Reclasseringsraad werkt veertig jaar in Haarlem Vlag op nieuw „Hummeltjeshonk" Gymnastiekles in Krelagehuis SPRINGBOK „Zonder werken niets" vierde zilveren jubileum Voorstel B. en W. Haarlem De stille glans der Gouden Eeuw „De Acht" exposeert bij Munniks DINSDAG 11 DECEMBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Huis van Looy Haarlems Postaal Mannen koor vijfentwintig jaar Minervatheater opnieuw televisiestudio Weer kerstbomen op Haarlemse pleinen Orgel van Marcussen in Utrecht gereed Moderne kleuterschool voor Kleverpark Geen geld uit gemeentekas voor telmachine HAARLEM - TEL. 11470 Televisie- [jtfiSjjl specialisten B. en W. van Heemstede aan zijde der gedaagden Familie nnm recht in eigen handen Gift aan Stille Armen: plicht van medeleven Groot succes voor „Het Spaarne" DARMSTOORNISSEN ONBEHAAGLIJKHEID VERGIFTIGING Jeugd-stedentoernooi gaat niet door Zoals wij reeds eerder hebben meege deeld heeft de gemeente Haarlem onder handelingen gevoerd met het bestuur van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur over het gebruik van het Krelagehuis. Thans hebben B. en W. aan de Haar lemse gemeenteraad een voorstel doen toe komen, waaruit wij het volgende ontlenen. De gemeente zal het Krelagehuis huren voor het tijdvak van 1 oktober tot en met 30 *pril 1957 tegen een vergoeding van ten hoogste f 21.150 of f 705 per week, waar dan nog een bedrag van f 3000 bij moet worden gerekend voor de verwar ming van de zaal tot 50 graden Fahrenheit. Men is tot het huren van het Krelagehuis overgegaan, omdat er in Haarlem een ern stig tekort bestaat op het gebied van gym nastiekzalen en de zaal van het Krelage huis, die reeds geruime tijd voor de zo genaamde „indoorsporten" gebruikt wordt, zeer geschikt is voor de gymnastiekbeoefe- ning. Bovendien is het bedrag, dat voor de huur moet worden uitgetrokken naar de mening van B. en W. gering te noemen in vergelijking tot de koster, die nodig zou den zijn voor het bouwen van nieuwe gymnastieklokalen met een zelfde accom modatie. De gemeente zal iedere werkdag be halve maandag en zaterdag de beschik king over de zaal krijgen van 8 tot 12, van 13.30 tot 17 en van 19 tot 22.30 uur. Des maandags zal de zaal tot. 19 uur ter be schikking van de vereniging voor Bloem bollencultuur blijven en des zaterdags zal de gemeente de zaal kunnen huren van 8 tot 12, van 14 tot 16.30 en van 18.30 tot 22 uur. Op de uren, waarop de gemeente de be schikking heeft over de zaal, zal het de ge meente vrij staan de zaal te verhuren aan andere organisaties tegen condities door de gemeente vast te stellen. De overeenkomst geldt met terugwerkende kracht tot 1 ok tober 1956 zodat de opbrengsten van de verhuur van de zaal aan sportverenigingen van dat tijdstip af ten goede komen aan de gemeente. Tijdens de periode, waarop de damesbeurs wordt gehouden, zal de zaal van verhuur zijn uitgesloten en de Ver eniging voor Bloembollencultuur behoudt in de te verhuren periode het recht vijf keer over de zaal te beschikken. B. en W. delen verder mee, dat volgens ADVERTENTIE 'n Moscatel Geïmporteerd doorOUD-Haarlem In „Het Huis van Looy" te Haarlem is tot 7 januari een tentoonstelling te zien van Nederlandse Stillevens uit de zeven tiende eeuw en enkele voorwerpen, zoals die op deze schilderijen voorkomen. „De stille glans der Gouden Eeuw" is een di dactische tentoonstelling, bedoeld voor de jeugd, maar ook de moeite waard voor vol wassenen: een waardige kersttentoonstel ling van fijne, door hun aard verstilde zaken. Betreffende de ontwikkeling van het stil leven wordt men aan het begin dezer ex positie op summiere en voldoende wijze in gelicht. „Voor h"en, die een schilderij wen sen te beschouwen om de zuiver picturale kwaliteiten is er mischien geen aantrekke lijker onderwerp dan het stilleven", las ik in een mij verstrekte uitvoeriger gestelde gestencilde inleiding. Wellicht kan men aan het stilleven het best de zuiver schilderkunstige kwaliteiten en het zuiver schilderkunstige voelen van een beeldende kunstenaar afmeten. In het genrestuk speelt het verhaal een rol, in het figuurstuk of het portret is het model vaak medeschuldig aan de interesse, die een schilderij bij ons wekt, in het land schap kunnen onze eigen herinneringen en verlangens aan de betekenis, die het werk voor ons heeft veel toevoegen. Naar mijn mening is het stilleven het moeilijkste on derwerp. Een schilder moet werkelijk veel te vertellen hebben, innerlijk rijk zijn. om met een stilleven te kunnen boeien. Hij heeft in of met het stilleven een grotere vrijheid in het arrangement van kleur, vorm en lijn, maar juist om deze waar den gaat het dan zoveel sterker dan bij andere onderwerpen. Op deze tentoonstelling heeft men voor al de aandacht willen vestigen op de stil le glans van „dode" voorwerpen, die deze in het dagelijks leven voor ons niet zo op vallend bezitten. Juist de Nederlandse schilderkunst wist uit te munten door de aandacht aan deze stille glans der dingen. Naast deze prachtige doeken en paneeltjes is er ook zo'n enkel stilleven, dat, hoewel knap geschilderd, ons volkomen koud zal laten. Kunstenaarschap is iets anders dan veel kunnen. Zo voelde ik het ten minste weer bij een stilleven met een globe, ach ter op de tentoonstelling opgehangen. Hoe groots daartegenover zo'n klein, eenvoudig werkje van Jan Jansz van de Velde (1619 of 1620—1662). Zo wist de Nederlandse stillevenschilder te boeien met een ding van enkele vierkante decimeters, vaak meer dan op andere onderwerpen ge richte collega's, die vierkante meters nodig hadden. Bob Buys globale schatting de verhuur aan derden ongeveer f 11.000 zal bedragen, zodat voor rekening van de gemeente een bedrag van ongevec f 13.000 over blijft. Het ligt in de bedoeling deze kosten verhoudingsge wijs ten laste te laten komen van de sec toren van het onderwijs, die gebruik van de zaal zullen maken en bij gebruik door bijzondere scholen van de desbetreffende besturen. Verwacht wordt, dat drie a vier scholen zonder al te veel bezwaar tege lijk de zaal zullen kunnen gebruiken. De huur van de zaal wordt voorlopig als een proef beschouwd. Slaagt deze, dan ligt hut in de bedoeling de huurperiode te ver lengen, waartoe de vereniging in beginsel bereid is. Ook zou de zaal uitstekende diensten kunnen bewijzen bij het vakan tiewerk gedurende de zomervakanties. Ook tegen dit gebruik van de zaal heeft de vereniging geen bezwaar. Tenslotte vragen B. en W. de raad een krediet van f 2250 voor noodzakelijke voorzieningen aan was- en kleedgelegen heden en kapstokken. Haarlems Postaal Mannenkoor, dat op 21 december 1931 is opgericht, heeft zater dag het eerste deel van de viering van het zilveren jubileum afgewerkt met bet hou den van een receptie in de Kroonzaal van restaurant Brinkmann en met een maal tijd voor de leden. Het tweede deel der viering is bepaald op 20 en 21 februari. Dan worden feestconcerten gegeven, waaraan medewerking verlenen het Noordhollands Philharmonisch Orkest en Herman Schey (bas-bariton). Tijdens de receptie heeft mr. J. J. Klaa- sesz, plaatsvervangend directeur-generaal van het Staatsbedrijf der PTT, het woord gevoerd namens de bedrijfsleiding en mee gedeeld, dat deze dankbaar gestemd is voor het aandeel, dat het jubilerende mannenkoor heeft gehad in de gemeen schap der PTT. Het heeft tevens meege werkt aan de bevordering van een goede geest Haarlem Als blijk van waarde ring bood spreker de zilveren bedrijfs- medaille aan en hij voegde daaraan de wens toe dat 't geschenk een goede plaats zal krijgen in het repetitielokaal. Onder hen, die gelukwensen aanboden, waren de heren ir. J. M. de Vos, directeur van het telefoondistrict Haarlem en ere voorzitter van het koor, L. J. H. Kersten, directeur van het postdistrict Haarlem en beschermheer van het koor, J. W. van Schaik, dir. van 't post- en telegraafkan toor Haarlem. A. Korff, oud-directeur van het telefoondistrict Haarlem, T. Smit en C. Bakker, oud-directeuren van het Haar lemse postkantoor, W. van Willige, direc- j teur van Haarlems Bloei, Schlatter, na- mens de Koninklijke Amsterdamse Post- harmonie, J. L. J. Frölich uit Den Haag, voorzitter van het Nederlands Verbond van PTT-ontspanningsverenigingen, C Overbeek, voorzitter van de Federatie van Haarlemse zang- en oratoriumverenigin gen en afgevaardigden van vele Haarlemse zangverenigingen. - Ook was aanwezig de burgemeester yan Bloemendaal, dr. D. H. Peereboom Voller. Diverse afgevaardigden boden geschen ken aan. De voorzitter, de heer Jac. G. van der Veldt, dankte de sorekers voor hun toespraken en geschenken. De heer C. Verdel sprak namens de leden en overhandigde het bestuur een voorzit tershamer. Zaterdag 15 december verzorgt de K.R.O. de laatste televisieuitzending van dit jaar van het Minervatheater uit met het gebrui kelijke „Krocodil" amusementsprogramma. Ditmaal zullen echter de beste artiesten, die in de loop der jaren voor de K.R.O.-televisie zijn opgetreden, medewerking verlenen. Men ziet onder meer Martin Granger en Heather Lea. Circus op snaren; Undine van Medvey. vocaliste; Maxim Herman Raft, imitator: Desmond Lane in een komisch nummer en Harriott and Evans met zang van Jamaica. Behalve dat de programmaleiding nog een speciale att -actie in petto houdt, welke pas op de avond zelf zal worden aan gekondigd, hebben Jan Blaazer en Loeki opnieuw de leiding bij het bekend gewor den televisiespel „Kwist wel, kwist niet". De regie van dit programma berust bij Tos van de Valk. Jan Delfgauw is producent. Evenals vorige jaren zal men op de Grote Markt en het Frans Halsplein in Haarlem in de komende weken in het schijnsel van met elektrische kaarsen getooide kerstbo men kunnen wandelen. Gistermorgen heeft personeel van Hout en plantsoenen een gedeelte van de ro tonde tegenover het stadhuis op de Grote Markt opgebroken, waar een slanke den nenboom met behulp van een kraanwagen onder veel bekijks werd geplaatst. Zoals gebruikelijk zal ook de N.Z.H. twee kerst bomen op het Stationsplein en in de Tem peliersstraat plaatsen. Het nieuwe orgel, door de Deense firma Marcussen gebouwd in de Nederlands Her vormde Nicolaikerk te Utrecht, zal in januari 1957 officieel in gebruik worden genomen. Zoals bekend willen burgemees ter en wethouders van Haarlem de restau ratie van het Bavo-orgel aan de firma Mar cussen opdragen. De organist van de Nicolai-kerk, Lam bert Erné zal op 22 januari het oude orgeJ „uitspelen". Op donderdag 24 januari zal een Bach-concert worden gegeven op het nieuwe instrument. Op vrijdag 25 januar) volgt een concert van orgelmuziek van zeventiende-eeuwse en moderne compo nisten. Het nieuwe orgel telt 33 sprekende stem men en is verdeeld in een rug-, borst-, hoofd- en pedaalwerk. Het instrument heeft drie manualen en een voetklavier. Het trompetregister van het hoofdwerk is hori zontaal op het front aangebracht. Van 22 tot 29 december De kunstkring „De Acht" houdt van 22 tot 28 december in de bovenzaal van res taurant „Munniks" aan de Grote Markt een tentoonstelling van werk van leden. Deze omvat onder meer schilderijen, aquarellen en tekeningen. De expositie zal worden ge opend door de schilder Kees-Verwey en zal dagelijks geopend zijn van 13 tot. 17 uur, op 22, 23, 25 en 26 december ook 's avonds van zeven tot negen uur. Bij beschikking van de minister van Justitie van 14 december 1916 is te Haar lem een Reclasseringsraad ingesteld inge volge de reclasseringsregeling, vastgesteld bij Koninklijk Besluit van 13 december 1915. Binnenkort zal de Reclasseringsraad veertig jaar in het arrondissement Haarlem werkzaam zijn. Dit feit wordt woensdag avond 19 december herdacht met een bij eenkomst in de Kroonzaal van restaurant Brinkmann te Haarlem. Op deze bijeenkomst zal de voorzitter van de Reclasseringsraad, mr. Th. F. Raedt, een overzicht geven van de werkzaamheden van de Haarlemse raad in de afgelopen veertig jaar. Prof. mr. J. M. van Bemmelen, hoogleraar te Leiden, zal spreken over ver leden, heden en toekomst van de reclas sering. Kort na de ministeriële beschikking in december 1916 kwamen de leden van de Reclasseringsraad bijeen. Tot voorzitter werd gekozen mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, tot tweede voorzitter mr. A. A. Pélerin en tot secretaris-penningmeester de heer W. P. J. Overmeer. Ambtelijke leden waren mr. W. F. C. C. Pijnacker Hordijk, mr. H. van Loghem de Josseling de Jong, E. Cousijn, H. G. Binnendijk. De door de reclasseringsinstellingen aangewezen leden waren mevrouw Is. DroogDeckers, E. G. A. L. ter Haar, F. Palstra, T. P. van der Leer, H. Ploeg jr., dr. P. K. J. Tervooren, C. A. Willemse en P. Crama. Het doel is in de loop der „jaren geweest de bevordering der reclasseringsbelangen in het algemeen en het uitbrengen van ad viezen voor voorwaardelijke invrijheid stelling en voorwaardelijke veroordeling. De volgende instellingen waren veertig jaar geleden in de raad vertegenwoordigd: Ge nootschap tot Zedelijke Verbetering der gevangenen (thans Nederlands Genoot schap tot Reclassering), Leger des Heils, Nationale Christelijke Geheelonthouders vereniging, Nederlandse Christelijke Ge- heelonthoudersbond, Nederlandse Vereni ging tot Afschaffing van Alcoholhoudende Dranken, de Sint Martha-vereniging, I.O.G.T. en de R.K. Reclasseringsvereni ging. Tot zijn dood, op 13 januari 1944, is mr. Heerkens Thijssen voorzitter geweest, ge- durende twintig jaar werd hij in zijn ar beid terzijde gestaan door de heer W. P. J. Overmeer, die in 1935 wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd het secretariaat moest neerleggen. Daarna bleef deze tot 1945 lid van de raad. Mr. Th. F. Raedt volgde mr. Heerkens Thijssen op als voorzitter en neemt deze functie nog waar. Van 1935 tot 1 januari 1948 was mr. H. J. M. Tonino secretaris en van 1 januari 1948, toen een nieuwe reclas seringsregeling van kracht werd, mr. M. Stokvis het secretariaat. Volgens die rege ling werd de raad gereorganiseerd. Behalve ambtelijke leden kregen in het college zit ting vertegenwoordigers van het Neder lands Genootschap tot Reclassering, de Katholieke Reclasseringsvereniging, het Leger des Heils, de Protestants Christelijke Reclasseringsvereniging en het Medisch Maatschappelijke Consultatiebureau voor Alcoholisme. De Reclasseringsraad is thans als volgt samengesteld: mr. Th. F. Raedt, voorzitter; mr. M. Stokvis, secretaris; C. Bakker, mr. C. Blankevoort, mr. L. H. Feitsma, Joh. Knippenberg, mr. Chr. F. M. van Koppen, mr. II. Lagerwaard, A. Overmeer, H. W. van Turnhout en R. S. Wierda. Als advi seurs wonen de vergaderingen bij dokter F. Plartsuiker, districtspsychater; J. A. van Calmthout en J. H. Varekamp. In de loop der jaren hebben velen ver dienstelijk werk verricht. Mr. Blankevoort heeft reeds meer dan twintig jaar in de raad zitting. Verder noemen wij onder meer de heren F. H. Richters, M. L. A. Klein, J. H. Uylings en J. H. Varekamp, die vele jaren lid zijn geweest en de heer E. A. Put, die sedert 1935 als reclasseringsambtenaar aan de raad verbonden is. „In Haarlem staat een school en op die school daar komt een vlag", zongen maandagmorgen om tien uur de met zelfgemaakte vlaggetjes getooide klexiters van het „Hummeltjeshonk" toen de vlag op hun nieuwe schoolgebouw op een terrein aan de Delft achter de Brederodestraat werd gehesen. Na deze plechtig heid maakten de kinderen een rondgang in het samenstelsel van balken, latten en binten, waarin zij over enige tijd gebogen zidlen zitten over vlechtproblemen en tekeningen. In het schoolgebouw zijn drie lokalen geprojecteerd, die plaats zullen bieden aan 108 leerlingen. Daaarnaast zijn de fundamenten te zien van de fietsenbergplaats en het ketelhuis voor de centrale verwarming. Ook zal een door een dak beschutte zandbak van grote afmetingen worden opgetrokken, die bij slecht weer met rolluiken kan worden afgesloten. Voorlopig is het gehele terrein één grote zandbak, waar de kinderen naar hartelust kunnen spelen. Over enkele maanden zal het echter een geheel ander aanzien hebben gekregen. Verzoek protestantse scholen in Heemstede afgewezen B. en W. van Heemstede hebben de raad voorgesteld afwijzend te beschikken op een aanvraag van de Vereniging Bijzondere protestantse scholen om op grond van arti kel 72 van de lager-onderwüswet gelden uit de gemeentekas te mogen ontvangen voor de eerste aanschaffing van een tel machine als hulpmiddel voor de financiële administratie van de vereniging. Het bestuur meent, dat in de loop der jaren de omvang van de financiële admi nistratie van de drie scholen der vereniging (o.m. boekhouding, salarisberekening, uit voering sociale wetten en besluit op de loonbelasting) zodanig is toegenomen, dat een telmachine daarbij onmisbaar is ge worden. Het bestuur wijst daarbij op een recent Koninklijk Besluit waarbij is beslist, dat een voor schooladministratie te gebruiken schrijfmachine begrepen kan zijn onder de 'ïulpmiddelen, voor welker aanschaffing de schoolbesturen krachtens artikel 72 van bovenvermelde wet aan de gemeen tebestu- ,-en medewerking kunnen vragen. B. en W. merken evenwel op, dat het in bet onderhavige geval een vereniging be treft, die vijf scholen beheert, terwijl de bovengenoemde vereniging drie scholen in -tand houdt. Het ging bovendien niet over oen telmachine, maar over een schrijfma chine. Een beroep op genoemd Koninklijk lesluit kan volgens B. en W. slechts wor- -'en gedaan om aan te tonen, dat in bepaal de gevallen voor" met name genoemde 'mlpmiddelen krachtens artikel 72 gelden, 'it de gemeentekas kunnen worden aange jaagd. Ieder geval zal dus nog op zich i 'ff beoordeeld dienen te worden. Tn dit geval beantwoorden B. en W. van Heemstede de vraag, of van een telmachi ne bij de administratie van drie bijzondere •oholen een dergelijk gebruik zal en kan "-orden gemaakt, dat de aqn de aanschaf- r;ng verbonden kosten, die op f 590 wordcr. geraamd, economisch te verantwoorden zijn, ontkennend, zodat bij inwilliging van de aanvrage, de normale eisen, aan het. ge ven van lager onderwijs te stellen, zouden worden overschreden. (Wij tekenen hierbij aan. dat B. en W. van Haarlem een soortgelijk verzoek van de Haarlemse vereniging van scholen met de bijbel (welke acht lagere scholen beheert) in welwillende overweging heeft genomen. Redactie). Haarlemse politierechter ADVERTENTIE Kannle -Sctiakstraal ,39 De volkstuinvereniging „Zonder Werken Niets" uit Oud-Schoten heeft zaterdag het feit, dat zij vijfentwintig jaar geleden werd opgericht,, met een feestelijke bijeenkomst in het gebouw St. Bavo aan de Smedestraat te Haarlem herdacht. Nadat de voorzitter van de jubilerende vereniging, de heer J. H. Krudde, de aan wezigen en in het bijzonder enige oud voorzitters van „Zonder Werken Niets" en de adjunct-directeur van Openbare Wer ken, hoofdingenieur J. J. Fuykschot, wel kom had geheten las hij een schriftelijke gelukwens van de wethouder van Onder wijs, lichamelijke opvoeding en kunstza ken, de heer D. J. A. Geluk, voor. De spre ker gaf een uitvoerig overzicht van het wel en wee der vereniging gedurende haar be staan. Vooral na 1949. in welk jaar men van het terrein aan de Jan Gijzenvaart naar het fraaie tuinencomplex aan de Sla perdijk verhuisde, maakte „Zonder Werken Niets" een grote bloei door. Honderd en dertig volkstuinders beoefenen er thans hun kweek- en teeltliefhebberijen. Een bij zonder woord van lof richtte de heer Krud de tot de voorzitter van het Algemeen Ver bond van Volkstuinverenigingen in Neder land de heer P. Visser, aan wie het volks tuinwezen in het algemeen en „Zonder- Werken Niets" in het bijzonder veel dank verschuldigd is. Belangrijk voor de ont wikkeling van de culturele vorming van de volkstuinder achtte de spreker het feit, dat het volkstuinwezen niet meer als voorheen onder het ministerie van Landbouw, Vee teelt en Visserij ressorteert maar onder dat van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen. Hierdoor kunnen de volkstuinvereni gingen recht doen gelden op grond, terwijl zij vroeger maar moesten afwachten of er hier of daar voor hen een stukje weiland af kon. Een schaduw over dit jubileumjaar was volgens de heer Krudde het niet door gaan van de grote tuin- en bloementen toonstelling, welke, indien de weersom standigheden geen spaak in het wiel had den gestoken, in september van dit jaar ter gelegenheid van het zilveren jubileum van „Zonder Werken Niets" in de Haar lemse Vleeshal zou zijn gehouden. Het be stuur is hierdoor echter niet ontmoedigd en het is van plan deze expositie, die de naam „Jubileumtentoonstelling „Zonder Werken Niets" zal dragen, volgend jaar september eveneens in de Vleeshal te hou den. De volkstuinverenigingen „Eigen Tuin". „Ons Buiten", de vereniging „Suc- culenta" en de tuinbouw-studieclub .Haar lem" hebben reeds hun medewerking toe gezegd. Hierna werd de heer Van 't Hoff gehul digd voor het feit dat hij reeds vierentwin tig jaar achtereen in het bestuur zitting heeft. Vervolgens voerden verschillende sprekers het woord, waarbij in sommige gevallen vergezeld geschenken werden aangeboden. Een der oud-voorzitters, de 84-jarige heer A. Mulder, zei verheugd te zijn de viering van dit zilveren jubileum nog te mogen meemaken. De heer R. M. van der Hart sprak namens het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Maat schappij voor Land- en Tuinbouwkunde. Daarna opende de Tiroler kapel „De Al penjagers" onder leiding van Wil van Bae- kel en met zang van Cobi Martens het amusementsgedeelte van het programma. Voor veel hilariteit zorgde een aantal jon gelui met hun getrouwe nabootsing van „Louis Armstrong and his All-Stars". Ver der zorgden Fred Kemps met zijn confé rences, de cabaretière Nel Brink met enige vlotte liedjes, Jenny van Elslo met haar charmant Weens repertoire en de boeren- kapel „De Hooischelf" voor een feestelijke stemming. De avond werd besloten met een bal waarbij het dansorkest „Red Blues" de muzikale bijdrage leverde. I JL'tl Vrijblijvend vergelijkbare tbpser demonstraties met rvice Philips - Nora - Erres Loewe Opta - Graetz Proces om woningvordering Door de eigenaar van een perceel aan de Herfstlaan te Heemstede is tegen de bewoners daarvan een actie tot ontrui ming ingesteld. Aangezien deze bewoners op grond van een besluit van B. en W. tot vordering in dat perceel gehuisvest zijn. richt de ingestelde rechtsvordering zich in wezen tegen dat besluit. De gemeente is niet in rechte opgeroe pen, zodat deze aangelegenheid geheel buiten B. en W. om zou worden afge wikkeld, doch B. en W. vinden het onjuist dat het gemeentelijk huisvestingsbeleid wordt doorkruist op een wijze als in deze procedure wordt beoogd, zonder dat zij in de gelegenheid zijn geweest haar standpunt ten deze aan de rechter te hebben kunnen uiteenzetten. De enige mogelijkheid dat de gemeente in deze procedure medespreekt, is dat zij vordert zich aan de zijde van de gedaag den te mogen voegen en daar de gemeente er groot belang bij heeft dat het beleid van B. en W. ten aanzien van de woon ruimteverdeling niet buiten haar om wordt doorkruist door rechterlijke instanties, stellen B. en W. de raad voor zich thans ook juridisch aan de zijde van gedaagde te voegen. Boetes voor mishandeling man, die kapster zou hebben beledigd Een leerling-kapster uit Haarlem moest maandagmorgen met haar vader en aan staande zwager voor de Haarlemse poli tierechter terechtstaan, omdat zij gedrie- en de toekomstige echtgenoot van de vroegere werkgeefster van het meisje, hadden mishandeld. Deze toekomstige echtgenoot zou on gunstige dingen over de leerling-kapster hebben rondverteld, waarover de familie van het meisje nogal in opwinding was geraakt. Zes leden van de familie waren tenminste in de nacht van 30 september op 1 oktober naar de woning van de eige nares van de kapsalon aan de Oranje straat te Haarlem gegaan en hadden daar aangebeld. De vader van de kapsalon houdster had opengedaan en gezegd, dat zijn dochter en aanstaande schoonzoon niet thuis waren. De. wraakzuchtige fa milie had toen buiten gewacht tot hun beide slachtoffers even later per auto arri veerden. Men zou volgens getuigeverkla- ringen de man uit de wagen hebben ge sleept en op straat hebben mishandeld, waarbij de leerling-kapster hem met een parapluie bewerkte en haar aanstaande zwager de man zou hebben geschopt. Deze laatste ontkende aanvankelijk en zei dat hij alleen maar had staan kijken. Later gaf hij het tenlastegelegde echter toe. De mishandelde man, die als getuige aanwezig was kon de hem aangedane „strafoefening" nog niet vergeten, getuige zijn bedreigingen tegen de jongen. Een waarschuwing van de politierechter moest er aan te pas komen om hem te kalmeren. De officier van Justitie, mr. G. W. F van der Valk Bouman, noemde het gedrag van de verdachten weinig verheffend: „Als u meende door het slachtoffer bele digd te zijn, dan had u een aanklacht moeten indienen". Mr. Van der Valk Bou man vroeg voor elk der verdachten een boete van f 75, waarmee de politierechter zich, voor zover het de vader betrof, mee kon verenigen. Het meisje en de jongeman veroordeelde hij tot een geldboete van f 60. Alle mensen, die in moeilijke financiële omstandigheden verkeren, kunnen niet al tijd stille armen genoemd worden. Toch zou men verbaasd zijn, als men wist hoe veel stille armoede er geleden wordt ach ter fagades van opgewektheid en keurige woninkjes. Deze mensen komen er zelden toe de hand op te houden, omdat hun gehele karakter zich ertegen verzetten zou. Daarom lijden zij stille armoede. Vaak hebben zij vóór de oorlog gespaard voor een onbezorgde oude dag, waarbij zij er in geslaagd zijn een lijfrente van bij voorbeeld duizend gulden per jaar te ko pen. Een bedrag dat voor hen In die tijden zeker voldoende zou zijn geweest, maar waarbij zij geen rekening hebben gehou den - geen rekening konden houden - met de verminderde koopkracht van de gulden, waardoor zij nu moeten leven van een schijntje van wat zij er oorspronkelijk voor uitgetrokken hadden. Een schijntje, dat dan vaak nog wordt aangevuld met een uitkering krachtens de noodwet ouderdomsvoorziening, maar waarbij het inkomen nauwelijks kan ko men tot een peil, dat wij misschien een bestaansminimum zouden noemen. Om standigheden waar zij zelf niets aan kon den doen. hebben hen tot stille armen ge maakt. Vaak verzet hun onaf hank elijk- heidsgevoel zich echter tegen het vragen om hulp. Juist hierdoor ziet men deze mensen vrijwel nooit in de put: zij gaan ovgewekt door het leven, in hun huisjes ziet het er keurig uit en tóch lijden zij stille armoede. Hier ligt een taak, een plicht. Het gaat niet in de eerste plaats om het bedrag dat geneven wordt: het gaat om het offer, dat gebracht wordt, om het gevoel van mede leven dat uit een gift, hoe klein ook, blijkt. En in deze donkere dagen voor Kerstmis zal een offer van u in vele gevallen met het Kerstfeest zelf een straal licht bren gen in de moeilijke omstandigheden van velen, die u er in de stilte hunner harten dankbaar voor zullen zijn. Stort dan nog heden uw gift op onze vostgiro 273107 onder vermelding „Voor de stille armen" of brengt uw giften naar onze kantoren Grote Houtstraat 93 en Rijksstraatweg 2 te Haarlem. Met 95 afaeleede vaardigheidsoroeven heeft de Koninklijke Roei- en Zeilvereni ging „Het Spaarne" in het afgelonen seizoen de beste prestatie op het gebied van de vaardigheidsproeven geleverd. Dit blijkt uit het zojuist verschenen jaarverslag van de Nederlandse Roeibond. Door „Het Spaarne" is nu de wisselprijs teruggewonnen, welke het vroeger vele ma len heeft bezeten, doch welke de afgelopen jaren steeds door andere verenigingen werd veroverd. Tevens is aan „Het Spaarne" een extra stem in de algemene vergadering van de Nederlandse Roeibond verleend. Het is wel een symptoon van de grote roeiactiviteit bij „Het Spaarne" dat de fel begeerde trophee weer in zijn prijzenkast is teruggekeerd. ADVERTENTIE Hier is Uw middel dat veilig en zeker werkt helpt snel tegen MAAGSTOORNISSEN (oprispingen, branderigheid maagzuur) (diarree) slechte SPIJSVERTERING („opgeblazen gevoel") (na overvloedig gebruik van alcoholische dranken, „kater") (zowel door bedorven voedsel als door carbol, lysol e.d.) Direct de dokter waarschuwen. Medicinaal Norit zuivert Uw maag onmiddellijk Het voor zondag 16 december in het Kre lagehuis vastgestelde jeugd-stedentoernooi zal geen doorgang vinden. Dit basketbal- toernooi is thans verschoven naar zondag 27 januari 1957. eveneens 1n de grote zaal van het Krelagehuis. Nu de inschrijving voor het schoolbas- ketbaltoernooi voor leerlingen van Haar lemse middelbare scholen gesloten is, blijkt dat behalve op donderdag 27 december, vrijdag 28 december en zaterdag 29 decem ber in de grote zaal van het Krelagehuis, ook nog in de gymnastiekzaal van de HBS B aan de Zijlvest zal worden gespeeld. Evenals andere jaren zijn de ruim zeven tig deelnemende teams weer ingedeeld in vier afdelingen (jongste en oudste deel nemers) zodat nu gebleken is dat het deel nemen van de Haarlemse „spoorstuden ten" buiten mededinging niet mogelijk is. In samenwerking met het bestuur van de badmintonclub „Duinwijck" is het thans mogelijk geworden de toernooiwedstrijden reeds des zaterdagsavonds in het Krelage huis af te sluiten, hetgeen zowel voor de deelnemers als voor de organiserende schoolbasketbalcommissie de beste oplos sing is.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 11