Kerkdiensten Mariaschool voor l.o. zal worden uitgebreid met één lokaal Beverwijks „eerste gezin Kort en bondig ZATERDAG 8 DECEMBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURAN1 Fascinerend Jaloezie Griezelig Wild-West Prolongaties Reprises Critiek op toestand in Krelagehuis Medische verzorging tijdens het weekeinde Bevorderd tot brigadier Onderwijsvoorstelleti B. en W. Haarlem Kerstfeest in gevangenis en huis van bewaring Werk van Chagall in het Stedelijk Museum Inzamelingsactie Haarlems vluchtelingencomité Muziekavond door Hongaars ensemble „Dutch Swing College" op tournee in Duitsland Benoemingen Reeds 1500 affiches in Heemstede uitgereikt "IRIIJMPH „De wereld der stilte" (Lux or) is een Is-leurenverfilming van een groteske en ver heffende werkelijkheid de zee, haar bo dem en haar bewoners, die de hoogst gespannen verwachting naar het wonder lijke overtreft. Men ziet een vreemde vreedzame demonie van groeisels en die ren, waartussen de mens de kikvorsman zijn camera laat rondgaan. Met ziet die kikvorsman ronddwalen in de ingewanden van een gezonken schip, dat voor de va rende mens gestorven is maar door de zee tot haar leven gewekt. In die onwezenlijke levenssfeer gaat de camera bijna huive rend. Bijna speels wordt echter de wereld der stilte, als een grote vis vriendschap sluit met een kikvorsman, zich laat strelen en voedsel uit de hand eet. Het tekort van de film is dat zijn makers zich niet aan het gegeven hielden, maar bij herhaling technische details, instrumenta ria en gebeurtenissen aan boord verfilm den. Ook de onderwaterscooters krijgen te veel van het goede camerawerk. Misschien wilden de makers sterk de nadruk leggen op het contrast tussen de oerwereld der zee en de technische perfectie van de mens. Dat contrast ervaart men toch echter wel; bovendien wordt er de stilte door gestoord, die deze film pure magie had kunnen doen lijken. Ook de muziek is storend. Maar het is natuurlijk duidelijk dat als men een film gaat maken in de wereld der stilte die we reld der stilte terstond herrie wordt. „Het eiland der verleiding" (L i d o) is de juiste, maar minder treffende titel, waaronder het veelbesproken boek van Ugo Betti „L'ile des chèvres" (Geiten eiland) onder regie van Charles Brabant is verfilmd. Op een eiland, voor het grootste deel bevolkt door gei ton, leeft de jonge, trotse weduwe (Madeleine Robinson) van een Franse leraar met haar veertienjarige dochter en een aantrekkelijk twintigjarig nichtje in volstrekte eenzaamheid. Totdat zich een vriend (Raf Vallone) van de over leden leraar aandient en bij hen in komt wonen in het vervallen huis op het Geiten eiland. De jaloezie en de moeilijkheden, die deze man in het emotionele leven van deze drie vrouwen teweegbrengt, vormen de grond slag voor boek en film. De romanschrijver heeft hier meer mo gelijkheden tot zijn beschikking dan de filmmaker. Deze laatste moet het eerder hebben van een juiste sfeertekening (die Brabant zeker wist te scheppen), dan van een duidelijke karakteranalyse, waardoor de film vaak „gedachtensprongen" maakt, die de reacties van de hoofdfiguren niet altijd begrijpelijker doet worden. Overi gens is het verhaal van de drie hunkeren de vrouwen goed uit de doeken gekomen, waarbij het spel van Madeleine Robinson ?eker apart genoemd mag worden. (Frans Hals). Een van opzet bescheiden thriller is „Minderjarig meisje ontvoer d", waarin een politieman voor het feit wordt gesteld, dat zijn dochter in handen valt van een zwakzinnige. Het lijkt een bijna hopeloze onderneming het meisje op te sporen. Het lukt. De schietpartij, die de film besluit, voert het arme kind weer in vaders armen. Zij wint er tevens de jongeman mee van wie zij hield en die zij niet aan de immer politieman spelende vader durfde vertonen. De kidnapper wordt ge- vankelijk weggevoerd. Men zal begrijpen, dat het een nare geschiedenis is. De zwak zinnige is precies zo abnormaal als nodig is om de zaak een griezelig accent te geven. Wie er zijn zenuwen op wil beproeven weet waar hij aan toe is. (Roxy). De paarden galopperen over het witte doek met dat tomeloos geweld, dat een aparte bekoring verleent aan de wes terns, die regelmatig op het programma van dit theater staan. In „V a 11 e i der wet teloosheid" is daarbij een man, die het opneemt tegen een aantal schurken, die zijn dorpje belagen. Hij speelt het klaar orde en gezag te handhaven. Hij wint daar mee de sympathie, vooral die van het zwakke geslacht. Een onvervalst stukje wild-west. Van maandag tot en met donderdag kan men een aantal waaghalzerijen bewonderen in de film „De ijzeren hand- s c h o e n". (Rembrandt). Gelijk verwacht houdt Al fred Hitchcock stand met zijn spannende „De man d i.e te veel wis t". Een film, die niet overal even goed is, maar tegen het einde hoe langer hoe meer wint aan beeldend vermogen op de manier, waarin Hitchcock een meester is: vol drei gende accenten, die menige zucht van be nauwenis ontlokken. In scherpe tegenstel ling daarmee staat „Charlies Tante", waarin Heinz Rühmann zijn zotte streken uithaalt (Cinema Palace). (Studio). Een Engelse komedie, die dan wel niet een toonbeeld is van filmhumor, maar amusant genoeg om pretentieloos divertis sement te verschaffen is „Doctor at s e a". Tot en met maandag in dit theater. De dokter wordt opgevolgd door „S ven- g a 1 i naar het bekende verhaal over „Trilby", het meisje, dat werd gehypnoti seerd. (Minerva). Alleen in de avondvoorstel ling loopt tot en met zondag „De vrouw in het venste r", een knap gemaakte thriller van Fritz Lang. In de matinees boe melen Laurel en Hardy als „Boemel studente n". BloembollencultuurHeemstede Vrijdagavond heeft de afdeling Heem stede van de Koninklijke Algemene Ver eniging voor Bloembollencultuur in het verversingshuis „Groenendaal" haar jaar vergadering gehouden. Besproken werden de voorstellen, die op de algemene verga dering van de vereniging in behandeling zullen komen. Een voorstel tot deelname aan het Bloe mencorso „Bollenstreek" ondervond alge mene instemming. Mogelijk zal in combi natie met de afdelingen Haarlem, Over- veen, Bloemendaal en Schoten-Veisen met een of meer wagens aan dit corso deelge nomen kunnen worden. Het bestuur zal deze mogelijkheden onderzoeken. Voorts ging de vergadering akkoord met de inter nationale tuinbouwtentoonstelling, die in 1960 te Rotterdam zal worden gehouden. Enkele leden vonden het jammer dat het honderdjarig bestaan van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencul tuur niet met een grootse Flora-tentoon stelling in eigen omgeving zal kunnen wor den gevierd maar anderzijds zag men wel in. dat Rotterdam als plaats voor het hou den van deze internationale tuinbouwten toonstelling. welke van het voorjaar tot het najaar zal duren, aanmerkelijk meer voordelen kan bieden dan bijvoorbeeld een plaats als Heemstede, afgezien nog van de vraag of het wel gewenst zou zijn naast „Keukenhof" en „Linnaeushof" nog een tentoonstelling te houden. Bij de behandeling van de begroting leverden verscheidene leden kritiek op de toestand in het Krelagehuis. In het bij zonder was men ontevreden over de ge luidsinstallatie. De mededelingen, die tij dens het houden van de beurs worden om geroepen, zijn volgens deze leden niet of nauwelijks verstaanbaar. Men trok een vergelijking met de installatie in het Beui's- gebouw'te Amsterdam. De voorzitter zegde toe, stappen te zullen ondernemen teneinde een verbetering van de situatie ter plaatse te bewerkstelligen. Bij de hierop volgende bestuursverkiezing werden de heren Nic. Roozen en P. N. M. Sarneel, die periodiek aftredend waren, bij acclamatie onderschei denlijk als penningmeester en secretaris herkozen. Als afgevaardigden naar de al gemene vergadering van de vereniging werden gekozen de heren J. Dix jr. en P. N. M. Sarneel en als plaatsvervangend afge vaardigde de heer C. Roozen. 99 HAARLEM: Artsen: men raadplege per telefoon (11990) de firma Mathot. j Dierenartsen: J. D. Beijers, Raamsingel 28, tel. 13164. Apotheken: Bos en Vaart-apotheek, Bos en Vaartstraat 26, tel. 13290; Centraal apotheek, Grote Houtstraat 78, tel. 10500; H. Remmers, Kruisstraat 6, tel. 10354; Noorder-apotheek, Jan Gijzenkade 181, tel. 23821. HEEMSTEDE: Artsen: W. van der Linde, Heemsteedse Dreef, 253, telefoon 34606 en A. J. van Ravenswaaij, Zandvoortselaan 70, tele foon 27913. Wijkverpleging: zr. B. G. Badings, Heem- steedse Dreef 30 (flat 30), telefoon 39813 (en in de week van 10 tot en met 15 de cember des avonds van zes tot elf uur). Apotheken: Apotheek Schotsman, Bin nenweg 206, telefoon 38320. BLOEMENDAAL: Artsen: Dokter H. D. G. A. Immink, Bloemendaalseweg 126, Bloemendaal, tel. 23449. Overveen: Dokter D. K. Heeringa. Militairenweg 18, Overveen, tel. 24480. Aerdenhout: Dr. J. Reurink, Aerden- houtsduinweg 8, tel. 26035. Wijkverpleegsters: Zuster J. J. M. de Bruin, Kerkplein 2, Bloemendaal, tel. 25769, bgg 10920 en voor Aerdenhout: Zuster H. J. G. Lugthart, Anjelierenlaan 5, Aerdenhout, tel. 26876 en zuster W. Stuiver, Eikenlaan I, Bennebroek, tel. K 2502—618. Apotheken: Voor de avond- en nacht diensten zijn tot zaterdagmorgen 15 de cember voor spoedeisende gevallen ge opend de Bloemendaalse Apotheek, Bloe mendaalseweg 85, Bloemendaal, tel. 22181: Apotheek De Wilde. Broekberger- laan 42, Santpoort-Dorp, tel. 025608284 en Apotheek Schotsman. Binnenweg 206, Heemstede, tel. 38320. De hoofdagent F. van Kronnenborg van de gemeentepolitie te Heemstede is met in gang van 1 december bevorderd tot briga dier van politie. Jubileum. De heer J. Bakker, expedi teur I bij de posterijen, die op 13 december de dag hoopt te gedenken, dat hij veertig jaar geleden in deinst der PTT trad, zal, in tegenstelling tot een eerder bericht, op zijn jubileumdag in de morgenuren een receptie houden. 25 jaar „Zonder werken niets". Ter ge legenheid van haar vijfentwintigjarig be staan houdt de volkstuindersvereniging „Zonder Werken Niets" uit Oud-Schoten vanavond in het gebouw St. Bavo aan de Smedestraat te Haarlem een jubileum-feest avond. Medewerking verlenen een cabaret gezelschap, de „Tiroler Kapel" en de Boerenkapel „De Hooischelf" onder leiding van Wil van Baekel. Burgemeester en Wethouders van Haar lem stellen de gemeenteraad voor aan het bestuur van de Maria-scholen A voor l.o. en u.l.o. aan de Koningstraat te Haarlem gelden ter beschikking te willen stellen voor het uitbreiden van zijn school voor gewoon lager onderwijs met één lokaal. Verder stelt het college voor hetzelfde schoolbestuur een bedrag van f 7.139 ter beschikking te stellen voor de inrichting van een elfde en twaalfde klasselokaal, het aanschaffen van boeken voor het eer ste en tweede leerjaar en het vernieuwen van gordijnen in negen lokalen, alles ten behoeve van de school voor uitgebreid lager onderwijs. Wegens het doen ontruimen van een nog in het u.l.o.-gebouw gevestigde g.l.o.-ldas ziet het bestuur zich genoodzaakt een voor het l.o. bruikbaar lokaal van de aangren zende kleuterschool voorlopig in gebruik te nemen. Deze ruimte zou het schoolbe stuur voorlopig willen verkrijgen door middel van een formele beschikbaarstel ling na verhuur door het verenigingsbe stuur (van de Vei-eniging tot bevordering van huiselijk geluk, die het bestuur vormt De nieuwe burgemeester van Bever wijk de heer J. G. S. Bruinsma met zijn echtgenote, mevrouw Bruinsma- Schilte. In 1933 kwam hij na het be ëindigen van zijn studie aan het katholiek gymnasium te Utrecht als volontair op de gemeentesecretarie van Oudewater (Z.H.). Vandaar ging hij naar de afdeling Algemene Zaken van het Utrechtse gemeentehuis en na een langdurige illegale periode gedurende ■de bezetting werd de heer Bruinsma op 16 maart 1946 benoemd tot burge meester van Bolsrvard, xvaar hij vooral bekendheid kreeg door zijn ijveren voor de federale idee: Bolsxvard was de stad, waar een proefverkiezing over de eenwording van Europa werd gehouden. Ds. A. J. van Rhijn, geestelijk verzorger van de gevangenis te Haarlem, Tempe liersstraat 21 (giro 161781) en dr. H. van der Loos, geestelijk verzorger van het huis van bewaring te Haarlem, Van Egmond- straat 3 (giro 141740) verzoeken ons aan dacht te vragen voor de viering van het kerstfeest in de gevangenis en het huis van bewaring. Zij schrijven: „De noden van velen roepen om leniging. De Hongaarse vluchtelingen en de stille armen vragen in de eerste plaats de aandacht. Toch wil len wij, evenals andere jaren, bescheiden vragen: vergeet de gevangenen niet. Stel ons in staat om hun met Kerstmis goede lectuur en een gezellige versnapering te verschaffen". Vrijdagmiddag is in het Stedelijk Mu seum in Amsterdam een tentoonstelling geopend van schilderijen en tekeningen van Marc Chagall. Op deze expositie, die tot 14 januari 1957 zal duren, zijn doeken uit de laatste jaren te zien alsmede oudere te keningen en schilderijen, onder meer het portret van madame Chagall. Plet aantal zakjes, dat werd ingeleverd voor de St. Nicolaas-inzamelingsactie van het Haarlemse comité vluchtelingenhulp, heeft de verwachtingen niet beschaamd. Maandag zal het totale bedrag, dat deze actie heeft opgeleverd, worden bekendge maakt. Plet Haarlemse vluchtelingencomi té is de verspreiders van de enveloppen en de leerlingen van de middelbare scholen, die ze weer hebben opgehaald, zeer erkente lijk voor hun hulp. Aan hen, die geen enveloppe ontvingen, of die hun gevulde enveloppe nog thuis hebben liggen, wordt alsnog gelegenheid geboden hun gift af te geven aan één van de onderstaande adressen: U.V.V., Grote Houtstraat 142; H. Oyens en Zonen, Kruisweg 70; Marnix Lyceum, Planetenplaan 5: N.Z.H.V.M., Leidsevaart 396; Simons' Bakkerijen, A. L. Dyserinck- straat 17; Oscar Smit's Bank, Rijksstraat weg 246; Twentsche Bank, Rijksstraat weg 18. Volgende week zaterdag zal in café-res taurant Brinkrnamn te Haarlem een mu ziekavond worden gegeven door een en semble van het Hongaars Centrum aan de Hazepaterslaan. Deze avond wordit aange boden aan diegenen, die aan de totstandko ming en inrichting van het vluchtelingen- centrum hebben medegewerkt. Zij kunnen van woensdag af kaarten aanvragen bij het Hongaars Centrum, Hazepaterslaan, telefoon 14908. De „Dutch Swing College Band" zal een kleine toernee door West-Duitsland ma ken. Er zal worden gespeeld in Dortmund, Keulen, Duisburg, Düsseldorp en Essen. Alle concerten waren enkele dagen geleden reeds vrijwel uitverkocht. ZONDAG 9 DECEMBER 1956 HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk Grote Markt. 10: Dr. G. Snijders. 7: Ds. G. H. v. d. Woord, van Spaarndam. Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerksplein. 10: Ds. Joh. Bronsgeest. 7: Oecumenische dienst. Ds. W. M. van Asperen, Liturg. Pastoor J. W. Keij (Oud-Kath.) Predicator. Muzikale mede werking v. h. „Bach-ensemble": Cantate „Nun kommt der Heiden Heiland" van J. S. Bach. Noorderkerk, Velserstraat. Zaterdag 45: Bidstond in de Geldkamer. Zondag 10.30 en 19: Ds. R. Bijl. Oosterkerk. Zo- merkade. 10: Ds. G. J. Waardenburg. Bake- nesserkerk, Vrouwestraat. 9.30: Kinderkerk Ds. W. M. van Asperen. 10.30: Jeugddienst. Ds. D. ter Steege, van Santpoort. Gebouw Vrijz. Hervormden, Jacobstraat. 10.30: Prof. Dr. J. de Graaf, van Arnhem. Kapel Sarepta Hazepaterslaan. 9.30: Kinderkerk. Dhr. J. de Nie. 10.45: Vicaris H. W. Doomink. Dia- conessenliuis, Hazepaterslaan. 4.30: Ds. J. van den Berg, IJmuiden. Janskapel, Jans- straat. 10.30: Ds. A. J. van Rhijn. Jeugdkapel. Noord, Molenaerstraat 10.30: Dhr. D. Boer. Oost, Zomerkade. 10: Wika W. Veenstra. West, Leidsestraat 10: Dhr. J. Geursen. Centrum. O. Groenmarkt 10: Dhr. F. Braak- sma. Eglise Wallonne, 10.30 h.: Service pré- sidé par le Pasteur J. F. Baudraz. Deutsche Ev. Kirchengemeinde, Waalse Kerk. 20: Pfarrer P. Stein. Christian Science, First Church of Christ, Scientist, Jansstraat 74. 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Woensdag, Lange Veerstraat 16. 8: Avondbijeenkomst. Pentecostal Filadelfia Gemeente. Ged. Oude gracht 47. 10: Dienst. Woensd. 7.30: Bidstond The Bethel Pentecostal Temple Inc., Voor helmstraat 3. gebouw Beth-El. 3: H. Avond maal. Evangelist E. Ch. Hermes. Dinsdag 7.30: Bidstond. Br. N. A. Matray. Donderdag 2: Kumpulan Isteri (Zustersamenkomst) Zr. L. J. Weber-Immink, Heemstede. Alle-Dag-Kerk. Maandag 7.30 en woensdag 3: Contactbijeenkomsten met gerepatriecr- den in de Pastorie der Broederkerk, Park laan 32. Dinsdag 3: Rondetafelbespreking. Broederkerk, Parklaan 34. Herv. Evang. op Gerèf. Grondslag, Nassaupïein 8. 10"en 5: Ds. J. v. Vliet, van Zetten. Woensdag 7.30: Ds. Wijnmaalen van Maartensdijk. Stads- Evangelisatie, Lange Herenstraat 6. 10 en 7: H. v. Doom, Alkmaar. Woensdag 8: Ge meenschapsavond. Zuiderkapel, Zuiderstr. 15. 10: Dhr. Ed. W. Pera, den Haag. 5: De zelfde, Evangelisatiesamenkomst. 8: Jeugd- samenkomst o.l.v. Jaap Polderman. Opwek kingssamenkomsten, Zuiderstraat 15. Don derdag 8: Dhr. Jac. Klein Haneveld, evan gelist te Bodegraven. Vrij Evang. Gemeente, Parklaan 21. 6.30: Ds. A. H. v. Gent. O. R. G. Centrum, Westerhoutpark 1 A. 7.30: Ds. A. R. de Jong, H. Avondmaal. Evang. Lutli. Ge meente, Witte Herenstraat. 10.30: Prop. A. Steinhart. Vrijdag 8: Adventswijding Wijk 1, Kerk, Witte Herenstraat. Ver. Doopsgez. Gemeente. 10.30: Ds. C. P. Hoekema. 10.30: Dhr. W. Dorrepaal, jeugddienst in Peuze- laarsteeg 3. Rem. Ger. Gem.. 10.30: Mej. Dr. J. W. Herfst. Geref. Kerk. Wilhelminakerk, Ged. O. Gracht 5759. 10: Ds. C. Goeman. 5: Ds. P. de Ruig. Zuid-Oosterkerk, Richard Holkade 125. 10: Ds. P. de Ruig. 5: Ds. L. Hoorweg. Namidd. bevestiging diaken. Lyceum-Aula, ingang van Merlenstraat. 9: Ds. L. Hoorweg. 5: Ds. C. Goeman. Geref. Kerk. Begijnhofkapel. 8.30 en 4: Drs. A. Bos, H. Av. Geref. Gemeen te, Ridderstraat 29. 10 en 5: Leesdienst Ger. Gemeente, L. Margarethastraat. 10 en 4.30: Leesdienst. Oud-Geref. Gem. in Ned. 10 en 4.30: Leesdienst. Dinsdag 7.30: Ds. Toes. Oud-Katholieke Gemeente, Kinderhuis singel. 10: Hoogmis. 17: Vesper. Woensdag 9.30: H. Mis. Baptistengemeente, Begijnhofkapel. 10.30 en 19: Ds. J. van Dam. Dinsdag 20: Wereldvrou wengebedsdag (B. W. A.) Vergadering van Gelovigen, Ged. Oude Gracht 47. 10: Samen komst. (Broodbreken). Bijbelhespreking, Ged. Oude Gracht 47. Vrijdag 8: Dhr. H. Meijer, uit Amsterdam. Ned. Clir. Gemeen schapshond, Koudenhorn 46 A rd. Dinsdag 8: Samenkomst. Gemeente des Heren, Lange Molenstraat 22. 10 en 5.30: Samenkomsten. Gemeente van Christus, Spruitenbosstr. 9 10.15: Aanbiddingsdienst. 8: Evangelisatie- samenkomst. Ged. Oude Gracht 47: maan-1 dag 8: Bijbelstudie voor dames. Iedereen is welkom. Dinsdag 8: Engelse bijbelstudie o.l.v. Frank Worgan (Engels Evangelist). Donderdag Bill Richardson. Woensdag 8: Duvenvoordestraat 61. Bijbelstudie voor al len. Volle Evangeliegemeente, Elim-Kapel, Paul Krugerstraat 36. 10: Openbare samen komst. 12-13: Zondagsschool. 7: Opwek kingssamenkomst. Donderdag 8: Gebedssa menkomst (voor gemeenteleden) Zevende- Dags Adventisten, Jacobstraat 6. Iedere za terdagmorgen 10: Gemeensch. Bijbelstudie. 11: Prediking. Zevendedags-Baptisten Ge meente, Parklaan 21. Iedere zaterdag 10: Prediking. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, Cornelissteeg 9. 10.30: Zondagsschool. 5: Kerkdienst. Her steld Apost. Zendingkerk, Wilhelminastr. 21 10 en 5: Godsdienstoefening. Apostolische Gemeente, Jacobijnestraat 15. 10 en 5: Gods dienstoefening. Broedergemeente, Parklaan 34. Zaterdag 7.30: Liturgische Zangdienst. Zondag (Oecu menische zondag) 10.30: Ds. H. Schutz. 12: Zondagsschool. Ver., de Vrije Gemeente, Brinkmann, Grote Markt. 10.30: voorganger A. J. de Nie. Chr. Geref. Kerk, Raaks. 10 en 5: Ds. J. P. Geels. Donderdag 8: Ds. J. P. Geels, Bijbellezing. Pinkstergemeente, Nieuwe Kruisstraat 14. 10: Dhr. v. togen, 7: Dienst. Verschillende sprekers. 10: Zon dagsschool. Donderdag 7.45: Bidstond. Vrij dag 7.45: Grote jeugdavond. De Christenge meenschap Wilhelminastraat 60. 9.30: Zon dagsdienst voor kinderen. 10: Mensenwij- dingsdienst. Donderdagmorgen 8.30: Men- senwijdingsdienst. Pinkstergel. Gemeenschap Nassaupïein 8. 10.30: Dhr. E. Schuurman, PI. Avondmaal. 7.30: Samenkomst Schotersin gel 99. Ecclesia (Gem. v. Christenen), geb. Bethel, Voorhelmstraat 3. 10: Samenkomst. Dinsdag 20: A. C. Krusemanstr. 12. Evang. A. Knol. Ned. Ver. van Spiritisten „Har- monia", Jansstraat 83. 10.30: Wijdingsmor gen. Dhr. J. L. Marschal, Utrecht. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed Zondag 10: Ds. G. Koch. 7: Dr. G. Ph. Scheers Immanuëlkerk 10: Dr. H. v. d. Loos, 7: Ds. van twee tot vier. van de Mariascholen) aan de gemeente tegen een huursom van f400 per jaar. Met deze voorgestelde regeling kunnen de in specteur van het l.o. in de inspectie Haar lem en B. en W. akkoord gaan. Een hier toe strekkend voorstel is door het college van B. en W. aan de raad gedaan. Voorts wordt een bedrag van f 18.254 gevraagd voor herstel van de concierge- kamer van het Lorentzlyceum, die door een vermoedelijk door kortsluiting ont stane brand op 20 oktober is verwoest. Aan het bestuur van de stichting tot be vordering van het r.k. nijverheidsonder- wijs te Haarlem willen B. en W„ blijkens hun voorstel aan de raad, het schoolge bouw Kamperstraat 37 verhuren tegen een bedrag van f 7.500 per jaar ten behoeve van de lagere technische school voor jon gens. Aan het bestuur van de vereniging tot stichting en instandhouding van een chris telijke school voor buitengewoon lager onderwijs te Haarlem hebben B. en W. indertijd toegezegd tachtig percent van de stichtingskosten voor een afzonderlijke bijzondere school voor imbeciele leerlingen (de ds. M. G. Blauwschool) toe te kennen waarvoor door de raad op 8 juni een kre diet is toegestaan. Thans blijkt dat er nog nadere voorzieningen moeten worden ge troffen ten bedrage van f9.081, zodat B en W. de raad vragen het totaal door de gemeente bij te dragen bedrag vast te stellen op f 76.870. Tenslotte vragen B. en W. de raad ermee akkoord te willen gaan, dat de kleuter school ,.De Pol" te Spaardam en de Bea- trix-kleuterschool aan de Gilles de School meesterlaan. niet worden opgeheven, on danks het feit, dat beide scholen het door de nieuwe kleuteronderwijswet voorge schreven aantal leerlingen niet halen. Als motivering voeren B. en W. aan, dat de kleuterschool „De Pol" de enige in Spaarn dam is en dat voor de kleuters in het Haar lemse gedeelte van Overveen geen plaats is op de gemeentelijke kleuterscholen van de gemeente Bloemendaal. B. en W. stellen de gemeenteraad voor de tijdelijke consulent voor het zang- en muziekonderwijs in scholen voor l.o. te Haarlem, de heer W. van de Pol, met in gang van 1 januari eervol ontslag te ver lenen. Het ligt in de bedoeling van het college de heer Van de Pol met ingang van dezelfde datum te benoemen tot twee de muziekconsulent bij het bureau van de gemeentelijke inspecteur voor het lager onderwijs in de rang van hoofdcommies In de twee vacatures, die op 1 januari door periodiek aftreden zullen ontstaan bij de commissie van toezicht op de scholen voor middelbaar onderwijs te Haarlem plaatsen B. en W. op de voordracht voor de vacature ds. J. Bronsgeest: de heren mr. G. L. van Oosten Slingeland te Aer denhout en ir. F. Ottevangers te Haarlem en in de vacature mr. J. Droste: de heren mr. L. van Nouhuijs te Heemstede en J. J. Voogd te Haarlem. Voorts stellen B. en W. voor te benoe- nxen tot tijdelijk leraar in de Engelse taal aan hét' Coornhertlyeëum de heer D. P Leguit te Amsterdam en tot tijdelijk leraar in dé Duitse taal evénéens aan het Coorn- hertlvceum de heer A. Hovenkamp te Haarlem. Als tijdelijk lerares in de biologie aan de HBS-A met vijfjarige cursus voor het tijdvak van 1 september 1955 tot. en met 31 augustus 1957 stellen B. en W. voor te benoemen mevrouw Ch. van der Waals- Koenigs te Heemstede. Vooxds stellen B. en W. de raad voor twaalf leraren in tijdelijke dienst aan de gemeentelijke handelsavondschool met vijfjarige cursus te herbenoemen. Dit zijn de heren A. Bakker, H. Bovenkerk, R. A. G. Davidson. W. H. Dedert, H. H. Ensing, P. de Jong, J. Kroon. H. Sandjer, G. Ver kerk. allen uit Haarlem. J. F. H. Busking uit Bloemendaal. H. Schuurman en A. van der Struis, beiden uit Heemstede. Als spraaklerares bij de gemeentelijke geneeskundige en gezondheidsdienst in vaste dienst met ingang van 17 oktober 1956 stellen B. en W. voor te benoemen mejuffrouw E. H. Jens. De voordracht, die door het. college van B. en W. is opgemaakt voor de benoeming van een onderwijzer aan de Prof. Dr. Gunningschool, bevat de namen van de heren J. C. Drapers te Utrecht en M. Nicolai te Hilversum en op de voordracht ter benoeming van een onderwijzeres aan de Mr. J. H. Thielschool staan de namen van mejuffrouw Th. M. Arnaud de Calla- von te Haarlem, mejuffrouw R. Idema te Hilversum en mejuffrouw H. A. Poelstra te Haarlem. Tenslotte stellen B. en W. voor het ver zoek van de heer E. Belgrave, die ontslag vraagt als onderwijzer aan de Floraschool, in te willigen. Vrijdag is 't vluchtelingencomité „Iieem- stede-Hongarije" begonnen met de inwoners van deze gemeente erop attent te maken, dat de grote collecte ten bate van de Hon gaarse vluchtelingen over ruim een week zal worden gehouden. Op acht verschillen de plaatsen zijn de verkiezingsborden reeds weer opgezet en van onder tot boven vol gehangen met de suggestieve affiches van Rein Dirksen. Bovendien zijn sommige de zer borden des avonds nog verlicht. Ook vele winkeliers en particulieren hebben het affiche nu voor hun ramen aangebracht, waai-bij de jeugdige verspreiders stellig een verdiend compliment niet mag worden ont houden. Zij zijn er namelijk vrijdagmiddag in geslaagd de eerste vijftienhonderd af fiches uit te reiken binnen de tijd van twee- eneenhalf uur. Een verspreiding, welke de komende dagen even intensief zal worden voox-tgezet. Verder zijn nu ook de adressen bekend gemaakt, waar de kaarten afgehaald kun nen worden voor de propagandabijeenkom- sten van vrijdag 14 december, welke 's avonds om acht uur zal worden gehou den in het Minei-va Theater, het r.k. ver enigingsgebouw aan de Herenweg en de gereformeerde kerk aan de Koediefslaan te Heemstede. Zoals reeds door ons werd ver meld, zullen op deze bijeenkomsten enige Nederlandse journalisten een ooggetuige- verslag geven over de tragische gebeurte nissen in Boedapest. Gratis toegangsbewijzen hiervoor kunnen worden afgehaald aan de drie reeds ge noemde gebouwen op maandag 10, dins dag 11 en woensdag 13 december, des mor gens van tien tot twaalf en des middags HAARLEM EN OMGEVING Padvinders. Ten behoeve van het uit voeren van voorzieningen aan het perceel Koralensteeg 3 vragen B. en W. van Haarlem de gemeenteraad een krediet van f9680 ter beschikking te stellen. Het is de bedoeling het gebouw ten dienste van de r.k. pad- vindersgroepen te verbeteren. Gepensioneerden bijeen. De afdeling Heemstede en omgeving van de Algemene Nederlandse Bond van Gepensioneerden houdt op woensdagmiddag 12 december in de bovenzaal van het Minervatheater een ledenvergadering. Een beschouwing zal wor den gewijd aan de wijzigingen in de pen sioenwetten. Jubilea. De heren J. J. Bert, fotograaf op de tafdeling Geldswaardig Materiaal van Joh. Enschedé en Zonen Grafische Inrichting n.v. te Haarlem en P. W. Koks, chef van de afdeling boekdrukkerij van deze n.v., zullen respectievelijk op 11 en 12 december veertig jaar bij deze vennootschap in dienst zijn. Uitvoering. De in april van dit jaar opgerichte accordeonschool „Haarlem- Noord" geeft vanavond in Feestzaal „Noord" aan de Rijksstraatweg in Oud- Schoten haar eerste uitvoering. Het program ma vermeldt het optreden van een tweetal orkesten en van solisten. Dr. Prinsen bezocht Wieringerwerf. De Commissaris der Koningin in Noordholland, dr. M. J. Prinsen, heeft vrijdagmiddag met zijn echtgenote ee- onofficieel bezoek ge bracht aan het 1 amp „De Terp" in Wierin gerwerf, waar tachtig jeugdige Hongaarse vluchtelingen verblijven. Jubileum bij PEN. Maandag 10 decem ber hoopt de heer J. B. van Gellekom, mon teur eerste klasse en wonende te Beverwijk, zijn zilveren jubileum te vieren bij het Pro vinciaal Elektriciteitsbedrijf Noordholland (P.E.N.). Winkelsluiting. In de week voor kerst mis dus in de wee'- van 17 tot en met 22 december, vervalt de verplichte dinsdag middagsluiting voor de Haarlemse kappers- bedrijven Geslipt. Donderdagmiddag omstreeks kwart voor zes is een achtenveertig]arige bewoner uit Zandvoort in een bocht op de Bentveldsweg in Aerdenhout met zijn motor geslipt. Hij werd in het Marine Hospitaal opgenomen, waar bleek dat hij een lichte hersenschudding en een gebroken sleutelbeen had opgelopen. De motor werd licht be schadigd. Voor de Hongaren. De gemeenteavond van de Evangelisch Luth. gemeente te Haar lem, waarop de Lutherse toneelvereniging een voorstelling heeft gegeven, heeft een saldo opgeleverd van honderd gulden, dat bestemd is voor hulpverlening aan Hongaren. Geen richting aangegeven. Toen een 51-jarige bromfietser vrijdagavond om half elf vanaf de Zijlvest de Prins Hendrikstraat wilde inslaan, gaf hij geen richitng aan, waardoor de bromfietser werd aangereden door een personenauto. De man liep een heupfractuur op en is in het Diaconessen- huis opgenomen. Verbetering. In onze weekagenda Uitgaan in Haarlem schreven wij afgelopen vrijdag dat de bijeenkomst voor de „Alliance frangaise" en het „Genootschap Nederland- Frankrijk" met een voordracht door me vrouw Fanély Revoil, zangeres bij de Opéra Comique in Pai'ijs, zal plaats hebben op donderdag 13 december. Dit moet zijn woens dag 12 decembei-. N. Ph. O. Voorts heeft de uitvoering door het Noordhollands Philharmonisch Or kest onder leiding van Alexander Smallens niet zoals aangekondigd op maandag 10 maar op dinsdag 11 december plaats. Ge speeld wordt de Vijfde Symfonie van Tsjai- kofski, de ouverture „Prins Igor" van Boro din en het Celloconcert van Dvorsjak. Solist is Edmund Kurtz. De inleiding op dit con cert wordt door de heer Paul Chr. van Westering uiteraard ook op dinsdag gegeven, aanvangend half acht. ADVERTENTIE Kantoormachinehandel M HARIOG Schoterweg 122, Haarlem, Tel 12681 D. ter Steege, van Santpoort. Jeugddienst. Sionskerk, Eksterstraat. (Spaarndam-W.) 10.30: Ds. Jac. Poort. 7: Ds. J. Kroon. Ned. Prot. Bond, Berkenstraat 10. 10.30: Ds. G. Kroes. Geref. Kerk. Kloppersingelkerk, Kloppersingel 55—57. 10: Ds. D. J. Roos. 5: Ds. W. Wierda. Sionskerk, Eksterstraat. 8.45: Ds. H. W. Wierda. 3.30: Ds. J. A. van Arkel. Noord-Schoterkerk, Spaarnrijkstraat. 10: Ds. J. A. van Ai-kel. 5: Ds. D. J. Roos Geref. Kerk in geb. N. P. B., Berkenstraat 10. 9: Leesdienst. 2.30: Drs. A. Bos. Zuiderkapel, afd. Noord. Verenigingsgebouw Volkstuin „Zonder werken Niets", Verleng de van de Geusevesperstr. Woensdag 8: Op wekkingssamenkomst. Dhr. J. Sevensma, evangelist te Amsterdam. Vrijdag 8: Bijbel bespreking. Chr. Geref. Kerk, Floresstraat 10: Ds. D. H. Biesma. 5: Ds. J. C. Maris. Leger des Heils, Ceramstraat 4. 10: Heili gingssamenkomst. 12: Compagnie. 7: Open luchtmeeting. 8: Verlossingssamenkomst, o.l.v. kapitein Dijkstra. Dinsdag 2.15: Gezins bond. Woensdag 2 en 3.30: Film. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Ds. Oskamp. Ka pel Nieuw Vredenhof. 10.30: Ds. Henkels. 19: Dr. H. W. Bolkestein, Zeist (bijz. samen komst). Aula Chr. Lyceum. 10.45: Ds. van Nieuwenhuijzen. Kapel Irene, Meer en Bosch. 10: Dhr. den Vries. Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. 10.30: Dr. J. C. A. Fetter, Rem. Em., Den Haag. Doopsgezinde Kring, in „De Olijftak". 10.30: Prof. dr. mr. A. J. Oos- terbaan. Geref. Kerk. Koediefslaan. 10: Dx\ A. Dondarp. 5: Dr. P. J. Richel. Camplaan. 10: Dr. P. -J. Richel. 5.30: Dr. A. Dondorp. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.30: Prof. Dr. E. L. Smelik, te Amsterdam. 10.30: Jeugdkapel, 12-15 jaar in De Stal. 10.30: Zon dagsschool in het Tyo H. van Eegheninsti- tuut, van Lennepweg. Relig. Kring, Eiken laan 5. 10.30: Mej. Ds. C. Soutendijk, Doops gezind pred. te Haarlem. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9.30 en 11: Dr. J. H. Stelma. 9.30: Jeugdkapel, 12-15 jaar in Maranatha. 11: Zondagsschool, Kleuterschool Boslaan en Jeugdhuis. 11.45: Zondagsschool in Maranatha.. Ned. Prot. Bond, Potgieterweg 4. 10.30: Ds. S. M. A. Daalder, Dg., Haarlem. Geref. Kerk. 9 en 10.30: Ds. G. Toornvliet, te Bl'daal. 3.30: Ds. C. Goeman, te Haarlem. 7.30: Ds. G. van Duinen, te Wassenaar. Vrij Katholieke Kerk Popellaan 1. 10.30: Gez. H. Mis. Woensdag 19.30: Completen en Lof. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. C. Keers, van Amsterdam 10.15: Zondagsschool Julianakwartier, Kon. Wilhelminaschool, Dompvloedslaan. 12-13: Zondagssch. Ramp laan-kwartier, Beatrixschool en Irene. 19.15- 19.45: Orgelspel door Egbert Vos m.m.v. de heer M. L. Dirickx, zang. 19.4520.15: Oecu menische avonddienst, ds. G. Kroes, Ev. Luth. pred. Haarlem. Marine Hospitaal. 10: Dienst. Geref. Kerk. 10 en 17: Ds. D. Ring- nalda. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. Dorps kerk. 10.30: Ds. M. D. Gijsman, den Haag. 18.45: Bijzondere kerkdienst. Dr. H. van der Loos, Haarlem-Nooi-d. Van 18.45—19: Zang- dienst. „De Toorts" 9: Ds. J. Heidinga, Haarlem. Chr. Geref. Kerk, Pniël-kapel, Pastoi-ieweg. 10: Ds. J. C. Maris. 4: Ds. D. H. Biesma. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. G. H. v. d. Woord.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 9