Kerstgeschenk biedt vreugde in gezinnen van stille armen Eeuwfeest Sabelis en Kerrebijn Kort geding over melklevering dient donderdag voor rechtbank IR. TH. J. MEBIUS DIRECTEUR VAN OPENBARE WERKEN HEEMSTEDE Opzienbarend stuk van Dürrenmatt Ook vanmorgen weinig moeilijkheden bij melksanering ondervonden DINSDAG 4 DECEMBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 8 Inzameling voor merisen-in-nood HAARLEM - TEL 11470 Televisie specialisten Philips - Nora - Erres Loewe Opta - Graetz Uitbreiding garage J. van Dijk Marionettentheater van Bert Brugman Inbraak in juwelierswinkel in Den Haag Oudste inwoonster van Zandvoort 101 jaar Dulles weer aan het werk Mariakapel wordt heropend Alexander Smallens zal vierde D-concert leiden Burgerlijke Stand van Haarlem „Bezoek aan de oude dame' Meisje in Ringvaart bij Abbenes verdronken Nieuw ontwerp buurt- gebouw „Patrimonium" Jaarboek 1955 van Vereniging Haerlem Hengelaars gingen nog geen fusie aan Gecombineerde straf voor Bloemendaler ALS DE NOODKLOK wordt geluid, toont ons volk zich bereid een offer te brengen om de nood van de medemens te lenigen. Het leed in deze wereld tekent zich soms zo schril af, dat spontaan offeren slechts de enige reactie kan zijn. Steeds weer wordt een beroep op iemands hulpvaardigheid gedaan, omdat dat leed en die nood in zon overvloedige mate aanwezig zijn en een ieder wordt dagelijks hiermede geconfronteerd. Echter: dicht bij huis heerst nood, waarmede men niet dagelijks in aanraking komt, omdat deze gedekt wordt met de mantel der zwijgzaamheid. Het is de geduldig-gedragen nood van de stille armen, voor wie thans de jaarlijkse geldinzameling wordt gehouden. Uit een gesprek, dat wij voerden met de maatschappelijk werkster van „Humanitas" - de vereniging voor maatschappelijk werk op humanistische grondslag - is ons duidelijk gebleken, dat de noden van de stille armen nog even actueel zijn als in voorgaande jaren. En hoewel de sociale voorzieningen veel leed, dat vroeger in talloze gezinnen het bestaan grauw en kleurloos maakte, te niet hebben gedaan, een beroep op hulp vaardigheid ten behoeve van de stille armen is nog alleszins noodzakelijk. ADVERTENTIE Hannie Schaltstraat 39 Vrijblijvend vergelijkbare demonstraties met „Gelukkig is de groep stille armen gelei delijk kleiner geworden, want door de ac tiviteit van de sociale instellingen worden de noodgevallen thans sneller dan vroeger bij deze instanties bekend. Trouwens: men is nu meer geneigd om met zijn moeilijk heden aan te kloppen bij bevoegde instel lingen, de mensen uiten hun nood gemak kelijker dan voorheen," zei de maatschap pelijk werkster. Onmiddellijk voegde zij echter daaraan toe: „Dat neemt niet weg, dat onze maatschappij ook thans nog stille armen kent. Ik zou deze mensen in moder ner termen willen betitelen en hen „men- sen-in-nood" willen noemen." Nog talloos zijn de mensen-in-nood, aan wie de bromfietsen- en televisietoestellen- luxe op verre afstand is voorbijgegaan. De meesten van hen vindt men onder de be jaarden, voor wie het pensioentje een soort reddingsplank is, nèt groot genoeg om een maand lang het hoofd boven water te hou den. Men wil niet altijd een beroep doen op de kinderen en dezen zijn dikwijls zelf niet tot steunen in staat. Er zijn dan ook bejaarden, die maand aan maand in strikte zuinigheid moeten leven en „voor wie er nooit eens iets afkan", zoals de maatschap pelijk werkster van „Humanitas" het uit drukte. Een dertigtal vrijwillige mede werksters van „Humanitas" legt geregeld huisbezoeken af en wordt daardoor ten nauwste met deze nood geconfronteerd. Van deze bezoeken brengen zij rapport uit, waarna wordt getracht de helpende hand te bieden. Uit ervaring is het de maatschappelijk werkster en medewerksters bekend, dat eeti kerstgeschenk in de gezinnen van stille armen zeer op prijs wordt gesteld. „Zo'n geschenk-in-geld schept een on verwachte vreugde. Dikwijls hebben de mensen-in-nood hun vertrouwen in de maatschappij verloren en deze hulp kan dit weer doen herleven", vertelde de maat schappelijk werkster, die hieraan grote waarde toekende. Zij vond het echter belangrijk, duidelijk te doen uitkomen, dat het kerstgeschenk voor éénmaal is bedoeld. Want personen, die eenmaal een geldsbedrag hebben ont vangen, rekenen hierop soms een jaar latei- weer. Als dan in de dagen vóór kerstmis blijkt, dat anderen met de ingezamelde gelden worden bedacht, is dit een teleur stelling. ADVERTENTIE Aan m'n maag mankeert niets en toch kon ik nooit eens lekker mee eten- Altijd had ik naderhand maag klachten, totdat ik leerde na een zware maaltijd wat Norit in te nemen. Nu kan ik altijd gezellig meedoen en heb er achteraf geen spijt meer van. U kunt het elk ogenblik nodig hebben neem het daarom vandaag nog in huis Ongeveer tweehonderd belangstellenden waren zaterdagmiddag tegenwoordig bij de opening van het vergroot bedrijf van de garage J. van Dijk aan de Zijlweg te Haarlem. Na een inleidend woord van ar chitect C. J. L. Tack knipte de dochter van de heer Van Dijk een limit door. De heer Metz voerde het woord namens wethouder W. F. Happé, die voorzitter van de Industrie stichting Haarlem is. Hij her innerde aan de uitbreiding van het aan tal auto's in de afgelopen jaren, waardoor het noodzakelijk is over meer garageruim te te kunnen beschikken. De garage van de heer Van Dijk biedt nu onderdak aan on geveer zestig wagens. Namens de clientèle zeide de heer N. Dirkse, dat er een goede verhouding is ont staan tussen de heer Van Dijk en de klan ten. Zij verheugen zich daarom over de uitbreiding. Spreker bood als geschenk een wielbalancer aan, welk geschenk mevrouw Blankevoort-De Ronde onthulde. De maatschappelijk werkster vertelde ons van de dankbaarheid, waarmee de on verwachte gave wordt ontvangen. Bejaar den bestemmen het bedrag door bijvoor beeld voor de kerstdagen extra vlees te kopen. Voor de man kan er dan een doos sigaren af, en voor de vrouw „iets bij de koffie", dat lange tijd achterwege moest blijven. Anderen besteden het bedrag aan kolen en kunnen een paar dagen de uiter ste brandstof-zuinigheid vergeten. Tot de groep stille armen kunnen ook vele gescheiden vrouwen en jonge wedu wen worden gerekend. Zij moeten zich veel getroosten voor de opvoeding en opleiding van haar kinderen en hebben het dikwijls niet in haar vermogen de kinderen te laten studeren. In gezinnen van arbeiders of kleine zelfstandigen kan de vader lange tijd ziek komen te liggen, waardoor het inkomen te klein wordt om de kinderen hiervan goed te kleden. Kleine zelfstandigen kampen met tegen slagen en kunnen hun bedrijfje niet meer handhaven. Met moeite kunnen deze men sen zich staande houden in de strijd om het bestaan. Er zouden genoeg voorbeelden te vermel den zijn, die duidelijk het bestaan van de stille armen in deze tyd illustreren. Deze voorbeelden laten uitkomen, dat ook thans weer hulp geboden moet worden aan hen, die de nood binnenskamers houden en geen giften vragen. Juist nu vele kosten stijgen en de inkomens van de mensen-in-nood hiermee niet gelyk opgaan, is een beroep op offervaardigheid meer dan ooit op zijn plaats. Voor Heemsteedse Kunstkring Donderdagavond 13 december wordt voor de Heemsteedse Kunstkring in het Miner - vatheater ter gelegenheid van het eerste lustrum van de kunstkring een uitvoering gegeven van „De barbier van Sevilla" van Giacoma Rossini door het marionetten theater van Bert Brugman. De uitvoering is een opname van het koor en orkest van het Orchestra Sinfinica di Milano onder leiding van Tullio Serafin. Voornaamste solisten zijn Victoria de Los Angeles, Gino Bechi, Nicola Monti, Melchiorre Luisi, Ni- cola RossiLementi, Anna Maria Canali en Erminio Bernatti. De marionetten zijn vervaardigd door Bert en Joost Brugman. Decors en kostuums werden ontworpen door Karei Bruckman. De bewegingen van de marionetten geschieden volgens een nieuw systeem. Vannacht is ingebroken in een goud smidswinkel aan de Loosduinseweg in Den Haag. Uit de etalage, de winkel en het kan toor werd een partij horloges en sieraden ter waarde van naar schatting 10.000 gul den gestolen. De inbrekers hebben zich toe gang verschaft via de tuin van de eigenaar. De schade wordt door verzekering gedekt. De politie is nog bezig met het onderzoek. Mevrouw Jannetje van der Meij. beter be kend als tante Jans de Kraai, hoopt zondag 9 december 101 jaar te worden. Het gebeu ren zal in haar woning aan de Buureweg 5 te Zandvoort op rustige wijze worden ge vierd, hoewel men natuurlijk wel verwacht, dat velen Zandvoorts oudste inwoonster zul len komen geluk wensen. Tante Jans, die in de loop van dit jaar een ernstige maagbloe ding kreeg en wier toestand toen zó was, dat zij op advies van de dokter werd bediend, is thans weer geheel hersteld en mag zich op nieuw in een goede gezondheid verheugen. WASHINGTON (United Press). De Ame rikaanse minister van Buitenlandse Zaken John M. Foster Dulles is, hersteld van een kanker-operatie, weer aan het werk gegaan op zijn ministerie het State Department te Washington. Zaterdag gaat Dulles naar Parijs voor de vergadering van de NAVO-raad, die op 11 december zal beginnen. Tijdens de receptie van de directie der Glas- en Verfindustrie Sabelis en Kerre bijn n.v., gevestigd te Haarlem en Alk maar, heeft burgemeester mr. O. P- F. M. Cremers - zoals wij gisteren hebben aan gekondigd de mededeling gedaan, dat het bedrijf gerechtigd is het Koninklijk wapen te voeren en daaraan de naam hofleverancier te verbinden. De receptie werd maandagmiddag in de muziekzaal van restaurant Brinkmann te Haarlem gehouden ter gelegenheid van het hon derdjarig bestaan. De burgemeester zei in zijn toespraak, dat als een rechtgeaard Haarlemmer de naam Sabelis-Kerrebijn hoort, hij weet dat er over een welbekend oud-Haarlems bedrijf gesproken wordt. Er hebben ban- De nieuwe directeur is op 12 oktober 1924 in Leeuwarderadeel geboren, ging op school in Huizum en bezocht van 1938 tot 1943 de Rijks-HBS te Leeuwarden. Na het behalen van het diploma hbs-b werd hij leerling van de middelbare technische school in de Friese hoofdstad en vier jaar later slaagde de heer Mebius voor het diploma weg- en waterbouw. Door de oorlog was het niet mogelijk geweest in Delft te studeren, maar in 1947 vertrok hij naar Delft. Op 6 novem ber 1953 (de dag, waarop de dijk in Ouwer- kerk gedicht werd, welke gebeurtenis spe ciaal voor belangstellenden voor weg- en waterbouw van bijzonder belang was) slaagde hij voor het diploma civiel-inge- nieur. Ir. Mebius was eerst drie maanden tijde lijk werkzaam bij de dienst van Gemeente werken in Leeuwarden en met ingang van 15 maart 1954 werd hij benoemd tot in genieur bij de dienst van Gemeentewerken te Haarlemmermeer, die zijn zetel te Hoofd dorp heeft. Toen de gemeente de grens van veertigduizend inwoners overschreden had volgde zijn benoeming tot ingenieur A. B. en W. droegen ir. Mebius als taak op de afdeling openbare werken, welke afdeling in het college beheerd wordt door wethou der C. van Beem. Onder deze afdeling res sorteren het aanleggen en het onderhoud van wegen en bruggen, de sportvelden, plantsoenen, de reiniging, de riolering, de garage en het wagenpark. Belangrijk werk achter de rug De heer Mebius, die binnenkort Haarlem mermeer zal verlaten, toonde zich uiteraard enthousiast over zijn benoeming. Hij krijgt immers de leiding van een belangrijke tak van dienst in de gemeente Heemstede, waar reeds veel gedaan is op het gebied van woningbouw en openbare werken en waar in de toekomst veel werk te verrichten zal zijn. Men denke in de eerste plaats aan de woningbouw. Ir. Mebius toonde zich verheugd over zijn aanstaand vertrek, maar hij zeide het tevens te betreuren een werkkring te moe ten verlaten, waaraan hij zich met grote liefde heeft gewijd. Er is reeds belangrijk werk voor de toekomst voorbereid en het is jammer dat werk te moeten neerleggen. Er kon veel en hard in Haarlemmermeer worden gewerkt omdat de gemeente ruimer dan in het verleden kon beschikken over gelden om openbare werken uit te voeren. Er is een tijd geweest, dat er geen geld beschikbaar was. Daardoor is een achter stand ontstaan en er moest veel worden gedaan om die in te halen en de gemeente op peil te brengen. In de afgelopen jaren zijn bijvoorbeeld negen sportvelden aangelegd of zijn in aan leg: vijf in Badhoevedorp, drie in Hoofd dorp en een in Vijfhuizen. Bestaande sport velden moesten verdwijnen omdat er ter rein nodig was voor de bouw van huizen. Tevens breidde de belangstelling voor de sport zich uit. Dorpskernen De vernieuwingen van dorpskernen vroe gen de aandacht van openbare werken. Er zijn en worden rioleringen aangelegd. Een belangrijk werk van de laatste jaren is ge weest de bouw van de rioolzuiveringsin stallatie in Zwanenburg, welke installatie kort geleden tot stand kwam, maar nog niet in werking gesteld kon worden, omdat de gemeente niet de beschikking had over een strook grond, die naar de installatie loopt. Er moeten wegen en straten worden aan gelegd, waar woningen worden gebouwd en ook dient aandacht te worden besteed aan aansluitingen op rioleringen. Er werden ook polderwegen voor gedeelten aan de gemeente overgedragen en dan had de ge meente de taak deze te verbeteren en aan te passen aan de eisen van de tijd. Ook heeft de reinigingsdie--' in de afgelopen jaren een reorganisati' odergaan. Ir. Mebius vertelde ns, dat hij on danks het feit, dat het dikwijls moeilijk was wegens gebrek aan personeel plezierig heeft gewerkt in de gemeente Haarlemmermeer. Vol goede moed zal hij binnenkort zijn nieuwe taak in de aan grenzende gemeente Heemstede aanvaar den. Ambtelijk heeft hij met zijn voorgan ger samengewerkt, onder andere bij de bouw van een rioolzuiveringsinstallatie op de grens van Heemstede en Haarlemmer meer. De nieuwe gemeente heeft hij reeds doorkruist. Hoewel zijn arbeid op het ogen blik niet rechtstreeks met de woningbouw' te maken heeft, heeft hij zich in dit voor deze tijd bijzondere onderwerp verdiept, niet alleen in zijn studietijd, maar ook in de afgelopen jaren, omdat de afdelingen volks huisvesting en openbare werken bijzonder moeten samenwerken. Daarbij was sprake van samenwerking en ir. Mebius hoopt, dat hij in Heemstede door samenwerking veel kan bewerkstelligen ten bate van het goed functioneren van het bedrijf openbare wer ken en ten dienste van de inwoners van de gemeente Heemstede. Zondagavond om zeven uur zal de kapel van Mania van Haarlem in de St. Josef- kerk aan de Janestraat te Haarlem plechtig worden heropend. De bisschop van Haar lem, mgr. J. P. Huibers, zal de plechtig heid opluisteren. De kapel heeft een nood zakelijke restauratie ondergaan, waarvoor een grote financiële actie is gevoerd. In de kapel van Maria van Haarlem, die voor vele rooms-katholieken reeds jarenlang een pelgrimsoord is, is een meer dan vijf eeuwen oud Mariabeeld opgesteld. De ver siering bestaat ondermeer uit een ge brandschilderd raam van de glazenier H. Trautwein. Op dinsdag 11 december geeft het Noord hollands Philharmonisch Orkest het vierde concert in de Serie D. Het concert zal on der leiding staan van de Amerikaanse gast- dirigent Alexander Smallens. Solistische medewerking wordt verleend door de Amerikaans-Russische cellist Edmund Kurtz. Het concert wordt geopend met de ouverture „Prins Igor" van Borodin, waar na een uitvoering volgt van scherzo en mars uit de opera „De liefde van de drie sinaasappelen" van Prokoviev. In plaats van het Celloconcert van Katchaturian wordt het Celloconcert van Dvorsjak uit gevoerd door de solist Edmund Kurtz. Het concert wordt na de pauze besloten met de vijfde Symfonie van Tsjaikovsky. HAARLEM, 3 december 1956 ONDERTROUWD: 3 dec., A. J. A. Ruigrok en J. G. Moerkerk; N. I. Damsma en M. B. Arink. BEVALLEN van een zoon: 1 dec., M. Buijzede Visser; G. M. Lijnzaatten Boom; J. F. GroeneveldKlumper; N. Schaeffer Muijs; 2 dec., J. M. Dweelaardvan Slooten; J. A. C. ReindersAngenent; F. M. van den Bergvan Wijk; 3 nov., J. M. Lenaertsvan Mierlo. BEVALLEN van een dochter: 30 nov., W. Klumper—Koelewijn; M. M. J. van Eeden Strik; 1 dec., A. H. KeesmanMarwitz; G. TrompSmolders; 2 dec., B. WesthofKoop man; J. A. TonMeijer; 3 nov., A. E. van der KnijffDurans; C. M. GoddijnTromp; J. M. Lenaertsvan Mierlo. OVERLEDEN: 30 nov., M. E. Roosen Fabel, 85 j., Westerhoutpark; S. H. M. Bijs terRieu, 71 j., Jan Steenstraat; T. A. M. Baanstra—Siderius, 66 j., Jos Cuyperstraat; 1 dec., L. van Buuringen, 66 j., Padangstraat; M. MusHoreman, 62 j., Vergierdeweg; J. Westendorp—Keizer, 78 j., Eksterstraat; W. Wagenaar—Bakker, 97 j., Westerhoutpark; M. Post—van Deursen, 36 j., Floresstraat; 2 dec., J. de GrootBlankevoort, 76 j., Haze- paterslaan. den bestaan met de gemeente, want in 1790 was Jan Kerrebijn stadsglazenier en bijna een eeuw geleden heeft een andere Jan Kerrebijn gebrandschilderde ramen aangebracht in de Grote Kerk. Het be drijf staat goed aangeschreven, niet al leen bij het personeel, omdat de leiding in de sociale voorzieningen en de wetge ving haar tijd ver vooruit is geweest, maar ook bij de cliëntele.. De directeur, de heer S. van der Veer, die met zijn zoon recipieerde, dankte de burgemeester voor de mededeling over het verlenen van het predikaat hofleve rancier. In de loop van de middag heb ben vele zakenrelaties, afgevaardigden van de Nederlandse Bond van Groothande laren in vakglas, de Vereniging van Vernis- en Verffabrikanten en de Haarlemse Schil derspatroons en leden van de Sociëteit Ver eniging gelukwensen aangeboden. Vele bloemstukken sierden de receptie zaal. Uit mijn gisteren geplaatste recensie van de opvoering van „Het bezoek van de oude dame" van de Zwitserse schrijver Fried- rich Dürrenmatt is helaas een passage weggevallen, waardoor de bespreking voor velen nogal onduidelijk zal zijn geworden. Het ontbrekende gedeelte volgt hieronder, opdat de lezer zich ook een indruk kan vormen van de inhoud van deze opzien barende satire, die onder regie van Elise Hoomans door de toneelgroep „Theater" werd vertoond. „Het bezoek van de oude dame" is een geschiedenis, die zich afspeelt in een klei ne stad in centraal Eux-opa en beheerst wordt door een in haar jeugd misbruikte vrouw, als multimiljonaire terugkerend naar haar geboorteplaats. Met een weldaad wreekt zij zich voor het haar aangedane leed: zij stelt de hopeloos verarmde bewo ners voor haar trouweloze minnaar van veertig jaar geleden te doden in ruil voor een miljard, de helft voor de stad. de andere helft voor de families. In feite komt de keuze hierop neer: voortaan vrij en verpauperd te zijn, of een hoogconjunc tuur dank zij het smoren van het indivi duele geweten. Natuurlijk zwicht men, on danks de edele verontwaardiging in het begin, voor de verleiding: op pijnlijke, be schamende wijze wordt de corrumperende macht van het geld aangetoond. En even natuurlijk is het, dat men zonder veel moeite de fraseologie weet te bedenken om de moord te rechtvaardigen, als men de bekoring de weeldé op krediet heeft ondergaan, met een retorisch beroep op het algemeen welzijn enzovoorts. „Men zoeke geen diepzinnigheden in mijn invallen" - aldus de auteur in zijn nofc,pcr.Viouwing. „De oude dame Claire Zachanassian, van de Armenian Oil, is niet de verpersoonlijking van de gerechtigheid, noch die van het plan Marshall, laat staan dat zij iets met de Openbaring van Jo hannes te maken zou hebben. Zij is slechts wat zij is: de rijkste vrouw ter wereld, door haar geweldig vermogen in staat zich te gedragen als een heldin uit een Griekse tragedie, ab soluut en wreed, zoals Medea bijvoor beeld". Dat is een merkwaardige formu lering, want de kruidenier 111 is de tragi sche held, zich langzamerhand bewust wordend van de schuld waaraan hij te gronde gaat, in wat als een verstandelijk opgebouwde moderne moraliteit aandoet. Dürrenmatt Nadat burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers mededeling had gedaan van het verlenen van het predikaat hofle veranciers had hij aandacht voor het jubileumgeschenk (een elektrische klok) van het personeelNaast hem de heren Van der Veer, directeur en adjunct-directeur van het bedrijf. Donderdagmiddag om half drie dient voor de president van de Haarlemse recht bank een kort geding, dat de niet-saneren- de melkhandelaar A. Hoogendijk te Haar lem aanhangig heeft gemaakt tegen de melkinrichting De Landbouw n.v., even eens te Haarlem. De heer Hoogendijk maakt bezwaar tegen het feit, dat de melkinrichting niet de door hem gevraag de hoeveelheden melk levert. Hij heeft zich voor juridische bijstand gewend tot mr. A. F. H. Schreurs. Advocaat van de tegen partij zal vermoedelijk mr. F. v. d. Goot zijn. De melkhandelaar betrekt vanaf 15 ok tober 1953 melk bij „De Landbouw". Tus sen de melkinrichting en de handelaar is geen schriftelijk contract gesloten. Er be staat slechts een mondelinge afspraak en er zou over de hoeveelheid te leveren melk nimmer gesproken zijn. Ook vanmorgen zijn bij de secretaris van de vertrouwenscommissie van de melkhan del in Haarlem en omgeving weinig klach ten betreffende de sanering van de melk- bezorging kenbaar gemaakt. De secretaris, de heer L. Komduur, deelde mede, dat de ze klachten weinig moeilijkheden hebben opgeleverd. Ten kantore van de Coöpera tieve Vereniging van Melkhandelaren in Haarlem en omstreken u.a. heeft ook deze morgen de heer P. Houtgraaf, een van de commissarissen, telefonische klachten in ontvangst genomen. Hij ontving een tien tal klachten, die voornamelijk betrekking hadden op het te laat bezorgen van de melkprodukten. De heer Houtgraaf ver wachtte, dat reeds na enkele dagen de melkprodukten sneller dan thans kunnen worden bezorgd- Wat betreft opmerkingen over produkten, die de nieuwe melkhande laar niet kan leveren, kan worden mede gedeeld, dat de bezorgers de door de af nemers gewenste waren dienen te leveren. De meningen van de huisvrouwen, wier oordeel wij wat betreft de bediening door de sanerende bezorgers hebben gevraagd, zijn verdeeld. Sommigen achtten de be diening te laat en konden de nieuwe han delaar uit gevoelsoverwegingen moeilijk accepteren. Anderen toonden begrip voor de moeilijkheden, die de sanering van de bezorging de eerste dagen met zich mee brengt, en spraken met waardering over de snellere bediening. Intussen wordt het verloop van de sa nering gevolgd door drie te Haarlem wo nende controleurs van de Algemene In lichtingendienst, een voortzetting van de voormalige C.C.D. Deze rapporteurs oefe nen echter alleen controle uit of het hand haven van economische bepalingen en brengen over hun bevindingen verslag uit aan het ministerie van Landbouw. Visserij en Voedselvoorziening en eventueel aan het ministerie van Economische Zaken. Tenslotte vermelden wij nogmaals de twee adressen,bij wie men zijn klachten over de sanering van de melkbezorging kenbaar kan maken. Men kan zich hiertoe wenden tot de vertrouwenscommissie van de melkhandel in Haarlem en omgeving, waarvan de heer L. Komduur, chef van het melkcontrolestation van de V.V.Z.M., secretaris is. Zijn adres is: Kenaupark 3a, Haarlem; telefoon 18915. Voor klachten be treffende de bezorging kan men zich ook wenden tot het kantoor van de Coöpera tieve Vereniging van Melkhandelaren in Haarlem en omstreken, Frederikspark 14, Haarlem; telefoon 13027. Maandagmiddag is de zevenjarige Jo hanna de Jong, die woonde aan de Huig- sloterdijk in Abbenes (Haarlemmermeer), door onbekende ooi-zaak met aar fietsje in de Ringvaart gereden en verdronken. Het stoffelijk overschot werd om tien uur 's avonds door de rijkspolitie geborgen. De woningstichting „Patrimonium" te Haarlem, welke deel uitmaakt van de christelijke sociale en culturele vereniging van die naam, houdt zich reeds geruime tijd bezig met een plan tot verwezenlijking van een buurtcentrum in de onmiddellijke om geving van de zes woningcomplexen van deze woningstichting gelegen aan de Rijks straatweg, de Tesselschadestraat en de Roemer Visscherstraat in Oud-Schoten. Tot nu toe heeft het bestuur van „Patri monium" een viertal ontwerpen voor een dergelijk buurtgebouw, dat gezien de hui dige zalennood in deze zich steeds meer uitbreidende stadswijk, zeker geen luxe betekent bij het gemeentebestuur inge- dend, maar vanwege de hoge bouwkosten kon geen van deze plannen in de ogen van de wethouder voor Openbare Werken en Volkshuisevesting genade vinden. Archi tect W. Ph. van Harreveld uit Haarlem heeft thans een nieuw schetsontwerp ge maakt, dat na te zijn begroot, ter goedkeu ring aan het gemeentebestuur zal worden voorgelegd. Volgens het ontwerp is het gebouw ge projecteerd aan het Roemer Vissclierpad, tussen de aan de Rijksstraatweg en de Tes selschadestraat gelegen huizenblokken, een plaats, welke bet bestuur van „Patrimo nium" reeds bij de aanvang van de bouw van de omringende flatwoningen voor een buurtgebouw heeft gereserveerd. Gedacht is aan een permanent stenen gebouw van bescheiden omvang, bevattende een toneel zaaltje, dat plaats zal kunnen bieden aan ongeveer honderd personen, een vergader- lokaaltje, een keuken, een vestiaire en en kele toiletten. Aan de zuidzijde zal het ge bouw een groot glazen front hebben, waar door een ruim uitzicht op de gemeenschap pelijke tuinen en de in de naburige zand bakken spelende kinderen mogelijk is. Het wijkgebouw zal ten algemene nutte worden geëxploiteerd, waarbij men tevens de mogelijkheid niet uitgesloten acht, dat er een of meerdere klassen ten behoeve van het kleuteronderwijs in gehuisvest worden. Vooral nu de plannen voor de bouw van een wijkcentrum in Oud-Schoten hoogstwaarschijnlijk niet ten uitvoer zullen worden gebracht, zal de tot standkoming van het buurtcentrum van „Patrimonium" zeer zeker in een grote behoefte voorzien. Hoewel laat in het jaar zullen de leden van de Vereniging Haerlem met belang stelling het jaarboek 1955 lezen, dat een dezer dagen bij de Erven Bohn n.v. te Haarlem verschenen is. Een aantal verdien stelijke Haarlemmers wordt herdacht. Over de vroegere kantonrechter mr. W. G. Del- baere schrijft mr. Th. F. Raedt, over rector N. Th. Vlaar, die verbonden is ge weest aan het Triniteitslyceum, Modestus van Straalen O.E.S.A., over H. C. Ver- kruysen, oud- directeur der school voor bouwkunde, versierende kunsten en kunst ambachten, dr. A van der Boom, over de longarts dokter S J. van Slooten de heer G. van Waard, over ir. W van Dorp, eertijds rector van het Christelijk Lyceum, de heer J J. Gerstel, over de heer A. Meilink, oud leraar plant- en dierkunde aan de Rijks kweekschool en de HBS B, de heer W. Zwaan, over dr. Th. Reinhold, directeur van de afdeling 'Geologische'dienst van de Geo logische stichting, de heer H. D M. Burck, over mejuffrouw J Berdenis van Berlekom, die een groot aantal jaren verbonden is geweest aan de Meisjes HBS, mevrouw C. E. Ras-Söhnlein, over de vrouwenarts Florence A. de Boer, dr G. L. van der Zwaag, over de glazenier Willem Bogtman te heer A. Bogtman en over dr. J. J. van de Belt, vroeger huisarts en arts van de ge vangenis, ds. W Spliethoff. Voorts is in de uitgave een necrologie opgenomen van de heer F. H. Benraadt, die ambtenaar is ge weest in de Stadsbibliotheek en Leeszaal. Met mejuffrouw dr. G. H. Kurtz kunnen de lezers een wandeling maken door slop- jes, gangetjes, poortjes in de Haarlemse binnenstad. Mr. J. Belonje heeft een artikel gewijd aan Kraantje Lek in de omgeving van Elswout in Overveen en mr. C. W. D. Vrij land aan Koningshof. Voorts bevat het jaarboek de jaarver slagen van de vereniging, gegevens over een wandeling die de leden op 4 juli 1955 langs de gevelstenen van Haarlem hebben kunnen maken en de kroniek over 1955, bevattende de belangrijkste gebeurtenissen in het vorige jaar. Congres in Haarlem stelde besluit uit Tijdens een te Haarlem gehouden verga dering van het Centraal Nederlands Hen- gelaarsverbond is gesproken over een even tuele fusie met de Algemene Hengelaars- bond. Tot een besluit is de vergadering niet gekomen. In het voorjaar zal een nieuwe bijeenkomst worden gehouden, waarop de zaak opnieuw aan de orde zal komen. Tot een besluit kon de vergadering niet komen door een verwarde discussie over het voorstel, waarbij diverse verwijten tot afgevaardigden en leden van het hoofdbe stuur werden gericht. Een felle gedachtenwisseling ontstond er naar aanleiding van de vraag of de Haar lemse Hengelaarsbond gerechtigd was aan het vormen van een besluit deel te nemen. De bond is aangesloten bij het Centraal Nederlands Hengelaarsverbond en heeft een fusie aangegaan met de vereniging .Tussen 't Riet". Het hoofdbestuur was van mening, dat de Haarlemse Hengelaarsbond in staat van liquidatie is en niet gerechtigd is aan het verbond deel te nemen. Hier tegen kwamen protesten, speciaal van de Haarlemse afgevaardigden, die dank zij een groot aantal leden zeer vele stemmen heeft als een besluit genomen wordt. Het gerechtshof te Amsterdam heeft een tweeënveertigjarige timmerman uit Bloe- mendaal veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes maanden waarvan drie maanden voorwaardelijk wegens oplichting. Hij had van een koopman een bedrag ontvangen, omdat hij had meegedeeld vorderingen te hebben. Hij had echter geen vorderingen. Van een eveneens ten laste gelegde verduis tering sprak het hof hem vrij. De rechtbank te Haarlem had de timmerman gestraft met een gevangenisstraf van een jaar, waarvan zes maanden voorwaardelijk. De procureur- generaal eiste veertien dagen geleden be vestiging van dit vonnis.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 10