TAXI 18000 „Chauvinisme mag keuze van de orgelbouwer niet beinvloeden" Velsen oppert ernstige bezwaren tegen ontwerp streekplan-Zuid Orgelpunt <=j5rieven aan de redactie SLOT DEFECT? Bilderdijk-expositie in „Het huis van Looy" 7 WASSERIJ DUYN Dr. J. de Groot spreekt voor nijverheid en handel Burgerlijke Stand van Haarlem Nederlandse orgeldeskundige tot Haarlemse raad: Amsterdamsevaart krijgt zehrastrepen Rolschaatsenbaan nabij het Krelagehuis Winkeldievegge aangehouden Ook elders moeilijkheden bij petroleumdetaillisten Ministerie ziet geen heil in petroleumdistributie Tweede basisindustrie levensgevaarlijk, tweede tunnel onmogelijk en kanaalverbreding ongelukkig Voordracht door Otto Sterman voor H.K.G. Nieuwe vinding van Haarlemse verffabriek ZATERDAG 8 DECEMBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT pE HAARLEMMERS mogen zich er niet over beklagen, dat hun stsd zo weinig „in het nieuws" is. Integendeel, op gezette tijden meent het gehele land zich met de gang van zaken hier te moeten en ook te kunnen bemoeien. In zekere zin is het natuurlijk verheugend, dat zoveel belang stelling getoond wordt voor het wel en wee van de stad, maar de blijdschap daarover zou onvermengder kunnen zijn, wanneer nien het gevoel kon hebben, .dat inderdaad het Haarlemse belang bij deze geïnteres seerden voorop stond. Wanneer aanstaande woensdagmiddag in he Haarlemse raadsvergadering het vijfde punt van de agenda aan de orde komt, zal de publieke tribune tjokvol zijn: orgel houwers, organisten en orgelliefhebbers uit het gehele land zullen getuige willen zijn van het debat over de voorgenomen restau ratie van het Christiaan Müller-orgel in de Grote kerk. Zij die deskundig zijn, of zich dat althans achten, zullen toeschouwen hoe leken over deze restauratie zullen oordelen. Nu is het een goed gebruik, dat een ge meentebestuur, dat onmogelijk op alle terreinen deskundig kan zijn, zich laat voorlichten door experts. Dat is ook bij de voorbereiding van dit voorstel gebeurd. Et- is een commissie benoemd, die geheel op de hoogte van haar taak kan worden geacht en die vooral over een grote hoeveelheid documentatie beschikt. Desondanks is er, nog voordat haar conclusie openbaar werd, in vakkringen op heftige wijze tegen haar rapport geageerd. De grondtoon welke men daarbij steeds weer herkende was: ..Waar om een buitenlandse firma deze opdracht verlenen, wanneer een Nederlandse orgel bouwer dit even goed zou kunnen doen?" Wat nu bij deze discussies bijzonder opvalt is wel, dat steeds van één bepaalde Neder landse orgelbouwer wordt gesproken, het geen een bijzonder subjectief element in het debat brengt. Alleen al daarom valt te verwachten, dat een deel van de beraad slagingen in de Haarlemse raad achter gesloten deuren zal plaats vinden, waarin ongetwijfeld minder over de restauratie dan wel over de wijze waarop deze kwestie van sommige kanten is benaderd, aan de orde zal komen. Juist omdat steeds de naam van één bepaalde orgelbouwer wordt ge noemd. ligt de vraag voor de hand of een dergelijke deining ook niet zou zijn ont staan, wanneer een andere Nederlandse firma dan degene die thans steeds zo wordt gepropageerd door de adviescommissie was aanbevolen. Deze vraag wint aan actuali teit door de moeilijkheden welke waren gerezen om de bouw vaii een orgel in de St. Eusebiuskerk in Arnhem. Naar men ons heeft meegedeeld hebben zich ook toen paladijnen opgeworpen voor de blijkbaar zo favoriete Nederlandse orgelbouwer, hoe wel het toen niet om een buitenlander, maar om een landgenoot ging. Een en ander- zou zelfs geleid hebben tot het ontslag van de rijks orgelcommissie. Voor leken is het al bijzonder moeilijk om wegwijs te geraken in de blijkbaar wel heel bijzondere samenleving van orgelbou wers en organisten. Gisteren hebben wij een telegram gepubliceerd van opposanten van het voorstel van B. en W. waarin de Deense organist Finn Viderö werd geci teerd als minder geestdriftig over het werk van zijn landgenoot. Vandaag kan men lezen hoe diezelfde Finn Viderö zich ver nietigend uitlaat over de restauratie van het Zwolse orgel, dat Haarlem steed's ten voorbeeld wordt gesteld. De Duitser Wal- cha, die zich volgens de opposanten al evenmin met het werk van Marcussen in genomen toonde, zit in het aanbevelings comité voor een nieuw orgel in de Nicolai- kerk te Utrecht, dat geleverd wordt door Marcussen. Anton Heilier is na een kennis making met de Deense orgels op zijn aan vankelijke afwijzing teruggekomen en heeft uitdrukkelijk Marcussen aanbevolen. Hetzelfde is het geval met de Haarlemse organist Klaas Bolt. Wat moet een uit leken bestaande ge meenteraad bij zoveel tegenstrijdigheden nu doen? Temeer daar twee argumenten hier zeker niet mogen meespreken, dat van de financiën en dat van het risico. Risico is er altijd en onder alle omstandigheden en wat de financiën betreft: een bedrag van 160.000 gulden, dat in veertig jaar wordt afgeschreven, maar ten dienste van vele generaties wordt geïnvesteerd, kan onmo gelijk een punt van discussie zijn. Óns dunkt, dat men hier uitsluitend moet afgaan op de waarde welke men toekent aan de adviescommissie welke men zelf heeft gekozen. Er moeten wei heel gewich tige redenen in het spel zijn wanneer het advies, waarom men zelf heeft verzocht, niet wordt opgevolgd. Er is geen enkele reden om te twijfelen aan de integriteit, de deskundigheid en de zorgzaamheid waarmee de Haarlemse adviescommissie te werk is gegaan. Wanneer de Haarlem-e raad dat advies aanvaardt, dan gelooft hij inderdaad op gezag. Maar leken mogen op gezag geloven, wanneer hun andere middelen om te ken nen en te weten ontbreken. En het is geen schande om trouw te blijven aan het ge zag, dat men in dit geval zelf heeft geko zen. ADVERTENTIE ..VMSTfcKUAM SJ5VA ART M 1105J Op dinsdag 18 december zal dr. J. de Groot, hoofd van de bedrijfsgeneeskundige dienst van de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken, in café-res taurant Brinkmann in Haarlem voor het departement Haarlem van de Nederlandse maatschappij voor Nijverheid en Handel een lezing houden over het onderwerp „Be drijfsgeneeskunde, waarom en hoe?" De inleider zal een beeld geven van de beteke nis van de bedrijfsgeneeskunde voor het be drijfsleven en zal in het bijzonder de relatie van bedrijfsgeneeskunde tot gezondheids zorg, ziekteverzuim, produktiviteit en effi- ciëncy belichten. Na een gezamenlijke koffiemaaltijd zal een excursie worden ge maakt naar de Velser Tunnel. HAARLEM, 7 december 1956 BEVALLEN van een zoon: 6 dec., J. van HamersveldPost; E. H. de LethHarme- link; 7 dec., M. Prenen—Steltenpool; H. So- mers—Rutten. BEVALLEN van ^en dochter: 5 dec.. C. Th. M. van der Veldvan Loon; L. S. I. Becker—Gout: 6 dec., H. Massop—Zwem mer; C. van BastenNaber; W. C. Roeien Kortekaas; M. C. M. de Graaff—Vink. OVERLEDEN: 5 dec., C. Emmer, 60 j., Voorzorgstraat; W. Kramer, 53 j., Kinder huissingel; G. J. IT. Kerstholt, 33 j., Ekster straat; M. E. van Steijn—Otten. 78 j., Rip- perdapark; 6 dec., J. van Strien, 73 j., Maer- ten van Heemskerkstraat. Het adres van het hoofdbestuur van de Nederlandse Organistenvereniging over de door B. en W. van Haarlem voorgestelde restauratie van het orgel in de Grote Kerk door de Deense firma Marcussen heeft een weerwoord uitgelokt van een redacteur van het officieel orgaan „Het orgel" van die vereniging, de heer C. H. Edskcs uit Groningen. In dit nieuwe adres aan de Haarlemse raad protesteert de heer Edskes, die zich inzonderheid bezig houdt met orgelbouw, tegen de houding welke het hoofdbestuur van de Nederlandse Organistcnvercniging heeft aangenomen omdat dit bestuur zich niet objectief heeft laten voorlichten, waartegenover de Haarlemse adviescommissie zich daarentegen wel uitgebreid heeft georiënteerd en mede op grond daarvan tot haar conclusie is gekomen. De heer Edskes stelt verder, dat van bepaalde zijde wordt getracht te speculeren op de subjectieve gevoelens van het publiek. Vroeger liet men zich echter niet leiden door chauvinistische gevoelens wanneer het om nieuwbouw en restauratie van orgels ging. Juist daaraan is het te danken, dat ons land een groot aantal waardevolle instrumenten rijk is. De heer Edskes merkt op, dat het bestuur van de N.O.V. tijdens de samenstelling van zijn adres niet voltallig was, omdat de voorzittersplaats vacant is. Het morele be lang van dit feit moet niet worden onder schat, omdat de afgetreden voorzitter, George Stam, na een samenwerking met de in het adres van de Organistenvereniging zo aanbevolen Nederlandse orgelmaker mede op grond van een bezoek aan Deense orgels, te Rotterdam voor de bouw van een nieuw orgel in de St. Laurens heeft gead viseerd zich tot Marcussen te wenden. De heer Edskes vindt het voorts opmer kelijk. dat de N.O.V., die altijd heeft gezwe gen toen de verminking van historische orgels a priori vast stond, thans in het geweer is gekomen, waarbij het hoofdbe stuur noch de leden, noch de redacteur voor orgelbouw van het officieel orgaan zijn geraadpleegd. Voorts vindt de heer Edskes het feit, dat een orgelbouwer vele instrumenten heeft gerestaureerd, niet zo belangrijk als de daarbij verkregen resul taten. Het is mogelijk een aantal orgel makers te noemen, die verschillende res tauraties van orgels van gelijke betekenis als het Haarlemse op hun naam hebben slaan, doch aan wie niemand nog een op dracht zou durven verstrekken. Bovendien is het juist voor restauraties van doorslag gevende betekenis wat de orgelbouwer presteert bij de bouw van nieuwe instru menten. En het is slechts weinigen gegeven „het edele zingen" ook bij nieuwe orgel pijpen te verwerkelijken. Wil een orgel maker aan alle eisen voldoen, dan dient hij de pijpen tot in alle onderdelen in eigen werkplaatsen te vervaardigen en niet een of meer fazen van dit proces aan derden overlaten. De door de Haarlemse adviescommissie aanbevolen Deense orgelmaker bezit deze vakbekwaamheid en ervaring in hoge mate. Het is zonder meer duidelijk, dat een firma, welke onlangs haar honderd- vijftigja.rig bestaan xnerde en die reeds grote bekendheid heeft genoten, over on eindig meer ervaring moet beschikken dan welke jongere Nederlandse firma ook. zo schrijft de heer Edskes. die vervolgt: Het is deze orgelmaker in de loop van de tijd gelukt om vrijwel alle geheimen van oude ornelbouw te ontsluieren". De heer Edskes oiteert ter illustratie van zijn betoog uitlatingen van Friedrich Bihn cn betwijfelt of inzonderheid bij de orgels te Alkmaar en Zwolle, door de organisten vereniging als voorbeelden van geslaagde Nederlandse orgelrestauraties aangevoerd, wel zo'n goed resultaat werd bereikt. Hij vindt trouwens dat men in Alkmaar beter van revisie dan van restauratie kan spreken. In Zwolle is de klank beslist onbevre digend, waartoe de schrijver de Deense or- ADVERTENTIF. DE EER STE COÖP./ASSOCIATIE VOOR UITVAARTVERZORGING u* ZfrLWEG 63 -TELEFOON 15141 (2 LIJNEN) j" I Aantal leden 23000 Geeft u heden op als lid voor 1957 met direct ingaande rechten On? fietsovei- steek plaats aan te geven Onlangs heeft de ANWB er bij de rijks waterstaat op aangedrongen om de wiel- rijdersoversteekplaats in de rijksweg Am sterdamHaarlem, ter hoogte van de Bak huizen v. d. Brinkstraat te Haarlem, te markeren met het zebra-patroon, bestaan de uit brede witte strepen everwijdig aan de as van de rijksweg. Thans kan mee gedeeld worden dat aan het verzoek van de bond zal worden voldaan. Bovendien zal de verharding van de daarop aanslui tende rijwielstrook voor de wielrijders in de richting Haarlem in 1957 worden ver beterd. De aanwezige keistrook tussen de hoofdrijbaan en de rijwielstrook zal wor den vervangen door een betonnen band, waarbij tevens een doorgaande witte streep als scheidingslijn zal worden aangebracht. In de toekomst zal in de omgeving van het Krelagehuis aan de Leidsevaart te Haarlem een nieuwe parkeerplaats wor den aangelegd, die tevens als rolschaatsen- gaan gebruikt kan worden. Deze parkeer plaats komt aan de Nadorststraat. De gemeente is in de gelegenheid voor f 1.700 aan te kopen perceel Leidsevaart 30a, bestaande uit één vertrek met toilet ruimte en B. en W. stellen de gemeente raad voor dat te kopen. De jaarlijkse huur opbrengst kan worden gesteld op f 208. Het college deelt mee, dat het bezit van het perceel voor de gemeente van belang is wegens de plannen tot aanleg van par keerplaats tevens rolschaatsenbaan. De Heemsteedse politie heeft een dezer dagen een vrouw aangehouden, die ervan wordt verdacht winkeldiefstallen te heb ben gepleegd. Zij werd aangehouden, toen zij een zelfbedieningswinkel aan de Bin nenweg had verlaten en levensmiddelen ter waarde van twintig gulden bij zich had. De politie trof thuis nog een hoeveelheid levensmiddelen ter waarde van vijftig gulden aan. ganist Finn Viderö citeert: „Ik was in Zwolle om het grote orgel te bekijken. Maar iaat een teleurstelling. De oude klank was geheel verloren gegaan!" En een Duits organist schreef over het eveneens door de betrokken Nederlandse orgelbouwer ge restaureerde orgel van Bolsward: „Ik kan slechts zeggen, dat dit werk niet in de verste verte met dat van Marcussen kan worden vergeleken. Eens zullen velen dat erkennen, maar dan zal het voor tal van orgels te laat zijn". Al deze brieven liggen bij de heer Edskes ter inzage. De adressant herhaalt, dat de leden van het hoofdbestuur van de N.O.V. slecht georiënteerd zijn omtrent de orgels van Marcussen, in tegenstelling tot de Haarlemse adviescommissie. Evenals B. en W. in hun toelichting verwerpt ook de heer Edskes het argument van het risico, dat volgens hem tot een minimum beperkt kan worden. Argumenten van financiële aard mogen bij werken als het onderhavige natuurlijk geen rol spelen. Doet men dit wel. dan geeft men blijk de juiste instelling ten opzichte van restauraties te ontberen.worden afgeleverd. Na de moeilijkheden bij de Haarlemse petroleum-detaillisten die wij enige dagen geleden gemeld hebben, is thans in Den Haag ook een situatie ontstaan, waardoor de detaillisten daar gedwongen zijn hun klanten zeer kleine hoeveelheden petro leum te verschaffen. Het Rijksbureau voor Aardolieprodukten heeft de grote oliemaatschappijen geadvi seerd hun detaillisten 100 percent van de omzet in het laatste kwartaal van 1955 te leveren. Van een inkrimping zoals bij de benzine is dus geen sprake, maar door de bijzonder grote hoeveelheden die in novem ber door de klanten van de detaillisten zijn afgenomen, moet men het in december nu minder aan doen. Er zijn huisvoruwen die vaten van 200 liter hebben gekocht. Bovendien hebben de oliemaatschappijen van het Rijksbureau voor Aardolieproduk ten de opdracht gekregen, een bepaalde olievoorraad aan te houden, om aan even tueel plotseling optredende moeilijkheden, zoals een strenge vorstperiode, het hoofd te kunnen bieden. Sommige oliemaatschap pijen kunnen inderdaad 100 percent van het laatste kwartaal van 1955 leveren, er zijn echter ook maatschappijen, die het voorzichtiger aan moeten doen, om niet op een gegeven ogenblik „droog" te komen. Veel petroleumverbruikers menen dat distributie de oplossing van het probleem zou zijn. Bij het ministerie van Economi sche zaken is men echter van mening, dat distributie geen uitkomst zal bieden. In dat geval zou aan ieder gezin een bonkaart moeten worden uitgereikt, waarna er wei nig mensen zullen zijn, die hun bonnen willen laten verlopen. Daar het tekort niet overal in Neder land even groot is, zijn sommige maat schappijen van plan een hergroepering van hun voorraden te beginnen. Over het algemeen verwacht men dat de toestand in januari weer normaal zal zijn. met dien verstande, dat dan 100 percent van het laatste kwartaal 1955 zal kunnen Nadat reeds aan een aantal bezwaren van de gemeente Velsen tegen het voorontwerp van het streekplan voor Kennemerland- Zuid tegemoet is gekomen in het definitieve ontwerp een souplesse, die de gemeente lijke overheid dankbaar heeft gestemd en er ook door een veel geringere detail lering van dit streekplan in tegenstelling tot dat voor de IJmond-Noord een gemak kelijker afhandeling mogelijk wordt, zijn ex. uiteraard nog wel enige punten in dit omvangrijke dokument overgebleven, die bij de gemeente Velsen een bepaalde en niet geringe vrees hebben gaande gemaakt. Tegenover die vrees staat echter vreugde over het feit, dat dit ontwerp de mogelijk heid schept tot een verruiming van de be bouwing van IJmuiden (zoals wij indertijd al meedeelden zal er. als het plan wordt goedgekeurd, een uitbouw aan Duinwijk kunnen worden gemaakt, die inderdaad een aanzienlijke verruiming van het te bebou wen oppervlak met zich brengt). Maar zoals gezegd er blijven overwegende be zwaren. Eén der ernstigste ligt besloten in de „dreiging" van een tweede basisindustrie in de IJmond, die dan in het duingebied be zuiden IJmuiden terecht zou komen cn waarvoor een stuk duingrond volgens het ontwerp streekplan gereserveerd moet wor den, opdat men op de langere duur nog kan zien, of het wel dan niet nodig zal blijken te zijn. De gemeente acht een dergelijke tweede basisindustrie „noodlottig voor de situatie, waarin de gehele bebouwde kom van IJmuiden en Velserbeek zou komen te ver keren" en „dodelijk voor de harmonische ontwikkeling van de gemeente Velsen". Verder wordt er door het gemeentebestuur zwaar getild aan de plannen tot verbreding van het Noordzeekanaal en op den duur nieuwe sluizen die hoogstwaarschijnlijk goeddeels ten koste van de zuidelijke oever zal geschieden en tenslotte wordt er door Velsen met klem op gewezen, dat er in het ontwerp niet gerept wordt over een schade vergoedingsregeling. Tegen het streekplan IJmond-noord is al bezwaar gemaakt bij Gedeputeerde Staten inzake de bestemming „verkeer te water": De niet-simultane behandeling van de beide streekplannen moest leiden tot een gebrek aan overzicht bij de behande ling van de vraagstukken, verbonden aan de verbreding van het kanaal. In het streekplan IJmuiden-noord bleef al heel onduidelijk in welke mate het kanaal aan de zuidelijke oever zou moeten worden verbreed. Mocht het vertrouwen bestaan, dat thans gegevens en ver wachtingen omtrent het scheepvaartver keer ter beschikking zouden worden ge steld, waaruit de noodzaak voor de ver breding van het kanaal (tot de thans wel aangegeven maat) zou kunnen worden ont leend. tot haar grote spijt moet het college van B. en W. constateren, dat zelfs geen poging is gedaan tot documentatie en aan voeren van argumenten voor de geprojec teerde verbreding. Waar overigens zelfs ten aanzien van veel minder belangrijke pro blemen. tot in details prognoses en becijfe ringen worden overgelegd, steekt het hier ingenomen standpunt wel zeer schril af. B. en W. hebben dus aan het Nederlands Economisch Instituut te Rotterdam op dracht verstrekt een onderzoek in te stel len naar de ontwikkelingstendenzen van de scheepvaart op het Noordzeekanaal. In afwachting van het resultaat van dit onderzoek, moeten zy vooralsnog bezwaar aantekenen tegen de geprojecteerde ver breding. zoals deze in het plan is aange geven aan de zuidelijke oever van het ka naal vanaf het pontveer te Velsen tot even bewesten de Velserbrug. Voorts vraagt men aandacht voor het feit dat, behoudens de in het streekplan opgenomen verbreding van het Noordzee kanaal tussen de tunnels te Velsen en de Velserspoorbrug, nog niet is aangegeven, dat het Noordzeekanaal mogelijk eveneens zal moeten worden verruimd tussen de Velserbrug en het complex zuidersluizen. In de toelichting staat, dat dit thans „in het midden is gelaten." Tevens wordt er echter gezegd, dat een „eventueel nood zakelijke vergroting van het sluizencom- plex zich zou uitstrekken over grotendeels bebouwde terreinen, waar geen groot ge vaar dreigt, dat zonder een regeling bij streekplanwerken zouden plaats hebben, die een dergelijk groot werk op ontoelaat bare wijze zouden doorkruisen." B. en W. achten het echter wel heel noodzakelijk dat met de gemeente overleg wordt gepleegd, indien de ontwikkeling van de scheepvaart en de uitbreiding van het sluizencomplex ook tot deze volgende stap zouden nopen en dat aan die projecten een zo uitgebreid mogelijk onderzoek voorafgaat en ten grondslag ligt. Wegens de grote belangen, welke hierbij voor de gemeente op het spel staan, zullen B. en W. pogingen in het werk stellen, dat de gemeente dan van de aan vang af bij dit vooronderzoek wordt in geschakeld. Zeer sterk bepleiten B. en W. nogmaals, dat het vraagstuk van de oeververbindin gen in commissoriaal verband nader wordt bestudeerd. Het openhouden van mogelijkheden voor de stichting van een tweede basisindustrie in de zuidelijke IJmond is voor het eerst gesteld in het ontwerp-interim rapport IJmond. Daartegen heeft Velsen al in 1951 bezwaren gebracht. Het voorontwerp van het streekplan toont aan, dat met deze bezwaren in feite geen rekening is gehouden. Wij hebben daarom onze bezwaren tegen de basisindustrie her haald en kenbaar gemaakt aan de Tech nische Commissie van de Provinciale Pla nologische Dienst van Noordholland. Daar op is ten antwoord gegeven: „Wij onderschrijven uw opvatting, dat vestiging van een tweede basisindustrie van enige betekenis te IJmuiden niet aan vaardbaar kan worden geacht. Het streek- planontwerp toont dit ook ten duidelijkste aan. Wij hebben niettemin ook bij nader overleg, onder aanvoering van nieuwe ar gumenten. voor dit standpunt on rijks niveau niet zoveel gehoor gevonden, dat daar van deze mogelijkheid geheel wordt afgezien B. en W. constateren dus, dat hun stelling door de Technische Commissie ten volle wordt erkend en menen voorts te moeten stellen, dat. met de inmiddels in Nederland opgedane ervaring nooit kan worden voor zien of een dergelijk bedrijf zich niet nog veel verder zal ontplooien. ADVERTENTIE Donderdag 20 december zal de voor drachtkunstenaar Otto Sterman voor de Haarlemse Kunstgemeenschap optreden in de tuinzaal van het Concertgebouw. Otto Sterman draagt voor uit zijn repertoire „Ik ben een neger", bestaande uit proza, poëzie, bijbelse vertellingen en sprookjes. Het tweede deel van het programma is ge wijd aan de folklore van Suriname met zang, muziek en vertoon van klederdrach ten door een gezelschap, dat verbonden is aan het Koninklijk Instituut voor de Tro pen. Garagebedrijf aan Sehipholweg Indertijd hebben wij reeds gemeld, dat de Haarlemse garagehouder Th. Heeremans plannen had om een garagecomplex te la ten bouwen op de hoek van Sehipholweg, Merovingenstraat en J. J. Hamelinkstraat. Uit een thans bij de Haarlemse raad inge diend voorstel tot grondverkoop blijkt, dat deze plannen inmiddels vaste vorm heb ben aangenomen. Er zal niet alleen een garage worden gebouwd, maar ook een showroom, kantoren en drie bovenwo ningen. De daarvoor benodigde 3200 vier kante meter grond zal tegen f 28.20 per vierkante meter worden verkocht. Kleuren maken niet basisivit en pigmentcapsules Een kleine Haarlemse verffabriek is erin geslaagd, een geheel nieuwe methode te ontwikkelen voor het mengen van kleu ren, die naar de deskudigen verwachten, grote verbeteringen bewerkstelligen in de moderne verftechniek. Tot nu toe werden verven cn lakken voor het schilderen van in- en exterieurs ver vaardigd in een groot aantal hoofd- en secundaire kleuren, waaruit door vermen ging desgewenst allerlei tussentinten en schakeringen gemaakt konden worden. Dit mengen is echter een moeilijk en omslach tig werk, dat een grote kleurtechnische ervaring vereist. Het kon bijgevolg alleen met succes geschieden, indien het door een vakman, een geroutineerde verfhandelaar of idem huisschilder verricht werd. De voor naamste moeilijkheid is echter, dat het bijna ondoenlijk bleek, bij latere nabestel lingen weer precies dezelfde kleurscha kering te reproduceren. De Haarlemse fabriek heeft nu ln haar laboratorium na lang en moeizaam ex perimenteren een systeem ontwikkeld, waarbij al deze nadelen ondervangen zijn. Men gaat uit van een witte basisverf, Pres- toline wit. waaraan een afgepaste hoeveel heid kleui-pigment in een willekeurige hoofdkleur kan worden toegevoegd. Deze kleurpigmenten worden verpakt in kleine capsules van plastic, zijn vlot mengbaar met de witte basisverf en leveren, in deze vermenging, elke gewenste nuancering van de hoofdkleur in kwestie. De capsules wor- den voor alle hoofdkleuren vervaardigd in verschillende grootten en concentraties en op de bijgevoegde kleuren- en c'oderings- kaart kan men nu precies zien, hoeveel capsules er aan een blik basisverf moeten worden toegevoegd, om de gewenste tussen tint te krijgen. Het aantal bereikbare kleur schakeringen is op deze manier vrijwel on beperkt, maar het grootste voordeel is. dat elk van die tussenkleuren te allen tijde met wiskundige zekerheid gerepro duceerd kan worden, indien men zich aan de nauwkeurige aanwijzingen op de kleu rencode houdt. Vergissingen of kleurafwij kingen zijn, naar de fabrikant beweert, met dit systeem niet meer mogelijk en iedere leek kan dus zonder angst voor misluk kingen zijn eigen kleurenmixer worden. De pigmentcapsules zijn van zeer sterk taai plastic gemaakt, die een druk van zes tig kilogram glansrijk doorstaan en hun kleurige inhoud is onbenerkt houdbaar. De voordelen voor de verfhandelaar zijn. dat hij nu niet meer een groot en kostbaar assortiment bussen verf in vele tientallen kleuren hoeft aan te houden, doch volstaan kan met voorraad toonbankladen witte basisverf en een paar met pigmentcapsules, hetgeen hem een aanzienlijke besparing aan opslagruimte en investeringen op levert. Andere winstpunten zijn volgens de fa brikant, behalve het vervallen van het om slachtige kleurenmengen, dat men geen verliezen meer hoeft te lijden door vel- vorming of verdroging van restanten der mengkleuren en ook geen vrees hoeft te hebben voor „kluitvorming", zoals die bij het gebruik van de in de handel zijnde kleurpasta's schijnt voor te komen. Het mengen van basisverf en kleurcapsules is. zoals wij op een demonstratie konden er varen, een kwestie van enige minuten en de fabrikant garandeert onvoorwaardelijk de constante kleur en kwaliteit van ziin pro- dukt, zowel voor binnen- als voor buiten werk. De nieuwe methode, die in de grond van de zaak een verrassend-eenvoudige is. heeft reeds de aandacht getrokken van diverse buitenlandse interessenten. (Verkort weergegeven) Melksanering. Sinds jaren heb ik in verscheidene steden van ons land melk bezorgd. Mijn mening is, dat menige huisvrouw, die thans de vrije handelaar kiest, na enige tijd overgaat naar een sanerende slijter. Want vooral in de zomermaanden is de vrije handelaar nooit in staat vooral de losse melk te leveren in die conditie als die van de sanerende bezorger. De losse melk van de sanerende slijter ondergaat door de kortere afstand als gevolg van de huis-aan- huis bediening minder schommelingen en bij warm weer kan de slijter een keer ex tra naar huis gaan om uit de koelbak bij te laden. De vrije handelaar echter moet zijn melk de hele stad door venten en komt vooral in de zomermaanden bij zijn late klanten met half-gekarnde melk. Daarbij komt, dat de vrije handelaar nooit zo vroeg bij zijn klanten komt als de sanerende slijter. EEN MELKBEZORGER De bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers, zal zondagavond de gerestau reerde Mariakapel in de St. Jozefkerk aan de Jansstraat plechtig inzegenen. Het doel van de restauratie was de volle aandacht te vestigen op een mira culeus beeld, genaamd Maria van Haarlem, dat rond 1400 is ontworpen en door de jaren heen in verscheidene Haarlemse heiligdommen een plaats heeft gehad. De muren van de nieuwe kapel zijn in een lichte kleur geschil derd. In het midden is een fraaie kaar senluchter opgehangen. Bij een bezoek aan het pelgrimsoord wordt de aan dacht spoedig getrokken door een groot raam, vervaardigd door de glazenier en parochiaan Karei Trautwein. Dit raam (zie foto) vertoont in vijftien taferelen een uitbeelding van de ge heimen der rozenkrans, die aanvangen met het bezoek van Maria aan haar nicht Elisabeth en eindigen met de kroning van Maria in de hemel. Deze kroning beslaat het. gehele middenvlak en de andere taferelen, die voor een groot gedeelte betrekking hebben op het leven van Jezus, zijn hieromheen gegroepeerd. ADVERTENTIE „DE S L E U T E l S P E C I A I I S T" LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 Vrijdag 14 december wordt in „Het Huis van Looy" een voor Haarlem bijzondere expositie geopend, die zal duren tot en met 6 januari, een expositie ter gelegenheid van de in Haarlem geleefd hebbende letterkun dige Willem Bilderdijk, die in 1756 in Am sterdam werd geboren. Zij tracht de herin nering aan Bilderdijk zo sterk mogelijk te laten spreken met een verzameling van boeken, handschriften en portretten van Bilderdijk en een aantal voorwerpen, die in zijn meest dagelijkse leven betekenis voor hem hadden. Deze expositie is tot stand kunnen ko men door samenwerking tussen het Bilder- dijk-Museum in Amsterdam, de Koninklij ke Nederlandse Academie in Amsterdam, de Maatschappij der Nederlandse Letter kunde in Leiden en het Nederlands Letter kundig Museum en Documentatiecentrum in Den Haag. Het comité, dat hieruit werd gevormd, wil met deze expositie een indruk geven van Bilderdijks betekenis in zijn tijd. De bijzonder verzorgde catalogus ver meldt in de inleiding onder meer: „De grote, dikwijls mateloze verering, die de dichter tijdens zijn leven en na zijn dood ten deel viel, is de oorzaak, dat in de loop der jaren verscheidene Bilderdijkverza- melingen zijn ontstaan, waarvan die van het Bilderdijk-Museum en de Koninklijke Academie van Wetenschappen wel de be langrijkste zijn. Voor geen andere figuur uit onze letterkunde is een zo overvloedig materiaal aanwezig, wanneer men een beeld wil geven van zijn leven en werk. Dit stelde de inrichters van de tentoon stelling voor niet geringe moeilijkheden en dwong hen een groot aantal stukken achterwege te laten, die ruimschoots had den verdiend te worden tentoongesteld. Waf hier is bijeengebracht is maar een fractie van het materiaal dat beschikbaar is. De beschrijving der stukken in deze ca talogus is zeer summier gehouden. Een doorgaans uitvoeriger toelichting vindt men bij de stukken afzonderlijk. Voor de esthe tische verzorging is het werkcomité veel dank verschuldigd aan de architecten J. B. Ingwersen en Jan Heese. Bilderdijk heett altijd zijn vrienden en zijn vijanden gehad, tijdens zijn leven en na zijn sterven. Hij heeft ze nog en hij zal ze wel blijven hou den zolang het Nederlandse volk zich blijft verdiepen in hef verleden van zijn lit teratuur. Beide partijen vinden in zijn le ven en zijn werk een overvloedig arsenaal van argumenten om hun opvattingen te verdedigen. Het Nationaal Comité Bilder- dijk-herdenking 1956 is van mening, dat er. tweehonderd jaar na ziin geboorte, nog al tijd aanleiding is om deze grote, eenzame figuur als dichter en denker in eerbiedige genegenheid te herdenken". De expositie werd al gehouden in Am sterdam, Den Haag en Leiden. In Haarlem zal zij wegens ruimtegebrek in „Het Huis van Looy" niet geheel de oorspronkelijke omvang hebben, doch het voornaamste er van zal met zorg worden uitgekozen, opdat men toch nog een gaaf beeld krijgt van de sfeer waarin Bilderdijk heeft geleefd. Nieuwe voorzitter Nederlandse Vereniging van Gemeenten Het bestuur van de Vereniging van Nederlandse gemeenten heeft mr. H. A. M. T. Kolfschoten, burgemeester van Eind hoven. benoemd tot voorzitter der vereni ging. Hij volgt mr. Arn. J. d'Ailly op, die wegens zijn aftreden als burgemeester van Amsterdam zijn voorziffersfunclie ter be schikking had gesteld. 1

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 3