Zeer zacht weer duurt voort Zoek ié het zo Problemen van gemeenten bij de kapitaalvoorziening Nieuwe werken van Willink il li Panda en de Meesteavmagiër Meer medewerking van rijk gevraagd Rauio geeft woensdag Wereldnieuws r~ J Een „droom" van een pijp „Piqué Dame" door de Nederlandse Opera Kerkelijk Nieuws A.N.W.B. keert zich tegen ministeriële argumenten Praktijken van bouw bureaus Exposities in Stedelijk Museum te Amsterdam N oodlotsstemming V. Kannibalisme DINSDAG 4 DECEMBER 1956 De Vereniging: van Nederlandse Gemeen ten lieeft een brief gericht aan de ministers van Financiën, van Binnenlandse Zaken, Bezitsvorming en Publiekrechtelijke Be drijfsorganisatie en van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, waarin opmerkingen wor den gemaakt omtrent de kapitaalvoorzie ning van de gemeenten. Er wordt op ge wezen, dat het onmogelijk is om door mid del van temporisering van de investeringen op korte termijn de liquiditeit van de ge meenten te verbeteren. De in uitvoering zijnde werken kunnen niet worden stilge legd. Zij zijn bij het bepalen van het beleid op korte termijn een vaststaand uitgangs punt. Mede als gevolg daarvan zal het waar schijnlijk zijn, dat de netto vlottende schuld der gemeenten eind december 1956 meer dan f 600 miljoen zal belopen. Het voornaamste probleem, waarvoor de gemeenten zijn gesteld, is dat het sluiten van geldleningen met lange looptijd bij de huidige structuur van de kapitaalmarkt na genoeg uitgesloten is. Zelfs het emitteren van obligatieleningen is momenteel on mogelijk geworden. De bereidheid van de regering, geen be roep te doen op de openbare kapitaalmarkt kan in de huidige omstandigheden op korte termijn gezien nauwelijks als een steun aan het gemeentelijke krediet worden aan gemerkt. Een verdergaande hulp door het rijk is onvermijdelijk, dat het verzekeren van de liquiditeit van 's rijks kas zonder tot geldschepping in de een of andere vorm over te gaan, een probleem is, waarvan zij alle aspecten niet kan overzien en dat het verlenen van kredieten aan de gemeenten, hetzij rechtstreeks, hetzij indirect, ten dele een verschuiving van de moeilijkheden be tekent. De kas van het rijk verkeert, ver geleken met de gemeenten, op enkele pun ten, afgezien van de mogelijkheden van geldcreatie, in een gunstige positie. Gemeentefonds De reserve van het Gemeentefonds van meer dan f 200 miljoen, is voor de liquidi teit van het rijk van grote betekenis. Dit bedrag is echter in wezen gevormd uit het belastinggebied van de collectiviteit van de gemeenten. Toch versterkt deze reserve thans de liquiditeit van het rijk. Indien de gemeenten over deze bedragen als finan cieringsmiddel konden beschikken, zou een aanmerkelijke verlichting van de gemeente lijke liquiditeitsmoeilijkheden kunnen wor den bereikt. Pensioenfonds In dit opzicht wordt ook de aandacht ge vestigd op de belegging van het kapitaal van het Algemeen Burgerlijk Pensioen fonds. De betaling van deze premies heeft voor het rijk geen enkel gevolg wat de li quiditeit betreft, doordat zij tegen een ma tige rentevergoeding in 's rijks kas kunnen blijven. Voor de gemeenten vergt de be taling van deze premies in december echter een bedrag van rond f 100 miljoen, dat ten laste van de liquiditeit komt. De taak van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds heeft echter voor een zeer belangrijk deel betrekking op gemeente ambtenaren. Het premie-inkomen van het pensioenfonds wordt voor een belangrijk deel verkregen van de gemeenten, terwijl de beleggingen slechts in beperkte mate naar deze gemeenten toevloeien. Uit een oogpunt van liquiditeit moet worden vast gesteld, dat het rijk wel een zeer gunstige positie inneemt en zijn positie kan verster- ADVERTENT1E Alle eerste klas merken VULPENNEN hebben wij in grote sortering voor handen. Garantie op elke vulpen. Ruilen toegestaan. jlstraat 90 Haarlem Tei. 1116 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws, en S.O.S.-berichten. 7.10 Ge wijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 8.30 Idem 9.00 Voor de zieken. 9.25 Voor de vrouw. 9.30 Platen. 10.05 Platen. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Platen. 11.05 Mensen en minuten, hoorspel. 12.05 Gevarieerde muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Zigeunerk'wintet. 12.53 Platen en actuali teiten. 13.00 Nieuws 13.15 Met PIT op pad. 13.20 Metropole-orkest. 13.50 Platen. 15.00 Concert voor de jeugd. 15.45 Platen. 16.00 St. Nicolaasfeest in de Jordaan. 17.30 Platen. 17.40 Koersen. 17.45 Platen. 18.00 Gemengd koor. 18.20 Platen. 18.30 Viool, orgel, clave- cimbel en cello. 18.45 Spectrum voor het Christelijk organisatie- en Verenigingsleven. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Orgelcon cert. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Pla ten. 20.00 Radiokrant. 20.20 Sinterklaaspro gramma. 21.05 Barcelona Zandblad, hoor spel. 21.50 Gevarieerd programma. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 De Ont- bijtclub. 8.00 Nieuws. 8.18 De Ontbijtclub. 8.50 Voor de vrouw. 10.00 Schoolradio. 10.20 Platen. 10.45 Idem. 11.30 Gevarieerd pro gramma. 12.30 Land- en tuinbouwmedede lingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellings agenda. 13.18 Dansmuziek. 13.50 Medische kroniek. 14.00 Platen. 14.30 Voor de jeugd. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Platen. 17.10 Idem. 17.25 Lichte muziek. 17.50 Regerings uitzending: Rijksdelen overzee: Jeugduit zending. De brievenbus gaat open. Corres pondentieclub o. 1. v. Regina Zwart. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Piano. 18.30 Causerie. 18.45 Bezoik aan een kindertehuis. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Platen 21.00 De legende van St. Nicolaas. 21.35 60 extra minuten voor boven de zestig. 22.35 Ritmisch strijkorkest. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. 23.50—24.00 Socialistisch nieuws in Esperanto. TELEVISIE (K.R.O., A.V.R.O.) 17.00 Voor de kinderen. 20.30 Filmpremiè res en film-surprises. 21.00 Klokslag Negen, thriller. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.11 Klassieke muziek. 14.00 Schoolradio. 16.02 Platen. 16.15 Licht orkest. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.20 Voordracht. 17.45 Platen. 17.50 Boekbespre king. 18.00 Causerie. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.10 Volkszang. 20.00 Hoor spel. 21.00 Requiem. 22.00 Nieuws. 22.11 Klankbeeld. 22.5523.00 Nieuws. ken met behulp van door de gemeenten gestorte gelden. De omstandigheid, dat na de oorlog de financiering van de woningbouw geheel op de schouders van de gemeenten is gelegd, is naar de mening der vereniging een reden te meer om te bepleiten, dat op korte ter mijn ter versteviging van de gemeentelijke liquiditeit maatregelen worden genomen. Daarnaast gaan de gedachten uit naar het verlenen van een liquiditeitsgarantie van het rijk aan de n.v. Bank voor Nederlandse Gemeenten, zoals ook in 1952 is geschied, en het verstrekken van voorschotten uit 's rijks kas aan gemeenten, die in acute be talingsmoeilijkheden verkeren. Voorts wordt de aandacht gevraagd voor het in disconto nemen van gemeentelijk krediet papier door de Nederlandsche Bank. Deze bank neemt hierbij een grens in acht van 15 pet. van de gewone jaarlijkse inkomsten van de gemeente, waarbij de verrekenpos ten buiten beschouwing worden gelaten. Inkomsten, die in de ene gemeente over de algemene dienst lopen, worden in een an dere gemeente op een tak van dienst ge administreerd. Een alleen formeel andere administratie van bepaalde inkomsten zou naar het het gevoelen der vereniging geen invloed mogen uitoefenen op de omvang van de door middel van discontering van kredietpapier bij de Nederlandsche Bank te verkrijgen geldmiddelen. Op een speelplaats in New York is deze grote rioolbuis neergelegd, die in alle eenvoxid een „droom" van een stuk speelgoed vormt: Je kunt er op klimmen, waardoor de pijp verandert in een enorm hoge berg; je kunt er met je fietsje doorrijden, waarbij de driewieler omgetoverd ivordt in een sneltrein, die door een tunnel raast, je kunt er alles mee doen, wat je kinder fantasie je ingeeft Op 7 december geeft De Nederlandse Opera in de Stadsschouwburg in Amsterdam de eerste voorstelling van Tsjaikovsky's Pique Dame. De uitvoering staat onder mu zikale leiding van Alexander Smallens, de mise-en-scène is van Wolf-Dieter Ludwig, de décors zijn ontworpen door Hans van Norden, de choreografie is van Frangoise Adret. Als solisten treden op Johan van dei- Zalm (Hermann), Uta Graf (Lisa), Michael Rhodes, als gast, (vorst Jeletzky), Mimi Aarden (de gravin). Paolo Gorin (graaf Tomsky), Jan van Mantgem (Ssurin), Sie- men Jongsma (Czekalinsky), Rudolf Kat (Tschaplitzky). Cora Canne Meijer (Pau line), Jo van de Meent (Gouvernante), Jean Alofs (Narumoff), Willem Koopman (Ceremoniemeester) en Corry van Beckum (Chloë). Op achtereenvolgens 10, 13 en 17 december worden van Pique Dame voorstel lingen gegeven in Utrecht. Den Haag en Rotterdam. Ned. Herv. kerk Beroepen te Schoonhoven (2e pred.pl.) J. H. Cirkel te Woudenberg. Aangenomen naar Sneek (vac. H. Son- dorp) H. v. d. Werf te 's-Heer-Abtskerke. Bedankt voor St. Maartensdijk H. Har- kema te Zeist. Beroepen te Edam (voor bijz. werkzaam heden) M. J. v. Wijck te Zonnemaire te Papendrecht H. Roelofsen te Zeist te Waddinxveen (vac. J. J. Moll) J. H. Cirkel te Woudenberg te Terwispel-Tijnje J. Rienstra te Beetsterzwaag. Chr. Geref. kerken Bedankt voor Emmen D. v. Wilsum te Dedemsvaart. Geref. kerken Beroepen te Antwerpen D. W. Dondorp te Marken. Aangenomen naar Oostkapelle T. S. de Groot, kand. te Minnertsga, die bedankte voor Dussen, Hauwerzijl, Jutrijp-Hom- merts en voor Krabbendijke. Verhoging benzineprijs De A.N.W.B. heeft ernstige bezwaren tegen het wetsontwerp tot verhoging van de belasting op benzine. De bond meent dat het onaanvaardbaar is, een bepaalde groep Nederlanders extra te laten betalen omdat de staat in zijn geheel geld tekort komt. In een publikatie hierover schrijft de bond „dat de minister van Financiën zijn slacht offers geheel willekeurig heeft gekozen". „Als het inderdaad oirbaar is één groep Nederlanders extra te belasten, dan vragen wij ons toch wel af of het dan niet even eens in de haak zou zijn om de Friezen of de Limburgers, de Twentenaren of de Sche- veningers, de Amsterdammers of alle Ne derlanders die Jan heten, te laten op draaien voor de tekorten op de staatsbe groting", zo schrijft de bond. De A.N.W.B. maakt bezwaar tegen de mededeling van minister Hofstra in de Tweede Kamer, dat het beroepsvervoer niet op benzine doch op dieselolie of pro- paangas rijds. De bond merkt op dat vol gens de officiële statistiek van het vracht autopark slechts 8.1 percent van de diesel motoren is voorzien. Van de beroepsver voerders reden er vorig jaar 20.12 percent op dieselolie. De A.N.W.B. betreurt het dat de minister zijn onjuiste mededelingen niet heeft teruggenomen. Het argument van de minister, dat de benzine in Nederland nu even duur wordt als in België snijdt volgens de A.N.W.B. geen hout, omdat het gehele prijspeil in België tientallen percenten boven het Ne derlandse prijspeil ligt. Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer J. M. Peters aan de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid over praktijken, die sommige bouwbureaus toe passen ten opzichte van gegadigden naar de bouw van een woning, heeft de minis ter geantwoord, dat hem over sommige bu reaus klachten hebben bereikt. Indien bij onderzoek daarvan het vermoeden rees, dat strafbare handelingen werden gepleegd, is proces verbaal opgemaakt, dat aan de justitie is doorgezonden. Deze bureaus, aldus de minister, plaat sen meestal in plaatselijke of streekbladen verlokkende advertenties. Gegadigden, die hierop reflecteren, worden bewogen een schriftelijke overeenkomst aan te gaan, waarin de bureaus zich tot weinig of niets verplichten. De gegadigden daarentegen nemen op zich een bedrag als voorschot soms enkele duizenden guldens te storten. Later blijkt, dat de voorstelling van zaken van de zijde van de bureaus niet klopt met de werkelijkheid. In de re gel komen de belanghebbenden tot de ont dekking, dat aanzienlijke schade en teleur stelling het gevolg van dergelijke contrac ten zijn. Behalve eventueel langs strafrechtelijke weg bestaat geen mogelijkheid voor een rechtstreeks optreden tegen deze beden kelijke praktijken, aldus minister Witte. Gegadigden kunnen zich vrijwaren voor schade en teleurstelling als zij zich, alvo rens op verlokkende aanbiedingen in te gaan, inlichtingen vragen aan de hoofdin genieur-directeur van de Volkshuisvesting en de Bouwnijverheid in hun provincie. Van de diverse tentoonstellingen in het Stedelijk Museum te Amsterdam is die van „Hedendaagse Oostenrijkse kunst" het mooiste, omdat we daar het werk van Ko- koschka weer ontmoeten. Als er één met recht abstracte kunst kan afwijzen, is het wel deze zo levendige schilder, die alle schilderkunstige kwaliteiten bezit, voor een ieder verstaanbaar is, veel te vertellen heeft, als schilder een groot psycholoog, die ook als hij minder aangename dingen te vertellen heeft altijd menselijk blijft. Ik kan me moeilijk voorstellen dat deze kun stenaar nog een goed woord zou kunnen overhebben voor de expositie van „Vrij Beelden" en de „Groep 54" in de Nieuwe Vleugel, waar met veel aplomb erg weinig gezegd wordt, waar een Ongenae Mon- driaans met stukjes eraf exposeerde, waar blijkt dat- een Roéde, met zijn Franse accent, van de abstracte schilderkunst terug kwam en zich nu maar heel weinig sterk toont, waar Constant me tegenviel, omdat van zijn zin tot het getuigen, die toch aan duidelijkheid niets te wensen liet, nu in de verf is blijven steken en waar ik echt niet kan geloven in (zoals schilders dat zeggen) „lekker" gedane tekeningen en aquarellen van verwoeste steden door 'e toch begaafde. Diederen, of waar dan toch nog Brands ontroeren kan met een zekere niet gewilde stunteligheid naast veel, dat van weten wat met verf te doen is getuigt, maar bar weinig zegt. En dan is er nog werk van Gras Heyen, wiens bizarre humor ik toevallig ken en wel terug meen te vin den in misschien ietwat te geforceerde zaken, die echter met een grote gevoelig heid geschilderd zijn. Van deze door de liga „Nieuw Beelden" georganiseerde tentoonstelling op de Oos tenrijkers terugkomend, loopt men de kans de reeds lang geleden afgedane zogenaamde „Jugendstil" te bewonderen in het werk van Gustav Klimt, die dan toch maar boeit door een verfijnde kleur, door een verfijnde materie en door een geloof in het schone naast een zekere deca dentie, dat ons terugbrengt in de sfeer van een Arthur Schnitzler, waarbij ik toegeef dat deze ook zeer wel anders geschilderd zou kunnen zijn. Belangrijk is dan bij de Oostenrijkers nog zeker het werk van Egon Schiele, knap tekenaar vooral, met wiens werk dat van onze Jan Sluijters in zijn be gintijd vergeleken mag worden. De rest van het hier geëxposeerde is wel een stuk minder van belang. Zeker ontmoet men enkele persoonlijkheden. Veel eigen gezicht heeft volgens deze tentoonstelling de Oos tenrijkse kunst niet. Sommige Oostenrijkers konden het in Frankrijk nogal goed vinden en dat is te begrijpen als men Wenen kent en weet te waarderen. Van dit soort schil ders zag ik niets. De beeldhouwer Wotruba moet nogal veel te vertellen hebben. 'p deze expositie valt dat echter niet zozeer op. Deze opmerking pretendeert zeker geen critiek te zijn. En tenslotte is er in het Stedelijk Museum dan Willinks werk te zien. Persoonlijk acht ik een objectief oordeel in zake kunsc on mogelijk. Men wil zoveel mogelijk objec tiviteit betrachten misschien. Als ik Wil link opnieuw waardeer, meer dan enkele jaren geleden, dan ben ik mij bewust dat een zekere reactie op (laat ik gemakshalve maar weer zeggen) abstract en experimen- In de algemene luchtdrukverdeling komt tot woensdagavond zeer gering, daar de boven west- en noord-Europa en het noor- oceaanstoringen nog op grote afstand van delijk deel van de Atlantische Oceaan wei- ons land blijven. De gemiddelde tempera- nig verandering. Verschillende storingen tuur blijft ver boven normaal, trekken van het zeegebied ten zuiden van New Foundland in noordoostelijke richting naar de omgeving van IJsland en vervol gens over midden-Scandinavië naar de omgeving van inland. Een hogedrukgebied, dat maar heel lang zaam in betekenis afneemt blijft zich uit strekken van het Alpengebied over Frank rijk en de Golf van Biscaye tot bij de Azoren. Tussen de depressies en het hogedrukge- Aberdeen bied voeren krachtige zuidwestelijke tot Uucmn westelijke winden zachte en vochtige lucht Eonden naar West-Europa. Hierin komen tempera- Hrussel turen voor van omstreeks 10 graden. Parijs In het algemeen komt in deze lucht veel Bordeaux bewolking voor waaruit plaatselijk wat re- Grenoble gen of motregen valt, maar er bevinden zich ook enkele gebieden met opklaringen in. De kans op regen of motregen is echter WEERRAPrORTEN (De temperatuur is van hedenmorgen 7 uur. de neerslag van de laatste 24 uur.) Stockholm Oslo Kopenhagen 5 december Zon op 8.33 uur, onder 16.32 uur. Maan op 10.42 uur, onder 19.42 uur. Maanstanden 10 dec. 12.51 uur eerste kwartier. 17 dec. 20.06 uur volle maan. 24 dec. 11.10 uur laatste kwartier 1 jan. 2.13 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 4 december Hoog water: 4.50 en 17.02 uur. Laag water 0.28 en 12.48 uur. Woensdag 5 december Hoog water: 5.26 en 17.38 uur. Laag water: 1.06 en 13.21 uur. Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Mallorca Amsterdam Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven onbewolkt nw -1 sneeuw no 0 regen zw 2 geheel bew. zzw 12 geheel bew. wzw 9 geheel bew. w 8 geheel bew. w 10 geheel bew. w 9 geheel bew. windst. 7 nevel O -2 onbewolkt nnw 9 regen zw 4 geheel bew. zw 9 regen w 5 regen ozo 2 nevel zo -2 half bew. O 13 regen nw 5 motregen w 1 onbewolkt O 3 onbewolkt windst. 4 geheel bew wzw 9 onbewolkt w 8 geheel bew. w 9 geheel bew. wzw 8 geheel bew. w 9 geheel bew. w 10 motregen w 9 motregen w 9 Vlv. Z.-Limb. motregen wzw 9 is 0,1 0,1 2 0,1 0 1 0 0 0 0 1 0 4 1 0 0 5 4 0 0 1 0,5 0,6 0,3 0,2 2 2 2 3 74. Vreemd genoeg gaf de scooterberijd ster geen enkel teken van schrik of ver bazing, toen Plutanus en Panda zomaar pardoes achter op haar voertuigje neer daalden. Met onverminderde snelheid bleef zij doorrijden. Panda daarentegen was danig in de war door de snel opeen volgende gebeurtenissen. „M-maar meneer Plutanus", bracht hij er eindelijk uit, „wat doen we hier op een scooter? Ik dacht, dat u ons naar Joris Goedbloed wilde brengen!" „Wat kijkt ge weer oppervlak kig, jeugdige uiterling", antwoordde de magiër, „ziet ge dan niet, dat gids Goed bloed voor u zit, gehuld in gebloemde doeken?" „Zeer juist gezien, heer Pluta nus", zei Joris - want die was het inder daad - „het magisch oog laat zich niet bedotten". En bij zichzelf voegde hij hier zachtjes aan toe: „Ik hoop, dat het oog van de politie minder scherp is, want dat zou onder de gegeven omstandigheden ernstige moeilijkheden kunnen geven". Maar de politie keek wel degelijk uit zijn ogen. „Kijk! Daar rijdt de voortvluchtige goochelaar met zijn trawanten!", riep een motoragent, „er achter aan, mannen!" En met loeiende sirenes werd de achtervol ging ingezet teel werk daarbij geldt. De knapheid in Willinks werk, begrijpelijkerwijze door velen daarin gezien, acht ik persoonlijk niet zo overtuigend en zeker niet 't belangrijkste van deze persoonlijkheid. Tot op bepaalde hoogte is Willinks copiëren van de natuur, soms via middelen als de fotografie, een kwestie van geduld. Maar dit geduld kon ons wijzen op een bezetenheid, die Willink gekend heeft en nu toch dan maar weer vertoont. Willink was deze een tijd lang toch enigermate kwijt. Deze kunstenaar leek me vermoeid en nog zijn er schilde rijen die die, naar mijn mening; vermoeid heid vertonen. Hoezeer is echter deze ver moeidheid te begrijpen. Willink was de schilder van de angst voor de oorlog, van de angst voor de brute dommekracht van voor waanideeën in beweging gebrachte massa's en heeft het moeten meemaken zelf uitgemaakt te worden voor fascist in dezelfde krant, waarin hij nu wel eens op zo te waarderen wijze schrijft.Want hoe koud zijn werk soms ook moge zijn, hoe wreed analyserend en daarmee ver schrikkelijk waar en oprecht zijn portret ten, tot die van zijn charmante levendige vrouw aan toe, Willink is geen haatdragend mens. Hij is pessimist. Hij erkent boven dien zijn beperkingen en heeft zich gewor pen, vastgebeten in de grootste inspanning, die van hem met zijn vermogens verlangd kon worden. Willink heeft de noodlotsstemming voor de laatste wereldoorlog geschilderd. Hij heeft dit op overtuigende wijze gedaan. Er zijn mensen, die spreken van een Willink- lucht, van een Willink-sfeer. Het kan zijn dat de waarde van Willinks getuigen een tijdelijke blijkt te zijn. Zoals een „Jobs tijding" van hem ons kon waarschuwen, doen sommigen van zijn soms toch wel te zeer typische Artisdieren in landschappen van wat na de katastrofe overbleef het naar mijn gevoel niet. Maar er is een wil tot getuigen in Willink, die duidelijk blijkt. Voor de laatste oorlog was het gevaar meer te overzien dan nu. Waar we met de atoombom aan toe zijn, weten we niet. Is het dus verwonderlijk dat Willink na de laatste oorlog het ook niet precies meer wist en zoekende werd of op oude ervarin gen door dreef? Hij heeft getracht zich in de landschappen van die prachtige Franse buitens, zoals Versailles of dat in het hart van Parijs, de Tuilerieën te vermeien. Ik geloof dat hij oprecht op zoek was naar schoonheid en liefheid ook. Maar ik zie het niet. In de Tuilerieën spelen kinderen met booties in de bassins, in Versailles picknickt de Franse familie, die een dagje uit is. En aan het genieten daarvan komt deze voor zich zelf meedogenloze, in menselijkheid benerkte figuur niet toe. Toch heeft Willink zich weer op de mens geworpen. In de tijd van de ..Jobstijding" wilde hij al ziin landschappen ontvolken. Eerlijk erkende hij dat die noodlotsstem ming, die hij wenste te schilderen, door hem nog niet voldoende te realiseren was. Om het schilderij interessant te maken had hij die mensfiguurtjes nodig. Nadien is het hem gelukt het zonder te doen. Eerst met beelden, later met niets of althans heel weinig van wat des mensen was. Maar de mens Willink kan niet zonder de andere mensen en vindt nu zijn kracht in por tretten. Er moet veel boeiends van zijn persoonlijkheid -uitgaan.-als blijkt.dgt men zich zó durft te laten schilderen als Willink dat doet. Want het is verre van leuk om op de operatietafel te liggen en dat doet het model bij hem. Willink pakt. ondanks mogeliike beperktheden naar miin smaak, ons bij de kraag. Natuurlijk stel ik Ko- koschka hoger. Maar Willink volgt op hem in deze exposities.. Hij is zo betrouwbaar! De door hem geschilderde wereld kon mor bide zijn. Ik zie dat toch liever in zijn op vatting dan het werk van een Armando, die zijn doeken „criminele schilderiien" noemt en echt bedoelt „misdadige". Voor Armando (bij „Vrij Beelden") vind ik dat nog jammer ook, want eerder had ik al een bepaalde gevoeligheid en poëzie van werkelijk niet criminele aard bij deze jonge schilder mogen constateren. Willinks tentoonstelling sluit 7 december, die van de Oostenrijkers 16 december, die van Nieuw Beelden is reeds verdwenen. Ik kan over het laatste niet treuren. Bob Bui/s Lichtmatroos verdronken. De rivier politie te Rotterdam heeft in de Nieuwe Maas het stoffelijk overschot aangetroffen van de 23-jarige Engelse lichtmatroos R. B.. opvarende van het Britse s.s. „Cochrane" dat in de Maashaven ligt. Uitkomst. De Franse regering heeft een voorlopige benzinetoewijzing voor auto rijdende toeristen ingevoerd. Iedere toerist kan benzinebonnen krijgen bij de eerste prefectuur, de Franse provin ciale griffie, over de grens. Wie van Ne derland naar Parijs rijdt kan le Laon of Rijssel terecht op een afstand van respectievelijk 120 en 20 km. van de grens. Eenvoudiger systeem zal, naar verwacht wordt, voor de Kerstdagen in werking treden, aangezien dan een grote stroom vreemdelingen in Frank rijk wordt verwacht. Gesloten. Het marmeren mausoleum op het Rode plein in Moskou waar de stoffe lijke overschotten van Lenin en Stalin tentoongesteld worden, is tot nader or der gesloten. Een reden wordt niet op gegeven. Voorloper. De „Compass Island", de „voor loper van een vloot voor het lanceren van bestuurbare atoomprojectielen naar welk punt van de aarde ook", is bij de Amerikaanse marine in dienst genomen, Het is een verbouwd vrachtschip waar mee gegevens verzameld zullen worden voor het beproeven van het projectiel Jupiter", dat een actieradius van 2400 kilometer heeft. Vergelding. De Westduitse regering heeft de bewegingsvrijheid van de Russische ambassadeur Andrei Smirnov en zijn staf beperkt tot een afstand van veertig kilometer van de Sovjet-ambassade. Het gaat om een tegenmaatregel in ant woord op een soortgelijke bepaling van Moskou voor de Westduitse ambassa deur in de Sovjet-Unie. Relaties. President Tubman van Liberia heeft in zijn jaarlijkse boodschap tot het Liberiaanse Congres de volksverte genwoordigers verzocht het aanknopen van diplomatieke betrekkingen met de Sovjet-Unie, Egypte, nationalistisch China, communistisch China en de Goudkust goed te keuren. Kenau's. Een gerechtshof in Nicosia heeft twee meisjes van zeventien jaar veroor deeld tot respectievelijk twee en zeven jaar gevangenisstraf wegens het vervoe ren van bommen voor de Grieks-Cypri sche verzetsbeweging EOKA. Dit is de eerst maal dat Cyprische vrouwen voor dergelijk verzetswerk veroordeeld zijn Bewijs. Om te bewijzen dat de Britse ar beider nog steeds „de beste ter wereld" is hebben veertig bouwvakarbeiders in „Birmingham in twaalf uur tijds een huis met 5 kamers gebouwd, 's Morgens om 7 uur werd de eerste steen gelegd, 's avonds om 8 uur was het huis kant en klaar, geschilderd en behangen en voorzien van gas, water en elektriciteit. Kind van de rekening. De begrotingscom missie van de UNO Assemblée heeft secretaris-generaal Hammarskjoeld ge machtigd ter dekking van de onkosten van het politieleger in Egypte uit spe ciale fondsen, onder meer het kinder noodfonds (UNICEF), te putten. De gelden zullen op deze rekeningen wor den teruggestort zodra er bijdragen van de UNO-leden zijn ontvangen. Vergoeding. „Egypte zal de tolgelden in het Suezkanaal niet verhogen om de onkos ten door de agressie veroorzaakt te be strijden", aldus heeft president Nasser van Egypte tegenover een Italiaanse verslaggever verklaard. Nasser zei dnt de agressors een schade van vijftig mil joen Egyptische ponden moeten ver goeden. Aanbod,je. Britse oliemaatschappijen heb ben commerciële olie-aanbiedingen van de Sovjet-Unie ontvangen en aanvaard, zo heeft Dodds-Parker onderstaats secretaris bij het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken, medegedeeld in antwoord op een vraag in het Lager huis. Hij voegde hieraan toe, dat er kleine hoeveelheden zijn aangeboden. Zonder gas. Acht grote Italiaanse steften, waaronder de hoofdstad Rome, zitten de komende twee dagen zonder gas. Alle Italiaanse vakbonden hebben een sta king afgekondigd bij de particuliere gasfabrieken die Rome, Milaan, Vene tië, Florence, Napels, Bari en Turijn van gas voorzien. Een staking bij de ge meentelijke gasfabrieken, waardoor het gehele land van gas verstoken zou zijn geweest, werd afgelast. WE SPREKEN in onze tijd wel eens van de geweldige revoluties die zich in onze samenleving voltrekken of voltrokken hebben, hetzij door de invoering van de machine, door de uitvinding van de boek drukkunst, of door het vrij maken van energie uit atoomkernen, maar zien daarbij vaak over het hoofd, dat het in vroeger tijden evenmin aan revoluties heeft ont broken. Tot een van de grootste omwentelingen in de ontwikkeling van de menselijke be schaving moet zeker gerekend worden de overgang van het onzekere bestaan van de ja gers en verzamelaars naar de veiliger positie van akkerbou wers, We doelen hier niet zo zeer op de economische gevol gen die dit had, als wel op een verandering in denken die hieruit voortsproot. Want de eenvoudige religie, die het leven van jagers en noma den kenmerkt, liep hier gevaar in magie ten onder te gaan. Immers, de oude geesten die volgens de jagers het universum bevolkten, werden in de samenleving van akkerbouwers als ontoereikend aangemerkt. De vruchtbaar heid der velden hangt immers van geheel andere factoren af dan de omstandigheden die een gunstige jacht bepalen. Een goede oogst vereist de medewerking van de zon, de regen en vooral van de vruchtbaarheid van de aarde zelf. Al dergelijke denkbeel den over vruchtbaarheid, over de aarde en de doden - die tot de aarde behoren - kunnen nu omslaan in vreemdsoortige riten en in toverij. Kan de jager één xvor- den met het totemdier, de landbouwers kunnen zich indentificeren met de plan ten; aldus kan uit de voorstelling van de vrucht die door de aarde verslonden wordt en toch voortleeft, de gedachte van hel menseneten ontspruiten. Dit lijkt een gezochte veronderstelling en een wellicht wat geforceerde afleiding van het kannibalisme, maar het is een feit, dat kannibalisme, koppensnellen, massale mensenoffers en al dergelijke ver- schijnselen nergens in zo grote mate voor komen. als juist bij volken die op de eer ste trappen van de akkerbouw staan. Kan nibalisme wordt dan niet bedreven wegens de honger, of omdat mensenvlees ee\ lek kernij zoxi zijn, maar om het leven - door de dood heen - te verzekeren. Primitieve Australiërs leveren hiervan het bewijs, door de dood van oxide bloedverwanten niet af te wachten, maar ze zelf naar de andere wereld te helpen en dan op te eten. De oxide mensen worden - naar men meent - voor hun eigen bestwil ge dood, vóór hun levenskracht is uitgeput en door dit vlees te eten (en ook hun namen over te nemendenkt men het leven van deze doden te verzekeren. Volgens dezelfde gedach ten pang voltrekt zich het koppensnellen in Azië en Afrika, waarbij de hoofden worden op gevat als tastbare krachtcentra, die hetzij de groei der veldxnuchten bevorderen, hetzij de levenskracht, of de xiruchtbaar- heid van de koppensneller zal verhogen. Een uitloper hiervan is de uit jongens boeken beroemd gexvorden Indianenscalp. Het rituele karakter van het kanniba- lism.e trad duidelijk aan de dag op de Fidji eilanden, waar mensenvlees uitslui tend genuttigd mocht worden door pries ters en hoofdlieden, die het slechts met speciale xxorken mochten aanpakken. Rij xxolken zoals de Mangbetoe's, op de grens van de Congo en de Soedan, en de Zuid-Amerikaanse Indianen, die het kannibalisme uit genotzucht bedrpven, is de oorspronkelijke vrnchtbaarheidsgedach- te die aan dit -$erschrikkelijk bedrijf ten grondslag lag, teloor gegaan. Slechts in ver verwijderd verband hier mee staat het antwoord dat we geven op de xxraag van een lezer, die xoil weten waarom op prehistorische grotwanden ver minkte vingerafdrukken voorkommen. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. Pétillon I

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2