3 Mr. P. J. Oud, parlementariër in hart en nieren Haarlemse Scheepsbouwmij. voer veertig jaar op goed kompas Haarlems bureau verspreidt reclame naar alle windstreken Vierhand breidt uit rieven aan de redactie Kapitein Brassbounds bekering Aan Spaarne gebouwde schepen overal ter wereld Hoge belastingopbrengst in oktober Ontsparing in november Mr. Matthes geïnstalleerd als rechter te Amsterdam Interscholaire 1957 „Theater" en het Gelders Orkest treden samen op Onjuiste belastingaangiften NIEUWE UITGAVEN DINSDAG 4 DECEMBER 1956 In de grote fabriekshal van de Haarlem- ge Scheepsbouwmaatschappij n.v. wordt nu reeds veertig jaar hard gewerkt. Vele malen hebben de woorden „Ik doop u.op de werf geklonken. En dan gleed weer een met vlaggetjes versierd schip plechtstatig in het Spaarne als de bekro ning van vakkundig werken, een teken van de bloeitijd van de Nederlandse scheepswerven in het algemeen en van de Haarlemse scheepsbouw in het bijzonder. Op 1 december 1916 werd het scheeps- bouwbedrijfje van Brouwer en Van Dijk overgenomen. Er waren toentertijd twee kleine hellingen waar uitsluitend schepen voor de binnenvaart werden gebouwd. In de loop van de jaren is de naam „Haarlem se Scheepsbouwmaatschappij n.v." in Ne derland en geleidelijk aan ook in de we reld een begrip geworden. Het bedrijf legde zich niet slechts toe op het bouwen van schepen voor de binnen vaart, maar ook op de bouw van zeesche pen. Deze mogen echter maximaal twaalf meter breed zijn en niet meer diepgang hebben dan 4,50 meter. Immers de pasge bouwde schepen moeten op hun tocht naai de Noordzee door de sluis in Spaarndam, waar slechts schepen tot een breedte van twaalf meter kunnen worden doorgelaten. De Haarlemse scheepsbouwmaatschappij zette behalve verscheidene vrachtschepen, waaronder een aantal voor de K.P.M., ook vele Rijnaken en Franse kanaalschepen op stapel. Bovendien zagen enige bagger schepen op de werf het eerste levenslicht. In de dertiger jaren moest het bedrijf van 1932 tot 1936 worden stilgelegd. Een onwezenlijke stilte sluierde zich in die da gen, tengevolge van de heersende malaise, over de anders zo bedrijvige scheepswer ven. Na de bevrijding konden zwaardere sche pen dan voorheen worden gebouwd op een vierde helling. Sindsdien is de werf ook verrijkt met een grote nieuwe loods. In de loop van de na-oorlogse jaren is het bedrijf zich in toenemende mate gjign toeleggen op de bouw van bijzondere scneépstypen. Rijnsleepboten voor Zwitserland, stouw- sleepboten voor Polen, kustvaarders, een pont voor Lissabon werden te water gela ten. Een van de grootste schepen, die ooit op de werf werden gebouwd, is het 1600 brt. metende „Ville de Saigon". Dit schip werd gebouwd in opdracht van de Franse scheepvaartmaatschappij Denis Frères en werd bestemd voor de vaart op Indo-China. Toen de toestand daar voor de Franse Het ministerie van Financiën heeft een overzicht gegeven van de opbrengst dei- rijksmiddelen in oktober. Aan kohierbelas tingen werd in oktober het bijzonder hoge bedrag van f 705 miljoen ontvangen, voor het grootste deel aan in augustus en sep tember opgelegde voorlopige aanslagen vennootschapsbelasting 1956. Ook de ont vangsten van de inkomstenbelasting, f 196,5 miljoen, waren in oktober hoger dan in de voorafgaande maanden van dit jaar, voor namelijk door betaling van voorlopige aan slagen 1956. Door de hoge ontvangsten in oktober daalde het nog in te vorderen bedrag van f 1.600,2 miljoen op eind september tot f 1.029 miljoen eind oktober. Aan niet-kohierbelastingen werd in ok tober f 427.8 miljoen ontvangen tegenover f 425,6 miljoen in de eerste maand van het voorgaande kwartaal. De loonbelasting en de vereveningsheffing brachten in oktober f 115,7 miljoen en f 44,2 miljoen op tegen over f 124,7 miljoen en f 46,9 miljoen in juli. In deze teruggang weerspiegelt zich de seizoenbeweging. De opbrengst van de omzetbelasting ad f 113 miljoen was aanzienlijk hoger dan die in juli ad f 97,6 miljoen. De hieruit blijken de toeneming van de omzetten hangt mede samen met de loonsverhogingen, welke de consumptiemogelijkheden hebben ver ruimd. De opbrengst van de motorrijtuigenbelas ting was in oktober met f 7,7 miljoen hoger dan in oktober 1955 (f 6,2 miljoen). In deze stijging weerspiegelt zich de toeneming van het aantal motorrijtuigen in Nederland. De opbrengsten van de accijns op gedis tilleerd en tabak handhaafden zich met f 10,3 miljoen en f 35,6 miljoen op het peil van de voorgaande twee maanden. De ontvangsten aan invoerrechten waren met f 70 miljoen aanzienlijk hoger dan die in de voorafgaande maanden van dit jaar. Ook de ontvangsten aan registratierecht, f 7,4 miljoen waren vrij hoog. De ontvang sten aan successierechten, f 9,6 miljoen, waren lager dan in de voorgaande drie maanden. De internationale spanning is niet zonder invloed gebleven op de spaarcijfers in no vember. Bij de rijkspostspaarbank werd in no vember ingelegd 42,9 miljoen en terug betaald 62,4 miljoen. In november 1955 werd 21,8 miljoen meer ingelegd dan terugbetaald. Bij de spaarbank voor de stad Amster dam" is ingelegd 4.692.031 en terugbetaald 6.065.976, zodat hier een ontsparing is opgetreden van 1.373.945. De spaarbank meent echter dat wegens de Sint Nicolaas- aankopen deze terugbetaling niet veront rustend is. Het aantal nieuwe rekeningen was hoger dan in november 1955. maatschappij onaantrekkelijk werd, over woog men het schip in te zetten voor de dienst FrankrijkEgypte, welke overwe ging inmiddels wel weer zal zijn gewijzigd. De „Presidente Vargas" werd vorig jaar door de werf afgeleverd. Dit is een passa giersschip met een accommodatie voor 900 passagiers voor de vaart op de Amazone. De grondige reorganisatie, die de directie, bestaande uit ir. P. A. van I-Iecking Cole brander en de heer B. M. Vlielander Hein, na de oorlog invoerde, heeft met zich mee gebracht, dat het bedrijf zich tevens ging toeleggen op de vervaardiging van onder delen voor andere werven en constructie bedrijven. Zo werden in licentie stalen scheepsluiken, waarvan de sluiting volgens Overzicht van het jubilerende bedrijf. het Mc. Gregor patent werkt en waardoor geen water in de ruimen kan dringen, ge maakt en scheepsschroeven voor Werkspoor en de marine gedraaid. Nieuwe bouivmethode De bouw van de schepen geschiedt tegen woordig zo veel mogelijk in een grote overdekte fabriekshal, waar slechts weinig ramen in zijn aangebracht in verband met het feit, dat het zonlicht bij het lassen storend kan werken. Voor de bouw van de grotere schepen is men nog wel op de hellingen aangewe zen, maar de mijnenvegers, waarvan de „Woerden" verleden week te water werd gelaten, gleden van een scharnierend af- loop-poniton, waarvoor een diepe inham naar het Spaarne werd uitgegraven, in hun element. De ongeveer 270 arbeiders van de Haar lemse Scheepsbouwmaatschappij n.v. heb ben in de toekomst voldoende werk te doen, want tot 1958 heeft men reeds op drachten. Als een inwoner van Wapserveen of Am sterdam, van Munnekeburen of Maastricht morgenochtend met een nog slaperig ge zicht zijn brievenbus inkijkt, zal hij tien te gen een tot de ontdekking komen, dat hij in tel is. Ook al voert deze inwoner een schaarse correspondentie, toch is er voor hem „post" zij het dan meestal in de vorm van reclamefolders. Al deze folders geraken in die brievenbus dank zij een landelijk verspreidings-spinneweb, dat van Haarlem-als-centrum uit naar alle hoe ken van ons land is geweven. De versprei ding van alle soorten drukwerk is bijna ge heel in handen van een Haarlemse onder neming, die zich onder de naam „Vierhand reclamediensten" aandient. In de vijf jaar, dat deze onderneming bestaat, hebben haar werkzaamheden zo'n grote vlucht geno men, dat de kantoorruimte te klein is ge worden. Het bedrijf,' dat thans aan de Crayenesterlaan is gevestigd, zal binnen enkele maanden zijn vleugels kunnen uit slaan. Aan het Spaarne 55 wordt een ad ministratiegebouw nagenoeg geheel nieuw opgetrokken en vermoedelijk begin maart zal het modern gebouwde en ingerichte bedrijspand in gebruik worden genomen. Het nieuwe gebouw dient ter aanvulling van de huidige kantoorruimte en is ont worpen door de Delftse architecten P. J. van der Meer en F. J. E. Dekeukeleire. Omdat het een diep pand is en daarom een zo groot mogelijke lichtinval moet worden gemaakt, is de gehele voorgevel van glas. Het gebouw bevat vier étages en wordt opgetrokken door het Haarlemse bouw bedrijf F. Schmidt. De gevel bestaat uit gedeeltelijk draadglas en gedeeltelijk spie gelglas. Aan de voorzijde wordt nagenoeg de gehele breedte ingenomen door deuren in de kleuren rood en geel. Op een klein gedeelte muur zal een Rotterdamse kunste naar een plastiek aanbrengen. Het gebouw wordt uitgerust met een lift. Alle vertrek ken worden geschilderd in functionele kleuren. De administratie, die in dit gebouw wordt ondergebracht, is voor het grootste gedeelte automatisch. Er wordt bijvoor beeld een van de modernste Amerikaanse adresseermachin.es in geplaatst, waarbij 400.000 adresseerplaatjes van Nederlandse bedrijven en personen-naar-beroep beho ren. Deze adresseermachine is volledig automatisch en in staat 6500 naamplaatjes per uur te verwerken. Als deze machine de couverts heeft geadresseerd, gaan de enveloppen naar een andere machine, die de voor die enveloppen bestemde stukken er in stopt. Naast deze twee panden be schikt het bedrijf over een expeditieruimte in Amsterdam. Doordat de werkzaamhe den en de personeelsbezetting zich snel uit- In een openbare zitting, die door talloze leden van de rechtbank, het openbaar mi nisterie en de balie werd bijgewoond, is mr. C. J. A. Matthes, tot dusverre substi tuut-griffier, als rechter van de arrondisse mentsrechtbank te Amsterdam geïnstal leerd. Hij zal zitting krijgen in de zesde kamer. Mr. U. W. H. Stheeman, president van de rechtbank, heette hem welkom in het college. Landdag economisch onderwijs De samenwerkende verenigingen voor economisch onderwijs zullen op zaterdag 8 december in het groothandelsgebouw in Rotterdam de vierentwintigste landdag voor het Nederlands economisch onderwijs houden. Op de bijeenkomst zal dr. P. G. van de Vliet, secretaris van de Nederlandse asso ciatie voor praktijk-examens, spreken over „De onmacht van de wetgever in onder wijszaken", Des middags spreekt drs. E. Stijkel, die werkzaam is bij de hoge auto riteit van de kolen- en staalgemeenschap over „Heden en toekomst van de Europese gemeenschap voor kolen en staal." Voorts staat op het programma de ver toning van enige films van de E.G.K.S. Mr. K. P. van der Mandele, voorzitter van de Rotterdamse Kamer van Koophandel en Fabrieken, zal de vergadering, direct na de openingsrede van de voorzitter van de samenwerkende verenigingen voor econo misch onderwijs, mr. A. Bruch, toespreken. breiden, zal de onderneming na de inge bruikneming van het nieuwe pand in fe bruari reeds weer kleinbehuisd zijn, zodat men mag verwachten, dat het bij de hui dige uitbreiding niet blijft. Vijf jaar geleden, toen weer voldoende papier voor reclame en drukwerk aanwe zig was, richtte de heer J. J. H. de Wit, de directeur van „Vierhand", zijn bedrijf op- Reeds voor de oorlog was hij werkzaam geweest op het gebied van ad.resse.nver- spreiding. De heer De Wit houdt zich be zig met wat men noemt de massa- en ge richte reclame. Als een groot bedrijf in ons land bijvoorbeeld een folder wil zen den 'naar alle artsen of notarissen, dan neemt dit bureau de verzorging daarvan op zich. Voor dit doel beschikt het over een grote hoeveelheid adressenmateriaal van personen, die de meest uiteenlopende be roepen uitoefenen. Voorts bezit het" bureau de bevolkingsregisters van een groot aan tal gemeenten in ons land. Het bureau is aangesloten bij een internationale organi satie op het gebied van de adressenver- spreiding en kan dan ook beschikken over buitenlandse adressen en levert ook adres senmateriaal van ons land uit. Voor de grote bedrijven in ons land, die hun waren door middel van reclame-druk werken bekendheid geven, verzorgt het Haarlemse bureau de verspreiding. Eerst was deze geheel in handen van de P.T.T., maar dit bedrijf stoot de verspreiding van de reclamefolders af gezien de beperkin gen, die reeds worden doorgevoerd. Voor deze verspreiding zijn 4500 bezorgers in vaste en los-vaste dienst over het gehele land werkzaam volgens een uitgekiend bezorgsysteem. Door dit grote aantal verspreiders is het bureau in staat in vijf dagen tijds geheel Nederland van een reclamefolder te voorzien, hetgeen betekent, dat via 2.7 miljoen folders ons volk in kennis wordt gebracht van de voortreffelijke eigenschappen, die een was middel-zus of een margarine-zo bezitten. Uiteraard wordt bij zo'n massale versprei ding wel eens iemand vergeten, en daar om zijn controleurs en inspecteurs dag aan dag op pad om steekproeven in de be zorging te nemen. „Iedereen is bij ons in tel", vertelde de heer De Wit. „Ook de ge zinnen op moeilijk bereikbare plaatsen, zo als bijvoorbeeld de éne bewoner, die het eilandje Rottum telt. Deze moeilijk be reikbare gezinnen worden echter via de PTT „bewerkt". Vooral met de versprei ding op het platteland gaan uiteraard vele uren gemoeid en het komt dan ook voor, dat zelfs in kleine gemeènten een bezor ger in vast dienstverband werkzaam is. Zo heeft de agent in Ferwerd (Fr.) twintig buurtschappen tot zijn werkterrein, waar van de ene naam nog boeiender is dan de ander, zoals: Hogebeintumermieden. In de weken voor Sint Nicolaas wordt op topcapaciteit gewerkt. Eén cijfer maakt dit duidelijk. Vorige week verspreidde het Haarlemse bureau dertig miljoen reclame folders huis-aan-huis. Over de resultaten van deze snel groeiende vorm van reclame zijn cijfers bekend: voor de opbouw van een nieuwe kerk in Treebeek (L.) werden 1.2 miljoen rebuskaanten verspreid, waar op 350.000 antwoorden binnenkwamen. Als reactie op een prijsvraagkrant voor een wasmiddel, welke krant in oplage van 2.650.000 exemplaren in steden, dorpen en gehuchten werd bezorgd, kwam het aantal antwoorden ver boven één miljoen uit. Een andere activiteit was het huis-aan- huis-afgeven van een pak waspoeder of de landelijke bezorging van een verkiezings pamflet in de nacht voor de verkiezingen. Naast de uitbreiding van de adressen- afdeling zal na het totstandkomen van de uitbreiding ruimere aandacht worden ge schonken aan de verzending van premies. In de Verenigde Staten hebben de grote j bedrijven de verzending van reclamepre mies reeds lang uit handen gegeven en ook j in ons land werkt men in deze richting. Voor enige grote dagbladen bestudeert de heer De Wit de centrale bezorging van dag bladen, zoals dit in Kopenhagen gebeurt, waar de twaalf dagbladen er enige week bladen de bezorging en incasso uit handen hebben gegeven. Wat dit betreft zullen proeven worden genomen in de moeilijk te bewerken gemeente Capelle aan de IJsel. De directeur van „Vierhand", de heer De Wit, houdt het echter niet bij deze activi teiten. Het ligt in zijn bedoeling in Duits land, België en Frankrijk eenzelfde onder neming als hier op te bouwen. Plannen hiervoor verkeren reeds in een vergevor derd stadium. Wanneer men enige tientallen jaren, zowel binnen het parlement alsook daar buiten, in het bijzonder op politiek en levens op staatsrechtelijk gebied het den ken en doen van mr. P. J. Oud van vrij nabij heeft gevolgd, is het geen moeilijke taak, ter gelegenheid van de zeventigste verjaardag van deze parlementariër in hart en nieren, bij het opmaken van de balans tot een gunstig eindsaldo te komen. Parlementariër in hart en nieren, dat heeft Oud getoond te zijn van het ogenblik af, waarop hij, nog geen 31 jaar oud, in de Tweede Kamer zitting kreeg. Hij is daar nu de enige afgevaardigde, die aanvanke lijk zijn zetel nog onder het oude districten stelsel verwierf. In het begin van zijn par lementaire loopbaan hield hij zich in hoofdzaak met belastingvraagstukken, vrij spoedig ook met financiële kwesties in het algemeen bezig. Hij bleek niet alleen een scherpzinnig jurist te zijn, maar ook iemand met een scherp inzicht in wat men ,de politiek" pleegt te noemen. Trouwens in verkiezingsredevoeringen en bij andere gelegenheden had hij daarvan duidelijk blijk gegeven. Meer en meer nam zijn gezag, ook ver buiten zijn eigen partij, de toenmalige Vrij zinnig-Democratische Bond toe. Het was dan ook niet verwonderlijk, dat Colijn, toen deze in 1933 een kabinet wilde samenstellen waarin onder meer ook vrijzinnigen zitting zouden krijgen, in Oud de aangewezen figuur zag om de portefeuille van Finan ciën te beheren. Welk een uitstekend minis ter hij was, kon elkeen, die de gang van zaken in het tijdperk 19331937 volgde, duidelijk bespeuren. Trouwens, Colijn was de eerste om hiervan te getuigen. Zouden de politieke verhoudingen hem in 1937 niet gedwongen hebben, het zonder een vrijzin nig bestanddeel te moeten doen, dan had hij zeer zeker opnieuw mr Oud een plaats in het kabinet toegekend. Door Oud's be noeming in 1938 tot burgemeester van Rot terdam, waar hij zich een voortreffelijk stadsbestuurder toonde, heeft hij enige jaren op het Binnenhof ontbroken, maar dat belette hem niet met hoofd en hart met het Binnenhof te blijven meeleven. Hij schreef een uitstekend, zes delen tellend boek over de parlementaire geschiedenis van „Het jongste verleden" (19181940). Zijn gedwongen ambteloosheid in de jaren van de Duitse bezetting gebruikte hij om een werk over „Het constitutioneel recht van het Koninkrijk der Nederlanden" het licht te doen zien, dat grote bewondering afdwingt. Daarin is op glasheldere wijze zowel de theorie als de praktijk van ons staatsrecht behandeld en zulks in belang rijke mate aan de hand van de geschiedenis. Oud is namelijk niet alleen een uitstekend jurist, hij beheerst ook de parlementaire en staatkundige geschiedenis als weinig anderen. Die geschiedenis is als het ware één met hem geworden. In het Kamerdebat weet hij zijn gehoor dan ook steeds te doen ge nieten van de vruchten van zijn kennis, van zijn inzicht tevens. Doen er zich staats- I rechtelijke moeilijkheden voor, dan kan men in negen van de tien gevallen het beste bij mr. Oud ter schole gaan. „Oud is ambitieus", zo heet het wel eens. Zeker, dat hij ambities bezit valt geenszins t£. pn.tkje^nep, doch ik zou hieraan onmid dellijk willen toevoegen, dat hij, bij wijze van spreken, op grond van zijn-kunnen en kennen, daartoe ook alle recht heeft. Ja. ik ga nog verder. Mensen, die over gaven be schikken, welke Oud eigen zijn, en die weten, dat zij met die gaven op het gebied van de openbare zaak nuttige arbeid kun nen verrichten, dienen ook inderdaad de ijver te hebben en te tonen, om op dat ter rein werkzaam te zijn. Daar kan de ge meenschap alleen maar profijt trekken. Herhaaldelijk is het voorgekomen, dat ik het met hetgeen de politicus Oud voor stond of nastreefde, oneens was. Dit neemt echter niet weg, dat ik hem als politiek strijder bijkans steeds bewonder en dat hij, In februari en maart van het volgend jaar zal opnieuw een door het Haarlems Interscholair Comité georganiseerd jeugd- toernooi worden gehouden voor leerlingen van middelbare scholen en mulo-scholen in Haarlem. Onder meer in verband met het feit, dat de Unesco, waarmee het comité vaak samenwerkte, thans tien jaar bestaat en het door de leerlingen van de scholen betoonde medeleven met het Hongaarse volk zal het toernooi een „internationaal tintje" krijgen. Er is weer gelegenheid zich op te geven voor muziek, voordracht, toneel, dans, fotografie, handenarbeid, handwerken en tekenen. Er worden onder de leerlingen van middelbare scholen en mulo-scholen folders verspreid, waarin plannen en richtlijnen precies staan ver meld. althans in mijn ogen, nimmer opzettelijk minder oirbare wegen bewandeld zou heb ben ter bereiking van het doel, dat hem voor de geest stond. Het is waar, hij kan soms vlijmscherp opmerkingen maken en schuwt ook niet bepaalde taktische zetten op het politieke schaakbord te ondernemen, waardoor hij eventueel zijn tegenstander hoopt te verslaan. Doch altijd pleegt hij binnen de perken van de spelregels te blijven. Met opzet maak ik deze opmerking, omdat ik weet, dat er zo nu en dan wel eens anders over hem is of wordt geoor deeld. Naar het mij echter voorkomt, ten onrechte. Tenslotte dient men niet te ver geten, dat de politiek, zoals Oud het on langs zelf nog uitdrukte, een hard beroep is en dat het in de hitte van de strijd wel eens moeilijk kan vallen aan de indruk te ontkomen, dat een of ander wapen wel op heel forse wijze gehanteerd is. Ongetwij feld kan het dan hard aankomen en onge twijfeld heeft Oud op die manier wel eens extra pijn veroorzaakt, die beter achter wege had kunnen blijven. Beter ook, wat zijn eigen positie betreft. Want ik zou de waarheid geweld aandoen, als ik verheelde, dat hij zich bij andere, laat ik zeggen zach tere strijdmethoden meer vrienden zou hebben gemaakt. Dit neemt niet weg, dat ik als nauwlettend toeschouwer op wat er zich in de Nederlandse politieke arena sinds 1917 heeft afgespeeld, Oud steeds ben blijven zien als een eerlijk strijder in die arena, als een man tevens van grote gaven, van toewijding aan de openbare zaak en als iemand, wiens innerlijk misschien wel de beste waarborg oplevert, dat hij slechts „fair play" wenst te betrachten. Dr. E. van Raalte Aan de commissaris van de Koningin in Gelderland jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford, die zijn ambt binnenkort zal neer leggen, zullen de stichtingen het Gelders Orkest en toneelgroep „Theater" op 20 de cember een voorstelling aanbieden in de Stadsschouwburg in Arnhem, uit erkente lijkheid voor zijn grote verdienste voor de bevordering van het culturele leven in dit gewest. De Alkmaarse rechtbank heeft de Alk- maarse borstelfabrikant C. S. wegens on juiste of onvolledige belastingaangifte, con form de eis van de officier van Justitie veroordeeld tot f 20.000 boete of zes maanden. De Alkmaarse zakenman Joh. Z. tegen wie terzake eenzelfde feit f 2500 boete was geëist, werd tot f 1500 of drie maanden „Het huis der donkere kruiken" is bij De Toorts te Haarlem uitgekomen. Getrud Fussenegger schrijft daarin omstandig de geschiedenis van een Boheemse brouwers familie tegen het einde van de negentiende eeuw. Het is een epos van kleine levens in een gedegen, maar zelden overrompelende stijl, zeer eenvoudig van compositie en slechts bevredigend voor wie een heldere, ongecompliceerde romanvorm verkiest bo ven een scherpe karaktertekening. „De donkere jaren" brengen ons in het Duitsland van het begin der 20ste eeuw tot na het einde der eerste wereldoorlog. Het boek poogt een tijdsbeeld of) te roepen van de desolate toestanden dier 'jaren. Het doet dat niet zelden door een realistische schil dering van mensen en omstandigheden in het bijzonder van de tot rijpheid ontwaken de jeugd. Bij het lezen van dit boek konden wij niet het gevoel van ons afzetten, dat eenzelfde soort documentaire, namelijk die welke Kirst heeft geschreven over de twee de wereldoorlog, tot voorbeeld heeft ge diend. Temeer omdat ons nog twee delen in het vooruitzicht worden gesteld. Een begaafd schrijver is Felix Lützkendorff zeker niet. Vele uiterlijke wederwaardig heden moeten innerlijke aktie in zijn ver haal vervangen. Op den duur is dat fnui kend. Zijn roman is verschenen bij De Boekerij te Baarn. „God slaapt in de Masuren" door Hans Helmut Kirst is een tijdsroman, waarmee de auteur poogt de dorpsroman te ver zoenen. Maar hoe goed bedoeld, Kirst komt niet verder dan een oppervlakkige syn these. De voornaamste kracht van Kirst schuilt in de typering. Hij verstaat de kunst onze nieuwsgierigheid naar het Duitsland van na 1933 in te lossen met personen en situaties, die met elkaar in een redelijk verband worden gebracht. Hij verstaat ook de vaardigheid van het schrijven. Hij weet zijn figuren te plaatsen en een dramatisch conflict uit te werken. In zoverre is het de moeite waard kennis te nemen van zijn jongste boek. Het succes van zijn „08.15" dreigt Kirst echter over het hoofd te groeien. Hij is een ongekunsteld romancier. Hij is als romancier geen kunstenaar. (Uit gave: De Boekerij te Baarn.) „De toekomst is reeds begonnen" (Macht en onmacht van Amerika) is geschreven door de journalist-geleerde dr. Robert Jungk en voor de vierde keer sinds 1953 uitgegeven door Lannoo Tielt in Den Haag. Het is een aantal boeiende beschrijvingen van ontdekkingsreizen in pas ontgonnen technische en wetenschappelijke gebieden. De schrijver onderscheidt zich van de mo derne profeten Huxley, Wells en Orwell door niet allereerst in de toekomst te schouwen, maar door zich te baseren op de verbijsterende resultaten, die reeds behaald zijn en waaraan de mens opgeofferd dreigt te worden. Hij besluit zijn boek met een antwoordbrief aan een student, die meent aan de toekomst te moeten wanhopen en bezweert deze zijn verantwoordelijkheid te aanvaarden, maar de stem van zijn geweten bij zijn werk niet het zwijgen op te leggen. (Verkort weergegeven) Rust. Met veel-instemming heb ik .uw stuk „Een Handgebaar" gelezen, waarin helft wordt verminderd, maar in datzelfde U" vraagt orh eert1 rtiin-isteri cel handgebaar ter oplossing van belangrijke problemen. (Overgenomen door Zwolse Courant, d.d. 30-11 -'56, pag. 7). Het zondagsrijverbod was een handge baar van de minister (noodgedwongen door omstandigheden), dat zonder meer een daad van betekenis is geweest. Niet alleen was het besparing van benzine, maar ook het verkeer kwam eens een keer op adem en vele mensen hebben hun leven er aan te danken. Het was alsof op deze zondag, de mens van de onrustige wereld met zijn gejaagde leven eindelijk tot rust kwam. Als voet ganger kon men nu rustig zijn gang gaan. Verder heeft dat rijverbod nog een voor deel. De minister legt hierdoor ons land ook een zelfbeperking op. Het is deze week wel .aar voren gekomen, dat ons land de riem wat strakker aan moet trekken. Door dit rijverbod wordt ons land vrij makke lijk geholpen om minder in te voeren. Ik hoop, dat de minister het bedoeld rijver bod altijd zal handhaven, om zodoende de mens eens een rustige dag te geven en ver der als middel (als invoerbeperking) om Nederland te redden uit de huidige ver warde economische situatie. Een lezer van de Zwolse Courant, K. MUIS Geen geld. Met grote instemming las ik uw „Van dag tot dag"-artikel met als opschrift „Misdeelden". De bejaarden- Dreestrekkers worden weer eens met een kluitje in het riet gestuurd doordat onze toelage voor extra kachel stoken met de 99 99 Zaterdagavond heeft de Nederlandse Comedie in Amsterdam de Nederlandse première gegeven van „Kapitein Brassbounds bekering" van George Bernard Shaw in "de vertaling van Willem Vogt en door Henk Rigters geregisseerd. Houders van zogenaamde personeelsabonnementen in Haarlem konden deze voorstelling al eerder zien. Gisteren had de eerste herhaling in de Spaarnestad plaats en ook vanavond wordt het stuk voor personeelsleden van grote bedrijven vertoond. De hoofdrollen worden door Mary Dresselhuys, Ko van Dijk, Paul Hui, Philippe la Chapelle en Bert van der Linden vervuld. Laatstgenoemde ziet men op bovenstaande foto in het midden in een scène uit het tweede bedrijf. Het decor is ontworpen door Nicolaas Wijnberg. nummer van uw krant staat een grote ad vertentie van de directie van het gemeen telijk Waterbedrijf aankondigend een ta- riefverhoging van plm. 40 percent voor de kleine verbruikers, zodat er van onze toe lage niets over blijft. „Er is geen geld", zegt de minister, „maar er is wel geld om onze jonge man nen meest huisvaders uit hun werk te halen voor herhalingsoefeningen, aan welk bevel zij slechts mopperend gehoor zamen. Er wordt nu weer gebedeld voor het Hongaarse kind, ik kan er mee akkoord gaan. en zeg ook „Goed zo" maar tegen de bejaarde Nederlandse Dreestrekker wordt steeds gezegd „Niet Zo". EEN 87-JARIGE DREESTREKKER Beschamend. Verleden week bezocht ik in het Minerva Theater te Heemstede een lezing behorende tot de serie „Wereld reizigers". Het was een lezing met film en lichtbeelden over een tocht welke twee jonge mannen per jeep door Noord-Afrika en Voor-Azië hebben gemaakt. Het reisverslag week enigszins af van de tegenwoordig graag beluisterde reis verhalen, doordat de reizigers minder be langstelling hebben gehad voor oude tem pels, paleizen en andere kunstwerken, als wel voor de bevolking van de landen waar zij doorheen reisden. En aangezien het grootste gedeelte van deze bevolking nu niet in weelde baadt werden er vele wrange en diep-zielige beelden getoond. De spreker heeft daarbij getracht zijn ervaringen zo objectief mogelijk weer te geven, wat in hield dat hij niet altijd bewondering kon hebben voor het beleid van de landen wel ke over die ongelukkige bevolking kortere of langere tijd de macht hebben uitge oefend. Of het de teleurstelling is geweest In- plaats van de wellicht verwachtte fraaie reis geconfronteerd te worden met zoveel menselijke ellende, of dat men in het kader j van de ziekelijke heksenjagerjj van deze tijd getracht heeft het verhaal van deze gelovige christen in het politieke vlak te trekken weet ik niet. Wel weet ik dat de wijze waarop een aantal aanwezigen luid ruchtig de zaal verliet, meer dan ergerlijk en in hoge mate onbehoorlijk was. Vele bezoekers hebben dit optreden als pijnlijk en beschamend jegens de spreker onder gaan. Gelukkig heeft de overgrote meerderheid van de toehoorders door een warm applaus hulde gebracht aan de flinke jongemannen die erin zijn geslaagd om door het appèl dat zij doen op ons geweten, hun reizen een positieve inslag te geven. H. K. CHOUFOUR N.O.C. Mogen wij het Russische volk aansprakelijk stellen voor de handelingen van de Russische regering in Hongarije? We weten hoe door allerlei suggesties de volksgeest wordt bewerkt en we weten ook dat zij die niet mee willen met de bajonet in de rug worden gedwongen (deportatie, de kogel. enz.). Onze verachting moet dan ook uitgaan naar de regeerders en niet naar het volk of een deel daarvan, met name de Russi sche athleten. En nu de Olympische Spelen jonge mensen uit de gehele wereld samen brengt past eerder genegenheid en mede lijden met deze „slaven", en kan slechts een welwillende omgang gunstig werken op de kameraadschappelijke samenwerking van alle mensen op aarde. En is dat niet juist in de Olmnische gedachte begrepen? Daarom is uit dat standpunt bezien de houding van het N.O.C. te veroordelen. T. G. V.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 7