J DE LAATSTE TOAST MERLIJN EN DE WONDERBESSEN Agenda voor Haarlem Olijke memoires van Belgische oud-minister van financiën Grünwalder Kreis waakt tegen elk politiek radicalisme Peking geeft vijfjarenplan op en ontwerpt een nieuw Eén eetservies voor zes ministers om officiële diners te beperken NAAIMACHINES Gezaghebbende kring in West-Duitsland China moet de tering naar de nering zetten en investeringen beperken 4 Premier van Griekenland in Belgrado aangekomen Balkanverbond zou nieuw leven ingeblazen worden Pravda waarschuwt Polen Een OMEGA-MIDO Egyptische studenten uit Frankrijk en Engeland Uitbreiding van woonoord voor Ambonezen te Well Begrafenis van Cantelli had nationaal karakter Nagy's medewerker Erdei vrijgelaten Welk weer vandaag. VERVOLGVERHAAL DOOR JAKOB JAKOB1 Eerste olie om de Kaap naar Rotterdam Bejaarde koloniaal in Djakarta verwelkomd Hoge functie voor mr. E. N. van Kleffens DINSDAG 4 DECEMBER 1956 ADVERTENTIE (Van onze correspondent in Brussel) De heer Albert Edouard Janssen, België's oud-minister van Financiën, heeft in een kleine kring herinneringen opgehaald uit zijn lange carrière van financier. Hij was vóór. de Eerste Wereldoorlog secretaris van de directie van de Nationale Bank van Bel gië en zeer jong hoogleraar aan de universi teit van Leuven. Hoe gelukkig die tijd rond 1900 was, blijkt bijvoorbeeld uit het feit, dat de toenmalige minister-president van België, Beernaert, niet eens wist wat infla tie was. Het was een zeer conservatief man, wat niet betekent dat hij reactionair was. Zo had hij beslist, aldus vertelde de heer Janssen olijk, dat de zes ministers van zijn regering voor hun diners maar één eetser vies zouden gebruiken. Op die manier was hij er zeker van dat de regering slechts één diner per dag gaf. Het eetservies werd met paard en wagen van de ene naar de andere minister vervoerd.... maar in diezelfde periode liet hij in het parlement een wet. goedkeuren waarbij 30 miljoen goudfran- ken werden besteed voor de aanleg van een spoorweg in de Belgische Congo. Rond de jaren 1900 zagen vele Belgische burgers helemaal niets in de Congo. Zij investeer den toen drie miljard goudfranken in de opkomende Russische industrie en de ko lenmijnen van de Donetz zijn gedeelte lijk met Belgisch kapitaal opgericht. Van dat geld zal de Belgische aandeelhouder echter nooit een cent terugzien. Het goud- bezit van de Nationale Bank van België is in tijden van internationale beroering steeds een vraagstuk en een bron van be kommernis geweest, aldus de heer Janssen. Toen de oorlog van 1914 uitbrak werd het goud in allerijl naar Antwerpen vervoerd. Men achtte deze versterkte stad onneem baar, maar toen de Duitsers de Antwerpse forten met zwaar geschut begonnen te be schieten, werd het Belgische goud, onge veer 2.5 miljard frank, op een sterke sleepboot geladen. Met de Britse admirali teit was overeengekomen dat het schip door twee destroyers van de Royal Navy in de Noordzee zou worden geëscorteerd. Maar toen het schip in die ochtend van augustus 1914 uit Antwerpen vertrok, werd het ergens voor Vlissingen door de mist vastgehouden. De Engelse boten kwamen ook 's anderendaags niet opdagen en zo voer de Antwerpse sleepboot alleen naar Tilbury. Met een zucht van verlichting ver nam de regering dat de boot veilig was ge arriveerd. Tegenwoordig is het goud van de meeste Europese landen, minstens voor drie kwart, geborgen in de kelders van de Fe deral Reserve Bank te New York. Daar liggen momenteel voor niet minder dan 8 miljard dollar goudstaven van ten minste 60 landen. Tussen de beide Wereldoorlo gen deed deze goudkwestie een deel van het Belgische en Nederlandse goud werd toen in de kelders van Bank of England te Londen bewaard soms eens een par lementslid wakker schieten. De vraag werd aan de regering gesteld of het bewaren van het goud in een bevriend, maar niet ge allieerd land wel in overeenstemming te brengen was met de neutraliteit. Herinnering aan Colijn De Nederlandse minister-president Colijn antwoordde hierop, dat men het goud daar moest onderbrengen waar de kans op het aankopen van voorraden levensmiddelen en grondstoffen het grootst was. En de heer Janssen, die toen Belgisch minister van Financiën was, gaf dit antwoord van Colijn ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 BELGRADO (Reuter/A.F.P.) Premier Konstantine Karamanlis van Griekenland en zijn minister van Buitenlandse Zaken, Evangelos Averoff, zijn in Belgrado aange komen voor besprekingen met president Tito en andere Joegoslavische leiders over de internationale toestand. De Joegosla- ven zouden het Balkanverbond tussen Joe goslavië, Griekenland en Turkije nieuw leven willen inblazen. Het Balkanverdrag is reeds meer dan een jaar vrijwel een dode letter, als gevolg van het geschil om Cyprus. Waarnemers te Londen hebben de in druk, dat Groot-Brittannië, Griekenland en Turkije met het oog op de gebeurtenis sen in het Midden-Oosten, en met name de ontwikkeling in Syrië, graag een op lossing voor de moeilijkheden willen vin den. De jongste gebeurtenissen hebben de noodzaak ervan aangetoond, van Cyprus een hechte basis te maken. De Grieken en Turken zouden deze mening delen. De Britse ambassadeurs te Athene en te Ankara zijn in Londen aangekomen om de toekomstige status van Cyprus te bespre ken in het licht van het ontwerp voor een grondwet, dat Lord Radcliffe heeft opge steld. Ook veldmaarschalk Sir John Har ding, de gouverneur van het eiland, is in Londen. MOSKOU (AFP) - Het Russische partij orgaan „Pravda" heeft waarschuwingen ge uit tegen Polen, dat „bepaalde, ongure elementen de ware betekenis van het woord „vrijheid" in Polen misbruiken". De „Pravda" waarschuwde de nieuwe Poolse regering dat „onverantwoordelijke toe spraken en schendingen van onze revolu tionaire orde niet mogen worden verdoe zeld". De „Pravda" haalde Poolse persberich ten aan om dit te illustreren. Het officiële Poolse nieuwsagentschap heeft het „Prav- da"-artikel gedeeltelijk overgenomen. Er is „gerechtvaardigde bezorgdheid", aldus het agentschap, over de willekeurige verwij dering van instellingen van directeuren, produktie-managers en sociale activisten. In Londen zeiden deskundigen, dat men hieraan kan zien, dat Gomoelka op bepaal de plaatsen bijna alle communisten weg werkte. door aan een Belgisch parlementslid, die dezelfde vraag had gesteld. Het Belgische parlementslid repliceerde zeer onvriende lijk: „De domste van uw studenten aan de universiteit zou een dergelijk antwoord niet hebben durven geven". „Als minister kreeg ik vrij dikwijls brie ven die eindigden met deze nauwelijks be dekte bedreiging: „Mijnheer de minister, gij zult in uw bed niet stervenIk leef echter nog altijd", zo constateerde oud-mi nister Janssen. De functie van minister van Financiën is de meest ondankbare, die men zich kan indenken. Een minister van Fi nanciën staat alleen tegenover zijn colle ga's die alleen maar denken aan geld uitge ven. „Het zijn een soort kannibalen!", zeide hij. „En de grootste kwaliteit van de man van de schatkist is: daar waar het moet „neen" te kunnen zeggen". Toen minister Janssen in april 1954 de regering verliet, overhandigden zijn collega's hem een mooie oude prent met daarop de inscriptie „sans rancune" en hun handtekening! COLLECTIE vindt u bij Grote Houtstraat 49 - Haarlem Egyptische studenten, die in verband met de militaire acties in de Suezkanaalzone hun studies niet meer in Engeland of Frankrijk willen voortzetten, hebben het plan om thans in Nederland, Zwitserland of West-Duitsland te gaan studeren. Op de universiteit in Bonn vertelde men ons dat men er daar een groot aantal verwacht. Op het ogenblik telt men in Bonn iets meer dan honderd studenten uit Arabische lan den, hoofdzakelijk uit de Libanon, Saoedi- Arabië en Jordanië. Uit Egypte zijn er elf. Op de Egyptische ambassade in Bonn kon men intussen alleen met zekerheid ver tellen, dat tien Egyptische studenten in Parijs naar Bonn zullen verhuizen. Andere jonge Egyptenaren zouden zich in andere Westduitse universiteiten willen laten in schrijven. (Van onze correspondent in Bonn) De „Grünwalder Kreis", in het buiten land nog onbekend, is een organisatie in West-Duitsland, waarmee meer en meer rekening wordt gehouden. Hoewel pas op gericht in februari van dit jaar in het dorpje Grünwald, dat ten zuiden van Mün- chen ligt en waaraan de kring zijn naam heeft ontleend, heeft deze groep van schrij vers, journalisten, politici en andere in het geestelijk leven van dit land vooraan staande figuren al enige malen van zich laten spreken. De kring heeft tot ideaal het bestrijden van elk politiek radicalisme en wil voorkomen, dat wantoestanden, zo als die tijdens het nazi-regiem bestonden, een kans zullen krijgen het Duitse volk en de volkeren rondom opnieuw te teisteren. De geestelijke vader van de Grünwalder kring is de schrijver Hans Werner Richter uit München. Hij heeft een aantal romans met een sterk politieke inslag op zijn naam staan en is voornamelijk daardoor bekend geworden. Het centrum van de kring bevindt zich eveneens in München en daarom hebben we daar ons licht eens opgestoken. De leden zijn aanhangers van diverse poli tieke partijen. Ofschoon de socialisten de overhand hebben, zijn er ook uit de linker vleugel van de Christelijke regeringspartij supporters toegestroomd. Af en toe worden in diverse plaatsen gróte "bijeenkomsten gehouden. De eerste -heeft te> München plaats gehad, de tweede in Hamburg, de derde in oktober te Keulen en de vierde zal in januari of in het begin van februari in West-Berlijn op touw worden gezet. Op de druk bezochte vergadering te Keulen heeft onder meer de president van de Westduitse bondsdag, dr. Gerstenmaier, het woord gevoerd. Hij verklaarde daar bij, dat hij zich volkomen met het werken en streven van de Grünwalder kring kan verenigen. Binnen de kring heeft zich een „Club Republikanischer publizisten" ge vormd, die thans reeds ongeveer honderd journalisten en radio-commentators om vat. Het bestuur van deze club bestaat uit Erich Kuby en Jesco van Puttkammer van de „Süddeutsche Zeitung" en Klaus Step- han van de Bayrische Rundfunk. Ongeveer de helft van de leden woont in München, de overigen zijn over geheel West-Duitsland en West-Berlijn verspreid. Maandelijks wordt een bulletin uitgegeven, waarin de buitenwereld op allerlei uit wassen in de Bondsrepubliek opmerkzaam wordt gemaakt. Dat zijn er helaas nogal veel. Het is nodig Vooraanstaande figuren uit de nazi wereld verkeren thans elf jaren na het eind van de oorlog namelijk in de ab surde mening, dat hun tijd weer is ge komen. Ze schrijven boeken, pamfletten en „memoires", die een strijdzuchtige nazi geest ademen en daar blijft het niet bij. Want helaas vinden zij genoeg uitgevers, gewezen nazi's zoals zij, die geen gewetens bezwaren hebben om die pennevruchten te publiceren. En het gevaar is natuurlijk, dat het Duitse volk, dat al vaker heeft bewezen vrij spoedig voor verleidelijke leuzen en brallende tiraden te zwichten, opnieuw zou kunnen worden vergiftigd. Andere nazi's bedienen zich bovendien bij hun toespraken van uitdrukkingen en een taal, die iedereen terstond aan de ergste redevoeringen van de Duitse nazi-bonzen tijdens het derde rijk doet denken. Het druist vaak lijnrecht in tegen alle opvat tingen van fatsoen en democratie. Zo heeft de wereld er nog onlangs van opgekeken toen zij vernam, dat een ge wezen SS-officier, Erich Kernmar, hoofd redacteur van de reeds jaren in München verschijnende „Soldatenzeitung" in een rede had gezegd, dat de 400.000 nog in leven zijnde vroegere leden van de Waffen- SS, weieens een opstand tegen de Bonds republiek zouden kunnen beginnen. Het is goed, dat tegenwoordig onmiddel lijk een vinger op dergelijke kwalijk rie kende wonden wordt gelegd en dat er publiciteit aan wordt gegeven. Goed, niet alleen voor West-Duitsland zelf, maar ook voor de omringende landen. Men is name lijk na het bekend worden van zulke ge vallen al enkele malen in staat geweest klachten bij de justitie in te dienen. De Grünwalder Kreis is, ondanks zijn korte bestaan, dan ook een instelling, waarmee in West-Duitsland reeds terdege rekening wordt gehouden. Eerste succes 'MÜNCHEN (United Press) De justitie van de Westduitse staat Beieren heeft vijf boeken, geschreven door voormalige nazi kopstukken in beslag genomen bij de uit geverij van Helmut Sündermann. Deze Sündermann is perschef van Hitier geweest en houdt zich tegenwoordig bezig met het uitgeven van allerlei nazistische lectuur. Tot de in beslag genomen werken be hoort een boek dat deze Sündermann zelf geschreven heeft. Voorts zijn in beslag ge nomen: twee delen brieven van Rudolf Hess aan zijn vrouw, de memoires van Von Ribbentrop en een boek van Julius Lippert, in de nazitijd burgemeester van Berlijn. De justitie heeft ingegrepen op een klacht van de „Grünwald-kring", een or ganisatie van democratische schrijvers en journalisten. Het Ambonezenkamp „Oude Molen" te Well gemeente Bergen (L.) zal aanmerke lijk worden uitgebreid. Het ligt in de be doeling van het commissariaat Ambonezen- zorg hier honderd Ambonese gezinnen te huisvesten. Thans zijn er achtentwintig gehuisvest. Voor de uitbreiding zal het bij plaatsen van vijftien barakken nodig zijn. MILAAN (U.P.). Het verkeer in Mi laan kwam zaterdagochtend tot stilstand, omdat een geweldige menigte de begrafe nisplechtigheid bijwoonde van Guido Can telli, die door Toscanini zelf was aange wezen als zijn „opvolger". Guido Cantelli kwam onlangs bij eèn vliegtuigongeluk in de buurt van Parijs om het leven. Meer dan vijfentwintigduizend bewonderaars van Cantelli hadden zich op het La Scala-plein voor het beroemde operagebouw verzameld. Het hele consulaire corps, alle autori teiten van Milaan en vertegenwoordigers van de regering waren aanwezig, toen de lijkkist met het stoffelijk overschot van Cantelli voor het theater werd gebracht. Meer dan dertig grote kransen werden in de begrafenisstoet meegevoerd. Een droeg het opschrift „Uw maestro, Arturo Tosca nini". Na de uitvaartdienst in de passie- kerk werd de baar naar Novara, Cantelli's geboorteplaats, zesenvijftig kilometer ten westen van Milaan, gevoerd voor de ter aardebestelling. Cantelli werd zesendertig jaar. BELGRADO (United Press) Het Joe goslavische persbureau Tanjug meldt, dat premier Nagy tesamen met enige mede werkers in een villa in het Roemeense vakantieverblijf Sinaia, is ondergebracht, 60 kilometer buiten Boekarest. Hiervan is geen bevestiging te krijgen, aldus Tanjug, „ook al doen geruchten de ronde, dat leden van dit gezelschap brie ven aan familie in Boedapest geschreven hebben, waarop de zegels en stempels van de Roemeense republiek stonden". Het voorlichtingsbureau van de Joego slavische regering heeft nu desgevraagd erop gewezen dat deze berichten en vele andere die de laatste tijd uit Belgrado werden gezonden op geen enkele grond van waarheid berusten. De meeste van deze berichten kunnen dan ook door Joego slavische zegslieden worden ontkend. Ferenc Erdei, minister van staat in de regering van Imre Nagy, die door de Rus sen werd ontvoerd, terwijl hij met hen in onderhandeling was over het terugtrekken van het Russische leger op de vooravond van de Russische aanval van 4 november, is vrijgelaten en kreeg verlof naar zijn woning terug te keren. Uit betrouwbare bron in Boedapest wordt vernomen, dat hij vrijgelaten werd uit de Foe-gevangenis in Boedapest, maar dat hij niets afwist van het lot van generaal-majoor Pal Maleler of van dat van generaal Istvan Kovacs, die tegelijkertijd met Erdei door de Russen gegrepen werden' en ook gevangen zijn genomen. Gedurende de wintermaanden zal door het K.N.M.I. een weerbericht uitgege ven worden, dat speciaal bestemd is voor de bouwvakken. Drie maal daags zal voor ons land, dat hiertoe in zones verdeeld is, een bericht worden opge steld. Onze fotograaf toog op de eerste dag, dat deze regeling van kracht is, naar nieuw West in Amsterdam, waar hij een metselaar knipte, die, alvorens zijn arbeid te, beginnen het bericht t opnam, om te zien „of hei de moeite loont". Tegen de ochtend kreeg Merlijn een plan in 't hoofd. Hij bedacht, dat er in de kast nog wat van die wonderbessen moesten liggen; daarmee kon hij in ieder geval ook iets proberen! Hij had veel in het toverboek gelezen en wist, wat hij allemaal met de bessen kon doen. Nxi ging hij dan ook direct aan de slag. Hij maakte het fornuis aan en begon de bessen toe te bereiden volgens de voorschriften, die hij zich nog herinnerde. 108 PEKING (AFP) Het tweede vijfjaren plan van China zal niet verder worden uitgevoerd en in de plaats hiervan wordt een geheel nieuw plan opgesteld door de Chinese economisten, zo verneemt AFP te Peking. Het besluit hiertoe is vorige maand te Peking genomen op een voltallige bij eenkomst van het centrale partijcomité. Dit is de tweede maal, dat de Chinese volksrepubliek haar economische program ma wijzigt. In 1953 had de eerste wijziging plaats nadat gebleken was, dat de buiten landse hulp een minder grote omvang zou hebben dan was beloofd. De stopzetting van het tweede vijfjarenplan lijkt echter een veel belangrijker besluit te zijn. Het was met grote zorg opgesteld. Bij de voor bereidende besprekingen tijdens het acht ste partijcongres legde premier Tsjoe En Lai er de nadruk op, dat de zware indus trie moest worden ontwikkeld. De in vesteringen voor de industriële uitrusting zouden 35 tot 40 percent van het nationale inkomen uitmaken. In het licht "van de jongste gebeurte nissen in Polen en Hongarije menen de Chinese politici, dat sommige van de be ginselen, waarvan bij de opstelling van het tweede vijfjarenplan was uitgegaan, moeten worden herzien. In het bijzonder de gevolgde methoden die karakteristiek waren voor een „oorlogseconomie". Deze methoden leidden tot een wanverhouding tussen de voortdurende uitbreiding vgn de produktiemiddelen en de achterblijvende levensstandaard van de bevolking. Boven dien zijn deze methoden oorzaak van China's economische afhankelijkheid van de beter uitgeruste en verder gevorderde landen voor hetaanschaffen van de in stallaties, waaraan de Chinese' inóüsftié TbeTibëhé'Reef'L" mt st "t'v. 7 Lost cyaarmatrium op in water, in wijn of in koffie? Direct. Een paar luchtbelletjes en afgezien van een lichte geur naar bittere amandelen, merkt men er niets van. Termühlen greep krampachtig de leuning van zijn stoel beet en boog zich gespannen naar voren. Een paar luchtbelletjes? U denkt aan champagne, Termühlen? Daar heb ik óók al aan gedacht. Tussen twaalf en één uur werd in ieder geval veel champagne gedronken. En dat is juist de periode, waarin juffrouw Christensen overleden moet zijn. Dat ligt voor de hand, nietwaar? Weet u overigens, waarom ik u zojuist in verband bracht met Irmgard Christensen? Zij en Irene Wittstock waren de enige on getrouwde vrouwen in het gezelschap en het is dus best mogelijk, dat u jaloezie heeft verwekt toen u met juf frouw Christensen in gesprek was over scholen voor blinden. Dat zou een motief kunnen zijn, maar een heel doorzichtig. En precies zo is het gesteld met de cham pagne. De moordenaar kan best een vergiftigde bonbon meegenomen hebben of een injectiespuitje. Denkt u, dat men in de verwarring van zo'n feestje een prik van een injectienaald opmerkt? Het is natuurlijk best moge lijk, maar dan trekt men er gegarandeerd verkeerde conclusies uit. En twee minuten later is men dood. Maar om u gerust te stellen: het is geen injectie geweest. De lijkschouwing heeft dat uitgewezen. Ik blijf bij de champagne, zei Termühlen hardnek kig. In de drukte en opwinding van die avond kon het cyaannatrium gemakkelijk ongezien in het glas ge gooid worden. Goed, laten wij dit punt dan eens nader beschou wen, maar ik waarschuw u: er komt heel wat bij kijken. Het is niet zo simpel, als u misschien wel denkt. We moeten in de eerste plaats vaststellen, wie Irmgard Christensen in de kritieke periode van twaalf tot één uur een glas aangeboden heeft. Verder moeten we er achter zien te komen, wie aan cyaannatrium zou kunnen komen. Jammer, maar ik fantaseer zo graag. U kunt iemand de lust in zijn werk ontnemen, Termühlen! Tiny, nog twee donker ennee, dit keer geen oude. Ik ben boos op mijnheer Termühlen. We zijn dus één stap dichter bij de oplossing gekomen, Termühlen. Het was moord. Moord op een voor het hele gezelschap volkomen oninteressant, eerder lelijk dan aantrekkelijk meisje, dat Vertaald uit het Duits Copyright: Cosmopress, Génève Oorspr. titel: „Toen de champagne werd geserveerd" filologie studeerde en geenszins met aardse goederen gezegend was. Maar waarom, voor de duivel, wordt zo iemand vermoord? Irene Wittstock stond op het perron en wachtte op de trein uit Frankfort. Het weer was omgeslagen en een snijdende oostenwind blies onder de overkapping door. Irene had de kraag van haar jas zo hoog mogelijk op geslagen. Zes weken had zij Günther nu al niet meer gezien. Ze wilde hem echter zo min mogelijk uit zijn werk halen. Hij was bezig met het schrijven van zijn dissertatie en na zijn promotie wilden zij gaan trouwen. Een half jaar zou zij nog wel kunnen wachten, meende zij, maar dan wilde zij met Günther trouwen en samen door het leven gaan. Het wederzien werd overschaduwd door wat bij de Amthors gebeurd was. Charlotte was nog steeds erg onder de indruk en tenslotte had Irene Günther dan ook maar opgebeld. Eerst had hij nog wat gemopperd, maar tenslotte zag hij wel in, dat hij zijn zuster moeilijk alleen kon laten. De trein liep het station binnen. Het gebruikelijke en vervelende gedrang ontstond, honderden stapten uit. Plotseling zag Irene haar verloofde uit een raam wuiven. Ze voelde zich opeens dol-gelukkig: Günther was weer bij haar! Hij stapte uit en ondanks de ernst van de toestand verscheen er een lach over zijn gehele gezicht. Irene! Günther! Zij omhelsden elkaar. Laat mij je eens goed bekijken, meisje, zei Günther. Je ziet er in ieder geval nog goed uit. Ik had gedacht, dat Irmgard's zelfmoord je van je stuk had gebracht. Charlotte is er helemaal niet goed aan toe. Ze kan het eenvoudig niet van zich afzetten. Irene en Günther vormden een opvallend paar. Zij was bepaald niet klein te noemen, maar haar verloofde stak nog minstens een half hoofd boven haar uit. Wittekindt was lang en vrij slank, maar hij had brede schouders en men kon duidelijk zien, dat hij veel aan sport deed. De grote, enigszins samengeknepen grijze ogen pasten ech- ter helemaal in het scherp getekende gezicht. Hij zag er ouder uit dan zijn dertig jaren. Zij namen een taxi en reden regelrecht naar de woning van de Amthors. Toen Günther Charlotte omhelsde, leek het alsof een zware last van haar schouders viel. Zij had hem van kindsafaan beschouwd als een man, die voor ieder vraagstuk een oplossing wist, die alle moeilijk heden steeds uit de weg wist te ruimen. Pas toen men met een kopje koffie voor zich zat, kwam het gesprek op Irmgard Christensen. Je had dadelijk naar een psycho-analyst moeten gaan, zei Günther Wittekindt, Dan was je waarschijn lijk eerder dat gedeprimeerde gevoel kwijt geraakt. Ik zou mij in jouw plaats echter niet zo teneergeslagen voelen, Charlotte. Jou treft geen enkele schuld! Natuur lijk had zij aan de gevolgen voor ons moeten denken, maar over de doden niets dan goeds. Ik heb echt mede lijden met oom Christensen. Ze hebben haar bijgezet in het familiegraf. Oom Christensen heeft nog aan het graf gesproken. Daar moet je een voorbeeld aan nemen, Charlotte. Ja, dat zal ik proberen te doen. Nu haar broer bij haar was, toonde Charlotte zich opeens veel rustiger. Het was duidelijk, dat ze blij was, dat haar broer gekomen was. Hij was een grote steun voor haar en zij erkende graag zijn autoriteit, alhoewel zij in haar huwelijk steeds de toon poogde aan te geven. Plotseling ging de deurbel over. Irene Wittstock stond op om haar toekomstige schoonzuster van haar huis houdelijke plichten te ontlasten. In de gang klonken woorden van begroeting. Gelukkig, het is Dorothea, zei mevrouw Amthor opgelucht. Ik dacht eerst, dat het een of ander ver velend bezoek zou zijn! Het viel haar niet op, dat haar broer plotseling zijn wenkbrauwen optrok. Günther Wittekindt wilde juist wat zeggen, toen Dorothea Werdohl binnenkwam. Toen zij Günther zag, kwam er een verheugde en tegelijkertijd verbaasde trek op haar gezicht. Winnetou!, riep ze lachend uit, Zien we je ein delijk ook eens weer? Ze reikte hem de hand. Günther Wittekindt stond op. De bloem van Texas en prachtig ontloken! Ja, je ziet mij weer eens! (Wordt vervolgd). Al deze overwegingen zijn zeer aan dachtig onderzocht tijdens de jongste bij eenkomst van het centrale partijcomité. Vooral onder invloed van Lioe Sjaotsji, die evenals president Mao Se Toeng, voor stander is van sociale hervormingen tegen over hen, die de voorrang willen geven aan de ontwikkeling van de zware indus trie, heeft het centrale comité blanco vol macht gegeven aan de meest liberale ver tegenwoordiger van de arbeidsbeweging in de partij, Tsjen Yoe, plaatsvervangend voorzitter van de ministerraad, en hem opgedragen een nieuwe economische poli tiek uit te werken, die een beperking van de investeringen inhoudt. De ontwikkelingsprojecten zullen op nieuw worden bezien en de voorkeur za] worden gegeven aan plannen voor de ver vaardiging van industriële installaties en werktuigen. Bijzondere aandacht zal wor den gewijd aan de kosten van de produk- tie. Voortaan zal er naar worden gestreefd goederen in te voeren, die in de naburige landen goedkoper dan in het eigen land kunnen worden gekocht. In dit licht krijgt de reis van Tsjoe En Lai door de Zuidoost- Aziatische landen een bijzondere betekenis. De voorgenomen ingrijpende beperking der investeringen zal in een nabije toekomst een verhoging der lonen mogelijk maken, waardoor weer een lichte stijging van de prijzen van landbouwprodukten mogelijk zal worden. Hierdoor zal verbetering wor den gebracht in de levensomstandigheden der landbouwers, die dringend nodig is. Het vlaggeschip „Caltex Rotterdam" van de Nederlandse Pacific Tankvaart Maat schappij is met de eerste rond kaap De Goede Hoop naar Nederland gebrachte ole op de raffinaderij te Pernis aangekomen. Het schip vervoerde een lading van 30.007 ton. Het was op 26 oktober van de Iraanse oliehaven Bandar Mashur aan de Perzische Golf vertrokken, dus nog vóór de sluiting van het Suezkanaal. Toen kort daarop het kanaal gesloten werd, ging het schip naar Aden, waar het op de 31e oktober aan kwam. Het schip heeft vandaar de reis om de Kaap voortgezet. De reis door het Suezkanaal duurt nor maal achtien dagen. Om de kaap heeft men er 37 dagen over gedaan. DJAKARTA (ANP) Sint Nicolaas heeft vorige week een joyeuze entree in Djakarta gemaakt. Vijfduizend Indone sische en Nederlandse kinderen, die Ne derlandse en nieuwe Indonesische sinter klaasliedjes zongen, verwelkomden hem op het vliegveld Kemajoran, waar hij met de KLM aankwam. Duizenden kinderen waren naar de wo ning van burgemeester Sudiro van Dja karta getogen, waar zij de Sint opnieuw een muzikaal welkom bereidden. Een mu ziekkorps, motorrijders van de politie en brandweer luisterden de stoet op bij de traditionele rit door de stad. Ondanks de recente oproep van het blad „Suluh Indonesia" om het Sinterklaasfeest maar te vergeten, aangezien het kan wor den beschouwd als een koloniale erfenis, waren vele duizenden Indonesiërs op de been. Mr. E. N. van Kleffens, minister van Staat, ambtenaar van de buitenlandse dienst der 1ste klasse, is bij K. B. benoemd tot hoofd van de gecombineerde Nederlandse permanente vertegenwoordiging bij de Noord-Atlantische Raad en bij de organi satie voor Europese Economische Samen werking te Parijs, zulks met de rang en titel van buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur in speciale zending. DINSDAG 4 DECEMBER Minerva: „Notorious', 18 jaar, 8.15 uur. Rembrandt: „De man, die te veel wist", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Charlie's tante", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Razzia", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Serenade", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Botsende jeugd", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het kasteel in de schaduw", 14 jaar, 8 uur. Luxor: „The naked streef', 18 jaar, 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 5 DECEMBER Rembrandt: „De man. die te veel wist", 14 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Charlie's tante", 18 jaar, 2, 4.15 en 7 uur. Roxy: „Razzia", 18 jaar, 2.30 en 7 uur. Lido: „Serenade", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 -ur. Studio: „Botsende jeugd", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het kasteel in de schaduw", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Luxor: „The naked street", 18 jaar, 2 uur.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 6