Kamerlid vraagt snelheidsbeperking in plaats van zondagsrijverbod Werkzaamheden landbouworganisatie breiden zich aanmerkelijk uit Egypte wil Londen en Parijs van Suez-overleg uitsluiten SINATRAN raatótoel Bergingsdeskundigen vanwege de UNO worden vandaag in Cairo verwacht „Schoppenvrouw" van Tsjaikofsky Fortwachter nam geld aan van veehouders Herdenking gevallenen der 7 Decemberdivisie Herhalingsoefeningen 1957 voor de Landmacht en mobiele colonnes Prof. J. Rutgers overleden Examens „Oggi" meldt aanstaande kardinaalsbenoeming van mgr. Alfrink Philippi jnen gekozen in de Veiligheidsraad Exposities van „Verve" in België &p de Jaarverslag Katholieke Land- en Tuinbouwbond Vluchtelingenstroom naar Oostenrijk weer toegenomen UW HAAR SS UW mOOW MAISON C. OER3EMANS Verontwaardiging in Zuid- Afrika over arrestaties Ir. Geers leidt uitvoering dienst Zuiderzeewerken Nederlandse Opera Prijsstabilisatiebeleid wordt door minister Zijlstra gehandhaafd ^"Hoe is het ontstaan?"^ Dit woord: PIETERMAN V»J R 1956 (Van onze Kamerverslaggever) Bij de voortgezette behandeling van de begroting van Verkeer en Waterstaat in de Tweede Kamer heeft gisteren de heer Cornelissen (V.V.D.) gevraagd of het mogelijk is het benzineverbruik voldoende te beperken door in plaats van een rijver bod op zondag de maxirqum-snelheid voor motorvoertuigen te beperken tot 70 kilo meter per uur, omdat bij hogere snelheden het benzineverbruik sterk toeneemt. In België is een dergelijke maatregel in over weging. De heer Cornelissen zou het vreemd vinden als de beperking van het benzine-verbruik in de Beneluxlanden op verschillende manieren werd nagestreefd. In ieder geval drong hij er op aan het. rijverbod voor auto's op zondag niet lan ger te handhaven dan noodzakelijk is, want tal van middenstandsbedrijven lijden er schade door. Voorts pleitte hij voor pleisterplaatsen langs de autowegen, die hij bij voorkeur wil laten exploiteren door mensen die door omlegging van wegen geen verkeer meer langs hun zaken zien komen. ADVERTENTIE Haarlemse politierechter legde hem gecombineerde straf op Een 60-jarige gepensioneerde onder officier van het K.N.I.L. die als fortwachter op het fort te Spaarndam dienst deed, werd vrijdagmorgen door de Haarlemse politie rechter, mr. J. P. Petersen, veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van één maand met een proeftijd van twee jaar en een onvoorwaardelijke geldboete van ƒ30, omdat hij steekpennngen zou hebben aangenomen. De fortwachter, die achttien jaar in het voormalige Nederlands Oost-Indië had ge diend, had van drie veehouders te Spaarn dam geld aangenomen, omdat hun vee graasde op weiden, die tot het fort behoor den. De man had de boeren gedreigd hun vee te zullen laten verwijderen en deze laatsten, die niet wisten hoe ver de be voegdheid van de verdachte, die tevens on bezoldigd rijksveldwachter was, reikte hadden hem geld aangeboden, omdat zij voor hun koeien geen andere weidegrond konden vinden. „Ik dacht, dat het geld een beloning was voor kleine diensten, die ik bewees", aldus verweerde zich de fortwachter. De officier van Justitie, mr. dr. R. W. H. Pitlo, noemde de handelingen van ver dachte getuigen van een „Oosterse menta liteit", die hij wel waarderen kon, maar „dan alleen in het oosten". Hij was van mening, dat de fortwachter zich onweder rechtelijk had verrijkt en eiste een geld boete van 100 en een voorwaardelijke ge vangenisstraf van een maand met een proeftijd van twee jaar. De politierechter wilde bij zijn vonnis de moeilijke financiële omstandigheden van verdachte in overweging nemen. De man moest namelijk na zijn ontslag als fort- wachter, leven van een bescheiden pen sioentje en daarbij ook nog een dochter en drie kleinkinderen onderhouden. Zo kwam mr. Petersen tot zijn reeds genoemde uit spraak, waarbij hij vooropstelde, dat de boete eigenlijk te laag was en het milde vonnis slechts te danken was aan de bij zondere omstandigheden van dit geval. De „Band Oud-strijders 7 december" beeft vrijdag bij het nationaal monument te Amsterdam de gevallenen van de 7 de- cember-divisie in Indonesië herdacht. Namens de band werden bij het monu ment kransen gelegd door de oud-com mandant van de divisie, generaal-majoor b.d. H. J. J. W. Dürst Britt, generaal- majoor E. Engles en korporaal Kroon, voorts door deputaties van de tegenwoor dige 7 december-divisie en het Veteranen- legioen Nederland. Nabestaanden van de gevallenen legden bloemen aan de voet van het monument. De vlootpredikant ds. W. P. Kramer, generaal-majoor Dürst Britt en aalmoeze nier H. A. M. Reygersberg hielden toe spraken. Er werd ook een herdenkings plechtigheid gehouden op het ereveld Men- teng Pulo te Djakarta. De minister van Oorlog heeft bij land machtorders de schema's van herhalings oefeningen in 1957 voor de landmacht en voor de mobiele colonnes bekend gemaakt. Tevens is de maximale duur van deze oefeningen meegedeeld. Opgeroepen zullen worden van de landmacht-onderdelen van 'Ie zesde divisie (onder-officieren en be- oaalde categorieën korporaals en solda- 'en: 34 dagen; korporaals en soldaten: 30 lagen), een aantal legerkorpsonderdelen respectievelijk eveneens 34 en 30 dagen), ^en aantal territoriale afdelingen (ook 34 on 30 dagen), een aantal basisonderdelen °7 en 24 dagen), een aantal afdelingen :chte luchtdoelartillerie territoriaal (24 en 'b een aantal afdelingen zware luchtdoel- -tillevie territoriaal (31 en 24). een aantal onvullingsdetachementen voor intergeal- mrde staven (30 en 30), en een aantal "mpagnieën nationale reserve (onder- beieren en bepaalde categorieën korpo- ->ais en soldaten: 13 dagen). Van de mobiele colonnes zullen worden opgeroepen: zes mobiele brandweercolon- "\s (30 dagen), drie mobiele geneeskundige 'ienstcolonnes (30 dagen) en drie mobiele v>ruimingp- en reddingsdienstcolonnes [(ook 30 dagen). Evenals de heer Verkerk (A.R.) vroeg de heer Krol (C.H.U.) aan de vervoers bedrijven een bescheiden verhoging van de tarieven toe te staan wegens de ver hoging van de benzineprijzen. Algemeen werd erop aangedrongen spoed te maken met de maatregelen ter bescherming van de voetganger in het verkeer. Dinsdag zal minister Algera antwoorden op de diverse opmerkingen. Te Voorburg is op 76-jarige leeftijd over leden prof. dr. Johannes George Rutgers, oud-hoogleraar aan de Technische Hoge school te Delft en wiskundig adviseur van de levensverzekeringsmaatschappij R.V.S. Op 14 januari 19i4 aanvaardde hij het ambt van hoogleraar in de zuivere en toe gepaste wiskunde en mechanica aan de Technische Hogeschool te Delft. Van de hand van prof. Rutgers zijn onder andere verschenen „Inleiding tot de analytische meetkunde", „meetkunde der kegelsneden", „Compendium der hoogere wiskunde" (met F. Schuh) en het „leerboek der beschrij vende meetkunde", eerste deel en voorts verscheidene tijdschriftartikelen. Prof. Rutgers was ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Amsterdam Gemeente Universiteit. Be vorderd tot doctor in de economische weten schappen op proefschrift getiteld: „De be tekenis van de Algemene Overeenkomst inzake Tarieven en Handel (G.A.T.T.) in het internationale handelspolitieke overleg" de heer N. Franken, geboren te Amsterdam. Doctoraal examen politieke en sociale we tenschappen: S. A. Rozemond, Amsterdam. Doctoraal examen economie: W. G. Blaauw, Amsterdam. Kandidaatsexamen geschiedenis: A. C. Roodnat, Amsterdam. Amsterdam. (Gem. Universiteit). Docto raal examen recthen: mej. M. Veldhuyzen van Zanten, Amsterdam; doctoraal examen economie J. J. P. van Kappel, W. P. Denijs, Amsterdam; H. J. Groeneweg, Rotterdam. Leiden: Kandidaatsexamen rechten: mej. A. C. Rueb, Velp; mej. R. A. van Holthoon, Wassenaar; K. E. P. Langemeijer. Maastricht; E. Aardema, Den Haag; E. J. Mueller, Am sterdam; C. W. C. Schneithorst, Amster dam; F. Brandt Corstius, Leiden; H. J. Lems, Rotterdam; Ch. J. A. Manders, Alblasser- dam. Doctoraal examen rechten: L. C. Bosch van Rosenthal, Leiden. Leiden. Doctoraal examen natuurkunde: A. M. Koppius. Leiden; doctoraal examen scheikunde L. Kok en K. G. van Senden, Leiden. Rotterdam. Propaedeutisch examen eco nomie P. Althuizius, Haarlem; doctoraal examen: J. M. F. P. Haneveld. Deventer; H. C. Swaagman, Voorburg; G. H. van Har ten, Vlaai-dingen. Groningen. Artsexamen 1ste gedeelte: mej. Th. PI. de Haas, Groningen; J. J. Seinhorst, Sinderen; J. Udding. Eext. Bevorderd tot arts H. R. Buikers. A. G. J. Navis, Groningen. Nijmegen. Kandidaatsexamen klassieken: J. H. Huistede, Almelo; H. M. Gerritsen (cum laude), Arnhem. Kandidaatsexamen Engels: J. G. A. M. Stekelenburg, Schoon hoven. Doctoraal examen Engels: de weleerw. heer J. S. F. Simons, Maastricht. Doctoraal examen psychologie H. B. A. Kristen, Hen gelo (O.). Doctoraal examen rechten: F. I. M. de Haes,'Eindhoven.' >y» Het Italiaanse weekblad „Oggi" houdt zich in een bericht uit Rome bezig met de vervulling der vele kardinaalsvacatures. Het blad bericht, dat paus Pius XII voor nemens zou zijn, de navolgende kardinaals creaties te verrichten: mgr. B. J. Alfrink, aartsbisschop van Utrecht: mgr. G. B. Mon- tini, aartsbisschop van Milaan; mgr. Dome- nico Tardini, prosecretaris van Staat; mgr. Fr. Koenig, aartsbisschop van Wenen: mgr. W. Godfrey, aartsbisschop van Westminster (Engeland): mgr. Giuseppe Fietta, pause lijk nuntius bij de Italiaanse regering; mgr. Carlo Chiarlo, voormalig pauselijk nuntius in Brazilië; mgr. Peter Tatsuo Doi, aarts bisschop van Tokio: mgr. R. Santos, aarts bisschop van Manila en hetzij mgr. J. J. Mittv aartsbisschop van San Francisco, het zij mgr. F. Sheen, hulpbisschop van New York, hetzij een bisschop uit West-Duits- land. NEW YORK (Reuter) De Phllippijnen zijn gekozen tot lid van de Veiligheids raad van de UNO in de plaats van Joego slavië, dat volgens afspraak na een jaar uit de raad is getreden. De Sovjet-Unie stelde voor het tweede deel van de twee jaarlijkse termijn Tsjechoslowakije voor Oost-Europa kandidaat. De Verenigde Sta ten daarentegen steunden de Philippijnen als vertegenwoordiger van Azië. Bij de eerste stemming in de UNO- Assemblée kregen de Philippijnen al 51 stemmen, één meer dan de vereiste meer derheid van twee derden. Tsjechoslowa kije kreeg twintig stemmen. De Russische onderminister van Buiten landse Zaken Koeznetsov noemde de ver kiezing van de Philippijnen een „grove inbreuk" op de rechten van de Oosteuro- pese landen die gewaarborgd is bij de overeenkomst van Londen over een recht vaardige verdeling van de zetels in de Veiligheidsraad op een aardrijkskundige basis. Een deel van de wereld is thans vertegenwoordiging in het belangrijkste UNO-orgaan van de Verenigde Naties ont zegd, aldus Koeznetsov. De UNO-Assemblée zal maandag plan nen tot uitbreiding van de Veiligheids raad in behandeling nemen. Japan heeft officieel verzocht om een bijeenkomst van de Veiligheidsraad om de toelating van Japan tot de UNO te be spreken. De Sovjet-Unie heeft verzocht de toe lating van Buiten-Mongolië te bespreken. Volgens AFP zal de Veiligheidsraad woens dag de verzoeken in behandeling nemen. De afdeling Brussel van het Comité Benelux heeft vier tentoonstellingen van de Haagse schilders- en beeldhouwersgroep „Verve" in België georganiseerd. De eerste tentoonstelling wordt thans in Brussel ge houden. Na Brussel komen de steden Leu ven, Gent en Luik aan de beurt. Beelden van de eerste tentoonstelling zijn opge nomen in het televisieprogramma van Brussel. LONDEN/PORT SAID (Reuter) Ali Sabri, de voornaamste politieke adviseur van president Nasser, heeft volgens radio- Cairo in een vraaggesprek met een Amerikaanse correspondent verklaard dat naar zijn mening Groot-Brittannië en Frankrijk niet aan toekomstige onderhan delingen met Egypte over het Suezkanaal kunnen deelnemen. „De aanval van deze twee staten betekent, dat zij dergelijke oi^eiija^delingen niet.wensenaldus Sa bri, die ook~ van oordeel is,' dat er geen regeling van het geschil met Israel kan worden bereikt na „de'brutale aanval" vam dit land. Hoewel naar zijn mening met het opruimingswerk in het Suezkanaal pas kan worden begonnen, als „alle agressieve strijdkrachten" zijn teruggetrokken heeft Egypte er wel mee ingestemd, dat des kundigen in opdracht van de UNO een „voorlopig onderzoek" instellen. De UNO- vertegenwoórdigers in Egypte houden zich ook bezig met de kwestie van de twaalf schepen (waaronder het Nederlandse s.s. „Lemsterkerk"), die in het Suezkanaal vast liggen. Egypte weigert nog steeds de sche pen te laten vertrekken, hoewel de blok kering bij Port Said is opgeheven. De bemanningen zijn nog geconsigneerd en Egyptische soldaten bewaken de schepen. Het door de UNO aangezochte gezelschap bergingsdeskundigen voor het Suezkanaal de Amerikaanse luitenant-generaal Wheeler en vertegenwoordigers van ver scheidene firma's, onder andere uit Neder land worden vandaag in Cairo verwacht voor overleg met de Egyptische autori teiten. Luitenant-generaal Sir Hugh Stockwell, opperbevelhebber der in de Suezkanaal- zone gelande Brits-Franse strijdkrachten, ADVERTENTIE N V HANDELSVE A. J. A. B complex, en mtctt TEN DOESSCHATE ZWOLLE. DE KATHOLIEKE LAND- EN TUIN BOUWBOND heeft zijn werkzaamheden in het verenigingsjaar 1955/56 beduidend uit gebreid. Dit blijkt onder meer uit de in stelling van een dienst „Agrarisch-sociale voorlichting" en een bedrijfs-economisclie afdeling, aan de totstandkoming waarvan in het jaarverslag van de bond, dat vrijdag is uitgekomen, ruime aandacht wordt ge schonken. Organisatorische aangelegen heden, de activiteit van het secretariaat en de diverse diensten, het verloop van het ledental cn de samenwerking tussen de verschillende landbouworganisaties worden in het jaarverslag belicht. Gesteld wordt, dat door de openlegging van het platteland de agrarische bevolking steeds meer in aanraking komt met nieuwe levensmillieus en -gewoonten. De gronden van vele landbouwers worden onteigend. Voorzover geen vervangende gronden voor de bedrijfsuitoefening worden beschikbaar gesteld, dienen de agrariërs en hun kinde ren te worden omgeschoold. Teneinde de leden met hun gezinnen op de confrontatie met de nieuwe levenspatronen voor te be reiden, is de dienst „Agrarisch-sociale voorlichting" in het leven geroepen. Door middel van lezingen, tentoonstellingen e.d. wordt voorts voorlichting gegeven over de problemen, die zich in de landbouw voor doen. Voor vele leden, wier gronden dreigden te worden onteigend, werden dank zij het werk van de Grondzaken- en Vestigings- dienst redelijke schadeloosstellingen be reikt. Met kracht werden de belangen van deze leden verdedigd. Teneinde de leden behulpzaam te zijn bij een zo rationeel en economisch mogelijke bedrijfsvoering werd de bedrijfseconomische afdeling ingesteld. Deze afdeling zal zich eveneens bezighou den met onderzoek naar de bedrijfsresul taten en hiervan verslag uitbrengen aan het hoofdbestuur. Door de afvoering van een aantal leden naar de Brabantse bond is het ledental teruggelopen; het bedroeg op 1 december 1956 13.279 land- en tuinbouwers en vee houders. Een krachtige ledenwerfactie zal worden gevoerd, daar gebleken is, dat nog vele katholieke land- en tuinbouwers geen lid van de L.T.B. zijn. Voortgewerkt werd aan de plannen tot aankoop van een nieuw pand te Haarlem, waarin het secretariaat, dat thans nog aan de Parklaan 12 is geves tigd, en de economische instellingen van de bond kunnen worden ondergebracht. Eind november was reeds een bedrag groter dan veertigduizend gulden in de kas van het bouwfonds gestort. In het verslagjaar wer den enige hoofdambtenaren voor de voor lichting en het research-werk aangesteld. Met de Hollandse Maatschappij van Land bouw en de Christelijke Boeren- en Tuin- dersbond werd een regelmatig contact on derhouden en ook in de gewestelijke raden van het Landbouwschap werd op vrucht dragende wijze met andere organisaties samengewerkt. Tot de Centrale Coöperatie L.T.B. traden 570 leden toe. De omzet van de bedrijven in Haarlem en Alkmaar steeg tot eenentwin tig miljoen gulden. Het aantal bij het Boek- houdbureau aangesloten leden bedroeg tweeëntwintighonderd. heeft te Port Said verklaard dat vandaag ongeveer 11.000 man Britse troepen de stad zullen hebben verlaten. Sir Hugh ont hulde, dat er in totaal 20.000 man Britse troepen in Egypte zijn geland. De UNO- troepen zullen nu vrijwel geheel verant woordelijk zijn voor het gebied van de Suezkanaal-zone ten zuiden van Port Said Sir Hugh weigerde, „uit veiligheidsover wegingen en om tactische redenen", te zeggen wanneer het terugtrekken der Brit se en Franse 'troepen voltooid zal zijn. Vernieling Het Joegoslavische detachement van het UNO-leger in Sinaï ziet zich, aldus UNO- waarnemers, voor grote moeilijkheden ge plaatst omdat de Israëlische troepen bij hun terugtocht letterlijk alles vernielen. De spoorlijn is onbruikbaar gemaakt. De weg erlangs is om de vijf meter vernield en bovendien zijn er mijnen gelegd. Ach ter de UNO-troepen bezet een Egyptische gemotoriseerde eenheid weer de Sinaï- woestijn. Te Tel Aviv heeft men nog geen com mentaar willen leveren op de berichten dat de terugtrekkende Israëlische troepen de verbindingswegen op het schiereiland Simaï hebben vernield. WENEN (Reuter). De stroom Hongaarse vluchtelingen is weer toegenomen. In de afgelopen 24 uur zijn meer dan 2.330 vluch telingen in Oostenrijk aangekomen, waar door nu in totaal 119.029 Hongaren sinds het begin van de opstand naar dit land zijn uitgeweken. Onder de nieuw aangekomenen bevinden zich vele volledig uitgeputte verzetslieden, die, nadat hun laatste verzetscentra door Sovjetsrussische troepen waren opgerold, sinds dagen niet meer hadden gegeten. De Joegoslavische regering heeft vrijdag bekend gemaakt, dat 141 van de 859 Hon garen, die naar Joegoslavië zijn gevlucht, gerepatriëerd willen worden. Vrijdag gin gen 51 van hen over de grens, zondag ver trekt de rest. Buitenlandse corresponden ten hebben geen toestemming gekregen om de repatriëring bij te wonen. ADVERTENTIE Permanent wave is een kwestie van vertrouwen en--- goed modelknippen Cold-wave en Tiède permanent vanaf 12.S0 Gierstraat 69 - Haarlem - Tel. 21736 DURBAN (United Press). De veront waardiging over de arrestaties in Zuid- Afrika neemt toe. De liberale partij, waar van de schrijver Alan Paton („Tranen over Johannesburg") voorzitter is, heeft in een verklaring de blanke Zuidafrikanen op geroepen de democratische beginselen te verdedigen. Paton heeft gezegd „Ik heb nooit durven dromen dat het nogeens misdadig zou kunnen zijn te zeggen dat alle mensen recht hebben op hun vrijheid". De arrestatie van de 140 verdachten heeft vele problemen geschapen voor de achter gebleven gezinsleden. Bij beschikking van de minister van Ver keer en Waterstaat is met ingang van 16 november 1956 de hoofdingenieur-directeur bij de Zuiderzeewerken ir. F. J. B. G. Geers te 's-Gravenhage belast met de uitvoering van de dienst. Het orgel in de Grote of Sint Bavokerk te Haarlem staat de laatste tijd in het middelpunt der belangstelling door de plannen tot restauratie over te gaan. Bezoekers aan de kerk, van de gods dienstoefeningen en van de orgelbe spelingen zullen onder indruk zijn gekomen door de schoonheid van het orgel, waarvan wij hierbij een fraaie afbeelding geven. Vrijdagavond had in de Stadsschouwburg te Amsterdam de première van „Piqué Dame" (Schoppenvrouw) van Tsjaikofsky plaats, waarmee de Nederlandse Opera haar repertoire heeft uitgebreid. Het ge geven van dit werk is door Modeste Tsjai kofsky, broer van de componist, aan een novelle van Poesjkin ontleend. Wat bij deze geniale auteur als psychologische ont wikkeling van een op rijkdom azend indi vidu betekende, met verstandsverbijstering als eindpunt, is door de librettist nog al geforceerd aangedikt, want in de opera komt het tot twee zelfmoorden. De tragiek is daarmee veruiterlijkt, echter niet ver sterkt. Maar voor een componist in het einde der vorige eeuw werd het daarmee een dankbaar geval. Voor een innerlijk ge spleten natuur als Tsjaikofsky was het fan tastische van het gegeven een aanleiding om sterk geïnspireerde muziek te schrijven. Dit blijkt vooral uit zijn typering van de zonderlinge figuur van de hoogbejaarde gravin, de Schoppenvrouw, die fortuinen vergaarde door middel van geheime kaar ten bij het bankspel en na haar dood als geestverschijning haar geheim komt mee delen aan de naar rijkdom hunkerende of ficier Hermann, die de eigenlijke hoofdrol in het vreemdsoortige drama speelt en aan wie Tsjaikofsky een moordende zangpartij toebedeeld heeft, waarin de onrust van zijn eigen temperament leeft. Tussen deze bei den in beweegt zich de kleindochter van de gravin, eveneens muzikaal sterk geprofi leerd. Met z'n drieën markeren zij het psy chologische proces waar het in het drama om gaat. Muzikaal is deze kern der opera een „Tsjaikofsky" op zijn best. Bij de nevenfiguren en aanvullende situaties zijn stijl en aard der muziek zeer wisselvallig en verscheiden - Slavisch, westers, a la Mozart, of zoals het toevallig uitkomt. Zij mist dan de consequentie, die een Wagner of een Verdi steeds wisten vol te houden. Maar dat zij niet onderhoudend zou zijn, kan niet gezegd worden. Een effectrijke orkestratie en een dankbaar gebruik van kooreffecten betekenen mede een boeiend element in het geheel. En ondanks al zijn stoplappen, die maar dienen om het geval te rekken, lijkt mij „Piqué Dame" toch in teressanter dan „Önegin" - ook al omdat het werk als kijkspel de aandacht gaande houdt. Wat dit laatste betreft mogen met ere de decors van Hans van Norden genoemd worden, waarvan een sterke suggestie uit gaat. Het spel werd door Wolf-Dieter Lud- wig effectrijk geregisseerd: menig treffend effect van samenspel werd bereikt. Mimi Aarden heeft met haar creatie van de „Schoppenvrouw" iets prachtigs gepres teerd. qua spel maar vooral ook vocaal. On geforceerd wist zij door haar dictie ver rassende dingen met haar stem te bereiken. De tenor Johan van der Zalm wekte respect voor de uitbeelding van zijn geweldige rol. een partij die zijn stem overigens geen goed zal doen, want die blijkt nu a] over haar hoogtepunt heen. Uta Graf had een paar sterke scènes. Vooral trof zij prachtig de wanhopige stemming in VI. Cora Canne Meyer wist met temperamentrijke zang te boeien en zeer fraaie zang hoorde men van Ccry van Beekum. De Amerikaanse bariton Michael Rhodes viel op door zijn markant geluid en Paolo Gorin zong zijn dankbare partij voortreffe lijk. Jo van de Munt, Jan van Mantgem, Siemen Jongsma, Rudolf Kat, Jean Alofs en Wim Koopman vervulden de kleine rollen naar behoren De balletscène in de choreo grafie van Frangois Adret vormde een aardig divertissement en het koor klonk als steeds briljant, behalve in het Russisch ge tinte mannenkoor van het laatste bedrijf, waarvan de samenklank werd bedorven door de solist. De muzikale realisatie was het werk van Alexander Smallens: wat hij met het orkest bereikte gaf een voortreffe lijke dunk van zijn kwaliteiten als opera dirigent. los. de Klerk Evolutie Zo ongemerkt voltrekken zich in onze maatschappij ingrijpende veranderingen die pas door latere generaties op hun ware merites zullen worden beoordeeld. Zelf zijn wij nog teveel mensen-van-deze-tijd en daarom valt het ons eigenlijk niet eens op, dat een boer tegenwoordig geen „boer" meer is maar een „landbouwer". Leest ge in dag-, week- of andere bladen ooit nog over boeren? Neen, driewerf neen. Zij zijn volslagen geruisloos landbouwers gewor den en het zal niet lang meer duren of het woord „boer" heeft dezelfde ongun stige klank als het tegenwoordige „wijf", hetwelk in vroeger tijden toch in de hoog ste kringen werd gebruikt om de vrouw des huizes aan te duiden zonder dat iemand zich er aan stootte. Persoonlijk vind ik het niet zo erg, dat de boer een landbouwer is geworden, maar wat gebeurt er eigenlijk met de boerinnen? Zijn zij in landbouwsters her schapen of in landbouweressen? Of zijn het kortweg echtgenoten-van-landbouwers geworden? Een boerderij wordt een landbouwerij, in het kaartspel zullen toekomstige gene raties spreken van: landbouwer-vrouw- heer-aas en als het iemand voor de wind gaat zal men zeggen: hij heeft dit jaar goed gelandbouwd. En Keetje roept voort aan aan de trap: „Mefrou, daar is de m eiklandbouwer!" Een ander opmerkelijk tijdsverschijnsel vormen de „collega's". Hun aantal is in de 'natste jaren met miljoenen toegenomen zonder dat iemand er op bedacht was. Destijds hadden alleen ministers, doktoren en leraren M.O. collega's, maar het schijnt dat dit. een uiterst pijnlijk misverstand is geweest. 1-Iet is duidelijk gebleken, dat vrijwel iedereen één of meer collega's be zit en het is eenvoudig verbijsterend, dat we zoveel tijd nodig hebben gehad om daar achter te komen. Juffrouw Kitty uit de schoenenwinkel verklaart rustig, dat zij haar collega even zal vragen of er van die schoen nog een maatje 46 aanwezig is. De bakkersknecht ventileert op luchtige toon, dat hij met vakantie gaat en dat zijn collega de wijk zolang waarneemt. De kellner wil graag afrekenen, omdat zijn collega hem komt aflossen en de toilettenbewaakster mop pert op haar collega, omdat die vergeten heeft nieuwe rollen te distribueren. Zo blijkt het leven ineens meer inhoud en betekenis te hebben gekregen door de alom aanwezige collega's en feitelijk zijn de juristen te beklagen, omdat zij alleen maar confrères hebben. Doch ivat nadrukkelijk opvalt is, dat dienstboden en werksters blijkbaar geheel zonder collega's door het leven gaan. Als zij weglopen, komt nooit een collega in haar plaats. En zij lopen steeds maar weg. Mijn vrouw heeft na veel smart de huis houdelijke vrijheid verkozen en wil geen hulp meer. Zij heeft zelfs geweigerd de advertentie te laten plaatsen, die ik voor haar had opgesteld en waarvan ik veel verwachtte. Deze luidde namelijk: NETTE DAME, van goede getuigen voor zien zoekt ASSISTENTE-IN-DE-HUISHOUDING Vorstelijk salaris, elke middag en avond vrij. Eigen kamer met radio, televisie en barmeubel. Hulp aanwezig voor het zware en middelzware werk, zoals afwassen, stof afnemen en tafel dekken. Iedere zondag een leuke verrassing, ook voor vriend of verloofde. Zonnebloemcursus gratis. Meldt u aan op no. zoveel. Wat een Zonnebloemcursus feitelijk is zou ik niet. kunnen zeggen, maar in ieder geval klonk het aardig. Maar mijn vrouw wilde er niet aan. Zij vond het niet fair tegenover haar col lega's. Am. de Vita Medewerking van bedrijfsleven De minister van Economische Zaken, prof. dr, J. Zijlstra, heeft vrijdag met ver tegenwoordigers van het Nederlandse be drijfsleven besprekingen gevoerd over het prijsstabilisatiebeleid van de regering. In de ochtenduren had de minister een ont moeting met vertegenwoordigers van mid denstand, groothandel, grootwinkelbedrijf en verbruikscoöperaties, 's Middags sprak hij met vertegenwoordigers uit de industrie. Deze laatste bijeenkomst werd ook bijge woond door de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer J. G. Suurhoff. De minister heeft in deze besprekingen nog eens uiteengezet, dat hij vastbesloten is het tot dusver gevoerde beleid van prijs- stabilisatie in 1957 voort te zetten. Hij zou het op prijs stellen, nog eens van het bedrijfsleven te horen, dat dit bereid is aan dit beleid zijn medewerking te verlenen. De vertegenwoordigers van het bedrijfs leven bespraken met de minister verschei dene facetten van het beleid alsmede de moeilijkheden die het in de praktijk op levert. Zij zegden toe, het besprokene nog eens in hun organisaties aan de orde te stellen en de minister te zijner tijd nader hierover te informeren. Zij verklaarden van het nut en de noodzaak van de prijs- stabilisatie geheel overtuigd te zijn. De eigennaam Pieter is natuurlijk af komstig uit Petrus. De Latijnse e is bij ons dikwijls ie geworden. Dat bewijzen woorden als: brief uit breve (libellum) en spiegel uit speculum. De overname in de vorm Peter samt uit een andere pe riode. Het woord pieterman kennen wij in verschillende betekenissen. In de eerste plaats als vriendelijke benaming van een kind, dat Piet heet. Vervolgens als de naam van een vis, die eigenlijk St. Petrus' vis heette. En tenslotte ge bruikt men de zegswijze: pietermannen bezitten voor: rijk zijn. Eigenlijk is dan een pieterman een munt, waarop de beeltenis van St. Petrus staat.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 5