen, draagt de titel „Pers, propaganda en publieke opinie" en werd de hoogleraar overhandigd door prof. mr. dr. J. Barents. Tijdens een huldigingsbijeenkomst in het I.C.C. in de hoofdstad voerden verschil lende sprekers het woord. Mr. A. de Roos, wethouder voor Onderwijs en Kunstzaken van Amsterdam, schetste de hoogleraar als een krantenjongen op hoog niveau. Hij noemde hem de pionier van een tak van wetenschap, die in het begin van zijn ont staan, vlak na de oorlog, nog niet de be langstelling ondervond, die hij verdiende. Prof. dr. H. C. J. Duyker, collega van prof. Baschwitz aan de gemeentelijke uni versiteit, achtte het van bijzonder belang dat de scheidende hoogleraar altijd heeft gewezen op de grenzen van de propagan da en daarmee blijk heeft gegeven van een onschatbaar geloof in de waardigheid van de mens. Dit geloof heeft prof. Baschwitz een wetenschappelijke grondslag gegeven, aldus prof. Duyker. Namens buitenlandse hoogleraren in de perswetenschappen sprak prof. dr. P. N. de Volder uit Gen.t. Voorts spraken onder meer mr. dr. N. Rooy, dr. ir. I. Forbes, de heer J. J. van Mechelen en de heer H. G. Kersting. Toestand. De sociaal-democratische partij van IJsland, die deel uitmaakt van de IJslandse coalitieregering, heeft in een beleidsverklaring bekend gemaakt, dat de huidige internationale toestand voortzetting van de legering van Ameri kaanse troepen op IJslandse basis nodig maakt. Langzaamaan Het normale aantal haven arbeiders heeft zich einde vorige week op de pieren van New York gemeld, maar zij voeren een langzaam-aan-actie. Een rechtbank te New York heeft de tijd, waarin de havenarbeiders niet mo gen staken verlengd met zeventig dagen. Russische hulp. Het Russische schip „I Setsjenov" is met hulpgoederen voor de Egyptenaren te Alexandrië aangekomen, aldus meldt het Russische persbureau Tass. Volgens het Russische Rode Kruis brengt het schip tarwe, blikken melk, de volledige uitrusting voor een zieken huis met 300 bedden en tien zieken auto's. Overdracht. Zondag hebben de Franse troepen in de Libische provincie Fez- zan hun bases aan de Libische militaire autoriteiten overgedragen. De Fransen ontruimen Fezzan in overeenstemming met het Frans-Libische verdrag, dat pas bekrachtigd is. Onpraktisch. Het „Internationale Verbond van Vrije Vakverenigingen" (IVVV), dat 55 miljoen arbeiders vertegenwoordigt, heeft een voorstel om Russische sche pen in westelijke havens te boycotten, afgewezen. De boycot die voorgesteld is als protest tegen de Sovjet-inter ventie in Hongarije zou volgens een speciale commissie „onpraktisch" zijn. Aanslagen. Bij bomaanslagen in West-Al- gerië, die het instorten van twee ge bouwen veroorzaakten, zijn 25 personen om het leven gekomen en vijftien ge wond. Dertien der doden zijn Euro peanen, onder wie vier vrouwen. Breuk. De Saarlandse sociaal-democraten hebben besloten uit het „Vaderlandse front" te treden, dat in 1955 de cam pagne heeft gevoerd tegen het Euro pese statuut voor het Saargebied. Het „Vaderlandse front" is de basis van de huidige regeringscoalitie van christen democraten, sociaal-democraten en de democratische partij van dr. Schneider. De socialisten verwijten dr. Schneider dat hij te nationalistisch is. Inval. De Britten hebben een inval gedaan in een drukkerij in Port Said op zoek naar de bron van een stroom van ille gale pamfletten, waarin de vreemde troepen worden aangespoord, te ver dwijnen. De meeste pamfletten zijn ondertekend door „het comité van ver zet". dat volgens het Italiaanse con sulaat door de communisten wordt ge leid. Zestig. De Orde van Lenin en een vierde gouden-ster medaille zijn toegekend aan de Russische minister van Defensie maarschalk Georgi Zjoekov ter ge legenheid van zijn zestigste verjaardag, zo meldt radio Moskou. Ontslag. De correspondent te Wenen van het officiële Oostduitse persbureau ADN Phillip heeft zijn ontslag aangeboden uit protest tégen de berichten van zijn eigen bureau over de Hongaarse kwes tie. Tegelijkertijd ontsloeg ADN Phillip omdat hij een Amerikaanse spion zou zijn. Opheffing. Poolse schrijvers hebben op heffing van de censuur op dagbladen en tijdschriften geëist, aldus meldt radio Warschau. Zij verzochten de re gering ook, de lijsten van verboden boeken voor openbare leeszalen nietig te verklaren. Het monopolie van de staat voor de uitgeverij zou moeten worden afgeschaft. Verzocht wordt voorts om nieuwe wetten voor de pers en het auteursrecht. Belachelijk. De Franse minister van Fi nanciën, Paul Ramadier, heeft in de Nationale Vergadering verklaard dat de hamstergolf, welke in Frankrijk volgde op de Brits-Franse interventie in Egyp te „belachelijke" vormen had aange nomen Onder meer had men zout in geslagen in de mening, dat dit een be scherming kan vormen tegen atoom straling. Problemen. „De verbetering van de fouten die bij de jongste agrarische en admini stratieve hervormingen zijn gemaakt, is in volle gang en heeft goede resul taten opgeleverd", aldus meldt de Noordvietnamese radio. Tot de proble men, die men thans bezig is op te los sen, behoort de invrijheidstelling van ten onrechte veroordeelde personen. BIJ EEN VORST van 10 graden onder nul lopen wij in onze winterjassen te kleumen en zelfs in de goede, welgestookte huiskamers zitten we te huiveren, alsof het werkelijk koud is. In hoeverre dit ge drag als verwijfd of verwend moet worden gekenschetst, zullen we graag aan het oor deel van anderen overlaten, want het gaat er ons alleen om, het welverzorgde leven van onze dagen te stellen te- genover de barre ontberingen f die de mens in de ijstijden moet hebben gekend. Toen waren er geen weldoortimmer de huizen, geen centrale ver warmingsystemen, geen wel gevulde kledingmagazijnen, V waaruit naar behoefte kon worden geput, kortom, er ontbrak nogal het een en ander dat momenteel als heel normaal wordt beschouwd Toch zouden we van de destijds levende mensen waarschijnlijk een verkeerde voor stelling hebben, indien we meenden, dat ze de hele dag liepen te huiveren en voort durend bezig waren zich de handen warm te slaan, terwijl ze zich nauwelijks in de open lucht durfden wagen. Want er zijn nog steeds een paar volken die in een vol slagen ijstijd leven, ook al zijn wij daar van vrij gesteld. De volken rond de pool- kring, zoals verschillende Samojedenstam- men, de Lappen, Eskimo's en de uit Japan verdreven Aino's kunnen daartoe worden gerekend. En we kunnen ons voorstellen, dat hun levensomstandigheden zo onge veer overeenkomen met die van de zuide lijker wonende volken, die in de greep van de ijstijd leefden. Naar onze begrippen, is het bar en boos de uiterste inspanning te moeten aanwen den om een wak open te houden, zodat de bron van het bestaan niet wordt afge sloten. Toch is dat 's winters vaak het be- langrijkste werk van de Aino, die met riet matten een tentje bouwt om zijn wak te beschutten tegen de verstijvende greep van de wind, die het in enkele minuten zou dicht blazen, indien hij vrij spel kreeg. Dit wak moet de vis leveren, waarvan het gezin van de geduldige Aino enige tijd moet leven. Heeft de man het koud? Het kan haast niet anders bij temperaturen van 40 tot 60 graden vorst. maar hij voelt het toch niet als een ondiddbaar ongemak. En met de Lappen en Eskimo's is het al niet an ders. Zij hebben zich weten aan te passen aan omstandig- y heden, die voor ons onover komelijk schijnen, zodat we mogen veronderstellen, dat de mensen die in de ijstijden leefden zich eveneens heb ben aangepast en beslist niet de hele dag op die kinderachtige manier liepen te kleumen, zoals wij dat bij veel zachtere temperaturen plegen te doen. Bovendien hebben de mensen in de ijs tijd een kuituur bezeten, welke de voor stellingen, die men zich er gemeenlijk van maakt, verre overtreft. Knud Rasmussen heeft hier terecht op gewezen en aange toond, dat de doden met hun kleiding wer den begraven, sierraden en andere graf geschenken, geverfd in rode oker, mee kregen, waaruit blijkt dat er een zekere welstand bestond. De tijden noopten klaar blijkelijk niet tot kannibalisme, zoals som migen menen, en daarmee trachten de oorsprong van dit afschuwelijke bedrijf te verklaren. De oorsprong van het kannibalisme stamt waarschijnlijk uit perioden van nog grotere welstand. Daarover morgen. (Nadruk verboden H. Pétülon

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2