PHILIPS Zeeuws comité bestrijdt alternatief: „terug naar Biggekerke of Oostenrijk" Photoflux« De Hongaren willen graag gauw aan het werk en verdienen Socialistische internationale tegen Frans-Brits optreden Nieuw filter geeft volle rookgenot! Probeer vandaag nog deze King Size Hongaren liepen weg uit kamp in Zeeland Gibeon gelokaliseerd Franse afgevaardigden Hepen zveg en vier delegaties stemden tegen Amerikaanse Ford te kopen I U próéft dat u rookt! 6 gr* 25 ct Vier Hongaarse paartjes te Zeist getrouwd NIEUWE AANPAK NODIG? Dreigende onrust in Wijk aan Zee afgewend Nagedachtenis van mr. Van Heuven Goedhart geëerd Nederlandse bergingsvloot vertrekt naar Suezkanaal Twee doden bij ongelukken in het verkeer IWV tegen beweging voor morele herbewapening Coaster „Cobri" overvaren De zeven bemanningsleden allen gered Koningin bij vergadering van het Nationaal Comité Koersfluctuaties op de Amsterdamse beurs gedurende november is de beste tijd "om een Sint Maarten MAANDAG 3 DECEMBER 195 6 „Terug naar het kamp te Biggekerke of terug naar Oostenrijk" is het alternatief waarvoor de directeur-generaal van de arbeidsvoorziening, dr. ir. D. R. Mansholt, de negentien Hongaren heeft willen stellen, die uit het kamp Biggekerke op Walcheren zijn weggelopen, omdat zij die huisvesting onvoldoende achten. Eenenzeventig andere Hongaren in het kamp hebben de actie van hun landgenoten afgekeurd. De laatsten bevinden zich nu in pensions te Vlissingen en te Middelburg. Volgens de kampleiding zijn de weggelopen Hongaren geheel over hun toeren en kunnen zij waarheid en leugen niet van elkaar onderscheiden, waardoor verklaarbaar zou zijn, dat zij menen dat hun in Utrecht geheel andere toezeggingen zouden zijn gedaan dan in Biggekerke zijn verwezenlijkt. Die toezeggingen zijn echter zeker niet aan de Hongaren gedaan. In een bespreking tussen het Zeeuws comité Hulp aan het Hongaarse volk en de directeur-generaal van de Arbeidsvoorzie ning, dr. ir. D. R. Mansholt, heeft laatstge noemde medegedeeld, dat het kamp te Big gekerke niet zal worden ontruimd, aange zien het aan de te stellen eisen voldoet. Het Zeeuws comité blfift niettemin de voorkeur geven aan ontruiming van dit kamp, waar aan zijns inziens grote bezwaren kleven en deelt mede, dat er in Zeeland betere huis vestingsmogelijkheden zijn, onder andere de goed geoutilleerde jeugdherberg te Axel. Om uit de impasse te geraken verklaarde men zich bereid mede te werken aan de terugkeer der negentien Hongaren naar het kamp, zü het op enkele voorwaarden. Men acht het onaanvaardbaar, dat deze vluchte lingen, indien zij niet naar het kamp wen sen terug te keren, naar Oostenrijk zouden moeten terugkeren, zoals door de heer Mansholt werd medegedeeld. Geestelijk geschokt Het is, volgens genoemd comité, onbillijk aan jongemannen, die nauwelijks een paar dagen in een volkomen vreemd land zijn en na de ernstige geestelijke schok die zij kregen, de eis te stellen zich volledig te houden aan gestelde regels. De negentien Hongaren verblijven nu in pensions te Vlis singen en te Middelburg. Zondag zijn via tolken gesprekken met hen gevoerd over eventuele terugkeer naar het kamp. Zeven tien van hen weigerden terug te gaan. Ook zaterdagavond was al een gesprek met hen gevoerd door dr. ir. Mansholt. Hieromtrent verklaarde de heer J. C. Visser, hoofd van de afdeling voorlichting van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dat de heer Mansholt heeft gezegd, dat de Ne derlandse overheid verantwoordelijk is voor de gang van zaken in de kampen. Zij moeten zeker gezag laten gelden en erop kunnen rekenen, dat bepaalde regels in acht worden genomen. Volgens de heer Visser waren de betrokken Hongaren van de redelijkheid dezer argumenten niet 1e overtuigen. Zouden zij niet behoeven terug te keren, dan zou daarmee het hek van de dam zijn. De kwestie van de huisvesting in deze kampen is, aldus de heer Visser, ge regeld in volledige overeenstemming met de Nederlandse Federatie voor Vluchtelin genhulp. Als de negentien Hongaren terug keren, zullen zij worden behandeld alsof er niets is gebeurd. Doen zij dit niet, dan blijft er voor hen maar één mogelijkheid over, terugkeer naar Oostenrijk. Een ander punt is echter, of deze groep bij terugkeer nog"'door de achtergebleven kameraden zal worden geaccepteerd, zo ADVERTENTIE BINNENHUISJE" No 5. Frits Flits:) Dat Sinterklaas beslist bestaat, Bewijs ik straks met plaat na plaat Want pakjesavond zag al gauw De flitslichtcamera in touw; Ik heb het vriendelijk gezicht Met „Photoflux" perfect belicht... Dit flitslampje van Philips geeft Wat 't kamerkiekje nodig heeft. (Allemaal Wij nemen Philips „Photoflux"! Bij ieder filmpje een paar stuks! Het feilloze flitslampje verklaarde de heer Visser. Onder de be woners van het kamp bestaat een zekere stroming, die de groep liever niet terug ziet. Er bevinden zich enige onevenwichtige naturen onder, die door al hetgeen zij heb ben meegemaakt wat overspannen zijn. „Laat maar zo" Naar het oordeel van het Zeeuws Comité zouden de moeilijkheden zijn opgelost als de negentien Hongaren konden blijven waar zij nu zijn en als de bewoners van het kamp zouden worden ondergebracht naar andere, aangenamer gelegenheden. De toe zegging is gedaan, dat met de arbeidsbe middeling de uiterste spoed zal worden betracht. Voorts zal het Zeeuws comité de ontspanning en al wat daarbij behoort, zelf mogen verzorgen, in samenwerking met het gemeentebestuur; de commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, zal zich doorlopend op de hoogte houden van de gang van zaken in het kamp. Vier Hongaarse studentenpaartjes zijn zaterdag te Zeist in het huwelijk getreden. Zij behoren tot de studentenvluchtelingen, die voorlopig zijn ondergebracht in „Hee renwegen" te Zeist. De burgemeester van Zeist, mr. A. P. Korthals Altes voltrok het huwelijk; als getuigen traden op ds. A. G. van Gilse, directeur-predikant van het con ferentie-oord „Heerenwegen" en de burge meester van Warffum, mr. W. J. Geertse- ma, die tijdelijk belast is met de leiding van dit Hongaarse studentencentrum. De trouwbelofte werd door de burge meester van Zeist in het Hongaars uitge sproken en hij richtte zich daarna in een persoonlijk woord tot de jonggehuwden. Namens het gemeentebestuur van Zeist bood hij elk der bruidspaartjes een cas sette aan. De Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht had de bruidsparen verrast met een bruidsboeket. De ruim tachtig Hongaarse studenten die thans in Zeist verblijven, luisterden de plechtigheid op. Zij waren allen getooid met een corsage van cyclamen. In de R.K. parochiekerk te Zeist werd hierna een huwelijksmis opgedragen voor drie der jonggehuwde paren door de Hon gaarse pater Rochus Radanyi s.j. Later op de morgen zegende de Hongaarse predi kant J. Tuski het huwelijk in van een doopsgezind Hongaars paartje. BEROEPSTONEEL LIMBURG ONDER EEN NIEUW BESTUUR In Maastricht werd zaterdagmiddag het nieuwe algemeen bestuur van de Stichting Beroepstoneel Limburg officieel geïnstal leerd door de voorzitter, dr. M. van Can. De huidige constellatie van het gezelschap, met name het bestaan van een bestuur dat los van de troep staat, dateert van 24 juli 1948. Op 6 juni 1947 passeerde de sichtings- akte van het Beroepstoneel Limburg. (Van een redacteur IN DE KLEINE HONGAARSE SAMENLEVING op een duintop van Wijk aan Zee, waar Huize Westerduin een 150-tal j onge - vluchtelingen herbergt, heeft het de laatste dagen even gespannen. De jongelui, gemiddeld 1920 jaar oud, willen namelijk werken en daar er door allerlei omstandigheden buiten hun schuld niet zoveel schot in de plaatsing van de Hongaren in het normale bedrijfsleven kwam, begon er een bepaalde onrust te groeien, die niets te maken had met gebrek aan comfort of onte vredenheid over materiële zaken. Toen wij daar zondagmiddag binnenstapten, bleek de steeds beter uitgesproken groet „Choedendach" ontbloot te zijn van alle rancune of wrevel. Voor een goed begrip van de problematiek, die zich in deze kleine, deels op zich zelf aangewezen samenleving is gaan voordoen, moet de geestesgesteldheid van de meeste jonge Hongaren in het oog worden gehouden. Inmiddels heeft naar veler overtuiging de ervaring van de afgelopen weken wel geleerd, dat een nieuwe groep vluchtelingen men spreekt van het tijdelijk onderbrengen van nog eens 3000 Hon garen, waartoe reeds een commissie naar het Oostenrijkse grensgebied is vertrok ken veel meer in provinciaal verband moet worden opgevangen. Daarbij zou dan, volgens degenen,.die van meet af aan te maken hebben gehad met het vluchtelingen vraagstuk, aan de ene kant tot alle prijs moeten worden voorkomen, dat de vluchte lingen een „concentratiekamp-idee" krijgen terwijl aan de andere kant de kans moet worden geboden ze collectief enig besef bij te brengen voor de Nederlandse gmeen- schap, die immers zo sterk afwijkt van de samenleving, waaruit deze mensen ont vlucht zijn. Dat het particulier initiatief veel meer dan voorheen dient te worden gebruikt, staat voor deze deskundigen wel vast. Zeven Amerikaanse archaeologen hebben in de afgelopen zomer in Jordanië de plaats ontdekt waar de in de bijbel genoemde stad Gibeon heeft gelegen. Zij hebben er de stadsversterkingen en de waterleiding blootgelegd. Bij de bekendmaking van deze feiten door de universiteit van Pennsyl vania werd medegedeeld, dat zekerheid omtrent de identiteit van deze stad ver kregen werd door een gevonden Hebreeuw se inscriptie, waarin de naam Gibeon voor komt. De opgravingen geschiedden bij het tegenwoordige El-Jib, een Arabisch dorp met negenhonderd inwoners, ongeveer twaalfeneenhalve kilometer ten noorden van Jeruzalem. In de sociale commissie van de algemene vergadering van de Verenigde Naties is een door de Dominicaanse republiek ingediende resolutie goèdgekeurd, waarin de nagedach tenis wordt geëerd van mr. G. J. van Heuven Goedhart en waarin wordt bepaald, dat in het paleis der UNO te Genève een gedenk steen wordt aangebracht om de herinnering aan de overleden hoge commissaris te doen voortleven. Eén van de belangrijkste problemen zal ongetwijfeld worden veroorzaakt door het gebrek aan contact en het zou dan ook overweging verdienen, volgens het systeem van het „Basic Englisch" de gevluchte Hon garen in zo kort mogelijke tijd de grond slagen van de Nederlandse taal bij te bx-en- gen en hun tevens voor te lichten over de essentiële verschillen met. hun vroegere status. Want er dient aan weerskanten rekening ee te worden gehouden, dat hun verblijf niet voor een paar maanden zal zijn, maar misschien wel voor een reeks van jaren en wanneer men niet in dezelfde fouten wil vervallen, die er bij het opnemen van vroegere groepen vluchtelingen uit dicta- toriaal-geregeerde landen zijn gemaakt, moet er een bijzonder overdacht en psych- logisch-aanvaardbaar opvangsysteem wor den toegepast. Geen hulp zelf doen Waarbij in de allereerste plaats de men taliteit van de Hongaren in de berekening moet worden opgenomen. Namelijk, dat (waf in Wijk aan Zee telkens weer zo dui delijk blijkt) deze jonge mensen zichzelf willen bedruipen en vooral onafhankelijk van een overigens gewaardeerde lief dadigheid een nieuwe toekomst willen op zetten. „We zijn niet gevlucht om een gemakke lijk leventje te leiden in een vrij land, maar om hier weer in ons levensonderhoud te kunnen voorzien en zo mogelijk een nieuw en beter bestaan waard te worden". Het is een geluid, dat men telkens weer tegenkomt in de opvangcentra. Dat wil dus zeggen, dat zij in Nederland zo moge lijk een plaats in het arbeidsproces moeten vinden, die zo goed mogelijk aansluit bij hun opleiding en hun aard. Dat vraagt uiteraard voorbereidingen en het is uiter mate moeilijk, de jongelui er van te over tuigen, dat zij enig geduld moeten oefe nen. Daar komt dan bij, dat het contact met hen uitsluitend via de tolken loopt en dat een eventuele onrust niet onmid dellijk aan de dag kan treden, waarbij dus niet onmiddellijk het tegenargument kan worden gegeven, dat bij de situatie past. Plaats gevonden In de pogingen, om de Hongaren van Westerduin in het arbeidsproces te doen opnemen, heeft het Beverwijkse GAB prachtig werk verricht en vandaag gaan dan ook verscheidene Hongaren aan de slag: 25 hunner zijn aangesteld bij de Staatsmijnen en zullen worden onderge bracht in het „Gezellenhuis", negen jon gelui gaan naar Van Leers vatenfabriek in Amsterdam en zullen gehuisvest worden in een tehuis voor vrijgezellen in Vinkeveen, twaalf gaan definitief naar de NZHVM in Haarlem; de directie is doende hen in gezinnen onder te brengen, 20 zijn tewerk gesteld bij Proost en Brandt in Am sterdam. één heeft een functie gevonden bij een schoenmakerij in Uitgeest en twee voormalige liftmonteurs uit Boedapest gaan naar een liftenfabriek in Haarlem. Met de Hoogovens en de Papierfabriek wordt onderhandeld evenals met Beijnes te Beverwijk, waaruit blijkt, dat men niet de gemakkelijkste weg heeft willen in slaan, die een tewerkstelling van de Hon garen als „omgeschoold" arbeider als eind punt liet zien. Vrije mensen Er zal niettemin nog veel moeten wor den gepraat, voor de jeugdige Hongaren zich hebben ingepast in de Nederlandse samenleving. Ten eerste zijn zij reeds tien jaar gewend aan het Russische Stachanov- systeem, dat slechts de prestatie honoreert en het dus mogelijk maakt, dat een arbei der van negentien veel meer verdient dan iemand van vijftig en bovendien zal het moeilijk vallen deze aan kerk en vrijheid ontwenden op te nemen in het geestelijk klimaat van dit land. Inmiddels hebben wij na diverse ge sprekken met hen, die dicht bij dit werk staan, sterk de indruk gekregen, dat men bereid is een andere aanpak van de zaken te verwerkelijken en de gerezen moeilijk heden., evenals de nog wel komende pro blemen te zien uit de menselijke hoek, waarbij niet voorop staat, de vluchtelin gen zo goed mogelijk onderdak te bren gen, maar een nieuw levensgeluk te schenken, waarin zij vrije, onafhankelijke mensen worden volgens de principes van de democratie. IIongaren in Haarlem tevreden Vandaag is het Haarlemse Gewestelijk Arbeidsbureau begonnen met het onder zoek naar de plaatsingsmogelijkheden der Hongaren, die de vorige week in „Bethesda Sarepta" zijn aangekomen. Zolang dit onderzoek niet voltooid is, gaat een groep van ongeveer veertig man naar het natio nale park „De Kennemerduinen" om daar te werken. De overigen doen corveedienst in het vluchtelingencentrum. De stemming is nog steeds heel goed. Men heeft het weekeinde doorgebracht met wandelen, het bezoeken van sportwedstrijden en een ge zellige avond, waarbij de violisten onder de Hongaarse gasten meespeelden met een amusementsensemble. Zondagochtend zijn de rooms-katholieken naar de mis gegaan, terwijl ds. J. Bronsgeest een dienst voor de protestanten leidde. Zijn toespraak, die door tolken werd vertaald, heeft grote in druk gemaakt. KOPENHAGEN (Reuter/AFP). - De al gemene raad van de socialistische inter nationale heeft zich te Kopenhagen uitge sproken tegen het Brits-Franse optreden in het Midden-Oosten, nadat de Franse socialisten uit protest de vergadering had den verlaten. De waarnemende secretaris generaal van de Franse socialistische partij Commin, betoogde, dat het aannemen van resoluties, waarin bij de organisatie aan gesloten partijen worden veroordeeld, zou kunnen leiden tot scheuring. De aangenomen resolutie is een gewij zigde vorm van het door de Britse socia listische partij ingediende voorstel, waarin de internationale wordt verzocht ondub belzinnig achter het UNO-Handvest te staan. De raad nam ook een resolutie aan, waarin geprotesteerd wordt tegen het Rus sische optreden in Hongarije en uitvoering wordt geëist van de UNO-resolutie. De raad eiste voorts terugtrekking van de Russische troepen uit alle Oosteuropese landen en toelating van drie afgevaardig- Nederlandse en Deense bergers sturen thans materiaal naar het Suexkanaal. De zeesleepboot „Gele Zee" is met de drijven de bok „Arend" beide van Smit-Van der Tak's bergingsbedrijf reeds vertrokken. Het door Smit in time-charter genomen vrachtschip „Bernard John" van de rederij B. van der Laan in Rotterdam wordt in Maassluis in gereedheid gebracht om op 6 december naar het Suezkanaal te ver trekken. Het zal geladen worden met het bergingsvaartuig „Walrus" (hefinstallatie. zand- en waterpompen, duikelinstallatie en dergelijke), de bergingssleepboot „Zee hond" (sleepgerei, pompen en duikerinstal latie, zes heftanks met een hefvermogen van ieder honderd ton en verder met pom pen, compressoren, lasaggregaten, snijappa- raten en talloze andere uitrustingsstukken). De sleepboot „Tyne" zal dezer dagen met de bok „Havik" van Djibouti vertrekken naar Port Soedan. In de loop van deze week vertrekt de sleepboot „Poolzee" met de bergingskraan „Condor" (hefvermogen 200 ton). De sleepboot „Zwarte Zee" is onderweg naar Maassluis en zal, na daar personeel en bergingsmateriaal aan boord te hebben ge nomen, eveneens deze week, naar Boulogne vertrekken om het gecharterde Belgische bergingsvaartuig „Titan V" op sleeptouw te nemen naar het Suezkanaal. Een tweede vrachtschip, het 1599 br. ton metende Duit schip schip „Kaspir Robert Muller" van R. Müller te Hamburg, beladen met het ber gingsvaartuig „Bruinvis" en waarschijnlijk de havensleepboot „Alblasserdam", hef tanks en ander bergingsmateriaal, wordt in gereedheid gebracht om eveneens op korte termijn te vertrekken. Wanneer het tot een definitieve UNO- opdracht mocht komen dan zal dit zo neemt men aan inhouden allereerst het opruimen van alle versperringen en dit wil niet zeggen, dat ieder wrak een versper ring is. Zaterdagmiddag omstreeks vijf uur is de 15-jarige Hannie Donners uit Horn op de Sittarderweg bij de ingang van haar woonplaats aangereden door een bestel auto. Het meisje, dat per fiets terugkeerde van de muloschool in Sittard, werd op slag gedood. Zaterdagavond is op de Vleutenseweg te Utrecht de 30-jarige scooterrijder G. A. V. uit Utrecht dodelijk verongelukt, toen hij bij hét passeren van een auto de rand van een vluchtheuvel raakte en tegen de grond sloeg. Zijn 24-jarige duopassagier D. S., eveneens uit Utrecht, kreeg een zware hoofdwond. Op de Nieuwe Zijdsvoorburgwal te A m- sterdam bij het koninklijk paleis is een autobus van Maarse en Kroon tegen het voorbalkon van de motorwagen van een tramtrein van lijn 1 gereden. Vijf buspassa giers en twee tramnassagiers liepen lichte verwondingen op. Zij konden ter plaatse verbonden worden. De trambestuurder werd eerst naar een ziekenhuis gebracht maar kon daarna op eigen gelegenheid naar huis gaan. De tram en de autobus werden ernstig beschadigd. den van de socialistische internationale in Hongarije voor het instellen van een on derzoek. De raad keurde verder een Frans-Britse resolutie over ontwapening goed, waarin wordt gezegd, dat er „onmiddellijk naar overeenstemming moet worden gestreefd over controle en beperking van proeven met kernwapenen als eerste maatregel in de richting van een verbod van deze wa penen". BRUSSEL (AFP) Het bestuur van het „Internationale Verbond van Vrije Vak verenigingen" (IWV) te Brussel heeft be sloten alle aangesloten organisaties en de individuele vakbondsleden met klem te ad viseren, alle betrekkingen met de beweging voor morele herbewapening te verbreken. Volgens het IWV blijft deze beweging zich, niettegenstaande protesten van vak verenigingszijde, mengen in de aangelegen heden van verscheidene arbeidersbewegin gen, met name in Tunesië, Noord-Rhodesië en in Nigeria, waarbij doeleinden zouden worden nagestreefd, die in strijd zijn met de belangen van de arbeiders. Het IWV heeft zijn secretaris-generaal, de Nederlander Oldenbroek gemachtigd bij de Internationale Arbeidersorganisatie te Genève een klacht tegen Frankrijk in te dienen wegens „schending van de vakver- enigingsrechten in Algerije". Het verbond wil ter plaatse een onderzoek instellen. (United Press). In de nacht van zater dag op zondag" is de kleine Nederlandse kustvaarder „Cobri" (199 br. ton) binnen weinige minuten na een botsing met het Panamese vrachtschip Maria Dolores (7176 br. ton) op de Noordzee in de Duitse bocht gezonken. De zeven opvarenden zijn gered. Het Nederlandse schip dat aan de rederij C. van Brink en Zonen in Hilversum toe behoort, was op weg van Rotterdam naar de Oostzee. De bemanning is aan boord van de Pana- mees opgenomen en naar Rotterdam ge bracht. „Door de aanvaring kreeg het schip een gat onder de waterlijn. Het schip is vrij snel gezonken, maar wij zagen kans de reddingssloep te strijken en zodoende wer den alle opvarenden gered", zo vertelde vannacht de 27-jarige kapitein H. E. van der Brink uit Hilversum. De gezagvoerder van de „Cobri" vertelde voorts, dat er dikke mist was en dus slecht zicht. Niets had de bemanning kunnen mee nemen, maar allen waren vol lof over het optreden van de Italiaanse bemanning, die alles had gedaan om het de Nederlandse zeelieden zo goed mogelijk naar de zin te maken. Zaterdag heeft de Koningin een verga dering bijgewoond van het dagelijks be stuur van het nationaal comité Hulpver lening Hongaarse Volk in Amsterdam. De Koningin was vergezeld van haar parti culier secretaresse, mej. mr. M. de Jong. Het dagelijks bestuur vergaderde onder leiding van de voorzitter, de heer E. Ku- pers, in het gebouw van de Amsterdamse Stichting voor Maatschappelijk Werk, waar het secretariaat van het nationaal co mité is gevestigd. Tijdens deze vergadering liet de Konin gin zich uitvoerig voorlichten omtrent de taak van het nationaal comité, de resul taten der tot nu toe gevoerde actie en de wijze van besteding der gelden. Het besluit werd genomen om aan de Ne derlandse Federatie voor Vluchtelingen hulp in Den Haag, die als uitvoerend or gaan van het nationaal comité optreedt, opnieuw een bedrag van f 100.000 over te maken ter dekking van de kosten, verbon den aan de huisvesting en voeding der Hongaarse vluchtelingen in ons land. Voorts besloot de vergadering om uit de gelden, die op giro 999 zijn ontvangen, we derom een bedrag van een half miljoen Oostenrijkse schillingen ter beschikking te 9tellen van de vertegenwoordiger van de hoge commissaris der Verenigde Naties voor de Vluchtelingen in Wenen. Vrijdag 30 november 1956 Laagste .koers Alg Kunstzijde Unie Van Berkels Patent168 Van Gelder Zonen 189/4 Kon. Ned. Hoogovens 275 /2 Ned. Kabelfabriek 266 Philips 216 Unilever Wilton-Fijenoord ex daim Kon. Petroleum Holland-Amerika Lijn Kon. Ned. Stoomboot Mij. Nederl Scheepvaart Unie Van Ommeren Amsterdam Rubber H V.A Ver Deli Maatschappijen 3-3% Nederland 1947 3% Invest, cert. Ned 3% Nederland 1962—64 671 180 161 157 295 70 86V« 90'/« 873/4 88'/i 873/« Hoogste koers 237 190 219 325 305 27472 394 ex claim 8173/i 198 176 17174 330 77VÏ 961/4 105 90*/4 92 9l7u Laatste tijdvak 205s/s 172 195 28272 274 23474 323 ex claim 69874 181s/a 165 163 300 71«/4 88 93 893/a 903/« 90V4 koersverschil t.o.v. 31 oct. 22V8 16 5«/« 373/i 23 327s 637s 88«/« 9Vt 83/4 37a 20' /a 53/a 6»/4 9»/« ,3/i« 1732 17a Omzetten (nominaal): October 1956 (def.) Aandelen 32.177.780,— jan.-oct. (def.) Aandelen 406.005.424, november 1956 (voorl.) Aandelen 34.282.840,— Olbigaties Obligaties Obligaties 51.962.707,— 503.883.554,— 49.599.295,— ADVERTENTIE Vraag Uw Ford-dealer waarom. ADVERTENTIE Nu kunt u een filter-sigaret roken en toch genieten, echt genieten als van een gewone sigaret. Steek op zo'n nieuwe Long Run met het acetaat filter. Dank zij dit filter proeft u de rijpe geurige tabakken, volledigWat een intens genoegen deze filter-sigaret King Size Filter 85 ct STREVEN NAAR NIEUW RAI-GEBOUW B. en W. van Amsterdam delen in hun memorie van antwoord op de gemeentebe groting 1957 mede, dat het college na de ministeriële weigering om de rijksgoedkeu ring te verlenen voor de bouw van het nieuwe R.A.I.-complex aan het Wester- scheldeplein, werkzaam te gebleven om het verkrijgen van deze goedkeuring zoveel mogelijk te bespoedigen. In een alweer vèr verleden ben ik eens drie dagen op dat deel des rijks dat Sint Maarten heet, geweest, een half spelde- knopje in de onmetelijke oceaan. Er wonen ruim duizend mensen in een plaatsje dat Philipsburg heet en dat uit twee lange straten met een paar verbindingsstegen bestaat; er komt niets vandaan; er lopen een paar koeien rond in een paar weilan den en er verschijnt geen krant. De dag bladen uit Curacao komen er van zeven tot veertien dagen na hun verschijning en die hebben er slechts enkele tientallen abonnees. Er zijn natuurlijk wel radio's, maar de mensen, die zich van zulk een wonder der moderne techniek hebben voorzien, luisteren voor het grootste ge deelte liever naar lichte muziek dan naar zwaar nieuws. Ik denk nogal veel aan dat eiland en wel met intens verlangen. Als ik er mijn boeken mee heen zou kunnen nemen zou ik mij er wellicht niet vervelen en als ik mij er toch een beetje zou vervelen, dan zou dat ruim opwegen tegen de heerlijk heid, dat ik niets van alle spektakel van de wereld zou vernemen en als ik het toch zou vernemen, dan zou dat maar een ijl en ver geluid zijn, dat mij niet veel zou aangaan, want er is niemand in de we reld die zich iets van Sint Maarien aan trekt. De heer Boelganin weet niet eens dat het bestéat en er is niet de minste reden om een dure atoombom op het ei landje te doen vallen. Met Polen en Hongarije, met Moskou, Tunis, Algiers, Egypte, Israel en Jordanië hebben de duizend Sint Maartenaren niet van doen en ik geloof niet dat zij er iets van zouden merken of de wereld commu nistisch was of niet. Het is een arm. onaanzienlijk land, waar vrijwel niemand het bestaan van weet. Dit en het feit dat u er zoveel kreeftjes kunt kopen als u wilt voor enkele dubbeltjes per stuk, maken het toch een, althans voor mij, bijzonder begeerlijke woonplaats; iedere keer als ik de krant lees, des te begeerlijker. Een klein huisje met een, 'n beetje gezellige dame om mijn kreeften te koken en stof af te nemen, dat is alles wat ik begeer, want het moet heerlijk zijn ergens te wonen waar het gerucht der wereld slechts vaag en traag doordringt, weken nadat het tot de rest van de wereld is doorgedrongen. Er zijn een paar primitieve kroegjes v/aar u de goede rum van Barbados kunt drinken en kunt luisteren naar de liedjes die de Sint Maartenaren zingen, zichzelf begeleidend op een tokkelinstrument. Het is er goedkoop want er is vrijwel niets te krijgen en belasting betalen is er niet bÜ- Ik denk de laatste tijd héél véél aan Sint Maarten. Nóg meer dan aan Sinterklaas. Elias 4" I

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 8